PDA

View Full Version : Χούφτες Bmw G650gs



foogr01
05/05/2010, 15:47
Γεια σας,
είμαι νέος εδώ και μπαίνω κατευθείαν στο ψητό ;-)
Οδηγώ μια BMW G650GS (μοντέλο 09 - μονοκύλινδρο) εδώ και μερικούς μήνες.
Ένας φίλος μου μου έφερε πρόσφατα δώρο ένα σετ χούφτες της XFUN, για να κάνω πιο
enduro το μηχανάκι λέει. Το θέμα είναι ότι δεν κάνουν και το μαγαζί δε γυρίζει τα λεφτά και
οι μοναδικές χούφτες που μ' αρέσουν και διαθέτει είναι πάλι τις XFUN με μέταλο εσωτερικά
(οι άλλες είναι απλό πλαστικό). Έχουν κ διπλάσια τιμή, οπότε δε δίνω λεφτά "τσάμπα" άμα δε
σιγουρευτώ ότι όντως κάνουν. Είναι κανείς γνώστης του θέματος ;
(Οι μητρικές χούφτες του παλιού F650GS που δίνει η εταιρία και για το G δε μ' αρέσουν όπως
επίσης και κάτι Burkbusters που μου δείξανε).

Επίσης, αν απορρηφθούν τελικά οι χούφτες έχετε καμιά πρόταση να πάρω κάτι άλλο για τη
μηχανή με τιμή 50-60 ?; (Από ρουχισμό και μπαγκαζιέρα είμαι εντάξει).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

foogr01
07/05/2010, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από foogr01
Γεια σας,
είμαι νέος εδώ και μπαίνω κατευθείαν στο ψητό ;-)
Οδηγώ μια BMW G650GS (μοντέλο 09 - μονοκύλινδρο) εδώ και μερικούς μήνες.
Ένας φίλος μου μου έφερε πρόσφατα δώρο ένα σετ χούφτες της XFUN, για να κάνω πιο
enduro το μηχανάκι λέει. Το θέμα είναι ότι δεν κάνουν και το μαγαζί δε γυρίζει τα λεφτά και
οι μοναδικές χούφτες που μ' αρέσουν και διαθέτει είναι πάλι τις XFUN με μέταλο εσωτερικά
(οι άλλες είναι απλό πλαστικό). Έχουν κ διπλάσια τιμή, οπότε δε δίνω λεφτά "τσάμπα" άμα δε
σιγουρευτώ ότι όντως κάνουν. Είναι κανείς γνώστης του θέματος ;
(Οι μητρικές χούφτες του παλιού F650GS που δίνει η εταιρία και για το G δε μ' αρέσουν όπως
επίσης και κάτι Burkbusters που μου δείξανε).

Επίσης, αν απορρηφθούν τελικά οι χούφτες έχετε καμιά πρόταση να πάρω κάτι άλλο για τη
μηχανή με τιμή 50-60 ?; (Από ρουχισμό και μπαγκαζιέρα είμαι εντάξει).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

Τι έγινε βρε παιδιά ;!;!;! Καμιά ιδέα;;;;;; .... τίποτα δεν παίζει;;;;;

airpanos
07/05/2010, 19:08
Γιατι δεν κανουν οι χουφτες? Εχει μικροτερη τρυπα το τιμονι??

foogr01
08/05/2010, 03:52
Κατ' αρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :a10:
Δεν ταιριάζουν γιατί 1ον από τη μεριά που είναι το γκάζι δεν πιάνει ο κρίκος για να βιδώσει
σωστά και 2ον μετά από "ψιλοπατέντα" όπου κατάφερα να πιάσει δεν κλειδώνει το τιμόνι.
Πήγα κ στο "μάστορά" μου κ μου είπε πως η BMW μου θέλει "ειδικές" χούφτες.
Τις γύρισα πίσω αλλά δυστυχώς η γκάμα που διαθέτει το συγκεκριμένο μαγαζί είναι μικρή.
Βρήκα ένα ακόμα μοντέλο (πάλι της XFUN) με μέταλλο αλλά δεν είναι σίγουρο πως κάνουν κ
αυτές. Έχουν κ διπλάσια τιμή οπότε δε θέλω να δώσω τσάμπα τα επιπλέον χρήματα κ να μην
κάνω πάλι δουλειά. Το γμτ είναι ότι δε γυρίζει τα λεφτά και μου έδωσε μια δωροεπιταγή στην αξία
τους (50 ?) κ τώρα δεν ξέρω τι να την κάνω.
:confused: :confused: :confused:

ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

airpanos
08/05/2010, 07:22
Ωραια βαλτες σε αγγελια στο φορουμ ολο και καποιος θα τις αγορασει.

Και οταν παρεις καινουργιες ζητα να στις τοποθετησουν κιολας.

Δε μπορω να καταλαβω γιατι δεν κλειδωνει το τιμονι που εμποδιζουν?

Μια καλη και φτηνη λυση http://www.motocross-shop.de/motocross-shop/product_info.php?products_id=125&language=en

foogr01
08/05/2010, 07:40
Τις πήγα πίσω στο κατάστημα κ μου δώσανε δωροεπιταγή να πάρω κάτι άλλο στα λεφτά αυτά.
Πήγε κ ο μάγκας εκεί να τις βάλει αλλά τζίφος. Κατάφερε να τις βιδώσει αλλά όταν γυρίζεις το τιμόνι
για να κλειδώσει ακουμπάει το πλαστικό της χούφτας στο κεφάλι της μηχανής κ δεν το αφήνει να γυρίσει όσο πρέπει για να κλειδώσει. Αυτό είναι το πρόβλημα.

Πάντως το site που μου έστειλες πολύ ωραίο, θα το έχω στα υπόψιν μου για μελλοντικές αγορές.

Τώρα πρέπει να δω τι θα κάνω με τα 50 ? της δωροεπιταγής. Τι να χρειάζεται η μηχανή; Κανα καλό κ χρήσιμο αξεσουάρ που να μην μου πέρασε από το μυαλό; Σκεφτόμουν ένα disc lock αλλά όλο θα το ξεχνάω μου φαίνεται (πρόβλημα!!!).

airpanos
08/05/2010, 07:54
Παρε ενα σετ μανιταρια.

Gia
08/05/2010, 09:14
Γεια χαρά
Οι χούφτες της BMW δε λένε και πολλά τις φοράω στο δικό μου που είναι μοντέλο του '07.

Για αξεσουάρ ίσως ενα tank bag?

καλως όρισες φίλε..:beer: :wave2:

foogr01
08/05/2010, 12:30
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κ ευχαριστώ για το καλωσόρισμα !!!

Καλώς σας βρήκα κ πρέπει να σας πω ότι από τότε που ανακάλυψα το site δεν ξεκολάω
εύκολα. Εϊναι τόσα γραμμένα εδώ πέρα που με ενδιαφέρουν κ τα διαβάζω......

Το tank bag δε θα μου χρησιμεύσει κ πολύ μιας κ η μπαγκαζιέρα μου είναι υπεραρκετή
(thx πάντως για την πρόταση).

Τα μανιτάρια ακούγονται καλά, αλλά να ρωτήσω (ίσως είναι κ χαζομάρα μιας κ δεν έχω
πολύ ιδέα από μηχανικά-τεχνικά θέματα) :
Κάθε μοντέλο παίρνει μόνο ειδικά γι' αυτό μανιτάρια ή είναι universal ;
Επίσης, υπάρχει έτοιμη υποδομή στη μηχανή για να εγκατασταθούν κ αν ναι πως
θα το διαπιστώσω ;;; ή απλά τρυπάω κ τοποθετώ ;
Τέλος, υπάρχουν λογικά ποιότητες κ ποιότητες στα μανιτάρια. Τι πρέπει να προσέξω
στην αγορά τους ;

Να' στε καλά όλοι σας !

:a46: :a46: :a46:

MikeG
08/05/2010, 12:36
Μανιτάρια δε μπαίνουν στο μηχανάκι σου.
Επίσης για χούφτες, μόνο οι original BMW ή Touratech δυστυχώς. Οπότε το ξεχνάς και αυτό.
Δες αν μπορείς να πάρεις τίποτα για σένα.
Ρουχισμό πχ ή κάποιο τσαντάκι ή κάτι παρόμοιο.

Γενικά δε κάθονται πολλά πράγματα στο μηχανάκι σου, πέρα από τα original, σε αξεσουάρ.
Έχω το ίδιο και ξέρω.


By the way, καλωσήρθες!


:beer: :beer:

foogr01
08/05/2010, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Μανιτάρια δε μπαίνουν στο μηχανάκι σου.
Επίσης για χούφτες, μόνο οι original BMW ή Touratech δυστυχώς. Οπότε το ξεχνάς και αυτό.
Δες αν μπορείς να πάρεις τίποτα για σένα.
Ρουχισμό πχ ή κάποιο τσαντάκι ή κάτι παρόμοιο.

Γενικά δε κάθονται πολλά πράγματα στο μηχανάκι σου, πέρα από τα original, σε αξεσουάρ.
Έχω το ίδιο και ξέρω.


By the way, καλωσήρθες!


:beer: :beer:

Να σου πω... το περίμενα αυτό! :a018:
Είναι προβλημτική η σχέση της BMW με το aftermarket.
Δεν το είχα λάβει αυτό υπόψη όταν την αγόρασα.
Τη μηχανή βέβαια την πήρα λόγω χρηστικότητας κ τιμής, κ μέχρι
τώρα δεν το έχω μετανιώσει. Απλά μάλλον πρέπει να ξεχάσω
αξεσουάρ κ μπιχλιμπίδια :a016:

Τέσπα, στο ρουχισμό μου φαίνεται πως θα καταλήξω :a013:
να μαζέψω ακόμα λίγα φράγκα να πάρω κανα παντελόνι μηχανής
(για τις μεγάααααααλες βόλτες) που δεν έχω... από τα υπόλοιπα είμαι κομπλέ.

Ευχαριστώ!

ΥΓ.: Απ' ότι βλέπω είμαστε κ στην ίδια πόλη, οπότε μπορεί να τα πούμε κ καμιά φορά :beer:

AUFGEBRACHT
09/05/2010, 04:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από foogr01
Να σου πω... το περίμενα αυτό! :a018:
Είναι προβλημτική η σχέση της BMW με το aftermarket.
Δεν το είχα λάβει αυτό υπόψη όταν την αγόρασα.
Τη μηχανή βέβαια την πήρα λόγω χρηστικότητας κ τιμής, κ μέχρι
τώρα δεν το έχω μετανιώσει. Απλά μάλλον πρέπει να ξεχάσω
αξεσουάρ κ μπιχλιμπίδια :a016:

Τέσπα, στο ρουχισμό μου φαίνεται πως θα καταλήξω :a013:
να μαζέψω ακόμα λίγα φράγκα να πάρω κανα παντελόνι μηχανής
(για τις μεγάααααααλες βόλτες) που δεν έχω... από τα υπόλοιπα είμαι κομπλέ.

Ευχαριστώ!

ΥΓ.: Απ' ότι βλέπω είμαστε κ στην ίδια πόλη, οπότε μπορεί να τα πούμε κ καμιά φορά :beer:


Προβληματική η σχέση της BMW με τα aftermarket ;;;;;;;;:eyepop: :eyepop: :eyepop:
Φίλε μου, μάλλον επειδή είσαι καινούριος το λες αυτό...Touratech,Wunderlich,ZTechnik, όλες αυτές βγάζουν aftermarket για BMW. Ρίξε μια ματιά για το μηχάνημα που καβαλάς στο link παρακάτω και μετά έλα και ξαναπές μου για την "προβληματική" σχέση...:wave2:

http://www.motoraid.eu/shop/index.php?cPath=23_44_48&osCsid=ec14da7e42a589da8befc55133c7a7fa

foogr01
09/05/2010, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Προβληματική η σχέση της BMW με τα aftermarket ;;;;;;;;:eyepop: :eyepop: :eyepop:
Φίλε μου, μάλλον επειδή είσαι καινούριος το λες αυτό...Touratech,Wunderlich,ZTechnik, όλες αυτές βγάζουν aftermarket για BMW. Ρίξε μια ματιά για το μηχάνημα που καβαλάς στο link παρακάτω και μετά έλα και ξαναπές μου για την "προβληματική" σχέση...:wave2:

http://www.motoraid.eu/shop/index.php?cPath=23_44_48&osCsid=ec14da7e42a589da8befc55133c7a7fa

Ότι είμαι καινούριος είμαι, δε σου κρύβω την αλήθεια :a42:
Είδα το link σου... δεν ξετρελάθηκα κιολας. Θα μου πεις τώρα: "μα τι θες κ συ παραπάνω;;;;" :a26:

Πάντως δεν είπα ότι δεν έχει καθόλου aftermarket.
Με το προβληματική εννοούσα ότι δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε σχέση
με άλλα μηχανάκια. Και μάλλον πρέπει να είναι μόνο αυτές οι 3 εταιρίες που μου
γράφεις (περισσότερο οι 2 πρώτες) που έχουν να προσφέρουν κάτι :lol: :confused: :lol:
Γενικά τα μηχανάκια της BMW είναι κάπως ιδιαίτερα, ίσως όμως αυτό είναι που τα κάνει
να ξεχωρίζουν :a07:

Βέβαια κ το ξέσπασμά μου σίγουρα είναι προς λάθος κατεύθυνση κ αυτό γιατί πήγαν κ
μου πήρανε δώρο από μαγαζί που δεν φέρνει προϊόντα για BMW κ τώρα έχω μείνει με
μια δωροεπιταγή 50? που δεν μπορώ να την αξιοποιήσω έτσι όπως θέλω αυτή τη στιγμή.
Τέσπα, δε βαριέσαι, την υγειά μας να' χουμε κ βλέπουμε :a08:

:wave2: