PDA

View Full Version : ΒΑΦΕΣ ΠΛΑΣΤΙΚΩΝ



xalias1
05/05/2010, 03:56
ξέρει κάποιος κανένα καλό μαγαζί που να βάφει πλαστικα;
Για την ακρίβεια έχω ένα XT600 και θέλω να βάψω τα πλαστικά του γιατί από τον ήλιο έχουν γίνει κ@λος.
Εχω ακούσει ότι βαφονται αλλά μετα απο λίγο καιρο αρχίζει η βαφή να βγαινει απο τριψιματα με το παντελόνι ή ότι αρχίζει να σπάει η μπογιά. Ισχύει κάτι τέτοιο;

catmaster
05/05/2010, 04:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από xalias1
ξέρει κάποιος κανένα καλό μαγαζί που να βάφει πλαστικα;
Για την ακρίβεια έχω ένα XT600 και θέλω να βάψω τα πλαστικά του γιατί από τον ήλιο έχουν γίνει κ@λος.
Εχω ακούσει ότι βαφονται αλλά μετα απο λίγο καιρο αρχίζει η βαφή να βγαινει απο τριψιματα με το παντελόνι ή ότι αρχίζει να σπάει η μπογιά. Ισχύει κάτι τέτοιο;


Τα πλαστικά του Xt (το έχω δεί ο ίδιος σε πελάτη μου παλιό μοντέλο) είναι χάλια στην ποιότητα ...

του συγκεκριμένου του ξεφλούδισε με το πιεστικό και ήταν φρεσκοβαμμένο ...

αν πάντως τα βάψεις για φρεσκάρισμα να τα τρίψεις πολύ καλά και να βάλεις plastoflex


:wave2:

p@nos
05/05/2010, 04:25
το προβλημα με τα πλαστικα του ΧΤ, περα απο το οτι γινονται χαλια στον ηλιο, ειναι πως ειναι πολυ μαλακα...

αυτο εχει σαν αποτελεσμα το χρωμα, καθως παραμορφωνεται το πλαστικο,να σπαει και μετα να ξεφλουδιζει...


οποτε, αν δεν εχουν χτυπηματα κιαι γρατζουνιες, υπαρχουν διαφορα γαλακτωματα(οχι σιλικονης), που γυαλιζουν τα πλαστικα μετα το πλυσιμο...


τωρα αμα τα εχουν και χτυπηματα και γρατζουνιες, το χρωμα μονης(χωρις βερνικι) θα ζησει...καλο θα ηταν να τα δωσεις σε καποιον επαγγελματια και να μη τα κανεις μονος σου γιατι το πιθαοτερο θα ειναι να τα κανεις χαλια, ειτε εμφανισιακα να ειναι τζαμι, αλλα να ξεφλουδισουν σε καμια βδομαδα...



αναλογως με την τιμη που θα βρεις στο βαψιμο, μπορεις να ψαξεις μηπως συμφερει να παρεις ενα 2ο σετ κουστουμι...

και μονοσ σου να τα βαψεις, μην περιμενεις να σου βγει φτηνα, μιας και αμα πας για σπρευ απο μαγαζι που θα στο φτιαξει, υπολογισε κανα 30ρι ? το μπουκαλι...

xalias1
05/05/2010, 05:53
Κουστουμι απο τη YAMAHA δεν συμφέριε με τίποτα. Περίπου 500€ κάνει.
Σαφώς και δεν θα το βάψω μόνος μου

p@nos
05/05/2010, 06:35
to iridio κανει καλες δουλειες...