PDA

View Full Version : Προτασεις για αγορα naked θελουμε.Εχουμε???? ;-)



NSC
23/06/2005, 22:40
Γεια σας παιδια.Καινουριος στο forum μιας και συντομα θα ειμαι καιγω μοτοσυκλετιστης.
Λοιπον εχω εναν αρκετα μεγαλο προβληματισμο.
Θελω μια naked μηχ@νη max μεχρι 4000?.
Απο καινουρια ειμαι αναμεσα σε CBF250(αυτο θαπαιρνα αλλα με χαλαει η αεροψυξη και το ταμπουρο πισω :nono: :nono: )και
KaWaSaKi ER5(5000?).Απο μεταχειρισμενη ειμαι κολλημενος με Banditoειδη αλλα μου ειπαν να αποφυγω τα bandit σαν το διαολο γιατι εχουν απειρα probs.
Σας παρακαλω βοηθηστε με γιατι εχω χασει τον υπνο μου,βλεπω naked στο δρομο και αρχιζω και βριζω απο μεσα μου τη τυχη μου που δε μπορω να αποφασισω!!!!

Λογω οτι ειμαι καινουριος οδηγος(μηχανης)
σκεφτομαι μεχρι 400cc για ευνοητους λογους!!!

afrotwin
23/06/2005, 22:50
kitakse ama xanis ton ipno sou na les stin 8ia sou i stin giagia sou na sou ftianoun mia fanouropita na ton vriskis amesos
milame gia egkioisi....
:rotflmao: :rotflmao:

idi
23/06/2005, 23:01
καλως ηρθες

ER-5 καταργείται και βγαίνει το ΕR-6 στο τελος του χρονου

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=10265

νομιζω οτι αν βιαστείς και παρεις κατι αλλο απο αυτο θα ζηλεύεις μετα οταν θα κυκλοφορεί και θα κλεβει καρδιες

:wave2: :wave2:

tifoefs
23/06/2005, 23:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από NSC
Γεια σας παιδια.Καινουριος στο forum μιας και συντομα θα ειμαι καιγω μοτοσυκλετιστης.
Λοιπον εχω εναν αρκετα μεγαλο προβληματισμο.
Θελω μια naked μηχ@νη max μεχρι 4000?.
Απο καινουρια ειμαι αναμεσα σε CBF250(αυτο θαπαιρνα αλλα με χαλαει η αεροψυξη και το ταμπουρο πισω :nono: :nono: )και
KaWaSaKi ER5(5000?).Απο μεταχειρισμενη ειμαι κολλημενος με Banditoειδη αλλα μου ειπαν να αποφυγω τα bandit σαν το διαολο γιατι εχουν απειρα probs.
Σας παρακαλω βοηθηστε με γιατι εχω χασει τον υπνο μου,βλεπω naked στο δρομο και αρχιζω και βριζω απο μεσα μου τη τυχη μου που δε μπορω να αποφασισω!!!!

Λογω οτι ειμαι καινουριος οδηγος(μηχανης)
σκεφτομαι μεχρι 400cc για ευνοητους λογους!!!

Για κοιτα δω !!!

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=10052

NSC
24/06/2005, 01:22
Πραγματικα το GSX ειναι παρα πολυ γ@μ@το.....αλλα 1400cc ?
Θα με μαζευουνε με το κουταλακι!!!!!
Ασε που δε κανει σιγουρα κατω απο 10000?!!!!Δηλ απαγορευτικο.....
Αληθεια ποσο να καιει;
Το ER6 δε με ενθουσιασε καθως ειμαι οπαδος των στρογγυλοφαναρων.

oulas
24/06/2005, 01:59
Γεια σας παιδια.Καινουριος στο forum μιας και συντομα θα ειμαι καιγω μοτοσυκλετιστης.

Και εγω στην ιδια θεση με εσενα ημουν πριν 15 μερες, μεχρι που αγορασα το CBF 250.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=8647

Επειδη δεν εχω εμπειρια απο αλλες μηχανες, (εκτος απο 10 χρονια scooter και παπια) θα σου πω 5 πραγματα για το CBF 250, μιας και το σκεφτεσαι.

Πρωτα απο ολα, μπραβο που σκεφεται να παρεις κατι μεχρι 400cc, για αρχη, γιατι ειναι πολλα τα ατυχηματα που βλεπουμε στα ποστ του forum, και δυστηχως υπαρχουν και θανατηφορα. Καλυτερα να σε τρομοκρατησω παρα να παρουν τα μυαλα σου αερα.

Στο θεμα μας: Το CBF 250 με λιγα λογια ειναι ενα μηχανακι πολυ αξιοπιστο, (αυτο αποδεικνυεται απο τα υπολοιπα μελοι του φορουμ που το εχουν καιρο), μολις 740 cm πλατος, ειδανικο για την πολη (περναω αναμεσα απο τα αμαξια οπως και με το scooter μου.....ανετα λεμε...), με εξεραιτικα χαμηλη καταναλωση.

Εγω με BP 100, και με 16lt ρεζερβουαρ βγαζω 380 χιλιομετρα. Τα υπολοιπα παιδια που το εχουν, βγαζουν απο 290 εως 330, αλλα πρεπει να το σκιζουν αυτοι!

Οσο αναφορα απο αναρτησεις, φωτα, σελα, μεγαλο κοψιμο στο τιμονι, ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.

Η μηχανη εχει τελικη 140 - 145 χλω, τα 130 τα εχει ανετα.

Οσο αναφορα τα φρενα εχουν καλο αποτελεσμα, αν και συμφωνο και εγω ειναι μαλακια που δεν εχει ταμπουρου. Απο την αλλη ομως ειναι μηχανη για ηρεμη οδηγιση, εχει τελικη 140, 20.5 αλογα, οποτε το ταμπουρο δεν θα σε προβληματιση.

Οσο αναφορα εμενα, θα ηθελα το πισω φρενω να πιανει καλυτερα, οχι βεβαια οτι εχω προβλημα. Βεβαια σκεψου οτι ειμαι σκετο βοδι

:bigcry: , 130 κιλα βαρος! Τα υπολοιπα παιδια ομως που ειναι φυσιολογικα δεν εχουν κανενα προβλημα με το ταμπουρακι!

Εχω φτασει τα 950 χλμ, αυριο το παω και για servis, ακομα τα φρενα μου δεν εχουν στρωσει, αφου πολυ σπανια τα παταω. Με 50 - 60 που το πηγαινω σταματαω με το φρενο του κινητηρα κυριως, και με λιγο πατημα στο φρενο, σταματαω για πλακα.

Το πηγα και ταξιδακι, Αθηνα - Αιγιο, με 90 - 110 χλω, πολυ ανετα, ουτε ζεσταθηκε το μηχανακι, μην σε προβλιματιζει πουειναι αεροψηκτο, ειναι 20.5 αλογα, ποσο μπορεις με 20.5 αλογα να το σκισεις και να το ζεστανεις;;;;

Ακομα και το καλοκαιρι αν δεν το πηγαινεις τερμα, δεν θα εχεις κανενα προβλημα που ειναι αεροψυκτο.

Στο ταξιδι βεβαια, πιαστηκα καπως, αλλα μην ξεχνας οτι ειμαι και βοδι, και οτι το μηχανακι αυτο δεν ειναι για τα κυβικα μου! Ειδικα ασκειτε μεγαλη πιεση στα χερια μου, λογου του βαρους του σωματος μου. Αν εισαι φυσιολογικος ομως, δεν θα εχεις προβληματα.

Αν απο την αλλη θες την μηχανη για συχνα ταξιδια, μην παρεις καθολου γυμνο, μιας και θα εχεις προβληματα με αερα και τετοια..

Επισης υπαρχει ενα μικρο θεματακι με την νεκρα στο μηχανακι. Δεν μπαινει παντα ευκολα, τουλαχιστον στην αρχη μεχρι να το μαθεις. Το διο προβλημα λιγοτερο η περισσοτερο το ειχαν και αλλα παιδια που εχουν το ιδιο μηχανακη, ειδικα στην αρχη, μεχρι να το μαθουν.


Την ιδια μηχανη εχουν οι εξεις: Rezeguet, Jonpan, Alhimistis, Alexander, Thm, Oulas. Μπορεις να τους ρωτησεις, αλλα να μπεις και στο forum στο αναλογο σημειο στα Μοντελα και θα δεις πολλες πληροφοριες.

Παντος για πρωτη μηχανη, ειναι πολυ καλη επιλογη, ειδικα αν το θες για μεσα στην πολη, να βγαζεις απροβληματιστα χιλιομετρα, και οικονομικοτητα.

Επισης η αποψη μου γενικα ειναι να μην αγοραζω τιποτα μεταχειρισμενο, δεν ξερως ποτε τι κουβαλει καθε μηχανακη, τρακαρισματα και τετοια...

Πχ απο τα 6 CBF250 του φορουμ, οι 3 τα εχουν ειδη τρακαρει!

Επισης και εγω παραλιγο την γλειτωσα την 3 μολις μερα!




Γι αυτο προσοχη μεγαλη οτι και αν παρεις, η μηχανη ειναι επικυνδυνο αθλημα!

Ελπιζω να βοηθησα

:wave2: :wave2: :wave2:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=9926


17652

alex14
24/06/2005, 09:18
ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ, ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ CBF 250.
Εαν εχουν τρακαρει τα 3 στα 6 εχεις 50% πιθανοτητες να παθεις ατυχημα. :D

:rotflmao:

oulas
24/06/2005, 09:21
Η μηχανη δεν φταιει τιποτα σε αυτο!

alex14
24/06/2005, 09:32
Και ποιος φταιει ? Εγω ?:dizzy:

:lol:

:sun:

oulas
24/06/2005, 09:36
Μα καλα, σοβαρα τα λες αυτα;;;; Η αυτος που οδηγαει η αυτος που πεφτει απανω της:hypnotize

alex14
24/06/2005, 09:53
Επιμενω πως φταιει η συγκεκριμενη μηχανη και θα σου πω τον λογο.
Ως γνωστον η cbf 250 κατασκευαζεται στην Βραζιλια και ως γνησια Βραζιλιανα κουνα πολυ τον κωλο της. Ειναι δυνατον να μην σε ριξει ? :D

:rotflmao:

:wave2:

johnpan
24/06/2005, 13:29
Οκ, πλάκα κάνεις σίγουρα. Απλά τα παιδιά που παίρνουν cbf είναι σχετικά νέα και άπειρα, και ενθουσιάζονται και έτσι έχουμε αυτά που έχουμε.

Η μηχανή δε φταίει, ίσα ίσα, μονοκύλινδρο 250 με τέτοια συμπεριφορά στην οδήγηση θα κάνεις καιρό να ξαναδείς.

Το μηχανάκι είναι σχολείο, τέλος. Να μην πω περισσότερα γιατί θα μου πείτε ότι παινεύω το σπίτι μου. Σε π.μ. έχω πολλές ιστορίες....

Να το πάρει ο φίλος μας το cbf, η αερόψυξη δεν είναι πρόβλημα. Μερικοί κάνουν DAKAR με αερόψυκτα, μην κολλάμε. Το ταμπούρο πίσω οκ, για λόγους χαμηλού κόστους αλλά ούτε αυτό προβληματίζιε, το μηχανάκι είναι μόλις 140 κιλά!!

Το παλιό ER δεν θα έχει καμία τύχη σε μεταπώληση, ειδικά τώρα με το καινούριο. Επίσης έχει και αυτό ταμπουρο πίσω, και πολύ στενό λάστιχο.

Πολύ καλό είναι και το σχετικά παλιό Suzuki GS 500.

Επίσης μην πάρεις bross, είναι παλιά και από πολλά χέρια, έχουν δύσκολη κατανομή βάρους, κλπ

Rezeguet
24/06/2005, 14:05
ρε παιδια στατιστικα ο ανθρωπος εχει δικιο. Αμα παρεις cbf 250 εχεις 50% πιθανοτητες να διαλυθει η μηχανη σου και μαζι της το κεφαλι σου (αμα δεν φορας κρανος)


Οποτε συστυνω ανεπιφυλακτα

ΠΑΡΕ CBF!! :beer: :beer:

NSC
26/06/2005, 16:20
Οκ ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Runner Ducati
27/06/2005, 10:00
εαν εισαι σε θεση να δωσεις μεχρι 5.000 ευρω, παρε ενα μεταχειρισμενο Ducati Monster 600 (53 hp) η' 620 (60 hp) απο το 2001 μεχρι σημερα μοντελο, πανεμορφο, διαχρονικο γυμνο, με φανταστικη θεση οδηγησης, εκπληκτικο ηχο (με αφτερμαρκετ εξατμισεις ομως), και οδικη συμπεριφορα κρατημα-φρενα-πλαισιο οπως σε ενα πολυ καλο σουπερσπορτ............................................

καλη επιλογη και να ευχαριστηθεις οτι και να επιλεξεις.......

:beer:


18098

idi
27/06/2005, 10:12
Να συμπληρώσω οτι το monsterακι ειναι σουπερ «σχολειο» . Μη κολλάτε με τις ιπποδυναμεις, θα ντροπιάσει πολλούς υπερόπτες με τετρακύλινδρα στα στροφιλικια με την παρα πολυ ισορροπημένη συμπεριφορά του...

τωρα απα σερβις και τετοια... δε ξερω :smokin:

NSC
27/06/2005, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
εαν εισαι σε θεση να δωσεις μεχρι 5.000 ευρω, παρε ενα μεταχειρισμενο Ducati Monster 600 (53 hp) η' 620 (60 hp) απο το 2001 μεχρι σημερα μοντελο, πανεμορφο, διαχρονικο γυμνο, με φανταστικη θεση οδηγησης, εκπληκτικο ηχο (με αφτερμαρκετ εξατμισεις ομως), και οδικη συμπεριφορα κρατημα-φρενα-πλαισιο οπως σε ενα πολυ καλο σουπερσπορτ............................................

καλη επιλογη και να ευχαριστηθεις οτι και να επιλεξεις.......

:beer:


Ω μεφτιαξες τωρα!!!
Ειμαι και ιταλοφιλος (ALFA RULEZ) οποτε μου ανοιξες οριζοντες!Αλλα με 5χιλιαρικα σε τι κατασταση θα βρισκεται?Μη με πιασουνε και κοτσο!!!

Runner Ducati
27/06/2005, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από NSC
Ω μεφτιαξες τωρα!!!
Ειμαι και ιταλοφιλος (ALFA RULEZ) οποτε μου ανοιξες οριζοντες!Αλλα με 5χιλιαρικα σε τι κατασταση θα βρισκεται?Μη με πιασουνε και κοτσο!!!

Κοιτα, μπορεις να βρεις ενα Μονστερακι 600 (2000-2001 με 53 αλογακια μαμα), με 4500- 5000 χιλιαρικα σε αρκετα καλη κατασταση, η' 5500+ ευρω ενα 620 (60hp) απο τα πρωτα, επειδη ομως δεν ειναι και πολλα, θελει ψαξιμο υπομονη και λιγο τυχη για να βρεθει σχετικα συντομα σε αυτες τις τιμες και καλο, ισως και αμεσως, δεν ξερεις, εγω πηρα αυτο που βλεπεις εδω στην φωτο (ειμαι στην πιστα Σερρες πρωτη φορα) απο το Athens Ducati στην Καλιροης, ειναι 600 του 2001, με 20.000 κμ, σε εξαιρετικη εμφανισιακη και λειτουργικη κατασταση, σαν καινουριο απο εμφανιση και λειτουργεια μοτερ, με 5.500 ευρω, ευρισκα και με 5000, και με 4500 απο ιδιωτες, απλα ηθελα απο την επισημη Ducati για περισσοτερη σιγουρια, και περισσοτερο για ψυχολογικους λογους, μιας και ηταν και για μενα η πρωτη μου μοτοσυκλετα και δεν ειχα εμπειρια, ποσο μαλλον απο Ντουκατι, το εδωσα πριν 4 μηνες και πηρα παλι Ducati και παλι Μονστερ, ενα 800S μιας και εμεινα οχι απλα ικανοποιημενος, αλλα γοητευμενος αυτη την εκπληκτικη γυμνη μοτοσυκλετα, την αισθηση της και τις ικανοτητες της, και παρα τα 48.000 χλμ που την εδωσα, οι αναρτησεις ηταν απο μαμα χωρις καν σερβις και χωρις να τις εχω ρυθμιση ποτε, και κραταγε στον δρομο-πιστα, εστριβε και εδινε εκπληκτικη αισθηση και ικανοτητα σχεδον σαν καινουριο.....
αυτο που πρεπει να κοιταξεις εαν τελικα αποφασισης να παρεις ενα μικρο Μονστερ, ειναι σε αυτη την τιμη να εχει κανει το μεγαλο σερβις των καθε 20.000 χλμ, και να εχει και κανα λαστιχακι σε καπως καλη κατασταση, ωστε να μην χρειαστει να δωσεις για λαστιχα και σερβις περι τα 550-600 ευρω ολα μαζι...............
το μονο που εχουν τα δικυλινδρα, και ειδικα τα Ντουκατι με το δεσμοδρομικο συστημα βαλβιδων, ειναι τα σερβις, θελει καθε 10.000 χλμ ρυθμιση βαλβιδων, και καθε 20.000 χλμ το λεγομενο μεγαλο σερβις με ιμαντες εκεντροφορων, οποτε καθε 20.000 χλμ με ιμαντες εκεντροφορων, λαδια-υγρα-μπουζι-ρυθμιση βαλβιδων κα, +εργατικα κανει περι τα 280-300 ευρω.............................

αυτα........................

καλες βολτες................


18139

free rider
27/06/2005, 21:51
Γεια σου ρε Παναγιώτη ...

τι κάνεις ρε φίλε???

πως παει ??

αντε να σε ξαναδώ στους δρόμους και στις πίστες..

:beer: :beer: :beer:

Runner Ducati
28/06/2005, 05:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
Γεια σου ρε Παναγιώτη ...

τι κάνεις ρε φίλε???

πως παει ??

αντε να σε ξαναδώ στους δρόμους και στις πίστες..

:beer: :beer: :beer:

Καλημερα ρε φιλε, μιας και σηκωθηκα 5 το πρωι, εε αμα καθεται και κοιμαται καποιος σαν το σκυλο σηκωνεται και ξαπλωνει περιεργες ωρες.....................

ακομα εχω τον γυψοναρθηκα και ειμαι σε σχετικη ακινησια, για σχεδον 2 βδομαδες ακομα θα ειμαι ετσι, μετα θα βγει ο ναρθηκας και θα κανουμε φυσιοθεραπεια, οι κινησεις ομως και για 1-2 μηνες θα ειναι περιορισμενες του ποδιου, μεχρι να ερθει να δυναμωσει και το ποδι και ο τενοντας κυριως.... ειναι ταλαιπωρια τετοια τραυματα, αφηνουν απο οσο ακουσα και εναν μικρο βαθμος "αναπηριας", αν και εμεις καθοτι σκυλια μαυρα θα το παλεψουμε... περασαν και οι πολλοι πονοι.............................

κανω προπονηση με τις πατεριτσες στο δωματιο, ξερεις πλασαρισματα, ντριφτ και τετοια.......... χεχεχε........ :p :) :cool:
ασε που εχω δει οτι DVD υπαρχει με GP-SBK και πιστες, προπονουμαι εγκεφαλικα παρακολουθοντας τους αναβατες, θα ξαναγυρισω στις πιστες ταχυτερος........ χεχε........................
αντε και δεν βλεπω την ωρα να οδηγησω και να μπω σε καμια πιστα.................................
εσεις μπαγασικα εχω μαθει κανατε τις σβουρες σας Σερρες και Μεγαρα εε (?) ............... ευγε νεοι μου... ετσι... σας χαιρομαι........
καλες βολτες ρε.................. θα ξαναβολταρουμε στα trackday μας....... :) :cool: :beer: :lol: :wave2:


18233

rc31
28/06/2005, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από NSC
Γεια σας παιδια.Καινουριος στο forum μιας και συντομα θα ειμαι καιγω μοτοσυκλετιστης.
Λοιπον εχω εναν αρκετα μεγαλο προβληματισμο.
Θελω μια naked μηχ@νη max μεχρι 4000?.
Απο καινουρια ειμαι αναμεσα σε CBF250(αυτο θαπαιρνα αλλα με χαλαει η αεροψυξη και το ταμπουρο πισω :nono: :nono: )και
KaWaSaKi ER5(5000?).Απο μεταχειρισμενη ειμαι κολλημενος με Banditoειδη αλλα μου ειπαν να αποφυγω τα bandit σαν το διαολο γιατι εχουν απειρα probs.
Σας παρακαλω βοηθηστε με γιατι εχω χασει τον υπνο μου,βλεπω naked στο δρομο και αρχιζω και βριζω απο μεσα μου τη τυχη μου που δε μπορω να αποφασισω!!!!

Λογω οτι ειμαι καινουριος οδηγος(μηχανης)
σκεφτομαι μεχρι 400cc για ευνοητους λογους!!!


σαν value for money θεωρω ενα Honda Bros 650
Παιζει μεταχιρισμενο περιπου στα 2000 € , ειναι αρκετα αξιοπιστο με ελαχιστα ως μηδενικα προβληματα , αρκετα μουρατο (μονομπρατσο πισω, 3μπρατση ζαντα ) V2 περιπου 55 αλογακια αρκετα ανετο για μεσα στην πολη και για ταξιδακια.

Μην σε φοβιζουν τα κυβικα δεν ειναι πολλα . Δεν χρειαζεται να εισαι πυρινικος επιστημων για να το ρυθμισεις. Και βρισκεις ανετα ανταλλακτικα . Και να μην μηλισω για τις βελτιωσεις και μετατροπες που παιρνει επανω γιατι σιγουρα θα καταληξεις να δωσεις και τα 4000 €.

Περι βελτιωσεων ριξε πμ