PDA

View Full Version : Περί Iso αρχείων



vangelis 64
08/05/2010, 03:25
Μπορώ να "κάψω" αρχεία ISO σε στικάκι,αντί να χρησιμοποιήσω dvd?Γίνεται ή έχω φαντασιώσεις; :wacko:

BLiTzER
08/05/2010, 03:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Μπορώ να "κάψω" αρχεία ISO σε στικάκι,αντί να χρησιμοποιήσω dvd?Γίνεται ή έχω φαντασιώσεις; :wacko:

Τι ακριβώς θες να κάνεις? Δε γίνεται άμεσα (πχ με το Nero), αλλά υπάρχουν εξειδικευμένα προγράμματα γι'αυτή τη δουλειά, χρησιμοποιώντας "πλάγιους" τρόπους.

vaska
08/05/2010, 03:34
Τι εννοείς "να κάψω". Τα στικάκια δεν γράφονται όπως τα dvd & cd. Πες τι θες να κάνεις ακριβώς και θα σου δώσω λύση.

vangelis 64
08/05/2010, 03:38
Έχω λοιπόν κάποια προγράμματα που είναι σε μορφή ISO.Όλοι ξέρουμε ότι τρέχουν μόνο μέσα από CD,DVD.

Κάπου τυχαία διάβασα ότι αυτό μπορεί να γίνει και σε USB flash.Κατάλαβα σωστά;Είναι δηλαδή εφικτό το στικάκι να κάνει τη δουλειά που κάνει το CD?

BLiTzER
08/05/2010, 03:40
Το ξερα ότι κάπου εκεί το πας. Υπάρχει ακόμα πιο πρακτικός τρόπος. Εικονικό cd drive, mount εκεί και εκτέλεση ουσιαστικά κατευθείαν από τον σκληρό σου, μόλις με μερικά clicks. Δοκίμασε τα daemon tools. Θα με θυμηθείς.

vaska
08/05/2010, 03:47
Λοιπόν, γράφεις τα iso κανονικά στο στικάκι με copy paste, εγκαθιστάς το πρόγραμμα magicdisc που είναι αυτόνομη εγκατάσταση του magic iso, το οποίο δημιουργεί εικονικά drive, φορτώνεις τα iso αρχεία και είσαι οκ.

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι αλλά είναι σαφώς πιο μπελαλίδικοι.

vangelis 64
08/05/2010, 03:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Το ξερα ότι κάπου εκεί το πας. Υπάρχει ακόμα πιο πρακτικός τρόπος. Εικονικό cd drive, mount εκεί και εκτέλεση ουσιαστικά κατευθείαν από τον σκληρό σου, μόλις με μερικά clicks. Δοκίμασε τα daemon tools. Θα με θυμηθείς. Αυτό το "Εικονικό cd drive" δεν τό'χω.αν χρησιμοποιήσω τα daemon tools πρέπει να μάθω γι' αυτό εκ τών προτέρων ή το πρόγραμμα(daemon tools)θα με πάει μόνο του;

m-power
08/05/2010, 03:50
τα αρχεία iso ανοίγουν με το winrar βασικά τα ανοίγει σαν να είναι rar αρχεία με αποτέλεσμα να μπορείς να εγκαταστήσεις το πρόγραμμα κανονικά χωρίς να τα γράψεις σε cd/dvd.

vaska
08/05/2010, 03:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Το ξερα ότι κάπου εκεί το πας. Υπάρχει ακόμα πιο πρακτικός τρόπος. Εικονικό cd drive, mount εκεί και εκτέλεση ουσιαστικά κατευθείαν από τον σκληρό σου, μόλις με μερικά clicks. Δοκίμασε τα daemon tools. Θα με θυμηθείς.

ρε πστ μου συνέχεια με προλαβαίνεις.

υ.γ. το daemon tools πολλές φορές κάνει conflict με άλλους πόρους και μπορεί στο ξαφνικό να εισπράξει "μπλε οθόνη". Το πρόγραμμα που του λέω είναι ίσως το πιο αθώο του είδους.
:wave2: :wave2:

vangelis 64
08/05/2010, 03:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Λοιπόν, γράφεις τα iso κανονικά στο στικάκι με copy paste, εγκαθιστάς το πρόγραμμα magicdisc που είναι αυτόνομη εγκατάσταση του magic iso, το οποίο δημιουργεί εικονικά drive, φορτώνεις τα iso αρχεία και είσαι οκ.

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι αλλά είναι σαφώς πιο μπελαλίδικοι. Χρησιμοποιώ το ashampoo προς το παρόν.Θα το ψάξω να δω αν έχει τέτοια λειτουργία και βλέπουμε πάλι.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.:beer: :beer:

super_toto
08/05/2010, 03:50
Αν κατλαλαβα καλά θέλεις να αποσυμπιέσεις το iso και να το ρίξεις στο στικάκι.
Υπάρχουν πολλά προγραμματα για αυτή τη δουλειά. Το magic iso ειναι καλό. Υπάρχουν κι αλλα freeware. Βάλε στο google iso unzip ή iso unpack.

vaska
08/05/2010, 03:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Αν κατλαλαβα καλά θέλεις να αποσυμπιέσεις το iso και να το ρίξεις στο στικάκι.
Υπάρχουν πολλά προγραμματα για αυτή τη δουλειά. Το magic iso ειναι καλό. Υπάρχουν κι αλλα freeware. Βάλε στο google iso unzip ή iso unpack.

Δεν θέλει ν' αποσυμπιέσει, θέλει να τα τρέξει σαν εικόνες (αυτό κατάλαβα)

vaska
08/05/2010, 03:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Χρησιμοποιώ το ashampoo προς το παρόν.Θα το ψάξω να δω αν έχει τέτοια λειτουργία και βλέπουμε πάλι.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.:beer: :beer:

Αν θες online βοήθεια, στείλε μου πμ, έχω κανένα μισάωρο μέχρι να πλακώσει κόσμος, να σε βοηθήσω ...

ΜΟΖΑΡΤ
08/05/2010, 03:59
αν θελεις να βαλεις windows σε στικακι για να κανεις εγκατασταση
ειναι αλλη διαδικασια
πρεπει να κανεις bootable το στικακι και να δηλωσεις και στο bios το usb

BLiTzER
08/05/2010, 04:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Αυτό το "Εικονικό cd drive" δεν τό'χω.αν χρησιμοποιήσω τα daemon tools πρέπει να μάθω γι' αυτό εκ τών προτέρων ή το πρόγραμμα(daemon tools)θα με πάει μόνο του;

Δεν το χεις. Το δημιουργεί το προγραμματάκι που σου είπα. Αν κατέχεις λίγο, δε θα δυσκολευτείς. Αν έχεις πρόβλημα, μιλάς.


Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
υ.γ. το daemon tools πολλές φορές κάνει conflict με άλλους πόρους και μπορεί στο ξαφνικό να εισπράξει "μπλε οθόνη". Το πρόγραμμα που του λέω είναι ίσως το πιο αθώο του είδους.
:wave2: :wave2:

Αυτό ξέρω, αυτό εμπιστεύομαι. Δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα σε ΧΡ και 7. Ας χρησιμοποιήσει όποιο νομίζει. Δε με πληρώνει η disc soft :P

vangelis 64
08/05/2010, 04:17
Τελικά έκανα το απλούστερο:Αποσυμπίεση με το WinRar και τρέξιμο από τον σκληρό.Δεν ήξερα τόσον καιρό ότι γίνεται αυτό.

Σάς ευχαριστώ και πάλι.:beer: :beer: :beer: :wave2:

vangelis 64
08/05/2010, 04:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
αν θελεις να βαλεις windows σε στικακι για να κανεις εγκατασταση
ειναι αλλη διαδικασια
πρεπει να κανεις bootable το στικακι και να δηλωσεις και στο bios το usb Χρήσιμη πληροφορία για το μέλλον.:a013:

ΜΟΖΑΡΤ
08/05/2010, 04:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Τελικά έκανα το απλούστερο:Αποσυμπίεση με το WinRar και τρέξιμο από τον σκληρό.Δεν ήξερα τόσον καιρό ότι γίνεται αυτό.

Σάς ευχαριστώ και πάλι.:beer: :beer: :beer: :wave2:
:eyepop: :p δεν θα το πιστεψεις βγηκε ηλεκτρικη κιθαρα :lol:
χουμορακι ε?:lol:

KIMONAS
08/05/2010, 04:18
επισης το power iso ειναι καλο,δωρεαν και ευκολο.
Κανει τα παντα

ΜΟΖΑΡΤ
08/05/2010, 04:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από KIMONAS
επισης το power iso ειναι καλο,δωρεαν και ευκολο.
Κανει τα παντα

οπως και να εχει πιο λιγη ωρα παιρνει να καψεις cdακι και να κανεις install εκει

vangelis 64
08/05/2010, 04:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
οπως και να εχει πιο λιγη ωρα παιρνει να καψεις cdακι και να κανεις install εκει Μπα μην το λες.Με τον τρόπο που το έκανα τώρα,τον ίδιο χρόνο πήρε.Άσε που βαράω τη γκεφάλα μου που τόσα χρόνια έχω γεμίσει τον τόπο με CD.

Να φανταστείς ότι αυτό που εγκαθιστώ τώρα,χρειάζεται 9 DVD.:cry: και δεν έχει και κιθάρα μέσα γαμώτη...:p

BLiTzER
08/05/2010, 04:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Μπα μην το λες.Με τον τρόπο που το έκανα τώρα,τον ίδιο χρόνο πήρε.Άσε που βαράω τη γκεφάλα μου που τόσα χρόνια έχω γεμίσει τον τόπο με CD.

Να φανταστείς ότι αυτό που εγκαθιστώ τώρα,χρειάζεται 9 DVD.:cry: και δεν έχει και κιθάρα μέσα γαμώτη...:p

Και προτιμάς να κάνεις extract 50gb στον σκληρό σου, παρά να κάνεις αυτό που σου πα :P Εγώ κρατάω τα πάντα σε ένα partition στον σκληρό μου και όποτε χρειαστώ κάτι, κάνω ένα mount, install, unmount, έτοιμος.

ΜΟΖΑΡΤ
08/05/2010, 04:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Και προτιμάς να κάνεις extract 50gb στον σκληρό σου, παρά να κάνεις αυτό που σου πα :P Εγώ κρατάω τα πάντα σε ένα partition στον σκληρό μου και όποτε χρειαστώ κάτι, κάνω ένα mount, install, unmount, έτοιμος.
ωχ αρχησαν τα κοκοψωνια και το κοκοψαρα :lol:

vangelis 64
08/05/2010, 04:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Και προτιμάς να κάνεις extract 50gb στον σκληρό σου, παρά να κάνεις αυτό που σου πα :P Εγώ κρατάω τα πάντα σε ένα partition στον σκληρό μου και όποτε χρειαστώ κάτι, κάνω ένα mount, install, unmount, έτοιμος. Έχω τρεις,εκ τών οποίων ο ένας είναι για τη δουλειά που κάνω τώρα,ό δεύτερος έχει τα πρωτότυπα συμπιεσμένα και ο άλλος το λειτουργικό.
μαλακία; :look:

ΜΟΖΑΡΤ
08/05/2010, 04:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Έχω τρεις,εκ τών οποίων ο ένας είναι για τη δουλειά που κάνω τώρα,ό δεύτερος έχει τα πρωτότυπα συμπιεσμένα και ο άλλος το λειτουργικό.
μαλακία; :look:
ε ναι ειναι σαν να εχεις 6 χορδο μπασο και προσπαθεις να παιξεις δωδεκαμετρο :lol:

vangelis 64
08/05/2010, 05:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
ε ναι ειναι σαν να εχεις 6 χορδο μπασο και προσπαθεις να παιξεις δωδεκαμετρο :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

stefanos
08/05/2010, 07:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Τελικά έκανα το απλούστερο:Αποσυμπίεση με το WinRar και τρέξιμο από τον σκληρό.Δεν ήξερα τόσον καιρό ότι γίνεται αυτό.

Σάς ευχαριστώ και πάλι.:beer: :beer: :beer: :wave2:

Με τον ίδιο τρόπο μπορείς να κάνεις αποσυμπίεση σε στικάκι για χρήση σε άλλες συσκευες

Akatanomastos
08/05/2010, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Τελικά έκανα το απλούστερο:Αποσυμπίεση με το WinRar και τρέξιμο από τον σκληρό.Δεν ήξερα τόσον καιρό ότι γίνεται αυτό. yoy can't teach an old dog
new tricks:sick: