PDA

View Full Version : Ποιότητα bandit



peter86
05/05/2010, 10:46
Παδιά να ανοιξω ένα καινούργιο θέμα???Πως σας φαίνεται η ποιότητα κατασκευής του Ληστή μας???Είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος από σχεδόν όλα,(φινίρισμα πλαστικών στο καντράν συναρμογη τους,ποιότητα βαφής κ.τ.λ.),ιδίως αν αναλογιστώ και τη τιμή του σε σχέση με ένα f800st ή ένα fz6 από τα οποία θεωρώ ότι η ποιότητα κατασκευης του bandit είναι ίσως και καλύτερη, ιδίως και σαν εικόνα που σου δίνουν(έντονη πλαστικίλα).Τι λέτε εσείς???μήπως είμαι λίγο προκατηλημένος???
Όδήγησα 3 triumph,to tiger kai ta street triple 675 kai 675r,και πραγματικά δ με ικανοποίησαν καθόλου σε αυτό το τομέα,ιδίως το tiger που κοστίζει περίπου 12.000 ευρώ.κατά άλλα ωραία μοτέρ με πολλούς όμως κραδασμούς και πολλή δύναμη,ιδίως στα 675 που νιώθεις σα να οδηγάς δίχρονο....Τα δύο street triple πραγματικά κόλαση,ιδίως το r, σε προκαλεί συνέχεια να το σκίσεις!!!πιο απλωμένη δύναμη το tiger,πήγαινε άνετότατα με 180 αν και πιστεύω πως ο μεγάλος ληστής με 1250 κυβίκα,θα πρέπει να είναι πολύ καλύτερος όσον αφορά το τάξίδι και την ευκολία να ταξιδεύει με πολλά χλμ.Πιο άνετη θέση οδήγησης για ταξίδι και μάλλον καλύτερη προστασία από τον αέρα το tiger.
Άλλα και πάλι οι κινήτήρες του δ έχουν αυτή τη βελούδινη και ήρεμη λειτουργία του ληστή μας!!!πόσο μάλλον στο 1250...
θέλω να οδηγήσω bandit 1250 τώρα!!!που μπορώ να βρω ένα???Αν κρόνω απότο 650 πρέπει να είναι απίστευτο!!!θα το έπαιρνα με κλειστά μάτια αν είχα φραγκα (άτιμη κρίση...)

alex14
05/05/2010, 11:03
Εγω θα πω για το μοντελο '05-'06.

- Αναρτησεις . Θα μπορουσαν να βαλουν κατι καλυτερο, ειδικα πισω.
- Βαφη . Γδερνεται σχετικα ευκολα. Θα προτιμουσα λιγο καλυτερη ποιοτητα.

Γενικα παντως το θεωρω αρκετα ποιοτικο, ειδικα αν αναλογιστεις την τιμη του.

akisjg
06/05/2010, 04:58
Η διαφορά που έχει το 1250 με το 650 είναι κυρίως στον τρόπο λειτουργίας του κινητήρα ο οποίος έχει απίστευτη δύναμη χαμηλά. Μετά τις 8000 σαλ που ο 650 έχει κιάλλο να δώσει ο 1250 αρχίζει να κρεμάει (λόγο της ανάστροφης λειτουργίας των 2πλών πεταλούδων). Βέβαια με τον 1250 δεν θα χρειαστεί σχεδόν ποτέ να πας εκεί ψηλά μιας και η δύναμη από τις 2000 είναι απίστευτη. Να φανταστείς ότι στα φανάρια στα πρώτα μέτρα τα τρως τα RR.

Απ' την άλλη στο ταξίδι είναι πολύ ξεκούραστο μιας και δεν αλλάζεις σχεδόν ποτέ ταχύτητα.


Τώρα για την ποιότητα των πλαστικών και λοιπόν περιφεριακών δεν μπορώ να πω πως υπάρχει κάτι μεμπτό.

PortisHead
06/05/2010, 05:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από akisjg
Η διαφορά που έχει το 1250 με το 650 είναι κυρίως στον τρόπο λειτουργίας του κινητήρα ο οποίος έχει απίστευτη δύναμη χαμηλά.

...οπως επισης οτι πισω εχει αλουμινενιο ψαλιδι και μπροστα αλλες μποτες αναρτησεων.

Προσωπικα δεν το εχω διαπιστωσει , αλλα Γερμανοι κατοχοι δηλωνουν για κακη ποιοτητα βαφης , ειδικα στις ζαντες.

Επισης , κακιστο υλικο στη σελα :(

akisjg
06/05/2010, 07:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
... και μπροστα αλλες μποτες αναρτησεων.



Δεν είναι μόνο οι μπότες αλλά όλο το πιρούνι (43mm)