PDA

View Full Version : Πρώτες βοήθειες σε ατύχημα.



konsttanttinos
04/05/2010, 01:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από granazi
σε αυτες τις περιπτωσεις ολα ειναι θεμα χρονου. το μελος πρεπει να παραμεινει τυλιγμενο σε μια πετσετα βρεγμενη και απο πανω παγο για να μην νεκρωθουν οι ιστοι και το δερμα. ποτε παγο απευθειας πανω στο μελος. αν υπαρχει μεγαλη αιμοραγια γινεται ισχαιμικη περιδεση. οσο ποιο γρηγορα μεταφερθει σε εξειδικευμενο νοσοκομειο αυξανονται οι πιθανοτητες να σωθει. μακαρι για τον φιλαρακο να πηγαν ολα καλα.:sad:


*Η αντιμετωπιση ενος ακρωτηριασμενου μελους ειναι να το τυλιξουμε σε μια ή περισσοτερες σακουλες, ωστε να ειναι τελειως απομονωμενο απο τον ατμοσφαιρικο αερα, και υστερα να το τοποθετησουμε σε ενα δοχειο με παγο και νερο ( 0°C ).Σκοπος του παγου δεν ειναι η συντηρηση αλλα η αγγειοσυσπαση, ετσι ωστε να παραμεινει οσο το δυνατον περισσοτερο αιμα στο αρτηριακο και φλεβικο συμπλεγμα του μελους.Ουτως ή αλλως το ακρωτηριασμενο μελος εχει λιγα μολις λεπτα ''διαρκεια ζωης'' και οσο πιο μεγαλο ειναι σε μεγεθος τοσο χειροτερα και γι'αυτο και για τον τραυματια φυσικα.

Η πετσετα που ανεφερες φιλε μου απλα ταμποναρει το αιμα και απορροφαει πολυ μεγαλη ποσοτητα αιματος.Η ισχαιμη περιδεση πρεπει να γινεται μονο απο γνωστες και ποτε προχειρα γιατι η λανθασμενη εφαρμογη της εγκυμονει νεους κινδυνους.


Ευχομαι την καλυτερη αναρρωση στον ατυχο φιλο μας.

TROOPER
04/05/2010, 03:43
+1000 στον κωνσταντινο και ευχομαι να ειναι περαστικα στο παιδι!

KaTaNaS
04/05/2010, 03:59
ayto με το τυλιγμα σε σακουλα το θυμαμαι κι εγω απο τα μαθηματα Πρωτων Βοηθειων.

Περαστικά εύχομαι, να μην μας κανει εντυπωσει παντως παιδιά... δεν ειμαστε απο ατσαλι... και οι δυναμεις που αναπτυσονται ειναι τεραστιες σε ενα περιβαλλον γεματο απο σταθερα εμποδια και λεπίδες! :sad:

XJR_Billy
04/05/2010, 04:10
Μακάρι να πάνε όλα καλά με το παλληκάρι...:(

vaska
04/05/2010, 04:29
Με αφορμή το γεγονός αυτό κατάλαβα ότι από πρώτες βοήθειες ξέρω πράγματα ελάχιστα. Σαν ιδέα το βάζω... μήπως οι γιατροί του φόρουμ αναλάμβαναν να φτιάξουν κάτι εμπεριστατωμένο και τεκμηριωμένο (να μη γράφει ο καθένας τη μαλακία του) έτσι ώστε να αποκτήσουμε όλοι γνώση του τι πρέπει να κάνουμε σε παρόμοιες περιπτώσεις. Προσωπικά θα ήθελα αν μου συνέβαινε το οτιδήποτε, εσείς η μοτοσυκλετιστική μου οικογένεια να κάνατε το σωστό και να μην περιμένατε αδρανείς το ασθενοφόρο. Αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα δεν ξέρω αλλά θα πρότεινα να υπάρξει ένα στικυ θρέντ γραμμένο επώνυμα από γιατρούς και να εμπλουτίζεται σιγά σιγά με αναφορές σε παραδείγματα.

peskandritsos
04/05/2010, 04:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Με αφορμή το γεγονός αυτό κατάλαβα ότι από πρώτες βοήθειες ξέρω πράγματα ελάχιστα. Σαν ιδέα το βάζω... μήπως οι γιατροί του φόρουμ αναλάμβαναν να φτιάξουν κάτι εμπεριστατωμένο και τεκμηριωμένο (να μη γράφει ο καθένας τη μαλακία του) έτσι ώστε να αποκτήσουμε όλοι γνώση του τι πρέπει να κάνουμε σε παρόμοιες περιπτώσεις. Προσωπικά θα ήθελα αν μου συνέβαινε το οτιδήποτε, εσείς η μοτοσυκλετιστική μου οικογένεια να κάνατε το σωστό και να μην περιμένατε αδρανείς το ασθενοφόρο. Αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα δεν ξέρω αλλά θα πρότεινα να υπάρξει ένα στικυ θρέντ γραμμένο επώνυμα από γιατρούς και να εμπλουτίζεται σιγά σιγά με αναφορές σε παραδείγματα. Πολυ καλη ιδεα αλλα πως θα ξερουμε οτι αυτος που γραφει ειναι γιατρος??
Και 2ο ξερουμε οτι σε πολλες περιπτωσεις και οι γιατροι δεν συμφωνουν απολυτα μεταξυ τους, οποτε αν υπαρξει καποια διαφωνια μεταξυ 2 γιατρων πως θα ξερεις να διαλεξεις την σωστη οταν παρουσιαστει ζητημα???

blackbusa
04/05/2010, 05:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Με αφορμή το γεγονός αυτό κατάλαβα ότι από πρώτες βοήθειες ξέρω πράγματα ελάχιστα. Σαν ιδέα το βάζω... μήπως οι γιατροί του φόρουμ αναλάμβαναν να φτιάξουν κάτι εμπεριστατωμένο και τεκμηριωμένο (να μη γράφει ο καθένας τη μαλακία του) έτσι ώστε να αποκτήσουμε όλοι γνώση του τι πρέπει να κάνουμε σε παρόμοιες περιπτώσεις. Προσωπικά θα ήθελα αν μου συνέβαινε το οτιδήποτε, εσείς η μοτοσυκλετιστική μου οικογένεια να κάνατε το σωστό και να μην περιμένατε αδρανείς το ασθενοφόρο. Αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα δεν ξέρω αλλά θα πρότεινα να υπάρξει ένα στικυ θρέντ γραμμένο επώνυμα από γιατρούς και να εμπλουτίζεται σιγά σιγά με αναφορές σε παραδείγματα.

οταν ξερεις απο τιποτα εως ελαχιστα το καλυτερο ειναι να μην κανεις τιποτα...γιατι μπορει να προκαλεσεις μεγαλυτερη ζημια...αν θες οντως να βοηθησεις προσπαθησε να κανεις μαθηματα πρωτων βοηθειων...

:wave2:

vaska
04/05/2010, 05:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Πολυ καλη ιδεα αλλα πως θα ξερουμε οτι αυτος που γραφει ειναι γιατρος??
Και 2ο ξερουμε οτι σε πολλες περιπτωσεις και οι γιατροι δεν συμφωνουν απολυτα μεταξυ τους, οποτε αν υπαρξει καποια διαφωνια μεταξυ 2 γιατρων πως θα ξερεις να διαλεξεις την σωστη οταν παρουσιαστει ζητημα???

Λογικό μου ακούγεται να μην ξέρουν όλοι όλους, αλλά ευτυχώς εδώ μέσα υπάρχουν παιδιά που γνωρίζονται μεταξύ τους, άλλωστε είναι πολύ εύκολο αν διαβάζεις τα γραφόμενα του καθενός μας στο moto να καταλάβεις τι δουλειά κάνει και σίγουρα θα υπάρχουν κάποιοι που θα το επιβεβαιώσουν. Δεν μιλάμε για κάτι που μόνο εξειδικευμένος γιατρός θα μπορέσει να κάνει αλλά για απλά πράγματα που ο καθένας μας μπορεί να κάνει αν ξέρει τι ακριβώς πρέπει να κάνει, για παράδειγμα βγαίνουμε παρέα για καφέ και κάποιος χάνει τις αισθήσεις του. Ένας από την παρέα πρέπει να του σηκώσει τα πόδια ψηλά. Δεν χρειάζονται ειδικές γνώσεις γι' αυτό, απλά αν το ξέρεις το κάνεις. Άλλωστε κυκλοφορούν κατά καιρούς από τους δήμους στα σχολεία, φυλλάδια με γενικούς κανόνες φροντίδας ατυχήματος. Αυτό λοιπόν που λέω εγώ είναι να υπάρχουν κάπου συγκεντρωμένα όλα αυτά τα θέματα για να μπορούμε εύκολα ν' ανατρέξουμε στο συγκεκριμένο θρεντ για συμβουλές. Επίσης είναι σημαντικό να είναι κλειδωμένο το θρεντ και ν' ανοίγει μόνο για να προστεθούν κομμάτια, γιατί αλλιώς θα γίνει χαμός από τις λαλακίες του κάθε "ειδικού".

granazi
04/05/2010, 05:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
*Η αντιμετωπιση ενος ακρωτηριασμενου μελους ειναι να το τυλιξουμε σε μια ή περισσοτερες σακουλες, ωστε να ειναι τελειως απομονωμενο απο τον ατμοσφαιρικο αερα, και υστερα να το τοποθετησουμε σε ενα δοχειο με παγο και νερο ( 0°C ).Σκοπος του παγου δεν ειναι η συντηρηση αλλα η αγγειοσυσπαση, ετσι ωστε να παραμεινει οσο το δυνατον περισσοτερο αιμα στο αρτηριακο και φλεβικο συμπλεγμα του μελους.Ουτως ή αλλως το ακρωτηριασμενο μελος εχει λιγα μολις λεπτα ''διαρκεια ζωης'' και οσο πιο μεγαλο ειναι σε μεγεθος τοσο χειροτερα και γι'αυτο και για τον τραυματια φυσικα.

Η πετσετα που ανεφερες φιλε μου απλα ταμποναρει το αιμα και απορροφαει πολυ μεγαλη ποσοτητα αιματος.Η ισχαιμη περιδεση πρεπει να γινεται μονο απο γνωστες και ποτε προχειρα γιατι η λανθασμενη εφαρμογη της εγκυμονει νεους κινδυνους.


Ευχομαι την καλυτερη αναρρωση στον ατυχο φιλο μας.



εχεις δικιο απολυτο για την πετσετα
εγω τα εγραψα λαθος :wave2:

vaska
04/05/2010, 06:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
οταν ξερεις απο τιποτα εως ελαχιστα το καλυτερο ειναι να μην κανεις τιποτα...γιατι μπορει να προκαλεσεις μεγαλυτερη ζημια...αν θες οντως να βοηθησεις προσπαθησε να κανεις μαθηματα πρωτων βοηθειων...

:wave2:

Είναι μιά καραμέλα που την πιπιλάμε και μένουμε αμέτοχοι όταν για παράδειγμα θα μπορούσαμε (αφού έτσι κι αλλιώς είμαστε παρόντες), να δώσουμε την ευκαιρία επανασυγκόλλησης ενός ανθρώπινου μέλους στον άτυχο που το έχασε. Όσο για μαθήματα που πολύ σωστά λες (όλοι μας θα έπρεπε να έχουμε κάνει) δυστυχώς ειδικά για εμένα ο χρόνος δεν περισσεύει. Αλλά από τη δουλειά μου μπορώ να μπαίνω στο μοτο και να μαθαίνω.

Φιλικά πάντα
Βασίλης
:wave2: :wave2:

peskandritsos
04/05/2010, 06:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Είναι μιά καραμέλα που την πιπιλάμε και μένουμε αμέτοχοι όταν για παράδειγμα θα μπορούσαμε (αφού έτσι κι αλλιώς είμαστε παρόντες), να δώσουμε την ευκαιρία επανασυγκόλλησης ενός ανθρώπινου μέλους στον άτυχο που το έχασε. Όσο για μαθήματα που πολύ σωστά λες (όλοι μας θα έπρεπε να έχουμε κάνει) δυστυχώς ειδικά για εμένα ο χρόνος δεν περισσεύει. Αλλά από τη δουλειά μου μπορώ να μπαίνω στο μοτο και να μαθαίνω.

Φιλικά πάντα
Βασίλης
:wave2: :wave2: +660
:beer:

blackbusa
04/05/2010, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Είναι μιά καραμέλα που την πιπιλάμε και μένουμε αμέτοχοι όταν για παράδειγμα θα μπορούσαμε (αφού έτσι κι αλλιώς είμαστε παρόντες), να δώσουμε την ευκαιρία επανασυγκόλλησης ενός ανθρώπινου μέλους στον άτυχο που το έχασε. Όσο για μαθήματα που πολύ σωστά λες (όλοι μας θα έπρεπε να έχουμε κάνει) δυστυχώς ειδικά για εμένα ο χρόνος δεν περισσεύει. Αλλά από τη δουλειά μου μπορώ να μπαίνω στο μοτο και να μαθαίνω.

Φιλικά πάντα
Βασίλης
:wave2: :wave2:

ελπιζω να μην βρεθει κανενας μας ποτε σε κανα εκτακτο περιστατικο...αλλα αν γινει να ξερουμε οτι αν δεν εχουμε την καταλληλη εμπειρια και γνωση (και αυτο επιτυχανετε με το να ''προπονησε'' και να εκπαιδευεσε συνεχεια για να μην τονισω το θεμα ψυχραιμια και καθαρο μυαλο) σιγουρα δεν θα ξερουμε τι να πρωτοκανουμε η να κανουμε κατι λαθος...και αυτο μπορει να αποβει χειροτερο απο το να μην κανεις τιποτα...προσφατο περιστατικο με πολυ κοντινο μελος της οικογενιας μου οπου επαθε εγκεφαλικο και ενω θεωριτικα ''το ειχα καλα το θεμα στο τι κανουμε'' εκεινες τις στιγμες το μυαλο μου κολλησε...εκανα το 50% απο οτι επρεπε (απο το ΕΚΑΒ μου ειπαν οτι τα πηγα πολυ καλα) αλλα μετα που ηρεμησα ''καπως''θυμηθηκα το αλλο 50...και εχω παρακολουθησει μαθηματα πρωτων βοηθειων 2 φορες και καθε διμηνο κανω μια επαναληψη στο βιβλιο....

και εγω μπαινω στο μοτο και διαβαζω για γυροσκοπικα...θεση σωματος....χειρισμο γκαζιου κλπ κλπ αλλα εξακολουθω να μην μπορω να παω σαν τον Rossi...

:wave2:

υ.γ. αν σε τροχαιο πας να βοηθησεις χωρις καταλληλες γνωσεις και γινει το μοιραιο υπαρχει περιπτωση να σε κατηγορησουν....

McTalas
04/05/2010, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Είναι μιά καραμέλα που την πιπιλάμε και μένουμε αμέτοχοι όταν για παράδειγμα θα μπορούσαμε (αφού έτσι κι αλλιώς είμαστε παρόντες), να δώσουμε την ευκαιρία επανασυγκόλλησης ενός ανθρώπινου μέλους στον άτυχο που το έχασε. Όσο για μαθήματα που πολύ σωστά λες (όλοι μας θα έπρεπε να έχουμε κάνει) δυστυχώς ειδικά για εμένα ο χρόνος δεν περισσεύει. Αλλά από τη δουλειά μου μπορώ να μπαίνω στο μοτο και να μαθαίνω.

Φιλικά πάντα
Βασίλης
:wave2: :wave2:
Χρονος για να γραφεις στο μοτο περισσευει?
αρα περισευει και για μαθηματα Α' Βοηθειων.
δεν ειναι τιποτα το τραγικο.
Υπαρχουν παρα πολλα βιβλια και εγχειριδια με θεμα τις Α' Βοηθειες, αλλα οσο και να διαβασεις οσο και να τα αποστηθίσεις δεν προκειται να τα κανεις σωστα χωρις πρακτικη ασκηση.
Δεν θα προσφερε καμια βοηθεια ενα τετοιο θρεντ, ασε που μπορει να δημιουργήσει περισσοτερα προβληματα απο ατομα που την βλεπουν σουπερ-χιρο !!!
Και βεβαια στο τελος υπαρχει και νομικο θεμα...

road spirit
04/05/2010, 10:28
+1 σε blackbusa και mctalas


απευθυνθείτε σε παράρτημα του ερυθρού σταυρού της πόλης σας... κάνουν δωρεάν μαθήματα πρώτων βοηθειών

McTalas
04/05/2010, 10:35
ειδικα οι πατρινοι ειναι οι πιο τυχεροι
γιατι εκει ειναι η κεντρικη διευθυνση των Σαμαρειτων.

20 ωρες θα χρειαστειτε σε 2ωρα μαθηματα 2 φορες την εβδομαδα...:winka:

mankam
04/05/2010, 10:38
ευχομαι να εχει την καλυτερη εξελιξη το παλικαρι
Οσο για τα παραπανω εγω σας βρισκω λαθος!
ξερετε οτι οι περισσοτεροι δεν θα παρακολουθησουν μαθηματα πρωτων βοηθειων ουτε θα αγορασουν βιβλιο.
Δεν ειναι προτιμωτερο να γινει ενα στικυ να γραψουν ανθρωποι που ειναι γνωστες ξεχωριζοντας τα περισσοτερο πιθανα περιστατικα που μπορουν να τυχουν στον καθενα μας και να αξιοποιηθει θετικα η μεγαλη επισκεψιμοτητα του φορουμ?

McTalas
04/05/2010, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από mankam
εγω σας βρισκω λαθος!
ξερετε οτι οι περισσοτεροι δεν θα παρακολουθησουν μαθηματα πρωτων βοηθειων ουτε θα αγορασουν βιβλιο.
Δεν ειναι προτιμωτερο να γινει ενα στικυ να γραψουν ανθρωποι που ειναι γνωστες ξεχωριζοντας τα περισσοτερο πιθανα περιστατικα που μπορουν να τυχουν στον καθενα μας και να αξιοποιηθει θετικα η μεγαλη επισκεψιμοτητα του φορουμ?
Οχι δεν ειναι !
Γιατι υπαρχει νομικο θεμα.

ξεψουτο λιγο διαφορετικα, εχει διαβασει οτι βιβλιο εχει γραψει το καθε παγκοσμιος για να στριβεις ταπα!!
εφαρμοζεις επακριβως ολα τα βηματα αλλα και παλι δεν εισαι τοσο ταπα οσο πρεπει. Τι φταιει? πως αν δεν μπεις πιστα και να ειναι ο παγκοσμιος απο πισω σου να σε ελεγχει δεν προκειται να εφαρμωσεις σωστα οση θεωρια και να μαθεις!!!!

το ιδιο ισχυει και με τις Α' βοηθειες.
Και οταν γινει καμια στραβη και βρεθεις καυηγορουμενος, ποιος θα σε πιστοποιησει πως εκανες οτι καθοριζε το πρωτοκολο??? το moto.gr?? δεν νομιζω...

road spirit
04/05/2010, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από mankam
....
Οσο για τα παραπανω εγω σας βρισκω λαθος!
ξερετε οτι οι περισσοτεροι δεν θα παρακολουθησουν μαθηματα πρωτων βοηθειων ουτε θα αγορασουν βιβλιο.
Δεν ειναι προτιμωτερο να γινει ενα στικυ να γραψουν ανθρωποι που ειναι γνωστες ξεχωριζοντας τα περισσοτερο πιθανα περιστατικα που μπορουν να τυχουν στον καθενα μας και να αξιοποιηθει θετικα η μεγαλη επισκεψιμοτητα του φορουμ?


πάμε άλλη μία :

Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
οταν ξερεις απο τιποτα εως ελαχιστα το καλυτερο ειναι να μην κανεις τιποτα...γιατι μπορει να προκαλεσεις μεγαλυτερη ζημια...αν θες οντως να βοηθησεις προσπαθησε να κανεις μαθηματα πρωτων βοηθειων...

:wave2: απλά διαβάζοντας περί πρώτων βοηθειών χωρίς να στα δείξει κάποιος και να χωρίς να κάνεις 1-2 προσπάθειες εξάσκησης με την καθοδήγηση του, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα συμβεί ένα απο τα εξής:

τη δύσκολη στιγμή δεν θα θυμάσαι τι πρέπει να κάνεις
θα τα μπερδέψεις
θα κάνεις ζημιά

πιστεύοντας ότι ξέρεις και έχοντας καλή θέληση για να βοηθήσεις... αλλά δεν...

έχω κάνει τα μαθηματα και πάλι δεν είμαι σίγουρος ότι ορισμένα περιστατικά θα μπορέσω να τα αντιμετωπίσω σωστά. Το καλύτερο που θα κάνω εκεινη τη στιγμή θα είναι να ΜΗΝ επέμβω και να ΜΗΝ αφήσω κανέναν άλλο που ΝΟΜΙΖΕΙ ότι ξέρει να επέμβει

blackbusa
04/05/2010, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από mankam
ευχομαι να εχει την καλυτερη εξελιξη το παλικαρι
Οσο για τα παραπανω εγω σας βρισκω λαθος!
ξερετε οτι οι περισσοτεροι δεν θα παρακολουθησουν μαθηματα πρωτων βοηθειων ουτε θα αγορασουν βιβλιο.
Δεν ειναι προτιμωτερο να γινει ενα στικυ να γραψουν ανθρωποι που ειναι γνωστες ξεχωριζοντας τα περισσοτερο πιθανα περιστατικα που μπορουν να τυχουν στον καθενα μας και να αξιοποιηθει θετικα η μεγαλη επισκεψιμοτητα του φορουμ?


με το flight simulator (εχω και ΓΑΜΑΤΑ joystick) εχω προσγιωσει και jumbo 747 ανετα και πολλες φορες χωρις προβλημα και με ολες τις συνθηκες...λεω να νοικιασω κανα cessna για καμμια βολτιτσα...θα ερθεις???
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ρε μην γραφετε οτι ναναι...αν δεν εχεις καποια στοιχειωδη εκπαιδευση με καποια πρακτικη εμπειρια να καθεστε οσο πιο μακρυα γινετε...μονο ετσι βοηθατε...και να εχετε το καθαρο μυαλο να καλεσετε οσο πιο γρηγορα μπορειτε το ΕΚΑΒ...γιατι στον πανικο ολοι λενε να τηλεφωνησουμε και κανεις δεν το κανει...

παω τωρα να διαβασω Keith Code για να κατεβω στα Motogp του χρονου....:lol: :lol: :lol: :lol:

McTalas
04/05/2010, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa

παω τωρα να διαβασω Keith Code για να κατεβω στα Motogp του χρονου....:lol: :lol: :lol: :lol:
εγω που το εχω μαθει απ'εξω να ερθω για τιμ-μειτ???

:D :D

mankam
04/05/2010, 11:05
ο καθενας δικαιουται να εχει τη γνωμη του.
Σκεφτητε: ειστε τερμα θεου αρχες αλλαχ μαζι με τον φιλο και τυχαινει η στραβη,τηλεφωνο δεν πιανει η το πλησιεστερο νοσοκομειο ειναι πολυ μακρια,υπαρχουν απλα πραγματακια που μπορουν να βοηθησουν να κρατηθει στη ζωη ο ανθρωπος γιαυτα μιλαω,δεν προτεινα να κανουμε χειρουργικη επεμβαση ουτε να υποκαταστησουμε τον γιατρο,βεβαια παλι μπορει να πει καποιος ας διαβαζε βιβλιο η ας πηγαινε στον ερυθρο σταυρο να μαθει.......

McTalas
04/05/2010, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από mankam
υπαρχουν απλα πραγματακια που μπορουν να βοηθησουν να κρατηθει στη ζωη
οπως??


Δεν προκειται ποτε, μα ποτε να μαθεις μεσα απο φορουμ και site !!

Αν δεν στα δειξει καποιος εστω αυτα τα βασικα να τα κανεις και να σε επιβλεπει, δεν θα τα κανεις ποτε σωστα και θα βρεθεις και πλεγμενος...
διαφορετικα υπαρχουν παρα πολλες πληροφοριες στο νετ και σε βιντεακια και σε οτιδηποτε θες.

blackbusa
04/05/2010, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από mankam
ο καθενας δικαιουται να εχει τη γνωμη του.
Σκεφτητε: ειστε τερμα θεου αρχες αλλαχ μαζι με τον φιλο και τυχαινει η στραβη,τηλεφωνο δεν πιανει η το πλησιεστερο νοσοκομειο ειναι πολυ μακρια,υπαρχουν απλα πραγματακια που μπορουν να βοηθησουν να κρατηθει στη ζωη ο ανθρωπος γιαυτα μιλαω,δεν προτεινα να κανουμε χειρουργικη επεμβαση ουτε να υποκαταστησουμε τον γιατρο,βεβαια παλι μπορει να πει καποιος ας διαβαζε βιβλιο η ας πηγαινε στον ερυθρο σταυρο να μαθει.......

φανταζομαι οτι οταν αποφασηζεις να πηγαινεις τερμα θεου ξερεις και τα ρισκα και τους κινδυνους...αρα εχεις κανει απο πριν μαθηματα πρωτων βοηθειων για να εισαι ετοιμος...κοινη λογικη...φανταζομαι οτι οσοι ασχολουνται με χωμα και περνουν τα βουνα εχουν κανει τετοια μαθηματα...

Mc θα το μαθω τοσο καλα που θα ειμαι μια ομαδα μονος μου....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vaska
04/05/2010, 11:30
maktalas και blackbusa το πήγατε στην απέναντι όχθη. Σαφώς και δεν έχω τις γνώσεις να στήσω υπαίθριο χειρουργείο, ούτε και να κάνω υπερβολικά πράγματα. Είμαι πάνω σε 2κυκλο από τα 16 και τώρα είμαι 42. Μέχρι προχθές ήξερα ότι δεν βγάζουν το κράνος σε οδηγό που έχει εμπλακεί σε τροχαίο, δεν ήξερα όμως το πολύ λογικό ότι του λύνουν τον ιμάντα συγκράτησης του κράνους. Και νομίζω ότι υπάρχουν πολλές ακόμα λεπτομέρειες σε καθημερινά γεγονότα που αγνοούμε. Τώρα όσο για τον χρόνο του καθενός μας, αυτός είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Το να κάθομαι να γράφω στο μοτο δεν σημαίνει ότι λείπω κι από τη δουλειά μου, άρα μπορώ να συνδιάσω το τερπνόν μετά του ωφελίμου, να διαβάσω 5-10 σημαντικά πράγματα που ίσως σε δεδομένη στιγμή αποβούν καθοριστικά για τη ζωή ενός συνανθρώπου μου. Έχω παρακολουθήσει μαθήματα στον ερυθρό σταυρό αλλά αυτό ήταν τοοοοτε πριν χρόνια. Τα πράγματα έχουν αλλάξει, οι μέθοδοι επίσης και σκέφτηκα θα ήταν καλό να υπάρξει μιαν ενημέρωση από νέους γιατρούς που οδηγούν μοτο, γιατί αυτά που έμαθα εγώ ήταν για καρδιακά επεισόδια, σπάσιμο χεριού και τσίμπημα από έντομα άντε και από κανένα φίδι. Επίσης ήμουν κι εθελοντής ναυαγοσώστης (λόγω waterpolo - έπαιζα χρόνια), αλλά δεν έχω γνώση από τροχαία κι αναρωτιέμαι τι κακό μπορεί να κάνουν 10 συμβουλές.

ΟΚ δεν σας αρέσει η ιδέα αλλά έτσι είναι τα πράγματα, σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι, εγώ απλά σκέφτηκα φωναχτά και με άκουσε το φόρουμ, αν οι μοντς αποφασίσουν να το υλοποιήσουν ή όχι , αυτό είναι άλλο θέμα.

Και όσο για το πάρε ένα βιβλίο να διαβάσεις, νομίζω αν τελικά κάποιος που το διάβασε κι έπραξε σύμφωνα με τις οδηγίες του βιβλίου, να κατηγορήσουν τον συγγραφέα ή τον εκδότη και να τους σέρνουν στα δικαστήρια, αν τελικά οι πρώτες βοήθειες που πρόσφερε ο αναγνώστης δεν ήταν σωστές.

Τελειώνοντας, είναι άλλη η αμεσότητα που έχεις σ' ένα φόρουμ και άλλη στο βιβλίο, που αν σου δημιουργηθούν απορίες δεν έχεις κάποιον να ρωτήσεις για να τις λύσεις.

:wave2: :wave2:

drspeed
04/05/2010, 11:33
Κατ' αρχήν περαστικά στον άνθρωπο και καλή του τύχη(θα χρειαστεί πολλή τύχη).

Σχετικά με το θέμα πρώτων βοηθειών τώρα.

Πιστεύω ότι είμαστε αρκετοί οι ιατροί στο φόρουμ ώστε να μπορούμε 1-2 φορές τον χρόνο να διοργανώνουμε μαθήματα πρώτων βοηθειών σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας.

Δεν υπάρχει κανένα θέμα αντιφάσεων μεταξύ ιατρών μιας και οι αλγόριθμοι είναι διεθνείς, απλά κάθε τόσο κάποια πράγματα αναθεωρούνται και όποιος δεν τα παρακολουθεί δεν λέει λάθος πράγματα απλά λέει τα παλιά.

Το μεγαλύτερο θέμα είναι όταν κάποιοι από εμάς αποφασίσουν να αφιερώσουν κάποιες ώρες να υπάρχει κόσμος να έρθει για να ακούσει αυτά που θα πούμε και όχι να μαζευτούμε 4 άτομα.

vaska
04/05/2010, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
Κατ' αρχήν περαστικά στον άνθρωπο και καλή του τύχη(θα χρειαστεί πολλή τύχη).

Σχετικά με το θέμα πρώτων βοηθειών τώρα.

Πιστεύω ότι είμαστε αρκετοί οι ιατροί στο φόρουμ ώστε να μπορούμε 1-2 φορές τον χρόνο να διοργανώνουμε μαθήματα πρώτων βοηθειών σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας.

Δεν υπάρχει κανένα θέμα αντιφάσεων μεταξύ ιατρών μιας και οι αλγόριθμοι είναι διεθνείς, απλά κάθε τόσο κάποια πράγματα αναθεωρούνται και όποιος δεν τα παρακολουθεί δεν λέει λάθος πράγματα απλά λέει τα παλιά.

Το μεγαλύτερο θέμα είναι όταν κάποιοι από εμάς αποφασίσουν να αφιερώσουν κάποιες ώρες να υπάρχει κόσμος να έρθει για να ακούσει αυτά που θα πούμε και όχι να μαζευτούμε 4 άτομα.

Αν και η μεγάλη πληθυσμιακή μάζα της Ελλάδας βρίσκεται στη Αθήνα, αν μπορείτε να το κανονίσετε ίσως να το συνδυάσουμε και με εκδρομούλα, να είστε εσείς προετοιμασμένοι κι εμείς να παρακολουθήσουμε ευχάριστα. Δείτε κι έτσι, δεν είναι άσχημο...
:wave2:

Lioulios
04/05/2010, 11:39
:mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

Σχεδόν παθών . Δυσκολο να χάνεις μέλος ...Πόσο μάλλον το χέρι σου.
Μισό δάχτυλο μου λήπει και έκανα να το ξεπεράσω δυο χρόνια ( 22 ετών τότε ) .

Τι να πω ! Περαστικά και καλή του τύχη .

blackbusa
04/05/2010, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
maktalas και blackbusa το πήγατε στην απέναντι όχθη.


σε καποιες περιπτωσεις πχ πρεπει να βγαινει το κρανος...αν υπαρχει στο σημειο γιατρος μπορεις να προσφερθεις (αν ξερεις) να εισαι ενας απο τους 2 που θα κρατανε ΣΩΣΤΑ το κεφαλι ακινητο...αν δεν και πρεπει να στο εξηγησει αστο καλυτερα...καταλαβες τωρα για τι πραγμα μειλαμε???
τεσπα...πολυ το κουρασα...ο καθενας κανει οτι νομιζει...

:wave2:

vaska
04/05/2010, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
σε καποιες περιπτωσεις πχ πρεπει να βγαινει το κρανος...αν υπαρχει στο σημειο γιατρος μπορεις να προσφερθεις (αν ξερεις) να εισαι ενας απο τους 2 που θα κρατανε ΣΩΣΤΑ το κεφαλι ακινητο...αν δεν και πρεπει να στο εξηγησει αστο καλυτερα...καταλαβες τωρα για τι πραγμα μειλαμε???
τεσπα...πολυ το κουρασα...ο καθενας κανει οτι νομιζει...

:wave2:

Ρε Πάνο τα ίδια λέμε, να μάθουμε θέλουμε όχι να το παίξουμε γιατροί. Αν με τις γνώσεις που έχεις μπορείς να συνδράμεις κάποιον, τρέχεις, αν δεν ξέρεις κάθεσαι και κοιτάς αυτούς που ξέρουν. Δεν ζητάμε από ένα φόρουμ να μας κάνει υπεύθυνους.

konsttanttinos
04/05/2010, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
+1 σε blackbusa και mctalas


απευθυνθείτε σε παράρτημα του ερυθρού σταυρού της πόλης σας... κάνουν δωρεάν μαθήματα πρώτων βοηθειών


Spirit, ο ερυθρος σταυρος δεν ειναι πιστοποιημενος οργανισμος εκμαθησης πρωτων βοηθειων.
Το καλυτερο που εχει να κανει καποιος που θελει να μαθει α' βοηθειες ειναι να παρακολουθει τα σεμιναρια των ελληνικων διασωστικων ομαδων, που γινονται απο επαγγελματιες.:wave2:

Οσον αφορα την ενημερωση του Forum με threads πρωτων βοηθειων, εγω ειμαι μεσα, και εχω πολυ υλικο στο pc που μπορει να τοποθετηθει.
Επισης, να διευκρινησω οτι δεν ειμαι γιατρος, ειμαι αδιοριστος Διασωστης (ΕΚΑΒ), αλλα σπουδασα νοσηλευτικη, τραυματολογια, ειμαι μελος των ελληνων διασωστων, παρακολουθω σεμιναρια που απευθυνονται και σε γιατρους, και βεβαιως μπορω να συνεργαστω με οποιονδηποτε επαγγελματια υγειας για την προωθηση και προασπιση της υγειας μεσα απο την προνοσοκομειακη φροντιδα.

Διαθεση υπαρχει, οποτε καθε προταση συζητιεται.

Akatanomastos
04/05/2010, 16:02
ακομα και να γραψει καποιος γιατρος σε ποιες περιπτωσεις μπορει και σε ποιες περιπτωσεις δεν μπορει να προσφερει κατι ενας απο εμας που δεν ξερει(σε απλες περιπτωσεις, και επισης τι πρεπει να κανει) χρησιμο θα ειναι..

ξεκιναμε απο αυτο

και βλεπουμε.

libali10
04/05/2010, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
*Η αντιμετωπιση ενος ακρωτηριασμενου μελους ειναι να το τυλιξουμε σε μια ή περισσοτερες σακουλες, ωστε να ειναι τελειως απομονωμενο απο τον ατμοσφαιρικο αερα, και υστερα να το τοποθετησουμε σε ενα δοχειο με παγο και νερο ( 0°C ).Σκοπος του παγου δεν ειναι η συντηρηση αλλα η αγγειοσυσπαση, ετσι ωστε να παραμεινει οσο το δυνατον περισσοτερο αιμα στο αρτηριακο και φλεβικο συμπλεγμα του μελους.Ουτως ή αλλως το ακρωτηριασμενο μελος εχει λιγα μολις λεπτα ''διαρκεια ζωης'' και οσο πιο μεγαλο ειναι σε μεγεθος τοσο χειροτερα και γι'αυτο και για τον τραυματια φυσικα.

Η πετσετα που ανεφερες φιλε μου απλα ταμποναρει το αιμα και απορροφαει πολυ μεγαλη ποσοτητα αιματος.Η ισχαιμη περιδεση πρεπει να γινεται μονο απο γνωστες και ποτε προχειρα γιατι η λανθασμενη εφαρμογη της εγκυμονει νεους κινδυνους.


Ευχομαι την καλυτερη αναρρωση στον ατυχο φιλο μας.

με την πετσετα (μπλουζα-υφασμα) αιμοραγια και αποροφα καποια ποσοτητα αιματος αλλα μολις αυτη "ποτισει"εμποδιζει την αιμοργια ασκωντας σταθερη πιεση στο τραυμα και ποτε την αποκαταστουμε με νεα πετσετα διοτι εχει την ιδιοτητα αποροφησης εκ νεου ποσοτητας αιματος.
Ολα τα παραπανω οταν δεν εχουμε καλυτερα μεσα αντιμετωπισεις.
Ολα τα υπολοιπα εοναι σωστα περι παγου,ποτε παγος σε επαφη με το δερμα διοτι καταστρεφει να το πω απλα ολο το αρτιριακο συστημα.
.Η ισχαιμη περιδεση συμφωνω μαζι σου και γινετε μονο σε πολυ ακραιες περιπτωσης (οταν χανει πολυ πολυ μεγαλη ποσοτητα αιματος) απο ιατρους και πολυ λιγοτερο απο ατομα που γνωριζουν πρωτες βοηθειες...πχ ναυαγοσωστες,διασωστες κτλ.

McTalas
04/05/2010, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Spirit, ο ερυθρος σταυρος δεν ειναι πιστοποιημενος οργανισμος εκμαθησης πρωτων βοηθειων.
ι.
Αυτο απο που προκύπτει?

byron
04/05/2010, 17:52
Τώρα που διαχωρίστηκε, συνεχίστε. :wave2:

ermiss
04/05/2010, 18:30
Δεν χρειάζεται να είσαι γιατρός για να μπορείς να παρέχεις βασικές πρώτες βοήθειες.
Λίγοι φορείς μπορούν να παρέχουν πιστοποιημένη εκπαίδευση.
Να είστε σίγουροι, απο προσωπική πείρα, ότι ούτε οι γιατροί ξέρουν τι να κάνουν στο δρόμο σε πρώτες βοήθειες... Ο Κωνσταντίνος έχει απόλυτο δίκιο...

μερικά βασικά πράγματα όμως μπορούμε να γνωρίζουμε, αν και σε περίπτωση σκληρού τροχαίου, με αίματα κλπ θα ξεχάσετε τα πιο πολλά από όσα ξέρετε...

granazi
04/05/2010, 18:59
επειδη το θεμα ειναι και σοβαρο και πολυ λεπτο και υπευθυνο.
και επειδη η ημμιμαθεια ενιοτε ειναι χειροτερη της αμαθειας και μπορει να προκαλεσει μεγαλυτερη ζημια απο ωφελος περα απο τις καλυτερες προθεσεις που μπορει να εχει καποιος.
για αρχη νοιωθω εγω λαθος που εγραψα αυτο που σταθηκε αφορμη να δημιουργηθει το θεμα.
το ποσο χρησιμο και απαραιτητο να συζητηθουν και να μεταδωθουν καποιες βασικες γνωσεις,οδηγιες, τεχνικες...η οπως θελετε πειτε το νομιζω συμφωνουμε ολοι.
ομως εδω δεν μιλαμε για σιδερα η αξεσουαρ η ρουχα, μιλαμε για ανθρωπινες ζωες για μικρες η μεγαλες καταστασεις που μπορει να δημιουργηθουν.
1) δεν ειμαι γιατρος απλα δουλευω χρονια σε επειγοντα νοσοκομειου και εχω φοιτησει στη σχολη του εκαβ. αυτο σημαινει οτι δεν διεκδικω παρ'ολη την εμπειρια και τις γνωσεις την αυθεντια για να μεταδωδω υπευθυνα οδηγιες σε τριτους. φυσικα και εχω βιβλιογραφια φυσικα και ξεσκονιζω σε καθε ευκαιρια αλλα να θυμαστε κατι ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ ειναι αλλο να διαβαζεις αλλο να παπαγαλλισεις διαφορα αλλο να κανεις ΚΑΡΠΑ σε πλαστικες κουκλες και αλλο να βρεθεις σε περιβαλλον δυσκολο μονος ισως χωρις μεσα χωρις βοηθεια και υποστηρηξη ισως και χωρις ενα απλο βαλιτσακι φαρμακειου με τα βασικα.
2)το πληρωμα του ασθενοφορου εχει τα μεσα, φορειο φιαλη οξυγονου κολαρο κτλ και κυριως τη νομικη καλυψη για να ενεργει. ο γιατρος στα επειγοντα ενος ΤΕΠ εχει ολοκληρο μηχανισμο να τον
στηριξει και κυριως να θυμαστε εχει την εξειδικευση του σε ενα κομματι ο καθενας αλλο ο ορθοπεδικος αλλο ο χειρουργος κτλ.
3) καποιος διασωστης εμπειρος με γνωσεις και μεσα μπορει να σταθεροποιησει ως ενα σημειο ενα περιστατικο μεχρι να μεταφερθει αλλα ΑΝ εχει τα μεσα και αν εχει σωστες γνωσεις και εμπειρια.
αν αρχισουμε να λεμε διαφορα εδω μεσα να θυμομαστε οτι δεν ξερουμε σε τι κατασταση μπορει να εμπλακει ο οποιοσδηποτε τυχει να τα διαβασει και ποσο καλο η κακο μπορει να αποβει αυτο.
δεν εχει νοημα να κανουμε copy paste σε κειμενα και σχεδια κ σκιτσα η να μετραμε ποιος ξερει περισοτερα η ειναι ποιο εμπειρος η εχει δει περισοτερα.
δεν μπορει να γινει κατι παραπανω στο φορουμ κατα τη γνωμη μου παρα να τονισουμε την αναγκη να ασχοληθει ο καθενας σωστα σε καποια οργανωμενα σεμιναρια. το πολυ πολυ να περιοριστουμε στα ακρως βασικα δλδ την αναγκη ενος φαρμακειου και του τι να περιλαμβανει αυτο ας πουμε η πως να βαλεις ενα κολαρο.
αν υπαρχει ενδιαφερον και συμετοχη και θεληση βλεπουμε αν μπορουμε να οργανωσουμε κατι πιο ουσιωδες με τη βοηθεια πιο ειδικων.

McTalas
04/05/2010, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από granazi
...
θα συμφωνισω και εγω.
Δεν υπαρχει νοημα να γραψουμε 2-3 θεματα για Α'βοηθειες, αλλα οποιος πολιτης θελει μπορει να μαθει τα βασικα, υπρχουν αρκετοι φορεις που μπορει να απευθυνθει και δεν μηλαμε για εξειδικευμένη εκπαιδευση, αλλα μονο τα βασικα,οσα χρειαζεται να ξερει ενας πολιτης.

konsttanttinos
05/05/2010, 01:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
με την πετσετα (μπλουζα-υφασμα) αιμοραγια και αποροφα καποια ποσοτητα αιματος αλλα μολις αυτη "ποτισει"εμποδιζει την αιμοργια ασκωντας σταθερη πιεση στο τραυμα και ποτε την αποκαταστουμε με νεα πετσετα διοτι εχει την ιδιοτητα αποροφησης εκ νεου ποσοτητας αιματος.
Ολα τα παραπανω οταν δεν εχουμε καλυτερα μεσα αντιμετωπισεις.
Ολα τα υπολοιπα εοναι σωστα περι παγου,ποτε παγος σε επαφη με το δερμα διοτι καταστρεφει να το πω απλα ολο το αρτιριακο συστημα.
.Η ισχαιμη περιδεση συμφωνω μαζι σου και γινετε μονο σε πολυ ακραιες περιπτωσης (οταν χανει πολυ πολυ μεγαλη ποσοτητα αιματος) απο ιατρους και πολυ λιγοτερο απο ατομα που γνωριζουν πρωτες βοηθειες...πχ ναυαγοσωστες,διασωστες κτλ.


Kαταρχας καλημερα!
Λοιπον αγαπητε μου, εστω οτι εχουμε ενα τραυμα, ενα οποιδηποτε τραυμα οχι απαραιτητα ακρωτηριασμο.
Βρισκουμε μια μπλουζα, πετσετα ή οτιδηποτε που μπορει να χρησιμοποιηθει σαν επιδεσμος.
Ασκουμε πιεση για να δημιουργηθει αγγειοσυστολη μεχρι να ενεργοποιηθει ο μηχανισμος θρομβου.Ειναι σαν να παταμε το λαστιχο του ποτισματος και το νερο σταματαει, μεχρι να κλεισουμε την βρυση.
Ανεφερα πριν τον παγο, γιατι η χαμηλη θερμοκρασια δημιουργει αγγειοσυσπαση και καταπολεμα την αιμοραγια.Γι'αυτο κι εγραψα για νερο και παγο (0°C), γιατι βοηθαει στην ολιγολεπτη συτηρηση του κολοβωματος (ακρωτηριασμενο μελος).Εννοειται οτι η αμεση επαφη παγου με δερμα αντεδυκνειται.
Για να μην ξαναγραφω τα ιδια, η πιεση ειναι ο πρωτος μηχανισμος αντιμετωπισης σε μια αιμοραγια.Ειναι απλος, αποτελεσματικος και μπορει να τον κανει ο καθενας μας.
Σημαντικο ειναι να μην αφαιρουμε τα ρουχα ή τους επιδεσμους που ηδη χρησιμοποιουμε για την πιεση λογω του αιματος που γεμιζουν.Προσθετουμε κι αλλα απο πανω και συνεχιζουμε.

Η ισχαιμη περιδεση εφαρμοζεται μονο στα ακρα.πιο πανω απο το τραυμα, και σκοπος της ειναι να φραξει την ροη του αιματος στην αρτηρια που αιματωνει την περιοχη του τραυματος.Οπως καταλαβενετε, ο χρονος μας περιοριζει αρκετα γιατι το ακρο δεν αιματωνεται και παραμονευει ο κινδυνος νεκρωσης των ιστων (γαγγραινα).Ετσι οταν εφαρμοστει πρεπει να ειμαστε σιγουροι οτι σε ενα δεκαλεπτο ο τραυματιας θα ειναι στο νοσοκομειο, ειδαλλως πρεπει να χαλαρωσουμε την περιδεση κινδυνευοντας την επανεναρξη της αιμοραγιας.Δικοπο μαχαιρι.

Βεβαια, ολα αυτα δεν εχουν καμμια σημασια οταν εχει τρωθει η μηριαια, συχνο φαινομενο σε τροχαια απο μηχανες, η καρωτιδα (πιο σπανιο φαινομενο),ή η αορτη, απο τραυματισμο της ΑΜΣΣ.Εκει ο τραυματιας ειναι καταδικασμενος διοτι σε 30''-60'' εχει χασει το μισο αιμα του οργανισμου του, με αποτελεσμα να καταληξει.

Gandalf dr685sm
05/05/2010, 02:49
πάμε λίγο γενικά στο θέμα;

Πρόσφατα σε δύο εκπαιδεύσεις σε αντίστοιχους εθελοντικούς σλλόγους (πυρόσβεσης ο ένας... τον άλλον δεν τον λέω γιατί θα ξεφύγουμε πάλι..:D), εκείνο που μας αναφέρθηκε ΡΗΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ, είναι πως

Έστω και αν έχεις λάβει εκπαίδευση σε ΚΑΡΠΑ ή σε SRS ή σε πυρόσβεση, πράττεις μόνο τα απαραίτητα και ειδοποιείς αντίστοιχα δύναμη που έχει δημιουργηθεί για αυτόν τον σκοπό (ΕΚΑΒ, ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ, ΑΜΕΣΗ ΔΡΑΣΗ , κοκ).

Δεν καλύπτεσαι νομικά απο κανέναν σε περίπτωση βλάβης τρίτου ή/και περιουσίας του, εκτός και αν έχεις πάρει διαταγή απο τον αντίστοιχο αξιωματικό των υπηρεσιών παραπάνω για να δράσεις έτσι όπως έκανες.

Τώρα το απολύτως απαραίτητο είναι ενα συνδιασμός κριτηρίων που έχει να κάνει με το αν μπορείς να επικοινωνήσεις με υπηρεσία, αν ο άνθρωπος είναι σε ΑΜΕΣΟ ΚΙΝΔΥΝΟ ΖΩΗΣ, αν γνωρίζεις τι πρέπει να κάνεις και πόσο καλά το γνωρίζεις κοκ.

Γενικά το μόνο που κάνουμε είναι να καλούμε την αντίστοιχη υπηρεσία για να μας πεί τι θα κάνουμε και αν πρέπει να το κάνουμε. Αν δεν μπορούμε να επικοινωνήσουμε και όπως είπα ο κίνδυνος είναι άμεσος όπου το κριτήριο είναι η ανθρώπινη ζωή πάνω απο όλα... τότε και ΄μόνο τότε περνάς σε πράξη.

Είναι πολλά παιδιά εθελοντές που είχαν μπλέξει στο παρελθόν όπου έπραξαν γνωρίζοντας και βρέθηκαν μπλεγμένοι μετά καθώς όπως είπα δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο να προστατεύσει τέτοιες πράξεις.

Καλό είναι να μάθουμε επίσης ΚΑΡΠΑ όλοι μας ώς μοτοσυκλετιστές, γιατί το χειρότερο ποτέ δεν είναι απίθανο. Ακόμα και πάνω στον ίδιο μας τον εαυτό .

Gandalf

vaska
05/05/2010, 03:42
Καλημέρα κι από μένα, βασικά αισθάνομαι κι εγώ κάπως, που πήγαμε το θέμα παραπέρα, όλα αυτά όμως προέρχονται από την πρόθεσή μου να συνδράμω κάποιον φουκαρά που έχει τραυματιστεί. ΟΚ με τρομάξατε με όλα αυτά τα νομικίστικα. Ξέρω όμως ότι ακόμα και μετά από αυτά που γράψατε αν τύχει και βρεθώ μπροστά σε ατύχημα δεν θα σκεφτώ παρά μόνο τη ζωή του συνανθρώπου μου.

Τώρα, σαν ιδέα το βάζω, μπορεί να οργανωθεί ακόμα και σε επίπεδο λέσχης η υπεύθυνη ενημέρωση των αναβατών από ειδικούς του είδους.

Αυτά από μένα, καλούς δρόμους να έχουμε και ποτέ μα ποτέ να μη μας χρειαστούν οι πρώτες βοήθειες.

:wave2:

daz
05/05/2010, 06:39
Σε όλα τα σεμινάρια και σχολεία που έχω λάβει μέρος όλοι οι γιατροί μας έλεγαν πως αν βρεθούμε σε κάποιο ατύχημα το πρώτο που κάνουμε είναι να καλέσουμε ασθενοφόρ. Το 2ο να κρατήσουμε τον κόσμο μακριά. Το 3ο να ρωτήσουμε αν κάποιος είναι γιατρός. Και το 4ο να περιμένουμε το ασθενοφόρο. Ο νόμος του καλού σαμαρείτη δεν ισχύει στην Ελλάδα όπως για πχ στην Αμερική και είτε κάνεις κάποιο λάθος είτε όχι μπορεί άνετα να μπλέξεις. Όλες οι γνώσεις που πήραμε είναι για εξαιρετικές περιπτώσεις και συγκεκριμένες δραστηριότητες.
Στην αναρρίχηση πχ ή στην ελεύθερη κατάδυση η ομάδα ή το ζευγάρι είναι υποχρεωμένο να ξέρει πρώτες βοήθειες.
Οξύμωρο μου ακούστηκε και εμένα αλλά όσουν και αν ρώτησα ήταν κατηγορηματικοί. Ούτε τα κορδόνια δεν θα του λύσεις. Θα κάθεσαι και θα τον κοιτάς μου είπαν.

drspeed
05/05/2010, 09:54
Γενικά να ξέρετε ότι όταν έχουμε περιορισμένες γνώσεις ,όσο πιο βαριά έχει τραυματιστεί κάποιος τόσο λιγότερα κάνουμε.
Καμία σχέση όμως δεν έχει αυτό με το αν θα πρέπει όλοι να ξέρουν τα 5-10 βασικά πράγματα που θα μπορούσαν να κάνουν.

Υπάρχουν 100 εύκολα πράγματα που μπορεί να κάνει κάποιος για να σώσει μία ζωή και στα περισσότερα από αυτά δεν χρειάζεται καν να ακουμπήσουμε το θύμα.Τα περισσότερα είναι θέμα κοινής λογικής αλλά μέσα στον πανικό τα ξεχνάμε.

Πχ όταν καλούμε ασθενοφόρο:

Λάθος:
Περαστικός: χτύπησε ένα παλικάρι στο Μενίδι!Ελάτε γρήγορα
Τηλεφωνητής: Πού βρίσκεστε?
Π: Στην Δημοκρατίας προς κέντρο.Θα μας δείτε επάνω στον δρόμο...
Κλείνει το τηλ.

Σωστό:
Π:Λέγομαι Τάδε Ταδόπουλος το κινητό μου είναι 694ΧΧΧΧΧΧΧ Βρίσκομαι στην Λεωφόρο Δημοκρατίας 257 στο Μενίδι.
Έχει γίνει ένα τροχαίο με έναν τραυματία περίπου 25 ετών ο οποίος αιμορραγεί, δεν έχει τις αισθήσεις του, αναπνέει κανονικά.Θα είμαι εδώ μέχρι να έρθει το ασθενοφόρο.
Τηλ: (Θα δώσει οδηγίες ή θα σας συνδέσει με ιατρό για οδηγίες.)

Έτσι και το ασθενοφόρο θα έρθει γρηγορότερα αφού ξέρουν ότι δεν θα έρθουν για ένα απλό στραμπούληγμα ή για εκδορές που δεν είναι κάτι υπερεπείγον, και θα έρθει το κατάλληλο ασθενοφόρο με το κατάλληλο πλήρωμα και εξοπλισμό.Την αστυνομία την καλεί κάποιος άλλος για να μη χαθεί χρόνος.
Εμείς αποκλείουμε την κυκλοφορία όσο μπορούμε για προστατεύσουμε το θύμα και περιμένουμε την αστυνομία ή το ασθενοφόρο για να μετακινήσουμε το θύμα εκτός και αν υπάρχει κίνδυνος φωτιάς ή από τα άλλα οχήματα οπότε με προσοχή μετακινούμε το θύμα.Αυτό θέλει 3 τουλάχιστον άτομα για να γίνει με ασφάλεια.
Μπορούμε να σταματήσουμε κάποιον διερχόμενο ιατρό για βοήθεια.Για αυτό έχουμε τα αυτοκολλητάκια στο τζάμι.


Μόλις σώσατε μία ζωή χωρίς να ακουμπήσετε καν τον άνθρωπο.