PDA

View Full Version : Δεν γ@μιεται ,ας σβηστει κ αυτο.



Σελίδες : [1] 2

zephyr1
05/05/2010, 14:40
Παιδακια αποφασιστε τι σκατα θα κανετε με της πολιτικες συζητησεις,με την προσωπικες επιθεσεις,με το τι πρεπει και τι δεν πρεπει,με την ελευθερια του λογου .

Οριστε κανονες και νομους και απλα τηρηστε τους.

Παντα φιλικα αλλα το εχετε γ@μησει το θεμα τελειως,

menelaos46
05/05/2010, 14:42
περιεργως +1

Panopticon7
05/05/2010, 14:44
+599

EVI
05/05/2010, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
περιεργως +1

περιεργως συμφωνω και εγω

Gandalf dr685sm
05/05/2010, 14:50
Συγνώμη παιδιά αλλά εγώ δεν είδα κακό χειρισμό εκ μέρους των mods... έκλεισε το θέμα όταν άρχισε το βρισίδι και καλά έκαναν.

Απο εκεί και πέρα , μια χαρά πήγε το θέμα. Γνώμη μου.

Gandalf

Panopticon7
05/05/2010, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Συγνώμη παιδιά αλλά εγώ δεν είδα κακό χειρισμό εκ μέρους των mods... έκλεισε το θέμα όταν άρχισε το βρισίδι και καλά έκαναν.

Απο εκεί και πέρα , μια χαρά πήγε το θέμα. Γνώμη μου.

Gandalf

+599

zephyr1
05/05/2010, 14:52
Γιατι περιεργως ρε menelaos46 και EVI??

zephyr1
05/05/2010, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Συγνώμη παιδιά αλλά εγώ δεν είδα κακό χειρισμό εκ μέρους των mods... έκλεισε το θέμα όταν άρχισε το βρισίδι και καλά έκαναν.

Απο εκεί και πέρα , μια χαρά πήγε το θέμα. Γνώμη μου.

Gandalf

Το βρισιδι αρχισε απο πολυ νωρις εναντιον του Panopticon7, αλλα βλεπεις η μαζα ξεχυνεται και οποιον παρει ο δι@ολος,μολις (μετα απο αρκετες σελιδες) αφου ακουσε τα μπινελικια του και απαντησε (που αλοιμονο αν καταλαβε κανεις τη εννοουσε εκτος απο τον samoure) ,τον πουλο.

ermiss
05/05/2010, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Το βρισιδι αρχισε απο πολυ νωρις εναντιον του Panopticon7, αλλα βλεπεις η μαζα ξεχυνεται και οποιον παρει ο δι@ολος,μολις (μετα απο αρκετες σελιδες) αφου ακουσε τα μπινελικια του και απαντησε (που αλοιμονο αν καταλαβε κανεις τη εννοουσε εκτος απο τον samoure) ,τον πουλο.

Η αντιμετώπιση του συγκεκριμένου στο θέμα με τους 3 νεκρούς, είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΙ ΙΔΙΕΣ με όσους βγήκαν στα Δεκεμβριανά και είπαν "τι δουλειά είχε στα Εξάρχεια ο Αλέξης"

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις...

Panopticon7
05/05/2010, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Το βρισιδι αρχισε απο πολυ νωρις εναντιον του Panopticon7, αλλα βλεπεις η μαζα ξεχυνεται και οποιον παρει ο δι@ολος,μολις (μετα απο αρκετες σελιδες) αφου ακουσε τα μπινελικια του και απαντησε (που αλοιμονο αν καταλαβε κανεις τη εννοουσε εκτος απο τον samoure) ,τον πουλο.

Φιλε μου δεν χρειαζομαι υπερασπιση, καποιοι εδω γενικευουν τα παντα και ως γνωστον η γενικευση ειναι η αρχη του φασισμου.


Ειπα απο την αρχη οτι λυπαμαι για τους 3, και εξεφρασα καποια αποψη που αλοιμονο αν ειμαι ο μονος που την εχει, σαν αυτο εξελαβα βρισιες και μονο προσωπικους χαρακτηρισμους.

Δεν επρεπε να απαντησω ουτε αργοτερα, απλα ξυπνησα στραβα απο μεσημεριατικο υπνο και "την ειδα αλλιως" μολις ειδα το μυνημα καποιου που ουτε καν με ξερει, τι σπουδασα κλπ κλπ.


Δεν εχω παραπονο ομως, ειναι η λογικη τον πολλων να εχουν εναν στην μεση και να νομιζουν οτι εχουν τον δολοφονο που σκοτωσε 3 αθωους,
Αν αισθανονται καλυτερα, τοτε εμενα δεν με πειραζει καθολου, δινω την ευκαιρια σε καποιους να ξεδωσουν.

Περασμενα ξεχασμενα

menelaos46
05/05/2010, 15:06
Δεν εχω παραπονο ομως, ειναι η λογικη τον πολλων να εχουν εναν στην μεση και να νομιζουν οτι εχουν τον δολοφονο που σκοτωσε 3 αθωους, Αν αισθανονται καλυτερα, τοτε εμενα δεν με πειραζει καθολου, δινω την ευκαιρια σε καποιους να ξεδωσουν.


Α εσυ πρεπει να γινεις αστυνομικος.

faraway
05/05/2010, 15:09
Γενικότερα πρέπει να υπάρχουν κανόνες ακόμα και στο ύφος της επικοινωνίας και ανάλογες παρατηρήσεις απο τους διαχειριστές .

Ειρωνίες , υπονοούμενα ....κτλ έχουν σαν αποτέλεσμα να χαλάει μια κουβέντα και επίσης άνθρωποι που τη παρακολουθούν να μην γράφουν για να απόφυγουν καυγάδες.

+ και από μένα

Zid
05/05/2010, 15:17
Δυστυχώς αντι να συζητάμε σήμερα για τη πορεία 100.000 ανθρωπων εργαζομενων και συνταξιουχων ίσως απο τις μεγαλύτερες των τελευταιων δεκαετιών... μιλάμε για 3 παιδιά που πήγαν τσάμπα....

Ο κόσμος εχει οργή μέσα του και αυτό φάνηκε στη σημερινή πορεία απο τα συνθήματα αλλα και απο τις συγκρούσεις που ακολούθησαν με την αστυνομία...

Τώρα το ξαναλέω.. η αστυνομια προκάλεσε αρκετές φορές οπως κάνει και κάθε φορά... με συνέπεια να έχουμε 3 ανθρωπους νεκρούς.

Ναι σίγουρα δε πέταξε ο αστυνομικός τη μολοτοφ στη τράπεζα ... αλλα ουτε οι 100.000 που διαδηλώναν ειρηνικά.

Υπήρξαν προκλήσεις και συγκρούσεις απο την αστυνομία σε τοσα πολλά σημεία που δεν υπήρχε περίπτωση να μην υπάρξει πάλι το γνωστό μπάχαλο ... (με τους γνωστους ακραίους )

Αυτό ομως που μου έκανε εντύπωση ηταν να βλέπω ανθρωπους στην ηλικια του το πατέρα μου γυναικες αντρες μέχρι και ηλικιωμένους να πετάνε καφέδες φαγητα μπουκαλια να φτυνουν τους αστυνομικους...

Στα στενά παράλληλα με την Ερμου πλήθος παραλίγο να λιντσάρει μια ομαδα με μηχανακια ΔΙΑΣ ... αυτοί ηταν μεγάλοι ανθρωποι εργαζομενοι που πνιγηκαν απο δακρυγονα και ειχαν αγανακτησει... και κυκλωσαν 10 μηχανακια ..

Ενα ΣΥΝΘΗΜΑ ακουγοταν στο συνταγμα οταν ειχε γεμισει... (να καει η βουλη)..


Αυτά είδα... σημερα..

catmaster
05/05/2010, 15:45
Το θέμα το κλείδωσα εγώ γιατί ξέφυγε πάρα πολύ και πέφταν μπινελίκια ... απλά και τέλος ...


Αν θεωρείτε ότι κάνω κατάχραση των δικαιωμάτων μου, εδώ είναι το βήμα να το πείτε ... χωρίς μπινελίκια (εκτός και αν είναι για μένα προσωπικά που δεν τραβάω ζόρι ) ... αν δεν σας κάνω σαν Άκης το λέτε ... αν δεν σας κάνω σαν moderator το λέτε ....



αλλά αυτό που μου επιβάλλει το δικό μου σύστημα ηθικής είναι να κλειδώσω το θέμα γιατί είναι αμαρτία και κρίμα για τις ζωές που χάθηκαν και όλους αυτούς που παλεύουν και στο δρόμο και για να βγάλουν το μεροκάματο και τους ανήμπορους που περιμένουν την σύνταξη ...






ένα θα πω... σήμερα στην δουλειά τους πέθαναν τέσσερις άνθρωποι (Παρασκευή Ζούλια, 35 ετών, Αγγελική Παπαθανασοπούλου, 32 ετών και Επαμεινώνδα Τσακάλη, 36 ετών και μια ψυχούλα που δεν πρόλαβε να δεί το φως της μέρας ) .... και αντι να σκύψουμε το κεφάλι μας και να αναρωτηθούμε αυτοί οι άνθρωποι σε πιανού το βωμό θυσιάστηκαν και σε τι οδηγεί αυτή η κατάσταση καθίσαμε να σφαχτούμε ...



πρέπει να καθίσουμε όλοι να σκεφτούμε τι ζητάμε ο καθένας μας , τα πρέπει μας , τα θέλω μας και τα μπορώ μας .... και αν αυτά μπορούν να παράγουν καρπούς που θα μείνουν για τις επόμενες γενιές ....


πρέπει όμως να μπορούμε να το κάνουμε με πολιτισμένο λόγο και με ουσιαστικά επιχειρήματα ... το μπινελίκι και το καφριλίκι εξυπηρετούν όλους τους άλλους εκτός από εμάς ...


προσωπικά δεν έχω να πω κάτι άλλο μόνο θλίψη μου έμεινε ...

gixxerpap
05/05/2010, 15:52
ενα ερώτημα με απασχολούσε πάντα..... αυτοι που καλούνται να κάνουν το καθηκον τους και να τηρήσουν την τάξη, δεν έχουν νιώσει ακόμα ότι την ίδια ώρα βιάζονται και τα δικά τους δικαιώματα?
δεν μπορούν να συνειδητοποιήσουν ότι καλουνται στην ουσία να προστατέψουν αυτούς που μας έφτασαν εδώ?
είναι δύσκολο να καταλάβει κάποιος ότι η αστυνομία αναλώνει τις δυνάμεις της για να προστατέψει τους έχοντες απο τους μη έχοντες?
δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω απο που αντλούν τόσο μίσος και πάθος εναντίον ανθρώπων που ούτε καν γνωρίζουν, που είναι οι γείτονες τους, οι δάσκαλοι των παιδιών τους, οι συμφοιτητές των παιδιών τους....
Δε μπορούν επιτέλους να χωνέψουν, ότι δεν έχουν κάτι να χωρίσουν με τον κόσμο που διαδηλώνει, αλλά μόνο με αυτούς που τους έχουν κάνει στρατιωτάκια στο παιχνίδι τους?

κι όμως, είμαι σίγουρος ότι πολλοί το γνωρίζουν, ίσως να μη θέλουν να το παραδεχτούν, ίσως να φοβούνται να το παραδεχτούν -και δε μπορώ να τους κατηγορήσω γι΄αυτό-, αλλά την έχουν μυριστεί τη δουλειά....
είμαι περίεργος να δω τι γίνει τη μέρα που θα τολμήσουν να συνταχθούν με το πλήθος και να στραφούν εναντίον όσων ασελγούν πάνω σ΄αυτή τη χώρα, εναντίον όσων κατάφεραν και μας κοίμησαν και κάνανε την ελλάδα και το μέλλον μας χωράφι τους, και το ξεπουλάνε όσο όσο ...

ελπίζω αυτή η μέρα να έρθει η σύντομα, γιατί αυτή η μέρα θα είναι και η τελευταία σας, αχόρταγα ζώα, που σας παραδώσαμε μια χώρα να κυβερνήσετε και σεις νομίζετε ότι παίζετε MONOPOLY ...

να δω που θα κρυφτείτε και πως θα ικετεύετε, όταν δε θα υπάρχει κανείς να σας προστατέψει...




για να μην παρεξηγηθώ, δεν καταφέρνομαι εναντίον των αστυνομικών, ούτε θεωρώ πως δεν έχουν έργο να προσφέρουν, ελπίζω να γίνει αντιληπτός ο προβληματισμός μου.

Cpt. Haddock
05/05/2010, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
[...]ελπίζω αυτή η μέρα να έρθει η σύντομα, γιατί αυτή η μέρα θα είναι και η τελευταία σας, αχόρταγα ζώα, που σας παραδώσαμε μια χώρα να κυβερνήσετε και σεις νομίζετε ότι παίζετε MONOPOLY ...
να δω που θα κρυφτείτε και πως θα ικετεύετε, όταν δε θα υπάρχει κανείς να σας προστατέψει...
[...]

και μετά;

Zid
05/05/2010, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Το θέμα το κλείδωσα εγώ γιατί ξέφυγε πάρα πολύ και πέφταν μπινελίκια ... απλά και τέλος ...


Δεν έχουμε να χωρίσουμε τπτ εδω μέσα.. αλλιως κλειδωμα συμφωνω...

ziggΥ
05/05/2010, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
και μετά;
κι εγώ το ίδιο αναρωτιέμαι..

Hiro
05/05/2010, 15:57
Εγώ πάντως ήθελα να γράψω ένα κρίμα για τις τέσσερρις ζωές αλλά μέχρι να διαβάσω και τις 17 σελίδες το κλείδωσε ο cat. Αν έλλειπαν τα τόσα quote-αρίσματα που κάνατε στον panopticon37 (λες και θα έβγαινε άκρη) θα προλάβαινα κι εγώ.
Κρίμα και για εμάς που είμαστε ακόμα ζωντανοί βεβαίως βεβαίως:(

Zid
05/05/2010, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap

Δε μπορούν επιτέλους να χωνέψουν, ότι δεν έχουν κάτι να χωρίσουν με τον κόσμο που διαδηλώνει, αλλά μόνο με αυτούς που τους έχουν κάνει στρατιωτάκια στο παιχνίδι τους?

Gixxer ανθρωπος που σέβεται τον εαυτό του δε πάει να γίνει ματ-τζης κτλ ..

Zid
05/05/2010, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
και μετά; Γιατί με τη σημερινή κυβέρνηση δεν έχετε την ίδια απορία?

ermiss
05/05/2010, 16:01
http://www.youtube.com/watch?v=hqJX0MFLHlw

Και άλλο ένα με το χτύπημα στον Βγενόπουλο.

ziggΥ
05/05/2010, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Γιατί με τη σημερινή κυβέρνηση δεν έχετε την ίδια απορία?
τα χουν κάνει ήδη σκατά εδω και 36 χρόνια.. όλες οι κυβερνήσεις απο τότε.. κι εδώ που φτάσαμε "καληνύχτα γι' αύριο".... δε σώζεται η κατάσταση αλλιώς..

menelaos46
05/05/2010, 16:08
κι όμως, είμαι σίγουρος ότι πολλοί το γνωρίζουν, ίσως να μη θέλουν να το παραδεχτούν, ίσως να φοβούνται να το παραδεχτούν -και δε μπορώ να τους κατηγορήσω γι΄αυτό-, αλλά την έχουν μυριστεί τη δουλειά.... είμαι περίεργος να δω τι γίνει τη μέρα που θα τολμήσουν να συνταχθούν με το πλήθος και να στραφούν εναντίον όσων ασελγούν πάνω σ΄αυτή τη χώρα, εναντίον όσων κατάφεραν και μας κοίμησαν και κάνανε την ελλάδα και το μέλλον μας χωράφι τους, και το ξεπουλάνε όσο όσο ... ελπίζω αυτή η μέρα να έρθει η σύντομα, γιατί αυτή η μέρα θα είναι και η τελευταία σας, αχόρταγα ζώα, που σας παραδώσαμε μια χώρα να κυβερνήσετε και σεις νομίζετε ότι παίζετε MONOPOLY ... να δω που θα κρυφτείτε και πως θα ικετεύετε, όταν δε θα υπάρχει κανείς να σας προστατέψει...


Οταν η κοινωνικη αδικια ειναι τετοια που υπερβαινει ενα βαθμο κανεις δε θα μεινει να υποστηριξει αυτους που τη δημιουργουν. Αυτο ειναι σιγουρο και εχει γινει πραξη ατελειωτες φορες ανα την ιστορια.
Εκτιμηση μου ειναι οτι δεν απεχουμε παρα πολυ απο το σημειο αυτο.Επισης εκτιμηση μου ειναι πως παραδειγματικη τιμωρια μερικων απο αυτους θα φερει νεα ελπιδα οπως και καποιες βασικες αλλαγες στον τροπο λειτουργιας του πολιτευματος μας.

gixxerpap
05/05/2010, 16:10
και μετά όποιοι εξουσιοδοτηθούν να παρουν στα χέρια τους το τιμόνι αυτής της χώρας, δε θα σκεφτούν ούτε για μια στιγμή, να υπονομεύσουν το μέλλον της για δικό τους συμφέρον...
μετά θα αρχίσουμε να χτίζουμε σε καινούργιες βάσεις, μετά μπορούν να γίνουν πολλά, δεν μπορούμε να ξέρουμε τι θα γίνει μετά, ξέρουμε όμως τι θα γίνει όσο συνεχίζουν τα ίδια σαπισμένα μυαλά να νομιζουν ότι έχουν το δικαίωμα να μας κοροϊδεύουν, όσο συνεχίζουν οι ίδιοι καλοαναθρεμμένοι κωλοι να ζεσταίνουν τις καρέκλες της βουλής και των υπουργείων ...

menelaos46
05/05/2010, 16:12
και μετά όποιοι εξουσιοδοτηθούν να παρουν στα χέρια τους το τιμόνι αυτής της χώρας, δε θα σκεφτούν ούτε για μια στιγμή, να υπονομεύσουν το μέλλον της για δικό τους συμφέρον...


Αυτο το θεωρω λιγο απιθανο βλεπεις ειναι στην ανθρωπινη φυση.

zephyr1
05/05/2010, 16:13
Και μετα?

Απιστευτο. :sick:

Να μην ξερεις το μετα, λες και δεν υπαρχουν προτυπα χωρων που τηρουν τους νομους και το συνταγμα και καλοπερνανε οι πολιτες.

Και μετα παιδακια ο καθενας θα μπει στην θεση του και θα κανει την δουλεια του ,ΟΠΩς ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙς ΠΟΥ ΠΑΣΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΜΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΑΣ.

Και οπως ξερω οτι αν δεν κανω τη δουλεια μου δεν θα κανω μαμ, ετσι και αυτοι θα κανουν τη δουλεια τους γιατι αλλιως ουτε μαμ ,ουτε κακα.

Θα τρελλαθουμε τελειως ρε π@υστη μου.:hypnotize

menelaos46
05/05/2010, 16:21
Και μετα? Απιστευτο. Να μην ξερεις το μετα, λες και δεν υπαρχουν προτυπα χωρων που τηρουν τους νομους και το συνταγμα και καλοπερνανε οι πολιτες. Και μετα παιδακια ο καθενας θα μπει στην θεση του και θα κανει την δουλεια του ,ΟΠΩς ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙς ΠΟΥ ΠΑΣΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΜΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΑΣ. Και οπως ξερω οτι αν δεν κανω τη δουλεια μου δεν θα κανω μαμ, ετσι και αυτοι θα κανουν τη δουλεια τους γιατι αλλιως ουτε μαμ ,ουτε κακα. Θα τρελλαθουμε τελειως ρε π@υστη μου.

Δυστυχως δεν αλλαζουν τα πραγματα ετσι ως διαμαγειας σε μια μερα
γιατι απλουστατα οι ιδιοι ανθρωποι που δημιουργησαν αυτη την κατασταση ειναι οι περισσοτεροι πολιτες της χωρας μας και αυτη θα συνεχισουν να υπαρχουν και την επομενη μερα....

gixxerpap
05/05/2010, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Οταν η κοινωνικη αδικια ειναι τετοια που υπερβαινει ενα βαθμο κανεις δε θα μεινει να υποστηριξει αυτους που τη δημιουργουν. Αυτο ειναι σιγουρο και εχει γινει πραξη ατελειωτες φορες ανα την ιστορια.
Εκτιμηση μου ειναι οτι δεν απεχουμε παρα πολυ απο το σημειο αυτο.Επισης εκτιμηση μου ειναι πως παραδειγματικη τιμωρια μερικων απο αυτους θα φερει νεα ελπιδα οπως και καποιες βασικες αλλαγες στον τροπο λειτουργιας του πολιτευματος μας.

τότε γιατί σήμερα σχηματίζανε προστατευτικό κλοιό γύρω απο αυτόν που είχε το θράσος να μας δείξει με το χέρι του ότι έχει 3 κότερα? αυτόν που ακόμα και με τόση οργή γύρω του, είναι αρκετά ψύχραιμος ώστε να χαμογελάει ειρωνικά?

QSpec
05/05/2010, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
και μετά όποιοι εξουσιοδοτηθούν να παρουν στα χέρια τους το τιμόνι αυτής της χώρας, δε θα σκεφτούν ούτε για μια στιγμή, να υπονομεύσουν το μέλλον της για δικό τους συμφέρον...

Αισιόδοξο σε βλέπω.

Οι πλειοψηφία του κόσμου, πιστεύω, έχει την λογική: "Θέλω να γίνω Χαλίφης στην θέση του Χαλίφη"

Όπως και να έχει προτιμώ το άγνωστο του "μετά" παρά τα σκατά του σήμερα.

gixxerpap
05/05/2010, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Δυστυχως δεν αλλαζουν τα πραγματα ετσι ως διαμαγειας σε μια μερα
γιατι απλουστατα οι ιδιοι ανθρωποι που δημιουργησαν αυτη την κατασταση ειναι οι περισσοτεροι πολιτες της χωρας μας και αυτη θα συνεχισουν να υπαρχουν και την επομενη μερα....


μην είσαι τόσο απαισιόδοξος, πλέον ο κόσμος έχει αφυπνιστεί αρκετά, μόνο το φόβο του πρέπει να ξεπεράσει ...

όπως και να χει όμως, είμαστε αδικαιολόγητοι να μένουμε άπραγοι θεατές, χρησιμοποιώντας ως δικαιολογία ότι και οι επόμενοι τα ίδια θα κάνουν, δε νομίζεις?

zephyr1
05/05/2010, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Δυστυχως δεν αλλαζουν τα πραγματα ετσι ως διαμαγειας σε μια μερα
γιατι απλουστατα οι ιδιοι ανθρωποι που δημιουργησαν αυτη την κατασταση ειναι οι περισσοτεροι πολιτες της χωρας μας και αυτη θα συνεχισουν να υπαρχουν και την επομενη μερα....

Μενελαε , δεν ειναι σε μια μερα,γραφτηκε πολλες φορες εδω μεσα και οχι μονο ,ειναι πολλα τα χρονια της ρουφιανιας,της υποκρισιας,της λαμογιας και της ξεφτιλας.

Η συσσωρευση αυτων των συναισθηματων ,ναι σε μια μερα θα τ'αλλαξει γιατι η αλλαγη παντα γινεται σε μια στιγμη ,δεν συμβαινει παντα.

Οταν σε ολες της συζητησεις εκφραζεται μια λογικη-συνηδειτη αποψη , καποια στιγμη πρεπει να γινει πραγματικοτητα, μπορει να ειναι αυτη η ωρα μπορει και οχι.

Συγνωμη αλλα εγω στο κοσμο γυρω μου αυτο βλεπω, ανθρωπους ετοιμους να δεχθουν-πραξουν μια αλλαγη που θα τους παει καπου καλυτερα,κουραστηκαμε και θελουμε πλεον να ξερουμε γιατι δουλευουμε,ποιος ειναι ο σκοπος μας,πως θα κανουμε την ζωη μας καλυτερη και πως θα ζησουμε.

Και ρε γαμωτω να ξεκινησουμε απο το μηδεν ,ναι απο το μηδεν,σε 1 σε 2 χρονια να κανουμε το +1,
οχι ομως τα μ@υνοπανα να τραβανε τα χαλακι κατω απο τα ποδια μας και να πηγαινουμε στο -2.

zephyr1
05/05/2010, 16:36
Ρε pap , σαν πολυ δεν συμφωνουμε?:confused:

































Εχεις κανα ερειπιο να παμε μια ΑΟ να σε σκισω.:evil: :lol:

makis206
05/05/2010, 16:43
Μπήκε ο Τζιξερπάπ με ένα προβληματισμό κι εκεί που ο Πάνος τά'χε με τον κόσμο του moto.gr, ξαφνικά τα βάλαμε με όλο το GR...!:a21:

Γ@μ@με ρε φ@υστη μου! :bigcry: :a20: :a19: :rotflmao:


(με χιούμορ και χωρίς καμμία ειρωνία προς κανέναν):winka: :beer:

super_toto
05/05/2010, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Οταν η κοινωνικη αδικια ειναι τετοια που υπερβαινει ενα βαθμο κανεις δε θα μεινει να υποστηριξει αυτους που τη δημιουργουν. Αυτο ειναι σιγουρο και εχει γινει πραξη ατελειωτες φορες ανα την ιστορια.
Εκτιμηση μου ειναι οτι δεν απεχουμε παρα πολυ απο το σημειο αυτο.Επισης εκτιμηση μου ειναι πως παραδειγματικη τιμωρια μερικων απο αυτους θα φερει νεα ελπιδα οπως και καποιες βασικες αλλαγες στον τροπο λειτουργιας του πολιτευματος μας.

Και ποιός είναι ο βαθμός που πρέπει να υπερβεί η κοινωνική αδικία για να γίνουν αυτά που λες?

Δηλαδή τι περισσότερο πρέπει να γίνει? Να φτάσουμε στο σημείο οι ζωές των απλών πολιτών να προσφέρονται θυσία στους αληταράδες από πάνω?
Γιατι μόνο το αγαθό της ζωής δεν έχει καταπατηθεί ακόμα άμεσα. Πρέπει να φτάσουμε στο σημείο ο εκάστοτε πολιτικός, επιχειρήματίας , δημοσιογράφος, να αρχίσει να σκοτώνει με το προσωπικό του περίστροφο απλό κοσμάκη, για να αφυπνιστού αυτοι στους οποίους αναφέρεσαι?

Έβλεπα στο γουτιουμπ, μόλις, τον Βγενό να αποχωρεί από την Μαρφίν, στην οποία έγινε το περιστατικό.
Ακραίος σουρεαλισμός. Αυτός τοιχο τοίχο, γύρω του πεντε-εξι μπράβοι, γύρω από τους μπράβους καμια δεκαριά ματατζήδες.
Και καλά ο μπράβος κάνα τετραχίλιαρο το μήνα θα το καθαρίζει. Ο ματατζής? Με 1000 ευρώ το μήνα να προστατεύει τον Βγενό? Όταν γύρισε σπίτι του και πήγε να πλυθεί, δεν είδε τον εαυτό του στον καθρέπτη? Του έριξε καμιά ροχάλα? Η περιμένει και αυτός να ανέβασει βαθμούς η κοινωνική αδικία.

Μη με παρεξηγησεις δεν επιτίθεμαι σε σένα, αλλά μερικά πράγματα δεν τα καταλαβαίνω.

zephyr1
05/05/2010, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206

(με χιούμορ και χωρίς καμμία ειρωνία προς κανέναν):winka: :beer:

Δεν νομιζω οτι υπαρχει στο DNA σου η ειρωνια.:a17: :lol: :beer:

devil's animal
05/05/2010, 16:50
δεν θα μπορουσα να τα πω καλυτερα απο τον Γιωργο. (παπ)...

well said man..
:beer: :beer:

tzarot
05/05/2010, 16:56
Να πώ και γω τη γνώμη μου για το θέμα

Ένα forum πρέπει να λειτουργεί απόλυτα ΕΛΕΥΘΕΡΑ. Μόνο σε περιπτώσεις που άπτονται του ποινικού δικαίου θα δεχόμουν παρεμβάσεις. Ένα forum είναι ένα virtual πεζοδρόμιο σαν το κανονικό πεζοδρόμιο που μπορούμε αύριο μεθαύριο να βρεθούμε και κάποιοι να μιλήσουμε, κάποιοι να γελάσουμε ενώ κάποιοι άλλοι να βριστούμε και γιατί όχι να παίξουμε και ξύλο. Τι να κάνουμε έτσι είναι η ίδια η ζωή.

Πάντα κατά την δική μου ταπεινή γνώμη, και επιτρέψτε μου να την έχω, ενέργειες των mods, του τύπου "κλειδώνω το θέμα" ΔΕΝ είναι σωστές. Αν θέλουν κάποιοι να γίνουν ΚΩΛΟΣ και να κατεβάσουν το επίπεδό τους , αφήστε τους να εκτεθούν. Ο κόσμος διαβάζει καταλαβαίνει και θυμάται. Δεν χρειάζεται πάτρονες.

Απο την άλλη εσείς mods κλειδώνοντας ένα θέμα τι πετυχαίνετε? Ακυρώνετε το ίδιο το forum σας λέγοντας: "Α εδώ ΕΓΩ βάζω τα όρια. Όλοι εσείς θα συμπεριφέρεστε όπως θέλω ΕΓΩ". Συγχαρητήρια, μόλις πετύχατε τον πρώτο πόντο στο reality "O δικτατορίσκος της ψηφιακής εποχής".

Θέλετε κάτι πρωτότυπο, κάτι διαφορετκό? Κάντε ψηφοφορία στο forum και αφήστε τον κόσμο να αποφασίσει το κλείδωμα ή όχι του θέματος. Γνώμη μου. Ότι θέμα και άν είναι αυτό, όσο και αν σας ενοχλεί ο τίτλος ή το περιεχόμενο. Ο κόσμος έχει ακόμα το δικαίωμα της συνάθρισης και της συζήτησης, φυσικής ή ηλεκτρονικής...


υ.γ.1 έχω αποχωρίσει απο αρκετά forum επειδή οι mods τους εμφάνιζαν ανάλογες τάσεις. Το προτιμώ απο το να επιτρέπω σε κάποιον να λογοκρίνει συζητήσεις, ακόμα και άν συμφωνώ μαζί του, όπως τώρα. Συμφωνώ 100% με τον mod όσον αφορά στο ότι και εμένα δεν μου άρεσε το περιεχόμενο των χαρακτηρισμών, ΔΕΝ θα το κλείδωνα όμως.

υ.γ.2 Και βέβαια είναι ανείπωτα τραγικό αυτό που συνέβει σήμερα. Όμως είναι πολύ τραγικότερο το πλιάτσικο σε βάρος του ελληνικού λαού απο τους διεθνείς πλουτοκράτες και τα εγχώρια ανδρίκελά τους, πολλές δεκαετίες τώρα. Αυτοί αφαίρεσαν όχι μόνο 3 ζωές όπως έκαναν κάποιοι ΚΡΕΤΙΝΟΙ σήμερα, άλλα την ζωή όλων των ελλήνων σήμερα και για πολλές γενιές ακόμα.

menelaos46
05/05/2010, 17:06
τότε γιατί σήμερα σχηματίζανε προστατευτικό κλοιό γύρω απο αυτόν που είχε το θράσος να μας δείξει με το χέρι του ότι έχει 3 κότερα? αυτόν που ακόμα και με τόση οργή γύρω του, είναι αρκετά ψύχραιμος ώστε να χαμογελάει ειρωνικά?


Γιατι πολυ απλα δεν εχουμε φτασει ακομη στο σημειο αυτο. Ωστοσο ειμαστε κοντα.
Δες παραδειγματα αρχαιων εποχων οπου αυτοκρατορες που ειχαν τρελαθει πεσαν επειδη ο κοσμος εφτασε στο αμην και οι ιδιοι οι φρουροι τους αφησαν τα οπλα.
Απο δω και στο εξης αν οι ηγετες μας κανουν λαθος επιλογες οι επιπτωσεις θα ειναι φανερες.

Θα ηταν τολμηρη κινηση καποιοι να μπουν μεσα αλλα δεν ειναι απλη για πολλους λογους
για παραδειγμα αυτος που θα μπει μεσα θα ξεστομησει πολλα...

Zid
05/05/2010, 17:11
Μια και μιλάμε για την αστυνομία που απροκλητα δέχεται καθε φορα επιθεσεις ...

δειτε το παρακάτω video... http://www.youtube.com/watch?v=hkQ4YsRlFxI


Αυτα παντως δεν τα δειχνουν στα καναλια ποτε... γιατι άραγε...

EVI
05/05/2010, 17:11
ακυρο βαριεμε να ασχολουμε

Shaolin Monk
05/05/2010, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
ακυρο βαριεμε να ασχολουμε


Κριμα... Γιατι περιεγραψες με λιγα λογια τον εφιαλτη που περνουν καθε μερα τοσα παιδια. Που ισως πολλοι απο μας δεν θα καταλαβουμε ποτε...:sad:

byron
05/05/2010, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Να πώ και γω τη γνώμη μου για το θέμα

Ένα forum πρέπει να λειτουργεί απόλυτα ΕΛΕΥΘΕΡΑ. Μόνο σε περιπτώσεις που άπτονται του ποινικού δικαίου θα δεχόμουν παρεμβάσεις. Ένα forum είναι ένα virtual πεζοδρόμιο σαν το κανονικό πεζοδρόμιο που μπορούμε αύριο μεθαύριο να βρεθούμε και κάποιοι να μιλήσουμε, κάποιοι να γελάσουμε ενώ κάποιοι άλλοι να βριστούμε και γιατί όχι να παίξουμε και ξύλο. Τι να κάνουμε έτσι είναι η ίδια η ζωή.

Πάντα κατά την δική μου ταπεινή γνώμη, και επιτρέψτε μου να την έχω, ενέργειες των mods, του τύπου "κλειδώνω το θέμα" ΔΕΝ είναι σωστές. Αν θέλουν κάποιοι να γίνουν ΚΩΛΟΣ και να κατεβάσουν το επίπεδό τους , αφήστε τους να εκτεθούν. Ο κόσμος διαβάζει καταλαβαίνει και θυμάται. Δεν χρειάζεται πάτρονες.

Απο την άλλη εσείς mods κλειδώνοντας ένα θέμα τι πετυχαίνετε? Ακυρώνετε το ίδιο το forum σας λέγοντας: "Α εδώ ΕΓΩ βάζω τα όρια. Όλοι εσείς θα συμπεριφέρεστε όπως θέλω ΕΓΩ". Συγχαρητήρια, μόλις πετύχατε τον πρώτο πόντο στο reality "O δικτατορίσκος της ψηφιακής εποχής".

Θέλετε κάτι πρωτότυπο, κάτι διαφορετκό? Κάντε ψηφοφορία στο forum και αφήστε τον κόσμο να αποφασίσει το κλείδωμα ή όχι του θέματος. Γνώμη μου. Ότι θέμα και άν είναι αυτό, όσο και αν σας ενοχλεί ο τίτλος ή το περιεχόμενο. Ο κόσμος έχει ακόμα το δικαίωμα της συνάθρισης και της συζήτησης, φυσικής ή ηλεκτρονικής...


υ.γ.1 έχω αποχωρίσει απο αρκετά forum επειδή οι mods τους εμφάνιζαν ανάλογες τάσεις. Το προτιμώ απο το να επιτρέπω σε κάποιον να λογοκρίνει συζητήσεις, ακόμα και άν συμφωνώ μαζί του, όπως τώρα. Συμφωνώ 100% με τον mod όσον αφορά στο ότι και εμένα δεν μου άρεσε το περιεχόμενο των χαρακτηρισμών, ΔΕΝ θα το κλείδωνα όμως.


Τα έχουμε γράψει 1000δες φορές. Όχι το moto.gr δεν είναι το ελεύθερο φόρουμ που αυτορυθμίζεται από τους χρήστες του. Γιατί οι χρήστες σε ένα τόσο μεγάλο φόρουμ δεν έχουν κοινά. Όπως δεν έχει και μια μικρή κοινωνία. Η ψηφοφορία σαν κριτήριο παραμονής ή "δημοκρατική διαδικασία" είναι εντελώς άσχετη. Ο ένας που θεωρεί ότι λογοκρίνεται, θα εξακολουθήσει να το πιστεύει ακόμα και αν οι υπόλοιποι 99 του λένε ότι λέει μαλακίες.
Επομένως το στυλ διαχείρισης, άστο να δούμε που θα καταλήξει, καταλήγει από μπινελίκι μέχρι απειλές για σπασμένα κεφάλια, όταν ξεφεύγει.....φεύγει.

Εδώ, όπως και στην καθημερινή ζωή, θεωρούμε αδιαμφισβήτητο δικαίωμα το να γράψουμε ότι μαλακία μας κατέβει με απίστευτη ευκολία λόγω της ανωνυμίας και της εξ αποστάσεως επικοινωνίας, και κατάχρηση εξουσίας ή λογοκρισία την αντίδραση του mod που θεωρεί ότι το post είναι για τα μπάζα. Πιθανότατα σε κάποιους δεν αρέσει. Sorry αλλά έτσι έχουν τα πράγματα. Όποιος έχει αντίρρηση ας μετρήσει σε πόσο χρόνο ένα οποιοδήποτε φόρουμ με 250-350 χρήστες on line θα γίνει μπουρδέλο.

Zid
05/05/2010, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Κριμα... Γιατι περιεγραψες με λιγα λογια τον εφιαλτη που περνουν καθε μερα τοσα παιδια. Που ισως πολλοι απο μας δεν θα καταλαβουμε ποτε...:sad:

Παιδια... και εμεις που εχουμε δουλειά τωρα ... στο ιδιο καζάνι βράζουμε. Δλδ τι μου εξασφαλιζει οτι θα εχω δουλεια αυριο?

Ολοι μας εχουμε ανοιγματα και ζουμε με το φοβο της απολυσης καθημερινά ...αλλα μην φαγωνομαστε και μεταξυ μας ελεος...

:sad:

LARISEOS
05/05/2010, 17:23
θα ηθελα να πω κατι....δεν εχω παρακολούθησή ολη την κουβέντα και τι παίχτηκε με το thread......


αλλα πρώτον συλλυπητήρια για αυτους που χάσανε καπιον σήμερα και ιδιαίτερα στην μανα με το 4 μηνών!!!!


ΑΛΛΆ......!

Ποίος ειναι υπεύθυνος ασφαλείας σε μια εταιρεία όπως η marfin ??

πως επέτρεψαν τραπεζα που ειναι ο πιο βασικός στοχος να ειναι ανοιχτή σε σημείο που εχει κοντα πορεία? και μαλιστα σε τετοιο βαθμο πορεια με πολυ μεγαλο κίνδυνο !?

ποιος κράτησε άτομα με ρισκο την ζωη τους μεσα στην τράπεζα για να διαφυλάξει την τράπεζα??

JZER40
05/05/2010, 17:25
δεν χρειάζεται να καεί τίποτα...

Γιαούρτι και γιούχα είναι αρκετή...άντε και καμμιά ψιλή....

Αν γίνει συνήθεια όπου βλέπουμε πολιτικό να φέυγουν μπινελίκια,γιαούρτια,παπούτσια,καφέδες,ντομάτες θα δείτε ότι θα αλλάξουν....

Από τον φόβο τους θα αναγκαστούν να εξαφανιστούν...
Δείτε τι έγινε με τον Κακλαμάνη,Βουλγαράκη,Μαγγίνα τις τελευταίες μέρες....



Οσο για τους γιαλατζί αναρχικούς.......υπάρχουν και άλλες περιοχές εκτός από τα εξάρχεια και την Πανεπιστημίου.....

Στό Κολωνάκι συχνάζουν όλοι...Πολιτικοί,δημοσιογράφοι,λαμόγια.......Σουπερ μάρκετ λοιπόν γιαουρτάκια και ξεφτίλισμα είναι αρκετό...Αλλωστε τί κοστίζει ένα γιαουρτάκι ???το 1/1000 από το καθημερινό χαρτζηλικάκι του μπαμπα???

harris_x
05/05/2010, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
ενα ερώτημα με απασχολούσε πάντα..... αυτοι που καλούνται να κάνουν το καθηκον τους και να τηρήσουν την τάξη, δεν έχουν νιώσει ακόμα ότι την ίδια ώρα βιάζονται και τα δικά τους δικαιώματα?
δεν μπορούν να συνειδητοποιήσουν ότι καλουνται στην ουσία να προστατέψουν αυτούς που μας έφτασαν εδώ?
είναι δύσκολο να καταλάβει κάποιος ότι η αστυνομία αναλώνει τις δυνάμεις της για να προστατέψει τους έχοντες απο τους μη έχοντες?
δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω απο που αντλούν τόσο μίσος και πάθος εναντίον ανθρώπων που ούτε καν γνωρίζουν, που είναι οι γείτονες τους, οι δάσκαλοι των παιδιών τους, οι συμφοιτητές των παιδιών τους....
Δε μπορούν επιτέλους να χωνέψουν, ότι δεν έχουν κάτι να χωρίσουν με τον κόσμο που διαδηλώνει, αλλά μόνο με αυτούς που τους έχουν κάνει στρατιωτάκια στο παιχνίδι τους?

κι όμως, είμαι σίγουρος ότι πολλοί το γνωρίζουν, ίσως να μη θέλουν να το παραδεχτούν, ίσως να φοβούνται να το παραδεχτούν -και δε μπορώ να τους κατηγορήσω γι΄αυτό-, αλλά την έχουν μυριστεί τη δουλειά....

+πολλά!


είμαι περίεργος να δω τι γίνει τη μέρα που θα τολμήσουν να συνταχθούν με το πλήθος και να στραφούν εναντίον όσων ασελγούν πάνω σ΄αυτή τη χώρα, εναντίον όσων κατάφεραν και μας κοίμησαν και κάνανε την ελλάδα και το μέλλον μας χωράφι τους, και το ξεπουλάνε όσο όσο ...

Θα μπουν άλλοι στη θέση τους και τότε δε θα υπάρχει εύκολη αποκλιμάκωση.


ελπίζω αυτή η μέρα να έρθει η σύντομα, γιατί αυτή η μέρα θα είναι και η τελευταία σας, αχόρταγα ζώα, που σας παραδώσαμε μια χώρα να κυβερνήσετε και σεις νομίζετε ότι παίζετε MONOPOLY ...

να δω που θα κρυφτείτε και πως θα ικετεύετε, όταν δε θα υπάρχει κανείς να σας προστατέψει...

για να μην παρεξηγηθώ, δεν καταφέρνομαι εναντίον των αστυνομικών, ούτε θεωρώ πως δεν έχουν έργο να προσφέρουν, ελπίζω να γίνει αντιληπτός ο προβληματισμός μου.
Δε νομίζω οτι είναι και πολύ μακριά αυτή η μέρα!

ermiss
05/05/2010, 17:27
Μα πόσο ΜΑΛΑΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ????

Έχουν γεμίσει τα Blogs απο το απόγευμα με την εικόνα της νεκρής στο μπαλκόνι.

Και δεν έφτανε αυτό, έχει γεμίσει και το FB με την ίδια εικόνα.

Και μετά μας φταίνε τα ΜΜΕ που ψάχνουν για αίμα και για πόνο.

ΤΟΣΟ ΜΑΛΑΚΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ

el_hymador
05/05/2010, 17:50
Σήμερα κατέβηκα στη πορεία.

Δεν έχω κατέβει σε καμία άλλη πλην αυτών για τις φωτιές (που ήταν συγκεντρώσεις και όχι πορείες) και ο λόγος που δεν είχα συμμετάσχει ποτέ, ήταν το αιώνιο φαινόμενο της καπήλευσης από τις αριστερές παρατάξεις.

Όπου πορεία - διαμαρτυρία - συγκέντρωση στη Ελλάδα η Βασίλω πρώτη. Θες να φωνάξεις για κάτι που σε ενοχλεί και σε θίγει; πρέπει να το κάνεις μαζί με το ΟΑΣΚΕ το ΠΑΜΕ το ΦΥΓΕ το ΕΛΑ το ΑΝΤΑΡΣΥΑ και όλα τα συσπειρωματικά "δεν γεμίζετε ταξι" μέτωπα...ήθελες ρε παιδί μου να εκφράσεις την αντίθεση σου για τη κατάργηση των δίχρονων κινητήρων; ε, θα σου ερχόντουσαν σφηνόπουτσ@ οι ανωτέρω συσπειρπωσεις με συνθήματα του τύπου "Εμπρός λοιπόν λαέ, μη σκύβεις το κεφάλι, Castrol και θυριδωματα στους δρόμους μας και πάλι"....anyway, άποψη μου είναι αυτή.

Γιατί λοιπόν κατέβηκα σήμερα, στη οργανωμενη απο ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ πορεία;

Γιατί πιστεύω ότι επιτέλους πρέπει να δημιουργηθεί μια δυναμική αντίδρασης απο όλους μας, πρέπει να γεμίσουν οι δρόμοι
με ανένταχτους και μη-κομματικοποιημένους ανθρώπους που απλώς διαδηλώνουν χωρίς ταυτότητα για κάτι στο οποίο αντιτίθενται. Να γίνουμε επιτέλους πολίτες και όχι υπήκοι.

Ουτε ιδεολογικο μανιφέστο παρλαπιπάρω, ούτε θέλω να επηρρεάσω κανέναν...την άποψη μου καταθέτω. Δεν πάει άλλο, έχουμε ξοφήσει πρωτίστως ως κοινωνία (και δευτερευώντως σε σημαντικότητα οικονομικά), κάτι πρέπει να γίνει!

Έτσι λοιπόν αποφάσισα να κατέβω και ας με παρεξηγούσαν κάποιοι ως επιβάτη στο άρμα των αριστερόμπερδεμενοιδεολόγων...ήταν ευχάριστη έκπληξη το γεγονός ότι την ίδια παραχώρηση πρέπει να δέχτηκαν να κάνουν και άλλοι...200.000 κόσμο πότε τον είχε ξαναδεί η ΓΣΕΕ και η ΑΔΕΔΥ;

Εκτός απο τα κλασσικά κετευθυνόμεν ρομπότ και τα χιλιωειπωμένα και κουρασμένα συνθήματα, υπήρχε πολύς κόσμος, (πάρα πολύς κόσμος) που απλώς παρεβρισκόταν εκέι, έδινε το παρών και έστελνε ένα σιωπηλό αλλά πολύ "ηχηρό" μήνυμα...ειρηνικά και κόσμια...

...μέχρι που στη Σταδίου και αφού είχαμε περάσει το υποκατάστημα της Marfin, το τμήμα της πορειας στο οποίο βρισκόμασταν, περικυκλώθηκε απο ΜΑΤ με πλήρη -φορεμένη- εξάρτηση. Αρχίσαν οι γιούχες απο το κόσμο και φύγαν και δύο-τρία μπουκάλια νέρο προς το μέρος τους, κανένας δεν κινήθηκε απειλητικά προς το μέρο τους.

...και τότε χωρίς τίποτα να δικαιολογεί τη πράξη τους, τα ΜΑΤ εκτόξευσαν χημικά. Απρόκλητα. Και ως δια μαγείας, το τμήμα της πορείας που βρισκόταν στα 30 μέτρα μπροστά μας σκόρπισε, αποκαλύπτοντας στο πυρήνα του τα καλόπαιδα που είχαν παρυσφήσει στη πορεία ως φιλειρηνικόι διαδηλωτές...και φυσικά άρχισε ο χοντρός τσαμπουκάς με αποτέλεσμα τα θλιβερά γεγόνοτα που όλοι ξέρουμε.

Τρέξαμε για να ξεφύγουμε απο το ντουμάνι των χημικών, χωρίς μεγαλή αποτελεσματικότητα είναι η αλήθεια, αφού ακόμα ένα βηχαλάκι το έχω...αποφασίασαμε να φτάσουμε στο Σύνταγμα από τα στενά στη κάτω πλευρά της Σταδιού και τελικά τα καταφέραμε, παρ΄ολο που στη λεωφόρο γινόταν χαμός και ήδη η marfin είχε παραδοθει στις φλόγες...

Στη Βουλή είχε συγκεντρωθεί πολύ κόσμος, αλλά το κύμα των δακρυγόνων μας ακολουθούσε, το ίδιο και τα ΜΑΤ. Η κατάσταση είχε πλέον ξεφύγει και ο κόσμος άρχισε να σκορπάει πάλι προς όλες τις κατευθύνσεις. Ήταν πλέον προφανές! Απλώς δεν θέλανε σε καμία περίπτωση να συγκενρωθεί το πλήθος έξω απο τη Βουλή.

Ρωτάω τώρα εγώ...

Τι δουλεία είχαν τα ΜΑΤ να έρθουν και να προκαλέσουν; Και αν η φυσική τους παρουσιά θεωρείτε δεδομένη, γιατί ήταν έτοιμοι με τις αντυασφυξιογόνες μάσκες φορεμένες και τα δακρυγόνα έτοιμα προς εκτόξευση;

Γατί τα ΜΑΤ σκάσανε ακριβώς στο τμήμα της πορείας που "έκρυβε" σαν δούρειος ίππος τα καλόπαιδα; Πως και γατί το γνωρίζανε;

Ρωτάω και τους μπαχαλάκιδες τους αποκαλούμενους και ως "αντιεξουσιαστές" ή "γνωστούς - άγνωστους"....πιο ιδεολογικό υπόβαθρο; Τι ακριβώς σας ωθεί σε αυτη τη συμπεριφορά;
Αν δεν είστε 100% στημένοι και μιλημένοι, το παιχνίδι τους παίζετε!

Αυτό τελικά που έμεινε απο το σημερινό, είναι οι τέσσερις νεκροί. Ούτε το πλήθος του κόσμου, ούτε το απόλυτα κόσμιο και ειρηνικό της διαδήλωσης, ουτε το μήνυμα...οι τέσσερις νεκροί μονο...

VALES
05/05/2010, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

Αυτό τελικά που έμεινε απο το σημερινό, είναι οι τέσσερις νεκροί. Ούτε το πλήθος του κόσμου, ούτε το απόλυτα κόσμιο και ειρηνικό της διαδήλωσης, ουτε το μήνυμα...οι τέσσερις νεκροί μονο... [/B]






Μόνο η VANDA το έγραψε, και ομολογώ, με καυστικότερο τρόπο.

Zid
05/05/2010, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

...και τότε χωρίς τίποτα να δικαιολογεί τη πράξη τους, τα ΜΑΤ εκτόξευσαν χημικά. Απρόκλητα. Και ως δια μαγείας, το τμήμα της πορείας που βρισκόταν στα 30 μέτρα μπροστά μας σκόρπισε, αποκαλύπτοντας στο πυρήνα του τα καλόπαιδα που είχαν παρυσφήσει στη πορεία ως φιλειρηνικόι διαδηλωτές...και φυσικά άρχισε ο χοντρός τσαμπουκάς με αποτέλεσμα τα θλιβερά γεγόνοτα που όλοι ξέρουμε.

Οντως έτσι ξεκίνησε .... απο το πουθενά κατέβηκαν καθετα το στενό και αρχισαν να ριχνουν με τη φυσουνα για να σπάσουν τη πορεία στα 2 ...

Μεχρι εκεινη τη στιγμη δεν ειχε ακουστει τπτ δεν ειχε σπάσει τπτ.... που να δικαιολογει αυτη τους τη κινηση...

zephyr1
05/05/2010, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador


Τι δουλεία είχαν τα ΜΑΤ να έρθουν και να προκαλέσουν; Και αν η φυσική τους παρουσιά θεωρείτε δεδομένη, γιατί ήταν έτοιμοι με τις αντυασφυξιογόνες μάσκες φορεμένες και τα δακρυγόνα έτοιμα προς εκτόξευση;

Γατί τα ΜΑΤ σκάσανε ακριβώς στο τμήμα της πορείας που "έκρυβε" σαν δούρειος ίππος τα καλόπαιδα; Πως και γατί το γνωρίζανε;

Ρωτάω και τους μπαχαλάκιδες τους αποκαλούμενους και ως "αντιεξουσιαστές" ή "γνωστούς - άγνωστους"....πιο ιδεολογικό υπόβαθρο; Τι ακριβώς σας ωθεί σε αυτη τη συμπεριφορά;
Αν δεν είστε 100% στημένοι και μιλημένοι, το παιχνίδι τους παίζετε!

Αυτό τελικά που έμεινε απο το σημερινό, είναι οι τέσσερις νεκροί. Ούτε το πλήθος του κόσμου, ούτε το απόλυτα κόσμιο και ειρηνικό της διαδήλωσης, ουτε το μήνυμα...οι τέσσερις νεκροί μονο...

Λεω εγω τωρα.

Αν δεν γινοταν τα παραπανω γεγονος(οπως καθε φορα) , τι θα εβγαινε να πει ο εκπροσωπος τυπου στα καναλια?

Οτι η πορεια ηταν πολυ επιτυχημενη,πρωτοφανης κοσμος παρευρεθηκε και εφοσον ο λαος απαιτει καποια πραγματα τα οποια εμεις δεν μπορουμε να καλυψουμε ,παιρνουμε το πουλο.

Πλεον εχουν θεμα να διαστρεβλωσουν ολη την αληθεια ριχνοντας το βαρος στους νεκρους και την καταπατηση της Δημοκρατιας και μπλα,μπλα. (http://www.makthes.gr/index.php?name=News&file=article&sid=19247)

menelaos46
05/05/2010, 18:12
Λεω εγω τωρα. Αν δεν γινοταν τα παραπανω γεγονος(οπως καθε φορα) , τι θα εβγαινε να πει ο εκπροσωπος τυπου στα καναλια? Οτι η πορεια ηταν πολυ επιτυχημενη,πρωτοφανης κοσμος παρευρεθηκε και εφοσον ο λαος απαιτει καποια πραγματα τα οποια εμεις δεν μπορουμε να καλυψουμε ,παιρνουμε το πουλο. Πλεον εχουν θεμα να διαστρεβλωσουν ολη την αληθεια ριχνοντας το βαρος στους νεκρους και την καταπατηση της Δημοκρατιας και μπλα,μπλα.


Δεν ειναι ακριβως ετσι..

εχουμε ως χωρα την εξης απλη επιλογη η οργανωση η χρεοκοπια
οτι και να κανει η τωρα κυβερνηση η επιλογη ειναι η ιδια.

κατα συνεπεια η επιλογη δεν ειναι η πορεια ειναι δικαιη αρα ας τους δωσουμε 1000 ευρω βασικο.

απλως δε γινεται οσο και να φωναζουμε γιατι το προβλημα τωρα πλεον δεν ειναι εσωτερικο.

Εκτος απο μεγαλη κριση ειναι παραλληλα και μεγαλη ευκαιρια να παμε μπροστα.

SpeakeasyBlues
05/05/2010, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
μην είσαι τόσο απαισιόδοξος, πλέον ο κόσμος έχει αφυπνιστεί αρκετά, μόνο το φόβο του πρέπει να ξεπεράσει ...

όπως και να χει όμως, είμαστε αδικαιολόγητοι να μένουμε άπραγοι θεατές, χρησιμοποιώντας ως δικαιολογία ότι και οι επόμενοι τα ίδια θα κάνουν, δε νομίζεις?


Ο κοσμος ποτε δεν αφυπνιστηκε, γιατι ο κοσμος ειναι μαζα, ιστορικα Ποτε δεν απεδοθη ευφυια στην μαζα αντιθετως (και ετσι διοικειται) χρεωθηκε συμπεριφορες κοπαδιου και σαν κοπαδι εχει χαρακτηριστικα και ειναι προβλεψιμο.

( Ενα τετοιο manual ειναι το: "Μαζα και Εξουσια" του Ελια Κανεττι, Εκδοσεις Ηριδανος 1971.)

Και σημερα, το κοπαδι θελει να γκρεμισει τη στανη ζητωντας σανο δηλ. τροφη δηλ. χρηματα και θα ειναι ετοιμο σε λιγο για τον Μεσσια, αυτον που θα εμφανισθει με την τροφη στα χερια και θα βροντοφωναξει και κατι για σεβασμο ...

Δεν ζηταει τιποτα παραπανω γιατι αυτο σημαινει ιδεολογια και μαλιστα κοινη...

Ποιοι κανουν τον χαρακτηρισμο και την προβλεψη? παντως οχι οι σημερινοι πολιτικοι, αυτοι εκτελουν εντολες, ψαξτε στις αποφοιτησεις βραβευμενων απο φημισμενα παγκοσμιως κολλεγια για να γνωρισετε τα αυριανα think tanks.



Διαβασα για τους 3 νεκρους και το θεμα με τον Panoptikon και θελω να καταθεσω οτι ειδα καποιον ο οποιος ηθελε να καταθεσει συμμετοχη (οπως ολοι) με τον δικο του φυσικα τροπο κανοντας ομως ενα λαθος, προσπερασε απο αφελεια και ανωριμοτητα την απωλεια ανθρωπων.
Αφελεια γιατι σαν νεος ζει (επιτελους) επανασταση που μαλλον ταυτιζει με την εξεγερση και την διαμαρτυρια, ανωριμοτητα γιατι νομιζει οτι ολες αυτες "οι μεγαλες στιγμες "εχουν και τους μαρτυρες τους.
Απο την αλλη εμεις, μενουμε αναυδοι απο την ασεβεια την οποια δεν συναισθανεται και για την οποια δεν απολογειται, γιατι οι νεκροι αθωοι ειναι οι δικοι μας μαρτυρες.
Δεν εχει παιδια, δεν γνωριζει την ιδιαιτεροτητα της "εν Δια φερουσας γυναικας" ισως να βαριεται τις κηδειες, συγχωρεστε του που δεν στεκεται σε "λεπτομερειες" και διαλαλει το μηδε θεος μηδε αφεντης, ισως η νηφαλιοτητα της χρονικης αποστασης καταδειξει το νεαρον της ηλικιας και μονον αυτο...

Το thread σωστα κλειδωθηκε.




Μην απαριθμησεις διαφορες "επαναστασεις" γιατι εαν πιστευεις σ' αυτες μπορεις να συνεχισεις και δεν το λεω ειρωνικα.

harris_x
05/05/2010, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ρωτάω τώρα εγώ...

Τι δουλεία είχαν τα ΜΑΤ να έρθουν και να προκαλέσουν; Και αν η φυσική τους παρουσιά θεωρείτε δεδομένη, γιατί ήταν έτοιμοι με τις αντυασφυξιογόνες μάσκες φορεμένες και τα δακρυγόνα έτοιμα προς εκτόξευση;


Φαίνεται είχαν εντολή να την σπάσουν και αυτό έκαναν.

Το Σάββατο στην πορεία δεν κουνήθηκαν (τα ΜΑΤ) ακόμα κι όταν δέχθηκαν προκλήσεις. Βλέπεις οι εντολές ήταν άλλες.

menelaos46
05/05/2010, 18:17
Διαβασα για τους 3 νεκρους και το θεμα με τον Panoptikon και θελω να καταθεσω οτι καταλαβα καποιον ο οποιος ηθελε να καταθεσει συμμετοχη (οπως ολοι) με τον δικο του φυσικα τροπο κανοντας ομως ενα λαθος, προσπερασε απο αφελεια και ανωριμοτητα την απωλεια ανθρωπων. Αφελεια γιατι σαν νεος ζει (επιτελους) επανασταση που μαλλον ταυτιζει με την εξεγερση και την διαμαρτυρια, ανωριμοτητα γιατι νομιζει οτι ολες αυτες "οι μεγαλες στιγμες "εχουν και τους μαρτυρες τους. Απο την αλλη εμεις, μενουμε αναυδοι απο την ασεβεια την οποια δεν συναισθανεται και για την οποια δεν απολογειται, γιατι οι νεκροι αθωοι ειναι οι δικοι μας μαρτυρες. Δεν εχει παιδια, δεν γνωριζει την ιδιαιτεροτητα της "εν Δια φερουσας γυναικας" ισως να βαριεται τις κηδειες, συγχωρεστε του που δεν στεκεται σε "λεπτομερειες" και διαλαλει το μηδε θεος μηδε αφεντης, ισως η νηφαλιοτητα της χρονικης αποστασης καταδειξει το νεαρον της ηλικιας και μονον αυτο...


Απλως συμφωνουμε!

el_hymador
05/05/2010, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Δεν ειναι ακριβως ετσι..

εχουμε ως χωρα την εξης απλη επιλογη η οργανωση η χρεοκοπια
οτι και να κανει η τωρα κυβερνηση η επιλογη ειναι η ιδια.

κατα συνεπεια η επιλογη δεν ειναι η πορεια ειναι δικαιη αρα ας τους δωσουμε 1000 ευρω βασικο.

απλως δε γινεται οσο και να φωναζουμε γιατι το προβλημα τωρα πλεον δεν ειναι εσωτερικο.

Εκτος απο μεγαλη κριση ειναι παραλληλα και μεγαλη ευκαιρια να παμε μπροστα.


Η κυβέρνηση φίλε μου ΟΦΕΙΛΕ από τη στιγμή που έχουμε φτάσει σε αυτό το σημείο να κάνει ένα δημοψήφισμα σχετικά με το αν θέλουμε ή όχι οι Έλληνες την "αρωγή και βοήθεια" του ΔΝΤ...

...δεν πρόκειται απλώς για έγκριση ενός κονδυλίου για τη δημιουργία του λαογραφικού μουσείου στα Δριμίκλανα Κολοπετινίτσας...

...πρόκειται για τρελό κόλοχερο που όμοιο του δεν θα έχουμε ξαναβιώσει, πρόκειται για αποφάσεις που θα λαμβάνονται σε 9.000 μίλια μακρυά και θα αφορούν στη καθημερινότητα όλων μας...

αυτό εγώ το όνομαζω υποτέλεια και ξεπούλημα της χώρας και αν μη τι άλλο θα έπρεπε να ερωτηθούμε αν το θέλουμε ή όχι!

ggs
05/05/2010, 18:21
Έχω μπει στο σπίτι μου εδώ και 4 ώρες και ακόμη δεν έχω συνειδητοποιήσει τι έχει γίνει σήμερα …..
Συμμετείχα σε ένα ποτάμι οργής και διαμαρτυρίας ….

Πραγματικά σήμερα φαινόταν στα μάτια του κόσμου ότι κάτι έχει αλλάξει ….

Η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου ήταν εκτός κομμάτων και προβατοποιημένων μπλοκ…
Άνθρωποι της διπλανής πόρτας ….με μίσος ….με οργή…. με αλληλεγγύη….
Μεχρι τις 14:30 ήμουν σίγουρος ότι όλος αυτός ο κόσμος θα έμενε ακλόνητος στο Σύνταγμα και θα υπερασπιζόταν ότι του έχει απομείνει…
Μέχρι τότε είχε αντιμετωπίσει με επιτυχία και θάρρος την όποια μορφή καταστολής…

Οι τέσσερις νεκροί όμως ……

Παγωμάρα….
Ο δολοφόνος με την βενζίνα…
Ο δολοφόνος με την υπογραφή στον θετικό έλεγχο πυρασφάλειας…
Ο δολοφόνος εργοδότης…

Ποιος φταίει ? όλοι ? κανένας ? εγώ ? οι 150.000?οι 300?

Πένθος …..εκμετάλλευση των νεκρών …υποκρισία ….. μίσος …. Οργή ….Αλληλεγγύη

SpeakeasyBlues
05/05/2010, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Απλως συμφωνουμε!

Για τα αλλα θελω, οχι γι αυτο! :wacko:

menelaos46
05/05/2010, 18:26
Η κυβέρνηση φίλε μου ΟΦΕΙΛΕ από τη στιγμή που έχουμε φτάσει σε αυτό το σημείο να κάνει ένα δημοψήφισμα σχετικά με το αν θέλουμε ή όχι οι Έλληνες την "αρωγή και βοήθεια" του ΔΝΤ... ...δεν πρόκειται απλώς για έγκριση ενός κονδυλίου για τη δημιουργία του λαογραφικού μουσείου στα Δριμίκλανα Κολοπετινίτσας... ...πρόκειται για τρελό κόλοχερο που όμοιο του δεν θα έχουμε ξαναβιώσει, πρόκειται για αποφάσεις που θα λαμβάνονται σε 9.000 μίλια μακρυά και θα αφορούν στη καθημερινότητα όλων μας... αυτό εγώ το όνομαζω υποτέλεια και ξεπούλημα της χώρας και αν μη τι άλλο θα έπρεπε να ερωτηθούμε αν το θέλουμε ή όχι!


Το αν θα ηταν καλυτερο να γινει δημοψηφισμα δε το ξερω οπως επισης δε ξερω τις επιπτωσεις του να μη παρουμε "βοηθεια" απο το ΔΝΤ. Φανταζομαι ουτε κι εσυ ουτε το 99% του κοσμου οποτε περισσοτερο τυφλη αποφαση μου κανει.
Κολοχερο οντως αλλα ερωτηθηκαμε αρκετες φορες απο το 74 και υστερα...

QSpec
05/05/2010, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Μόνο η VANDA το έγραψε, και ομολογώ, με καυστικότερο τρόπο.

Σε 2 threads, 20+ σελίδες, αναφέρθηκε 2-3 φορές. Τα υπόλοιπα ήταν συλλυπητήρια (και σωστά μιας και το 1ο thread ήταν για τους 3 νεκρούς) και τα άλλα για το πόσο μαλάκας ή όχι είναι ο Panoptikon.

Μικρόκοσμος της κοινωνίας δεν είναι το forum; Ε φένεται λοιπόν πως δουλεύει το πράμα...

menelaos46
05/05/2010, 18:32
Ο κοσμος ποτε δεν αφυπνιστηκε, γιατι ο κοσμος ειναι μαζα, ιστορικα Ποτε δεν απεδοθη ευφυια στην μαζα αντιθετως (και ετσι διοικειται) χρεωθηκε συμπεριφορες κοπαδιου και σαν κοπαδι εχει χαρακτηριστικα και ειναι προβλεψιμο. ( Ενα τετοιο manual ειναι το: "Μαζα και Εξουσια" του Ελια Κανεττι, Εκδοσεις Ηριδανος 1971.) Και σημερα, το κοπαδι θελει να γκρεμισει τη στανη ζητωντας σανο δηλ. τροφη δηλ. χρηματα και θα ειναι ετοιμο σε λιγο για τον Μεσσια, αυτον που θα εμφανισθει με την τροφη στα χερια και θα βροντοφωναξει και κατι για σεβασμο ... Δεν ζηταει τιποτα παραπανω γιατι αυτο σημαινει ιδεολογια και μαλιστα κοινη... Ποιοι κανουν τον χαρακτηρισμο και την προβλεψη? παντως οχι οι σημερινοι πολιτικοι, αυτοι εκτελουν εντολες, ψαξτε στις αποφοιτησεις βραβευμενων απο φημισμενα παγκοσμιως κολλεγια για να γνωρισετε τα αυριανα think tanks.


Και σ'αυτα συμφωνουμε αν γι'αυτα ρωτας.
Ο κοσμος δεν ασχολειται πλεον και κατα συνεπεια και οι πολιτικοι. Κανενας για τα κοινα...

el_hymador
05/05/2010, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Έχω μπει στο σπίτι μου εδώ και 4 ώρες και ακόμη δεν έχω συνειδητοποιήσει τι έχει γίνει σήμερα …..
Συμμετείχα σε ένα ποτάμι οργής και διαμαρτυρίας ….

Πραγματικά σήμερα φαινόταν στα μάτια του κόσμου ότι κάτι έχει αλλάξει ….

Η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου ήταν εκτός κομμάτων και προβατοποιημένων μπλοκ…
Άνθρωποι της διπλανής πόρτας ….με μίσος ….με οργή…. με αλληλεγγύη….
Μεχρι τις 14:30 ήμουν σίγουρος ότι όλος αυτός ο κόσμος θα έμενε ακλόνητος στο Σύνταγμα και θα υπερασπιζόταν ότι του έχει απομείνει…
Μέχρι τότε είχε αντιμετωπίσει με επιτυχία και θάρρος την όποια μορφή καταστολής…

Οι τέσσερις νεκροί όμως ……

Παγωμάρα….
Ο δολοφόνος με την βενζίνα…
Ο δολοφόνος με την υπογραφή στον θετικό έλεγχο πυρασφάλειας…
Ο δολοφόνος εργοδότης…

Ποιος φταίει ? όλοι ? κανένας ? εγώ ? οι 150.000?οι 300?

Πένθος …..εκμετάλλευση των νεκρών …υποκρισία ….. μίσος …. Οργή ….Αλληλεγγύη

αυτο ακριβως!!!!

idi
05/05/2010, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador


...μέχρι που στη Σταδίου και αφού είχαμε περάσει το υποκατάστημα της Marfin, το τμήμα της πορειας στο οποίο βρισκόμασταν, περικυκλώθηκε απο ΜΑΤ με πλήρη -φορεμένη- εξάρτηση. Αρχίσαν οι γιούχες απο το κόσμο και φύγαν και δύο-τρία μπουκάλια νέρο προς το μέρος τους, κανένας δεν κινήθηκε απειλητικά προς το μέρο τους.

...και τότε χωρίς τίποτα να δικαιολογεί τη πράξη τους, τα ΜΑΤ εκτόξευσαν χημικά. Απρόκλητα. Και ως δια μαγείας, το τμήμα της πορείας που βρισκόταν στα 30 μέτρα μπροστά μας σκόρπισε, αποκαλύπτοντας στο πυρήνα του τα καλόπαιδα που είχαν παρυσφήσει στη πορεία ως φιλειρηνικόι διαδηλωτές...και φυσικά άρχισε ο χοντρός τσαμπουκάς με αποτέλεσμα τα θλιβερά γεγόνοτα που όλοι ξέρουμε.


ο συλλογισμος σου εχει ενα κενο. τα καλοπαιδα ειχαν ετοιμες τις μωλοτοφ για να τις ριξουν. αν δε τις εριχναν εκει θα τις εριχναν λιγο πιο κατω... σε μια αλλη τραπεζα σε ενα αλλο στοχο σε κατι αλλο τεσπα... δε νομιζω να τις κουβαλανε περα δωθε μπας και μεσα στη πορεια η αστυνομία αναίτια τους πεταξει χημικα δε νομιζεις???????

κατα τα αλλα συμφωνω με το ποστ σου 100% εχεις αποψεις που εχω εκφρασει πολλακις σε αλλα ποστ συγκεντρωμένα.:beer:

el_hymador
05/05/2010, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Το αν θα ηταν καλυτερο να γινει δημοψηφισμα δε το ξερω οπως επισης δε ξερω τις επιπτωσεις του να μη παρουμε "βοηθεια" απο το ΔΝΤ. Φανταζομαι ουτε κι εσυ ουτε το 99% του κοσμου οποτε περισσοτερο τυφλη αποφαση μου κανει.
Κολοχερο οντως αλλα ερωτηθηκαμε αρκετες φορες απο το 74 και υστερα...

είναι πολύ απλό...αν έχεις @@δια ως πολιτικός βγαίνεις και λες:

"Η κατάσταση είναι αυτή...οι επιλογές είναι αυτές....οι επιπτώσεις οι εξέις....επειδή η απόφαση που πρέπει να ληφθεί θα επηρεάσει σε πολύ μεγάλο βαθμό το μέλλον μας (σας) και επειδή το ειδικό βάρος της απόφασης αυτής δεν το αντέχει καμιά κομματική παράταξη και ξεφεύγει απο την αρτηρισοσκληρωτική αντίληψη του δικοματισμού, θα πρέπει να αποφασίσετε εσείς."

με λίγα λόγια δέχεστε να το παιζουμε γιουσουφάκια και πιπ@τζουδες των όποιων βρίσκονται πίσω απο το ΔΝΤ ή θέλετε να τραβήξουμε τρελό ζόρι αλλά τουλάχιστον να είμαστε για τη πάρτη μας;

ειλικρίνια, ντόμπρα, απλά και σταράτα πράγματα...όποιος πολιτικάντης μπορέσει να το πράξει, έχει κερδίσει το παιχνίδι!

menelaos46
05/05/2010, 18:48
είναι πολύ απλό...αν έχεις @@δια ως πολιτικός βγαίνεις και λες: "Η κατάσταση είναι αυτή...οι επιλογές είναι αυτές....οι επιπτώσεις οι εξέις....επειδή η απόφαση που πρέπει να ληφθεί θα επηρεάσει σε πολύ μεγάλο βαθμό το μέλλον μας (σας) και επειδή το ειδικό βάρος της απόφασης αυτής δεν το αντέχει καμιά κομματική παράταξη και ξεφεύγει απο την αρτηρισοσκληρωτική αντίληψη του δικοματισμού, θα πρέπει να αποφασίσετε εσείς." με λίγα λόγια δέχεστε να το παιζουμε γιουσουφάκια και πιπ@τζουδες των όποιων βρίσκονται πίσω απο το ΔΝΤ ή θέλετε να τραβήξουμε τρελό ζόρι αλλά τουλάχιστον να είμαστε για τη πάρτη μας; ειλικρίνια, ντόμπρα, παλά και σταράτα πράγματα...όποιος πολιτικάντης μπορέσει να το πράξει, έχει κερδίσει το παιχνίδι!

Αυτο θα ηταν απλως αυτοκτονια για οποινδηποτε πολιτικο.
Βλεπεις κανεις δεν εμπιστευεται κανεναν σημερα κι ασε που η αντιπολιτευση θα οργιαζε...

Και επιπλεον κανεις δε ζει για την υστεροφημια σημερα...

zolotas
05/05/2010, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Παιδια... και εμεις που εχουμε δουλειά τωρα ... στο ιδιο καζάνι βράζουμε.



εισαι προνομιουχος .....ποια δουλεια?? καθαρισαμε ,τελος........παρεα 5 ατομων οι 4 ανεργοι και ενας για φουντο

μας εμεινε το ιντερνετ(παει για καρτα),ενα δανειο,και ενα σκουτερ
τοσο χρονια δουλευαμε και τι καταφεραμε??

Zid
05/05/2010, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
εισαι προνομιουχος .....ποια δουλεια?? καθαρισαμε ,τελος........παρεα 5 ατομων οι 4 ανεργοι και ενας για φουντο

μας εμεινε το ιντερνετ(παει για καρτα),ενα δανειο,και ενα σκουτερ
τοσο χρονια δουλευαμε και τι καταφεραμε??

Αυτο ειναι το καθημερινο μας ανέκδοτο στη δουλειά...αποκαλούμαστε πλεον προνομιουχοι ιδιωτικοι υπάλληλοι...

βλέπεις φτάσαμε σε σημειο να θεωρουμε προνόμιο τη δουλεια και να σκύβουμε το κεφάλι ... αφού πως να μιλήσουμε τι να διεκδικησουμε ?? Αυξηση? 2 χρονια τωρα τπτ... και με τη κριση τωρα?

βλέπεις ειναι προνομιο να παιρνεις δωρο χριστουγενων και πασχα.. ετσι που καταντήσαμε..

Allst@rf
05/05/2010, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
είναι πολύ απλό...αν έχεις @@δια ως πολιτικός βγαίνεις και λες:

"Η κατάσταση είναι αυτή...οι επιλογές είναι αυτές....οι επιπτώσεις οι εξέις....επειδή η απόφαση που πρέπει να ληφθεί θα επηρεάσει σε πολύ μεγάλο βαθμό το μέλλον μας (σας) και επειδή το ειδικό βάρος της απόφασης αυτής δεν το αντέχει καμιά κομματική παράταξη και ξεφεύγει απο την αρτηρισοσκληρωτική αντίληψη του δικοματισμού, θα πρέπει να αποφασίσετε εσείς."

με λίγα λόγια δέχεστε να το παιζουμε γιουσουφάκια και πιπ@τζουδες των όποιων βρίσκονται πίσω απο το ΔΝΤ ή θέλετε να τραβήξουμε τρελό ζόρι αλλά τουλάχιστον να είμαστε για τη πάρτη μας;

ειλικρίνια, ντόμπρα, απλά και σταράτα πράγματα...όποιος πολιτικάντης μπορέσει να το πράξει, έχει κερδίσει το παιχνίδι!

κατά την γνώμη μου ,πιστεύω ότι η πολιτική είναι ένα παιχνίδι που δέν παίζεται στα ίσια...

Xrated
05/05/2010, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Να πώ και γω τη γνώμη μου για το θέμα

Ένα forum πρέπει να λειτουργεί απόλυτα ΕΛΕΥΘΕΡΑ. Μόνο σε περιπτώσεις που άπτονται του ποινικού δικαίου θα δεχόμουν παρεμβάσεις. Ένα forum είναι ένα virtual πεζοδρόμιο σαν το κανονικό πεζοδρόμιο που μπορούμε αύριο μεθαύριο να βρεθούμε και κάποιοι να μιλήσουμε, κάποιοι να γελάσουμε ενώ κάποιοι άλλοι να βριστούμε και γιατί όχι να παίξουμε και ξύλο. Τι να κάνουμε έτσι είναι η ίδια η ζωή.

Πάντα κατά την δική μου ταπεινή γνώμη, και επιτρέψτε μου να την έχω, ενέργειες των mods, του τύπου "κλειδώνω το θέμα" ΔΕΝ είναι σωστές. Αν θέλουν κάποιοι να γίνουν ΚΩΛΟΣ και να κατεβάσουν το επίπεδό τους , αφήστε τους να εκτεθούν. Ο κόσμος διαβάζει καταλαβαίνει και θυμάται. Δεν χρειάζεται πάτρονες.

Απο την άλλη εσείς mods κλειδώνοντας ένα θέμα τι πετυχαίνετε? Ακυρώνετε το ίδιο το forum σας λέγοντας: "Α εδώ ΕΓΩ βάζω τα όρια. Όλοι εσείς θα συμπεριφέρεστε όπως θέλω ΕΓΩ". Συγχαρητήρια, μόλις πετύχατε τον πρώτο πόντο στο reality "O δικτατορίσκος της ψηφιακής εποχής".

Θέλετε κάτι πρωτότυπο, κάτι διαφορετκό? Κάντε ψηφοφορία στο forum και αφήστε τον κόσμο να αποφασίσει το κλείδωμα ή όχι του θέματος. Γνώμη μου. Ότι θέμα και άν είναι αυτό, όσο και αν σας ενοχλεί ο τίτλος ή το περιεχόμενο. Ο κόσμος έχει ακόμα το δικαίωμα της συνάθρισης και της συζήτησης, φυσικής ή ηλεκτρονικής...


υ.γ.1 έχω αποχωρίσει απο αρκετά forum επειδή οι mods τους εμφάνιζαν ανάλογες τάσεις. Το προτιμώ απο το να επιτρέπω σε κάποιον να λογοκρίνει συζητήσεις, ακόμα και άν συμφωνώ μαζί του, όπως τώρα. Συμφωνώ 100% με τον mod όσον αφορά στο ότι και εμένα δεν μου άρεσε το περιεχόμενο των χαρακτηρισμών, ΔΕΝ θα το κλείδωνα όμως.

υ.γ.2 Και βέβαια είναι ανείπωτα τραγικό αυτό που συνέβει σήμερα. Όμως είναι πολύ τραγικότερο το πλιάτσικο σε βάρος του ελληνικού λαού απο τους διεθνείς πλουτοκράτες και τα εγχώρια ανδρίκελά τους, πολλές δεκαετίες τώρα. Αυτοί αφαίρεσαν όχι μόνο 3 ζωές όπως έκαναν κάποιοι ΚΡΕΤΙΝΟΙ σήμερα, άλλα την ζωή όλων των ελλήνων σήμερα και για πολλές γενιές ακόμα.
συμφωνω απολυτως αλλα συμφωνω και με byron και ειδικα αυτα που ειπε περι ανωνυμιας ειναι αυτα που διαχωριζουν φορουμ-δρομο.Εγω απλα θα ηθελα μεγαλητερη ανεκτικοτητα πριν το κλειδωμα.

gixxerpap
05/05/2010, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Ο κοσμος ποτε δεν αφυπνιστηκε, γιατι ο κοσμος ειναι μαζα, ιστορικα Ποτε δεν απεδοθη ευφυια στην μαζα αντιθετως (και ετσι διοικειται) χρεωθηκε συμπεριφορες κοπαδιου και σαν κοπαδι εχει χαρακτηριστικα και ειναι προβλεψιμο.

( Ενα τετοιο manual ειναι το: "Μαζα και Εξουσια" του Ελια Κανεττι, Εκδοσεις Ηριδανος 1971.)

Και σημερα, το κοπαδι θελει να γκρεμισει τη στανη ζητωντας σανο δηλ. τροφη δηλ. χρηματα και θα ειναι ετοιμο σε λιγο για τον Μεσσια, αυτον που θα εμφανισθει με την τροφη στα χερια και θα βροντοφωναξει και κατι για σεβασμο ...

Δεν ζηταει τιποτα παραπανω γιατι αυτο σημαινει ιδεολογια και μαλιστα κοινη...

Ποιοι κανουν τον χαρακτηρισμο και την προβλεψη? παντως οχι οι σημερινοι πολιτικοι, αυτοι εκτελουν εντολες, ψαξτε στις αποφοιτησεις βραβευμενων απο φημισμενα παγκοσμιως κολλεγια για να γνωρισετε τα αυριανα think tanks.





ανοιγεις ενδιαφέρουσα συζήτηση, αλλά σε διάβασα σε ακατάλληλη ώρα....Η συνέχεια αύριο;)

vaska
06/05/2010, 03:27
Είδα το θρέντ χτες. Δεν μπήκα στον κόπο να γράψω, απλά διάβασα. Πολλές και αντικρουόμενες απόψεις αλλά κατά την άποψη μου το θέμα ξέφυγε. Βλέπω τη συνέχεια σήμερα και ίσως με καθαρότερο μυαλό αποφασίζω να γράψω.

Στην Ελλάδα πάντα υπήρχαν - υπάρχουν και θα υπάρχουν λεβέντες που το δικό σου το κάνουν δικό τους και το διεκδικούν (όσοι έχουν κάνει έστω κι ένα μεταπτυχιακό το γνωρίζουν καλά το θέμα). Ο κάθε ένας μας έχει το δικαίωμα να νιώθει οργή και αγανάκτηση και να κατεβαίνει στους δρόμους να την διαλαλήσει, όμως κανείς μας δεν έχει το δικαίωμα να αφαιρέσει μια ζωή. Όλοι έχουν το δικαίωμα της αθωότητας.

Σήμερα τα πράγματά είναι αρκετά ρευστά και είναι πολύ εύκολο "κάποιοι" να γίνουν οι ηγέτες και οι δρομολογητές αυτής της κατάστασης και να μας "λυτρώσουν" από το "απόλυτο χάος" που εντέχνως δημιούργησαν. Προσέξτε εσείς οι νεότεροι που λόγω της ηλικίας σας και της απειρίας σας είστε πιο δεκτικοί και κατ' επέκταση πιο ευάλωτοι σε τέτοιες καταστάσεις. Εγώ έχω μάθει να κάνω διάλογο και διάλογος δεν γίνεται με καδρόνια και πέτρες, επίσης στηρίζω επώνυμα τα όσα λέω και δεν κρύβομαι πίσω από την ανωνυμία που μου προσφέρει ένα φόρουμ ή μία διαδήλωση ή ακόμα ακόμα μία κουκούλα. Ξέρω καλά ότι όταν μπαίνουμε σε μια ομαδική διαμαρτυρία - πορεία - κατάσταση (όπως θέλετε πείτε τη), λειτουργούμε κάτω από την ψυχολογία του όχλου η οποία προσφέρει ανωνυμία και κάλυψη. Οι καταστάσεις αυτές θέλουν πολύ προσοχή. Αρνούμαι να κάνω διάλογο με κάποιον που δεν μπορώ να δω τα μάτια του.

Μην θεωρείτε ότι εσείς είστε εκείνοι που ανακάλυψαν ότι η γη γυρίζει, ή οι μόνοι που είστε θυμωμένοι με την όλη κατάσταση. Εγώ με την ηλικία που έχω και κατά συνέπεια με τις υποχρεώσεις μου απέναντι στην οικογένειά μου αλλά και με τα χρόνια που δουλεύω έχω χίλιους λόγους παραπάνω από σας να είμαι θυμωμένος και αγανακτισμένος και όχι δεν είμαι από τους τύπους που κάθονται στον καναπέ και βλέπουν ειδήσεις. Απλά δεν τελώ εν βρασμό ψυχής και μπορώ να σταθμίζω καταστάσεις και να παίρνω αποφάσεις, ομολογουμένως με μεγαλύτερη βαρύτητα (γιατί αποφασίζω και για τα παιδιά μου), οι οποίες θα έχουν αποτέλεσμα.

Καταλήγοντας θέλω να πω ότι είμαι βαθύτατα θλιμμένος για τον θάνατο συνανθρώπων μας και δεν μπορώ να μπω στη λογική του " παράπλευρες απώλειες ενός πολέμου), γιατί πόλεμος δεν υπάρχει ακόμα ούτε καν ακήρυχτος. Όσο και θέλετε να ηρωο-ποιήσετε και να δικαιολογήσετε τους αυτουργούς του θανάτου των 4 ανθρώπων, απλά δεν γίνεται. Οι ταραχές, η βία και ο μηδενισμός δεν καταλήγουν πουθενά, άλλωστε αυτοί που πέθαναν ήταν άνθρωποι καθημερινοί, της διπλανής πόρτας που πήγαν για το μεροκάματο (υπό το καθεστώς του φόβου της απόλυσης - όλες οι ιδιωτικές τράπεζες είναι οι χειρότεροι εργοδότες και καταδυναστεύουν - εμμέσως απειλούν τους εργαζόμενούς τους), το γνωρίζω από πρώτο χέρι.

Ναι να βγούμε να φωνάξουμε και να διεκδικήσουμε τα όσα μας ΑΝΗΚΟΥΝ, αλλά ΟΧΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΦΟΝΙΑΔΕΣ.

ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ.

Βασίλης Ορφανός
:mad: :mad: :( :( :sad: :sad:

Gandalf dr685sm
06/05/2010, 03:33
SpeakeasyBlues said:


Ο κοσμος ποτε δεν αφυπνιστηκε, γιατι ο κοσμος ειναι μαζα, ιστορικα Ποτε δεν απεδοθη ευφυια στην μαζα αντιθετως (και ετσι διοικειται) χρεωθηκε συμπεριφορες κοπαδιου και σαν κοπαδι εχει χαρακτηριστικα και ειναι προβλεψιμο.

( Ενα τετοιο manual ειναι το: "Μαζα και Εξουσια" του Ελια Κανεττι, Εκδοσεις Ηριδανος 1971.)

Και σημερα, το κοπαδι θελει να γκρεμισει τη στανη ζητωντας σανο δηλ. τροφη δηλ. χρηματα και θα ειναι ετοιμο σε λιγο για τον Μεσσια, αυτον που θα εμφανισθει με την τροφη στα χερια και θα βροντοφωναξει και κατι για σεβασμο ...

Δεν ζηταει τιποτα παραπανω γιατι αυτο σημαινει ιδεολογια και μαλιστα κοινη...

Ποιοι κανουν τον χαρακτηρισμο και την προβλεψη? παντως οχι οι σημερινοι πολιτικοι, αυτοι εκτελουν εντολες, ψαξτε στις αποφοιτησεις βραβευμενων απο φημισμενα παγκοσμιως κολλεγια για να γνωρισετε τα αυριανα think tanks.




απλά.... .υποκλίνομαι...

Υ.Γ. ψάξε βρες το Ψυχολογία του όχλου , του Gustav le Bon.


Απο εκεί και μετά και σχετικά με Δ.Ν.Τ - κρίση και επιλογές, θα έλεγα να ψάξουμε όλοι τι έκαναν οι "υπανάπτυκτοι" Τούρκοι (έτσι έχουν χαρακτηριστεί πολλάκις απο διάφορους ακόμα και εδώ)... Πως αντέδρασαν , τι έκαναν και που είναι τώρα.

Τι έκανε η Ισλανδία απέναντι στο φάσμα χρεών κοκ.

Επιλογές υπάρχουν. Πολιτικοί δεν υπάρχουν... μάλλον μαφιόζους θα τους αποκαλούσα.

Gandalf

TROOPER
06/05/2010, 04:20
θελω απο χτες να γραψω τοσα πολλα αλλα αυτο προυποθετει να βαλω σε μια ταξη τις σκεψεις μου.

τελικα δε χρειαστηκε.το εκαναν αλλοι για μενα.οποιος ειδε χτες το βραδυ ραδιο αρβυλα ειναι σα να διαβασε ολα αυτα που ηθελα να πω.

ΟΛΑ ΟΜΩΣ.

ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ.

gixxerpap
06/05/2010, 04:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
θελω απο χτες να γραψω τοσα πολλα αλλα αυτο προυποθετει να βαλω σε μια ταξη τις σκεψεις μου.

τελικα δε χρειαστηκε.το εκαναν αλλοι για μενα.οποιος ειδε χτες το βραδυ ραδιο αρβυλα ειναι σα να διαβασε ολα αυτα που ηθελα να πω.

ΟΛΑ ΟΜΩΣ.

ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ.

τρεις μέρες τώρα φιλαράκι, όλο θα εγραφα αλλά δεν γραφω, δε μπορω, δε δύναμαι, δεν με παίρνει....αστο να παει στο διαολο, ή γραψε ή μη γράψε επιτέλους!:lol:
δε χρειάζεται να δικαιολογείσαι ....

McGyver
06/05/2010, 04:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
τρεις μέρες τώρα φιλαράκι, όλο θα εγραφα αλλά δεν γραφω, δε μπορω, δε δύναμαι, δεν με παίρνει....αστο να παει στο διαολο, ή γραψε ή μη γράψε επιτέλους!:lol:
δε χρειάζεται να δικαιολογείσαι ....

+680

Μας τα έχεις κάνει τσουρέκια ρε σε κυνηγάμε από thread σε thread να σε διαβάσουμε και τίποτα...

Μετά τιμής,

Σ.Π.Δ.

TROOPER
06/05/2010, 05:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
+680

Μας τα έχεις κάνει τσουρέκια ρε σε κυνηγάμε από thread σε thread να σε διαβάσουμε και τίποτα...

Μετά τιμής,

Σ.Π.Δ.

διψατε για αιμα ρε τσογλανοι...

Prince-Garbage
06/05/2010, 05:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Ο κοσμος ποτε δεν αφυπνιστηκε, γιατι ο κοσμος ειναι μαζα, ιστορικα Ποτε δεν απεδοθη ευφυια στην μαζα αντιθετως (και ετσι διοικειται) χρεωθηκε συμπεριφορες κοπαδιου και σαν κοπαδι εχει χαρακτηριστικα και ειναι προβλεψιμο.

( Ενα τετοιο manual ειναι το: "Μαζα και Εξουσια" του Ελια Κανεττι, Εκδοσεις Ηριδανος 1971.)

Και σημερα, το κοπαδι θελει να γκρεμισει τη στανη ζητωντας σανο δηλ. τροφη δηλ. χρηματα και θα ειναι ετοιμο σε λιγο για τον Μεσσια, αυτον που θα εμφανισθει με την τροφη στα χερια και θα βροντοφωναξει και κατι για σεβασμο ...

Δεν ζηταει τιποτα παραπανω γιατι αυτο σημαινει ιδεολογια και μαλιστα κοινη...

Ποιοι κανουν τον χαρακτηρισμο και την προβλεψη? παντως οχι οι σημερινοι πολιτικοι, αυτοι εκτελουν εντολες, ψαξτε στις αποφοιτησεις βραβευμενων απο φημισμενα παγκοσμιως κολλεγια για να γνωρισετε τα αυριανα think tanks.


Διαβασα για τους 3 νεκρους και το θεμα με τον Panoptikon και θελω να καταθεσω οτι καταλαβα καποιον ο οποιος ηθελε να καταθεσει συμμετοχη (οπως ολοι) με τον δικο του φυσικα τροπο κανοντας ομως ενα λαθος, προσπερασε απο αφελεια και ανωριμοτητα την απωλεια ανθρωπων.
Αφελεια γιατι σαν νεος ζει (επιτελους) επανασταση που μαλλον ταυτιζει με την εξεγερση και την διαμαρτυρια, ανωριμοτητα γιατι νομιζει οτι ολες αυτες "οι μεγαλες στιγμες "εχουν και τους μαρτυρες τους.
Απο την αλλη εμεις, μενουμε αναυδοι απο την ασεβεια την οποια δεν συναισθανεται και για την οποια δεν απολογειται, γιατι οι νεκροι αθωοι ειναι οι δικοι μας μαρτυρες.
Δεν εχει παιδια, δεν γνωριζει την ιδιαιτεροτητα της "εν Δια φερουσας γυναικας" ισως να βαριεται τις κηδειες, συγχωρεστε του που δεν στεκεται σε "λεπτομερειες" και διαλαλει το μηδε θεος μηδε αφεντης, ισως η νηφαλιοτητα της χρονικης αποστασης καταδειξει το νεαρον της ηλικιας και μονον αυτο...

Το thread σωστα κλειδωθηκε.

Μην απαριθμησεις διαφορες "επαναστασεις" γιατι εαν πιστευεις σ' αυτες μπορεις να συνεχισεις και δεν το λεω ειρωνικα.



Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Έχω μπει στο σπίτι μου εδώ και 4 ώρες και ακόμη δεν έχω συνειδητοποιήσει τι έχει γίνει σήμερα …..
Συμμετείχα σε ένα ποτάμι οργής και διαμαρτυρίας ….

Πραγματικά σήμερα φαινόταν στα μάτια του κόσμου ότι κάτι έχει αλλάξει ….

Η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου ήταν εκτός κομμάτων και προβατοποιημένων μπλοκ…
Άνθρωποι της διπλανής πόρτας ….με μίσος ….με οργή…. με αλληλεγγύη….
Μεχρι τις 14:30 ήμουν σίγουρος ότι όλος αυτός ο κόσμος θα έμενε ακλόνητος στο Σύνταγμα και θα υπερασπιζόταν ότι του έχει απομείνει…
Μέχρι τότε είχε αντιμετωπίσει με επιτυχία και θάρρος την όποια μορφή καταστολής…

Οι τέσσερις νεκροί όμως ……

Παγωμάρα….
Ο δολοφόνος με την βενζίνα…
Ο δολοφόνος με την υπογραφή στον θετικό έλεγχο πυρασφάλειας…
Ο δολοφόνος εργοδότης…

Ποιος φταίει ? όλοι ? κανένας ? εγώ ? οι 150.000?οι 300?

Πένθος …..εκμετάλλευση των νεκρών …υποκρισία ….. μίσος …. Οργή ….Αλληλεγγύη

Συγχαρητήρια και στους δυο για τη νηφαλιότητα και την τοποθέτηση...

Cpt. Haddock
06/05/2010, 05:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
διψατε για αιμα ρε τσογλανοι...

να μπορούσες να μας δώσεις κιόλας :p

DimChios
06/05/2010, 05:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
θελω απο χτες να γραψω τοσα πολλα αλλα αυτο προυποθετει να βαλω σε μια ταξη τις σκεψεις μου.

τελικα δε χρειαστηκε.το εκαναν αλλοι για μενα.οποιος ειδε χτες το βραδυ ραδιο αρβυλα ειναι σα να διαβασε ολα αυτα που ηθελα να πω.

ΟΛΑ ΟΜΩΣ.

ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ.


Mε μια ανασα το ειδα κι εγω

ηθελα να το γραψω αλλα ελεγα θα πει κανεις τη μλκια του οποτε ασε...

TROOPER
06/05/2010, 05:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
να μπορούσες να μας δώσεις κιόλας :p

μπορω.

δεν θελω ομως.

gixxerpap
06/05/2010, 05:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Ο κοσμος ποτε δεν αφυπνιστηκε, γιατι ο κοσμος ειναι μαζα, ιστορικα Ποτε δεν απεδοθη ευφυια στην μαζα αντιθετως (και ετσι διοικειται) χρεωθηκε συμπεριφορες κοπαδιου και σαν κοπαδι εχει χαρακτηριστικα και ειναι προβλεψιμο.

( Ενα τετοιο manual ειναι το: "Μαζα και Εξουσια" του Ελια Κανεττι, Εκδοσεις Ηριδανος 1971.)

Και σημερα, το κοπαδι θελει να γκρεμισει τη στανη ζητωντας σανο δηλ. τροφη δηλ. χρηματα και θα ειναι ετοιμο σε λιγο για τον Μεσσια, αυτον που θα εμφανισθει με την τροφη στα χερια και θα βροντοφωναξει και κατι για σεβασμο ...

Δεν ζηταει τιποτα παραπανω γιατι αυτο σημαινει ιδεολογια και μαλιστα κοινη...

Ποιοι κανουν τον χαρακτηρισμο και την προβλεψη? παντως οχι οι σημερινοι πολιτικοι, αυτοι εκτελουν εντολες, ψαξτε στις αποφοιτησεις βραβευμενων απο φημισμενα παγκοσμιως κολλεγια για να γνωρισετε τα αυριανα think tanks.





συμφωνώ και διαφωνώ...
η μάζα ως σύνολο δεν είναι απαραίτητα πρόβλημα...
Άλλωστε δυνητικά είναι και αυτή που έχει ασύλληπτη δύναμη, αρκεί να το συνειδητοποιήσει.
Είναι εύκολη στο χειρισμό της -ως κοπάδι-, όταν είναι χορτάτη & βολεμένη και μάλιστα όχι όλη, φτάνει να ταϊζεις τις πιο ανησυχες φωνές στην αρχή, ή όταν είναι εξαθλιωμένη.
Υπάρχει όμως και μια περίοδος μετάβασης...αυτην την περίοδο διανύουμε τώρα και είναι η τελευταία ευκαιρία να αφυπνιστούν συνειδήσεις ... είναι η περίοδος που οι λίγες φωνές ακούγονται πιο καθαρά και μπορούν να αφυπνίσουν την μάζα ... ακόμα και οι διαδικτυακοί χώροι συζήτησης μπορούν να είναι ένα ''όπλο'' στα χέρια τους, μια δύναμη που μέχρι πρόσφατα δεν είχαν ...

ξέρω ότι ακούγονται πολύ παιδικά και απλοϊκά αυτά που γράφω, έτσι μου βγαίνουν όμως τώρα και τα καταθέτω, άλλωστε σπάνια συμμετέχω σε τέτοιες κουβέντες ...
Βλέπεις, είμαι και γω κομμάτι της μάζας και μέχρι τώρα δεν με απασχολούσε και πολύ, να ανοιξω τα μάτια του διπλανού μου, αν έβλεπα ότι δε χαμπάριαζε με την πρώτη...

Μην κατηγορείς όμως την μάζα για έλλειψη ευφυίας, και μην την αντιμετωπίσεις ως κοπάδι, γιατί δε θα ακουστείς, δε θα σου δώσει σημασία και θα σε απομακρύνει...

αν θέλεις να συμμετέχεις -έστω και στο ελάχιστο- στην αφύπνισή της, θα βρείς τον τρόπο...

Gandalf dr685sm
06/05/2010, 05:42
Στην μάζα επικρατεί η εικόνα φίλε gixxerpap..... ο εντυπωσιασμός. Είτε βολεμένοι , είτε μεταβατικοί, είτε εξαθλιωμένοι. Επικρατεί το συναίσθημα και οχι η λογική και η κριτική ικανότητα. Όποιον πάρει η μπάλα δηλαδή.

Το πρόβλημα είναι τώρα ποιός θα είναι ο ήρωας που θα γίνει αποδιοπομπαίος τράγος μετά (πάντα αυτό γίνεται)...
και ποιός μπορεί να διαχειριστεί αυτό το συναίσθημα. Αν υπήρχε ενα πολιτικός με ικανότητες θα το είχε κάνει. Αλλά άνθρωποι μειωμένης ικανότητας πολιτικής όπως έχουμε τώρα , δεν πείθουν να μπορούν.

Κάτι λαϊκίστικα που ακούγονται απο ΛΑ.ΟΣ και Σαμαρά , δεν πείθουν. Δεν εντυπωσιάζουν... τόσο απο την εικόνα των ίδιων που είναι μέρος του προβλήματος , όσο και απο την ανικανότητα λόγου τους.

Θες ικανή διαχείριση όχλου... να σου θυμίσω ενα ρητό που έμεινε στην ιστορία, ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, και έδωσε συνεχείς θητείες σε εκείνον που το εκφώνησε;

Τσοβόλα ... Δώστα όλα!


Gandalf

zephyr1
06/05/2010, 05:58
http://www.youtube.com/watch?v=8xUyXfuiq48&feature=related

gixxerpap
06/05/2010, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
http://www.youtube.com/watch?v=8xUyXfuiq48&feature=related


έβαλες το βίντεο και παγωσε το θρεντ ...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

για τι γελάω δεν ξέρω ...

Εχετλαίος
06/05/2010, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
μπορω.

δεν θελω ομως.

Ιεχωβάς; :confused:

makis206
06/05/2010, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Ιεχωβάς; :confused:

Γαύρος :lol:

zephyr1
06/05/2010, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
έβαλες το βίντεο και παγωσε το θρεντ ...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

για τι γελάω δεν ξέρω ...

ΕΙναι το ταλεντο μου εδω μεσα.:D :lol:

SpeakeasyBlues
06/05/2010, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
SpeakeasyBlues said:






Υ.Γ. ψάξε βρες το Ψυχολογία του όχλου , του Gustav le Bon.


Απο εκεί και μετά και σχετικά με Δ.Ν.Τ - κρίση και επιλογές, θα έλεγα να ψάξουμε όλοι τι έκαναν οι "υπανάπτυκτοι" Τούρκοι (έτσι έχουν χαρακτηριστεί πολλάκις απο διάφορους ακόμα και εδώ)... Πως αντέδρασαν , τι έκαναν και που είναι τώρα.

Τι έκανε η Ισλανδία απέναντι στο φάσμα χρεών κοκ.

Επιλογές υπάρχουν. Πολιτικοί δεν υπάρχουν... μάλλον μαφιόζους θα τους αποκαλούσα.

Gandalf

Το βιβλιο θα το βρω, θα το διαβασω, thx.

Η Τουρκια διδασκει Πολιτικη αιωνες τωρα.

tai
06/05/2010, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Το βιβλιο θα το βρω, θα το διαβασω, thx.

Η Τουρκια διδασκει Πολιτικη αιωνες τωρα.
Μαζί με αυτό, ψάξε και το "Η ψυχολογία των μαζών /η σημασία των βλακών εν τω συγχρόνω βίο"

blackbusa
06/05/2010, 18:16
ελεγα να μην ανοιξω νεο θρεντ...καπως κολλαει κατα την γνωμη μου...με τις υγειες μας....:beer: :beer: :beer:

http://www.youtube.com/watch?v=tXmcLCyKA_U&feature=player_embedded#!

απο το 3.30 ειναι το ζουμι....

pakosgemistos
06/05/2010, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
ενα ερώτημα με απασχολούσε πάντα..... αυτοι που καλούνται να κάνουν το καθηκον τους και να τηρήσουν την τάξη, δεν έχουν νιώσει ακόμα ότι την ίδια ώρα βιάζονται και τα δικά τους δικαιώματα?
δεν μπορούν να συνειδητοποιήσουν ότι καλουνται στην ουσία να προστατέψουν αυτούς που μας έφτασαν εδώ?
είναι δύσκολο να καταλάβει κάποιος ότι η αστυνομία αναλώνει τις δυνάμεις της για να προστατέψει τους έχοντες απο τους μη έχοντες?
δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω απο που αντλούν τόσο μίσος και πάθος εναντίον ανθρώπων που ούτε καν γνωρίζουν, που είναι οι γείτονες τους, οι δάσκαλοι των παιδιών τους, οι συμφοιτητές των παιδιών τους....
Δε μπορούν επιτέλους να χωνέψουν, ότι δεν έχουν κάτι να χωρίσουν με τον κόσμο που διαδηλώνει, αλλά μόνο με αυτούς που τους έχουν κάνει στρατιωτάκια στο παιχνίδι τους?

κι όμως, είμαι σίγουρος ότι πολλοί το γνωρίζουν, ίσως να μη θέλουν να το παραδεχτούν, ίσως να φοβούνται να το παραδεχτούν -και δε μπορώ να τους κατηγορήσω γι΄αυτό-, αλλά την έχουν μυριστεί τη δουλειά....
είμαι περίεργος να δω τι γίνει τη μέρα που θα τολμήσουν να συνταχθούν με το πλήθος και να στραφούν εναντίον όσων ασελγούν πάνω σ΄αυτή τη χώρα, εναντίον όσων κατάφεραν και μας κοίμησαν και κάνανε την ελλάδα και το μέλλον μας χωράφι τους, και το ξεπουλάνε όσο όσο ...

ελπίζω αυτή η μέρα να έρθει η σύντομα, γιατί αυτή η μέρα θα είναι και η τελευταία σας, αχόρταγα ζώα, που σας παραδώσαμε μια χώρα να κυβερνήσετε και σεις νομίζετε ότι παίζετε MONOPOLY ...

να δω που θα κρυφτείτε και πως θα ικετεύετε, όταν δε θα υπάρχει κανείς να σας προστατέψει...




για να μην παρεξηγηθώ, δεν καταφέρνομαι εναντίον των αστυνομικών, ούτε θεωρώ πως δεν έχουν έργο να προσφέρουν, ελπίζω να γίνει αντιληπτός ο προβληματισμός μου.

πιστευω οτι αν δεν υπηρχαν αυτοι οι γνωστοι(αγνωστοι δεν είναι!) με τις κουκουλες και τις μολοτωφ---οι αστυνομικοι θα επρεπε να ενωθουν με το πληθος ή να είναι πρωτοι στη πορεια-αρματωμενοι ομως-για να αισθανθουν οι της Βουλης πως νιώθουν οι αστυνομικοι απεναντι σε ενα πλήθος αδικημενο-ταλαιπωρημενο- και να δουμε μετα σε ποιους θα δωσουν εντολη να χτυπησουν στο ψαχνο τους διαδηλωτες----γιατι αυτο εγινε,απο οτι εχω μαθει!

Zid
06/05/2010, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από pakosgemistos
πιστευω οτι αν δεν υπηρχαν αυτοι οι γνωστοι(αγνωστοι δεν είναι!) με τις κουκουλες και τις μολοτωφ---οι αστυνομικοι θα επρεπε να ενωθουν με το πληθος ή να είναι πρωτοι στη πορεια Nαι ανεκαθεν το πρόβλημα ηταν οι γνωστοι αγνωστοι ... αλλιως οι αστυνομικοι θα ηταν μαζι με τους διαδηλωτες..

Εδω οι ελεινοι σε πορεια δικια τους δείραν τους συναδελφους τους.... τι συζηταμε τωρα...


Και σημερα το βράδυ χωρις να γινουν επεισοδια πλακωσαν το κοσμο μπροστα στη βουλή και τους φωτογράφους.. γιατι επρεπε να φυγουν τα αφεντικα με τις λιμο... απο τη βουλη...

CBRIDHS
06/05/2010, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
ελεγα να μην ανοιξω νεο θρεντ...καπως κολλαει κατα την γνωμη μου...με τις υγειες μας....:beer: :beer: :beer:

http://www.youtube.com/watch?v=tXmcLCyKA_U&feature=player_embedded#!

απο το 3.30 ειναι το ζουμι....

δε σχολιάζω γιατί θα πάω για τρελό bannnnnnnn.τομάρια!!!

el_hymador
06/05/2010, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
ελεγα να μην ανοιξω νεο θρεντ...καπως κολλαει κατα την γνωμη μου...με τις υγειες μας....:beer: :beer: :beer:

http://www.youtube.com/watch?v=tXmcLCyKA_U&feature=player_embedded#!

απο το 3.30 ειναι το ζουμι....

sorry αλλά εγώ δεν βλέπω τίποτα περίεργο στο συγκεκριμένο...αν σου ζητούν τα χαρτιά τα δείχνεις και τελειώνει εκεί, έχουν κάθε δικαίωμα να σου κάνουν ένα τυπικό έλεγχο...

από εκεί και έπειτα ο τύπος δεν ήταν απόλυτα συνεργάσιμος και τους τσίγκλαγε να του αρχίσουν τις "μπατσιές" ενώ ήδη οι τροχαίοι ήταν στη τσίτα λόγω της πορείας φαντάζομαι...όχι και ότι πιο λογικό σαν κίνηση

Zid
06/05/2010, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
..

από εκεί και έπειτα ο τύπος δεν ήταν απόλυτα συνεργάσιμος και τους τσίγκλαγε να του αρχίσουν τις "μπατσιές" ενώ ήδη οι τροχαίοι ήταν στη τσίτα λόγω της πορείας φαντάζομαι...όχι και ότι πιο λογικό σαν κίνηση Ναι συμφωνω ..σίγουρα του τη πέσαν σε σπάσιμο αλλα απο εκει και πέρα.. και αυτος μπορουσε να δώσει τα χαρτιά του και να τελειωσει απευθειας το πράμα...

blackbusa
06/05/2010, 19:08
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
sorry αλλά εγώ δεν βλέπω τίποτα περίεργο στο συγκεκριμένο...αν σου ζητούν τα χαρτιά τα δείχνεις και τελειώνει εκεί, έχουν κάθε δικαίωμα να σου κάνουν ένα τυπικό έλεγχο...

από εκεί και έπειτα ο τύπος δεν ήταν απόλυτα συνεργάσιμος και τους τσίγκλαγε να του αρχίσουν τις "μπατσιές" ενώ ήδη οι τροχαίοι ήταν στη τσίτα λόγω της πορείας φαντάζομαι...όχι και ότι πιο λογικό σαν κίνηση [/QUOTE

το ακολουθηστε μας στο τμημα για εξακριβωση δεν το προσεξες???δηλαδη αφησαν την πορεια για να τσεκαρουνε καποιον που ηταν καθολα νομιμος (εδωσε ολα τα χαρτια) ενω πχ τον παπακια που περασε αναμεσα τους ξεκρανωτος ουτε μια ματια???για να μην σχολιασω που ακουστηκε θα τα ελενξουμε ολα (καθρεπτες κλπ που ειπε καποιο οργανο :rotflmao: )

εγω επιασα οτι το προβλημα ηταν για οτι ακριβως γινετε και εδω...http://www.youtube.com/watch?v=kT3rj-kCHEc&feature=player_embedded

περαστικα μας λεμε...

υ.γ. ξεχασα να πω τον σταματησαν επειδη οδηγουσε με ενα χερι....:lol: :lol: :lol:

Zid
06/05/2010, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
sorry αλλά εγώ δεν βλέπω τίποτα περίεργο στο συγκεκριμένο...αν σου ζητούν τα χαρτιά τα δείχνεις και τελειώνει εκεί, έχουν κάθε δικαίωμα να σου κάνουν ένα τυπικό έλεγχο...

από εκεί και έπειτα ο τύπος δεν ήταν απόλυτα συνεργάσιμος και τους τσίγκλαγε να του αρχίσουν τις "μπατσιές" ενώ ήδη οι τροχαίοι ήταν στη τσίτα λόγω της πορείας φαντάζομαι...όχι και ότι πιο λογικό σαν κίνηση [/QUOTE

το ακολουθηστε μας στο τμημα για εξακριβωση δεν το προσεξες???δηλαδη αφησαν την πορεια για να τσεκαρουνε καποιον που ηταν καθολα νομιμος (εδωσε ολα τα χαρτια) ενω πχ τον παπακια που περασε αναμεσα τους ξεκρανωτος ουτε μια ματια???για να μην σχολιασω που ακουστηκε θα τα ελενξουμε ολα (καθρεπτες κλπ που ειπε καποιο οργανο :rotflmao: )

εγω επιασα οτι το προβλημα ηταν για οτι ακριβως γινετε και εδω...http://www.youtube.com/watch?v=kT3rj-kCHEc&feature=player_embedded

περαστικα μας λεμε...

υ.γ. ξεχασα να πω τον σταματησαν επειδη οδηγουσε με ενα χερι....:lol: :lol: :lol: Μα ήταν ξεκάθαρο οτι ηταν για σπάσιμο ο έλεγχος επειδη τους video σκοπούσε... αλλα και αυτός αντι να προστατεψει τον εαυτο του αρχισε το διαλογο με τα χοιρινα...

Panopticon7
06/05/2010, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
sorry αλλά εγώ δεν βλέπω τίποτα περίεργο στο συγκεκριμένο...αν σου ζητούν τα χαρτιά τα δείχνεις και τελειώνει εκεί, έχουν κάθε δικαίωμα να σου κάνουν ένα τυπικό έλεγχο...

από εκεί και έπειτα ο τύπος δεν ήταν απόλυτα συνεργάσιμος και τους τσίγκλαγε να του αρχίσουν τις "μπατσιές" ενώ ήδη οι τροχαίοι ήταν στη τσίτα λόγω της πορείας φαντάζομαι...όχι και ότι πιο λογικό σαν κίνηση

Οταν βλεπω τετοια βιντεο σε συναρτηση με το σχολιο παραπανω εξοργιζομαι περισσοτερο.

Του "Μπατσου" η δουλεια ειναι να προστατευει αυτους που τον πληρωνουν, ολους εμας δηλαδη.

Δεν εχει κανενα δικαιωμα να "κανει σπασιμο" σε οποιονδηποτε ακομα και αν τον κοιταει ειρωνικα, γελαει μαζι του και δεν ξερω και εγω τι αλλο.

Και αυτο γιατι ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ.
Αν δεν εχει αυτοσυγκρατηση να παει να πουλαει ντοματες.

Και ενας χειρουργος δηλαδη, αν μια μερα "ειναι απο πριν τσιτα" επειδη μαλλωσε με την γυναικα του θα πρεπει να πετσοκοψει στο χειρουργειο οποιον θελει, ε ανθρωπος ειναι και αυτος, δεν πειραζει.


Εφ οσον ο πιτσιρικας δεν κανει κατι παρανομο δεν εχει δικαιωμα ο σκατομπατσος να του την "σπασει"

el_hymador
07/05/2010, 03:27
Ξεκολατε λεμε...

Το τυπακι ειναι εντελως βλαμενος, πηγε ενω βρισκοταν σε εξελιξη πορεια και οι τροχαιοι ηταν σε υπηρεσια και τους βιντεοσκοπουσε απο πολυ μικρη αποσταση ακολουθωντας τους απο πισω...

πολυ λογικο και επομενο να τον ρωτησουν τι ακριβως κανει και για πιο λογο το κανει...ακομα και εσας αν σας κολαγε σε αποσταση λιγων μετρων ενας τυπος και σα τραβαγε φωτογραφιες η βιντεο θα ρωτουσατε τι ζορι τραβαει και μαλιστα πολλοι, πιθανοτατα να μην εισασταν και τοσο ευγενικοι και τυπικοι οσο ηταν οι αστυνομικοι στην αρχικη τους προσεγγιση...

ετσι οπως το βλεπω εγω ο τυπος πηγε να βγαλει ντοκουμεντο αστυνομικης βιας...βιαζοντας τις καταστασεις...

αν τους ελεγε οτι ειμαι ο ταδε, εχω καθε δικαιωμα να τραβαω τους εδειχνε τα χαρτια και τους ακολουθουσε απο μεγαλυτερη αποσταση δεν νομιζω να γινοταν τιποτα.

μην τα ισοπεδωνουμε ολα ακολουθωντας και καλα το γραμμα του νομου οπου μας συμφερει.... στο τελος θα μας λενε καλημερα και θα στραβωνουμε επειδη ο τονος της φωνης τους δεν ηταν τοσο μειλιχιος...

και εγω αν ερθω στο διπλανο διαμερισμα απο το δικο σας και βαζω στη διπασων up lift ψυχο-techno απο τις 7:30 μεχρι τις 15:30 και απο τις 17:30 μεχρι τις 22:00 καθε μερα, θα ειμαι απολυτα νομιμος...το οτι αργα η γρηγορα θα μου χτυπησετε τη πορτα για να μου σπασετε τα μουτρα θα ειναι λογικη η παραλογη κλινηση;


ξεκολατε λεμε εχουμε πολυ σοβαροτερα πραγματα να ασχοληθουμε!