PDA

View Full Version : Θεσσαλονικη,Πεμπτη23/06/05και ωρα17:40στην οδο Βασιλεις Ολγας81και Ορεστου γωνια.Τρακ



pavlaras1
24/06/2005, 02:47
Γεια σας πρεπει να σας ενημερωσω για ενα συμβαν που εγινε σημερα.

Σημερα Θεσσαλονικη, Πεμπτη 23/06/05 και ωρα 17:40 στην οδο Βασιλεις Ολγας 81 και Ορεστου γωνια.

Τρακαρα με ενα Ταξιτση.

Ημουν στην λεωφοριογραμμη και πηγαινα με 40χιλιομετρα την ωρα.

Δυο ή τρια αυτοκινητα ποιο μπροστα και αριστερα μου βρισκεται ενα ταξι.

Βλεπω στο δεξι πεζοδρομιο και περιπου στα 20 μετρα μια κοπελια που σηκωνει το χερι της και προφανως για να σταματησει το ταξι που ειδε.

Ο ταξιτσης βλεπω που βγαζει φλας δεξι και αλλαζει κατευθειαν λωριδα χωρις καν να ελεγξει αν ερχεται κανεις απο πισω και σταματαει επι τοπου.

Απο εκει ξεκιναει και το λαθος μου και η περιπετεια μου.

Οταν εγω ειδα το φλας και υλπιζα οτι δεν θα σταματησει και οτι θα συνεχισει να κινειται σε αυτην την λωριδα.

Εγω απλα χαιδευω το φρενο και με το που βλεπω τα φωτα των φρενων παταω τερμα με ολη την δυναμη μου και τα δυο τα δικα μου φρενα με αποτελεσμα να φυγει ο κωλος της μηχανης αριστερα μου και για να την ευθυγραμησω και να μην σκασω κατω στο εδαφος στο πλαι και παθω περισσοτερες ζημιες ριχνω το σωμα μου,δηλαδι και το βαρος μου μπροστα με αποτελεσμα να σπασει το αλεξινεμια απο το στηθος μου χωρις να αισθανω τιποτα.

Ο μπροστινος τροχος βρηκε τον πισω δεξια προφυλακτηρα του χωρις να παθει τιποτα.

Εγω φυσικα τα εχω χασει και επειδη δεν εχω ξανα τρακαρει ποτε δεν ξερω και τι πρεπει να κανω.

Αυτος απο οτι καταλαβα ο ταξιτζης δεν θα κατεβενε απο το αμαξι του αν δεν εβλεπτε να πεταγωνται τα κοματια απο το αλεξινεμιο.

Εντωμεταξυ το πρωτο που μου ηρθε ηταν να του πω οτι ειμαι καλα και δεν τρεχει τιποτα και ας εχει σπασει το αλεξινεμιο μου.

Επισης τον ειπα οτι αν ειναι και αυτος καλα ειμαι και εγω καλα.

Μου ζηταει αυτος τα στοιχεια μου και του λεω να κανουμε μια "Φιλικη Δηλωση" αυτος μου λεει συμπληρωσε τα στοιχεια σου και εγω πραγματι ξεκιναω και τα σμπληρωνω του δινω την δηλωση να την συμπληρωση και αυτος και μου λεει "Δεν χρειαζεται".

Λεω δεν μου εχει ξανα τυχει και δεν γνωριζω ακριβως την διαδικασια που πρεπει να ακολουθησουμε σε αυτην την περιπτωση.

Αλλα θυμαμαι οτι μου ειχαν πει οτι πρεπει να συμπληρωνεται οπωσδηποτε η φιλικη δηλωση.

Μου λεει επειδη εχω πελατη και βιαζομαι θα παω αυριο το αμαξι στο σερβις για να το ελεγξουν μηπως και επαθε κατι που δεν το βλεπουμε και θα σε τηλεφωνησω να σου πω τι θα γινει.

Απο το αγχος μου και το σοκ και την αγνοια που ειχα τον αφησα να φυγει χωρις να παρω τον αριθμο της πινακιδας του και τα στοιχεια που αν υποθεσουμε οτι εχω για αυτον ειναι ελειπη γιατι μου εδωσε εναν αριθμο κινητου τηλεφωνου με 9 ψηφια που δεν αντιστοιχει πουθενα.

Εντωμεταξυ αφου εφυγα ανακαλυψα οτι με πονουσε το γονατο χωρις να εχω πεσει κατω και ανακαλυψα οτι με το φρεναρισμα το χτυπησα μπροστα στην ποδια και γδαρθηκε.

Προς στιγμην εχω φαει μπινελικια απο τον πατερα μου,τους φιλους μου,των πραγματογνωμων και τον ασφαλιστη διοτι δεν επρεπε να τον αφησω να φυγει απο το σημειο της τρακας και να καλεσω την τροχαια και τον πραγματογνομων της ασφαλιστικης μου εταιρειας.

Υπαρχει περιπτωση να μου δημιουργησει μελοντικα προβληματα και με τι δικαιολογια και μεχρι ποτε μπορω να ανησυχω.

Σε αυτην την περιπτωση μου ειπαν οτι φταιμε και οι δυο διοτι ημασταν στην λεοφωρειογραμμη παρανομα.
Αυτος εναν λογο παραπανω διοτι δεν επιτρεπεται να σταματας οπου ναναι απο την στιγμη που δεν υπηρχε ειδικος χωρος στασεις για ταξι.

1. Απο τα λεγομενα μου τι ακρες βγαζεται?

2. Ποια ειναι τα λαθη μου?

3. Πως επρεπε να αντιδρασω - χειριστω - λειτουργησω - ενεργεισω?

4. Τι πρεπει να φοβαμαι? γιατι? και μεχρι ποτε?

5. Τι πρεπει να θυμαμαι για την επομενη φορα?

Ελπιζω να μην σας κουρασα πολυ αλλα εχουν περασει τοσες ωρες και ειμαι ακομη αγχωμενος,φοβισμενος και δεν μπορω να κλεισω ματι απο το σκηνικο που μου συνεβηκε.

:(

free rider
24/06/2005, 07:28
ψιλομπλεγμένο σε καταλαβαίνω...

χαλάρωσε λίγο ρε παλικάρι...

εντάξει ενα τρακάρισμα και είναι το πρώτο σου...


μάλλον ήδη έχεις καταλάβει τι έκανες...
το πιό σημαντικό είναι ανννν
αννν σου συμβαίνει κάτι τέτοιο να αντιδράς με ψυχραίμία...

stratospr
24/06/2005, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Σε αυτην την περιπτωση μου ειπαν οτι φταιμε και οι δυο διοτι ημασταν στην λεοφωρειογραμμη παρανομα.


Να ξέρεις οτι η κίνηση στις λεωφοριολωρίδες επιτρέπεται για τις μηχανές

Όσο για τα άλλα, όπως είπε και ο free rider, απλά χαλάρωσε... Όλα στο πρόγραμμα είναι...

toyota
24/06/2005, 10:39
Πάνω στη φιλική δήλωσε έγραψες πως έγινε το ατύχημα,ή απλά συμπλήρωσες τα στοιχεία σου και υπόγραψες;

Το καλύτερο θα ήταν να καλέσεις τροχαία γιατί το ταξί μπήκε χωρίς να ελέγξει στη λεοφωρειογραμμη παράνομα (οι μοτό επιτρέπονται) και προκάλεσε το ατύχημα.

Τώρα αν έδωσες τη δήλωση υπογεγραμένη χωρίς να γράψεις πως ακριβώς έγιναν τα πράματα,τότε χωρίς να θέλω να σε τρομάξω μπορεί να κάνει πολλά ο ταρίφας.

toyota
24/06/2005, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyota
Πάνω στη φιλική δήλωσε έγραψες πως έγινε το ατύχημα,ή απλά συμπλήρωσες τα στοιχεία σου και υπόγραψες;

Το καλύτερο θα ήταν να καλούσεις τροχαία γιατί το ταξί μπήκε χωρίς να ελέγξει στη λεοφωρειογραμμη παράνομα (οι μοτό επιτρέπονται) και προκάλεσε το ατύχημα.Πλέον τιμωρείται και αυτός που προκάλεσε το ατύχημα.

Τώρα αν έδωσες τη δήλωση υπογεγραμένη χωρίς να γράψεις πως ακριβώς έγιναν τα πράματα,τότε χωρίς να θέλω να σε τρομάξω μπορεί να κάνει πολλά ο ταρίφας.

Πάντως να ξέρεις οτι σε περίπτωση ατυχήματος πάντα καλείς τροχαία ή καλύτερα ΤΟΤΑ,ενημερώνεις αμέσως την ασφαλιστική σου και ζητάς να έρθει εμπειρογνώμονας και πάντα μα πάντα παίρνεις τα στοιχεία του άλλου (τηλέφωνο,όνομα,πινακίδα,μάρκα,χρώμα οχήματος,αρ. διπλώματος και τα στοιχεία της ασφαλιστικής του.

pavlaras1
24/06/2005, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyota
Πάνω στη φιλική δήλωσε έγραψες πως έγινε το ατύχημα,ή απλά συμπλήρωσες τα στοιχεία σου και υπόγραψες;

Το καλύτερο θα ήταν να καλέσεις τροχαία γιατί το ταξί μπήκε χωρίς να ελέγξει στη λεοφωρειογραμμη παράνομα (οι μοτό επιτρέπονται) και προκάλεσε το ατύχημα.

Τώρα αν έδωσες τη δήλωση υπογεγραμένη χωρίς να γράψεις πως ακριβώς έγιναν τα πράματα,τότε χωρίς να θέλω να σε τρομάξω μπορεί να κάνει πολλά ο ταρίφας.

Ο ταξιτζης δεν μου αφησε να συμπληρωσω τιποτα αλλο και ουτε ηθελε και αυτος να συμπληρωσει τιποτα.

Αφου τον ειπα δωσε μου ονοματεπωνυμο και τηλεφωνο και δεν μου ειπε τιποτα παρα μονο εγραψε ας υποθεσουμε ενα ονοματεπωνυμο με γραμματα ακαταλαβιστικα που δεν μπορω να τα καταλαβω και τα εδωσα σε 2-3 ατομα για να μου πουνε τι διαβαζουν αλλα και παλι ειναι δωρο αδωρων διοτι το τηλεφωνο του ειναι 9ψηφιο και δεν μπορω να κανω συνδιασμους και να παιρνω οπου ναναι για να τον βρω.

Οσο για την φιλικη δηλωση δεν υπεγραψα τιποτα γιατι τον ειδα τον αλλον πολυ "καουμπου".

Σαν να τον εννοιαζε να καλυψη τον κωλο του και τιποτα παρα πανω.

adam_tsouk
24/06/2005, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Ο ταξιτζης δεν μου αφησε να συμπληρωσω τιποτα αλλο και ουτε ηθελε και αυτος να συμπληρωσει τιποτα.

Αφου τον ειπα δωσε μου ονοματεπωνυμο και τηλεφωνο και δεν μου ειπε τιποτα παρα μονο εγραψε ας υποθεσουμε ενα ονοματεπωνυμο με γραμματα ακαταλαβιστικα που δεν μπορω να τα καταλαβω και τα εδωσα σε 2-3 ατομα για να μου πουνε τι διαβαζουν αλλα και παλι ειναι δωρο αδωρων διοτι το τηλεφωνο του ειναι 9ψηφιο και δεν μπορω να κανω συνδιασμους και να παιρνω οπου ναναι για να τον βρω.

Οσο για την φιλικη δηλωση δεν υπεγραψα τιποτα γιατι τον ειδα τον αλλον πολυ "καουμπου".

Σαν να τον εννοιαζε να καλυψη τον κωλο του και τιποτα παρα πανω.


Δηλαδή όταν πήρες τα στοιχεία του, δνε τσέκαρες τπτ? :nono:


Τουλάχιστον την πινακίδα του την έχεις; Μπα ε;


Κια να θυμάσαι..... πάντα, μα ΠΑΝΤΑ Τροχαία.... :wave2:

bartlal
24/06/2005, 18:37
μηπως παιζουν καμερες για λεωφορειολωριδες στο σημειο που εγινε το ατυχημα? :sick:

pavlaras1
25/06/2005, 02:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Δηλαδή όταν πήρες τα στοιχεία του, δνε τσέκαρες τπτ? :nono:


Τουλάχιστον την πινακίδα του την έχεις; Μπα ε;


Κια να θυμάσαι..... πάντα, μα ΠΑΝΤΑ Τροχαία.... :wave2:

1. Τα στοιχεια τα πηρα και ειπα θα τα ελεγξω σπιτι μια και καλη μιας και δεν με ενδιεφερε τιποτα αλλο απτο να ειμαι καλα και να μην εχω παθει που δεν το εχω αντιληφθει μεχρι εκεινη την στιγμη.

Γιατι εχει τυχει να δω γνωστο μου που ειχε πεσει απο μηχανακι και εξωτερικα δεν ειχε ουτε μια γρατσουνια και δεν θα ξεχασω τα λογια που ειπε "Ενω επεσα και δεν επαθα τιποτα εχω μια φαγουρα στο κεφαλι γαμησετα" χαμογελωντας βγαζει το κρανος και σε ενα σημειο στο κεφαλι του και μαλιστα εκει που ειχε φαγουρα ειχε λιγο αιμα για αγνωστο λογο που δεν καταλαβα πως εγινε και δεν το εψαξα γιατι οποτε βλεπω αιμα λυποθυμαω, το λυπητερο ειναι οτι μεχρι να ερθει ασθενοφορο σταματησε να ειναι ποια μαζι μας αλλοι ειχαν πει οτι ειχε πεσει σε κομα και το τελος δοθηκε μεσα στο ασθενοφορο πριν φτασει στο νοσοκομειο.

Γιαυτο θα πω υγεια και πανω απο ολα παλι υγεια.

2. Την πινακιδα δυστηχως δεν την πηρα το μονο που θυμαμαι ειναι ενα "ΤΑΕ****" και απο οτι ξερω ολα τα ταξι εχουν τα ιδια γραμματα.

Ενω πραγματι την ειχα διαβασει ασυναισθητα αλλα μετα απο λιγο λογο οτι πανικοβληθηκα ξεχασα τι εγραφε.

3. Το νουμερο της τροχαιας αν δεν κανο λαθος ειναι το "100" αναφερεις το συμβαν και αυτοι σε συνδεουν με το τμημα της τροχαιας ή στελνουν κατευθειαν καποιον απο την τροχαια στο σημειο που αναφερες οτι εγινε το τροχαιο.
Σωστα?

pavlaras1
25/06/2005, 02:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
μηπως παιζουν καμερες για λεωφορειολωριδες στο σημειο που εγινε το ατυχημα? :sick:

Δυστηχως και ενω πραγματι υπαρχουν καμερες στις λεωφορειογραμμες εκει δεν ειχε τιποτα.

Unfortunately Bad Luck.

pavlaras1
25/06/2005, 02:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από stratospr
Να ξέρεις οτι η κίνηση στις λεωφοριολωρίδες επιτρέπεται για τις μηχανές

Όσο για τα άλλα, όπως είπε και ο free rider, απλά χαλάρωσε... Όλα στο πρόγραμμα είναι...

Σημερα το πρωι πηγα και μιλησα με εναν τροχονομο που βρηκα σε μια διασταυρωση μεταξυ Τσιμισκης και ενως αλλου δρομου που δεν θυμαμαι τωρα πως λεγεται.

Τον ρωτησα για το αν επιτρεπεται να κινουμαστε με της μηχανες μεσα στην λεωφορειογραμμη και μου ειπε οχι ειναι παρανομο.

Του ειπα οτι στο βιβλιο του Κ.Ο.Κ (με τα σηματα ) λεει οτι επιτρεπεται να κινουμαστε αλλα αυτος μου ειπε μπορει πραγματι και να ισχυε καποια στιγμη αλλα τωρα σιγουρα δεν ισχυει για τον λογο οτι εχουν παραπονεθει οδηγοι λεωφορειων και ταξι για εμας και υπαρχει νομος που μας απαγορευει να κινουμαστε επανω στην λεωφορειογραμμη.

Μας επιτρεπεται να κινηθουμε αν θελουμε μονο για να στριψουμε σε κανα στενο.

Αυτα προς το παρον.

pavlaras1
25/06/2005, 02:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyota


Να ρωτησω τι σημαινει ΤΟΤΑ?

Επισης ποιο ειναι το μεγιστο οριο ταχυτητας στην λεωφορειογραμμη κατι που δεν το ρωτησα σε κανεναν και πουθενα?

Το λεω αυτο γιατι εχω την εντυπωση οτι ειδα στο δρομο οτι ειχε την λεωφορειογραμμη με ανωτατο οριο ταχυτητας τα 30χιλιομετρα την ωρα.

Αυτο αληθευει ή οχι?

Καλη συνεχεια.

Koufalonix
25/06/2005, 03:12
re sy ti mas les bradiatika mou sikwthike h trixa kagkelo:(

Afou eisai kala re lakama ksexna ta ola,
O tarifas eftege 95% kai pire ta stoixeia sou gia na eksasfalisei thn parti toy se periptwsi poy strafeis enantiwn tou.

Troxonomo synthws exei Tsimiski me Agia Sofias kai mhn ton akous leei MALAKIES yparxei nomos kai NAI eisai nomimos na kyklvforeis stis leoforiolorides

Kai oi taksitzides na pane na gamithoune palio moun@#!@@#
akoma na gamithoyn kai @##@#@#1 gamwto thelw na brisw alla tha me poune ratsista

gamiounte oloi telos pantwn gia na mhn kanoume diakriseis
:rotflmao:

To lathos sou megale einai oti den sebastikes ton MALAKA, ton ypotimhses kai thn epathes. Mhn ypotimas KANENA, o kosmos einai gemato MALAKES!:bawl:

Afoy eides xeri sikwmeno eprepe na kwkaloseis. Edv emena o tarifas htan aristera mou, mphke mprosta mou KSAFNIKA xvris flash me erikse kai mexri na katalabv ti egine eixe fygei...

gamiountai oloi paliomou!@#!#

Koufalonix
25/06/2005, 03:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Να ρωτησω τι σημαινει ΤΟΤΑ?

Επισης ποιο ειναι το μεγιστο οριο ταχυτητας στην λεωφορειογραμμη κατι που δεν το ρωτησα σε κανεναν και πουθενα?

Το λεω αυτο γιατι εχω την εντυπωση οτι ειδα στο δρομο οτι ειχε την λεωφορειογραμμη με ανωτατο οριο ταχυτητας τα 30χιλιομετρα την ωρα.

Αυτο αληθευει ή οχι?

Καλη συνεχεια.

tmima odikwn troxaiwn atyxhmatwn?

Koufalonix
25/06/2005, 03:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Να ρωτησω τι σημαινει ΤΟΤΑ?

Επισης ποιο ειναι το μεγιστο οριο ταχυτητας στην λεωφορειογραμμη κατι που δεν το ρωτησα σε κανεναν και πουθενα?

Το λεω αυτο γιατι εχω την εντυπωση οτι ειδα στο δρομο οτι ειχε την λεωφορειογραμμη με ανωτατο οριο ταχυτητας τα 30χιλιομετρα την ωρα.

Αυτο αληθευει ή οχι?

Καλη συνεχεια.

tmima odikwn troxaiwn atyxhmatwn?

Mporeis na mas peis kai ti marka kranos forouse o filos sou, einai krima na xanete kosmos pou foraei kai eksoplismo. Nakseroume na to apofeygoume

pavlaras1
26/06/2005, 03:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Koufalonix
tmima odikwn troxaiwn atyxhmatwn?

Mporeis na mas peis kai ti marka kranos forouse o filos sou, einai krima na xanete kosmos pou foraei kai eksoplismo. Nakseroume na to apofeygoume

Αν δεν κανω λαθος πρεπει να ηταν καποιας αγνωστης εταιρειας κατι εγραφε πισω του σαν "ΜαΧ" νομιζω αν θυμαμαι καλα εκτος αν συμαινε κατι αλλο αυτο που εγραφε πισω και οχι η μαρκα.

Υποψιν οτι δεν πιστευε στα ακριβα τα κρανη και ελεγε οτι ολα ειναι λιγο πολυ το ιδιο μονο η επωνυμια αλλαζει ο χρωματισμος ή σχεδια αν εχει και καποιες μικρολεπτομερειες στα σφουγκαρακια - μαξιλαρακια που εχει το κρανος απο μεσα.

Καλο βραδυ και καλη ξεκουραση.

Υ.Γ. Καποιοι ταξιτζιδες ειναι πολυ απροσεκτοι και βιαστικοι.
Μου δινουν την εντυπωση οτι νομιζουν οτι ο δρομος τους ανοικει.

bartlal
27/06/2005, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Σημερα το πρωι πηγα και μιλησα με εναν τροχονομο που βρηκα σε μια διασταυρωση μεταξυ Τσιμισκης και ενως αλλου δρομου που δεν θυμαμαι τωρα πως λεγεται.

Τον ρωτησα για το αν επιτρεπεται να κινουμαστε με της μηχανες μεσα στην λεωφορειογραμμη και μου ειπε οχι ειναι παρανομο.

Του ειπα οτι στο βιβλιο του Κ.Ο.Κ (με τα σηματα ) λεει οτι επιτρεπεται να κινουμαστε αλλα αυτος μου ειπε μπορει πραγματι και να ισχυε καποια στιγμη αλλα τωρα σιγουρα δεν ισχυει για τον λογο οτι εχουν παραπονεθει οδηγοι λεωφορειων και ταξι για εμας και υπαρχει νομος που μας απαγορευει να κινουμαστε επανω στην λεωφορειογραμμη.

Μας επιτρεπεται να κινηθουμε αν θελουμε μονο για να στριψουμε σε κανα στενο.

Αυτα προς το παρον.

βρε φιλαρακο, στην Θεσσαλονικη, οπου υπαρχουν λεωφωρειολωριδες, δεν υπαρχουν και σηματα της τροχαιας που δηλωνουν την υπαρξη και λειτουργια των λεωφωρειολωριδων στην αρχη καθε τμηματος τους? μια μεγαλη ταμπελα που δειχνει το λεωφορειο, την ΜΗΧΑΝΗ, την αναγκαστικη στροφη προς τους δεξιους δρομους και τις ωρες απαγορευσης κυκλοφοριας των λοιπων οχηματων? συγνωμη, αλλα εδω στην Αθηνα τα εχουν. αν υπαρχουν, τι ρωτας τον καραμητρο τον τροχονομο που δεν ξερει την δουλεια του?

pavlaras1
28/06/2005, 01:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
βρε φιλαρακο, στην Θεσσαλονικη, οπου υπαρχουν λεωφωρειολωριδες, δεν υπαρχουν και σηματα της τροχαιας που δηλωνουν την υπαρξη και λειτουργια των λεωφωρειολωριδων στην αρχη καθε τμηματος τους? μια μεγαλη ταμπελα που δειχνει το λεωφορειο, την ΜΗΧΑΝΗ, την αναγκαστικη στροφη προς τους δεξιους δρομους και τις ωρες απαγορευσης κυκλοφοριας των λοιπων οχηματων? συγνωμη, αλλα εδω στην Αθηνα τα εχουν. αν υπαρχουν, τι ρωτας τον καραμητρο τον τροχονομο που δεν ξερει την δουλεια του?

Φιλαρακο εχεις πραγματι δικιο στους ποιο πολλους λεωφορειοδρομους αν οχι σε ολους υπαρχουν.

Αλλα επειδη ζουμε στην Ελλαδα και τιποτα δεν ειναι δεδομενο προτειμω να περνω μια δευτερη αν οχι και μια τριτη γνωμη - αποψη επανω σε οποιοδηποτε θεμα για να ειμαι σιγουρος και να μην νοιωθω ανασφαλεια.

Εχω δει δυο ταμπελες σε δρομακι η οποια η μια ανερουσε την αλλη και απο οτι θυμαμαι ειχε αναφερθει αυτο το γεγονος στην τροχαια και αντι να την αφαιρεσουν την μια απο της δυο πηγαν και βαλανε μια σακουλα για να μην την βλεπουν και μπερδευονται και μετα απο λιγες μερες λογου αερα εφυγε η σακουλα και ξανα ξεκινησανε τα μπερδεματα με οσους δεν γνωριζαν το περισατατικο ή δεν ηταν απο εκεινη την περιοχη ωστε να ξερουν ποια απο της δυο πινακιδες να ακολουθησουν.

Αυτα προς το παρον.
Καλη συνεχεια.

gtsiros
28/06/2005, 11:54
Πως μπορούμε να μάθουμε, σίγουρα, αν επιτρέπεται η κίνηση μοτοσυκλετών στις λεοφωρειογραμμές;

bartlal
28/06/2005, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Πως μπορούμε να μάθουμε, σίγουρα, αν επιτρέπεται η κίνηση μοτοσυκλετών στις λεοφωρειογραμμές;

ειναι απολυτο: ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ! ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ!

παραδειγμα: εχεις ακουσει κληση σε μοτοσυκλετα για παραβαση λογω κινησης σε λεωφωρειολωριδα? :winka: :wave2:

kapeos
28/06/2005, 14:36
Παιδιά. όσο κουφό και αν ακούγεται το αν είναι νόμιμο ή παράνομο να κυκλοφορουν δυτροχα εντός των λεωφορειο-λωρίδων είναι ευθύνη του δήμου που υπάγεται το συγκεκριμένο κομμάτι του δρόμου και ορίζεται οποκλειστικά από τις πινακίδες που υπάρχουν στην αρχή της λωρίδας.


Στις λωρίδες αυτές εδώ στην Αθήνα επιτρέπεται να κυκλοφορούν και μοτο. Θυμάμαι κάποιες πινακίδες στην Μεσσογείων άλλαξαν με καθηστέρηση πέρυσι.


Καλό ξεμπέρδεμα φιλαράκο. Και κάτι ακόμη : Αν σε εμπλοκή ατυχήματος (σύγκρουση) ένας απο τους 2 δεν δώσει τα στοιχεία ή δώσει ψευτικα είναι ποινικό αδίκημα και διώκεται από την τροχαία.

:wave2:

lygonis
28/06/2005, 16:13
Η κινηση στους λεωφωρειοδρομους επιτρεπεται με νομο που έχει δημοσιευθει στην εφημεριδα της κυβερνησεως το 1999.Οι δημοι δεν έχουν καμοια αρμοδιοτητα.Έχω το Φ.Ε.Κ. κρατημενο θα σας πω πιο είναι άυριο.Το χρησιμοποιησα καποτε για να παρω χρηματα απο ασφαλιστικη σε τρακαρισμα.

bartlal
28/06/2005, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από lygonis
Η κινηση στους λεωφωρειοδρομους επιτρεπεται με νομο που έχει δημοσιευθει στην εφημεριδα της κυβερνησεως το 1999.Οι δημοι δεν έχουν καμοια αρμοδιοτητα.Έχω το Φ.Ε.Κ. κρατημενο θα σας πω πιο είναι άυριο.Το χρησιμοποιησα καποτε για να παρω χρηματα απο ασφαλιστικη σε τρακαρισμα.


Οι δημοι δεν έχουν καμοια αρμοδιοτητα.
το ακους καραφλα kapee? :p :p :p :wave2:

gtsiros
28/06/2005, 18:16
Επειδή έχω κοντινούς μου στο δημόσιο, να έχετε υπ'όψη σας ότι ΟΥΤΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ δεν είναι σίγουροι ποιός είναι αρμόδιος!

Η μάνα μου ζητάει να γίνει κάτι για τα σκουπίδια που πετάει ο κάθε μαλάκας (δε μιλάω για το κουτάκι μπύρας... μιλάω για μπάζα από το στήσιμο πολυκατοικιών π.χ.) στην παραλία... Το λιμεναρχείο λέει ότι ευθύνεται ο Δήμος... Μαντέψτε ο Δήμος ποιός λέει ότι ευθύνεται...

kapeos
28/06/2005, 18:24
Ναι, ναι εμένα με είχε πληροφορίσει για τους Δήμους, Ραδιοφωνικός παραγωγός με καλεσμένο κάθε πρωι στην εκπομπή του, άτομο (συντακτη) από το περιοδικό moto.

Κουφάλες ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του. Μας κάνανε θύματα. Για βάλε ρε φίλε όταν μπορείς εκείνο το ΦΕΚ.


:alien: :wacko: :look: :bigcry: :evil: :confused: :cry: :bawl: :yuck: :eek: :mad:

bartlal
28/06/2005, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kapeos

:alien: :wacko: :look: :bigcry: :evil: :confused: :cry: :bawl: :yuck: :eek: :mad:

τι καν'ς εκει βρε? συλλογη απο smileys? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

SaraMaritis
28/06/2005, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Πως μπορούμε να μάθουμε, σίγουρα, αν επιτρέπεται η κίνηση μοτοσυκλετών στις λεοφωρειογραμμές;

Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
ειναι απολυτο: ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ! ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ!
...

Αρχικά δημιουργήθηκε από kapeos
...το αν είναι νόμιμο ή παράνομο να κυκλοφορουν δυτροχα εντός των λεωφορειο-λωρίδων είναι ευθύνη του δήμου...

Αρχικά δημιουργήθηκε από lygonis
Η κινηση στους λεωφωρειοδρομους επιτρεπεται με νομο...

Αν και το'χω ξαναβαλει...(γμμενο κουμπακι "ευρεση") :sick:

Οι αντιστοιχες διαταξεις ειναι ποσταρισμενες στο site του ΑΝΕΜΟΥ (http://www.anemosclub.gr),
ΕΔΩ (http://www.anemosclub.gr/images/usefull/fek.jpg)...:smokin:


18287

SaraMaritis
28/06/2005, 20:25
...κι ΕΔΩ... (http://www.anemosclub.gr/images/usefull/yp_met.jpg) :smokin:

Υγ.Παρτε κι απο μια :wave2: , :wave2: , :wave2: , για να μη λετε οτι δεν χαιρεταω στο δρομο... :p :smokin:


18288

pavlaras1
28/06/2005, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από lygonis
Η κινηση στους λεωφωρειοδρομους επιτρεπεται με νομο που έχει δημοσιευθει στην εφημεριδα της κυβερνησεως το 1999.Οι δημοι δεν έχουν καμοια αρμοδιοτητα.Έχω το Φ.Ε.Κ. κρατημενο θα σας πω πιο είναι άυριο.Το χρησιμοποιησα καποτε για να παρω χρηματα απο ασφαλιστικη σε τρακαρισμα.

Γεια σου φιλε μου και σε ευχαριστω πολυ που βρηκες το Φ.Ε.Κ.

Δοκιμασα να το κανω εκτυπωση για να το εχω μαζι μου ωστε αν γινει τιποτα παραπλησιο με την λεωφορειολωριδα να μπορω να το βγαλω απο την μπαγκαζιερα και να του το κολησω στην μαπα.

Αλλα η αναλυση του ειναι πολυ χαμηλης ποιοτητας και μπορει κανεις να θεωρησει οτι ειναι παραποιημενο.

Που μπορω να το βρω σε καλυτερη ποιοτητα για εκτυπωση?

Αν το εχεις σε υψηλοτερη αναλυση μπορεις να μου το στειλεις σε ενα απο τα email μου?

Θα σου ειμαι ευγνωμων.

Επισης αν υπαρχουν τιποτα αλλοι νομοι οι αμφιβολιες που μπορει να εχουμε σε τετοια θεματα καλο ειναι να τα συζητησουμε και να κοιταξουμε να βρουμε καμια ακρη ωστε να ειμαστε παντα ετοιμοι και για ολα, οτι και αν μας προκυψει στο μελλον.

Αυτα προς το παρον.

Καλη συνεχεια και ευχαριστω για το ενδιαφερον σας και την υποστηριξη - βοηθεια που μου δινετε.

SpyrosTDM
05/07/2005, 15:50
ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΥΑ ΣΑΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΩ ΑΛΛΑ Η ΚΙΝΗΣΗ ΣΤΙς ΛΕΩΦΟΡΕΙΟΛΩΡΙΔΕΣ ΤΙΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΟΧΗΜΑ ΠΛΕΟΝ ΤΩΝ ΛΕΩΦΟΡΕΙΩΝ.
Η ΚΙΝΗΣΗ ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΩΝ ΣΤΙΣ ΛΕΟΦΩΡΙΕΟΛΩΡΙΔΕΣ ΤΙΣ ΑΘΗΝΑΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΣΕ ΜΗΧΑΝΕΣ ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΦΕΚ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΝΕ.
ΚΑΛΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ

Alki_Viades
05/07/2005, 18:41
Και μια συμβουλη που πιστευω δεν αναφερθηκε μεχρι στιγμης:

Οταν εμπλεκεσαι σε ατυχημα, δεν υπογραφεις τιποτα, δεν συμπληρωνεις τιποτα. Αν υπαρχει εστω και 1 στις 1000 να εχεις παθει εσυ ή η μηχανη σου ζημια, δεν αφηνεις κανεναν να φυγει και παιρνεις τηλεφωνο την ασφαλιστικη σου να στειλει εμπειρογνωμονα που θα φροντισει να συμπληρωσει εντυπα, δηλωσεις, να παρει στοιχεια απο εμπλεκομενους και μαρτυρες και γενικα ΝΑ ΣΕ ΕΜΠΟΔΙΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ.

Εννοειται καλεις και την τροχαια.

Δε νομιζω ο τυπος να σε κυνηγησει, δυσκολα θα βγαλει κατι.

cityfly
05/07/2005, 21:29
εφόσον υπάρχει νόμος που επιτρέπει την κίνηση στις λεοφορειολωρίδες δεν μπορεί να υπερισχύσει καμία απόφαση δημάρχου.

μου φαίνεται εντελώς κουφό να επιτρέπεται στην αθήνα και να απαγορεύεται στη θεσσαλονίκη


τώρα για πληροφορίες υπάρχει το

http://www.et.gr/ που είναι το σάιτ του εθνικού τυπογραφείου

Koufalonix
06/07/2005, 03:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpyrosTDM
ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΥΑ ΣΑΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΩ ΑΛΛΑ Η ΚΙΝΗΣΗ ΣΤΙς ΛΕΩΦΟΡΕΙΟΛΩΡΙΔΕΣ ΤΙΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΟΧΗΜΑ ΠΛΕΟΝ ΤΩΝ ΛΕΩΦΟΡΕΙΩΝ.
Η ΚΙΝΗΣΗ ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΩΝ ΣΤΙΣ ΛΕΟΦΩΡΙΕΟΛΩΡΙΔΕΣ ΤΙΣ ΑΘΗΝΑΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΣΕ ΜΗΧΑΝΕΣ ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΦΕΚ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΝΕ.
ΚΑΛΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ

ρε φιλε που βασιζεσαι και λες κατι τετοιο?
εμεις σου δειχνουμε ενα νομο, εσυ?
πως να μην μπλεξουμε τα μπουτια μας αμα ο καθενας πεταγεεται και λεει κατι χωρις να το δικαιολογει...
και δηλαδη στα Γιαννενα τι γινεται....

lousou76
06/07/2005, 09:43
Λοιπόν από όλα αυτά που διαβάζω:

1) Εφόσον υπάρχει Νόμος, ισχύει παντού.
Επιτρέπεται στην Αθήνα->επιτρέπεται παντού ειδλάλλως πάει δικαστικά και κερδίζεις σε οποιαδήποτε αμφισβήτηση.

2) Έπρεπε να έχεις το νού σου στον ταξιτζή και να έχεις προβλέψει την κίνησή του. Δε το κανες και αντ αυτού πλάκωσες τα φρένα κ βρέθηκες πίσω του που σημαίνει ότι έτρεχες χωρίς να λαμβάνεις υπόψην σου ότι ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ αυτοκίνητο κ όχι μόνο το ταξί μπορούσε να κόψει μέσα στη λωρίδα.

3) Δεν κάλεσες τροχαία. ΠΑΝΤΑ σε ατύχημα το πρώτο πράγμνα είναι να καλέσουμε τροχαία και ασθενοφόρο σε περίπτωση τραυματισμού ή αμφιβολίας. Δε πα να κάνει τούμπες ότι βιάζεται ο ταξιτζής. Επίσης οι περισσότερες ασφαλιστικές έχουν εμπειρογνώμονα για ατυχήματα που σπεύδει επιτόπου καθώς κ ένα τηλέφωνο ανάγκης πληροφοριών επί 24ώρου βάσεως. Δηλαδή αν η ασφάλεια αυτουνού είχε λήξει ή δεν είχε δίπλωμα ή άδεια ταξί???

4) Κρατάμε όσο το δυνατόν περισσότερα στοιχεία του καραγκιόζη κ φωτό χωρίς να μετακινήσουμε οχήματα με κάμερα κινητού (αν δεν έχετε να πάρετε ένα καλό κινητό με κάμερα, έχουν κερδιθεί ΑΠΕΙΡΑ δικαστήρια έτσι)
ΓΡΑΦΤΕ ΤΑ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣ Η ΠΑΡΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΤΑ ΓΡΑΨΕΙ ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ.


Εάν δεν έστριψε κυριολεκτικά ΠΑΝΩ σου τα δικαστήρια συνήθως αποφασίζουν ότι φταίς. Κ ο ταξιτζής από ότι κατάλαβα πήρε τα στοιχεία σου μόνο κ μόνο για να του φτιάξεις το ταξί αν έχει πρόβλημα κ αν δ έχει δε θα σε πάρει ούτε τηλ.

Για μένα?Φτιάξε το μηχανάκι κ άλλη φορά να θυμάσαι τα παραπάνω κ να χεις το νου σου.

pavlaras1
25/07/2005, 04:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από lousou76
Λοιπόν από όλα αυτά που διαβάζω:

1) Εφόσον υπάρχει Νόμος, ισχύει παντού.
Επιτρέπεται στην Αθήνα->επιτρέπεται παντού ειδλάλλως πάει δικαστικά και κερδίζεις σε οποιαδήποτε αμφισβήτηση.

2) Έπρεπε να έχεις το νού σου στον ταξιτζή και να έχεις προβλέψει την κίνησή του. Δε το κανες και αντ αυτού πλάκωσες τα φρένα κ βρέθηκες πίσω του που σημαίνει ότι έτρεχες χωρίς να λαμβάνεις υπόψην σου ότι ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ αυτοκίνητο κ όχι μόνο το ταξί μπορούσε να κόψει μέσα στη λωρίδα.

3) Δεν κάλεσες τροχαία. ΠΑΝΤΑ σε ατύχημα το πρώτο πράγμνα είναι να καλέσουμε τροχαία και ασθενοφόρο σε περίπτωση τραυματισμού ή αμφιβολίας. Δε πα να κάνει τούμπες ότι βιάζεται ο ταξιτζής. Επίσης οι περισσότερες ασφαλιστικές έχουν εμπειρογνώμονα για ατυχήματα που σπεύδει επιτόπου καθώς κ ένα τηλέφωνο ανάγκης πληροφοριών επί 24ώρου βάσεως. Δηλαδή αν η ασφάλεια αυτουνού είχε λήξει ή δεν είχε δίπλωμα ή άδεια ταξί???

4) Κρατάμε όσο το δυνατόν περισσότερα στοιχεία του καραγκιόζη κ φωτό χωρίς να μετακινήσουμε οχήματα με κάμερα κινητού (αν δεν έχετε να πάρετε ένα καλό κινητό με κάμερα, έχουν κερδιθεί ΑΠΕΙΡΑ δικαστήρια έτσι)
ΓΡΑΦΤΕ ΤΑ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣ Η ΠΑΡΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΤΑ ΓΡΑΨΕΙ ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ.


Εάν δεν έστριψε κυριολεκτικά ΠΑΝΩ σου τα δικαστήρια συνήθως αποφασίζουν ότι φταίς. Κ ο ταξιτζής από ότι κατάλαβα πήρε τα στοιχεία σου μόνο κ μόνο για να του φτιάξεις το ταξί αν έχει πρόβλημα κ αν δ έχει δε θα σε πάρει ούτε τηλ.

Για μένα?Φτιάξε το μηχανάκι κ άλλη φορά να θυμάσαι τα παραπάνω κ να χεις το νου σου.

Φιλαρακο πραγματι ωραια και σωστα τα ειπες.

Ο Πραγματογνωμον της εταιρειας τυχαινει να ειναι φιλος μου αλλα ειναι ολιγοντι "Αργα τα αλογα μου".

Εδω τηλεφωνησα τον ιδων και μου ελεγε οτι ναναι.

Η μανα του ειναι διευθυντρια εδω στην Βορεια Ελλαδα και δεν ηξερε.

Σημαντικο να εισαι γραμμενος σε μια καλη ασφαλιστικη εταιρεια και ατομα που εργαζονται εκει περα να ειναι προθυμα να σε βοηθησουν και να σε ενημερωνουν για το τι πρεπει να κανεις ανα πασα στιγμη.

Τελικα αυτος ο ταξιτζης δεν ηρθε σε επικοινωνια μαζι μου αρα τζαμπα αγχωνομουν για το τιποτα.

Να ρωτησω κατι αν δεν παθαινα εγω τιποτα αλλα ουτε και αυτος τοτε παλι καλουμε την τροχαια για τα τυπικα ή οχι?

:wave2:

cityfly
25/07/2005, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1


Να ρωτησω κατι αν δεν παθαινα εγω τιποτα αλλα ουτε και αυτος τοτε παλι καλουμε την τροχαια για τα τυπικα ή οχι?



άμα δεν χτυπήσει κανείς και δεν γίνει ζημιά τι να την κάνεις την αστυνομία;

pavlaras1
26/07/2005, 02:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
άμα δεν χτυπήσει κανείς και δεν γίνει ζημιά τι να την κάνεις την αστυνομία;

Εχω δει μεχρι τωρα δυο σκηνικα στην Θεσσαλονικη, ενα στην κρηνη και ενα στην τσιμισκη που οι οδηγοι των μπροστηνων οχηματων που τους ακουμπησε αυτος που βρισκοταν απο πισω χωρις να υπαρχει ζημια και καλεσε ο μπροστηνος την τροχαια για να ερθει.

Δεν μπορεσα να καταλαβω τον λογο τοτε και με την ευκαιρεια ειπα να το ρωτησω μπας και ξερει κανεις να μου πει.

Αυτα.
:wave2: