PDA

View Full Version : W40 και ελαστικα



invi69
05/05/2010, 09:42
λοιπον εχω μια απορια, μαλλον χαζη αλλα με βασανιζει κατι ωρες τωρα!!!επλυνα τις ζαντες και την μηχανη και καθως καθαριζα επεσε W40 στο λαστιχο και χυθηκε και απο την ζαντα. και η απορια μου ειναι κατα ποσο μπορει ενα τετοιο υλικο(W40 και λοιπα καθαριστηκα) να επηρεασει το λαστιχο και σε μεγαλο χρονο να του κανει ισως ζημια, ή να επηρεασει την ποιότητα του???:confused: :confused:

MikeG
05/05/2010, 09:44
Πλύντο αμέσως και όλα οκ.

Υποθέτω ότι δεν έπεσε 1 κιλό WD40 στο λάστιχο.:wave2:

camen
05/05/2010, 10:14
Οσο και να επεσε τιποτα δεν παθαινει...Απλα ξεπλυνε το με νερακι απο την βρυση και καντο μια βολτιτσα...


:beer: :wave2:

georgio
05/05/2010, 10:42
Μην αγχώνεσαι, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Είχε γίνει μια συζήτηση εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=100273&highlight=wd40) σχετικά με την επίδραση του WD40 σε o-rings και κατ' επέκταση σε οτιδήποτε ελαστικό. Ένας τυπάς είχε κάτσει και είχε κάνει πείραμα μαζί με άλλα 6-7 χημικά και το WD40 αποδείχθηκε το πιο "φιλικό".

Ξέπλυνε το με νερό όπως σου είπαν και οι απο πάνω και είσαι εντάξει. Πιο πολύ "ζημιά" θα κάνεις στα λάστιχα αν τα "σκίσεις" και μετά κατευθείαν σταματήσεις παρά με το WD40. :wave2:

Allst@rf
05/05/2010, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio



[/B]
Πιο πολύ "ζημιά" θα κάνεις στα λάστιχα αν τα "σκίσεις" και μετά κατευθείαν σταματήσεις παρά με το WD40.

πλάκα,πλάκα...:wave2:

invi69
11/05/2010, 19:12
twra egw na prosthesw kai kati allo!!!!den xerw an ftaiei to w40, thn epluna me piestiko thn mhxanh kai re paideia sthn arxh to mprostino freno htan sxedon anyparkto, thn ekana kapoia xiliometra kai kapws eftiaxe alla akoma sto frenarisma den einai opws prin kai mpainei polu eykola to ABS, kamia idea???

camen
11/05/2010, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από invi69
twra egw na prosthesw kai kati allo!!!!den xerw an ftaiei to w40, thn epluna me piestiko thn mhxanh kai re paideia sthn arxh to mprostino freno htan sxedon anyparkto, thn ekana kapoia xiliometra kai kapws eftiaxe alla akoma sto frenarisma den einai opws prin kai mpainei polu eykola to ABS, kamia idea???

Γτ το WD-40 επεσε και στα τακακια/δαγκανες:confused: :rolleyes:

SpeakeasyBlues
11/05/2010, 20:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Οσο και να επεσε τιποτα δεν παθαινει...Απλα ξεπλυνε το με νερακι απο την βρυση και καντο μια βολτιτσα...


:beer: :wave2:


Σκυλος ειναι και θα ηρεμησει με την βολτα? :confused:

kiloMeater
12/05/2010, 04:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από invi69
twra egw na prosthesw kai kati allo!!!!den xerw an ftaiei to w40, thn epluna me piestiko thn mhxanh kai re paideia sthn arxh to mprostino freno htan sxedon anyparkto, thn ekana kapoia xiliometra kai kapws eftiaxe alla akoma sto frenarisma den einai opws prin kai mpainei polu eykola to ABS, kamia idea???

ιδέα:
αλλο 'μου έπεσε στο λάστιχο' και άλλο 'μου έπεσε στο δισκοφρενο'

camen
12/05/2010, 06:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Σκυλος ειναι και θα ηρεμησει με την βολτα? :confused:


Δεν ξερω φιλαρκ'...:rolleyes:
Εγω τον δικο μου οταν τον βγαζω χαλευει να δαγκωσει οποιον πετυχει μπροστα του...:wave2: