PDA

View Full Version : Τρακαρίσμα με Ανανδρο .



maxfx
06/05/2010, 20:49
Πριν λίγες μέρες λοιπόν είχα κ εγω την ατυχία να 'αγκαλιαστώ' με ενα κουτί του οποίου ο ιδιοκτήτης αποδείχθηκε...ας μην χαρακτηρίσω τι.

Ας τα παρουμε απο την αρχή.

Ειμαι λοιπον επάνω στην μηχανούλα μου ( Busa k8 ) και ανεβαίνω ενα κεντρικό δρόμο , αισθάνομαι κατι σαν δόνηση στο επανω τσεπάκι του μπουφάν και κάθομαι στην ακρη με εναν καδο μπροστά μου ανοιγοντας τις τσέπες του μπουφάν.Ο δρομος ερημικος τετοια ωρα ( 3 το πρωι ) Ενοειται αλαρμ και τα συναφή υπηρχαν καθως και οπως βλεπεται απο το κατω σχημα η κληση μου δεν ήταν 'μεσα στην μεση' καθως δεν θέλω να παρεμποδίζω αλλους. Λογω του καδου μπροστα μου δεν μπορεσα να 'οριζοντιωθω με το πεζοδρομια βεβαια καθοτι το μπουσα ειναι κ λιγο μεγαλο μηχανακι.


Με τα πολλα, καθως οπως ειπα ο δρομος αυτος 'καγκουροδρομος' που οδηγει μαλιστα προς τον Αγ.Νικολαο καματερου φερνει εναν τυπακι με ενα huydai landra που το πήγαινε με 'οσα' , καθως ο δρομος που ειμαι εχει ενα καταπληκτικο 'χειροφρενογωνιασμα' ο τυπος αρχισε να πλαγιαζει το αμαξι και το πιθανοτατο ειναι οτι απλα δεν με ειδε με αποτελεσμα ενω εχο το αριστερο μου χερι στην τσεπη του μπουφαν μου ( ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ) μου 'εκοψε κυριολεκτικα το γκριπ το αριστερο . ( δλδ αμα το ειχα επανω, εχετε γεια ) κατοπιν χτυπαει το πιρουνι μου , πεταει το μηχανακι επανω στον καδο με πεταει κατω ευτυχως επανω στο αριστερο πεζοδρομιο κ συνεχιζει για να σταματισει 1 οικοδομικο τετραγωνο μετα .

Αφου κατεβαινει κατω ( εγω να τον βλεπω απο μακρια κ πεσμενος κατω ) ξαναμπενει στο αμαξι. Εντωμεταξει διερχετε οχημα ΑΚΡΙΒΩΣ απο το στενο που σημειωνω με στοπ στο παρακατω σχεδιο και βλεπει την ολη φαση, βγενουν εξω 4 παιδια ( ενα καμπριο ιταν ) μου λενε εισαι καλα κ εγω δειχνω προς το μερος του τυπου ο οποιος εχει βαλει μπρος και τους λεω παιδια σταματιστε τον θα φυγει. Τρεχει το παλικαρακι κανει τον κυκλο και στην ουσια του κλεινει τον δρομο ενω τα αλλα παλικαρια κ 2 κοπελες προσπαθουν να μου παρασχουν τις πρωτες βοηθειες.

Με τα πολλα σηκωνωμαι κ βλεπουμε οτι το πλαινο μου πισω πατακι εσκισε το λαστιχο του κ γ αυτο πιθανοτατα ανγκαστηκε να σταματισει εξ'αρχης.

Φωναζουμε την Αστυνομια , ερχετε ενα περιπολικο απο το περιστερι με 2 τυπους μεσα , λει τι εγινε εδω, καθως εγω δεν μπορουσα να μιλησω απο το σοκ και απο τον πονο ( οσο κρυωνε ποναγε πιο πολυ ) εξιστορω κουτσα-κουτσα την ιστορια κ συμπληρωσαν και ο οδηγος του αλλου αυτοκινητου που ερχοταν απο το στενο.
Ενω εξηγουσα εχει παει κ ο αλλος αστυνομος στον αλλο κ κανουν το ιδιο.

Με τα πολλα ερχετε και μου λει ο ενας ο μπατσος ο πιο ' Μεγαλος ' μου λει τρεχετε με τις μηχανες δεν σκεφτεστε τιποτα, γιατι περασες μου λει ετσι το στοπ και εμβολισες τον ανθρωπο. Του λεω πιο στοπ? Η μηχανη σταματημένη κ ο κινητηρας 0 στροφες, να φωναξετε του λεω την ΤΟΤΑ να κανει ΤΩΡΑ Ελεγχο. Μου λει καλα μη συγχηζεστε εμεις ειμαστε η τοτα. Παει λοιπον ο πονηροπουλος κ κοιταει το στενο με το στοπ μου λεει απο εδω ηρθες, και του λεω, καλα δεν φρεναρα τοτε? δεν επρεπε να εχει ενα φρεναρισμα? Μου λει πηγες ντουγρου δεν τον ειδες.... Δλδ το αλλο το αρχ...να μη πω ειπε πως πεταχτηκα λει απο το στοπ με οσα κ τον εμβολησα...

Τελος παντων η μαρτυρες δινουν ταυτοτητες στην αστυνομία τις συγκρατει μετα απο ΠΑΡΑΚΑΛΙΑ το οργανο και ερχετε το ΕΚΑΒ αλλα εγω δεν πηγα μαζι δεν ηθελα να αφησω μονη την μηχανη κ τον μαλ...με τους μπατσους
Πραγματι φευγει το ασθενοφορο , αυτος να επιμενει οτι εβγηκα απο στοπ.

Φευγοθυν οι μπατσοι να φερουν λει ροκανιδια για τα λαδια.και μας αφηνουν μονους μας, δλδ εμενα με την αραβωνιαστικια μου και τον πατερα μου και τα 4 ατομα που επιβαιναν στο αυτοκινητο που του εκλεισε το δρομο ( ο ενας μαλιστα ειχε λεει κ μηχανη κα του ετυχε κατι παρομοιο ) και αυτος ο αλλος οδηγος με κανα 2-3 τυπους μαγκες που πηρε τηλ. Φευγουν οι μπατσοι και μου λει μην εισαι κουτος δεν θα βρεις το δικιο σου ,και του λεω , γ αυτο υπαρχουν τα δικαστηρια αυτος , ψιλοκομπιασε.

Περναει η ωρα ερχετε ο πραγματωγνωμονας μου απο φροντιδα ατυχηματος φωτογραφιζει τα παντα ( αν και οριωταν αυτος οτι δεν εχει το δικαιωμα χαχα ) υπογραφω εγω πως εγινε ( απο την μερια μου ).
Και του λεει , εισαι τυχερος που δεν τον σκοτωσες , πως πας ετσι με το μπο... που εχεις? δεν σκεφτεσαι οτι δεν θα σταματισεις? . Αυτος το επεζε ανηξερος αλλα ειχε αρχισει να χεζ... ερχετε ο δικος του βλεπει το ατυχημα και του λεει....δηλωσε θετικη , μην κανεις μαλ... αυτος δεχετε και κανει ΘΕΤΙΚΗ δηλωση οτι φταιει.
Ωραια λεω εγω δοξα το θεο.

Περνανε 3 μερες περνω την ασφαλιστικη του , στελνει πραγματογνωμονα στο μπουσα οπου το βγαζει ΟΛΙΚΗ ( ζημια 8.000ευρω ) περνω τηλ κ μου λει η ασφαλιστικη του ( victoria ) o πελατης μας εκανε θετικη , θα κανονισουμε αποζημισων αλλα μου λει πρωτα περιμενουμε να ερθει ερωτημα απο την δικια σας ασφαλιστικη ( PROTON ). Περιμενω αλλα τπτ , περνω 2 μερες μετα και μιλαω με εναν τζιτζιφιωγκο και μου λει, εμεις εχουμε αρνητικη ειδαμε κ το πορισμα της αστυνομιας οτι υπηρχε στοπ !!!!ΕΝΩ ΠΡΙΝ 3 ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕ ΘΕΤΙΚΗ!
( ειναι να τρελενεσε να σου λενε οτι βγηκες απο εναν δρομο που δεν εχεις ΚΑΝ πατησει επανω του ποτε ) του λεω τωρα τι κανουμε? μου λεει περιμενουμε την ασφαλιστικη σου να κανεις θετικη να αποζημιωσεις τον πελατη μας.


Επειδη δεν εχω ξανατρακαρει ποτε με ΑΛΗΤΗ οδηγο που δεν εχει κανει παραδοχη του σφαλματος του, ρε παιδια ρωταω εδω μεσα στην απογνωση μου καποιον ποιον εμπειρο, πως πρεπει να κινηθω, τι πρεπει να κανω και τα λοιπα. Πριν ρωτησετε να πω οτι εχω και το τηλεφωνο του 1 επιβατη απο το αυτοκινητο καθως και φωτογραφιες 2-3 θα σας δειξω και παρακατω , αποδεικνυοντας οτι το μηχανακι μου χτυπηθηκε απο αριστερα και δεν τον 'εμβολησα' ( οπως ειπε και ο συνεργιας μου , αμα το μπουσα τον ειχε χτυπησει ευθεια στην πορτα εστω και με 40ΧΙΛ , θα ειχες μπει ολος μεσα και θα ειχατε ερθει αγκαλιτσα ) .

Η ζημια που εγινε σε μενα ειναι καταγμα στην κλειδα απο το πεσιμο κ το βαρος τραυματα στα χερια απο ενα δεντρο στο πεζοδρομιο καθως και μελανιες στο γονατο / μπουτι. ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ.Ααα και χτυπησε λιγο ο θωρακας μου ( παιδια ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ - ΠΑΝΤΑ ΜΠΟΥΦΑΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΑΠΟ ΠΑΘΩΝ ).

Επισης μια τελευταια ερωτηση ειναι δυνατον 1 μπατσος με 5 λεπτα που ειδε να εβγαλε πορισμα χωρις φωτα με ενα φακουδακι , χωρις να κανουν καποια μετρηση στον κινητηρα / λαμαρινα να δει ΧΩΡΙΣ ενδειξεις να αναφερει πραγματωγνομοσυνη για ενα ατυχημα? Στεκει? Λει παραμυθια η αντιπαλη ασφαλεια?


Ευχαριστω για τον χρονο σας!

φωτογραφιες / σχηματικα

Σχηματικο απο το τρακαρισμα ( για να παρετε μια ιδεα )
http://www.maxfx.gr/busatrakarisma/trakarisma.jpg

Πλαινο μηχανης αμεσως μετα το τρακαρισμα
http://www.maxfx.gr/busatrakarisma/SSL17704.jpg

Εδω το εν λογω πατακι που του εσκισε το λαστιχο
http://www.maxfx.gr/busatrakarisma/PLAIPATAKI.jpg

Εδω φαινετε η φορα με την οποια ' πηρε ' το μηχανακι μου.
http://www.maxfx.gr/busatrakarisma/PARSIMO.jpg

Εδω μπροστινο μερος με το ανθεκτικοτερο μπροστινο φτερακι του κοσμου...αφου τον εμβολισα κ δεν επαθε τπτ ....χα χα ουτε το λαστιχο ουτε αυτο ....
http://www.maxfx.gr/busatrakarisma/IMG_0533.jpg

Εδω πλαι του αυτοκινητου με φωτο απο το λαστιχο που του εσκισα ( απο εμβολισμο....Ο ΑΛΗΤΗΣ )
http://www.maxfx.gr/busatrakarisma/IMG_0201.jpg

Και εδω πιο ζοομ στην πορτα που μπηκε μεσα ΟΟΟΟΟΟΛΟ το μπουσα χωρις να περασω κ εγω απο μεσα....
http://www.maxfx.gr/busatrakarisma/IMG_0202.jpg

Εδω το μπροστα του μερος με χρωμα μπλε απο μενα...και ας λει οτι τον εμβολησα.
http://www.maxfx.gr/busatrakarisma/xroma.jpg

Και εδω το απογειο της ξεφτιλας τους...δειτε οτι σταματισε στο επομενο στενο...μετα απο οσα σας ειπα.
http://www.maxfx.gr/busatrakarisma/stamatima.jpg

Update : να και το χαρτι της αστυνομιας

http://www.maxfx.gr/busatrakarisma/xartipolice.jpg

Panopticon7
06/05/2010, 21:33
Πολυ αρχιδι ο τυπος.

Φιλε λυπαμαι για αυτο που θα πω... Αλλα αν μου συνεβαινε αυτο... Θα ξυπναγαν και εμενα τα πουστικα ενστικτα μου και με τα στοιχεια του που θα ειχα... Θα του πυρπολουσα υστερα απο κανα μηνα το αμαξι, και εκει ας εψαχνε να βρει αποδειξεις για το ποιος το εκανε.

Panopticon7
06/05/2010, 21:40
Και αφου θα παει δικαστικως (2 χρονια και ακομα κανα δυο μηνες δηλαδη),
πηγαινε και εσυ στο καφενειο απεναντι απο το δικαστηριο, ψαξε για μαρτυρες, ρωτα μπας και ειδε κανεις το τρακαρισμα, πιστεψε με... θα φανεις τυχερος !

maxfx
06/05/2010, 22:08
Ξερεις τι φιλε μου, το αδικο καποιος θα το βρει απο το θεο, δοξα το θεο μαρτυρες εχω το αμαξι που ερχονταν απο πισω ( ΔΟΞΑ το ΘΕΟ ) και ευτυχως που τα παιδια τον ακινητοποιησαν διοτι δεν ξερω τωρα ΚΑΝ αν θα ειχα στοιχεια για δικη.

maron
06/05/2010, 22:21
an den viazesai gia ta $$$
dyskolo vevaia
dikastikos............
kai na pas kai se ena tsourmo giatrous na se vgaloun saravalo

manhunter
07/05/2010, 01:54
Πάρε τον μλκ που σε τράκαρε τηλέφωνο, και ζήτησε του ευγενικά εξηγήσεις.
Να εισαι πολύ ευγενικός, και να τον ρωτήσεις, αφού έχει ασφάλεια, και το αυτοκίνητο του δεν έχει πάθει ουσιαστικά τίποτα, γιατί δεν κάνει μια δήλωση να ξεμπερδευετε και οι δύο.

Αν τον δείς να σου λεει μα μου, και να μην ειναι συζητήσιμος, πες του ότι θα ζητήσεις πέρα από την αστική σου δικαίωση, και την ποινική του δίωξη. Αν και αυτό θα έπρεπε να γίνει αυτεπάγγελτα απο την τροχαία αφού υπάρχει τραυαμτισμός, και απλά να σε ρωτήσουν οι μπάτσοι αν θές κάτι τέτοιο.
Η ποινική του δίωξη, θα σε βοηθήσει πάρα πολύ, γιατί θα είναι ένα έξτρα μέτρο πίεσης της ασφαλιστικής να σε πληρώσει.


Από την στιγμή όμως που και πάλι και δεν μασήσει, και σου λεει μλκς, μάζευε από τώρα ότι αποδείξεις έχεις, μέχρι και την απόδειξη απο την σύνδεση adsl που έχεις για να μπαίνεις εδώ μέσα.


Καλή τύχη, ποτέ ξανα, και κοίτα να βρείς δικηγόρο έμπειρο σε αυτά



:wave2:

Δήμιος
07/05/2010, 02:07
Δεν υπαρχει καμια περίπτωση να αποδείξει ο τύπος στο δικαστήριο αυτό το ψέμμα.
Δε βγαίνουν τα κουκιά δηλ. Βρες καλά δικηγόρο συντάξτε τη μήνυση, ζητηστε αποζημίωση για τα ΠΑΝΤΑ, απο σωματική βλαβη, ηθικη, μπουφάν, μηχανή και όταν θα έρθει ο καιρός θα πάρεις λεφτά για 2 busa.

Θέλουν @μήσι αυτοί οι αλήτες

SpeakeasyBlues
07/05/2010, 02:33
Εαν δεν κανεις ενεργειες, να αλλαξει το δελτιο συμβαντων θα χασεις το δικαστηριο, αυτο σημαινει να δηλωσεις τραυματισμο, να ανοιξει δικογραφια, να πας με τους μαρτυρες για να δωσουν την καταθεση τους και get a lawyer.
Η ζημια ειναι μεγαλη για να την καθαρισουν μονες τους οι ασφαλιστικες και αν το κανουν θα σε ριξουν στο μετρητο.

Βεβαια, μεχρι τοτε η Proton θα εχει κλεισει, αλλα αυτο δεν σε ενδιαφερει, εσυ απο την αλλη περιμενεις.

JZER40
07/05/2010, 02:43
1. Βάλε δικηγόρο....
2.Ζητησέ του να καταθέσει ασφαλιστίκά μέτρα ...(πληρώνεσαι μέσα σε κάνα μήνα-δίμηνο ένα ποσό προκαταβολικά ώσπου να γίνει η δίκη..
3.Μάζευε αποδείξεις από τα πάντα...
4.Βγάλε φωτό από τα πάντα..
5.Ζήτα την ποινική του δίωξη....και μην την αποσύρεις..

Συνήθως μια μέρα πρίν το δικαστήριο των ασφαλιστικών ζητάνε συμβιβασμό....

SpeakeasyBlues
07/05/2010, 02:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40
1. Βάλε δικηγόρο....
2.Ζητησέ του να καταθέσει ασφαλιστίκά μέτρα ...(πληρώνεσαι μέσα σε κάνα μήνα-δίμηνο ένα ποσό προκαταβολικά ώσπου να γίνει η δίκη..
3.Μάζευε αποδείξεις από τα πάντα...
4.Βγάλε φωτό από τα πάντα..
5.Ζήτα την ποινική του δίωξη....και μην την αποσύρεις..

Συνήθως μια μέρα πρίν το δικαστήριο των ασφαλιστικών ζητάνε συμβιβασμό....


Οχι συμβιβασμο, ποτε! (σε τετοιες περιπτωσεις). :nono:

Shaolin Monk
07/05/2010, 03:02
Ρε το κ@λοπαιδο...:mad:

ποπαϋ
07/05/2010, 03:05
o manhunter τα είπε όλα.
ακουσέ τον...
περαστικά και ποτέ ξανά.

Gandalf dr685sm
07/05/2010, 03:22
Νομικά οτι σου είπε ο JZER40 είναι το απολύτως σωστό.

Ειδικά τα ασφαλιστικά μέτρα όπου η ασφαλιστική του αναγκάζεται να πληρώσει και να κυνηγήσει μετά τον πελάτη της.

Πρόσθετα των όσων είπε ο JZER40 , στην μήνυση θα επισημάνεις οτι προσπάθησε να φύγει απο τον τόπο του ατυχήματος (πολύ βαριά ποινή για αυτό) και θα προσθέσεις και τα ονόματα των 4 μαρτύρων που έτσι και αλλιώς πρέπει να υπάρχουν στην αστυνομική αναφορά αφού έδωσαν ταυτότητες.

ΜΗΝ ΜΑΣΑΣ... έχεις μάρτυρες, φωτό απο πραγματογνώμονα με σχετική έκθεση όπου ΥΠΕΓΡΑΨΕ Ο ΑΛΛΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ... έχεις τραυματισμό δικό σου ... ΣΚΙΣΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ.

Οτι σου γράφω ισχύει καθώς ακριβώς τα ίδια κάναμε για το ξαδερφάκι μου που προ 20 μερών τον χτύπησε γέρος με τρακτέρ. Περίπου το ίδιο συνέβη και σε εκείνον και έχει και βαρύ τραυματισμό τώρα. ΣΚΙΣΤΟΝ... δεν έχει τίποτα υπέρ του. Μόνο βρες καλό δικηγόρο.

Gandalf

XJR_Billy
07/05/2010, 04:06
Κατ'αρχάς περαστικά φίλε μου.

Βρες ένα καλό δικηγόρο και πάρτου τα σώβρακα, από τη στιγμή που υπάρχουν μάρτυρες είναι όλα με το μέρος σου. Ο κάθε αλήτης πληρώνει κάθε χρόνο τα κερ@τ@ του στις ασφαλιστικές και αν γίνει κάτι κάνει την πάπια μην του αυξηθεί 10 ευρώ το χρόνο η ασφάλεια...

Στη δική σου περίπτωση υπάρχει και προσπάθεια εγκατάλειψης οπότε ο τύπος είναι σε άσχημη θέση. Ο δικηγόρος σου θα τον σκίσει κανονικά.

Καθάρματα !!!:a66:

Και πάλι περαστικά φίλε.

koulis19
07/05/2010, 04:49
Ποτε ξανα φιλε.Να εχεις παντα καλους δρομους:beer: ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ

Εχετλαίος
07/05/2010, 05:00
Περαστικά ρε φίλε! Αφού ζεις και είσαι αρτιμελής όλα καλά.
Καθίκια και τρόμπες ο κόσμος γεμάτος πια...
Υγεία!
:wave2:

vaska
07/05/2010, 05:07
Περαστικά σου φίλε μου και γ@μ@το το κωλόπαιδο.

glargkatzis
07/05/2010, 05:28
Περαστικά το κυριότερο και δόξα που δεν σε χτύπησε χειρότερα.....κάνε όλα τα παραπάνω και όταν με το καλό αποζημιωθείς ,στείλε μου 400-500 κατοστάρικα να σου στείλω μερικούς φίλους μου (αλλοδαπούς σιδεράδες και οικοδόμους) να του "ισιάξουν" και αυτουνού τις λαμαρίνες ...μην κυκλοφορεί και αυτός χάλια.....

περαστικά φίλε...

ΥΓ. έχει και αναδουλειές στη λάρισα, τουλάχιστον 8-9 άτομα έρχονται με αυτά τα λεφτά....

DimChios
07/05/2010, 05:36
ρε τι κυκλοφορει!!!!! :rolleyes:

ΠΑΡΤΟΥ ΤΑ ΣΩΒΡΑΚΑ ΡΕ ΦΙΛΕ!!!!!

Περαστικα και καλα ξεμπερδεματα!

Υπομονη και μην κανεις πισω!!!

ηλικια το κΑλοπαιδο?

Διπλωμα?

vassilis79
07/05/2010, 06:22
Φιλε κατ΄αρχην περαστικα και αν αντεχεις οικονομικα να τον σκισεις μεχρι εκει που δεν παει .
Να μην εχουν τα @@ να παραδεχτουν οτι εκαναν μ@λ@κι@!!!!!!!!!!!!
ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΣΥΓΓΝΩΜΗ που πηγαν να σε φανε για να κανουν μαγκιες στους δρομους;

Τι ανθρωποι κυκλοφορουν εξω ρε γαμωτο:confused:

Καλα ξεμπερδεματα και κουραγιο

mankam
07/05/2010, 06:43
πρωτα σου ευχομαι περαστικα ,ησουν πολυ τυχερος φιλε μου!
μαζεψε οτι στοιχεια εχεις,φωτο,μαρτυρες εναν καλο δικηγορο εμπειρο σε αυτα θα σε καθοδηγησει τι ακριβως πρεπει να κανεις,εγω πιστευω οτι θα δικαιωθεις και πολυ πιθανον μετα απο τις αναβολες των δικαστηριων την τελευταια δικη που δεν θα παιρνει αλλη αναβολη θα σε πλησιασουν για συμβιβασμο μπας και γλυτωσουν τιποτα.
Μην συμβιβαστεις με τιποτα λιγοτερο και κυνηγησε νομικα το γαιδουρι που σε χτυπησε,δεν μας ειπες αν εγινε αλκοοτεστ,

Panopticon7
07/05/2010, 06:57
Το κακο ομως ειναι οτι ο φιλος δεν πηγε νοσοκομειο ωστε να παρει χαρτι γιατρου για σωματικες βλαβες.

Για ποινικη διωξη δεν το συζηταμε, θα κανεις

webassasin
07/05/2010, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy


Στη δική σου περίπτωση υπάρχει και προσπάθεια εγκατάλειψης οπότε ο τύπος είναι σε άσχημη θέση. .
Πολυ σωστο αυτο,μην το παραλειψεις στη δικογραφια..

LiakosVstrom
07/05/2010, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Το κακο ομως ειναι οτι ο φιλος δεν πηγε νοσοκομειο ωστε να παρει χαρτι γιατρου για σωματικες βλαβες.

Για ποινικη διωξη δεν το συζηταμε, θα κανεις

πάει ΣΗΜΕΡΑ σε ένα νοσοκομείο για πονοκεφάλους από την ημέρα του τρακαρίσματος.
πάρε χαρτιά από το νοσοκομείο και γάμισέ του Ο,ΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ.

και μην ανυσυχείς για τίποτα. από τις φώτο (αν όντως δεν βγήκες από το στοπ) φαίνεται πως έχει κάνει μαλακία.
ήρθε και ο τροχαίος να το παίξει έξυπνος.....
tο έπαιζε και στο χωριό του CSI Μiami;;;


καλά ξεμπερδέματα! :beer: :beer:

maxfx
07/05/2010, 11:03
Ευχαριστω,
Στον τελευταιο φίλο , ναι ΟΝΤΩΣ δεν βγηκα απο το στοπ αν ειχα βγει απο το στοπ μαλλον δεν θα μιλαγα τωρα καθως ολο και κατι θα ειχα σπασει...

Αλκοτεστ δεν διενεργησε η αστυνομια αν και το ζητησα Πολλαπλες φορες. ΟΥΤΕ Σε μενα ουτε στον αλλο οδηγο.

Τον πηρα τηλεφωνο και μου λει , αφου βγηκες απο το στοπ και να εισαι τυχερος που δεν σε σκοτωσα και του λεω καλα με δουλευεις, δεν με ειδες με αλαρμ στην μεση του δρομου και για ποιο στοπ μιλας αφου απο εκει που λες οτι βγηκα αφενος δεν εχω παει ΠΟΤΕ στην ζωη μου ( η διαδρομη μου ειναι συγκεκριμενη για το σπιτι μου και δεν με εξυπηρετει το στενο ) και αφεταιρου ερχονταν το αλλο οχημα , πως δηλαδη κ οι 2 μαζι ειμαστε? του λεω δεν ντρεπεσε να παραμυθιαζομαστε μεταξυ μας . Και τι μου λει
Εγω μου λεει στην αρχη ειχα κανει θετικη αλλα μετα το πορισμα της τροχαιας μου ειπε κ η ασφαλιστικη μου να αλλαξω !!! Αφου μπορουμε να αποδειξουμε οτι φταις.

Και του λεω δεν ντρεπεσε καθολου? και μου λεει ρε φιλε εμενα το αμαξι ποιος θα μου το φτιαξει
ε μετα απο αυτο απλα του λεω, καλημερα και του κλεινω το τηλ.

Albatros
07/05/2010, 11:08
Γιά όλα φταίει η ανεύθυνη και μεροληπτική στάση της ΤΟΤΑ...
δεν νομίζω ότι θα πετύχεις πολλά πράγματα,άσε που τα δικαστήρια κρατάνε χρόνια...
:smilea: :(

maxfx
07/05/2010, 11:09
Συγνωμη εδω να πω πως πηγα νοσοκομειο οταν τελειωσε ολη η μανουρα και εγινε διαγνωση ΚΑΝΟΝΙΚΑ μαλιστα εβαλαα Κολλαρο και αναρτηση στον καρπο.
Οπως και γινανε ακτινογραφιες κλπ. Κανονικη εισαγωγη στα εκτακτα ( Κρατικο Νικαιας )

mikros boudas
07/05/2010, 11:18
αφου αρχικα εκανε θετικη δηλωση,το δικαστηριο θα καταλαβει:smilea:

maxfx
07/05/2010, 11:19
Εγω πλην της τηλεφωνικης μου θετικης απαντησης απο την ασφαλιστικη δεν εχω αντιγραφο της θετικης του δηλωσης που εκανε στον ασφαλιστη του ομως!

DimChios
07/05/2010, 11:45
να πω και μια μλκια...

θα επρεπε (σε καθε τετοια περιπτωση "φρονιμο" θα ηταν να το κανετε) να μαγνητοφωνησεις τη συνομιλια!

Και βεβαια να παρεις την ασφαλιστικη του μεσω δικηγορου και να "τους τα πει χυμα"!

:wave2:

Acacius
07/05/2010, 12:00
Εγώ που θέλω να ρίξεις και μία πλημμελή άσκηση καθήκοντος στο μ@λάκα τροχαίο είμαι υπερβολικός;

Αν σε παίρνει σκίσε τον τον κάφρο με το αμάξι, δεν του αξίζει ούτε το σάλιο για φτύσιμο.

Allst@rf
07/05/2010, 12:02
μην ακούς ότι να ναι.δεν έχει σημασία αν δεν πηγές αμέσως στο γιατρό.πέρυσι που με χτύπησε αυτοκίνητο δεν πηγα στο νοσοκομείο .είχα κάποιες κακώσεις και πόνους αλλά επειδή ήμουν μακριά από την έδρα μου δεν ήθελα να αφήσω το μηχανάκι μόνο του(κακώς βέβαια γιατί πάνω από όλα η υγεια) και μόλις τελειώσαμε με τα διαδικαστικά με πήγε ο πατέρας μου.δεν είχα τίποτα,αλλά ύστερη από ένα μήνα εμφάνισα αιμάτωμα στον αριστερό μηρο(αριστερά είχα πεσει)και χρειάστηκα χειρουργείο.τελικά δεν χρειάστηκε να το παω δικαστικα(αν και η δικηγόρος μου επέμενε λόγω του ότι υπήρχε τραυματισμός τελικά)και η ασφαλιστική του αλλού μου πλήρωσε και υλικές ζημίες και το χειρουργείο.
Η περίπτωση σου κατά την γνώμη μου είναι μονόδρομος το δικαστήριο.να πας στη τροχαία και να ζητήσεις την ποινική δίωξη του υπανθρώπου που σε χτύπησε ,χωρίς να δώσεις εξηγήσεις στους τροχαίους για ποιο λόγο το κανείς. Οι δουλειά τους είναι να καταγραφούν τα συμβάντα και όχι να δικάζουν και να βγάζουν πορίσματα,ωσάν να είναι ο Judje Dred.

JZER40
07/05/2010, 12:23
Αντε πάλι με τα φαντάσματα καθενός...

Η ΤΟΤΑ ....πέρνει απλά καταθέσεις.....και κάνει σχεδιάγραμμά βάση των στοιχείων που υπάρχουν στόν χώρο...

Στην έκθεσή της(την πήρες???) θα γράψει τα πάντα και θα πεί τι παραβάσεις έκανε ο καθένας...

Που δείχνει το σημείο σύγκρουσης???Στην διασταύρωση η εκεί που λές στο σχεδιάγραμμα???

maxfx
07/05/2010, 12:32
Αυτό απο που θα το πάρω, δεν πηρα καποιο αντιγραφο απο καποιον αστυνομικο δεν μου δωσανε.

JZER40
07/05/2010, 12:41
Πάντως φιλαράκι ...το σημείο ΄συγκρουσης στο αμάξι είναι πίσω από την μπροστά του ρόδα..
Αρα ερχόμενος από εκεί που λές ....είναι αδύνατον να σε χτύπησε ενώ ήσουν σταματημένος...με την πόρτα του...
Ο προφυλακτήρας του που λές έχει απλά ένα σημείο μπλε που μπορεί να επικαλεστέι ότι δεν έιναι από την μηχανή σου...Ασε που απλά είναι μια γρατζουνια....Δεν δικαιολογήται σημείο σύγκρουσης στον προφυλακτήρα τόσο μικρό και μετά τόσο μεγάλη ζημιά στην πόρτα..

Απλα σου λέω ότι η υπόθεση δεν είναι έυκολη....Πιό καλα θα ήταν να μιλήσουν οι δικηγόροι σας μεταξύ τους....Το αμάξι του δεν κάνει ούτε 3000...Το θηρίο σου 13000...Για σκέψου το λιγο.....




;) :rolleyes:

JZER40
07/05/2010, 12:42
Θα πας στην τροχαία που επιλήφθηκε.....και θα το ζητήσεις..

posnightmist
07/05/2010, 12:47
Οι μάρτυρες είδαν όλο το σκηνικό??? Εσένα με αλαρμ και το αυτοκίνητο να τραβάει χειρόφρενο???

menelaos46
07/05/2010, 12:55
Ειναι απλο το τι θα κανεις. Δε φταις, εχεις και μεγαλη ζημια και τραυματισμο. Μιλα με ενα δικηγορο που ασχολειται με τετοια και ασε τα φορουμ.
Δε σου λεω τι επρεπε να κανεις και δεν εκανες αλλα τι θα κανεις απο δω και περα.Βαλε τον δικηγορο να τον παρει τηλεφωνο.
Το οτι ερχεται η Τροχαια σε ενα σημειο δε σημαινει οτι βγαζει ενοχο κι αθωο σημαινει οτι κανει καταγραφη. Η ενοχη αποδικνυεται δικαστικως. Αλλη επιλογη δε βλεπω να εχεις.
Δε μπορει ο τροχονομος να γραψει οτι βγηκες απο το στοπ αυτο που μπορει να γραψει ειναι οτι ο αλλος δηλωσε οτι βγηκες απο το στοπ η οτι το μηχανακι σου βρεθηκε 3 μετρα απο το στοπ αν με καταλαβαινεις...
Περαστικα και καλο κουραγιο.

maxfx
07/05/2010, 13:00
Ευχαριστώ.

Ναι οι μαρτυρες ηταν ακινητοποιημενοι στο στοπ περιμεναν να περασει ο μαλ....για να περασουν αυτοι. ειχαν οπτικη με εμενα διαγωνια μαλιστα το ενα παλικαρι μου ειπε σε καναμε χαζι γιατι ζαχαρωνα κ εγω να παρω ενα μπουσα.

blackbusa
07/05/2010, 13:01
ο μπατσος ειναι ''δικος του''...δυσκολα τα πραγματα για εσενα δηλαδη...αν και απο την ζημια στην μηχανη φαινετε καθαρα οτι σε πηρε παραμαζωμα....απο την στιγμη που θα δηλωσεις τραυματισμο πρεπει να γινει δικογραφια...παρε ενα καλο δικηγορο και ξεκινα διαδικασιες...θα σου πει αυτος τι θα κανεις...α ναι...και αν μπορεσεις σκιστονα τον παλιομπουστα...

υ.γ. τα θραυσματα τη κατευθυνση εχουνε???ελπιζω να εχει τραβηξει πολλες φωτογραφιες αυτος απο την ασφαλεια σου....

BLiTzER
07/05/2010, 13:13
Για να υποβάλλεις μήνυση (για τραυματισμό) χρειάζεται η καθοδήγηση δικηγόρου ή είναι κάτι απλό? Συμπληρώνεις και τα περί οδύνης, ταλαιπωρίας, εξόδων κτλ στο ίδιο χαρτί ή αυτά αργότερα στα δικαστήρια?

Περαστικά, φίλε μου και εύχομαι να βγάλεις άκρη. Μην κάνεις πίσω. Δε βάζουν μυαλό έτσι.

posnightmist
07/05/2010, 13:14
έχω μια απορία: στο δικαστήριο μετράει περισσότερο αυτό που λέει ο αστυνομικός που δεν ήταν εκεί από τη κατάθεση του αυτοπτη μάρτυρα?

thanasiss
07/05/2010, 13:31
ρε παιδια δεν θελω να το παιξω καλο παιδι και σωστος πολιτης κ.α ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ?
γιατι υπαρχουν τοσοι πολλα κολοπαιδα εξω για ποιο λογο αφου εκανες την μαλακια παραδεξου την για αυτο την πληρωνω την γαμημ..... την ασφαλεια για να μην πληρωνω εγω οταν κατσει η στραβη. Σκεψου και λιγο τον αλλον τον ανθρωπο που του εκανες ζημια. Πως αλλαξε ετσι ο κοσμος γαμω την πουτ..... μου.Δηλαδη ειμαι τοσο μαλ.... που αμα κανω την μαλα.... θα κατεβω κατω θα ζητησω συγνωμη και θα δω αν ειναι ολα καλα? Αμα ηταν αυτος στην θεση σου?Δηλαδη την μια κανει θετικη και μετα παει και κανει αρνητικη τι να πω δεν ξερω.... Ζητω συγνωμη για τα μπινελικια αλλα νευριασα παρα πολυ.Ευχομαι να πανε ολα καλα αδελφε .....

Allst@rf
07/05/2010, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa

παλιομπουστα


:confused: :confused:





συγνώμη ,αλλά ακούγεται κάπως...


:lol: :bigcry: :lol: :bigcry:

mankam
07/05/2010, 14:44
Το μεγαλυτερο ποσοστο της υποθεσης κρινεται απο τους μαρτυρες σε μια δικη,γιαυτο λοιπον τους μαρτυρες απο κοντα και τα ματια σου! γνωριστητε με τα παιδια και διατηρηστε επαφη.
οσο αφορα το αλκοοτεστ επρεπε να γινει μια και το ζητησες αλλα μου εχει τυχει και εμενα σε τροχαιο να το ζητησω(ηταν σκνιπα ο αλλος) και να κανουν τους κινεζους,εμαθα μετα οτι το αποφευγουν γιατι πρεπει να πανε και μαρτυρες στο δικαστηριο που θα γινει ,δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο,ας μας πει καποιος αστυνομικος.

Sephiroth5
07/05/2010, 14:46
Εμενα με εχουν πληρωσει 2 φορες απο δικαστηριο με τετοια μουνοπανα.
Ειναι απλο!
Φωτογραφιες οπως εχεις ηδη τραβιξει.
Λες την ιστορια σου (πως εγινε) που θα δικαιολογειτε απολυτα απο τις φωτογραφιες.
(Εγω ειχα τραβιξει φωτογραφιες ολη την περιοχη για να καταλαβουν στο δικαστηριο ακριβως πως εγινε, μεχρι κ τις λαστοιχιες κατω που εδιχναν το σημειο της προσκρουσης)
Παρε εναν καλο δικηγορο που να ειναι ειδικος για τετοιες δικες οπως εγω.
Μαρτυρες εχεις που αν δεν τους γνωριζεις απο πριν (που δεν τους γνωριζεις)
θα βοηθησουν πολυ γιατι σε αυτους δινουν βαση κ οχι σε εσας γιατι η καθε πλευρα θα λεει τα δικα της.
Ο δικηγορος θα σου πει τι δικαιουσε να ζητισεις αρα μην σε απασχολει αυτο.
Να εισαι ψυχρεμος κ να αιτιολογησεις αυτα που θα πεις κ να εισαι σιγουρος οτι θα πληρωθεις για ολα.
Σε μενα ηταν τοσο σιγουρος ο μαλακας που δεν πηρε καν αναβολη. Σε 9 μηνες εγινε το δικαστηριο κ τον μαμησα καλα.
Απο τους αστηνομικους μην περιμενεις καλο,
εμενα μου ελεγαν να μην παω καν δικαστηκα γιατι θα ηταν χαμενα λεφτα.
Δεν ειναι δικαστες, ειναι απλως ζωα που ουτε την δουλεια τους δεν μπορουν να κανουν καλα.
Αμα τους ακουγα θα ημουν -3000 ευρω τωρα.
Ανακεφαλαιοντας:
μεγαλη σημασια εχει να δικαιολογησεις πως ακριβως εγινε βαση των ζημιων, της θεσης σου στον δρομο ωστε να καταληξουν οτι ο αλλος λεει μαλακιες.
Καλη εισπραξη κ μεγια το καινουριο Busa!

maxfx
07/05/2010, 14:49
"Πάντως φιλαράκι ...το σημείο ΄συγκρουσης στο αμάξι είναι πίσω από την μπροστά του ρόδα..
Αρα ερχόμενος από εκεί που λές ....είναι αδύνατον να σε χτύπησε ενώ ήσουν σταματημένος...με την πόρτα του... "

Όπως ειπα και πιο πανω με πεταξε επανω στον καδο και στην ουσια γωνιασε το αμαξι μαλλον γιατι φοβηδηκε ( οπως θα δεις κ απο τις γραμμες στην ασφαλτο ) η ροτα του ιταν με 'πορτες' το μαζεψε στο επομενο τετραγωνο οπως φαινεται κ απο την φωτο.

για να κανει την 'μαγκια' του το αμαξι δεν ειχε μια ευθεια ροτα , εκανε καγκουρια η οποια δυστυχως δεν ειχε και εμενα στο μενου. Το οτι δεν τον εχω 'εμβολισει' πιστευω ειναι πεντακαθαρο τοσο απο την κατασταση του μπροστινου μου συστηματος οσο και οτι το βαθούλωμα στην πορτα του ειναι μικροτερο απο την 'σβαρνα' που με πηρε κ με χτυπησε στο πισω του μερος.

Υπαρχει καποιος εμπειρος δικηγορος που εσεις θα προτεινατε ?

Α, να προσθεσω αν δειτε στην φωτο την μπροστινη φαινεται οτι μου ΕΚΟΨΕ το αριστερο τιμονι σαν λαζερ. αυτο κ μονο πιστευω οτι ακομα κ ο πιο βλακας αστυνομικος θα επρεπε να του κινησει τις υποψιες για ψευδη δηλωση του οδηγου του αλλου.

maxfx
07/05/2010, 14:54
Δεν ξερω αν πρεπει να το αναφερω αλλα η ταχυτητα του ηταν παω απο 100-120 σε στενο δρομο . Υπαρχει τροπος να το αποδειξω πλη του φρενου στο επομενο στενο?

JZER40
07/05/2010, 15:04
Δεν είχα δεί αυτό με τον κάδο.....

Τον κάδο τον εβγαλες φωτό??Αν ο κάδος έχει σημάδια από την σύγκρουση είναι υπέρ σου..

Η ταχύτητα βγαίνει από το φρενάρισμα...

Η καγκουριά δεν αποδικνείεται παρά μόνο από τους μάρτυρες...

aris_n
07/05/2010, 15:30
Συγνώμη αλλά γιατί το κουράζουμε το θέμα;
Θα το πάω με την μέθοδο επίλυσης ασκήσεων φυσικής λυκείου.

ΔΕΔΟΜΕΝΑ:
1) ΙΧ αυτοκίνητο που περιμένει στο στοπ, απο το οποίο ισχυρίζεται ψευδώς οτι εξήλθε η μοτοσυκλέτα, του οποίου επιβάτες υποθέτουμε οτι θα καταθέσουν οτι ήταν αυτοί στο στόπ και όχι η μοτό.
2) Φωτογραφίες που δείχνουν το μπούσα να έχει πάρει όλο προς τα δεξιά
3) Πατάκι οδηγού το οποίο έχει στραβώσει με φορά απο πίσω προς τα μπρός.
4)Κομμένο(!!!) αριστερό τμήμα του τιμονιού.
5) Χτυπήματα στο εμπλεκόμενο ΙΧ που ΔΕΝ υποδηλώνουν απευθείας χτύπημα κάθετο προς την φορά κίνησης του ΙΧ. Υπάρχει και χτύπημα στο πίσω δεξί φτερό του και σκασμένο λάστιχο.
6) Δεν έχουν κλίση προς τα μέσα τα καλάμια του μπούσα και ούτε σημαντικές φθορές που να υποδηλώνουν απευθείας χτύπημα.


ΖΗΤΟΥΜΕΝΑ:
1) Να αποκτήσει η κ@λοτρυπίδα του οδηγού του κόκκινου ΙΧ διαστάσεις αστρονομικών μεγεθών.



Πόσο Μαλάκας και γκαβός πρέπει να είναι ο οποιοσδήποτε δικαστής για να μην λύσει την παραπάνω "άσκηση"?

vangelis 64
07/05/2010, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από aris_n

Πόσο μαλάκας και γκαβός πρέπει να είναι ο οποιοσδήποτε δικαστής για να μην λύσει την παραπάνω "άσκηση"? Κανένας δικαστής δεν είναι μαλάκας φίλε μου.Εφ' όσον-όπως είπαν και τ' άλλα παιδιά-βρεθεί καλός δικηγόρος

και εκμεταλλευτεί σωστά το φωτογραφικό υλικό και τούς μάρτυρες,ο καραγκιοζάκος και η ασφαλιστική του θα ξηλωθούν κανονικά.

maxfx
07/05/2010, 18:28
Ευχαριστω παιδες, δλδ απο δευτερα πως πιστευετε να κινηθω? εχετε υπ'οψιν καποιο καλο δικηγορο με εμπειρια σε τετοιο θεμα?
Επισης ο δικηγορος, περνει ποσοστο επι των αποζημιωσεων?

VANDA
07/05/2010, 19:09
Δηλαδή, για να καταλάβω, αυτός υποστηρίζει ότι παραβίασες στοπ στρίβοντας δεξιά και χτυπήσατε εκεί που χτυπήσατε και έτσι όπως χτυπήσατε; Νομίζω δεν στέκει με την καμία.

Καλά ξεμπερδέματα, εύχομαι.

vangelis 64
07/05/2010, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από maxfx
Ευχαριστω παιδες, δλδ απο δευτερα πως πιστευετε να κινηθω? εχετε υπ'οψιν καποιο καλο δικηγορο με εμπειρια σε τετοιο θεμα?
Επισης ο δικηγορος, περνει ποσοστο επι των αποζημιωσεων? Έχω έναν εγώ,έχεις κι εσύ πμ.:wave2:

Και ναι,με ποσοστό δουλεύουν.Θα τα πείτε όλα αυτά.:beer:

maxfx
07/05/2010, 20:35
Ακριβως ετσι vanda, αυτος ισχυριζεται οτι διερχομουν με ταχυτητα και τον εμβολισα με την μηχανη.
Δυστυχως ο μπατσος , ( λει ι ασφαλιστικη του ) εγραψε μαλλον αυτο. Δεν ξερω πως εβγαλε αυτο το πορισμα αλλα οταν εμενα το ΕΚΑΒ μου εδινε τις πρωτες βοηθειες αυτος ο ...να μη πω...προλαβε και πιπιλαγε τα μυαλα του μπατσου.

DimChios
08/05/2010, 03:49
η ασφαλιστική του προσπαθησε (και αυτος) να σε ψαρωσουν και να κανεις το μλκ!

οι μπατσοι ειναι ή ηλιθιοι ή "δικοί" του!

Στην περιοχη που εγινε το σκηνικο, μπορει να ειναι και "παλιοι γνωστοι" Ε-Υ-Κ-Ο-Λ-Α!!!

:winka:


Προχωρα με το δικηγορο και εχε υπομονη! ολα καλα θα πανε!

:winka: :wave2:

VANDA
08/05/2010, 09:06
Εσύ πώς κατέληξες στο αριστερό πεζοδρόμιο; Και το αριστερό πόδι γενικότερα πώς τη γλίτωσε από τη φάση;

Sorry για την περιέργεια, αλλά προσπαθώ να το φανταστώ.

maxfx
08/05/2010, 13:14
Erixe olli tin mixani dexia to mono p epathe to aristero podi einai melania k
kapsimo apo tin trivi me to amaxi tou mallon. Oli tin krousi tin efage to marspie/ piso pataki pouto ekopse k teleios. Doxa to theo.Kiriolektika peraxtika san me erixe kapoios sto pezodromio.(agios hehe)
Signomi gia greeklish alla den exei ellnika to til.


Edit : dexi pezodromio dipla apo ton kado eskasa. Mallon kapou den to egrapsa kala i berdeutika me tin fora .DLD opos einai to diagramma epesa 1 metro dipla stin mixani epqnw sto pezodromio opos einai tora to oxima mixani.

Elpizo na se xeberdepsa.

VOLK
09/05/2010, 17:28
φιλαρακο αφου δεν επαθες κατι μην ανησυχεις...τα υπολοιπαφτιαχονται..
αν μιλησες με δικηγορο φανταζομαι θα στα ειπε..
εκτος ομως του αστικου της αποζημιωσης εχεις και ποινικο για την εγκαταλειψη και τον τραυματισμο σου το οποιο ομως εχει προθεσμια.
επειδη πιστευω οτι εχεις δικιο ,θεωρω πιο σωστο να το προχωρησεις δικαστικα.
σου ευχομαι καη επιτυχια..

VOLK
09/05/2010, 17:29
καλη επιτυχια...εφαγε το λ

vangelis 64
09/05/2010, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από VOLK
καλη επιτυχια...εφαγε το λ Αν πατήσεις "επεξεργασία",το διορθώνεις χωρίς να χρειαστεί να κάνεις καινούργιο ποστ.:wave2:

TROOPER
10/05/2010, 06:36
καλα ξεμπερδεματα ρε φιλος.τωρα τι να λεμε για το @ρχιδι, τι να λεμε και για τους μπατσους που σου ετυχαν...

maxfx
10/05/2010, 21:27
Ευχαριστω παρα πολυ. Τωρα περιμενω να δω κ το χαρτι της τροχαιας να δω επιτελους τι γραψανε επανω

maxfx
11/05/2010, 08:12
Παιδια, ηρθε και το χαρτι της τροχαιας , το παραθετω εδω.
Ειναι μεσα στην ασαφεια δεν εχει ουτε ονοματα δρομων! Το μαυρισμενο κομματι ειναι τα ονοματα. ( σημειωσε μονο 2 απο 4. )

Τωρα μετα απο αυτο, ψαχνω καλο δικηγορο παιδες, ηδη 2 παιδια μου στειλανε ονοματα κ ευχαριστω. Θα ηθελα καποιο τζιμανι ομως καθως υπαρχει πλουσιο φωτο υλικο + αποδεικτικα ωστε να μην υπαρχει περιπτωση λαθους στο δικαστηριο ( αν γινει ).

http://www.maxfx.gr/busatrakarisma/xartipolice.jpg

menelaos46
11/05/2010, 08:18
To μαυρο ειναι τα ονοματα των μαρτυρων φανταζομαι ετσι?
Οι μαρτυρες αυτοι ειναι αυτοι που ειπες οτι σε ειδαν οτι ησουν σταματημενος??
Αν ναι προχωρα δικαστικα δεν εχεις τιποτα να χασεις.
Τωρα μαλλον θα σου πουν για συμβιβασμο γιατι ειναι πιθανο να χασουν δικαστικως αφου οι μαρτυρες ειναι με το μερος σου.
Αν λεω αν εμφανιστουν κι αλλοι μαρτυρες απο το πουθενα καλα θα κανεις να το εχεις υπ'οψην σου οτι πρεπει να αποδειξεις οτι ειναι ψευδομαρτυρες.
Απο κει και περα νομιζω δεν εχεις κατι να φοβηθεις.

menelaos46
11/05/2010, 08:19
Υ.Γ. Παρατυπια δε βλεπω στο παρον εγγραφο.

Sephiroth5
11/05/2010, 08:24
Αν δεν ερθει ανακριτικο της τροχαιας ετσι κανουν.
Απλα γραφουν τι δηλωνει ο καθενας κ που ειναι χτυπημενα.
Καλα τα εχουν γραψει.

BILLY FILTH
11/05/2010, 08:42
Εγώ θα κοίταζα και αν επιτρέπεται η στάση/στάθμευση στο συγκεκριμένο σημείο. Όχι ότι θα αλλάξει κάτι (ελπίζω), αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Καλά ξεμπερδέματα και κυρίως περαστικά :beer:

georgio
11/05/2010, 09:25
Για το θεωρητικό της στάσης πάρτε μέτρο και αρχίστε: 12 από τη στάση και 5 από την προηγούμενη γωνία. Δεν ξέρω αν υπάρχει και σήμα απαγορευτικό, δεν φαίνεται. Αλλά αυτά δεν νομίζω ότι έχουν σημασία. Σταματημένο ήταν το παιδί δεξιά, άμα δεν βλέπουμε μπροστά μας ας μην οδηγούμε καλύτερα...

Βασικά από ότι έχω καταλάβει δεν έχεις κάποιο λόγο να βιάζεσαι με τα νομικά, να κάνεις δηλαδή αυτή την εβδομάδα αγωγή πχ. Και τον άλλο μήνα να την κάνεις δεν αλλάζει τίποτα. Δικογραφία δεν θα σχηματιστεί από την αστυνομία; Να πάρει αναλυτική κατάθεση από εσένα, τον άλλο και τους μάρτυρες;

Πάντως, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μιλήσεις με δικηγόρο. Αφού σου έχουν δώσει τα παιδιά δύο τηλέφωνα πήγαινε μια βόλτα όταν μπορέσεις να τους πεις τι στοιχεία και χαρτιά έχεις να σου πουν κι αυτοί τι μπορείτε να κάνετε. Η ασφαλιστική του άλλου τον πελάτη της υποστηρίζει, είναι τυπικό δεν μπορεί να κάνει αλλιώς. Στην τελική αυτός μπορεί να σου πει είμαι τελείως βλάκας δεν είδα χριστό και νόμιζα ότι ήρθες από δεξιά. Στην ουσία δεν αλλάζει κάτι.

Για το χαρτί της αστυνομίας εντάξει... πιο πολύ παραγγελία σε χασαποταβέρνα θυμίζει παρά επίσημο έγγραφο της αστυνομίας... για την συμπεριφορά τους ξέχνα λίγο το "αστυνομικοί" και βάλε στη θέση του το "δημόσιοι υπάλληλοι", τι περίμενες; Στην υπηρεσία του πολίτη; Και πριν μερικές ώρες τα ίδια έκαναν , και χθες τα ίδια και αύριο τα ίδια κλπ. Ξέρεις σε τι γραφειοκρατία τους έμπλεξες; Ο ένας από τους δύο πρέπει να αναλάβει τώρα την ιστορία σας. Και για να λέμε όλη την αλήθεια είναι οι ίδιοι που τρέχουν σε περιπολίες, σκοπιές στα τμήματα, διάφορα διοικητικά εσωτερικά τους, και πρέπει να βρουν χρόνο για όλα.

Περαστικά σου πάντως και μακάρι αυτά να είναι τα χειρότερα! :beer:

Gandalf dr685sm
11/05/2010, 09:57
πως δεν γράφει η αναφορά;... για δες καλύτερα... "παραβιάζοντας την πινακίδα STOP" έπεσε πάνω στον οδηγό που ήταν παρκαρισμένος και εκ νέου σε κάδο απορριμάτων. Τι άλλο να γράψει δηλαδή;

Δεν χρειάζεται και περισσότερα. Αυτό , συν φωτό , συν μάρτυρες πας δικαστικά και τελειώνει εκεί.

Gandalf

Giorgos19
11/05/2010, 10:22
Ειλικρινα φιλε μου, σε νιωθω απολυτα.


Οπως ειπαν και τα υπολοιπα παιδια, πρωτη σου κινηση να βρεις δικηγορο! Οποιαδηποτε απορια και αν εχεις να την συζητησεις μαζι του. Τα παντα ομως! Εμενα αυτο με ειχε ηρεμησει παρα πολυ.
Απο τη στιγμη που εχεις και μαρτυρες που εχουν την διαθεση να καταθεσουν, θα δεις οτι ολα θα πανε καλα!


Καλη δυναμη και οπλισου με μπολικη υπομονη!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

georgio
11/05/2010, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
πως δεν γράφει η αναφορά;... για δες καλύτερα... "παραβιάζοντας την πινακίδα STOP" έπεσε πάνω στον οδηγό που ήταν παρκαρισμένος και εκ νέου σε κάδο απορριμάτων. Τι άλλο να γράψει δηλαδή;

Δεν χρειάζεται και περισσότερα. Αυτό , συν φωτό , συν μάρτυρες πας δικαστικά και τελειώνει εκεί.

Gandalf

Όχι το λέω επειδή στην περίπτωση του πατέρα μου σχηματίστηκε δικογραφία (δεν ξέρω αν έχει σχέση ο τραυματισμός γιατί έφυγε κατευθείαν με ασθενοφόρο) και μετά από ένα μήνα και πήγαμε στην τροχαία της περιοχής και έδωσε κατάθεση πλήρη:
"ο τάδε την ημέρα ... και ώρα... και ενώ οδηγούσα τη μοτοσυκλέτα μου υπ αριθμ... κινούμουν στην οδό τάδε με κατεύθυνση κλπ" μισή σελίδα έγραψε.
Μετά ο αστυνομικός που είχε αναλάβει την υπόθεση κάλεσε τον άλλο εμπλεκόμενο και τον μάρτυρα για κατάθεση, σχηματίστηκε δικογραφία που στάλθηκε στον εισαγγελέα πλημμελειοδικών για να ασκηθούν κατηγορίες. Έγινε αυτεπάγγελτα η διαδικασία.
Και επειδή διάβασα και την αγωγή που καταθέσαμε με το δικηγόρο είναι αναλυτική μέχρι αηδίας. Γι' αυτό το 'γραψα. :wave2:

Αλλά πιστεύω είναι αδιανότητο να μην μιλήσει με δικηγόρο και να περιμένει από την ασφαλιστική. Όπως λέει και ο Giorgos19 θα τον ηρεμήσει.

Υ.Γ.: έχω την εντύπωση ότι οι μάρτυρες που αναφέρονται στο χαρτί της αστυνομίας είναι υποχρεωμένοι να καταθέσουν

TROOPER
12/05/2010, 03:37
μην ακους κανεναν φιλε.παρε δικηγορο και πηγαινε μεχρι τελους.καλο κουραγιο.

nassosxlvbros
12/05/2010, 04:10
...και μόνο από το χτύπημα μπροστά δεξια στη πόρτα του και μετά στην πίσω εύκολα καταλαβαίνει κανείς πως κάτι δεν κολλάει σε αυτά που λέει....υπομονή περαστικά και ποτέ ξανα...κράτα μας ενήμερους...

και...

ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΝΤΉΣΕΙΣ ΣΕ ΚΙΝΗΤΌ!!!! :nono:

maxfx
12/05/2010, 19:00
Γιατι το λες αυτο με το κινητο φιλος?

BLiTzER
12/05/2010, 20:29
Η ακτινοβολία σκοτώνει.

Opisthogonia
13/05/2010, 05:09
enimerone to post na mathenoume pos pai i katastasi file .....pieze thn antipali asfalistiki oti me to fotografiko iliko pou exeis tha touys paris ta sovraka....distixos megalo lathosou pou den piges me to asthenoforo ....me to pou yparxi travmatismos pigeni pinika k akoma k h batsi tha to pernane poly pio sovara to thema
kai fisika h asfalistiki tou alou giati xerontas oti meta tha tous paris ta sovraka gia ton travmatismo trexoune na prolavoune ta amazefta ;) piesetous me travmatismo

aisxos
19/05/2010, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από maxfx
Γιατι το λες αυτο με το κινητο φιλος? καλησπερα...ειμαι προσφατα παθον σαν και εσενα με διαφορετικο τρακαρισμα..
ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πηγαινε σε δικηγορο..ΜΗΝ αργησεις ουτε μερα παραπανω.εγω αργησα και μπορουσα να ειχα κανει περισσοτερα.Μου τα ελεγαν και εμενα και αργησα να τους ακουσω..ΕΧΕΙΣ δεν εχεις δικηγορο απο την ασφαλεια σου πηγαινε σε δικηγορο.!!!παρε υπευθυνες δηλωσεις με το γνησιο της υπογραφης απο τους μαρτυρες το πως εγινε και γραψτα προσεκτικα,λεξη προς λεξη μετραει, δωσε τα στοιχεια των μαρτυρων στην αστυνομια για καταθεση..στην αστυνομια εχεις κανει καταθεση?εαν ναι ελπιζω να εχει δηλωσει πως ζητας να κινηθεις εναντιον του.για οποιαδηποτε διευκρινηση ΣΥΜΒΟΥΛΗ μην διστασεις..τα περναω και εγω εαν και ειχα τρακαρει πριν 9 μηνες και τραβιεμαι ακομαααααααα...εγω ρωτοντας εμαθα και επαθα..μην κανεις και εσυ το ιδιο στον εαυτο σου...εαν θελεις για να μην κουραζω στειλε μου να σου πω ολες τις διαδικασιες που πρεπει να κανεις για να εισαι οσο τον δυνατο καλυμενος...περαστικα φιλε μου..
φιλικα Βασιλης!!

maxfx
19/05/2010, 20:22
Ευχαριστω ΠΑΡΑ πολυ για το ενδιαφερον σου φιλε μου και σε ευχαριστω για τα μυνηματα που μου εστειλες. Βρηκαν εναν εξαιρετικο δικηγορο ( Συμφορουμιτη ) και πλεον πορευομαστε στην εκβαση της υποθεσεως μαζι και παντα με την καθοδηγηση του.

Θα σας ενημερωσω για τυχον νεωτερα.

zimouras
02/07/2010, 03:04
Άμα έχεις τα στοιχεία του πλαμε να του το κάψουμε.

DimChios
02/07/2010, 03:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από zimouras
Άμα έχεις τα στοιχεία του πλαμε να του το κάψουμε.


:alien: :alien: :alien: :bawl: :bawl:

ρε φιλε, νοιωθεις καθολου???

zimouras
02/07/2010, 03:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
:alien: :alien: :alien: :bawl: :bawl:

ρε φιλε, νοιωθεις καθολου???

τον κακομοίρη που πήγε να μείνει ανάπηρος εσύ τον νοιώθεις?
φαντάζομαι τον νοιώθεις, μαλακία ερώτηση σου επευθύνω, μη μου πεις οτι δε σε πιάνουν νεύρα.
Εντάξει πιο παλιά έλεγε κανείς ότι κυκλοφοράνε και μερικοί ηλίθιοι οδηγοί, οι οποίοι τότε απλά πηγαίναναε κότες, τώρα είναι οι πιο πολλοί ηλίθιοι.
Μη μου πεις ότι δε σε πιάνουν καθόλου τα νεύρα σου - ούτε λίγο?

DimChios
02/07/2010, 03:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από zimouras
τον κακομοίρη που πήγε να μείνει ανάπηρος εσύ τον νοιώθεις?
φαντάζομαι τον νοιώθεις, μαλακία ερώτηση σου επευθύνω, μη μου πεις οτι δε σε πιάνουν νεύρα.
Εντάξει πιο παλιά έλεγε κανείς ότι κυκλοφοράνε και μερικοί ηλίθιοι οδηγοί, οι οποίοι τότε απλά πηγαίναναε κότες, τώρα είναι οι πιο πολλοί ηλίθιοι.
Μη μου πεις ότι δε σε πιάνουν καθόλου τα νεύρα σου - ούτε λίγο?


ειναι αλλο θεμα αν εκνευριζομαι (που εγω ειναι γνωστο οτι ειμαι ηρεμος ανθρωπος) :lol: :bigcry:
...και αλλο τι γραφουμε φορα παρτιδα σε φορουμ!

:winka:

gs 500 f
04/07/2010, 14:03
περαστικα φιλε μου και πλεον παντα ορθιος!πορισμα το τοτα εβγαλε?γιατι αυτο που ειδα εγω ειναι μονο ενα δελτιο συμβατος τροχαιου ....σε κανα 3μηνο περιπου θα βγει ενα πορισμα που θα δειχνει κατευθυνσεις οχηματων ,σημειο επαφης οχηματων αρχικη και τελικη θεση οχηματων ,υλικες ζημιες μαρτυρικες καταθεσεις παροντων ,και πολλα αλλα που θα ανταποκρινονται σε πραγματικα γεγονοτα απο την στιγμη που ηρθαν οι αστυνομικοι και τα σημαδια ιχνει που φερει το οδοστρομα και πεποιθεση του ανακριτικου υπαλληλου τεκμηριωνοντας βεβαιως την αποψη του!
καλο ειναι αν εχεις τηλ μαρτυρων που επεβεναν στο κουτι του μαλακα να τους πεις εστω στην αρχη οτι πρεπει να καταθεσουν την αληθεια και οτι θα ειναι αδικο και θα το κουβαλουν μια ζωη πανω τους....αν δε ειναι ρεμαλια σαν τον οδηγο θα το καταλαβεις το πως θα σου μιλησουν να τους πεις οτι αφου δικαιωθεις θα στραφεις εναντιον τους για ψευδεις καταθεσεις και οτι εκτος απο την φυλακα που τους περιμενει θα στρα φεις και αστικως περνοντας τους τα παντελονια!!κανεις δεν βαζει το κεφαλι του στον τορβα να ξερεις για να καλυψει κανεναν!μαθε ποιος κανει την δικογραφια ποιος αστυνομικος και πες του να θεσει αυτο υποψιν και στους μαρτυρες μπας και φωβηθουν και πουν την αληθεια....σε καμια δε περιπτωση μην δεχθεις συμβιβασμο εκτος και αν σου παρουν μοτο καινουργια και σου σκασουν και καμια 20000 ευρωπουλα λογω ψυχικηε σωματικης βλαβης και εξαταρτε αν λογω της δουλειας σου το χρονικο διαστημα αυτο μπορουσες να καλητερευσεις την θεση σου στην εργασια σου και δεμν το μπορεσες λογω του ατυχηματος!βαλε δικηγορο που ειδεικευετε στα τροχαια και αποζημιωσεις και δικη σου εμπιστοσυνης!συνηθως περνουν το 20 τοις εκατο απο αυτα που θα σου επιδικαστουν ως αποζημιωση οι καλοι δικηγοροι η αλλοι πεζουν με 10 τοις εκατο.πειστευω παντως οτι θα δικαιωθεις!βασικο για μενα προσπαθησε να πλησιασεις τις οικογενειες των συνεπιβαινοντων του κουτιου ακομα αν οχι εσυ προσωπικα καποιος δικος σου.... ο δικηγορος σου κλπ!σου ευχομαι καλη δυναμη!πηγαινε και στο τοτα να βλεπουν οτι ενδιαφερεσε εντονα και οτι θελεις ολα να γεινουν δικαια......βαλε πραγματογνωμωνα δικο σου που θα τεκμηριωνει την δικη σου θεωρια που θα καταθεσει και στο δικαστηριο οπωσδηποτε!μεχρι να περατωθει η ανακριση απο το τοτα δεν θα σου δωσουν καμια πληροφορια[απαγορευετε] μεχρι να διαβιβαστει εισαγγελεα οπου και μπορει να παρεις αντιγραφο!αυτα αν θελεις να με ρωτησεις κατι ευχαριστως.....

arakis
15/07/2010, 05:20
Παιδιά, μην γράφετε τέτοια πράγματα περί "μαρτύρων" εδώ μέσα γιατί μπορεί να θεωρηθούν στοιχεία και να τον κάψουμε τον άνθρωπο.

¨Ενας καλός δικηγόρος είναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ λύση. Ο τύπος είναι αλήτης και δεν έχει μπέσα, άρα, είναι ικανός και για άλλα γιαυτό, προσοχή στη στρατηγική!!

gs 500 f
15/07/2010, 13:10
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από arakis
Παιδιά, μην γράφετε τέτοια πράγματα περί "μαρτύρων" εδώ μέσα γιατί μπορεί να θεωρηθούν στοιχεία και να τον κάψουμε τον άνθρωπο.

¨Ενας καλός δικηγόρος είναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ λύση. Ο τύπος είναι αλήτης και δεν έχει μπέσα, άρα, είναι ικανός και για άλλα γιαυτό, προσοχή στη στρατηγική!! [/QUO


στοιχεια να θεωρηθουν απο ποιον και γιατι οχι και γιατι να τον καψουμαι ??????δεν ειπα να πιασει ψευδομαρτυρες αλλα τους πραγαματικους μαρτυρες του συμβατος και να πουν την αληθεια!!!!
συμφωνω οτι θελει καλο δικηγορο,οπωσδηποτε πραγματογνωμωνα [οχι της ασφαλεια σου αλλα καταδικο σου].........
αυτα και καλη δυναμη,υπομονη και επιμονη!σε κοβω για καμια 30οοο χιλιαδες ευρω αποζημιωσει!βρες και φιλο ταριφα που να σου δωσει αποδειξει για καθημερινες μετακινησεις που κανεις.......και οπωσδηποτε ασχετα αν σου καλυξε ο ασφαλιστικος σου φορεας την νοσηλεια αποδειξη για το ποσο πηγφε το μαλι...

zephyr1
15/07/2010, 13:47
Τι δικη την εχεις χαλαρα,οτι θα πληρωθεις μετα απο 3-4 χρονια ειναι το θεμα.:sad:

Περαστικα.:wave2:

thoba
20/07/2010, 13:48
Καλησπερα εχουμε καμια εξεληξη?

maxfx
22/08/2010, 17:04
Καλησπέρα , εκανα τις κινήσεις που μου υπέδειξε δικηγόρος και συμφορουμίτης και αναμένω να περασει η νεκρη περιοδος του Αυγούστου για να βγει η δικογραφία.( ποινικη διωξη )

Παράλληλα θα βρεθώ και με τον δικηγόρο για να συνταξουμε τις απαιτήσεις για υλικες ζημιές κλπ !

Buenaventura
22/08/2010, 17:42
Φιλε,να πω την αληθεια,διαβασα μονο την πρωτη και τελευταια σελιδα του ποστ,αλλα η φωτο και μονο του μαρσπιε του μπουσα νομιζω καταδικαζει τον τυπο πανηγυρικα...Ενας ας βρεθει να μας εξηγησει πως ειναι δυνατον εσυ να τον εμβολισες και το μαρσπιε να εχει στρααβωσει προς τα εμπρος...:confused: :confused: :confused:
Περαστικα και απο μενα και παρτου και τα σωβρακα του αλητη...:a29: