PDA

View Full Version : ΔΙΑΦΟΡΑ Hid Xenon Me Bi Xenon



nsr 250 gullarm
07/05/2010, 17:18
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΕΧΩ ΕΝΑ NSR 250 MC21 SP,KAI ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ XENON Η ΟΠΟΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΦΟΡΑΕΙ Η4 ΛΑΜΠΕΣ.ΠΟΤΕ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΜΩΣ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ HID XENON KAI BI XENON?ΥΠΑΡΧΕΙ HID XENON ΜΕ ΧΑΜΗΛΗ ΚΑΙ ΨΗΛΗ ΣΚΑΛΑ Η ΜΟΝΟ ΤΟ BI ΧΕΝΟΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ?ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

camen
07/05/2010, 17:20
Το BI XENON εχει σε μια λαμπα Η4 και μικρη και μεγαλη σκαλα:winka: :wave2:

nsr 250 gullarm
07/05/2010, 17:31
TA MHXANAKIA ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΟΠΩΣ ΤΟ NSR ΕΧΟΥΝ ΔΥΟ ΛΑΜΠΕΣ ΩΡΑΙΑ,Η ΜΙΑ ΛΑΜΠΑ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΧΑΜΗΛΗ ΣΚΑΛΑ,ΚΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΒΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΛΑΜΠΕΣ ΣΩΣΤΑ?ΣΟΡΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΜΕΣΑ XENON ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΕΒΑΙΩΘΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΚΑΙ ΨΗΛΗ ΣΚΑΛΑ ΣΤΙΣ ΛΑΜΠΕΣ XENON.TI ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ?
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ:beer:

camen
07/05/2010, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από nsr 250 gullarm
TA MHXANAKIA ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΟΠΩΣ ΤΟ NSR ΕΧΟΥΝ ΔΥΟ ΛΑΜΠΕΣ ΩΡΑΙΑ,Η ΜΙΑ ΛΑΜΠΑ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΧΑΜΗΛΗ ΣΚΑΛΑ,ΚΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΒΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΛΑΜΠΕΣ ΣΩΣΤΑ?ΣΟΡΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΜΕΣΑ XENON ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΕΒΑΙΩΘΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΚΑΙ ΨΗΛΗ ΣΚΑΛΑ ΣΤΙΣ ΛΑΜΠΕΣ XENON.TI ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ?
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ:beer:

Εσυ αν καταλαβα καλα στο nsr εχεις μια λαμπα που ειναι μονο μικρη σκαλα και αλλη μια που ειναι για την μεγαλη σκαλα.Απλα στην μεγαλη μενει αναμενη και η μικρη...Σωστα:confused: :rolleyes:


Αν ειναι ετσι τοτε θες xenon με 2 λαμπες.Μια λαμπα για μικρη μια λαμπα για μεγαλη...
Αν ηταν bi xenon θα ειχες μονο μια λαμπα...:winka:

Περιμενε να στο επιβεβαιωσει και κανενας αλλος ομως...:D

nsr 250 gullarm
07/05/2010, 17:38
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΑΥΤΑ:confused: :confused: :confused:

camen
07/05/2010, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από nsr 250 gullarm
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΑΥΤΑ:confused: :confused: :confused:

Τιποτα ρε...Ετσι ειναι που στα λεω αλλα κατσε να παρεις και δευτερη γνωμη μην σε παρω στον λαιμο μου...:D


:beer: :beer: :beer:

nsr 250 gullarm
07/05/2010, 18:00
Οπως και να εχει σε ευχαριστω φιλαρακι να σαι καλα.
Οποτε η προταση ας πουμε ειναι hid xenon h4 HI/LOW αλλα θα εχω xenon μονο στη χαμηλη σκαλα και στη ψηλη αλογονου?

camen
07/05/2010, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από nsr 250 gullarm
Οπως και να εχει σε ευχαριστω φιλαρακι να σαι καλα.
Οποτε η προταση ας πουμε ειναι hid xenon h4 HI/LOW αλλα θα εχω xenon μονο στη χαμηλη σκαλα και στη ψηλη αλογονου?


Oχι.Εσυ θες xenon και στις 2 σκαλες?!
Αν ναι,τοτε παιρνεις 1 συστημα xenon που ομως η 1 λαμπα θα ειναι για την μικρη σκαλα και η αλλη για την μεγαλη.Αυτο συνεπαγεται αν δεν κανω λαθος οτι θες και 2 ballast...

Αφου το μηχανακι σου εχει ξεχωριστες λαμπες για μικρη/μεγαλη σκαλα τοτε δεν μπορεις να βαλεις Bi xenon γτ πολυ απλα δεν θα δουλευει η μια σκαλα της λαμπας.To bi xenon ειναι για μηχανακι που σε 1 λαμπα εχουν ΚΑΙ μικρη ΚΑΙ μεγαλη σκαλα.

camen
07/05/2010, 18:30
Bλεπω οτι στις αγγελιες εχεις ενα συστημα xenon που το πουλας και λες οτι ειναι bi xenon.
Αυτο σημαινει οτι η καθε λαμπα του ειναι hi/low μαζι...Εσυ θες ενα ιδιο αλλα μια λαμπα low και μια λαμπα high...:winka:


ΣΣ:Επειδη με ψιλοενδιαφερει αυτο που πουλας,εισαι βεβαιος οτι η καθε λαμπα ειναι low/hi μαζι?!
Απο που το αγορασες και εχει εγγυηση?!

ΣΣ2:Το HID δεν εχει να κανει με το ειδος της λαμπας.Και ενα bi-xenon ειναι HID.
Σημαινει "High-intensity discharge"...

:beer: :beer: :beer:

nsr 250 gullarm
07/05/2010, 18:45
Aυτο που πουλαω ειναι δεν ειναι bi xenon,ειναι hid H4-2 Hi/low 8000 kelvin.
To οποιο η μικρη σκαλα ειναι xenon και η μεγαλη αλογονου καταλαβες φιλε μου?
Πολυ μπερδεμα η υποθεση τι θα κανουμε τελικα καμια αποψη τι να αγορασω?


197172

camen
07/05/2010, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από nsr 250 gullarm
Aυτο που πουλαω ειναι δεν ειναι bi xenon,ειναι hid H4-2 Hi/low 8000 kelvin.
To οποιο η μικρη σκαλα ειναι xenon και η μεγαλη αλογονου καταλαβες φιλε μου?
Πολυ μπερδεμα η υποθεση τι θα κανουμε τελικα καμια αποψη τι να αγορασω?


Mε εχεις μπερδεψει πραγματικα...:cry:
Αυτο που πουλας δλδ εχει σε καθε λαμπα 2 σκαλες απλα η μικρη ειναι xenon και η μεγαλη αλογονου.
Τωρα το επιασα.Κοιτα,βασικα δεν το ξερω αυτο.Δλδ δεν ξερω αν υπαρχει λαμπα που να ειναι xenon και η μικρη και η μεγαλη σκαλα.

ΑΛΛΑ υποστηριζεται οτι αμα η μικρη ειναι xenon και το συστημα ειναι καλης ποιοτητας τοτε δεν χρειαζεσε την μεγαλη σχεδον ποτε...:D

Απο που το πηρες αυτο που πουλας γτ με ενδιαφερει η μια λαμπα+ballast...?!!!!

nsr 250 gullarm
07/05/2010, 18:58
Σχετικα το πουλαω και ο λογος ειναι οτι γουσταρα να εχω και χαμηλη και ψηλη σκαλα xenon,ενω τωρα η μεγαλη σκαλα φεγγει οπως η αλογονου.Γεγονος οτι γαμαει και μονο με τη χαμηλη σκαλα δε το συζηταω ειναι 8000 kelvin και εχει κι ωραιο χρωμα.Πολυ ευχαριστως αν το θες τα βρισκουμε

__________________

camen
07/05/2010, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από nsr 250 gullarm
Σχετικα το πουλαω και ο λογος ειναι οτι γουσταρα να εχω και χαμηλη και ψηλη σκαλα xenon,ενω τωρα η μεγαλη σκαλα φεγγει οπως η αλογονου.Γεγονος οτι γαμαει και μονο με τη χαμηλη σκαλα δε το συζηταω ειναι 8000 kelvin και εχει κι ωραιο χρωμα.Πολυ ευχαριστως αν το θες τα βρισκουμε

__________________

Λοιπον απο μια γρηγορη ματια στο νετ βλεπω οτι υπαρχουν και bi-xenon που εχουν και τις 2 λαμπες xenon.Κ μικρη και μεγαλη.Σε αυτες της λαμπες πρεπει να προσεξεις με τι μηχανισμο γινεται η αλλαγη απο μικρη σε μεγαλη σκαλα.Διαβασε εδω για να καταλαβεις:

http://www.xenonhellas.gr/hid/h4-moto.html

Σου στελνω πμ ...:winka:

camen
07/05/2010, 19:36
Αδειασε τα πμ σου :winka: :smokin:

nsr 250 gullarm
07/05/2010, 19:38
Σωστος ο παιχτης σε ευχαριστω θα περιμενω μηνυμα σου οκ? :beer: :beer: :smilea: :smilea: :smilea:

camen
07/05/2010, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από nsr 250 gullarm
Σωστος ο παιχτης σε ευχαριστω θα περιμενω μηνυμα σου οκ? :beer: :beer: :smilea: :smilea: :smilea:

Μεχρι Δευτερα θα σου εχω απαντησει ΣΙΓΟΥΡΑ.Ισως και νωριτερα...:winka:
Μιλαμε:wave2: