PDA

View Full Version : Πρόβλημα για 'παλαιούς' λύτες



ikarosk
08/05/2010, 07:15
Καλημέρα στα forum.
Προσπαθώ να δέσω τις μπουκάλες από την R65, μετά από αποσυναρμολόγηση για αλλαγή τσιμουχών.
Ενώ λύθηκαν εύκολα, δεν εννοούν να δέσουν με κανένα τρόπο. Η άλλεν βιδα που βρίσκεται στο κατώτερο άκρο της μπουκάλας περιστρέφεται μαζί με το καλάμι χωρίς να σφίγγει. Αν συγκρατήσω το καλάμι, τότε περιστρέφεται μαζί με το έμβολο εσωτερικά του καλαμιού.
Με ιδιοσυσκευή συμπίεσα την μπουκάλα μέχρι τέρμα αλλά και πάλι τίποτε.
Αν έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο ας βοηθήσει.:a4: :bigcry: :a4: :bigcry: :a4:

notakos600
08/05/2010, 07:19
Με αποσυμπιεσμένη τελείως τη μπουκάλα δοκίμασες;

ikarosk
08/05/2010, 07:25
Αρχικά με αποσυμπιεσμένη το δοκίμασα αλλά δεν..............

notakos600
08/05/2010, 07:29
Βασικά κι εγώ από σύμπτωση κατάφερα και την έδεσα τη μπουκάλα, από άλλο μηχανάκι βέβαια.
Λέω σύμπτωση γιατί έφτασα στο αμήν να την κοπανάω κάτω, έκανε και ζέστη.
Δυστυχώς πάει καιρός και δεν θυμάμαι πως τα κατάφερα στο τέλος.

ikarosk
08/05/2010, 07:35
Στα Marzocchi που έχω λύσει δεν μου παρουσιάστηκε ποτέ τέτοιο πρόβλημα.

lspiros
08/05/2010, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από ikarosk
Καλημέρα στα forum.
Προσπαθώ να δέσω τις μπουκάλες από την R65, μετά από αποσυναρμολόγηση για αλλαγή τσιμουχών.
Ενώ λύθηκαν εύκολα, δεν εννοούν να δέσουν με κανένα τρόπο. Η άλλεν βιδα που βρίσκεται στο κατώτερο άκρο της μπουκάλας περιστρέφεται μαζί με το καλάμι χωρίς να σφίγγει. Αν συγκρατήσω το καλάμι, τότε περιστρέφεται μαζί με το έμβολο εσωτερικά του καλαμιού.
Με ιδιοσυσκευή συμπίεσα την μπουκάλα μέχρι τέρμα αλλά και πάλι τίποτε.
Αν έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο ας βοηθήσει.:a4: :bigcry: :a4: :bigcry: :a4:

αν καταλαβα καλα.............
στο R51 που ανακατασκευασα η μπουκαλα ηταν τυπου μπαγιονε.δηλαδη δενει με μιση στροφη.και εγω μεχρι να το καταλαβω κατεβασα αρκετα καντηλια:wave2:

ikarosk
08/05/2010, 09:56
Μακάρι να ήταν έτσι, αλλά δεν είναι η άτιμη:a52:

vaska
08/05/2010, 11:37
Με αερόκλειδο, λόγω αδράνειας θα σφίξει η αλενόβιδα χωρίς να περιστραφεί το καλάμι.
:wave2:

lamoun
08/05/2010, 17:47
Δες ΕΔΩ (http://gstwins.com/gsboard/index.php?topic=7084.0) στο 6ο ποστ.

Το θέμα είναι αν και στο δικό σου καλάμι το πάνω μέρος του damping rod έχει κατάλληλη υποδοχή.

sapila racing
09/05/2010, 05:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ikarosk
Καλημέρα στα forum.
Προσπαθώ να δέσω τις μπουκάλες από την R65, μετά από αποσυναρμολόγηση για αλλαγή τσιμουχών.
Ενώ λύθηκαν εύκολα, δεν εννοούν να δέσουν με κανένα τρόπο. Η άλλεν βιδα που βρίσκεται στο κατώτερο άκρο της μπουκάλας περιστρέφεται μαζί με το καλάμι χωρίς να σφίγγει. Αν συγκρατήσω το καλάμι, τότε περιστρέφεται μαζί με το έμβολο εσωτερικά του καλαμιού.
Με ιδιοσυσκευή συμπίεσα την μπουκάλα μέχρι τέρμα αλλά και πάλι τίποτε.
Αν έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο ας βοηθήσει.:a4: :bigcry: :a4: :bigcry: :a4:

Βάλε μια φωτό απο το πηρούνι να καταλάβω ποιό ακριβώς είναι.
Στο R75 μου το κατω μέρος είναι σαν της φωτό, όπου με ενα αλλεν κρατας το εμβολο σταθερό και σφίγγεις με ενα 13.

Σε αλλες μοτο θα πρέπει να μπορέσεις να κρατήσεις κόντρα στο εmβολο με καταλληλο μακρύ εργαλείο που θα μπεί απο το πανω μερος του καλαμιού και θα πιάσει στο εμβολο.


197291

sapila racing
09/05/2010, 05:49
Κοίταξα τα manual και είδα οτι το R65 εχει διαφορετικό πηρούνι.

Για να το δέσεις εχεις 2 επιλογές, η μία είναι με αερόκλειδο όπως είπε ο vaska πιο πάνω.

Η 2η ειναι με τον τρόπο που σου περιέγραψα πιο πάνω.
Θα χρειαστείς ενα 'ειδικό' εργαλείο που μπορείς να φτιάξεις ευκολα και μόνος σου. Μια βέργα γυρω στο 1 μέτρο στην οποία θα κολλήσεις μια βίδα με 13 κεφάλι.
Το ανω μέρος του εμβόλου εχει υποδοχή σαν αλλεν με πολλές γωνίες.
Με αυτό το εργαλείο θα μπορέσεις να κρατήσεις σταθερό το έμβολο ωστε να σφίξεις την βίδα απο κάτω.


:wave2:

notakos600
09/05/2010, 07:19
Εγώ στο ΧΤ είχα φτιάξει, ενώνοντας 3-4 σωληνωτά κλειδιά διαφορετικών διατομών, το ''ειδικό'' εργαλείο που αναφέρει ο sapila.

edit: τελικά θυμήθηκα πως είχα βιδώσει, ξεβιδώσει τις άλλεν των καλαμιών. :smokin:

p@nos
09/05/2010, 07:26
εγω παλι ειχα παρει μια χαλκοσωληνα και ειχα κολλησει το καρυδακι στην ακρη της για τα καλαμια


:lol: :lol: :lol:

notakos600
09/05/2010, 07:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
εγω παλι ειχα παρει μια χαλκοσωληνα και ειχα κολλησει το καρυδακι στην ακρη της για τα καλαμια


:lol: :lol: :lol:


Άμα δούλεψε και έκανε δουλειά μια χαρά τη βρίσκω. :beer:

p@nos
09/05/2010, 07:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Άμα δούλεψε και έκανε δουλειά μια χαρά τη βρίσκω. :beer:


μωρε σουπερ δουλεψε, αλλου ειχα σκαλωσει εγω με τα καλαμια:blush:

ikarosk
11/05/2010, 13:15
Λοιπόν αφού έλυσα εντελώς την μπουκάλα, βρήκα τον τρόπο και τον περγράφω παρακάτω.
Με κάποιο τρόπο πιέζουμε την τάπα (2) μέσα στο καλάμι και αποκαλύπτεται μία ασφάλεια(1) στο εσωτερικό του καλαμιού.
Αφού αφαιρέσουμε την ασφάλεια από την εγκοπή της (3) αφήνουμε σιγά-σιγά την τάπα να την πιέσει το ελατήριο προς τα έξω.
Τραβάμε έξω πλέον το ελατήριο, και στα άδυτα του καλαμιού βλέπουμε το έμβολο πράγματι με μία κεφαλή 13mm.(4)
Με καρυδάκι σε μακριά προέκταση, κρατάμε κόντρα και σφίγγουμε την γ%&^(*)%#$@η την άλλεν από το κατω μέρος.
Ελπίζω να βοηθήσει και άλλους σε αντίστοιχες περιπτώσεις :sun:


197514