PDA

View Full Version : Την συμβουλή σας παρακαλώ



s2johnyk
08/05/2010, 05:56
Γεια σας παιδιά,

Ονομάζομαι Γιάννης και θα ήθελα την συμβουλή σας καθ ότι σε θέματα μοτοσυκλέτας έχω μαύρα μεσάνυχτα. Είμαι προ των πυλών για τα πρώτα ..άντα . Στα βαθιά μου γεράματα λοιπόν αποφάσισα και εγώ να πάρω μηχανή. Στο επάγγελμα είμαι εξωτερικός πωλητής οπότε με την μοτοσυκλέτα θέλω να μειώσω τα έξοδα κίνησης αλλά και τον χρόνο παραμονής μου στο δρόμο (με το αυτοκίνητο σε μια μέρα έχω φάει και ολόκληρο 8ωρο λόγο κίνησης).
Καθ ότι στην αυτοκινητιστική μου πορεία από τα γεννοφάσκια μου έχω Honda θα ήθελα να κινηθώ στα ίδια λημέρια, χωρίς αυτό να σημαίνει πως αν κάποιος με επιχειρήματα που αποδείξει ότι πρέπει να δω και κάτι άλλο ότι δεν θα το κάνω.
Σαν νέος στο χώρο είμαι μεταξύ Honda CBF 500 ABS και Honda SH 300 ABS . Ξέρω ότι είναι διαφορετική κατηγορία και ότι είναι σαν να συγκρίνω πορτοκάλια με ρεβίθια αλλά καθ ότι δεν γνωρίζω και πολλά από την συμπεριφορά των παραπάνω δικύκλων δεν μπορώ να έχω σαφή εικόνα για το ποιο ταιριάζει καλύτερα στις ανάγκες μου (για αυτό και ο βαρετός πρόλογος :) ).
Όποιος έχει τον χρόνο και την διάθεση, παρακαλώ ας μου αναπτύξει την γνώμη στους παρακάτω τομείς:

• Κατανάλωση
• Αξιοπιστία
• Ασφάλεια
• Χρηστικότητα (ευελιξία στην κίνηση)
• Συντήρηση
• Ευκολία οδήγησης

Τις ανάγκες τις οποίες καλείται να καλύψει ο ‘’νέος έρωτας’’ τις γνωρίζετε, άντε σε αυτές να προστεθεί και κανένα ταξιδάκι. Οι τιμές σαν μτχ είναι σχετικά κοντά οπότε αν έχετε να προτείνεται κάτι παρακαλώ κάντε το.
Συγγνώμη για το μακροσκελή post, καλή συνέχεια σε όλους και πάντα όρθιοι.

menelaos46
08/05/2010, 06:03
Με το sh θα κανεις καλυτερη δουλεια μεσα στην πολη αλλα το cbf ειναι μοτ/τα.
Στα χρηματα που εχεις καταληξει υπαρχουν κι αλλες επιλογες.
Εγω θα προτιμουσα το sh.

stefanos
08/05/2010, 06:12
Χοντρικά η μηχανή είναι πιό ασφαλής και το σκουτεράκι πιό ευέλικτο, περισσότερη συντήρηση πιό εύκολο στην οδήγηση αλλά πάντα υπάρχει θέμα με τις αναρτήσεις του sh και γενικά των σκούτερ που δεν είναι ανάλογες μοτοσυκλέτας και δεν έχω βρεί και καμιά έτοιμη λύση γι αυτό (μην φανταστείς πρόβλημα πάρε βόλτα και τα 2 και θα δείς τι σου κάνει).
Για την πόλη θα σε βολέψει το sh περισσότερο νομίζω, αλλά δεν είναι μοτοσυκλέτα.

s2johnyk
08/05/2010, 09:19
Ευχαριστώ πολύ για τις ως τώρα απαντήσεις σας.
Υπάρχει κάποιος κάτοχος που θα μπορούσε να με πληροφορήσει για την κατανάλωση μιας εκ των δυο (ή και των δυο :) ), γνωρίζω ότι η κατανάλωση της 500αρας θα είναι μεγαλύτερη, αυτό που δεν γνωρίζω είναι ποσό ακριβώς.
Επίσης επειδή θα είναι μτχ όποια από τις δυο και αν πάρω υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω στα χιλιόμετρα?

stefanos
08/05/2010, 14:18
Λοιπόν το sh μου καίει γύρω στα 5λίτρα στα 100 χιλ. κυνηγημένο.

p@nos
08/05/2010, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Λοιπόν το sh μου καίει γύρω στα 5λίτρα στα 100 χιλ. κυνηγημένο.



:eek: :eek: :eek:


σα πολυ δε καιει?



και δεν εχω υπολογισει ποσο καιει ο μπεβερλης γμτ:sick:
παντως σιγουρα λιγοτερο...