PDA

View Full Version : upd se bros?



sernodas2
08/05/2010, 08:48
poio upd mporei na mpei se bros k na min allaxoun organa k zanta??
.......stw

georgio
08/05/2010, 09:40
Γεια χαρά φίλε.

Δεν νομίζω ότι γίνεται εύκολα αυτό που θες. Για να κρατήσεις τη ζάντα πρέπει μάλλον να κρατήσεις και τον άξονα, ή ο νέος άξονας να είναι ίδιος σε διαστάσεις και να ταιριάζει με τις υποδοχές στα καλάμια. Επίσης πρέπει να βρεις usd που να ταιριάζει η βάση της δαγκάνας του φρένου και κατά προτίμηση να έχει μόνο αριστερά βάση για δαγκάνα (για αισθητικούς λόγους, μην έχεις τις βάσεις να φαίνονται στη δεξιά μπουκάλα). Επίσης πρέπει να κάνεις πατέντα για τη στήριξη των οργάνων μιας και θα αλλάξεις τιμονόπλακες πάνω-κάτω (μπορεί να χρειαστεί να ξεπρεσάρεις από τη δική σου τιμονόπλακα τον άξονα και να τον πρεσάρεις στη νέα) και να κρατήσεις και τον ατέρμονα ώστε να δουλεύει το ταχύμετρο.

Αν μπορεί να γίνει θέλει πολύ πατέντα και ψάξιμο. Καλύτερα θα ήταν είτε να βελτιώσεις το υπάρχον μπροστινό, είτε να πας σε άλλο κομπλέ μπροστινό (ζάντα, δίσκους, δαγκάνες, καλάμια, τιμονόπλακες) και να βάλεις aftermarket όργανα. Το συμβατικό ή το usd το συζητάμε. Πάντως να ξέρεις ότι το usd δεν είναι πανάκεια ούτε αυτοσκοπός, όσον αφορά πάντα το καλύτερο αποτέλεσμα στο θέμα της ανάρτησης, το αισθητικό είναι άλλο κομμάτι.

Πέρνα μια βόλτα και από εδώ να γνωριστούμε οι μπροσάκιδες: Honda Bros (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=96232) :wave2:

sernodas2
09/05/2010, 08:19
dld pisteueis pws einai mono thema omorfias?den exei na kanei me ti simperifora tou sto dromo...edw k 6000 km alaxa elatiria k ladia empros,pisw paizei mia anartisi &#214;hlins pliros rithmizomenh k prepei na brw kati analogo gia empros, fantazome.....nomizw.....k to <xeirotero> einai pws sto brosaki bazw moter africa.....k to zitoumeno se ayto to project einai na fenete to moto mama,na einai bros dld.k pano se ayto na ginei oti kaleitero,se themata asfaleias(ayto xekina apo to kefali mas)simperiforas k esthitikis.
:wave2:

nassosxlvbros
09/05/2010, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sernodas2
poio upd mporei na mpei se bros k na min allaxoun organa k zanta??
.......stw

Κανένα...
αν θες το μηχανάκι μαμά άστο μαμά...
απλά άλλαξε ελατήρια με WP και θα έχεις ένα αξιοπρεπέστατο και ευκολοσυντήρητο σύνολο για πολλά χρόνια............:wave2:

georgio
09/05/2010, 12:51
Αυτό που εννοούσα είναι ότι δεν σημαίνει ότι επειδή είναι usd είναι απαραίτητα καλύτερο από ένα συμβατικό. Και επίσης δεν ξέρω πόσο μπορείς να εκμεταλλευτείς το καλύτερο που έχει να σου προσφέρει το usd στο Bros.

Για να φαίνεται όσο περισσότερο "μαμά", όσο μπορεί με usd, θες ένα street μπροστινό με υποδοχή για δαγκάνα μόνο αριστερά. Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι από Ducati Monster 620 Dark. Αλλά έχεις αρκετά προβλήματα: πρέπει να κάνει ο άξονας για να μπορέσεις να βάλεις τη ρόδα και τον ατέρμονα για το κοντέρ (πρέπει κάπως να κοντράρεις τον ατέρμονα για να μην γυρίζει "τρελά"), να ταιριάξει η υποδοχή για τη δαγκάνα ή να φτιάχνεις αποστάτες, θα χρειαστείς άλλες τιμονόπλακες πάνω κάτω που σου δημιουργεί πρόβλημα με τη στήριξη του φαναριού και του κουτιού με τις ασφάλειες, της κλειδαριάς (μπορεί να μην έχεις κλείδωμα τιμονιού) και στην τοποθέτηση των οργάνων. Συν ότι καλό είναι να είναι ίδιου μήκους ώστε να μην αλλάξει η γεωμετρία της μοτοσυκλέτας. Αλλά το συγκεκριμένο μπροστινό νομίζω έχει μόνο ρύθμιση προφόρτισης οπότε δεν ξέρω τι κερδίζεις...

Ό,τι καλύτερο για το μαμά μπροστινό είναι αυτό που κάνω και εγώ τώρα: revalving με βαλβίδες της Racetech, ελατήρια της ίδιας εταιρίας και λαδάκι 15W.

Δες εδώ (http://www.hawkgtforum.com/forum/showthread.php?t=1355&highlight=gold+valves) και εδώ (http://www.hordpower.com/index.php?main_page=index&cPath=1_28) είναι το μαγαζί που τα πήρα εγώ.
Βασικά σου δίνει τη δυνατότητα να ρυθμίσεις την απόσβεση συμπίεσης. Η απόσβεση επαναφοράς ρυθμίζεται από το ιξώδες του λαδιού.