PDA

View Full Version : Ηλεκτρικά Dt-200 πώς να κάνω το τρικ?



johnpan
07/05/2010, 12:28
ρε παιδιά τώρα που ο κύλινδρος είναι για ρεκτιφιέ έπιασα να ξανανοιώσω λίγο την πλεξούδα και θέλω να σιγουρευτώ ότι δουλεύουν τα φώτα μπρος πίσω.
υπάρχει κανένα κόλπο να ξεγελάσω το κύκλωμα ότι έχει πάρει μπροστά γιαι να τσεκάρω μια στιγμή τα φώτα από το ρεύμα της μπαταρίας? (Όχι, αν είναι σβηστό το μηχανάκι και ο διακόπτης στο ΟΝ δεν ανάβουν τα φώτα και ποτέ δεν άναβαν, για όσους αναρωτηθούν. Μόνο κόρνα δουλεύει στο ΟΝ)
Κάπως θα γίνεται δε μπορεί. Κάπου θα θέλει ένα βραχυκύκλωμα μάλλον...:beer:

2stroker
07/05/2010, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Κάπως θα γίνεται δε μπορεί. Κάπου θα θέλει ένα βραχυκύκλωμα μάλλον...:beer:

κοιτα μην το λαμπαδιασεις μονο!:lol: :lol:
δυστυχως δεν ξερω να σε βοηθησω:wave2:

toyar
07/05/2010, 13:41
Για να τσεκάρεις την πλεξούδα δεν χρειάζεται μπαταρία. Ελέγχεις τη συνέχεια των καλωδίων άρα και τη διέλευση ή όχι του ρεύματος με πολύμετρο- τζιτζικι αρκεί να ξέρεις τι είναι κάθε καλώδιο
Προφανώς τα φώτα τροφοδοτούνται από τη γεννήτρια

johnpan
07/05/2010, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
Για να τσεκάρεις την πλεξούδα δεν χρειάζεται μπαταρία. Ελέγχεις τη συνέχεια των καλωδίων άρα και τη διέλευση ή όχι του ρεύματος με πολύμετρο- τζιτζικι αρκεί να ξέρεις τι είναι κάθε καλώδιο
Προφανώς τα φώτα τροφοδοτούνται από τη γεννήτρια
τα έχω κάνει αυτά ήδη. απλά θέλω να τσεκάρω τα πάντα πριν μονώσω την πλεξούδα. ευχαριστώ:beer:

banditgr
09/05/2010, 05:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
ρε παιδιά τώρα που ο κύλινδρος είναι για ρεκτιφιέ έπιασα να ξανανοιώσω λίγο την πλεξούδα και θέλω να σιγουρευτώ ότι δουλεύουν τα φώτα μπρος πίσω.
υπάρχει κανένα κόλπο να ξεγελάσω το κύκλωμα ότι έχει πάρει μπροστά γιαι να τσεκάρω μια στιγμή τα φώτα από το ρεύμα της μπαταρίας? (Όχι, αν είναι σβηστό το μηχανάκι και ο διακόπτης στο ΟΝ δεν ανάβουν τα φώτα και ποτέ δεν άναβαν, για όσους αναρωτηθούν. Μόνο κόρνα δουλεύει στο ΟΝ)
Κάπως θα γίνεται δε μπορεί. Κάπου θα θέλει ένα βραχυκύκλωμα μάλλον...:beer:


ο λόγος που δεν ανάβουν τα φώτα με το κλειδί στο ον είναι γιατι τα φώτα δουλεύουν κατευθίαν απο το δυναμό...οπότε,αν δεν δουλευει το μοτέρ δεν παράγει ρεύμα.Ο καλήτερος τρόπος είναι όντως απλα να μετρήσεις με ένα πολύετρο οτι απλά τα καλώδια είναι οκ.