PDA

View Full Version : suzuki address,honda innova,modenas kriss η crypton r???



Fotis12
05/05/2010, 08:26
Σε λιγο καιρο σκευτομαι να παρω ενα ΠΑΠΑΚΙ μεχρι 125cc και ειμαι αναμεσα σ αυτα τα τεσσερα....Ποιο απ αυτα(η οποιδηποτε αλλο) θα μου προτεινατε???
Εγω σκευτομαι να παρω τo suzuki address 125i....
Δεν ενδιαφερομαι για μεταχειρησμενα και σε καμια περιπτωση δεν προκειτε να το πειραξω μηχανικα η εξωτερικα....

Περιμενω πολλες αποψεις>>>>

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

thoba
05/05/2010, 14:27
εγω αν ημουν στη θεση σου θα επερνα χωρις κανα δισταγμω το κριπτον .
τωρα οσο αφορα το σουζικη εχω ακουσει κατα καιρους καποια προβληματα στους κυλινδρος.

zephyr1
05/05/2010, 14:33
Εγω αν ημουν στη θεση σου θα πηγαινα στο ''ευρεση'' θα παταγα την καθε μαρκα που μ'ενδιαφερει και θα καθομουν να διαβασω τα κατεβατα που εχει γραψει ο καθενας για το καθε μηχανακι.
































Μετα θα επερνα modenas :D :wave2:

TROOPER
06/05/2010, 03:24
κρυπτον,αντρες και μοντενας θα τα σκεφτομουνα εξ ισου.το χοντα απορριπτεται γιατι:

1.τριζει
2.σαρακακης...ΖΟΝΓΚ.

makis206
06/05/2010, 03:46
Προσωπικά προτείνω ΖΧ-130 και τους λόγους τους γράφω εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=70063).:beer:

alex14
06/05/2010, 04:05
Suzuki Address μετα απο 22.000 χλμ δεν εχει καψει ουτε λαμπακι, δεν τριζει τιποτα και ειναι πολυ ποιοτικο. Και ειναι και πολυ οικονομικο στην αγορα πλεον.

:wave2:

VAMOS
06/05/2010, 04:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Προσωπικά προτείνω ΖΧ-130 και τους λόγους τους γράφω εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=70063).:beer:
Στα ποσα χλμ το εχεις φτασει τωρα το παπι?
και αν σου κανει τριξιματα ή σου εχει βγαλει τπτ προβληματα???

VAMOS
06/05/2010, 04:35
Απο ανταλλακτικα και τα λοιπα σε τι τιμες κυμαινονται σαν εταιριες η suzuki(address)και η kawasaki(zx130)και τι πληρωνεται καθε φορα που ερχεται η ωρα για service???

makis206
06/05/2010, 07:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από VAMOS
Στα ποσα χλμ το εχεις φτασει τωρα το παπι?
και αν σου κανει τριξιματα ή σου εχει βγαλει τπτ προβληματα???

Το ZX-130 το έχω κάτι λιγότερο από δύο χρόνια αλλά επειδή έχω και αυτοκίνητο και μοτοσυκλέτα αλλά και ποδήλατο για μέσα στην πόλη, δεν το έχω χρησιμοποιήσει αρκετά με αποτέλεσμα να έχει σήμερα 7150 χιλιόμετρα μόλις. Παρ'όλα αυτά το έχω πιέσει σε κάπως γρήγορες διαδρομές εκτός πόλης και μέχρι στιγμής δεν έχει βγάλει το παραμικρό, εκτός από ένα μικρό θεματάκι που αναφέρω και εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=102550), κάτι που οφειλόταν σε κατασκευαστικό λάθος και για να λυθεί χρειάστηκε κάτι λιγότερο από 10 λεπτά (ένα κομμένο σωληνάκι αναθυμιάσεων ήταν κομμένο λόγω θερμότητας απλώς). Να εντοπιστεί από τον μηχανικό ήταν το δύσκολο αφού όσες φορές του το είχα αφήσει λέγοντάς του για μπερδεματάκια που έκανε στις χαμηλές στροφές, επικεντρωνόταν στη ρύθμιση και καθάρισμα του καρμπυρατέρ και δεν πήγε το μυαλό του σε κάτι τόσο απλό.. μέχρι τη στιγμή που πήρε την τεχνική οδηγία από την Κawasaki και με κάλεσε να πάω να το αλλάξουμε. Τέλος προβλημάτων.

Δεν έχει τρίξει στο ελάχιστο, δουλεύει πλέον σαν ελβετικό ρολόι και προσωπικά το καραγουστάρω αυτό το παπί κι ας μην το χρησιμοποιώ καθημερινά. Αυτή τη στιγμή είμαι σίγουρος ότι πρόκειται για το καλύτερο (με την έννοια του πιο ολοκληρωμένου) που έπεσε στα χέρια μου τα τελευταία 16 χρόνια και θα σου κάνω τη λίστα για να πάρεις μια ιδέα.

-C50
-Cub 90
-Yamaha F1Z 125
-Supra
-Τρία Honda Innova 125 καρμπυρατεράτα (τα έκανα ανταλλαγές αβέρτα τότε:lol: )
-Modenas Kriss 125
-ZX-130

Υπ'όψιν ότι έχω δουλέψει και σαν διανομέας στο παρελθόν κι από τα χέρια μου πέρασαν για πολλά χιλιόμετρα και τα:

-Birdie 50 δίχρονο
-Honda Astrea Grand (Σκύλος αλλά από ένα σημείο και μετά, λίγο..)
-Crypton R
-Suzuki Shogun

Εννοείται ότι έχω οδηγήσει και πολλά άλλα και τονίζω το Crypton X που σύγκρινα πριν αποφασίσω ανάμεσα σε αυτό και το Kawasaki που κατέληξα τελικά.

Αυτά τα ολίγα
:beer:

makis206
06/05/2010, 07:07
Σ'αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=75897) το θρεντ ζήτησα βοήθεια για τα μπερδέματα που προανάφερα, με την αντικατάσταση του σωληνακιού το πρόβλημα δεν ξαναεμφανίστηκε ποτέ.:winka: :beer:

zephyr1
06/05/2010, 07:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
να έχει σήμερα 7150 χιλιόμετρα μόλις
:beer:

:rotflmao:

makis206
06/05/2010, 07:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
:rotflmao:

Τό'ξερα!:lol: :a23: :rotflmao:

VAMOS
06/05/2010, 07:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Σ'αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=75897) το θρεντ ζήτησα βοήθεια για τα μπερδέματα που προανάφερα, με την αντικατάσταση του σωληνακιού το πρόβλημα δεν ξαναεμφανίστηκε ποτέ.:winka: :beer:


Φιλε μην σκοτωνεσαι στη δουλεια :rotflmao: (πλακα κανω)
κοντευεις να μας ψησεις προς zx....θα δειξει....
Ευχαριστω για τις πληροφοριες..οπως καταλαβαινεις χρημα δεν περισσευει κ θα πρεπει να πεσει αρκετη μελετη μεχρι την αγορα...
το zx σταματησε να βγαινει το 10' και υπαρχει μονο μεταχειρισμενο στην αγορα???

makis206
06/05/2010, 07:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από VAMOS
Φιλε μην σκοτωνεσαι στη δουλεια :rotflmao: (πλακα κανω)

Δεν παίζει άγχος βρε, πρέπει να βρω μεγαλύτερη μυγοσκοτώστρα όμως που να τις πιάνει δύο δύο τό λιγότερο.. :lol:

Το ΖΧ συνεχίσει να πουλιέται κανονικά μέχρι και σήμερα, αν μπορείς κάν'το μια βόλτα πριν αποφασίσεις και θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και τα υπόλοιπα για να δεις αυτό που σου "κάθεται" καλύτερα. Εμείς εδώ σου λέμε τις εμπειρίες μας σύμφωνα με τον τρόπο που βολεύει εμάς, προσωπικά για το ΖΧ βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι με υπερκαλύπτει, ισχύει όμως το ίδιο και για σένα;:winka:

Με το καλό σε όποιο κι αν αποφασίσεις :beer:

Gogolanos
06/05/2010, 07:53
Φίλε έχω το crypton και είμαι πολύ ικανοποιημένος από το μηχανάκι, για παπάκι είναι σούπερ..
Από την άλλη όμως το adress έχει σούπερ τιμή !! Εγώ ανάμεσα σε αυτά τα δύο θα κοιτούσα, άν θες να πάρεις κάτι φτηνά adress άν πας σε κάτι παραπάνω αξίζει το crypton πιστεύω.

Κάνε ένα κόπο πάντως και δίαβασε όσα έχουν γραφτεί εδώ μέσα για αυτά τα μηχανάκια, υπάρχει πολύ υλικό να σε βοηθήσει στην απόφασή σου..

Fotis12
07/05/2010, 09:56
ευχαριστω παρα παρα πολυ παιδια!!!