PDA

View Full Version : Αγορα απο εξωτερικο,καλυψη εγγυησης απο Ελληνα αντιπροσωπο



thagro
07/05/2010, 18:07
Χαιρετω το φορουμ,μπαινω κατευθειαν στο θεμα
Παρελαβα απο Ιταλια (ΕΒΑΥ) ενα κρανος VEMAR.
Ο πωλητης ειναι μαγαζι στην τοσκανη και μεταξυ αλλων αντιπροσωπευει
και τη συγκεκριμενη εταιρία.
Tο θεμα μου ειναι οτι το bluetooth που διαθετει το κρανος ενσωματωμενο δεν δουλευει.
Κατευθειαν επικοινωνησα μαζι τους σε σπαστα Αγγλικά (Ιταλοι γαρ) και μετα απο κοπο 5 ημερων και συνεχη τηλεφωνα μου απαντησαν οτι μιλησαν με την μαμα εταιρία Vemar και τους ειπε να παω
σε Ελληνα αντιπροσωπο και να ζητησω να με καλυψει η εγγυηση.
Απλα περιμενω να μου στειλει την διευθυνση και το τηλεφωνο του Ελληνα που θα πρεπει να παω και εχουν συννενοηθεί.
Το ερωτημα ειναι απλο.
Ισχυει κατι τετοιο ή ειναι μπαρουφες αυτα που μου λεει ο μαφιοζος?
Εχει συμβει σε σας κατι τετοιο?Πως εχτε αντιδρασει?
Το ενδεχόμενο να πάω στην Ιταλία και να τους το φέρω στο κεφάλι λίγο χλωμό....

Καθε βοήθεια δεκτή....έμπλεξα

fantacid
07/05/2010, 18:24
λογικα πρεπει να καλυπτεται μεσω διεθνους εγγυησεως

αν υπαχει προμπ
στειλε ενα μειλ στα κεντρικα της βεμαρ να μαθεις τους ορους της εγγυησης
να ξερεις στα σιγουρα

SeNNinhA
07/05/2010, 19:59
Οι εγγυήσεις ισχύουν σε ΟΛΑ τα είδη ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

Δεν έχει σημασία εαν στραβομουτσουνιάσει ο εδώ αντιπρόσωπος. Εαν σου πει οτιδήποτε απλά ζήτα του να σου το δώσει γραπτώς (παίζει να μην το κανει ούτε αυτό βέβαια).

Αυτό που επιβάλεται να κάνει σύμφωνα με τις τυπικές υποχρεώσεις του, είναι να σου κρατήσει το κράνος, να βγάλει το ελατωματικό ανταλλακτικό, να το στείλει στην αντιπροσωπία της Ιταλίας (απ'όπου αγοράστηκε), να περιμένει να του στείλουν καινούργιο ανταλλακτικό από εκεί, και μετά να στο τοποθετήσει και να σου παραδώσει το κράνος. Τα ίδια ισχύουν και στην περίπτωση ολικής αλλαγής του κράνους.

Οι σωστοί αντιπρόσωποι απλά επιταχύνουν την διαδικασία κάνοντας την επιδιόρθωση αμέσως με δικό τους ανταλλακτικό ώστε να εξυπηρετηθείς άμεσα και μετά στέλνουν πίσω το ανταλλακτικό και παραλαμβάνουν το καινούργιο. Αλλά αυτό δεν είναι υποχρέωσή τους.

Επιβάλεται όμως να σε καλύψουν στο θέμα εγγύησης έστω και με την χρονοβόρα διαδικασία.

:wave2: :wave2: :wave2: