PDA

View Full Version : Καβαλώντας ενα 50αρι χωρίς δίπλωμα! κίνδυνος?



erstyle
08/05/2010, 02:17
παιδιά θα οδηγάω ένα 50αρι του πατέρα μου καμιά φορα.ειμαι 17.ξέρω πολύ καλή οδήγηση και δν έχω χρόνο να βγάλω δίπλωμα αν μας πιάσουν οι αγαπημένοι μας τροχονόμοι διατρέχω σοβαρώ κινδυνο?

McTalas
08/05/2010, 02:21
το νου σου μονο μην σε πιασει ο Παναγιωτης ο Ζητας!!!

θα τον πετυχεις Σ.Σπυριδη κ Δημητριαδος... εκει στα everest.

gcrook
08/05/2010, 02:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από erstyle
παιδιά θα οδηγάω ένα 50αρι του πατέρα μου καμιά φορα.ειμαι 17.ξέρω πολύ καλή οδήγηση και δν έχω χρόνο να βγάλω δίπλωμα αν μας πιάσουν οι αγαπημένοι μας τροχονόμοι διατρέχω σοβαρώ κινδυνο?

Πιο πολυ με φοβιζει ο κινδυνος που διατρεχεις μεγαλωνοντας,απο την στιγμη που σε ενα ανοιχτο δημοσιο φορουμ ρωτας κατι για το οποιο θα επρεπε να ειχες κανει τουμπεκι.
17 χρονων εισαι ρεπουστμου δε σου κοβει ντιπ;

Ναι φυσικα και διατρεχεις κινδυνο και εσυ και οι δικοι σου και το ξερεις.
Κανε την βολτα σου αλλα μην περιμενεις απο δω να σε καθυσυχασει ο καθε αγνωστος που χεστηκε για σενα και τους δικους σου.

Υ.Γ Ο τροχονομος ειναι το τελευταιο πραγμα που θα επρεπε να σε αποσχολει.Και συ ρε μακταλα ελεος να πουμε.Το να εισαι "κουλ" ενηλιξ και ετσι ναουμ απεχει μια σπιθαμη απο το να εισαι εντελως μην πω....

SVX
08/05/2010, 02:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από erstyle
ειμαι 17.ξέρω πολύ καλή οδήγηση και δν έχω χρόνο να βγάλω δίπλωμα


Ολους τους καλους οδηγους τους απαλλασει ο δικαστης .... Εκτος αν εχει αλλαξει ο νομος και δεν το ξερω...


ΑΛΛΑ απο την αλλη...οταν θα σε καλεσουν στο δικαστηριο...ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ οτι ΔΕΝ εχεις καθολου ΧΡΟΝΟ ...!!! :a18:

vangelis 64
08/05/2010, 02:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Ολους τους καλους οδηγους τους απαλλασει ο δικαστης .... Εκτος αν εχει αλλαξει ο νομος και δεν το ξερω...
Έχει αλλάξει.Απαλλάσσει μόνο όσους έχουνε μπούσα.:a55:

KIMONAS
08/05/2010, 03:27
Ο πραγματικος κινδυνος υπαρχει αν προκαλεσεις εστω και μικρο ατυχημα....
Υπαρχουν αρκετοι εκει εξω που παρακαλανε να βρουν ενα σαν και σενα.
Αν ειναι με πεζο κλαψε απο τωρα.
Θα μπορει να σε κανει να δουλευεις για την υπολοιπη ζωη σου για αυτον..
Χωρις υπερβολες.
Καλα εκανες και το εγραψες για να μπορουμε να σε προειδοποιησουμε.
Παρε λιγο χρονο και πηγαινε ενα πρωι στην τροχαια να το βγαλεις..

Gandalf dr685sm
08/05/2010, 03:27
Λοιπόν... έχουμε και λέμε...

Άδεια δίχως ικανότητα οδήγησης συνεπάγεται οτι ...

1. Σε περίπτωση ελέγχου θα σε σταματήσουν , θα σου χώσουν μια κλήση (το ποσό δεν το θυμάμαι... κάπου στα 200-250 ευρώ είναι ) συν δικάσιμο (εκεί μπορείς να την ξεφύγεις μιας και κακώς-κάκιστα παίρνει μεγάλο διάστημα για να γίνει και εντωμεταξύ μπορεί να έχεις βγάλει).

2. Σε περίπτωση τώρα ατυχήματος , ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ Η ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΉ... αυτό συνεπάγεται οτι ο άλλος που ήταν στο ατύχημα, καταθέτει αγωγή και μήνυση κατά της ασφαλιστικής του παπιού ή σε εσένα και στους γονείς σου απευθείας. Τι σημαίνει αυτό;

- Οτι και να ζητήσει θα το εισπράξει. Οποιοδήποτε ποσό και αν είναι αυτό θα πληρωθεί σε τεράστιο ποσοστό είτε απο την ασφαλιστική (που μετά θα πάει δικαστικά τους γονείς σου και αυτό είναι ακόμα χειρότερο) είτε θα υποχρεωθούn οι γονείς σου να το δώσουν. Μπορεί να φτάσει πολλές φορές και τις 100-200.000 ευρώ.

- Οι γονείς σου μηνύονται για αμέλεια ανηλίκου. Βλέπεις παρόλο που είσαι 17 αν δεν έχεις μυαλό στο κεφάλι σου και κάνεις βλακείες θα το πληρώσουν άλλοι για σένα.

- Σου δημιουργείται ποινικός φάκελος που σε ακολουθεί μια ζωή.

- Δεν σου επιτρέπεται να βγάλεις οποιαδήποτε άδεια ικανότητας οδήγησης διά Χ χρονικό διάστημα που θα πεί το δικαστήριο (απο 3 εώς και 5 χρόνια).

Αν λοιπόν δεν σε νοιάζει να καταστρέψεις την δική σου ζωή, την οικογένεια σου, τα οικονομικά της οικογένειας σου καθώς ίσως και ζωές άλλων...

ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΕΙ;... πιό σημαντικός είναι ο χρόνος σου άλλωστε που θα ξοδέψεις σε ενα κάρο μαλακίες απο το να δώσεις μέσα σε 2-3 μέρες για 50αρακι στην τροχαία.

Απορώ ρε πστ μου , ώρες ώρες τι πιτουρο έχουν για μυαλό οχι τόσο οι πιτσιρίκοι αλλά οι γονείς τους. Διότι αν το έλεγα εγώ στον πατέρα μου οτι θα οδηγώ χωρίς δίπλωμα , θα μου το είχε πάρει το παπί τότε,.,., και θα νόμιζες οτι ήταν η γιορτή του Αϊ Γιάννη του Μπουρλοτιέρη.

Gandalf

sergiosm
08/05/2010, 03:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από erstyle
παιδιά θα οδηγάω ένα 50αρι του πατέρα μου καμιά φορα.ειμαι 17.ξέρω πολύ καλή οδήγηση και δν έχω χρόνο να βγάλω δίπλωμα αν μας πιάσουν οι αγαπημένοι μας τροχονόμοι διατρέχω σοβαρώ κινδυνο?

Να μη φοβάσαι τί θα γίνει αν σε πιάσει ο τροχονόμος.

ΝΑ φοβάσαι τί θα γίνει αν αν προκαλέσεις ατύχημα και μετά πρέπει να ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ μια ζωή

Όσο για το "ξέρω πολύ καλή οδήγηση" τί να πώ;;;;


Αλήθεια: τί ακριβώς κάνεις και δεν έχεις χρόνο 17 χρονών παιδί;;;

granazi
08/05/2010, 03:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από erstyle
παιδιά θα οδηγάω ένα 50αρι του πατέρα μου καμιά φορα.ειμαι 17.ξέρω πολύ καλή οδήγηση και δν έχω χρόνο να βγάλω δίπλωμα αν μας πιάσουν οι αγαπημένοι μας τροχονόμοι διατρέχω σοβαρώ κινδυνο?



εχεις δει τη διαφημηση με τον τυπακο που λεει φφφφφφφφαανταστικε μου τροχονομε?
ξεχνατη. δεν πιανει στα αληθεια :wave2:

sergiosm
08/05/2010, 03:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από granazi
εχεις δει τη διαφημηση με τον τυπακο που λεει φφφφφφφφαανταστικε μου τροχονομε?
ξεχνατη. δεν πιανει στα αληθεια :wave2:


ΟΥΤΕ στη διαφήμιση έπιασε.

koulis19
08/05/2010, 03:54
:a018: :a018: :a018: :a018: :a018: :a018: :a018:

zolotas
08/05/2010, 04:21
φιλαρακο εισαι τυχερος ...........εισαι στη φωλια του φιδιου η αλλιως στη σπηλια του νταβελη :beer:

vangelis 64
08/05/2010, 05:07
Αυτός ο γκαντέμης ο Μήτσος φταίει,που είχε καιρό να δει τέτοια θρεντ.:mad: :mad:

typhoon
08/05/2010, 05:48
Πες μου ρε συ περιοχη και αριθμο πινακιδας,θελω να φτιαξω κατι ψιλα στο αμαξι μου.Ελπιζω να μη σε χαλαει ο γυψος,χαρη θα σου κανω,θα σου βρω χρονο να σαι αραχτος στο κρεβατι!:evil:

blackbusa
08/05/2010, 05:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Έχει αλλάξει.Απαλλάσσει μόνο όσους έχουνε μπούσα.:a55:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:























:winka:

maria k.
08/05/2010, 06:52
παντως αν το "δεν εχω χρονο" αναφερεται στο οτι πηγαινεις ακομα σχολειο,αφου θα τις κανεις που θα τις κανεις τις κοπανες σου(υποθετω,ετσι?οπως καναμε οι περισσοτεροι),καλυτερα να τις κανεις για κατι τετοιο να πιασει και τοπο!;)

notakos600
08/05/2010, 07:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από erstyle
παιδιά θα οδηγάω ένα 50αρι του πατέρα μου καμιά φορα.ειμαι 17.ξέρω πολύ καλή οδήγηση και δν έχω χρόνο να βγάλω δίπλωμα αν μας πιάσουν οι αγαπημένοι μας τροχονόμοι διατρέχω σοβαρώ κινδυνο?


Το ''πήγε σαν το σκυλί στ' αμπέλι'' σου το έμαθε ο πατέρας σου που θα σου δανείζει το μηχανάκι ή θα το παίρνεις κρυφά;
Μη κάνεις κάτι που θα σε κυνηγάει όσο ζεις, 17 χρονών παιδί είσαι, σε ένα χρονάκι που θα βγάλεις το διπλωματάκι πάρε κι ένα κρανάκι και τότε να δεις πόσο μάγκας θα είσαι.

koulis19
08/05/2010, 07:33
Τι εχετε παθει ρε παιδια και θελετε ντε και καλα να οδηγησετε χωρις διπλωμα?

menelaos46
08/05/2010, 07:42
Να βγαλεις διπλωμα για 50αρι δεν ειναι τιποτα τραβα βγαλε που δεν εχεις και χρονο...
Ενα παραβολο ειναι και δεκα σηματα αφου ξερεις να οδηγεις δε θα εχεις προβλημα.

erstyle
08/05/2010, 09:55
επειδή πολλά ακούστηκαν από τους κάποιους εδώ,προσβλητικά τις περισσότερες φορές θα γράψω 2 λογάκια :

το θέμα του χρόνου:ξέρετε στα 17 [ αυτό σημαίνει σε ένα χρόνο πανελλήνιες για όσους δν έχουν δώσει ποτέ ή δν έχουν διαβάσει ποτέ ],πέφτει το διάβασμα του κερατά και όχι δν έχω πλέον χρόνο να διαβάσω για το δίπλωμα αλλα να βγώ μια βόλτα με τους φίλους μου βλάκες.

όσο για το γεγονός του ότι δν ξέρω από οδήγηση ,σας ενημερώνω οτι το κολομηχανάκι το καβαλάω από 12 χρονών στα πλαίσια της γειτονιάς.

ευχαριστώ όσους απλά απάντησαν στην ερώτηση, και με ενημερώσαν σχετικά με τη νομοθεσία.

Υ.Γ. : Μην αρχίσετε τις γνωστές παπαριές περί ''θέλαμε να σε προστατέψουμε''.

erstyle
08/05/2010, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Πιο πολυ με φοβιζει ο κινδυνος που διατρεχεις μεγαλωνοντας,απο την στιγμη που σε ενα ανοιχτο δημοσιο φορουμ ρωτας κατι για το οποιο θα επρεπε να ειχες κανει τουμπεκι.
17 χρονων εισαι ρεπουστμου δε σου κοβει ντιπ;

Ναι φυσικα και διατρεχεις κινδυνο και εσυ και οι δικοι σου και το ξερεις.
Κανε την βολτα σου αλλα μην περιμενεις απο δω να σε καθυσυχασει ο καθε αγνωστος που χεστηκε για σενα και τους δικους σου.

Υ.Γ Ο τροχονομος ειναι το τελευταιο πραγμα που θα επρεπε να σε αποσχολει.Και συ ρε μακταλα ελεος να πουμε.Το να εισαι "κουλ" ενηλιξ και ετσι ναουμ απεχει μια σπιθαμη απο το να εισαι εντελως μην πω....


όχι φίλαρακο δν μου κόβει.δν ξέρω τη νομοθεσία δν έιχα ασχολιθεί ποτε με θέματα σχετικά με το μηχανάκι.μόνο να οδηγώ ξέρω.

erstyle
08/05/2010, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από KIMONAS
Ο πραγματικος κινδυνος υπαρχει αν προκαλεσεις εστω και μικρο ατυχημα....
Υπαρχουν αρκετοι εκει εξω που παρακαλανε να βρουν ενα σαν και σενα.
Αν ειναι με πεζο κλαψε απο τωρα.
Θα μπορει να σε κανει να δουλευεις για την υπολοιπη ζωη σου για αυτον..
Χωρις υπερβολες.
Καλα εκανες και το εγραψες για να μπορουμε να σε προειδοποιησουμε.
Παρε λιγο χρονο και πηγαινε ενα πρωι στην τροχαια να το βγαλεις..


σε ευχαριστώ πάρα πολυ φίλε.

KaTaNaS
08/05/2010, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από erstyle


Υ.Γ. : Μην αρχίσετε τις γνωστές παπαριές περί ''θέλαμε να σε προστατέψουμε''.

Μικρέ , αν καταλαβες τι ρώτησες ... κατσε διαβαζε απο τωρα γιατι με τοσο μυαλο που κουβαλας ίσως και να μην προλαβαινεις μεχρι τις εξετασεις.

κι επειδη ουτε μας ξερεις ουτε σε ξερουμε, αλλά βαρεθηκαμε να ακουμε για χαζά παιδιά που σκοτωθήκαν νέα, καθε φορά προστατεψε εστω το κεφαλι σου με ενα καλό κράνος, γερά δεμενο.

και κανε ότι σε μαθανε οι γονεις σου.

erstyle
08/05/2010, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Λοιπόν... έχουμε και λέμε...

Άδεια δίχως ικανότητα οδήγησης συνεπάγεται οτι ...

1. Σε περίπτωση ελέγχου θα σε σταματήσουν , θα σου χώσουν μια κλήση (το ποσό δεν το θυμάμαι... κάπου στα 200-250 ευρώ είναι ) συν δικάσιμο (εκεί μπορείς να την ξεφύγεις μιας και κακώς-κάκιστα παίρνει μεγάλο διάστημα για να γίνει και εντωμεταξύ μπορεί να έχεις βγάλει).

2. Σε περίπτωση τώρα ατυχήματος , ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ Η ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΉ... αυτό συνεπάγεται οτι ο άλλος που ήταν στο ατύχημα, καταθέτει αγωγή και μήνυση κατά της ασφαλιστικής του παπιού ή σε εσένα και στους γονείς σου απευθείας. Τι σημαίνει αυτό;

- Οτι και να ζητήσει θα το εισπράξει. Οποιοδήποτε ποσό και αν είναι αυτό θα πληρωθεί σε τεράστιο ποσοστό είτε απο την ασφαλιστική (που μετά θα πάει δικαστικά τους γονείς σου και αυτό είναι ακόμα χειρότερο) είτε θα υποχρεωθούn οι γονείς σου να το δώσουν. Μπορεί να φτάσει πολλές φορές και τις 100-200.000 ευρώ.

- Οι γονείς σου μηνύονται για αμέλεια ανηλίκου. Βλέπεις παρόλο που είσαι 17 αν δεν έχεις μυαλό στο κεφάλι σου και κάνεις βλακείες θα το πληρώσουν άλλοι για σένα.

- Σου δημιουργείται ποινικός φάκελος που σε ακολουθεί μια ζωή.

- Δεν σου επιτρέπεται να βγάλεις οποιαδήποτε άδεια ικανότητας οδήγησης διά Χ χρονικό διάστημα που θα πεί το δικαστήριο (απο 3 εώς και 5 χρόνια).

Αν λοιπόν δεν σε νοιάζει να καταστρέψεις την δική σου ζωή, την οικογένεια σου, τα οικονομικά της οικογένειας σου καθώς ίσως και ζωές άλλων...

ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΕΙ;... πιό σημαντικός είναι ο χρόνος σου άλλωστε που θα ξοδέψεις σε ενα κάρο μαλακίες απο το να δώσεις μέσα σε 2-3 μέρες για 50αρακι στην τροχαία.

Απορώ ρε πστ μου , ώρες ώρες τι πιτουρο έχουν για μυαλό οχι τόσο οι πιτσιρίκοι αλλά οι γονείς τους. Διότι αν το έλεγα εγώ στον πατέρα μου οτι θα οδηγώ χωρίς δίπλωμα , θα μου το είχε πάρει το παπί τότε,.,., και θα νόμιζες οτι ήταν η γιορτή του Αϊ Γιάννη του Μπουρλοτιέρη.

Gandalf


ευχαρίστω για την ενημέρωση αλλα απάντισε μου σε ένα πράγμα .ρωτάω ωστόσο για τις επιπτωσεις αν με σταματήσουν.απάντισε μου όμως σε κάτι ειναι τόσο σημαντικό να ξέρω να κάνω οκτάρια και να μάθω τι πάει να πει 10% ανηφόρα??? [τα ξέρω συμβολικά το λέω]

menelaos46
08/05/2010, 10:10
ευχαρίστω για την ενημέρωση αλλα απάντισε μου σε ένα πράγμα .ρωτάω ωστόσο για τις επιπτωσεις αν με σταματήσουν.απάντισε μου όμως σε κάτι ειναι τόσο σημαντικό να ξέρω να κάνω οκτάρια και να μάθω τι πάει να πει 10% ανηφόρα???


Δεν ειναι τοσο σημαντικο αλλα ειναι σημαντικο να εισαι καλυμενος νομικα.
Αν σε σταματησουν σου κανουν μυνηση η οποια σου ερχεται μετα απο κανα χρονο η καπου εκει.
Αν ομως τρακαρεις η χτυπησεις καποιον και του κανεις ζημια θα τον πληρωσεις παλυ η και για πολυ...

Αρα συμπερασμα ειναι σημαντικο να εισαι καλυμενος και πως εισαι καλυμενος???

ΜΕ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.

Και θα μου πεις τωρα εσυ με το μυαλο σου...

Δεν ειναι μαλακια να εξεταζεσαι σε δυο οκταρια κι ενα ερωτηματολογιο με δεκα σηματα που δε τα τηρεις σχεδον πουθενα η ασχετες ερωτησεις περι μαυρου παγου.....

Ειναι μαλακια ναι αλλα καλυτερα να δουν οτι μπορεις να κανεις εστω δυο οκταρια παρα τιποτα....

Και κατι αλλο φορα κρανος εγω το εκανα παντα απο το πρωτο μηχανακι.
Εχω πεσει ισα με 50 φορες κι εχω χτυπησει μια μονο ξερεις γιατι???
Γιατι ολες τις αλλες φοραγα κρανος και μπουφαν εκτος απο εκεινη...

argy_kap
08/05/2010, 10:17
σε ποια γειτονιά κυκλοφορείς??

vrider
08/05/2010, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από erstyle
ευχαρίστω για την ενημέρωση αλλα απάντισε μου σε ένα πράγμα .ρωτάω ωστόσο για τις επιπτωσεις αν με σταματήσουν.απάντισε μου όμως σε κάτι ειναι τόσο σημαντικό να ξέρω να κάνω οκτάρια και να μάθω τι πάει να πει 10% ανηφόρα??? [τα ξέρω συμβολικά το λέω]

Ναι ειναι σημαντικο να διαβασεις τον ΚΟΚ και να μαθεις τα σηματα και τις προτεραιοτες .
Να μαθεις τι ειναι αυτη η πουτανα η ανηφορα 10% και αν την ανεβαινει δικαβαλο με τη βαρβαρα το 50αρι σου!

Χρονο γιατι δεν εχεις? τοσο πολυασχολος εισαι απο τα 17 σου?

vangelis 64
08/05/2010, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από erstyle
επειδή πολλά ακούστηκαν από τους κάποιους εδώ,προσβλητικά τις περισσότερες φορές θα γράψω 2 λογάκια :

το θέμα του χρόνου:ξέρετε στα 17 [ αυτό σημαίνει σε ένα χρόνο πανελλήνιες για όσους δν έχουν δώσει ποτέ ή δν έχουν διαβάσει ποτέ ],πέφτει το διάβασμα του κερατά και όχι δν έχω πλέον χρόνο να διαβάσω για το δίπλωμα αλλα να βγώ μια βόλτα με τους φίλους μου βλάκες.

όσο για το γεγονός του ότι δν ξέρω από οδήγηση ,σας ενημερώνω οτι το κολομηχανάκι το καβαλάω από 12 χρονών στα πλαίσια της γειτονιάς.

ευχαριστώ όσους απλά απάντησαν στην ερώτηση, και με ενημερώσαν σχετικά με τη νομοθεσία.

Υ.Γ. : Μην αρχίσετε τις γνωστές παπαριές περί ''θέλαμε να σε προστατέψουμε''. Σε λάθος φόρουμ μπήκες αρχηγέ.

Δοκίμασε το http://sasehwolouskouladia.com Καλή επιτυχία στίς εξετάσεις σου:wave2:

byron
08/05/2010, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από erstyle
το θέμα του χρόνου:ξέρετε στα 17 [ αυτό σημαίνει σε ένα χρόνο πανελλήνιες για όσους δν έχουν δώσει ποτέ ή δν έχουν διαβάσει ποτέ ],πέφτει το διάβασμα του κερατά και όχι δν έχω πλέον χρόνο να διαβάσω για το δίπλωμα αλλα να βγώ μια βόλτα με τους φίλους μου βλάκες.


@@ μάντολες....

Όχι μεγάλε, δεν έχει κάτσει κανείς να διαβάσει στα 17 του και να προσπαθεί να μάθει ένα κωλοτετράδιο με σχηματάκια.

Αν (λέμε τώρα) βροντήξεις πάνω σε κανέναν περαστικό που κοίταγε τα άστρα, ή σε κανένα μυστήριο που την είδε στραβά, το πήδημα που θα φας εσύ και όποιοι θα πληρώνουν, ίσα που θα φτάσει μέχρι την ηλικία που θα διαβάζεις για διδακτορικό.

Καλή τύχη :wave2:

drspeed
08/05/2010, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από erstyle
επειδή πολλά ακούστηκαν από τους κάποιους εδώ,προσβλητικά τις περισσότερες φορές θα γράψω 2 λογάκια :

το θέμα του χρόνου:ξέρετε στα 17 [ αυτό σημαίνει σε ένα χρόνο πανελλήνιες για όσους δν έχουν δώσει ποτέ ή δν έχουν διαβάσει ποτέ ],πέφτει το διάβασμα του κερατά και όχι δν έχω πλέον χρόνο να διαβάσω για το δίπλωμα αλλα να βγώ μια βόλτα με τους φίλους μου βλάκες.

όσο για το γεγονός του ότι δν ξέρω από οδήγηση ,σας ενημερώνω οτι το κολομηχανάκι το καβαλάω από 12 χρονών στα πλαίσια της γειτονιάς.

ευχαριστώ όσους απλά απάντησαν στην ερώτηση, και με ενημερώσαν σχετικά με τη νομοθεσία.

Υ.Γ. : Μην αρχίσετε τις γνωστές παπαριές περί ''θέλαμε να σε προστατέψουμε''.

Ναι έχεις δίκιο, είσαι ο μόνος που θα δώσεις πανελλήνιες(του χρόνου).:hypnotize
Και εγώ έδωσα πανελλήνιες και πήρα και μηχανάκι στα 16 με υπογραφές γονέων και δίπλωμα έβγαλα όταν έπρεπε και ξανά έβγαλα δίπλωμα στα 18( μέσα στις πανελλήνιες) και βρήκα και τον χρόνο να ψάξω να βρω μηχανή και αυτοκίνητο.
Όταν σου αρέσει κάτι μπορείς να το κάνεις και να βρεις τον χρόνο που χρειάζεται για να το κάνεις.
Πες μας τώρα ότι δεν έχεις 40 λεπτά να πας να βγάλεις δίπλωμα στην τροχαία?????Τόσες απεργίες κάνουν οι καθηγητές, ούτε απουσία δεν θα πάρεις.

Και εγώ όταν δεν μπορούσα ή δεν ήθελα να κάνω κάτι ξέρεις πόσες δικαιολογίες έβρισκα!!!!!!!!!

castoras
08/05/2010, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από erstyle
επειδή πολλά ακούστηκαν από τους κάποιους εδώ,προσβλητικά τις περισσότερες φορές θα γράψω 2 λογάκια :

το θέμα του χρόνου:ξέρετε στα 17 [ αυτό σημαίνει σε ένα χρόνο πανελλήνιες για όσους δν έχουν δώσει ποτέ ή δν έχουν διαβάσει ποτέ ],πέφτει το διάβασμα του κερατά και όχι δν έχω πλέον χρόνο να διαβάσω για το δίπλωμα αλλα να βγώ μια βόλτα με τους φίλους μου βλάκες.

όσο για το γεγονός του ότι δν ξέρω από οδήγηση ,σας ενημερώνω οτι το κολομηχανάκι το καβαλάω από 12 χρονών στα πλαίσια της γειτονιάς.

ευχαριστώ όσους απλά απάντησαν στην ερώτηση, και με ενημερώσαν σχετικά με τη νομοθεσία.

Υ.Γ. : Μην αρχίσετε τις γνωστές παπαριές περί ''θέλαμε να σε προστατέψουμε''.


Αν θεωρείς παπαριά το να θέλουν κάποιοι να σε προστατεύσουν,τότε καλύτερα μην καβαλήσεις ποτέ.Σκέψου μόνο ότι πολλά μέλη εδω μέσα έχουν παιδιά και νιώθουν ''γονείς'' ακόμα και απέναντί σου.
Αφού λοιπόν ρε παλικάρι μας λες ότι είσαι τόσο συνειδητοποιημένος,γιατί θες να παρανομίσεις(κάτι που μπορεί να σου στοιχίσει τα καλύτερα χρόνια της ζωής σου ή τη ζωή κάποιου άλλου)και δεν περιμένεις μέχρι να βρεις χρόνο και να βγάλεις το δίπλωμα????

Κάτι τελευταίο,μπες και διάβασε όλη την ενότητα ''ΣΤΡΑΒΑ & ΑΝΑΠΟΔΑ'',όλη όμως για να δεις τί συμβαίνει κάθε μέρα και τι έχεις να αντιμετωπίσεις και γιατί σου τα λένε όλα αυτά

mikes
08/05/2010, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από erstyle
: όσο για το γεγονός του ότι δν ξέρω από οδήγηση ,σας ενημερώνω οτι το κολομηχανάκι το καβαλάω από 12 χρονών στα πλαίσια της γειτονιάς.

φιλαρακι συνελθε!! το οτι καβαλας το μηχανακι 5 χρονια στη ΓΕΙΤΟΝΙΑ σου δεν σε κανει καλο οδηγο!! ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΟΔΗΓΕΙΣ! ξερεις απλα να χειριζεσαι ενα μοτοποδηλατο! εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα!!!

kalesin
08/05/2010, 11:27
προσωπικα φιλαρακι στα παπαρια μου να σε προστατευσω
ουτε σε ξερω κ κατα πασα πιθανοτητα δε θα προλαβω κ να σε μαθω κιολας

απο τη στιγμη που μπαινεις σε ενα χωρο κ ζητας τη γνωμη καποιων, σου αρεσει δε σου αρεσει θα την ακουσεις

το αν θα την ακολουθησεις ειναι δικο σου θεμα.
Αν ειχες την εντυπωση οτι εδω μεσα θα ακουσεις λογια συμπαραστασης κ καβατζες για να γλυτωσεις τον μαλακα τον τροχαιο... επαιξες κ εχασες

life sucks.. προσπαθησε να το σκεφτεις τωρα, παρα να το μαθεις με τον κακο τροπο. Δε θα σου αρεσει πιστεψε με

υγ. καλου κακου βαλε ενα κρανακι. Τουλαχιστον οταν τσακιστεις να κλαινε μονο την τσεπη τους οι δικοι σου

Gandalf dr685sm
08/05/2010, 12:07
erstyle

φίλε μου θα στο πω "ωμά" όπως εύχομαι και χτύπα ξύλο μην σου συμβεί ποτέ.

1. Στην κλήση κτλ... θα είσαι απλά "φάρδος" γιατί πέρα απο το πρόστιμο και την δικάσιμο δεν θα έχεις παρενέργειες ΕΣΥ... γιατί είναι στην διακριτική ευχέρεια δικαστηρίου και αστυνομικού να κάνουν και μήνυση για "αμέλεια ανηλίκου" στους γονείς σου.

2. Στην περίπτωση ατυχήματος... πως το λέτε ώς πιτσιρικάδες;... α... ναι...θα σε "φασώσει" το δικαστήριο , η ασφαλιστική μαζί με όλη την οικογένεια σου.

Και ξέρει ποιό είναι το άσχημο;... ΘΑ ΣΟΥ ΤΥΧΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ... όποιος ανεβαίνει σε μηχανή 110% θα έχει πτώση.. χαζή και ακίνδυνη μπορεί να είναι ,... όπως μπορεί να είναι και πολύ σοβαρό ατύχημα.

Να στο πω και πολύ ωμά... αν με πετύχαινε ο οποιοσδήποτε πιτσιρικάς χωρίς δίπλωμα θα τον τύλιγα σε μια κόλα χαρτί και τους γονείς του μαζί και θα με πληρώναν μια ζωή. ΟΦΕΙΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΑΥΤΟ... οχι Πανελλήνιες μετά... αλλά ούτε να πας βόλτα δεν θα μπορείς απο το τρέξιμο σε δικαστήρια και αστυνομίες.

Και γιατί;... αναρρωτήσου το γιατί μόνο... γιατί δεν είχες 1-2 μέρες να δώσεις για εξετάσεις... στην τελική βρε φίλε, πήγαινε και δώσε μετά τις Πανελλήνιες. Τον Ιούνιο τελειώνουν οι γ#$@#! ... μόλις θα αρχιζουν οι ζέστες και θα έχεις χρόνο ακόμα να το πάρεις για βόλτα και να είσαι και μάγκας και καλυμένος για πάσης φύσεως μαλακία.

Εντάξει κατανοώ οτι είσαι πιτσιρίκος και το αίμα τρέχει πιο γρήγορα απο την σκέψη... αλλά σου ξαναλέω πως δεν αξίζει... 30 μέρες είναι για να λήξουν οι Πανελλήνιες... 17 χρόνια περίμενες.. θα πεθάνεις για 30 μέρες;

Δικό σου κεφάλι είναι.. δική σου οικογένεια.. μεγάλο παιδί είσαι.. κάνε οτι νομίζεις, αλλά να είσαι έτοιμος να αναλάβεις και ευθύνες μετά.


Φιλικά.

Gandalf

atom_smasher
08/05/2010, 12:41
Καλη τυχη στις πανελληνιες. η ζωη σου ομως δεν εξαρταται μονο απο αυτες. Και οπως ειπαν και οι προλαλησαντες οι οποιοι βασικα και στα @@ τους αν σκοτωθεις ή πληρωνεις μιας ζωη γιατι δεν ειχες χρονο παρα μονο για να διαβαζεις αλλα μην παρεις και κανεναν αλλον στο λαιμο σου. κανε υπομονη και μην αναφερεις οτι οδηγας απ τα 12 σαν ενδειξη ωριμοτητας και εμπειριας γιατι τα νεκροταφεια ειναι γεματα απο δαυτους.

Kaloston
08/05/2010, 12:49
Ηθελα να ξερα, αν σε καποια συναντηση για καφε ερχοταν ο 17χρονος και σας εκανε αυτη την ερωτηση κατιδιαν, ποσοι απο εσας θα τον κραζατε ετσι καταμουτρα. Αντι να κατσετε να τον συμβουλεψετε πεσατε να τον φατε. Μπορει να εχετε δικιο σε αυτα που λετε αλλα γιατι δεν του τα λετε με σωστο τροπο. Προς τι το κραξιμο? Εσεις οταν ησασταν πιτσιρικαδες δεν κανατε μαλακιες?

byron
08/05/2010, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Καλοστον
Εσεις οταν ησασταν πιτσιρικαδες δεν κανατε μαλακιες?

Φυσικά, και το πληρώσαμε.

MikeG
08/05/2010, 13:05
Μήπως λέω μήπως, πριν το 50αρκι σου πήρε δώρο ο μπαμπάς Hayabusa?

SVX
08/05/2010, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Μήπως λέω μήπως, πριν το 50αρκι σου πήρε δώρο ο μπαμπάς Hayabusa?


:winka: αντε πατηστε το χρονομετρο καποιος γιατι πολυ κρατησε.... πεθανε και η πρωτοτυπια... :a3: :a12: :a16: :a06:

kalesin
08/05/2010, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Καλοστον
Ηθελα να ξερα, αν σε καποια συναντηση για καφε ερχοταν ο 17χρονος και σας εκανε αυτη την ερωτηση κατιδιαν, ποσοι απο εσας θα τον κραζατε ετσι καταμουτρα. Αντι να κατσετε να τον συμβουλεψετε πεσατε να τον φατε. Μπορει να εχετε δικιο σε αυτα που λετε αλλα γιατι δεν του τα λετε με σωστο τροπο. Προς τι το κραξιμο? Εσεις οταν ησασταν πιτσιρικαδες δεν κανατε μαλακιες?

αν ερχοταν σε μια συναντηση κ μου εκανε αυτη την ερωτηση κ μετα με ελεγε κ βλακα, τοτε το να καβαλησει μηχανη θα ηταν το τελευταιο που θα τον ενοιαζε.

Το οτι εκανα μαλακιες δε σημαινει οτι τις κανω ακομα [οκ .. κανω αλλου ειδους μαλακιες, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα]
Αμα θελει καποιος να του χαιδεψω τα αυτια, σορυ, δεν ειμαι η γκομενα του.

Το κραξιμο το εριξα κ θα συνεχισω να το ριχνω οσο με αντιμετωπιζει σαν ηλιθιο. Τις συμβουλες τις ακουσε, του αρεσαν δε του αρεσαν.. αυτες ειναι. Το νομο με τα καλα κ τα κακα του τον ακουσε..
Εδω δυστυχως δεν ειναι η καφετερια που αραζει με τους κολλητους του ουτε τιποτα τετοιο.

Στην τελικη αν δεν του αρεσει ας φαει μονο τις πατατες*...






*copyright reserved

Xrated
08/05/2010, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από erstyle
παιδιά θα οδηγάω ένα 50αρι του πατέρα μου καμιά φορα.ειμαι 17.ξέρω πολύ καλή οδήγηση και δν έχω χρόνο να βγάλω δίπλωμα αν μας πιάσουν οι αγαπημένοι μας τροχονόμοι διατρέχω σοβαρώ κινδυνο?
Ο πατερας σου σε αφηνει?Αν ναι,γιατι δεν τον ρωτας?Προφανως θα ξερει οτι αφου εισαι ανηλικος κατηγορειται και αυτος.Αν σκοπευεις να το παιρνεις κρυφα καλα κανεις και ρωτας.Σου εξηγησαν ολες τις κυρωσεις οι προηγουμενοι.Παντως ο χρονος για να βγαλεις το διπλωμα μαζι με το διαβασμα ειναι δεν ειναι 2ωρες συνολο.Αυτη η δικαιολογια για τις πανελληνιες σβηστει καλυτερα φιλε.Και πρωτος βαθμολογικα στον πανελληνιο να θες να βγεις 2ωρες τις εχεις καθως και 20 ευρω πιστευω.Να ξερεις οτι σε περναω μολις 2 χρονια και δεν εχεις να κανεις με καποιον συντηρητικο γονιο.Μην ρισκαρεις να καταστρεψεις τη ζωη σου για μια βαρεμαρα 2 ωρων.Πηγαινε βγαλε το διπλωμα

sergiosm
08/05/2010, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από erstyle
το θέμα του χρόνου:ξέρετε στα 17 [ αυτό σημαίνει σε ένα χρόνο πανελλήνιες για όσους δν έχουν δώσει ποτέ ή δν έχουν διαβάσει ποτέ ],πέφτει το διάβασμα του κερατά και όχι δν έχω πλέον χρόνο να διαβάσω για το δίπλωμα αλλα να βγώ μια βόλτα με τους φίλους μου βλάκες.


Αν νομίζεις ότι είσαι ο μόνος εδώ μέσα που έδωσε ή έχει δώσει πανελλήνιες είσαι πολύ γελασμένος.

Όσο για το

Αρχικά δημιουργήθηκε από erstyle
Υ.Γ. : Μην αρχίσετε τις γνωστές παπαριές περί ''θέλαμε να σε προστατέψουμε''.

μην ξεχνάς ότι με το να αποτρέψεις κάποιον από το να οδηγεί χωρίς δίπλωμα δεν προστατεύει ΜΟΝΟ τον ίδιο, προστατεύει και τους ΑΛΛΟΥΣ που θα συναντήσει στο διάβα του.


Η ζωή είναι δική σου και φυσικά κανείς από εδώ δεν μπορεί να σε αποτρέψει από το να καβαλάς χωρίς δίπλωμα. Πρόσεξε μόνο να μην κάνεις καμιά μ@λ@κία που θα γ@μήσει και τη δική σου ζωή και τη ζωή της οικογένειας σου και τη ζωή κάποιου άλλου.

Αυτά. Πάρτα ως συμβουλή, ως νουθεσία, ως ό,τι θέλεις

:wave2:

chris_honda
08/05/2010, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Πιο πολυ με φοβιζει ο κινδυνος που διατρεχεις μεγαλωνοντας,απο την στιγμη που σε ενα ανοιχτο δημοσιο φορουμ ρωτας κατι για το οποιο θα επρεπε να ειχες κανει τουμπεκι.
17 χρονων εισαι ρεπουστμου δε σου κοβει ντιπ;

Ναι φυσικα και διατρεχεις κινδυνο και εσυ και οι δικοι σου και το ξερεις.
Κανε την βολτα σου αλλα μην περιμενεις απο δω να σε καθυσυχασει ο καθε αγνωστος που χεστηκε για σενα και τους δικους σου.

Υ.Γ Ο τροχονομος ειναι το τελευταιο πραγμα που θα επρεπε να σε αποσχολει.Και συ ρε μακταλα ελεος να πουμε.Το να εισαι "κουλ" ενηλιξ και ετσι ναουμ απεχει μια σπιθαμη απο το να εισαι εντελως μην πω....


+Οσα!!!

gcrook
08/05/2010, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Καλοστον
Εσεις οταν ησασταν πιτσιρικαδες δεν κανατε μαλακιες?

Αλλος ενα που απλα "δεν το πιανει" .
Στα 14 καβατζωναμε τα αυτοκινητα των γονιων μας και κοβαμε βολτες μεσα την πολη.
Απορω ακομα πως δεν πηραμε κανεναν σβαρνα αλλα δεν ειναι αυτο το ζητουμενο.

Το ζητουμενο ειναι το εξης:
1) Ξεραμε οτι ηταν παρανομο.
2) ΔΕΝ κυκλοφορουσαμε με πλακατ στους δρομους που εγραφε "Καβατζωνω το αμαξι του μπαμπα χωρις διπλωμα.Διατρεχω κινδυνο; " (δεν ειχαμε ιντερνετ τοτε οποτε το πλακατ θα ηταν κατι αντιστοιχο)

Θεωρω οτι το να κανεις τις μαλακιες σου μικρος ειναι μεγιστη εμπειρια (ειδικα αν την βγαλεις ανωδυνα, αλλιως κλαφτα) .Αλα δεν συνηγορω δεν παροτρυνω και δεν το παιζω κουλ ειδικα οταν η ζωη καποιων ανθρωπων μπορει να κριθει απο αυτο.

gcrook
08/05/2010, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από erstyle
όχι φίλαρακο δν μου κόβει.δν ξέρω τη νομοθεσία δν έιχα ασχολιθεί ποτε με θέματα σχετικά με το μηχανάκι.μόνο να οδηγώ ξέρω.

Newsflash φιλαρακο.

Για να οδηγησεις θες ενα πραγμα που λεγεται "διπλωμα".Ειναι νεα τεχνολογια, οποτε λογικο να μην το εχεις ακουσει, αλλα αν οδηγεις χωρις αυτο το "διπλωμα" και σε σταματησουν η εμπλακεις σε ατυχημα (αλλος θα φταιει στανταρ) σε πανε πιπα κωλα εσενα και το μπαμπα σου.Επισης ποναει πιο πολυ αμα πρεπει ο μπαμπας σου να πληρωνει παραλλημα με ζημιες και τα νοσηλεια σου απο την τσεπη του.

Και μεις στα 17 οδηγαρες ημασταν.Λογω τιμης.Και σε ειχαμε και χαλαρα.

billk
08/05/2010, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από erstyle

το θέμα του χρόνου:ξέρετε στα 17 [ αυτό σημαίνει σε ένα χρόνο πανελλήνιες για όσους δν έχουν δώσει ποτέ ή δν έχουν διαβάσει ποτέ ],πέφτει το διάβασμα του κερατά και όχι δν έχω πλέον χρόνο να διαβάσω για το δίπλωμα αλλα να βγώ μια βόλτα με τους φίλους μου βλάκες.
.


Πρώτον, μπαίνεις σε ένα φόρουμ, που στην ουσία είσαι φιλοξενούμενος, σου λύνουν επακριβώς την ερωτησή σου είτε με διάφορα σχόλια που το μόνο που θέλουν είναι να τονίσουν το πόσο επικύνδυνο μπορεί να εξελιχθεί για σένα, είτε με βάσει νομοθετικών στοιχείων και εσύ το μόνο που έχεις να πείς είναι ο χαρακτήρισμός "βλάκες";;;;; σόρρυ κιόλας αλλά θα έτρωγες μια σφαλιάρα αν μου το έλεγες σε εμένα, όλη δικιά σου.

Δεύτερον, δεν έχεις χρόνο απο τα 16 σου να ασχοληθείς στην ουσία μια βδομάδα να βγάλεις το δίπλωμα, έστω το καλοκαίρι, ενώ χρόνο να πηγαίνεις βόλτα με το παπί έχεις;;;Και εμείς δώσαμε πανελλήνιες και τότε δίναμε και σε όλα τα μαθήματα.

Στην τελική δώσε πανελλήνιες και μετά βγάλε το διπλωμά σου και πήγαινε όσες βόλτες θες.

Τρίτον κανείς δεν είπε ότι το δίπλωμα απο την τροχαία σε κάνει "οδηγό". Σου μαθαίνει τα βασικά που πρέπει να ξέρεις, ειδικά τα σχήματα με τις διασταυρώσεις και τις προτεραιότητες, πρέπει να τα ξέρεις για να βγείς στο δρόμο.

Αυτά είχα να πω εγώ, εντελώς φιλικά.

GiannisBlessed
08/05/2010, 19:46
ti to piezetai den paizei na apanthsei...:rolleyes: :sad:

erstyle
09/05/2010, 05:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Δεν ειναι τοσο σημαντικο αλλα ειναι σημαντικο να εισαι καλυμενος νομικα.
Αν σε σταματησουν σου κανουν μυνηση η οποια σου ερχεται μετα απο κανα χρονο η καπου εκει.
Αν ομως τρακαρεις η χτυπησεις καποιον και του κανεις ζημια θα τον πληρωσεις παλυ η και για πολυ...

Αρα συμπερασμα ειναι σημαντικο να εισαι καλυμενος και πως εισαι καλυμενος???

ΜΕ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.

Και θα μου πεις τωρα εσυ με το μυαλο σου...

Δεν ειναι μαλακια να εξεταζεσαι σε δυο οκταρια κι ενα ερωτηματολογιο με δεκα σηματα που δε τα τηρεις σχεδον πουθενα η ασχετες ερωτησεις περι μαυρου παγου.....

Ειναι μαλακια ναι αλλα καλυτερα να δουν οτι μπορεις να κανεις εστω δυο οκταρια παρα τιποτα....

Και κατι αλλο φορα κρανος εγω το εκανα παντα απο το πρωτο μηχανακι.
Εχω πεσει ισα με 50 φορες κι εχω χτυπησει μια μονο ξερεις γιατι???
Γιατι ολες τις αλλες φοραγα κρανος και μπουφαν εκτος απο εκεινη...


συμφωνώ μαζί σου απόλυτα.απλά κάποια μόνο που δν με βρίσαν ας πουμε

erstyle
09/05/2010, 05:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
Ναι έχεις δίκιο, είσαι ο μόνος που θα δώσεις πανελλήνιες(του χρόνου).:hypnotize
Και εγώ έδωσα πανελλήνιες και πήρα και μηχανάκι στα 16 με υπογραφές γονέων και δίπλωμα έβγαλα όταν έπρεπε και ξανά έβγαλα δίπλωμα στα 18( μέσα στις πανελλήνιες) και βρήκα και τον χρόνο να ψάξω να βρω μηχανή και αυτοκίνητο.
Όταν σου αρέσει κάτι μπορείς να το κάνεις και να βρεις τον χρόνο που χρειάζεται για να το κάνεις.
Πες μας τώρα ότι δεν έχεις 40 λεπτά να πας να βγάλεις δίπλωμα στην τροχαία?????Τόσες απεργίες κάνουν οι καθηγητές, ούτε απουσία δεν θα πάρεις.

Και εγώ όταν δεν μπορούσα ή δεν ήθελα να κάνω κάτι ξέρεις πόσες δικαιολογίες έβρισκα!!!!!!!!!

πόσων χρονών είσαι??στις απεργίς μου βάζουν φροντιστήρια.και δν έχω κανένα λόγο να πω ψεμματα-δικαιολογίες.δν σε ξέρω δν με ξέρεις

erstyle
09/05/2010, 05:22
οκ ρε παιδιά ευχαριστώ.δν θα νεβώ στο μηχανάκι χωρίς δίπλωμα και αυτό το οφείλω στο φόρουμ.ευχαριστω και πάλι.

ωστόσο δν χρειαζεται κάποιοι να το παίξουν Ήρωνες και να προσβάλουν.

το μηχανάκι δν θα το χρησιμοποιούσα για βόλτες μεσα στην πόλη.απλα όλοι οι φίλοι μου έχουν παπιά και όταν πηγαιναν για κανα μπανάκι μερικά χιλιόμετρα έξω απο την πόλη θα πη΄γαινα με το στρογγυλο για να μην τους επιβαρύνω.

προτιμώ τα ποδήλατα σε σχέση με το μηχανάκι.

τεσπα ευχαριστώ

α και επειδή είμαι και πολύ ποζέρι παρτε και το ποδήλατο-προτζεκτ μου :

http://s955.photobucket.com/albums/ae35/erstyle_/?action=view&current=pod1.jpg&newest=1

daz
09/05/2010, 05:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από erstyle


http://s955.photobucket.com/albums/ae35/erstyle_/?action=view&current=pod1.jpg&newest=1

Με αυτό ακούμπησες το κουτελάκι στην άσφαλτο? Προσοχή φίλε!!! Όπως βλέπεις...

erstyle
09/05/2010, 05:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Με αυτό ακούμπησες το κουτελάκι στην άσφαλτο? Προσοχή φίλε!!! Όπως βλέπεις...


όχι αφτού τα φρένα δν τη παλεύουν πολυ.εχω και αλλο ένα για μέσα στη πόλη.ένα μαουντεν τζαιαντ. βασικά δ ν ξέρω πως ακούστηκε αλλα δν στουκαρα με το μέτωπο.απλα έφυγα προς την ασφαλτο με το μέτωπο και ακουμπισε λιγακι.δοξα το θεο είμαι καλα.

TROOPER
10/05/2010, 03:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από erstyle
παιδιά θα οδηγάω ένα 50αρι του πατέρα μου καμιά φορα.ειμαι 17.ξέρω πολύ καλή οδήγηση και δν έχω χρόνο να βγάλω δίπλωμα αν μας πιάσουν οι αγαπημένοι μας τροχονόμοι διατρέχω σοβαρώ κινδυνο?

διατρεχεις μεγαλυτερο κινδυνο απο το γεγονος οτι γραφεις πως ξερεις πολυ καλη οδηγηση.

KIMONAS
10/05/2010, 04:13
Μην ανυσηχεις για την ψυχρολουσια που εφαγες απο μερικους εδω μεσα...ειναι ολοι καλα παιδια.
Και μονο που αφιερωσαν λιγο απο το χρονο τους για να κατσουν να σου γραψουν τις παγιδες που κρυβουν οι δρομοι για εναν χωρις διπλωμα, ο οποιος ειναι πιστιρικας ακομα πρεπει να σου λεει κατι.
Καταλαβαινουν οτι εισαι μικρος και προσπαθουν να σε προστατεψουν.Εχουν μονο καλες προθεσεις απλα μερικες φορες δεν εκφραζομαστε ολοι το ιδιο.
Μακαρι να ειχαμε ολοι μας οταν ειμαστε μικροι,καποιους που να μας συμβουλευουν σωστα.βλεπεις ομως τα foroum ηταν σπανια τοτε.
Καλως ορισες στην οικογενεια του Moto.gr και θα δεις οτι εδω μεσα υπαρχουν ατομα πολυ σωστα και με γνωσεις που δεν θα τις βρεις ευκολα εκει εξω.
Μολις βγαλεις το διπλωματακι σου,ποσταρε ξανα να σε συγχαιρουμε ολοι μαζι.
Και ενα καλο μουρατο κρανακι...θα σε βοηθησουμε και εκει.

Gandalf dr685sm
10/05/2010, 04:17
ρε συ ΚΙΜΟΝΑS.. Τι photosho-πια είναι αυτή με το VSTROM (vstrom δεν είναι; )στο avatar σου;... ή είσαι την ώρα που το ξεφορτώνεσαι πετώντας το στην θάλασσα.....;;;;;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf

KIMONAS
10/05/2010, 04:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
ρε συ ΚΙΜΟΝΑS.. Τι photosho-πια είναι αυτή με το VSTROM (vstrom δεν είναι; )στο avatar σου;... ή είσαι την ώρα που το ξεφορτώνεσαι πετώντας το στην θάλασσα.....;;;;;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf

Δεν ειναι photosho-πια...:lol: :lol: :lol: προπσθουσα να προλαβω το Ferry boat ......:rotflmao: :bawl: :rotflmao: :bawl:

http://yfrog.com/eldfgphj

Nostra
10/05/2010, 04:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από erstyle
ωστόσο δν χρειαζεται κάποιοι να το παίξουν Ήρωνες και να προσβάλουν.



ασχολείσου λιγο παραπάνω με το διάβασμα και θα έχεις χρόνο μετά τις εξετάσεις για διπλώματα κλπ.

VALES
10/05/2010, 05:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
ασχολείσου λιγο παραπάνω με το διάβασμα και θα έχεις χρόνο μετά τις εξετάσεις για διπλώματα κλπ.








Ήρωες ήθελε να πει φίλε, γιατί πραγματικά έτσι πρέπει να ονομάζονται 200 άνθρωποι που προσπαθούν 3 μέρες να πείσουν έναν 17'αρη να μην καβαλήσει μηχανάκι ΧΩΡΙΣ ΔΙΠΛΩΜΑ.



υ:γ: Πάνω από το 50% των θανατηφόρων ατυχημάτων, γίνονται μόλις 8-10 χιλιόμετρα από την έδρα του... άτυχου.

:wave2:

Nostra
10/05/2010, 05:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES


whatever... αλλά είρωνας δεν είμαι... :wave2:

webassasin
16/05/2010, 13:13
[i]

- Σου δημιουργείται ποινικός φάκελος που σε ακολουθεί μια ζωή.

-

[/B]
Mολις γινει 18 σβηνεται ο φακελος.

koulis19
16/05/2010, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
Mολις γινει 18 σβηνεται ο φακελος. :nono: :nono: :nono: :nono: :nono:

transalpblack
16/05/2010, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από erstyle
παιδιά θα οδηγάω ένα 50αρι του πατέρα μου καμιά φορα.ειμαι 17.ξέρω πολύ καλή οδήγηση και δν έχω χρόνο να βγάλω δίπλωμα αν μας πιάσουν οι αγαπημένοι μας τροχονόμοι διατρέχω σοβαρώ κινδυνο?

Μερικοί άνθρωποι, ή πολύ μακάκες είναι ή πολύ πολύ μακάκες. Δεν εξηγείτα ιδιαφορετικά



Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Λοιπόν... έχουμε και λέμε...

Άδεια δίχως ικανότητα οδήγησης συνεπάγεται οτι ...

1. Σε περίπτωση ελέγχου θα σε σταματήσουν , θα σου χώσουν μια κλήση (το ποσό δεν το θυμάμαι... κάπου στα 200-250 ευρώ είναι ) συν δικάσιμο (εκεί μπορείς να την ξεφύγεις μιας και κακώς-κάκιστα παίρνει μεγάλο διάστημα για να γίνει και εντωμεταξύ μπορεί να έχεις βγάλει).

2. Σε περίπτωση τώρα ατυχήματος , ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ Η ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΉ... αυτό συνεπάγεται οτι ο άλλος που ήταν στο ατύχημα, καταθέτει αγωγή και μήνυση κατά της ασφαλιστικής του παπιού ή σε εσένα και στους γονείς σου απευθείας. Τι σημαίνει αυτό;

- Οτι και να ζητήσει θα το εισπράξει. Οποιοδήποτε ποσό και αν είναι αυτό θα πληρωθεί σε τεράστιο ποσοστό είτε απο την ασφαλιστική (που μετά θα πάει δικαστικά τους γονείς σου και αυτό είναι ακόμα χειρότερο) είτε θα υποχρεωθούn οι γονείς σου να το δώσουν. Μπορεί να φτάσει πολλές φορές και τις 100-200.000 ευρώ.

- Οι γονείς σου μηνύονται για αμέλεια ανηλίκου. Βλέπεις παρόλο που είσαι 17 αν δεν έχεις μυαλό στο κεφάλι σου και κάνεις βλακείες θα το πληρώσουν άλλοι για σένα.

- Σου δημιουργείται ποινικός φάκελος που σε ακολουθεί μια ζωή.

- Δεν σου επιτρέπεται να βγάλεις οποιαδήποτε άδεια ικανότητας οδήγησης διά Χ χρονικό διάστημα που θα πεί το δικαστήριο (απο 3 εώς και 5 χρόνια).

Αν λοιπόν δεν σε νοιάζει να καταστρέψεις την δική σου ζωή, την οικογένεια σου, τα οικονομικά της οικογένειας σου καθώς ίσως και ζωές άλλων...

ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΕΙ;... πιό σημαντικός είναι ο χρόνος σου άλλωστε που θα ξοδέψεις σε ενα κάρο μαλακίες απο το να δώσεις μέσα σε 2-3 μέρες για 50αρακι στην τροχαία.

Απορώ ρε πστ μου , ώρες ώρες τι πιτουρο έχουν για μυαλό οχι τόσο οι πιτσιρίκοι αλλά οι γονείς τους. Διότι αν το έλεγα εγώ στον πατέρα μου οτι θα οδηγώ χωρίς δίπλωμα , θα μου το είχε πάρει το παπί τότε,.,., και θα νόμιζες οτι ήταν η γιορτή του Αϊ Γιάννη του Μπουρλοτιέρη.

Gandalf

Άξιος φίλε μου:a19: :a23:

daz
16/05/2010, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από erstyle
οκ ρε παιδιά ευχαριστώ.δν θα νεβώ στο μηχανάκι χωρίς δίπλωμα και αυτό το οφείλω στο φόρουμ.ευχαριστω και πάλι.


α και επειδή είμαι και πολύ ποζέρι παρτε και το ποδήλατο-προτζεκτ μου :

http://s955.photobucket.com/albums/ae35/erstyle_/?action=view&current=pod1.jpg&newest=1

Το κατάλαβε Κώστα και το έριξε στο ποδήλατο.:)