PDA

View Full Version : ''κουρεμένο'' γρανάζι εκκεντροφόρου



-tedy-
23/06/2005, 23:04
Κατεβαίνω λιμάνι με το παπί και μενω στη μεση του δρομου.Υποψιαζομαι κατι.Ανοιγω το πλαινο καπακι της κεφαλής και ιδού: γραναζι εκεντροφόρου στρογγυλό-μόνο έλαχιστα δόντια υπάρχουν και αυτα μισά.Το γραναζι αυτό ειχε αλλαχτεί 3000χλμ πριν-ενω το πριν απαυτό είτε μεν φθαρμένο αλλά όχι και έτσι ενώ είχε πολλα χλμ πάνω του. Βάζω νέο γραναζι και αλλάζει συμπεριφορά το μοτερ. Ο ήχος είναι πιο γλυκός μεν αλλά εχει χάσει το ''μπαμ΄΄, οι ταχυτητες γεμίζουν πιο αργα, χρειάζεται όλο σχεδόν το γκάζι για να ξεκολήσει(με δεύτερο ατομο είναι πλέον χάλια) ένω πριν δούλευα με το μισό γκάζι. Η δε μανιβέλα παίρνει σχεδόν με την πρώτη και είναι μαλακή σε σχέση πρίν που ήταν πολύ σκληρή και για να πάρει ΄΄κλώτσαγε΄΄ 1-2 φορές πρώτα. Γενικα έχω πιο ομαλή αλλα νωθρή συμπεριφορά. Τελικά ολα αυτά εχουν να κάνουν με χρονισμό βαλβίδων? Δηλαδή πριν δεν εκανα καλή ρυθμιση(ευθυγραμιση των σταθερών σημείων του κινητήρα κτλ) και γιαυτο εφαγε το γραναζι και είχε αυτό το μπαμ? Τώρα που ίσως να εχω κανει καλύτερη δουλειά εχω αυτή τη συμπεριφορά-είναι φυσιολογικό να εχει αυτή τη νωθρή απόδοση? Μήπως φταιει η καδένα-παντως η καδένα είναι πολλά χρόνια-πως φαινεται ότι έχει φθαρεί-σαν την αλυσίδα κίνησης? :confused:

stefanos
24/06/2005, 09:00
Θα έλεγα να αλλάξεις και την καδένα.
Αν είναι χαλασμένη μπορεί να σου χαλάσει και το καινούργιο γρανάζι ,και ίσως σου χάλασε και το παλιό.
Για να έχεις κάνει ένα δόντι λάθος στο χρονισμό εκκεντροφόρου χλωμό μου φαίνεται αλλά γίνεται σε συνδυασμό με πολύ χαλασμένη αλυσίδα.
Πάντως η έλειψη συμπίεσης σε συνδιασμό με την βλάβη μπορεί να αφείλεται σε στράβωμα βαλβίδας, αν την πέτυχε το πιστόνι ανεβένοντας, η και σε τρύπιο πιστόνι απο την βαλβίδα.
(αν και δεν θα έπαιρνε εύκολα).
Μάλλον όλα οφείλονται στην αλυσίδα.
Α μην αφήσεις το κάτω γρανάζι τ οίδιο αλαγή και αυτό.

xtzanos
24/06/2005, 10:29
Για να ειναι σε αυτη την κατασταση το ενα γραναζι θα ειναι μαλλον και το αλλο καθως και η καδενα. Η καδενα σου ακουγοταν?

hornet
24/06/2005, 13:13
θα εχει αρπαξει και η βαλβιδουλα μαλλον

-tedy-
24/06/2005, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtzanos
Για να ειναι σε αυτη την κατασταση το ενα γραναζι θα ειναι μαλλον και το αλλο καθως και η καδενα. Η καδενα σου ακουγοταν?
Nαι, ακουγόταν ένας μεταλλικός ήχος-ο κλασσικός όταν χτυπάει ή καδένα-αλλα πολυ περιορισμένος.Δεν ξέρω αν οφείλεται και στο κουρεμένο γρανάζι πιο πολύ.Αλλά καταλήγω ότι θέλω αλλαγή καδένας και γραναζιών.Και ιδωμεν :wave2:

-tedy-
24/06/2005, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
θα εχει αρπαξει και η βαλβιδουλα μαλλον
Ίσως πολύ πιθανό.Θα πρέπει να λύσω την κεφαλή παλι:mad: Και σκόπευω Σ.Κ. για Αίγινα.Θα με βγαλει όμως πιστεύω:sun:

-tedy-
24/06/2005, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Θα έλεγα να αλλάξεις και την καδένα.
Αν είναι χαλασμένη μπορεί να σου χαλάσει και το καινούργιο γρανάζι ,και ίσως σου χάλασε και το παλιό.
Για να έχεις κάνει ένα δόντι λάθος στο χρονισμό εκκεντροφόρου χλωμό μου φαίνεται αλλά γίνεται σε συνδυασμό με πολύ χαλασμένη αλυσίδα.
Πάντως η έλειψη συμπίεσης σε συνδιασμό με την βλάβη μπορεί να αφείλεται σε στράβωμα βαλβίδας, αν την πέτυχε το πιστόνι ανεβένοντας, η και σε τρύπιο πιστόνι απο την βαλβίδα.
(αν και δεν θα έπαιρνε εύκολα).
Μάλλον όλα οφείλονται στην αλυσίδα.
Α μην αφήσεις το κάτω γρανάζι τ οίδιο αλαγή και αυτό.
Thank you-πολύ χρήσιμα αυτά που λες-δεν ειχα σκεφτεί για το πίσω γραναζι.:smilea:

sonic22
24/06/2005, 23:48
τι πειραγματα εχεις κανει στο μοτερ?

εχεις βαλει αγριο εκεντροφορο? συχνα οι αγριοι εκεντροφοροι για παπια εχουν αλλο σημειο χρονισμου (συνηθος ενα δοντι πανω απο το σημαδι)

οταν το εδεσες ξανα το μηχανακι εβαλες καινουριες φλατζες? ιδιου παχους?

το δισκακι του εκεντροφορου μην ξεχασεις να βαλεις πριν βηδωσεις τον εκεντροφορο... ειναι ΑΠΑΡΕΤΗΤΟ για να διατηρηθει η πιεση του λαδιου στην κεφαλη!

μηπως δεν δουλευει και ο τανιστηρας της αλυσηδας ή εστω θελει ρυθμισμα???

καλα κουρεψε γραναζι και η αλυσηδα δεν κοπικε???

τα ρηνισματα απο τα κουρεμενα δωντια ειναι μεσα στο καρτερ σου και ειναι πιθανο να σου διμιουργισουν προβληματα...

καλα λυσηματα!! :bigcry:

:beer: :beer: :beer:

keyman
25/06/2005, 18:48
sonic22 τι δουλεια τελικά κάνεις θα μας πείς?

sonic22
25/06/2005, 21:22
fititis mixanologos... as pume...

:D :D :D

xxxristos
26/06/2005, 01:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
τι πειραγματα εχεις κανει στο μοτερ?

εχεις βαλει αγριο εκεντροφορο? συχνα οι αγριοι εκεντροφοροι για παπια εχουν αλλο σημειο χρονισμου (συνηθος ενα δοντι πανω απο το σημαδι)

το δισκακι του εκεντροφορου μην ξεχασεις να βαλεις πριν βηδωσεις τον εκεντροφορο... ειναι ΑΠΑΡΕΤΗΤΟ για να διατηρηθει η πιεση του λαδιου στην κεφαλη!

:beer: :beer: :beer:


Όλοι οι εκκεντροφόροι που κινούν βαλβίδες εισαγωγής και εξαγωγής ταυτόχρονα έχουν το ίδιο σημείο χρονισμού: Το πιστόνι στο ΑΝΣ και ο εκκεντροφόρος στην μέση της επικάληψης (overlap). Και ΝΑΙ, πάντα τυχαίνει αυτό το σημείο να είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το "Τ" στο βολάν και το "Ο" στον εκκεντροφόρο!!!!.............

Το δισκάκι στον εκκεντροφόρο βρίσκεται εκεί για να κρατάει τα βιδάκια του να μη λασκάρουν και καμία σχέση δεν έχει με τη διατήρηση της πίεσης στην κεφαλή!!!

-tedy-
26/06/2005, 02:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
τι πειραγματα εχεις κανει στο μοτερ?

εχεις βαλει αγριο εκεντροφορο? συχνα οι αγριοι εκεντροφοροι για παπια εχουν αλλο σημειο χρονισμου (συνηθος ενα δοντι πανω απο το σημαδι)

οταν το εδεσες ξανα το μηχανακι εβαλες καινουριες φλατζες? ιδιου παχους?

το δισκακι του εκεντροφορου μην ξεχασεις να βαλεις πριν βηδωσεις τον εκεντροφορο... ειναι ΑΠΑΡΕΤΗΤΟ για να διατηρηθει η πιεση του λαδιου στην κεφαλη!

μηπως δεν δουλευει και ο τανιστηρας της αλυσηδας ή εστω θελει ρυθμισμα???

καλα κουρεψε γραναζι και η αλυσηδα δεν κοπικε???

τα ρηνισματα απο τα κουρεμενα δωντια ειναι μεσα στο καρτερ σου και ειναι πιθανο να σου διμιουργισουν προβληματα...

καλα λυσηματα!! :bigcry:

:beer: :beer: :beer:
Δεν έχω αλλάξει εκκεντροφόρο είναι ο ίδιος-αλλα και φλάτζες δεν άλλαξα στο πλαινό καπάκι που ανοιξα και αλλαξα το γραναζάκι. Απλώς εβαλα λιγο φλατζόκολλα- τη χρησιμοποιώ τελευταία-έκανε καλή δουλεια σε μια διαρροή που είχα. Ο τανιστήρας της αλυσίδας νομίζω ότι είναι αυτόματος, χωρίς να είμαι και σίγουρος ότι δεν θέλει ρύθμιση.Θα το κοιταξω και αυτο το ενδεχόμενο-πρέπει να ξεβιδώνεις μια βιδα και γινεται ρυθμιση αυτόματα-αλλα η καδενα δεν κανει θορυβο-η ρυθμιση γινεται οταν η καδενα χτυπαει-αυτο νομίζω. Για το δισκακι δεν γνωριζω.όσο για τα ρινισματα...πιστευω με τις αλλαγές λαδιών να βγούνε σιγα σιγα.... :wave2:

sonic22
26/06/2005, 12:31
ti montelo papi exeis? kai pias xronias..

kai telika gia na katalavw...

se mama papi xwris na exeis valei xeri kourepse to granazi tou ekentroforou???

kai to mono pu exei pathei zimia einai to granazi?? :eek: :eek:

perierga pragmata pantos...

sonic22
26/06/2005, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos
Όλοι οι εκκεντροφόροι που κινούν βαλβίδες εισαγωγής και εξαγωγής ταυτόχρονα έχουν το ίδιο σημείο χρονισμού: Το πιστόνι στο ΑΝΣ και ο εκκεντροφόρος στην μέση της επικάληψης (overlap). Και ΝΑΙ, πάντα τυχαίνει αυτό το σημείο να είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το "Τ" στο βολάν και το "Ο" στον εκκεντροφόρο!!!!.............

Το δισκάκι στον εκκεντροφόρο βρίσκεται εκεί για να κρατάει τα βιδάκια του να μη λασκάρουν και καμία σχέση δεν έχει με τη διατήρηση της πίεσης στην κεφαλή!!!

το δισκακι του εκεντροφορου ειναι για να υπαρχει αρκετο λαδι μεσα στον χωρο των βαλβιδων και να μην διαφευγει αυτο πισο προσ την μερια τησ καδενασ... και το ξερω γιατι το διαβασα σε τεχνικο βιβλιο του Haynes για το C50!

αν ρυθμισεις τον εκεντροφωρο που εχω πανω στο dax μου στο Τ και στο Ο το μοτερ δεν παει ποντο. και δεν ειναι κανενασ σπανιοσ εκεντροφοροσ.απλοσ ειναι αγριοσ.

και αν δεν κανω λαθοσ στο Τ και στο Ο οι βαλνιδες ειναι σε "φαση συμπιεσης" (εντελος κλειστες) και οχι σε "φαση εξαγωγης" ωστε να εχουμε overlap

keyman
26/06/2005, 13:38
sonic22
παραμυθολογος-μηχανολογος...ας πουμε???:lol: :lol: :lol:

xxxristos
26/06/2005, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από keyman
sonic22
παραμυθολογος-μηχανολογος...ας πουμε???:lol: :lol: :lol:

Ναι κάτι τέτοιο παίζει........

xxxristos
26/06/2005, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
το δισκακι του εκεντροφορου ειναι για να υπαρχει αρκετο λαδι μεσα στον χωρο των βαλβιδων και να μην διαφευγει αυτο πισο προσ την μερια τησ καδενασ... και το ξερω γιατι το διαβασα σε τεχνικο βιβλιο του Haynes για το C50!

αν ρυθμισεις τον εκεντροφωρο που εχω πανω στο dax μου στο Τ και στο Ο το μοτερ δεν παει ποντο. και δεν ειναι κανενασ σπανιοσ εκεντροφοροσ.απλοσ ειναι αγριοσ.

και αν δεν κανω λαθοσ στο Τ και στο Ο οι βαλνιδες ειναι σε "φαση συμπιεσης" (εντελος κλειστες) και οχι σε "φαση εξαγωγης" ωστε να εχουμε overlap

:eyepop: :eyepop: :eyepop: :uplate:

Στα σημεία Τ και Ο το έμβολο βρίσκεται στο ΑΝΣ του χρόνου συμπίεσης προς εκτόνοση επομένως οι βαλβίδες είναι κλειστές αλλά αν θέλεις να ρυθμίσεις εκκεντροφόρο χωρίς σημεία χρονισμού, βάζεις το έμβολο στο ΑΝΣ του χρόνου εξαγωγής προς εισαγωγή και τον εκκεντροφόρο στο μέγιστο της επικάληψης. Άν περιστρέψεις τον σφόνδυλο 360 μοίρες (δηλαδή τον εκκεντροφόρο 180) ΝΤΑΝΤΑΝΝΝΝΝ!!!!! ώς δια μαγείας είσαι ακριβώς πάνω στα σημάδια Τ και Ο!!!!!

Επαναλαμβάνω: αυτό μόνο για κινητήρες με έναν εκκεντροφόρο που κινεί βαλβίδες εισαγωγής και εξαγωγής. Για 2 εκκεντροφόρους (εισαγωγής-εξαγωγής) σε άλλο μάθημα!


PS αυτό με το δισκάκι δε θα το πούμε πουθενά έτσι; Ας μείνει μεταξύ μας.....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

-tedy-
26/06/2005, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
ti montelo papi exeis? kai pias xronias..

kai telika gia na katalavw...

se mama papi xwris na exeis valei xeri kourepse to granazi tou ekentroforou???

kai to mono pu exei pathei zimia einai to granazi?? :eek: :eek:

perierga pragmata pantos...

Eιναι C-50 12V μοντ.89 μετατροπή σε 72. Η μετατροπή δεν ευθύνεται πάντως. Το βιβλίο του Hanes είναι καλό? Έχει εικόνες-εγχρωμο? Σου λέει πως να λύσεις διάφορα μέρη? Π.χ εγώ έχω λύσει κύλινδρο(πιστόνι), κεφαλή με βαλβίδες(χωρις εξολκέα...-με πολύγωνο) κτλ αλλά κάρτερ-συμπλέκτη-βολάν δεν εχω βάλει χέρι.Ούτε εχω αλλάξει αλυσίδα κίνησης ή καδένα.(Δεν εχω πχ κόφτη αλυσίδας). Το βιβλίο λέει μέσα για αλλαγή καδενας, τωρα που πρέπει να την κάνω?-αν και έχω δει σε μαστορα μια τεχνική με σύρμα που δενει την αλυσιδίτσα-. Πάντως δεν είναι τοσο περίεργο το ζήτημα-μάλλον η καδένα ήρθε η ώρα της μαζί με οτι παρασέρνει όπως επισήμαναν και τα άλλα παιδιά. Και βαλβίδα οff.::beer:

sonic22
26/06/2005, 22:29
xxxristos πολλα μας τα λες και δεν τα λες και καλα...

σε πολλους αγριους εκεντροφορους για παπια το Τ και το Ο δεν συμπιπτπει με τον σωστο χρονισμο του εκεντροφορου .-

και οκ με το max overlap βρισκεις το σωστο χρονισμα...
αλλα τι να το κανω αφου στο παπι η ρυθμιση ειναι απο δοντι σε δοντι??

εσυ δεν μας ειπες τι δουλεια κανεις παλικαρι μου?

για τον tedy τωρα...

τα βιβλια του Haynes (αν κανω λαθος στο ονομα sorry) ειναι πολυ καλα σχετικα... αλλα ειναι ακριβουτσικα, ειναι ασπρομαυρα, ειναι στα αγγλικα, δεν σου λενε και πολλα για την λειτουργια της μοτοσηκλετας και των συστηματων της..

αν θες απλα να κανεις επισκευη και ξερεις αγγλικα ειναι πολυ καλα και σε πανε βημα βημα... οποιος ξερει κανενα καλυτερο βιβλιο πιτετο να το μαθω και εγω...

απλα μου εκανε εντυπωση που δεν ειχε γινει κοματια η αλησιδα ενω ειχε φαει τοσο πολυ τα γραναζια...

οπωτε και μια βαλβιδα εκτος ε?

λιγα πραγματα...


:beer: :beer: :beer:

xxxristos
26/06/2005, 22:40
Φούρναρης είμαι έχει σημασία;;;;;

Σε παραπέμπω σε προηγούμενο (παλιό) post μου να δείς το Ζ50 μου με κυλινδροπίστονο από XL 185 μεγαλωμένο στα 250 που ο εκκεντροφόρος είναι ρυθμισμένος όπως σου λέω.

Όταν μεγαλώσεις θα τα μάθεις και αυτά.....

keyman
26/06/2005, 22:51
Εγω πάντως (επαγγελματικα) ανηκω στο Σ.Δ.Π.Α.:smokin:

sonic22
26/06/2005, 23:04
αφου εισαι φουρναρης συνχωρησε και γινετε κατανοητο το προβλημα σου...

το οτι κατι δουλευει καπος δεν σημαινει πως ειναι και σωστο!
αλλα για να το καταλαβεις αυτο πρεπει να το μαθεις οταν εισαι μικρος...


:sun: :sun: :sun:

xxxristos
26/06/2005, 23:22
Ευτυχώς υπάρχουν κάτι μάστορες σαν εσένα για να ζούμε κι εμείς......

ΙΚΑ σου κολάνε??????


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sonic22
26/06/2005, 23:31
ευτηχος που υπαρχουν και ψωμαδες σαν εσενα και γελαμε με αυτα που νομιζουν οτι ξερουν...

:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

καλα δεν θα επρεπε να κοιμασε τετοια ωρα για να βγαλεις το πρωι ψωμι? θα χασεις το ΙΚΑ σου βρε...

xxxristos
27/06/2005, 01:02
Kαλά μίλα με τον κώλο μου

-tedy-
27/06/2005, 01:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
xxxristos πολλα μας τα λες και δεν τα λες και καλα...

σε πολλους αγριους εκεντροφορους για παπια το Τ και το Ο δεν συμπιπτπει με τον σωστο χρονισμο του εκεντροφορου .-

και οκ με το max overlap βρισκεις το σωστο χρονισμα...
αλλα τι να το κανω αφου στο παπι η ρυθμιση ειναι απο δοντι σε δοντι??

εσυ δεν μας ειπες τι δουλεια κανεις παλικαρι μου?

για τον tedy τωρα...

τα βιβλια του Haynes (αν κανω λαθος στο ονομα sorry) ειναι πολυ καλα σχετικα... αλλα ειναι ακριβουτσικα, ειναι ασπρομαυρα, ειναι στα αγγλικα, δεν σου λενε και πολλα για την λειτουργια της μοτοσηκλετας και των συστηματων της..

αν θες απλα να κανεις επισκευη και ξερεις αγγλικα ειναι πολυ καλα και σε πανε βημα βημα... οποιος ξερει κανενα καλυτερο βιβλιο πιτετο να το μαθω και εγω...

απλα μου εκανε εντυπωση που δεν ειχε γινει κοματια η αλησιδα ενω ειχε φαει τοσο πολυ τα γραναζια...


οπωτε και μια βαλβιδα εκτος ε?

λιγα πραγματα...


:beer: :beer: :beer:

Τhank you man για τις πληροφορίες.Ισως να παω να το ψαξω το βιβλιο και αν δω οτι μπορει να βοηθήσει να το παρω-ξερω καποια αγγλικα-ξερεις η ορολογια στα τεχνικα θεματα και γενικα σε ενα ζητημα εχει συγκεκριμενες λεξεις-αν τις μαθεις επαναλαμβανονται και βγαζεις ακρη. Αυτοι οι κινητήρες λιφαν που κυκλοφορούν στο εμπόριο λένε τιποτα?-μου είπαν ότι κουμπώνουν στο παπι. :winka:

n1k3man
27/06/2005, 01:23
ρε χαλαρωστε λιγο και οι 2! θα πλακωνομαστε και ιντερνετικως τωρα?
δεν μπηκαμε για τεστ γνωσεων εδω περα ουτε για να αποδειξουμε ποιοι ειμαστε στους αλλους..

chill guys!

αντε παμε για κανα μπυρονι παραλία!
:beer:

wrenchfzr
30/06/2005, 20:39
δεν καταλαβα τι μηχανη ειναι .πρωτη φορα ακουω για κουρεμενο αυτο το γραναζι.για μενα μη ψαχνεις σε δικασοτ λαθη .αστοχια υλικου.καποτε αλλαξα σε φιλο 2 φορες εκκεντροφορους κοκκορακια σε klr 250.και αλλα δεν την ηξεραν αυτη τη βλαβη

wrenchfzr
30/06/2005, 20:50
δεν νομιζω οτι ειναι ακριβως ετσι.κατ αρχας το εμβολο εχει μονο ενα ανσ.αν ειναισε συμπιεση η overlap εξαρταται απο τον εκκεντροφορο και αυτα ισχυοτν απο 1-102 κυλινρδρο μοτερ.αρκει να αναφερομαστε στον κυλινδρο αναφορας.σε 4 κιλ.συνηθως αρ.οπως καβαλαμε.σε 1 κιλινδρο γινεται εργο σε 2 περιστροφες του στροφαλου και σε 100 κυλινδρους παλι σε 2 περιστροφες του στροφαλου(720ο)

wrenchfzr
30/06/2005, 21:01
παντως κρις εχεισςγνωσεις ,οφειλω να το παραδεχθω,αλλα υπαρχει και μια λεξουλα που δεν τη γνωριζεις.μετριοφροσυνη.κανεις ευκολα εχθρους οσο καλα γνωριζεις τα τεχνικα.δεν μετρα μονο τι λες αλλα και πως τα λες.παντως γουσταρω τεχνικη ανδιπαραθεση οσο δεν φανταζεσαι.καπου θα σε πιασω αδιαβαστο ισως να με πιασεις εσυ,αλλα μη διωχνεις του συνομιλητες σου.ημουν 30 και ακουσα καποιον 12 χρονια μικροτερο να μου δινει συμβουλη και ειχε και δικιο.

xxxristos
30/06/2005, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από wrenchfzr
παντως κρις εχεισςγνωσεις ,οφειλω να το παραδεχθω,αλλα υπαρχει και μια λεξουλα που δεν τη γνωριζεις.μετριοφροσυνη.κανεις ευκολα εχθρους οσο καλα γνωριζεις τα τεχνικα.δεν μετρα μονο τι λες αλλα και πως τα λες.παντως γουσταρω τεχνικη ανδιπαραθεση οσο δεν φανταζεσαι.καπου θα σε πιασω αδιαβαστο ισως να με πιασεις εσυ,αλλα μη διωχνεις του συνομιλητες σου.ημουν 30 και ακουσα καποιον 12 χρονια μικροτερο να μου δινει συμβουλη και ειχε και δικιο.

:)

Το ξέρω, το παραδέχομαι, έχεις 1000 δίκια, αλλά έτσι μιλάω, δυστυχώς!

Όποιος δε θέλει μπορεί να μη με διαβάσει! Εκεί που βλέπει post με μια πρασινάδα αριστερά να το προσπερνάει!

Σωστός;;;;

:beer: :beer: :beer:

wrenchfzr
01/07/2005, 16:04
το λαμαρινακι ειναι για τη πιεση αποδειξη η μικροτερη διαμετρος της τρυπας απο του εκκεντροφορου

wrenchfzr
01/07/2005, 16:13
chris.και μονο οτι το δεχεσαι ειναι αποδειξη οτι λειρουργεις καλοπροαιρετα.ξερεις ομως ειναι κριμα να χανεις επαφες με ανθρωπους που ισως αξιζουν σαν φιλοι.οπως καταλαβαινεις γιατι δειχνεις εξυπνος και εχεις και τα ελλατωματα τους,των εξυπνων, (υπεροψια,μη το παρεξηγησεις ομως) το INTERNET ειναι και λειτουργει χωριςτο ελαφριντικο της εικονας.τελος η ψυχαναλυση χα χα.

xxxristos
01/07/2005, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από wrenchfzr
το λαμαρινακι ειναι για τη πιεση αποδειξη η μικροτερη διαμετρος της τρυπας απο του εκκεντροφορου

Μιλάμε για το ίδιο λαμαρινάκι;;;;

Άν λες αυτό που βιδώνει μαζί με το γρανάζι του εκκεντροφόρου είναι εκεί για να κρατάει τα βιδάκια. Το λέει και στο parts diagram: retaining plate. Ηλίου φαϊνότερο.

Εκτός αυτού (άν λέμε για το ίδιο δισκάκι) εφόσον η παροχή του λαδιού σε αυτό το σημείο είναι σχετικά μικρή, αφού υπάρχει χαμηλά πίσω από τον κύλινδρο πολύ απότομη και μεγάλη μείωση της διαμέτρου του oil passage για να ανεβεί η πίεση στον άλλο κλάδο του κυκλώματος που λαδώνει την μπιέλα και το πιστόνι, η ταχύτητα του λιπαντικού στην κεφαλή είναι πολύ μικρή (η πίεσή του παραμένει η ίδια).

Για να ανεβάσουμε την πίεση εκεί θέλουμε νέα φίμωση του oil passage του εκκεντροφόρου, όχι με μια απλή μείωση της διαμέτρου από 9mm σε 6mm, αλλά τουλάχιστον σε 1mm (η φίμωση στη βάση του κυλίνδρου είναι 0.7mm. Σε τύπους δεν θα αναφερθώ, είναι όλα απλή εφαρμογή της εξίσωσης της συνέχειας

Α1*V1=Α2*V2 (Α εμβαδό, V ταχύτητα)

Υπάρχουν ένα κάρο λόγοι ακόμα να γράψω για αυτό το λαμάκι αλλά ΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ τελικά λέμε το ίδιο, ελπίζω να σε έπεισα οτι η μόνη του σχέση με τα λάδια είναι οτι το ΠΙΤΣΙΛΑΝΕ!!!!!

Πάντα καλοπροέραιτα....:wave2: :wave2:

sonic22
01/07/2005, 21:55
ρε χχχxristo αν ηθελαν να συγκατισουν τις βηδες δεν θα ηταν πιο ευκολο να βαλουν γκροβερακια-ποδελες? (αντι να βαλουν αυτο το λαμακι που ειναι πιο δυσκολο στην τοποθετηση)

σκεψου που οδηγει η τρυπα... :D :D :D
ακολουθα την βηδα που συγκρατει το καπακι του εκεντροφορου
εκει βαζουνε τα ψυγεια λαδιου...

δες και παρακατω...

φιλικα παντα...


18615

-tedy-
03/07/2005, 02:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από wrenchfzr
δεν καταλαβα τι μηχανη ειναι .πρωτη φορα ακουω για κουρεμενο αυτο το γραναζι.για μενα μη ψαχνεις σε δικασοτ λαθη .αστοχια υλικου.καποτε αλλαξα σε φιλο 2 φορες εκκεντροφορους κοκκορακια σε klr 250.και αλλα δεν την ηξεραν αυτη τη βλαβη

Προκειται περι ενός ταπεινού C 50 72cc. Ναι μπορει να είναι αστοχία υλικού δεν ξέρω. Μου παει πιο πολυ σε πολύχρονη καδένα. Όλα παιζουν-καλο σχετικα είναι να γίνεται και καμμια ζημια-μικρή βέβαια- για να μαθαίνουμε τιποτα καινούριο...

wrenchfzr
03/07/2005, 19:37
κατσε ρε Χρηστο.αν ηταν για συγκρατηση των βιδων απο που τα συγκρατει.οταν θελουμε να ασφαλισουμε βιδες απλα η λαμαρινενια ασφαλια γυρνα τα ακρα της και μαγκωνει το εξαγωνο.μη περνεις και πολυ σοβαρα την ορολογια.ομως αν το λαδι ανεβει απο την δεξια πλευρα και περασει μεσα απο τον εκκεντροφορο πως θα βρει αντισταση για να σηκωσει πιεση και να διχετευθει στο κουζινετο του εκκεντροφορου και μετα στα εκκεντρα που ειναι διαμπερη απο την εσωτερικη τρυπα του.στο τελευταιο πιστευω να καταλαβες λογω ισως κακης διατυπωσης.ο φιλος με την διαφανια το δειχνει καθαρα πιστευω.θελω να μην υπαρχει η ενοια παρεξηγηση γιατι στα τεχνικα που τα λατρευω αν και δεν ξερω να τα διατυπωσω με την θεωριτικη του υποσταση ο σκοπος αιναι αν μαθουμε κατι με αυτη την συζητηση<<συνεδριακου τυπου>>
γουσταρω

wrenchfzr
03/07/2005, 19:39
τα γραναζια σιγουρα ηταν imitation ετσι;

wrenchfzr
03/07/2005, 19:42
αληθεια ολους αυτουςτους τυπους απο που;

xxxristos
03/07/2005, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από wrenchfzr
αληθεια ολους αυτουςτους τυπους απο που;

Από ένα οποιοδήποτε βιβλίο Μηχανικής Ρευστών για κινητήρες.

Να προτείνω το Advanced Engine Technology του Heinz Heisler άν διαβάζεις ξένη βιβλιογραφία.

xxxristos
03/07/2005, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από wrenchfzr
κατσε ρε Χρηστο.αν ηταν για συγκρατηση των βιδων απο που τα συγκρατει.οταν θελουμε να ασφαλισουμε βιδες απλα η λαμαρινενια ασφαλια γυρνα τα ακρα της και μαγκωνει το εξαγωνο.μη περνεις και πολυ σοβαρα την ορολογια.ομως αν το λαδι ανεβει απο την δεξια πλευρα και περασει μεσα απο τον εκκεντροφορο πως θα βρει αντισταση για να σηκωσει πιεση και να διχετευθει στο κουζινετο του εκκεντροφορου και μετα στα εκκεντρα που ειναι διαμπερη απο την εσωτερικη τρυπα του.στο τελευταιο πιστευω να καταλαβες λογω ισως κακης διατυπωσης.ο φιλος με την διαφανια το δειχνει καθαρα πιστευω.θελω να μην υπαρχει η ενοια παρεξηγηση γιατι στα τεχνικα που τα λατρευω αν και δεν ξερω να τα διατυπωσω με την θεωριτικη του υποσταση ο σκοπος αιναι αν μαθουμε κατι με αυτη την συζητηση<<συνεδριακου τυπου>>
γουσταρω

Είναι πράγαματι για ΣΥΓΚΡΑΤΗΣΗ και όχι για ΑΣΦΑΛΙΣΗ των 3 κοχλιών που συγκρατούν το γρανάζι διότι οι βίδες είναι πολύ σκληρές (12 αντί για 8.8 που είναι συνήθως) και η ροπή σύσφιξής τους μεγαλύτερη από το συνηθησμένο και άν δε μπεί αυτό το ατσάλινο έλασμα οι βίδες "χωνεύουν" στο γρανάζι που είναι σαφώς μαλακότερο.

Σε άλλους "συγγενικούς" κινητήρες, όπως των XL και XLR, για να σηκωθεί πίεση υπάρχει ΤΣΙΜΟΥΧΑ για στεγάνωση και όχι τρύπα με διάκενο 4(!!!!!!!!) χιλιοστών όπως στο C50!!!!!! Φυσικά και δεν μπορείς να συγκρατήσεις πίεση με τέτοιο διάκενο!

Τα λάδια περνάνε στα κουζινέτα και στα έκεντρα του εκκεντροφόρου λόγω της φυγοκέντρισής τους και όχι λόγω πίεσης του λαδιού. Μόνο αν θέλεις να περάσεις λάδι από την ΠΛΥΜΝΗ στην ΑΤΡΑΚΤΟ για την δημιουργία υγροδυναμικού σφήνα χρειάζεσαι πίεση. Σε άλλες περιπτώσεις, όπως αυτή του εκκεντροφόρου, απλή κυκλοφορία του λαδιού αρκεί!

Άν ακόμα δε σε έπεισα, πάρε στα χέρια σου ένα γρανάζι εκκεντροφόρου, το επίμαχο δισκάκι, έναν εκκεντροφόρο και τη βίδα που περνάει από μέσα του και πες μου άν είναι δυνατόν να συγκρατήσει πίεση η συναρμογή βίδας-δισκακίου, άν μπορεί κανείς να το πεί συναρμογή........

Είπες τίποτα;;;;;:)

wrenchfzr
03/07/2005, 21:44
μπορεις να μου πεις οι βιδες εστω και ενος αλλου εκκεντροφορου με ροδελα;εστω εναν.απο fzr ως xlr.λογικο ακουγεται η φυγοκεντρος αλλα κατι δεν μου παει καλα.γιατι δεν εφαρμοζεται η ιδια αρχη και για παραγωγη πιεσης.(αντλια)μη ξεχνας τηνταχνολογια που αναφερομασται.τα φορτι πολυ μικρα και αν παρατηρησεις ο κορμος της βιδας εχει κενο (οχι4μμ)αλλα πρεπει να περασει και το σπειρωμα που παντα ειναι χονδρυτερο.αν βαλεις ροδελα και λασκαρεις το κατω δεξι παξιμαδι με τη χαλκινη ροδελα θα δεις σιαφορα στην διαροη.χωρις αλλαζει ριζικα.παντως η σκληροτητα του γραναζιου δεν ειναι καθολου ευκαταφρονητη.GLX χωρις ροδελα αλλα με οδηγο για μειωση της τρυπας.τι λες;γιατι εκει αλλαζουν τα πραγματα;δεν χρειαζεται ασφαλιση με τις ιδιες βιδες αλλα2 αντι 3;
















0

xxxristos
03/07/2005, 21:56
1. Το γρανάζι του εκκεντροφόρου είναι πολύ μαλακό για να μη χαλάει την αλυσίδα.

2. Στις περισσότερες μηχανές, τα κεφάλια από τις βίδες του εκκεντροφόρου "πατάνε" πάνω στον εκκεντροφόρο που έιναι χυτοσιδηρός και το γρανάζι του πατάει σε ειδικές πατούρες-οδηγούς σε αυτά τα σημεία.

3. Σε πολλές άλλες περιπτώσεις χρησιμποιείται για τον ίδιο λόγο η διάταξη βίδες-δισκάκι-περιστρεφόμενο εξάρτημα-άξονας. Παράδειγμα οι τροχαλίες στα σκαπτικά της Honda. Ακόμα και οι τροχαλίες του SAPC στο RGV μου έτσι συγγρατούνται!

4. Στα GLX και Astrea, οπού υπάρχουν μόνο 2 βίδες στον εκκεντροφόρο, ο οδηγός στο κέντρο υπάρχει εκεί για να κεντράρει το γρανάζι πάνω στον εκκεντροφόρο. Φαντάζεσαι τι θα γίνει άν το γρανάζι αυτό στραβογυρίζει........

5. Η βίδα που λές είναι Μ6 και είναι 6mm σε όλο το μήκος της.

6. Πές μου εσύ μια συναρμογή στεγάνωσης λαδιού όπου δεν υπάρχει επαφή μεταξύ των 2 κινούμενων μερών μεταξύ των οποίων συγκρατείται το λάδι ή η απόστασή τους είναι μεγαλύτερη από μερικά δέκατα του χιλιοστού. Το διάκενο μεταξύ βίδας και δισκακίου είναι 2mm από κάθε μεριά..........

:wave2: :wave2: :wave2:

wrenchfzr
03/07/2005, 22:17
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos
[B]1. Το γρανάζι του εκκεντροφόρου είναι πολύ μαλακό για να μη χαλάει την αλυσίδα.

2. Στις περισσότερες μηχανές, τα κεφάλια από τις βίδες του εκκεντροφόρου "πατάνε" πάνω στον εκκεντροφόρο που έιναι χυτοσιδηρός και το γρανάζι του πατάει σε ειδικές πατούρες-οδηγούς σε αυτά τα σημεία.

3. Σε πολλές άλλες περιπτώσεις χρησιμποιείται για τον ίδιο λόγο η διάταξη βίδες-δισκάκι-περιστρεφόμενο εξάρτημα-άξονας. Παράδειγμα οι τροχαλίες στα σκαπτικά της Honda. Ακόμα και οι τροχαλίες του SAPC στο RGV μου έτσι συγγρατούνται!

4. Στα GLX και Astrea, οπού υπάρχουν μόνο 2 βίδες στον εκκεντροφόρο, ο οδηγός στο κέντρο υπάρχει εκεί για να κεντράρει το γρανάζι πάνω στον εκκεντροφόρο. Φαντάζεσαι τι θα γίνει άν το γρανάζι αυτό στραβογυρίζει........

5. Η βίδα που λές είναι Μ6 και είναι 6mm σε όλο το μήκος της.

6. Πές μου εσύ μια συναρμογή στεγάνωσης λαδιού όπου δεν υπάρχει επαφή μεταξύ των 2 κινούμενων μερών μεταξύ των οποίων συγκρατείται το λάδι ή η απόστασή τους είναι μεγαλύτερη από μερικά δέκατα του χιλιοστού. Το διάκενο μεταξύ βίδας και δισκακίου είναι 2mm από κάθε μεριά..........

στον εκκεντροφορο βιδωνουν οχι πατανε.
επιμενω οτι η τρυπα ειναι 8 γιατι χωρις να το εχω μετρησει εκει το κεντραρω με 8μμ κατσαβιδι phillips
δηλαδη το δισκακι ειναι μαλακο και εγκλωβιζει το καφαλι της βιδας αυτο του c50ειναι μαλακο
συνοχη με μεγαλα κενα; στην μπιελα του παπιου ειναι με ρουλεμαν και εχει και εξοδους

στο glxμπορει εδω που τα λεμε να λειτουργει και σαν κεντραδορος .παντως νομιζω πως οι απαιτησεις του για λαδι ειναι πολυ μικρες.και τελος παντων μη μου πεις πως στεγανοποιηται η πιαση απο τη φυγοκεντρο,γιατι λογικα δεν στεγανωνεται απο πουθενα αλλου

xxxristos
03/07/2005, 22:35
Αυτό που σου εξηγώ τόση ώρα είναι οτι επειδή το λάδι μεταφέρεται στα κουζινέτα με φυγοκέντριση, ΔΕΝ χρειάζεται πίεση. Ξαναλέω οτι όταν το λάδι μεταφέρεται από την ΑΤΡΑΚΤΟ στην ΠΛΥΜΝΗ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΙΕΣΗ ΛΑΔΙΟΥ!!! Αρκεί η βαρύτητα ή/και η φυγόκεντρος (Στοιχεία Μηχανών, Μπουζάκης - το τετράτομο - τόμος 2).

Όσο για την μπιέλα με ρουλεμάν, διάκενο θεωρείται το κενό ανάμεσα σε κάθε βελόνα του ρουλεμάν και στον πείρο της (μερικά ΧΙΛΙΟΣΤΑ του χιλιοστού). Από εκεί και μετά, η ροή του λαδιού θεωρείται ελεύθερη (εκτός γραμμής πίεσης).

Σε άλλους εκκεντροφόρους, οι βίδες βιδώνουν ΚΑΙ πατάνε στον εκκεντροφόρο. Το γρανάζι συγγρατείται σε ειδικές πατούρες στα σημεία που βιδώνουν και πατάνε οι βίδες (βλέπε XT, KLX, XR,....). Το δισκάκι είναι πολύ σκληρό για να μη μπορούν οι βίδες να "χωνεύουν" μέσα στο γρανάζι του εκκεντροφόρου (Engine Design Fundamentals, Haynes, σελ. 41-78).

Σε παρακαλώ βρές και διάβασε τα βιβλία που αναφέρω σε αυτό το post και ΜΕΤΑ πες μου τι νομίζεις....

xxxristos
03/07/2005, 22:37
Στa GLX και Astrea ένας λόγος παραπάνω να μη χρειάζεται πίεση στον εκκεντροφόρο διότι δεν υπάρχουν κουζινέτα αλλά ρουλεμάν.

sonic22
03/07/2005, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos
1. Το γρανάζι του εκκεντροφόρου είναι πολύ μαλακό για να μη χαλάει την αλυσίδα.

e????:look: :look: :look:

6. Πές μου εσύ μια συναρμογή στεγάνωσης λαδιού όπου δεν υπάρχει επαφή μεταξύ των 2 κινούμενων μερών μεταξύ των οποίων συγκρατείται το λάδι ή η απόστασή τους είναι μεγαλύτερη από μερικά δέκατα του χιλιοστού. Το διάκενο μεταξύ βίδας και δισκακίου είναι 2mm από κάθε μεριά..........


stis perisoteres efarmoges adliwn den exoyme epafi metalikwn epifaneiwn ... kai auto dimiourgei apwlies... alla einai ligoteres apo tin trivi twn metalwn...

piesi dimiourgite akoma kai apo tin kinisi enos igru (pu2/2) pwso malon apo tin figokedrisi tou mesa ston ekentroforo...

to diskaki (sta papia tulaxiston) einai gia na elatwsei tis apwleis kai oxi gia na tis exudeterwsei...
kai genika to ladi an ektethei se megali piesi katastrefete

des kai tis tripes tou ekedroforou gia tin lipansi... xereis giati exoyn autin tin koniki diamorfosi? gia na auxanoun tin piesi...


18758

wrenchfzr
03/07/2005, 22:41
ρε συ τους τα πριξαμε με τα τεχνικα ποσοι μπορουν να παρακολουθεισουν.θελεις να τα πουμε τηλεφωνικα η να περασεις απο το συνεργειο μου.δεν θελω να το δημοσιευω για ευνοητους λογους.μη νομιζουν οτι κανω και καμακι σε πελατες

wrenchfzr
03/07/2005, 22:56
αν εκτεθει σε μεγαλη πιεση που μπορει να καταστραφει δεν το ξερω(μηπως ενοεις σε διατμηση),αλλα σιγουτα δεν το αφηνει η βαλβιδα ανακουφισης αν υπολογισουμε τις 4 ατμ τοτε το μεταλο πλεει .οι τρυπες ειναι και για να μεγαλωσει η επιφανεια λιπανσης,και για να αποφυγει η διμοιουργεια κοπτικης ακμης.και παλι για τις πιεσεις μπορει μια αντλια κινητηρα να ανεβασει πιεση που καταστρεφεται το καδι;στα αεροσκαφη η πιεση των εμβλων στα πτεριγια φτανει6000lb/in2 και στα μαχητικα 7000 χωρις να καταστρεφεται

-tedy-
03/07/2005, 23:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από wrenchfzr
τα γραναζια σιγουρα ηταν imitation ετσι;

Τα γραναζια που εβελα τις 2 τελευταίες φορές έγραφαν πάνω-made in Japan- αλλά δεν ήταν και Χόντα. Δεν θυμάμαι ποια εταιρεία εγραφε η συσκευασία αλλά έκανε αυτό που έβαλα τώρα γύρω στα 3 ευρώ.

sonic22
03/07/2005, 23:20
to ladi katastrefete stin domi twn moriwn tou apo tin piesi...

oso megaliteri i piesi toso pio grigora..

oi tripes einai gia lipansi.. alla exoyn aytin tin koniki diamorfwsi wste to ladi na vriskei meglai adistasi an prospathisei na epistrepsei piso...

den ton sxediasa egw ton kinitira... alla mu fenete to pio logiko...\

kathe aditheti apopsi dexti.

:sun: :beer: :sun:

wrenchfzr
04/07/2005, 21:07
κοιτα να δεις.οι τρυπες δεν γινεται να εχουν αυτο το μεγεθος για να διμοιουργουν πιεση γιατι στο σημειο που βρισκονται ειναι αδυνατο να ανεβασουν πιεση λογω του οτι ειναι στο πλαι του εκκεντρου και εκει υπαρχει το διακενο της βαλβιδας αρα παει η πιεση.σε ολους τους εκκεντροφορους οι τρυπες ειναι στο πλαι για ευνοητους λογους.αρα κατα την κινιση εκκεντροφορου και κοκκορακιου η καπελωτου σιγουρα δεν χρειαζεται πιεση.στα 400Ν ηταν εκκεντροφορος και κοκκορακι απλα σε μπανιο λαδιου.σε αυτο που ελεγε ο χρηστος πραγματι οταν το καλο σκεφτικα δεν γινεται με κενο 6,4 η ροδελα-6 η βιδα(το κενο ειναι αναμεσα στη βιδα και στη ροδελα ) να ανεβαζει πιεση.πρεπει να βοηθα και η φυγοκεντρος.οσο αφορα τα βιβλια του HAYNES τα βρισκω οχι μονο απο τεχνικης πλευρας αλλα και περιεκτικοτητας αναλυσεων και δεδομενων ελειπη.σε βιβλιο για ενα peugeot δεν εγραφε ποσο λαδι περνει ουτε σε τι θερμοκρασια αναβει το βεντιλατερ και παρα πολλα αλλα.παμε για αλλα.

xxxristos
04/07/2005, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από wrenchfzr
κοιτα να δεις.οι τρυπες δεν γινεται να εχουν αυτο το μεγεθος για να διμοιουργουν πιεση γιατι στο σημειο που βρισκονται ειναι αδυνατο να ανεβασουν πιεση λογω του οτι ειναι στο πλαι του εκκεντρου και εκει υπαρχει το διακενο της βαλβιδας αρα παει η πιεση.σε ολους τους εκκεντροφορους οι τρυπες ειναι στο πλαι για ευνοητους λογους.αρα κατα την κινιση εκκεντροφορου και κοκκορακιου η καπελωτου σιγουρα δεν χρειαζεται πιεση.στα 400Ν ηταν εκκεντροφορος και κοκκορακι απλα σε μπανιο λαδιου.σε αυτο που ελεγε ο χρηστος πραγματι οταν το καλο σκεφτικα δεν γινεται με κενο 6,4 η ροδελα-6 η βιδα(το κενο ειναι αναμεσα στη βιδα και στη ροδελα ) να ανεβαζει πιεση.πρεπει να βοηθα και η φυγοκεντρος.οσο αφορα τα βιβλια του HAYNES τα βρισκω οχι μονο απο τεχνικης πλευρας αλλα και περιεκτικοτητας αναλυσεων και δεδομενων ελειπη.σε βιβλιο για ενα peugeot δεν εγραφε ποσο λαδι περνει ουτε σε τι θερμοκρασια αναβει το βεντιλατερ και παρα πολλα αλλα.παμε για αλλα.

Δε σου πρότεινα τυχαία τα προηγούμενα βιβλία.

Εκεί μέσα θα βρείς παρόμοιες κατασκευαστικές λύσεις όπου εξηγούν κιόλας ποιά προβλήματα πρέπει να αντιμετωπιστούν κατα περίπτωση και πώς το κάθε design δίνει λύσεις.

Γιαυτό είναι από τα πιό εξεζητημένα (και πανάκριβα) βιβλία!...

xxxristos
04/07/2005, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22


des kai tis tripes tou ekedroforou gia tin lipansi... xereis giati exoyn autin tin koniki diamorfosi? gia na auxanoun tin piesi...

Άν και με κάλυψε ο wrenchfzr, απλά να υπενθυμίσω κάτι που μάθαμε στο δημοτικό, οτι όσο μεγάλη τρύπα και να είχε ο εκκεντροφόρος, η πίεση δεν αυξάνεται με τίποτα!

Απλά επειδή P=F/A

Και για δεδομένη ταχύτητα περιστροφής της αντλίας, παροχή Q=u*A και μανομετρικό Η=P+ΔΡ=(h1-h2)*g*t/2 διατηρούνται σταθερά, επομένως η πίεση δεν αλλάζει!

sonic22
04/07/2005, 23:29
βαρετοι τυποι

p*g=γ (ρ=πυκνοτιτα, g=επιταχ. βαρυτ)

Ρ/γ=Υψος πιεσης
Ζ=Υψος θεσης
u2/2g=Υψος πιεσης

Ητοτ=(Ρ/γ)+Ζ+(u2/2g) (u2= taxitita sto tetragono)

ara akoma kai an P= Patm kai Z=0 exoume piesi apo tin kinisi tou igrou

to ladi logo tis peristrofis tou proskolate sta eswterika toixomata to ekentroforou kai afinei "keno" sto kedro ara isos gia auto den xreiazete apoliti steganwsi stin tripa alla perimetriki kalipsi.

kai xanalew oi tripes einai gia na vgazoun ladi.
alla auti i koniki diamorfwsi mou thimizei poli tous saligarous apo ta turbo opou pros tin exodo auxanoun tin diametro tus gia na rixoun tin taxitita exodou kai na anebasoyn piesi... den eimai 100% siguros oti gia auto exoun autin tin diamorfwsi alla mou fenete poli pithano...

kai telos min skeuteste treles pieseis... milame gia mikres auxiseis stin piesi toso oso xreiazete

:sun: :beer: :beer: :sun:

wrenchfzr
05/07/2005, 23:17
να σου πω κατι.σε ευχαριστω και σενα και τον φιλο sonic για την ωραια και ενδιαφερουσα συζητηση.κατι που φευγει λιγο απο την τεχνικη πλευρα και ερχεται στην ανθρωπινη.οταν τα χρονια περνουν το ενδιαφερον δεν μειωνεται αλλα δεν μπορει να ακολουθησει το μυαλο στην εξελιξη.πριν 25 χρονια ημουν πρωτος να ακολουθησω νεους δρομους και τα λοιπα,τωρα λιγο ως πολυ τα βρισκω δυσκολα εκει που αλλοι πετανε.οταν γερασει η μαιμου δεν αφηνει και τα δυο χερια απο το κλαρι.ανασφαλειες,και κυριως αδυναμια αφομειωσης πολυ νεων δεδομενων.ο καθενας στο καιρο του. πριν 20 χρονια εβαλα στιχοιμα για το τι γινεται με το advance κατα την επιταχυνση.ολοι βαλαμε και σχεδον το χασαμε ολοι.απο τοτε εμαθα οτι σκοπος ειναι να μαθεις ,με οτι τιμημα.τοτε εχασα και αγορασα μια αγγλικη ,στα ελληνικα,εγκυκλοπαιδεια για να μαθω αυτο το οποιο δεν γνωριζα.απο τοτε διαπιστωσα οτι πολλοι λιγοι το γνωριζαν αυτο για τo advance.

xxxristos
05/07/2005, 23:23
Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα...

Κάποτε μάθαινα από τον πατέρα μου όταν μαζί κάναμε restore ένα YAMAHA FS1 του 70... Τότε κουβαλούσα τα εργαλεία...

Τόρα εκείνος με ρωτάει τεχνικά....

wrenchfzr
05/07/2005, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos
Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα...

Κάποτε μάθαινα από τον πατέρα μου όταν μαζί κάναμε restore ένα YAMAHA FS1 του 70... Τότε κουβαλούσα τα εργαλεία...

Τόρα εκείνος με ρωτάει τεχνικά....
με πιανεις να χαμογελαω.τι γινεται τα γονιδια δεν σε αφηνουν.και γω τον δικο μου με ενα NSU PRINZ 600 .