PDA

View Full Version : Κουλάδια ενωμένα ...



faraway
05/05/2010, 15:04
Οδηγώ μοτοσυκλέτα περίπου 7 χρόνια , έχω αλλάξει 3 μηχανάκια και έχω καβαλήσει έστω για μία βόλτα άλλα τόσα .

Δεν το κυνηγάω και δε τη ψάχνω γενικά όταν είμαι πάνω στις δύο ρόδες , προσπαθώ να είμαι αρκετά συντηρητικός στην οδήγηση μου και δεν ρισκάρω.

Ωστόσσο κάποιες φορές μου μπαίνει και μένα ο διάολος να ανοίξω το μηχανάκι για να δω πόσο πάει και τα σχετικά .( κυρίως με το super tenere παλαιότερα και τώρα με το capo , όχι με το xt ....αυτό ήξερα πόσο πάει 130 και τέλος ....:lol: :lol: )

Έτσι λοιπόν και σήμερα πήγα μία βόλτα κοντινή και στο γυρισμό είπα να μπω σε ένα κομμάτι της Ιονίας οδού ( ευθεία ) να δω τη ψάρια πιάνει το capo .

1η.... 2α..... 3η.... 4η.... 5η.... 6η , μία απέραντη ευθεία και ο δρόμος άδειος ,

αρχίζω και μαζεύω χιλιόμετρα , 100........110....120....140....150....160....και εκεί ρε παιδιά κλειδώνει ο εγκέφαλος μου δίνει εντολή ( τι κάνεις ρε μλκ) και το χέρι αφήνει το γκάζι.

Είχε ακόμα αρκετά να δώσει αλλά εγώ δε μπορώ , και διαπιστώνω πως ποτέ δεν έχω πάει πάνω απο 160 με moto όλα αυτά τα χρόνια γιατί για κάποιο λόγο κάτι δε μου το επιτρέπει μέσα μου .

Μετά γυρνάω σπίτι και αρχίζω να το σκέφτομαι και να φιλοσοφώ , προσπαθούσα να εξηγήσω ,

πως είναι δυνατόν άλλοι μοτοσυκλετιστές να αναπτύσουν τόσο μεγάλες ταχύτητες και να μη διστάζουν ,

πως δείχνουν τόσο μεγάλη εμπιστοσύνη σε 250 κιλά σίδερα ,:sad:

Anyway ...:smokin: .....μάλλον αδυναμία δική μου είναι και όχι δική τους ,

μάλλον εγώ έχω το πρόβλημα και όχι αυτοί ,

σίγουρα εγώ είμαι το κουλάδι και όχι αυτοί ,

αλλά για κάποιο περίεργο λόγο χαίρομαι που είμαι εγώ !!!

:beer: :wave2:

EVI
05/05/2010, 15:08
:confused:

faraway
05/05/2010, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
:confused:

τι έκανα ??

p@nos
05/05/2010, 15:11
φιλε καποιο προβλημα εχεις...να πας να το κοιταξεις


:lol: :lol: :lol:

faraway
05/05/2010, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
φιλε καποιο προβλημα εχεις...να πας να το κοιταξεις


:lol: :lol: :lol:

το ξέρω :lol: :lol:

EVI
05/05/2010, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
τι έκανα ??

τιποτα δεν εκανες. Απλα ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ τι σκοπο εχει το θρεντ. Εννοω γιατι το εγραψες....:)

και γιατι λες ....χαιρομε που δεν ειμαι αυτοι.... αυτοι οι κακοι και μοχθηροι που πανε πανω απο 170χαω?

:lol:

fantacid
05/05/2010, 15:13
απο τι μια καλα κανεις, αφου σε κανεναν δρομο δεν επιτρεπεται να κανεις κατι τετοιο...


κατα δευτερον μαλλον φταινε τα μηχανακια που παιρνεις....απο τη μια δε φτανουν 160+
απο την αλλη αν θελουν 3 μερες να ανοιξουν ειναι πραμα δυσκολο

:lol: :lol: :lol: :lol:

Panopticon7
05/05/2010, 15:14
Με ενα ss ομως αυτο το "κλειδωμα του εγκεφαλου" σου θα ερχεται μετα τα 200.

trust me

makis206
05/05/2010, 15:14
Έχει να κάνει με την εμπειρία, το χρόνο που έχεις αφιερώσει στο να μάθεις να οδηγάς τη μοτοσυκλέτα σου, μοτοσυκλέτα που καβαλάς την εκάστοτε στιγμή.. πολλά.

Μην το κάνεις αλλά παρ'το σας παράδειγμα για τη φάση που βρίσκεσαι τώρα. Φαντάσου... καβαλάς ένα Hayabusa κοιτώντας τον δρόμο και τη στιγμή που αρχίζεις να φοβάσαι κοιτάς για λίγο το κοντέρ..!:D

faraway
05/05/2010, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
τιποτα δεν εκανες. Απλα ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ τι σκοπο εχει το θρεντ. Εννοω γιατι το εγραψες....:)

ααααα....οκ !!!

...δεν έχω κάποιο σκοπό ιδιαίτερο , απλά έγραψα κάτι που σκεφτόμουν σήμερα και γύρναγε μέσα στο μυαλό μου.



:wave2:

faraway
05/05/2010, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid

κατα δευτερον μαλλον φταινε τα μηχανακια που παιρνεις....απο τη μια δε φτανουν 160+
απο την αλλη αν θελουν 3 μερες να ανοιξουν ειναι πραμα δυσκολο

:lol: :lol: :lol: :lol:

όχι ρε το caponord ανοίγει ωραία και σε λέω είχε και άλλο να δώσει εγώ δε μπορούσα να το πάρω:lol:

faraway
05/05/2010, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI

και γιατι λες ....χαιρομε που δεν ειμαι αυτοι.... αυτοι οι κακοι και μοχθηροι που πανε πανω απο 170χαω?

:lol:

ναι έχεις δίκιο ...ακούγεται κάπως .

το άλλαξα

VALES
05/05/2010, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Έχει να κάνει με την εμπειρία, το χρόνο που έχεις αφιερώσει στο να μάθεις να οδηγάς τη μοτοσυκλέτα σου, μοτοσυκλέτα που καβαλάς την εκάστοτε στιγμή.. πολλά.

Μην το κάνεις αλλά παρ'το σας παράδειγμα για τη φάση που βρίσκεσαι τώρα. Φαντάσου... καβαλάς ένα Hayabusa κοιτώντας τον δρόμο και τη στιγμή που αρχίζεις να φοβάσαι κοιτάς για λίγο το κοντέρ..!:D




Εγώ νομίζω πως πάλι στα 160 θα φοβηθεί, κι αυτό γιατί εκεί κλειδώνει ο εγκέφαλός του, και φυσικά εκεί (περίπου) θα αρχίσει να κοιτάει το κοντέρ. Όλα από το μυαλό ξεκινάνε.
Ξέρω παιδιά με πολύ γρήγορα μοτό στην κατοχή τους εδώ και 5-6 χρόνια, που σπάνια έχουν δει τα 200 χλμ/ώρα.
Τενεράκια δεν υπάρχει κανένας λόγος να δεις περισσότερα από αυτά που μπορείς. ΚΑΝΕΝΑΣ.:wave2:

devil's animal
05/05/2010, 15:25
:confused: :confused: :confused:

vangelis 64
05/05/2010, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Φαντάσου... καβαλάς ένα Hayabusa κοιτώντας τον δρόμο και τη στιγμή που αρχίζεις να φοβάσαι κοιτάς για λίγο το κοντέρ..!:D ..κι εκεί που νομίζεις ότι πάς με καμμιά 150ριά,αυτό γράφει 180φεύγα και σού κόβονται τα τσίσα.

Άει στο διάλο το παλιομπουρδέλο:mad: :cry: :cry:

makis206
05/05/2010, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Εγώ νομίζω πως πάλι στα 160 θα φοβηθεί, κι αυτό γιατί εκεί κλειδώνει ο εγκέφαλός του, και φυσικά εκεί (περίπου) θα αρχίσει να κοιτάει το κοντέρ.

Βασίλη προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι έτσι ακριβώς και αυτό το ρυθμίζουν πολλοί παράγοντες. Το εξηγώ με ένα παράδειγμα, ας υποθέσουμε ότι το ίδιο -άπειρο- άτομο και στον ίδιο δρόμο καβαλάει στην αρχή ένα Transalp και την αμέσως επόμενη στιγμή ένα Busa. Δεν κοιτάει το κοντέρ παρά μόνο τη στιγμή που αρχίζει να φοβάται, πιστεύεις ότι τα η αίσθηση του φόβου θα του έρθει στα ίδια χιλιόμετρα και στα δύο κοντέρ;:winka:

Stabak
05/05/2010, 15:35
εχω το ιδιο προβλημα αλλα στα 260, δεν μπορω να τρακοσαρισω με τιποτα, γεραματα μαλλον...

με το βεστρομ ομως του ππινω το αιμα, 240 και εχει και αλλο:rotflmao:

EVI
05/05/2010, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
.γράφει 180φεύγα και σού κόβονται τα τσίσα.

:cry: :cry:


:confused: :confused: :confused:

ρε τι κουλαδια που ειστε :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

makis206
05/05/2010, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
..κι εκεί που νομίζεις ότι πάς με καμμιά 150ριά,αυτό γράφει 180φεύγα και σού κόβονται τα τσίσα.

Μη γράφει 250φεύγα όταν αισθάνεσαι 150 να λες..!:bigcry:

EVI
05/05/2010, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
εχω το ιδιο προβλημα αλλα στα 260, δεν μπορω να τρακοσαρισω με τιποτα, γεραματα μαλλον...

με το βεστρομ ομως του ππινω το αιμα, 240 και εχει και αλλο:rotflmao:


ΜΟΝΟ 240 ΜΕ ΤΟ ΣΤΡΟΜΑ?

πω πω πω τι το θελες και εσυ?παρε κανα ινοβα καλυτερα :rotflmao: :lol:

makis206
05/05/2010, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
με το βεστρομ ομως του ππινω το αιμα, 240 και εχει και αλλο:rotflmao:

Το αίμα θα του τό'πινες αν τα έβλεπες με πρώτη στο σασμάν :lol: :rotflmao:

aisxos
05/05/2010, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak


με το βεστρομ ομως του ππινω το αιμα, 240 και εχει και αλλο:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
συγνωμη αλλα δεν κρατιομουν...πλακα θα κανεις σιγουρααααααααααααα

Hiro
05/05/2010, 15:42
Πας μέχρι εκεί που γουστάρεις αλλά τι διάβολο:confused: με 160 χιλ ανά ώρα σε περνάνε και κάποια σκουτεράκια. Αν το κόλλημα σου είναι τα 160 δοκίμασε να πας με 100χιλ ανά μισάωρο:o

VALES
05/05/2010, 15:51
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Δεν κοιτάει το κοντέρ παρά μόνο τη στιγμή που αρχίζει να φοβάται







Σωστός, αλλά δώσε λίγο προσοχή σ΄αυτό που έκανα quote.

Έχω δλδ στο μυαλό μου, πως όταν ο αέρας αρχίζει και ''δείχνει επιθετικός'', όταν τα πάντα γύρω μου κινούνται γρηγορότερα από ότι έχω συνηθήσει, τότε το σήμα στον εγκέφαλο είναι περίπου στα ίδια χλμ/ώρα που έχω συνηθήσει εδώ και τόσο καιρό. Έτσι νομίζω τουλάχιστον.

Καλύτερα θα ήταν βέβαια να μας τα πει ο ίδιος.

byron
05/05/2010, 15:54
Βάλε χαρτοταινία για να μην βλέπεις το κοντέρ.:D

faraway
05/05/2010, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Δεν κοιτάει το κοντέρ παρά μόνο τη στιγμή που αρχίζει να φοβάται







Σωστός, αλλά δώσε λίγο προσοχή σ΄αυτό που έκανα quote.

Έχω δλδ στο μυαλό μου, πως όταν ο αέρας αρχίζει και ''δείχνει επιθετικός'', όταν τα πάντα γύρω μου κινούνται γρηγορότερα από ότι έχω συνηθήσει, τότε το σήμα στον εγκέφαλο είναι περίπου στα ίδια χλμ/ώρα που έχω συνηθήσει εδώ και τόσο καιρό. Έτσι νομίζω τουλάχιστον.

Καλύτερα θα ήταν βέβαια να μας τα πει ο ίδιος.

ναι και γω νομίζω πως έτσι έιναι , όταν όλο το περιβάλλον γύρω μου θα μου δώσει τα ερεθίσματα των 160 χλμ πιστευώ πως θα κόψω πάλι .

Φαντάσου πως σήμερα έκανα δύο προσπάθεις χωρίς να κοιτάω το κοντερ τη πρώτη σταματάω στα 160 ,

και λέω άντε πάμε άλλη μία να δούμε και πάλι το ίδιο .

Stabak
05/05/2010, 15:57
αν ακους απο στροφαλο, πετας ενα γραναζάκι μικροτερο μπροστα και εισαι τσιλης τα 180 στη τσεπη :beer: κοντερατα

faraway
05/05/2010, 15:58
τώρα βέβαια για να το δούμε και σίγουρα το πείραμα όποιος ανεβει με ss ( κατά πρωτίμηση busa) στην Άρτα , ας με ειδοποιήσει....:lol: :lol: :lol:

τι κάνω ρε ο πστς για να οδηγήσω ss , ολόκληρο θέμα άνοιξα ...:rotflmao: :lol:

dond4le
05/05/2010, 16:04
Καποιον ανθρωπων η αδρεναλινη ανεβαινει μετα τα 250χιλ/ωρα και καποιον αλλων πεφτωντας απο τα 15.000 ποδια.

Δεν ειμαστε ολοι ιδιοι ομως οποτε και λογικη η αντιδραση σου.

Hiro
05/05/2010, 16:07
Έχεις δοκιμάσει να ακολουθήσεις κάποιον που πηγαίνει με περισσότερα?

XJR_Billy
05/05/2010, 16:11
Αρχικουλάδι #2 αναφέρει...:a47:

Οδήγα όπως γουστάρεις φίλτατε τενερέ!!
Η κουλαδοσύνη είναι παγκόσμιο φαινόμενο και σε μερικούς όπως ο γράφων αθεράπευτη...:D

Πρέπει να ιδρύσουμε κανά κουλαδοκλαμπ, σε στυλ Nerds κι έτσι...:a2: :a5:

:look:



:o :p


:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bawl: :beer: :beer:

faraway
05/05/2010, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hiro
Έχεις δοκιμάσει να ακολουθήσεις κάποιον που πηγαίνει με περισσότερα?

λες να ξεχαστώ και να τα περάσω εεεεεε??

ναι αυτό μπορεί να παίξει ....αλλά οκ δε καίγομαι κιόλας να τα περάσω .

πιο πολλύ κουβέντα να γίνεται .

μου κάνει εντύπωση όμως που δεν έχουν γράψει και άλλη 160 αρηδες μέχρι στιγμής ....

τι στο διάολο όλοι 200 αριζεται ??

Hiro
05/05/2010, 16:15
Εγώ πάντως πάω μέχρι 200 γιατί εκεί κοφτάρει αυτό που έχω τώρα.
Και ξαναλέω: Πας όσο γουστάρεις για να γουστάρεις:wave2:

faraway
05/05/2010, 16:15
έλα ρε xt billy και έλεγα δε μπορεί να είμαι ο μόνος :lol: :lol: :lol:

ναι ναι να φτιάξουμε club κουλών και να οργανώνουμε 5αημερες εκδομές μέχρι τη Πάτρα ,

με 2 διανυκτερέυσεις και 3 μέρες οδοιπορικά :lol: :lol: :rotflmao: :lol: :lol:

makis206
05/05/2010, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Έχω δλδ στο μυαλό μου, πως όταν ο αέρας αρχίζει και ''δείχνει επιθετικός'', όταν τα πάντα γύρω μου κινούνται γρηγορότερα από ότι έχω συνηθήσει, τότε το σήμα στον εγκέφαλο είναι περίπου στα ίδια χλμ/ώρα που έχω συνηθήσει εδώ και τόσο καιρό. Έτσι νομίζω τουλάχιστον.

Μάλλον πρέπει να επικεντρωθούμε στον σημαντικότερο παράγοντα που δεν είναι άλλος από τη μοτοσυκλέτα που καβαλάς γιατί θεωρώ ότι αυτή από μόνη της μπορεί να σου μεταφέρει διαφορετικά την εικόνα και τον αέρα που ουσιαστικά φέρνουν σε δεύτερη φάση την τρομάρα στον ανθρώπινο εγκέφαλο (λέω δεύτερη γιατί σε πρώτη φάση βάζω την εμπειρία του αναβάτη).

Αυτά μπορούν να επιρρεαστούν βασικά από τον τύπο της μοτοσυκλέτας, τη θέση οδήγησης που προσφέρει, το ύψος της σέλας της, το πλαίσιό της, τους τροχούς της, ελαστικά, αναρτήσεις, κάλυψη από αέρα, κέντρο βάρους, τύπος κινητήρα (έχεις ακούσει CBR-250 στις 16000;:eek: :lol: ), φρένα και τη σιγουριά που σου προσφέρουν.. χίλια δυο! Ανάλογα απ'όλους αυτούς τους παράγοντες λοιπόν θεωρώ ότι εξαρτάται και η στιγμή που το καμπανάκι σου λέει "κόψε κουλέεεε..":lol:

Άλλος ένα σημαντικός παράγοντας είναι το ντύσιμο, ο εξοπλισμός! Αρκεί να πω ότι είχα +10χιλ/ώρα τον καιρό που πήρα το πρώτο μου Shoei αντικαθιστώντας το κράνος των 150 ευρώ τη στιγμή που θα ορκιζόμουν ότι πήγαινα όπως κάθε άλλη φορά..!:lol:
Μην αναφερθώ στο πως αισθάνομαι όταν μπαίνω μέσα στα δέρματα..:winka: :beer:

makis206
05/05/2010, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Μην αναφερθώ στο πως αισθάνομαι όταν μπαίνω μέσα στα δέρματα..:winka: :beer:

..και λίγο kinky οφείλω να παραδεχτώ.. :blush: :lol:

faraway
05/05/2010, 16:25
σωστά τα λες maki ,

να κάνω απλά μία επισύμανση όταν κομπλάρω στα 160 δεν είναι λογο φόβου ,

δεν έχω δλδ αδρεναλίνες και natural high καταστάσεις ,

πιο πολλύ φρενάρω με ένα αίσθημα δικής μου λογικής !!!!


:wave2:

VALES
05/05/2010, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Μάλλον πρέπει να επικεντρωθούμε στον σημαντικότερο παράγοντα που δεν είναι άλλος από τη μοτοσυκλέτα που καβαλάς γιατί θεωρώ ότι αυτή από μόνη της μπορεί να σου μεταφέρει διαφορετικά την εικόνα και τον αέρα που ουσιαστικά φέρνουν σε δεύτερη φάση την τρομάρα στον ανθρώπινο εγκέφαλο (λέω δεύτερη γιατί σε πρώτη φάση βάζω την εμπειρία του αναβάτη).

Αυτά μπορούν να επιρρεαστούν βασικά από τον τύπο της μοτοσυκλέτας, τη θέση οδήγησης που προσφέρει, το ύψος της σέλας της, το πλαίσιό της, τους τροχούς της, ελαστικά, αναρτήσεις, κάλυψη από αέρα, κέντρο βάρους, τύπος κινητήρα (έχεις ακούσει CBR-250 στις 16000;:eek: :lol: ), φρένα και τη σιγουριά που σου προσφέρουν.. χίλια δυο! Ανάλογα απ'όλους αυτούς τους παράγοντες λοιπόν θεωρώ ότι εξαρτάται και η στιγμή που το καμπανάκι σου λέει "κόψε κουλέεεε..":lol:

Άλλος ένα σημαντικός παράγοντας είναι το ντύσιμο, ο εξοπλισμός! Αρκεί να πω ότι είχα +10χιλ/ώρα τον καιρό που πήρα το πρώτο μου Shoei αντικαθιστώντας το κράνος των 150 ευρώ τη στιγμή που θα ορκιζόμουν ότι πήγαινα όπως κάθε άλλη φορά..!:lol:
Μην αναφερθώ στο πως αισθάνομαι όταν μπαίνω μέσα στα δέρματα..:winka: :beer:





Συμφωνώ και σε όλα αυτά. Είμουν έτοιμος να τα γράψω αλλά με πρόλαβες. :beer:

Απλά αν χρησιμοποιείς τον εγκέφαλό σου σωστά και όπως πρέπει, σταματάς εκεί που σου λέει αυτός.

makis206
05/05/2010, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
σωστά τα λες maki ,
να κάνω απλά μία επισύμανση όταν κομπλάρω στα 160 δεν είναι λογο φόβου ,
δεν έχω δλδ αδρεναλίνες και natural high καταστάσεις ,
πιο πολλύ φρενάρω με ένα αίσθημα δικής μου λογικής !!!!
:wave2:

Και πράττεις ορθότατα φίλε, δεν χρειάζεται να πιέζεις τον εαυτό σου για κανέναν λόγο πόσο μάλλον όταν πρόκειται για κάτι που ναι μεν σε φτιάχνει, δεν παύει όμως να είναι ταυτόχρονα κι επικίνδυνο. Δώσε χρόνο στον εαυτό σου και με βήματα αργά και σταθερά άνοιξε το γκάζι μέχρι εκεί που αισθάνεσαι σίγουρος εσύ!

Το "κουλάδι" είναι μία λέξη που ναι μεν ακούγεται αστεία και χαβαλαδιάρα, σκέψου όμως ότι από πίσω δεν κρύβει και τόσο ευχάριστα συναισθήματα..:winka:

:beer:

makis206
05/05/2010, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Απλά αν χρησιμοποιείς τον εγκέφαλό σου σωστά και όπως πρέπει, σταματάς εκεί που σου λέει αυτός.

Το σημαντικότερο όλων Βασίλη!:a013: :beer:

vangelis 64
05/05/2010, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
:confused: :confused: :confused:

ρε τι κουλαδια που ειστε :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: Κάτσε ντε,δε μάς πήρανε και τα χρόνια.:bigcry: :bigcry:


Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Μη γράφει 250φεύγα όταν αισθάνεσαι 150 να λες..!:bigcry: Σοβαρά μιλάω ρε συ!Ήταν η πρώτη μου βόλτα μ' ένα μπούσα τού 99,σε μια ανοιχτή καμπή κάπου στο Αρτεμίσιο.

Εκεί που νόμιζα πως πήγαινα με 140-150,κοίταξα το κοντέρ.Βέβαια είχα το Στρόμα τότες κι ήμουν εξοικειωμένος.:bawl: :bigcry:

Allst@rf
05/05/2010, 16:39
καλύτερα κουλαδι ,παρά μακαρίτης...
Φιλαράκι μου με Κ9,πάει παντού χωρίς αύριο,έχει γυρίσει όλη την ελλάδα αυθημερόν.μιλάμε να το κάνει λουτράκι -σαλόνικα σε 2 ώρες.και αναρωτιέμαι πολλές φορές ,με τις ταχύτητες που πάει μια φορά να συμβεί κάτι θα βρούνε τίποτα να μαζέψουν από δαύτον;
γνωστός μου αγωνιζόμενος και μηχανικός μου είχε πει κάποτε ,που είχα και γω ιαπωνικό μηχανάκι(όλοι κάνουμε λάθη:D ),ότι στο δρόμο καλύτερα να είμαστε κότες λυρατες παρά να μας κλαίνε οι δικοί μας.

Προσωπικα και γω στο δρόμο φοβάμαι αλλά στα μέγαρα ο υπέρδούκας μου όλο κοφτες βαραει...και δεν εννοώ με νεκρα ρε κουλαδια.:lol:

nobody
05/05/2010, 16:43
κουλαδι νουμερο 3 παρων!

εδω και με το τρανσαλπ δεν ειδα πανω απο 100 λεμε!!!!!:rotflmao:

aakkuan
05/05/2010, 16:49
τενερε και γω συμπασχων κουλος ειμαι αν και το χω τελικιασει καποιες φορες το ταπεινο σουπερφορακι δλδ τα 180φευγα τα χω δει...
φανταζομαι αν καποτε την αλλαξω με χορνετακι θα την τελικιαζω και αυτη που και που αλλα η μεση μου ταχυτητα θα ναι μαλλον κατω απ τα 200...
παντως προσπαθω συνειδητα σε συνθηκες που δεν μου εμπνεουν εμπιστοσυνη να μαι γυρω στα 150 για ενα πολυ απλο ψυχολογικο λογο:

εχω ακουσει για περιπτωσεις ατομων να πεφτουν με 150 και να την βγαζουν καθαρη, οσο ομως πλησιαζεις στα 200 αρκει μια λακουβα για να σε κανει ...αερα.

απ την στιγμη λοιπον που δεν εχω εμφυτο το μικροβιο της ταχυτητας (την μηχανη την πηρα για να "περιπλανωμαι ελευθερα" και οχι για κοντρες ) και για να μη χτυπαω μετα το κεφαλι μου, αφηνω τις τρακοσαρες για τους τρελαμενους και κοιταζω να κανω αυτο που οντως με γεμιζει...

οποτε μη χολοσκας και πολυ...:winka:

Lioulios
05/05/2010, 17:44
H μοτοσυκλέτα είναι ιδέα όσο και να πηγαίνεις .

Αν όμως είχα μία ευθεία μπροστά μου και ένα στημένο μπούσα ...Πόσο θα ήθελα να
+300αρίσω !!!

Μην ξεχνιόμαστε όμως ....Πάμε με την ταχύτητα που αισθανόμαστε ασφαλείς .

Sapadak
05/05/2010, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
τι στο διάολο όλοι 200 αριζεται ??


Τωρα που εφτιαξα το σασμαν και περνει και 4 και 5 και 6 βλεπω και παραπανω :smokin:











































:lol: :lol:

Βαλε μια χαρτοταινιακαι πηγαινε οπως νιωθεις.
Φορτωσε ενα τσιπιες στη τσεπη μηδενισε το και στο τελος της βολτας σου δες τη μεγιστη ταχυτητα που κατεγραψε

Shaolin Monk
05/05/2010, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak

Βαλε μια χαρτοταινιακαι πηγαινε οπως νιωθεις.
Φορτωσε ενα τσιπιες στη τσεπη μηδενισε το και στο τελος της βολτας σου δες τη μεγιστη ταχυτητα που κατεγραψε

Ασε μην δει τιποτα 80 στο τελος και μετα ποιος τον παρηγορει....:rotflmao:

BLiTzER
05/05/2010, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
όποιος ανεβει με ss ( κατά πρωτίμηση busa) στην Άρτα , ας με ειδοποιήσει....:lol: :lol: :lol:


Όχι και SS το busa...

Shaolin Monk
05/05/2010, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Όχι και SS το busa...


Ευτυχως οχι...:nono:

Ειναι πολλαααα παραπανω....:lol:

Allst@rf
05/05/2010, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Όχι και SS το busa...

λες να παρεξηγηθούν τα Βusa ή τα SS(Φτου κακα.);

BLiTzER
05/05/2010, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Ειναι πολλαααα παραπανω....:lol:

Όπως?

Δε δέχομαι το μηχανάκι μου στην ίδια κατηγορία με καμπυλωτές μαούνες, απλά :P

Κατά τ'άλλα, πέρα από "εγκεφαλικό" το θέμα, έχει να κάνει και με το μηχανάκι που καβαλάς, όπως σωστά ανέφεραν κάποιοι. Πχ το ΧΤ μου τερματίζει για πλάκα, αλλά ήδη από τα 120 νιώθεις φτερό στον άνεμο. Στρίβεις και μετά από 2 δευτερόλεπτα ακολουθεί το πλαίσιο... Στο RR πρέπει να ξεπεράσω τα 240 για να νιώσω - ελαφρώς - άβολα. "Εγκεφαλικά" δε νομίζω ότι έχω ιδιαίτερα όρια.

Allst@rf
05/05/2010, 19:21
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Όπως?

Δε δέχομαι το μηχανάκι μου στην ίδια κατηγορία με καμπυλωτές μαούνες, απλά :P

Κατά τ'άλλα, πέρα από "εγκεφαλικό" το θέμα, έχει να κάνει και με το μηχανάκι που καβαλάς, όπως σωστά ανέφεραν κάποιοι. Πχ το ΧΤ μου τερματίζει για πλάκα, αλλά ήδη από τα 120 νιώθεις φτερό στον άνεμο. Στρίβεις και μετά από 2 δευτερόλεπτα ακολουθεί το πλαίσιο... Στο RR πρέπει να ξεπεράσω τα 240 για να νιώσω - ελαφρώς - άβολα. "Εγκεφαλικά" δε νομίζω ότι έχω ιδιαίτερα όρια. [/QUOTE
]

μάστορα ,με συγχωρείς,αλλά γιατί ο περισσότερος κόσμος ,θεωρεί τα Ηayabusa ,τα απόλυτα μηχανάκια για οδήγηση σε πολύ υψηλές ταχύτητες;εξ ου και ο όρος hypersport;

BLiTzER
05/05/2010, 19:34
Νταξ, σίγουρα είναι πιο άνετο στα 300. Γι'αυτό κατασκευάστηκε. Αλλά παραμένει πολύ στρογγυλό και ογκώδες, για τα γούστα μου. Αμάν, δε μπορούμε να ξεκινήσουμε ούτε ένα μικρό flame στις μέρες μας... :P

Allst@rf
05/05/2010, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Νταξ, σίγουρα είναι πιο άνετο στα 300. Γι'αυτό κατασκευάστηκε. Αλλά παραμένει πολύ στρογγυλό και ογκώδες, για τα γούστα μου. Αμάν, δε μπορούμε να ξεκινήσουμε ούτε ένα μικρό flame στις μέρες μας... :P

σίγουρα θα ξέρεις καλύτερα από μενα για πιο λόγο είναι στρογγυλό και όγκοδες το χάγιαμπουσα...

Εντω μεταξύ δεν το ξεκινάς καλά.άν θες αντιπαράθεση ,πιασε καλύτερα να λες για ποιο γρήγορα μηχανάκια από το μπουσα...τα Vstrom ας πούμε...

Pardalotzatziki
05/05/2010, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
ναι και γω νομίζω πως έτσι έιναι , όταν όλο το περιβάλλον γύρω μου θα μου δώσει τα ερεθίσματα των 160 χλμ πιστευώ πως θα κόψω πάλι .

Φαντάσου πως σήμερα έκανα δύο προσπάθεις χωρίς να κοιτάω το κοντερ τη πρώτη σταματάω στα 160 ,

και λέω άντε πάμε άλλη μία να δούμε και πάλι το ίδιο .

Δεν πρεπει να σε ανησυχει....απλα....εχεις κοφτη στα 160...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Περαν της πλακας....ο καθενας οδηγαει οπως θελει και στα ορια τα δικα του.
Εσυ θα καθορισεις το πως, το ποτε, το που και με ποσα.
Αν σε απασχολει τοσο το θεμα, κανε μαθηματα οδηγησης και ισως αυτο το οριο να ανεβει ενα σκαλοπατι. Ισως να νιωσεις ανετα και στα 180...

:wave2:

drspeed
05/05/2010, 21:15
Εγώ έκανα άλλη βλακία
Έχω ένα fz6 fazer του 2004 και έχω δεί 230 αρκετές φορές στο κοντέρ,240 λιγότερες και 1-2 250
Αγοράζει λοιπόν το καλοκαίρι ο αδερφός ένα CBR ΧΧ.Λέω θα το πάρω βόλτα δεν παίζει.Στην αρχή πήγαινα σούρνοντας γιατί τα κιλά ήταν πολλά και δεν το είχα καθόλου.Μετά από 1 ώρα βόλτα βγαίνω στον δρόμο του Ολυμπιακού χωριού και λέω θα το ανοίξω λίγο.Αρχίζω χαλαρά να ανεβάζω στροφές και κάποια στιγμή κάνω έτσι και βλέπω 200 στο κοντέρ χωρίς να με κοπανάει ιδιαίτερα ο αέρας αλλά κάτι δεν μου κόλλαγε.Λέω όπα καλά είμαστε για πρώτη βόλτα και γυρνάω σπίτι.
Με ρωτάει ο brother πώς το είδα το μηχάνημα και του λέω καλό είναι και σταθερό στα πολλά.Ξαναρωτάει με τον τρόμο ζωγραφισμένο στο βλέμα του τι εννοώ πολλά και εκεί ακολουθεί η απάντησή μου μέχρι 200 πήγα μόνο και ήταν πολύ σταθερό.Εκείνη την στιγμή μου δείχνει το κοντέρ και συνειδητοποιώ ότι γράφει μίλια και όχι χιλιόμετρα ανά ώρα.Με έλουσε κρύος ιδρώτας!!!!!!
Με λίγα λόγια πήγαινα με κοντά 300χλμ/ώρα και δεν είχα πάρει χαμπάρι.
Εύκολα μπορεί να μπερδευτεί κάποιος στην πρώτη βόλτα με μία τέτοια μηχανή.Ο εγκέφαλος θέλει καλιμπράρισμα μετά από τέτοια αλλαγή σε άλογα και βάρος.

VALES
05/05/2010, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
Εγώ έκανα άλλη βλακία
Έχω ένα fz6 fazer του 2004 και έχω δεί 230 αρκετές φορές στο κοντέρ,240 λιγότερες και 1-2 250
Αγοράζει λοιπόν το καλοκαίρι ο αδερφός ένα CBR ΧΧ.Λέω θα το πάρω βόλτα δεν παίζει.Στην αρχή πήγαινα σούρνοντας γιατί τα κιλά ήταν πολλά και δεν το είχα καθόλου.Μετά από 1 ώρα βόλτα βγαίνω στον δρόμο του Ολυμπιακού χωριού και λέω θα το ανοίξω λίγο.Αρχίζω χαλαρά να ανεβάζω στροφές και κάποια στιγμή κάνω έτσι και βλέπω 200 στο κοντέρ χωρίς να με κοπανάει ιδιαίτερα ο αέρας αλλά κάτι δεν μου κόλλαγε.Λέω όπα καλά είμαστε για πρώτη βόλτα και γυρνάω σπίτι.
Με ρωτάει ο brother πώς το είδα το μηχάνημα και του λέω καλό είναι και σταθερό στα πολλά.Ξαναρωτάει με τον τρόμο ζωγραφισμένο στο βλέμα του τι εννοώ πολλά και εκεί ακολουθεί η απάντησή μου μέχρι 200 πήγα μόνο και ήταν πολύ σταθερό.Εκείνη την στιγμή μου δείχνει το κοντέρ και συνειδητοποιώ ότι γράφει μίλια και όχι χιλιόμετρα ανά ώρα.Με έλουσε κρύος ιδρώτας!!!!!!
Με λίγα λόγια πήγαινα με κοντά 300χλμ/ώρα και δεν είχα πάρει χαμπάρι.
Εύκολα μπορεί να μπερδευτεί κάποιος στην πρώτη βόλτα με μία τέτοια μηχανή.Ο εγκέφαλος θέλει καλιμπράρισμα μετά από τέτοια αλλαγή σε άλογα και βάρος.




Δεν ξέρεις καλά μαθηματικά και λες και ψέματα. :wave2:

drspeed
05/05/2010, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Δεν ξέρεις καλά μαθηματικά και λες και ψέματα. :wave2:
Πλάκα μου κάνεις???Τί ψέματα???
Κάνε μία βόλτα αυτό το θεριό να δεις πώς πάει και μετά πες μου
322 χλμ/ώρα περίπου βάλε να κλέβει και μερικά οπότε αν οχι 300 κάπου εκεί κοντά είναι.νομίζεις ότι είναι δύσκολο για ένα ΧΧ και μάλιστα όχι εργοστασιακό.Έχει επάνω το κάτι τοις του!!!Γιατί νομίζεις ότι με έλουσε κρύος ιδρώτας

Τώρα είδα ότι έχεις ΧΧ οπότε ξέρεις τι κάνει αν είναι και λίγο σκαλισμένο

Panopticon7
05/05/2010, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
Εγώ έκανα άλλη βλακία
Έχω ένα fz6 fazer του 2004 και έχω δεί 230 αρκετές φορές στο κοντέρ,240 λιγότερες και 1-2 250
Αγοράζει λοιπόν το καλοκαίρι ο αδερφός ένα CBR ΧΧ.Λέω θα το πάρω βόλτα δεν παίζει.Στην αρχή πήγαινα σούρνοντας γιατί τα κιλά ήταν πολλά και δεν το είχα καθόλου.Μετά από 1 ώρα βόλτα βγαίνω στον δρόμο του Ολυμπιακού χωριού και λέω θα το ανοίξω λίγο.Αρχίζω χαλαρά να ανεβάζω στροφές και κάποια στιγμή κάνω έτσι και βλέπω 200 στο κοντέρ χωρίς να με κοπανάει ιδιαίτερα ο αέρας αλλά κάτι δεν μου κόλλαγε.Λέω όπα καλά είμαστε για πρώτη βόλτα και γυρνάω σπίτι.
Με ρωτάει ο brother πώς το είδα το μηχάνημα και του λέω καλό είναι και σταθερό στα πολλά.Ξαναρωτάει με τον τρόμο ζωγραφισμένο στο βλέμα του τι εννοώ πολλά και εκεί ακολουθεί η απάντησή μου μέχρι 200 πήγα μόνο και ήταν πολύ σταθερό.Εκείνη την στιγμή μου δείχνει το κοντέρ και συνειδητοποιώ ότι γράφει μίλια και όχι χιλιόμετρα ανά ώρα.Με έλουσε κρύος ιδρώτας!!!!!!
Με λίγα λόγια πήγαινα με κοντά 300χλμ/ώρα και δεν είχα πάρει χαμπάρι.
Εύκολα μπορεί να μπερδευτεί κάποιος στην πρώτη βόλτα με μία τέτοια μηχανή.Ο εγκέφαλος θέλει καλιμπράρισμα μετά από τέτοια αλλαγή σε άλογα και βάρος.



Προσεχε φιλε, το εχω ακουσει και εγω αυτο, το XX 300ριζει ανεβαζοντας πολυ χαλαρα στροφες και ο ανεμος δεν σε χτυπαει καθολου, με αποτελεσμα να μπερδευεσαι. :bawl: :rotflmao: :bawl:

byron
06/05/2010, 00:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
εκεί ακολουθεί η απάντησή μου μέχρι 200 πήγα μόνο και ήταν πολύ σταθερό.Εκείνη την στιγμή μου δείχνει το κοντέρ και συνειδητοποιώ ότι γράφει μίλια και όχι χιλιόμετρα ανά ώρα.Με έλουσε κρύος ιδρώτας!!!!!!
Με λίγα λόγια πήγαινα με κοντά 300χλμ/ώρα και δεν είχα πάρει χαμπάρι.



:rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol: :bawl: :rotflmao:

faraway
06/05/2010, 01:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki

Αν σε απασχολει τοσο το θεμα, κανε μαθηματα οδηγησης και ισως αυτο το οριο να ανεβει ενα σκαλοπατι. Ισως να νιωσεις ανετα και στα 180...

:wave2:

καθόλου δε με απασχολεί , εξ αρχής δήλωσα πως οδηγώ συντηρητικά ,

πιο πολύ κουβέντα να γίνεται και κυριώς μου έκανε εντύπωση αυτή η υποσεινύδητη τάση

του χεριού μου να αφήνει το γκάζι από μόνο του .:wave2:

konsttanttinos
06/05/2010, 01:07
Κι εγω που αγχωνομουνα γιατι το tuono δεν παει πανω απο 276..Να'σαι καλα ρε φιλε, τωρα προσεξα το m/ph.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
:bigcry: :bigcry: :bigcry: :rotflmao:

JZER40
06/05/2010, 01:21
πας Καραισκάκη την ώρα που σχολάει το γήπεδο....

Περιμένεις να δείς τίποτα γαυρους με καλά μηχανάκια...

Φωνάζεις σας γαμώ τον ολυμπιακό........

σε παίρνουν στο κυνήγι....

Χτύπησες τελικές ακόμα και σε hayabusa...

ελυσες το πρόβλημά σου......

Γραφεις εντυπώσεις από το νοσοκομείο άμα σε πιάσουν......:D

faraway
06/05/2010, 01:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40
πας Καραισκάκη την ώρα που σχολάει το γήπεδο....

Περιμένεις να δείς τίποτα γαυρους με καλά μηχανάκια...

Φωνάζεις σας γαμώ τον ολυμπιακό........

σε παίρνουν στο κυνήγι....

Χτύπησες τελικές ακόμα και σε hayabusa...

ελυσες το πρόβλημά σου......

Γραφεις εντυπώσεις από το νοσοκομείο άμα σε πιάσουν......:D

αυτό καλό είναι αλλά θα πρέπει να παώ στο οακα ...:lol:

McGyver
06/05/2010, 01:43
CSS Level 2 και όλα θα αλλάξουν :winka: ...

:wave2:

manhunter
06/05/2010, 01:57
Eγώ με το busa , όταν το πρωτοπήρα, ανέβαινα την Σόλωνος με καμμιά δεκαριά.....

































..........mach
:lol: :lol: :lol: :lol:

Άργησα να το συνειδητοποιήσω βέβαια, και όλα αυτά με 4η...
:lol: :lol: :lol: :lol:


edit : Όσο για τον φιλο παραπάνω, αν , λέμε άν πήγε με το xx με 300, και δεν κατάλαβες τίποτα, πουλάει ένα φιλαράκι μου έναν patriot μονόσελο με nitra αν σε ενδιαφέρει

ΜΟΖΑΡΤ
06/05/2010, 03:24
με τα μπουρδελα που οδηγεις καλα κανεις και εισαι στα 160. :lol:

caesarsk
06/05/2010, 03:27
σας εχω όλους κουλαδια



ειμαι



ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΟΥΛΑΔΙ!!!!

makis206
06/05/2010, 03:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
σας εχω όλους κουλαδια
ειμαι
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΟΥΛΑΔΙ!!!!

Ακόμα δεν κατάφερες να σουζάρεις ε;:lol:

Μαζί σου πάντως

Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
Κουλάδια ενωμένα ...

...ποτέ νικημένα!:a08: :rotflmao:

drspeed
06/05/2010, 04:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter



edit : Όσο για τον φιλο παραπάνω, αν , λέμε άν πήγε με το xx με 300, και δεν κατάλαβες τίποτα, πουλάει ένα φιλαράκι μου έναν patriot μονόσελο με nitra αν σε ενδιαφέρει

Όταν έχει συνηθίσει τις σφαλιάρες που τρως με τα 200+ στο fazer πίστεψέ με τα 300 ή εκεί κοντά έρχονται αβίαστα στο ΧΧ και δεν το παίρνεις και χαμπάρι.Αυτά την πρώτη φορά.Μετά το είχα στο νου μου και το ένα μάτι ήταν συνέχεια στο κοντέρ.
Με αυτή την μηχανή την έχει πατήσει και ο ξάδερφος που έχει ένα Ζ1000 και βρέθηκε να πηγαίνει με 120 μίλια σε δρόμο που δεν είναι ούτε για τα μισά.Σε ξεγελάει άσχημα αν δεν έχεις ξανανέβει.

Nostradamus
06/05/2010, 04:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
Όταν έχει συνηθίσει τις σφαλιάρες που τρως με τα 200+ στο fazer πίστεψέ με τα 300 ή εκεί κοντά έρχονται αβίαστα στο ΧΧ και δεν το παίρνεις και χαμπάρι.Αυτά την πρώτη φορά.Μετά το είχα στο νου μου και το ένα μάτι ήταν συνέχεια στο κοντέρ.
Με αυτή την μηχανή την έχει πατήσει και ο ξάδερφος που έχει ένα Ζ1000 και βρέθηκε να πηγαίνει με 120 μίλια σε δρόμο που δεν είναι ούτε για τα μισά.Σε ξεγελάει άσχημα αν δεν έχεις ξανανέβει.

120 μιλια Χ 1.6 = 192 χιλιομετρα/ωρα... Με Ζ1000 και να μην το καταλαβε λιγο δυσκολο το κοβω.. 200 χιλιομετρα σε γυμνο αδερφε τα καταλαβαινεις και με το παραπανω... εκτος και αν εισαι ο HULK!!

reinmeister
06/05/2010, 04:31
ναι...οκ...ενταξει λεμε, δεν με παιρνει με την καμια να γραψω εδω...

υ.γ.drspeed...το blackbird 300αριζει τοσο ευκολα οσο λες,μονο αν κανει slip-streaming σε boing 747...

XJR_Billy
06/05/2010, 04:40
Παρακαλούνται οι μη κουλοί (200+, 300 χαω) να ανοίξουν δικό τους thread.:mad:

Το παρών ανήκει στις πιστοποιημένες κουλομαρίες.:p :D

drspeed
06/05/2010, 04:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από (Mostra)damoS
120 μιλια Χ 1.6 = 192 χιλιομετρα/ωρα... Με Ζ1000 και να μην το καταλαβε λιγο δυσκολο το κοβω.. 200 χιλιομετρα σε γυμνο αδερφε τα καταλαβαινεις και με το παραπανω... εκτος και αν εισαι ο HULK!!
Με χχ την πάτησε και αυτός.με το Ζ όχι απλά το καταλαβαίνεις αλλά την ακούς και στερεοφωνικά.

mparmpanik
06/05/2010, 04:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
κουλαδι νουμερο 3 παρων!

εδω και με το τρανσαλπ δεν ειδα πανω απο 100 λεμε!!!!!:rotflmao:

τωρα με υποψιαζεις..

παει η τρανς πανω απο 90??:uplate:

(βρε λες να κανω κατι λαθος??? :bigcry: )

mparmpanik
06/05/2010, 05:22
που λετε , προχτες ενας γνωστος του κουμπαρου ενος φιλου μου,
πηγε για ψαρεμα στο ρυακι που ειναι πισω απο τον λοφο του στρεφη.
εριξε την πετονια και σε δυο δευτερολεπτα ενιωσε ενα δυνατο τραβηγμα.
μαζεψε την πετονια και βλεπει οτι εχει πιασει ενα λευκο καρχαρια που τον κοιτουσε αγριεμενος.
ευτυχως ομως που αυτος ο γνωστος του κουμπαρου ενος φιλου μου ειχε τρια νταν στο καρατε
και του εριξε μια αεροπλανικη καρατια που ειδε την σαρδελα ουκρανη σφουγκαριστρα.
μετα τον φορτωσε στο ζουνταπ και για ξεκινησε να τον παει στο σπιτι να τον κανει πλακι.
οπως κατεβαινε την αλεξανδρας τον διπλαρωσε ενα χχ-ζζ-ξξ 1300,46 cc και του κωλοτριβωταν
για κοντριτσες.
μισογυριζει το γκαζι στο ζουνταπ που ειχε πανω του το κατιτις του και δεν ηταν εργοστασιακο
και κερναει τσαι το χχ-ζζ-ξξ 1300,46 cc και του κωλοτριβωταν για κοντριτσες
αλλα λιγο πριν το κερασει και την ποικιλια κουλουρακια μαζι με το τσαι,
νοιωθει ενα χτυπημα στην πλατη κι ακουει τον καρχαρια να του λεει:

"ρε κουλαδι, ετσι οπως το πας το μηχανημα θα το μπουκωσεις και εντι πλακι, θα με φας καπνιστο
κι εγω σολωμος δεν ειμαι"

PortisHead
06/05/2010, 05:33
Καταρχας η κουλαδοσυνη δεν εχει να κανει μονο με την ταχυτητα.
200 και 300 σε μια ευθεια παει (σχεδον) ο καθενας αμα θελει.
ΤΟ θεμα ειναι πως πας στις στροφες.

Αλλα οι οροι "κουλαδι" και "χεράς" ειναι λιγο υποκειμενικοι στην Ελλαδα.
Στο 90% των περιπτωσεων :

"Χεράς" = Οδηγος με Υπερεκτιμημένες τις οδηγικες του ικανοτητες.

"Κουλαδι"= Συντηριτικος ή και φοβισμενος οδηγος.

mparmpanik
06/05/2010, 06:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead

ΤΟ θεμα ειναι πως πας στις στροφες.

Αλλα οι οροι "κουλαδι" και "χεράς" ειναι λιγο υποκειμενικοι στην Ελλαδα.
Στο 90% των περιπτωσεων :

"Χεράς" = Οδηγος με Υπερεκτιμημένες τις οδηγικες του ικανοτητες.

"Κουλαδι"= Συντηριτικος ή και φοβισμενος οδηγος.


το θεμα ειναι αν οπου πας, εχεις και την κριτικη ικανοτητα να καταλαβαινεις οτι πας ασφαλης .

θα συμπληρωσω επισης οτι τους ορους χερας και κουλαδι τους χρησιμοποιουν οσοι εχουν αναγκη
να επιβεβαιωσουν τον εαυτο τους δια μεσω καποιων "ειδικων" ικανοτητων που μπορει να εχουν
(αν δεν τις φανταζονται) και αισθανονται το μηχανακι που καβαλανε σαν αυταποδεικτη επιβεβαιωση του ανδρισμου τους και προεκταση της τσουτσουνας τους.

XJR_Billy
06/05/2010, 06:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από mparmpanik
που λετε , προχτες ενας γνωστος του κουμπαρου ενος φιλου μου,
πηγε για ψαρεμα στο ρυακι που ειναι πισω απο τον λοφο του στρεφη.
εριξε την πετονια και σε δυο δευτερολεπτα ενιωσε ενα δυνατο τραβηγμα.
μαζεψε την πετονια και βλεπει οτι εχει πιασει ενα λευκο καρχαρια που τον κοιτουσε αγριεμενος.
ευτυχως ομως που αυτος ο γνωστος του κουμπαρου ενος φιλου μου ειχε τρια νταν στο καρατε
και του εριξε μια αεροπλανικη καρατια που ειδε την σαρδελα ουκρανη σφουγκαριστρα.
μετα τον φορτωσε στο ζουνταπ και για ξεκινησε να τον παει στο σπιτι να τον κανει πλακι.
οπως κατεβαινε την αλεξανδρας τον διπλαρωσε ενα χχ-ζζ-ξξ 1300,46 cc και του κωλοτριβωταν
για κοντριτσες.
μισογυριζει το γκαζι στο ζουνταπ που ειχε πανω του το κατιτις του και δεν ηταν εργοστασιακο
και κερναει τσαι το χχ-ζζ-ξξ 1300,46 cc και του κωλοτριβωταν για κοντριτσες
αλλα λιγο πριν το κερασει και την ποικιλια κουλουρακια μαζι με το τσαι,
νοιωθει ενα χτυπημα στην πλατη κι ακουει τον καρχαρια να του λεει:

"ρε κουλαδι, ετσι οπως το πας το μηχανημα θα το μπουκωσεις και εντι πλακι, θα με φας καπνιστο
κι εγω σολωμος δεν ειμαι"

:eek: :eek: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

george88
06/05/2010, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από mparmpanik
το θεμα ειναι αν οπου πας, εχεις και την κριτικη ικανοτητα να καταλαβαινεις οτι πας ασφαλης .

θα συμπληρωσω επισης οτι τους ορους χερας και κουλαδι τους χρησιμοποιουν οσοι εχουν αναγκη
να επιβεβαιωσουν τον εαυτο τους δια μεσω καποιων "ειδικων" ικανοτητων που μπορει να εχουν
(αν δεν τις φανταζονται) και αισθανονται το μηχανακι που καβαλανε σαν αυταποδεικτη επιβεβαιωση του ανδρισμου τους και προεκταση της τσουτσουνας τους.


+1000

konsttanttinos
06/05/2010, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από mparmpanik
που λετε , προχτες ενας γνωστος του κουμπαρου ενος φιλου μου,
πηγε για ψαρεμα στο ρυακι που ειναι πισω απο τον λοφο του στρεφη.
εριξε την πετονια και σε δυο δευτερολεπτα ενιωσε ενα δυνατο τραβηγμα.
μαζεψε την πετονια και βλεπει οτι εχει πιασει ενα λευκο καρχαρια που τον κοιτουσε αγριεμενος.
ευτυχως ομως που αυτος ο γνωστος του κουμπαρου ενος φιλου μου ειχε τρια νταν στο καρατε
και του εριξε μια αεροπλανικη καρατια που ειδε την σαρδελα ουκρανη σφουγκαριστρα.
μετα τον φορτωσε στο ζουνταπ και για ξεκινησε να τον παει στο σπιτι να τον κανει πλακι.
οπως κατεβαινε την αλεξανδρας τον διπλαρωσε ενα χχ-ζζ-ξξ 1300,46 cc και του κωλοτριβωταν
για κοντριτσες.
μισογυριζει το γκαζι στο ζουνταπ που ειχε πανω του το κατιτις του και δεν ηταν εργοστασιακο
και κερναει τσαι το χχ-ζζ-ξξ 1300,46 cc και του κωλοτριβωταν για κοντριτσες
αλλα λιγο πριν το κερασει και την ποικιλια κουλουρακια μαζι με το τσαι,
νοιωθει ενα χτυπημα στην πλατη κι ακουει τον καρχαρια να του λεει:

"ρε κουλαδι, ετσι οπως το πας το μηχανημα θα το μπουκωσεις και εντι πλακι, θα με φας καπνιστο
κι εγω σολωμος δεν ειμαι"


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

devil's animal
06/05/2010, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από mparmpanik
που λετε , προχτες ενας γνωστος του κουμπαρου ενος φιλου μου,
πηγε για ψαρεμα στο ρυακι που ειναι πισω απο τον λοφο του στρεφη.
εριξε την πετονια και σε δυο δευτερολεπτα ενιωσε ενα δυνατο τραβηγμα.
μαζεψε την πετονια και βλεπει οτι εχει πιασει ενα λευκο καρχαρια που τον κοιτουσε αγριεμενος.
ευτυχως ομως που αυτος ο γνωστος του κουμπαρου ενος φιλου μου ειχε τρια νταν στο καρατε
και του εριξε μια αεροπλανικη καρατια που ειδε την σαρδελα ουκρανη σφουγκαριστρα.
μετα τον φορτωσε στο ζουνταπ και για ξεκινησε να τον παει στο σπιτι να τον κανει πλακι.
οπως κατεβαινε την αλεξανδρας τον διπλαρωσε ενα χχ-ζζ-ξξ 1300,46 cc και του κωλοτριβωταν
για κοντριτσες.
μισογυριζει το γκαζι στο ζουνταπ που ειχε πανω του το κατιτις του και δεν ηταν εργοστασιακο
και κερναει τσαι το χχ-ζζ-ξξ 1300,46 cc και του κωλοτριβωταν για κοντριτσες
αλλα λιγο πριν το κερασει και την ποικιλια κουλουρακια μαζι με το τσαι,
νοιωθει ενα χτυπημα στην πλατη κι ακουει τον καρχαρια να του λεει:

"ρε κουλαδι, ετσι οπως το πας το μηχανημα θα το μπουκωσεις και εντι πλακι, θα με φας καπνιστο
κι εγω σολωμος δεν ειμαι"

τον ξερω και εγω αυτον.
επιβεβαιωνω..
:beer: :beer: :beer: :beer:


:lol: :lol: :lol: