PDA

View Full Version : γεια σας μορτες!!



mikes
08/05/2010, 09:40
ειμαι 16 χρονων και πριν απο λιγες μερες απεκτησα ενα μπουσα που μου το πηρε ο μπαμπας
μου γιατι το glx 50 που ειχα τα επαιξε γιατι χρονισα λαθος τον εκκεντροφορο! ειμαι πολυ
εμπειρος οδηγος και οδηγαω καλυτερα απο πολλους εδω μεσα καθως καβαλαω παπι απο
8 χρονων και μια φορα ειχα οδηγησει και ενα 250 του γιου του κουμπαρου του μπατζανακη
του πατερα μου! αφου να φανταστειτε οτι οδηγαω τοσο καλα που δεν χρειαζομαι ουτε
μπουφαν ουτε μποτες ουτε πανακριβο κρανος οπως φορατε ολοι εσεις εδω μεσα που εισαστε
κοτες και μας το παιζετε δηθεν σωστοι μηχανοβιοι, γιατι απλα δεν προκειται να πεσω ποτε!!
βεβαια καμια φορα αμα βγω παραεξω βαζω ενα κρανακι που εχω και το πηρα 30 ευρω απο τη
λαικη αλλα ρε γαμωτο ειναι κοκκινο και δεν ξερω αν ταιριαζει με το μπουσα που ειναι μπλε!
οποτε μαλλον δεν θα το ξαναβαλω!
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης: ενας φιλος μου ειπε οτι για να μην με πιασουν οι
μπατσοι μιας και διπλωμα θα βγαλω οταν απολυθω απο φανταρος να μην βαλω την πινακιδα
στο μπουσα και να μην σταματαω στα μπλοκα! ειναι αληθεια αυτο? το εχει κανει κανεις απο
εδω?? πετυχαινει?? για πειτε γνωμες!!
























ΕΕΕΕΕΕ ΜΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ ΜΕ ΤΟΣΕΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ!!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

σημειωση: το κειμενο ειναι φανταστικο και οποιαδηποτε ομοιoτητα με προσωπα και γεγονοτα ΔΕΝ ειναι τυχαια!!

georgio
08/05/2010, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από mike.giann
ειμαι 16 χρονων και πριν απο λιγες μερες απεκτησα ενα μπουσα που μου το πηρε ο μπαμπας
μου γιατι το glx 50 που ειχα τα επαιξε γιατι χρονισα λαθος τον εκκεντροφορο! ειμαι πολυ
εμπειρος οδηγος και οδηγαω καλυτερα απο πολλους εδω μεσα καθως καβαλαω παπι απο
8 χρονων και μια φορα ειχα οδηγησει και ενα 250 του γιου του κουμπαρου του μπατζανακη
του πατερα μου! αφου να φανταστειτε οτι οδηγαω τοσο καλα που δεν χρειαζομαι ουτε
μπουφαν ουτε μποτες ουτε πανακριβο κρανος οπως φορατε ολοι εσεις εδω μεσα που εισαστε
κοτες και μας το παιζετε δηθεν σωστοι μηχανοβιοι, γιατι απλα δεν προκειται να πεσω ποτε!!
βεβαια καμια φορα αμα βγω παραεξω βαζω ενα κρανακι που εχω και το πηρα 30 ευρω απο τη
λαικη αλλα ρε γαμωτο ειναι κοκκινο και δεν ξερω αν ταιριαζει με το μπουσα που ειναι μπλε!
οποτε μαλλον δεν θα το ξαναβαλω!
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης: ενας φιλος μου ειπε οτι για να μην με πιασουν οι
μπατσοι μιας και διπλωμα θα βγαλω οταν απολυθω απο φανταρος να μην βαλω την πινακιδα
στο μπουσα και να μην σταματαω στα μπλοκα! ειναι αληθεια αυτο? το εχει κανει κανεις απο
εδω?? πετυχαινει?? για πειτε γνωμες!!
























ΕΕΕΕΕΕ ΜΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ ΜΕ ΤΟΣΕΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ!!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

εεμ.... έπρεπε πρώτα να βάλεις κυλινδροπίστονο να το κάνεις 80άρι με εξάτμιση καρμπυρ(λ?)ατέρ κλπ και μετά εκκεντροφόρο...

Το 250 τι ήταν street ή enduro; Και το μπούσα το παλιό ή το καινούργιο; Έχει μεγάλη σημασία...

Για τους μπάτσους πρέπει να κάνεις χαμηλή πτήση (http://www.youtube.com/watch?v=weVEBZys-Hk) και να μην σταματάς πουθενά...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Πάντως πέρα από το χαβαλέ επειδή υπάρχουν διάφορα τέτοια και αυξάνεται η συχνότητα τους μιας και τελειώνουν τα σχολεία και ανοίγει και ο καιρός καλό θα ήταν να μην τους γ@μ@με στο δούλεμα και το κράξιμο.
Δυστυχώς αυτά τα παιδιά έχουν μεγαλώσει σε ένα περιβάλλον που δεν... τι να κάνουμε. Με το να τους κράζουμε και εμείς από εδώ δεν τους βοηθάμε καθόλου... Είναι 16-18 χρονών και πιθανόν να μην έχουν μυαλό μες στο κεφάλι. Ας προσπαθήσουμε συνολικά να μην τους διώχνουμε κάνοντας χαβαλέ μεταξύ μας, γιατί μετά το κράξιμο δεν θα ξαναμπεί εδώ, που έχει την ευκαιρία να διαβάσει 10 σωστά πράγματα, και θα κάνει του κεφαλιού του. Και προφανώς θα γίνει ένας οδηγός μια απ' τα ίδια σκ@τ@ που έχουμε και τώρα.
Αν αντίθετα του γράψουν 5-8 άτομα σοβαρά ότι που 'σαι βγάλε δίπλωμα και πάρε ένα κρανάκι και οδήγα μετά και κάνε και τις βολτίτσες σου, και δει μετά ότι αυτοί που του τα λένε έχουν τα 1000 και τα rr θα προβληματιστεί λίγο πιστεύω. Και δεν θα κάνει σούζες μες στην κίνηση και μπορεί και να το φορέσει το ρημάδι...
Απλά κάτι σκέψεις που τις είχα λίγο καιρό τώρα και βρήκα την αφορμή...

mikes
08/05/2010, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
εεμ.... έπρεπε πρώτα να βάλεις κυλινδροπίστονο να το κάνεις 80άρι με εξάτμιση καρμπυρ(λ?)ατέρ κλπ και μετά εκκεντροφόρο...

Το 250 τι ήταν street ή enduro; Και το μπούσα το παλιό ή το καινούργιο; Έχει μεγάλη σημασία...

Για τους μπάτσους πρέπει να κάνεις χαμηλή πτήση (http://www.youtube.com/watch?v=weVEBZys-Hk) και να μην σταματάς πουθενά...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Πάντως πέρα από το χαβαλέ επειδή υπάρχουν διάφορα τέτοια και αυξάνεται η συχνότητα τους μιας και τελειώνουν τα σχολεία και ανοίγει και ο καιρός καλό θα ήταν να μην τους γ@μ@με στο δούλεμα και το κράξιμο.
Δυστυχώς αυτά τα παιδιά έχουν μεγαλώσει σε ένα περιβάλλον που δεν... τι να κάνουμε. Με το να τους κράζουμε και εμείς από εδώ δεν τους βοηθάμε καθόλου... Είναι 16-18 χρονών και πιθανόν να μην έχουν μυαλό μες στο κεφάλι. Ας προσπαθήσουμε συνολικά να μην τους διώχνουμε κάνοντας χαβαλέ μεταξύ μας, γιατί μετά το κράξιμο δεν θα ξαναμπεί εδώ, που έχει την ευκαιρία να διαβάσει 10 σωστά πράγματα, και θα κάνει του κεφαλιού του. Και προφανώς θα γίνει ένας οδηγός μια απ' τα ίδια σκ@τ@ που έχουμε και τώρα.
Αν αντίθετα του γράψουν 5-8 άτομα σοβαρά ότι που 'σαι βγάλε δίπλωμα και πάρε ένα κρανάκι και οδήγα μετά και κάνε και τις βολτίτσες σου, και δει μετά ότι αυτοί που του τα λένε έχουν τα 1000 και τα rr θα προβληματιστεί λίγο πιστεύω. Και δεν θα κάνει σούζες μες στην κίνηση και μπορεί και να το φορέσει το ρημάδι...
Απλά κάτι σκέψεις που τις είχα λίγο καιρό τώρα και βρήκα την αφορμή... εχεις απολυτο δικιο! αλλα οταν γραφονται δυο σελιδες ποστς με συμβουλες και αυτοι δεν λεν να καταλαβουν τοτε αναγκαστικα δεν αρχιζεις κραξιμο??

koulis19
08/05/2010, 10:19
Λογικα το εβαλες στα αστεια επειδη οδηγουσε glx ετσι?Γιατι δεν βλεπω κατι αλλο αστειο.

mikes
08/05/2010, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
Λογικα το εβαλες στα αστεια επειδη οδηγουσε glx ετσι?Γιατι δεν βλεπω κατι αλλο αστειο. μαλλον αντιπαραθεσεις επρεπε να το βαλω ε??

ziggΥ
08/05/2010, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από mike.giann
ειμαι 16 χρονων και πριν απο λιγες μερες απεκτησα ενα μπουσα που μου το πηρε ο μπαμπας
μου γιατι το glx 50 που ειχα τα επαιξε γιατι χρονισα λαθος τον εκκεντροφορο! ειμαι πολυ
εμπειρος οδηγος και οδηγαω καλυτερα απο πολλους εδω μεσα καθως καβαλαω παπι απο
8 χρονων και μια φορα ειχα οδηγησει και ενα 250 του γιου του κουμπαρου του μπατζανακη
του πατερα μου! αφου να φανταστειτε οτι οδηγαω τοσο καλα που δεν χρειαζομαι ουτε
μπουφαν ουτε μποτες ουτε πανακριβο κρανος οπως φορατε ολοι εσεις εδω μεσα που εισαστε
κοτες και μας το παιζετε δηθεν σωστοι μηχανοβιοι, γιατι απλα δεν προκειται να πεσω ποτε!!
βεβαια καμια φορα αμα βγω παραεξω βαζω ενα κρανακι που εχω και το πηρα 30 ευρω απο τη
λαικη αλλα ρε γαμωτο ειναι κοκκινο και δεν ξερω αν ταιριαζει με το μπουσα που ειναι μπλε!
οποτε μαλλον δεν θα το ξαναβαλω!
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης: ενας φιλος μου ειπε οτι για να μην με πιασουν οι
μπατσοι μιας και διπλωμα θα βγαλω οταν απολυθω απο φανταρος να μην βαλω την πινακιδα
στο μπουσα και να μην σταματαω στα μπλοκα! ειναι αληθεια αυτο? το εχει κανει κανεις απο
εδω?? πετυχαινει?? για πειτε γνωμες!!
:bigcry: :bawl: :cry:
:a47:

koulis19
08/05/2010, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από mike.giann
μαλλον αντιπαραθεσεις επρεπε να το βαλω ε?? Λογικα?:lol: :lol: :lol:

georgio
08/05/2010, 10:29
Καταρχήν δεν "την λέω" σε σένα έτσι; Απλά το σκεφτόμουν αυτό και βρήκα ευκαιρία να το γράψω.

Ε το ότι δεν τα σκέφτηκαν μόνοι τους λίγο και ουσιαστικά ρωτάνε πως θα "την βολέψουν" και θα την γλιτώσουν από το μπάτσο είναι αυτή η κοινωνία που βλέπω καθημερινά γύρω μου. Δεν θέλουν να είναι σωστοί επειδή δεν έχουν μάθει να είναι σωστοί. Έχουν μάθει να "την βολεύουν". Και θα επιμείνει σε αυτό, το ξέρω ότι το λες για να με προστατέψεις αλλά είναι τόσο πρόβλημα μωρέ να μην έχω δίπλωμα, έτσι θα απαντήσει.

Και γω τρελαίνομαι που τα διαβάζω επειδή είχα την τύχη στην οικογένοια μου να βλέπω τον πατέρα μου να φοράει πάντα κράνος και ζώνη, μικρός είχα καθισματάκι, οι γονείς μου μου φορούσαν ζώνη και πίσω κλπ. Αυτά τα παιδιά δεν είχαν την τύχη να μεγαλώσουν με "σωστούς" γονείς.

Αυτό που λέω είναι να κάνουμε λίγη παραπάνω υπομονή με αυτούς. Πιτσιρίκια είναι. Αν κάποιος δεν γουστάρει ας μην γράψει. Είναι σα να σου λέει ο τυπάκος με το παπί στο δρόμο "τι κοιτάς ρε;", θα κάτσεις να ασχοληθείς;

Ας είμαστε λίγο πιο ανοιχτοί ως "κοινότητα μοτοσυκλετιστών", κατ' ουσίαν είμαστε η τελευταία τους ευκαιρία να μάθουν δυο πράγματα σωστά. Για αυτό λέω να μην τους διώχνουμε από το forum ώστε να ξαναμπουν και να δουν μια φωτογραφία από το καινούργιο μου κράνος, ή μια βόλτα που πήγαμε και φοράγαμε όλοι κράνοι μπουφάν κλπ.

VALES
08/05/2010, 10:36
Οι 17άρηδες τα ξέρουν όλα παιδιά... :wave2:
Εδώ ο άλλος ρωτάει που θα σου φανεί χρήσιμο το ''οκτάρι'' που σου ζητούν να ξέρεις στις εξετάσεις...:confused: λες κι αυτός θα πηγαίνει όλο ευθεία. :lol:



Ήθελα να ΄ξερα...αυτοί οι γονείς, δεν ασχολούνται καθόλου με τα παιδιά τους ?

koulis19
08/05/2010, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Οι 17άρηδες τα ξέρουν όλα παιδιά... :wave2:
Εδώ ο άλλος ρωτάει που θα σου φανεί χρήσιμο το ''οκτάρι'' που σου ζητούν να ξέρεις στις εξετάσεις...:confused: λες κι αυτός θα πηγαίνει όλο ευθεία. :lol:



Ήθελα να ΄ξερα...αυτοί οι γονείς, δεν ασχολούνται καθόλου με τα παιδιά τους ? Δεν ειναι σωστο να κρινουμε παντα τους γονεις.Δεν φταινε και αυτοι για οτι μαλακια του ερχεται του νεου να κανει....................................ΕΓΩ ΤΟ ΕΙΠΑ ΠΑΜΕ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ

byron
08/05/2010, 10:45
Κανονικά στις Αναζητήσεις θα έπρεπε να πάει, αλλά ψοφάω να δω το πυροσβεστικό ποστ του maki206 όταν φουντώσει το πράμα.


Επι του θέματος.

Πάρε gsxr1000 από Κ8 και πάνω γιατί τα προηγούμενα κόβουν πλαίσιο. Αν έχεις στο μυαλό σου και αποδράσεις από βουνά, πάρε Vstrom 650 που πάει το ίδιο με το gixxer σε άσφαλτο και χώμα. :wave2:

koulis19
08/05/2010, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n


Επι του θέματος.

Πάρε gsxr1000 από Κ8 και πάνω γιατί τα προηγούμενα κόβουν πλαίσιο. Αν έχεις στο μυαλό σου και αποδράσεις από βουνά, πάρε Vstrom 650 που πάει το ίδιο με το gixxer σε άσφαλτο και χώμα. :wave2: :a23: :a23: :a23: Και αν στο παιδι φαινεται απλο το gsxr?Καλυτερα να παρει KTM rc8.Γελια οδηγηση.Το οδηγαει και παιδι στο δημοτικο:lol: :lol:

georgio
08/05/2010, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
Δεν ειναι σωστο να κρινουμε παντα τους γονεις.Δεν φταινε και αυτοι για οτι μαλακια του ερχεται του νεου να κανει....................................ΕΓΩ ΤΟ ΕΙΠΑ ΠΑΜΕ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ

Είναι 17 όχι 20. Προφανώς φταίνε οι γονείς. Που βρήκε τα λεφτά για το παπί; Όσο και να δούλεψε το καλοκαίρι, όσα και να μάζεψε από τα κάλαντα δεν βγαίνει... Θα σε αφήνανε ποτέ οι γονείς σου στο λύκειο να καβαλάς μηχανάκι χωρίς δίπλωμα; Απλά τόσα ξέρανε τόσα του είπανε.

Αυτό που μπερδεύουν όλοι αυτοί οι πιτσιρικάδες (πέραν του νομικά σωστού) είναι η λέξη "οδηγάω" με το ότι μπορούν απλά να χειριστούν το παπί και να το "τσουλήσουν" από το σπίτι τους μέχρι δυο γειτονιές παρακάτω. Τώρα πια απορώ με τον εαυτό μου πως πήγαινα όταν είχα πάρει το δίπλωμα. Ένα βασικό χειρισμό ήξερα. Ακόμα και τώρα βλέπω την απίστευτη μ@λ@κία που κάνει ο άλλος στο δρόμο και λέω στον εαυτό μου ότι πρέπει να μάθεις να το προβλέπεις και αυτό. Αυτό είναι η οδήγηση, το άλλο είναι απλά τσουλάω.

mikes
08/05/2010, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Καταρχήν δεν "την λέω" σε σένα έτσι; Απλά το σκεφτόμουν αυτό και βρήκα ευκαιρία να το γράψω. το ξερω οτι δεν τη λες σε μενα φιλε γιωργο!! ευτυχως εχω την αντιληψη να καταλαβω ποτε μου τη λενε και ποτε οχι! και εγω κανω συζητηση, δεν εκθετω μια αποψη και περιμενω να συμφωνησουν ολοι! (πραγμα που σημαινει οτι πιθανων οταν τελιωσει η κουβεντα να εχω ασπαστει τη δικη σου αποψη ή καποιου αλλου, αν τη βρω πιο σωστη η εστω πιο τεκμιριωμενη!! οποτε λεγε οτι θες!)

VALES
08/05/2010, 11:05
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
[B]Δεν ειναι σωστο να κρινουμε παντα τους γονεις.Δεν φταινε και αυτοι για οτι μαλακια του ερχεται του νεου να κανει....................................








Σωστός. Εμείς δεν έχουμε ποτέ μερίδιο ευθύνης... ούτε όταν είμαστε παιδιά, ούτε όταν γίνουμε γονείς.
Όταν είμαστε παιδιά φταίνε οι γονείς, κι όταν γίνουμε γονείς φταίνε τα παιδιά.

mikes
08/05/2010, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Κανονικά στις Αναζητήσεις θα έπρεπε να πάει, αλλά ψοφάω να δω το πυροσβεστικό ποστ του maki206 όταν φουντώσει το πράμα.
:wave2: τι να δεις ρε βυρωνα?? να σου πω εγω τι θα γραψει?? "ηρεμα παιδια ανεκδοτα ειμαστε!!"

byron
08/05/2010, 12:07
Αμ δεν είμαστε....:D

mikes
08/05/2010, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αμ δεν είμαστε....:D ΩΧ!! ποτε πηγε αντιπαραθεσεις??:confused:

byron
08/05/2010, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από mike.giann
ΩΧ!! ποτε πηγε αντιπαραθεσεις??:confused:

Αμα βγάλεις δίπλωμα θα καταλάβεις...:a01:

mikes
08/05/2010, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αμα βγάλεις δίπλωμα θα καταλάβεις...:a01: γιατι το λενε διπλωμα αφου τωρα πλεον δεν διπλωνει??? (θα το πας αναζητησεις τωρα??:rotflmao: )

Gandalf dr685sm
08/05/2010, 12:15
μια απάντηση που είχα δώσει προ καιρού, ίσως χωράει και εδώ...



Στην εφηβεία όλοι περάσαμε την άγνοια κινδύνου... ήμασταν όλοι άτρωτοι στο μυαλό μας... προσωπικά θυμάμαι οτι ετών 19 με ενα Τ90 κατέβαινα μαλιοκούβαρα προς στήλες Ολυμπίου Διός ακράνωτος.

Μέχρι που έσπασα τον πρώτο καρπό με μια χαζοπτώση και κατάλαβα οτι μόνο άτρωτος δεν είμαι και διαπίστωσα οτι καρπός και κρανίο είναι οστά και μπορεί να σπάσουν.

Ο πιτσιρικάς εδώ είναι μέσα στην καύλα και δεν καταλαβαίνει τα "γεροντίστικα" που λέμε εμείς. Ξέρει οτι θα έχει "ρόδα" και θα ρίξει την γκόμενα , πηγαίνοντας στο cafe-bar-παραλία , με γυαλάκι τυπάδικο κτλ κτλ.... αφού την ξέρουμε την ψυχολογία όλοι.. εκεί ήμασταν όλοι..

Και αυτά περί γονιών κτλ... δεν του καίγεται καρφάκι ακόμα γιατί πολύ απλά τα έχει όλα έτοιμα. Κια έτοιμα δεν εννοώ το χαρτζηλίκι μόνο.. εννοώ τα έξοδα συντήρησης και επιβίωσης που έχουμε όλοι μας (ενοίκια, δάνεια, εφορίες, κτλ. ).

Αν μπορούμε να του πούμε κάτι;... φυσικά...

Οτι θα δείχνεις φιλαράκο πολύ πιο "μόστρα/μούρη" με ενα κρανάκι που θα έχει ωραίο σχέδιο και φιμέ ζελατινούλα. Ενα ωραίο μπουφανάκι με προστασίες που θα έχει μια αλεπού (Dainese) ¨η μια αρκούδα (Bering) ή δεν ξέρω τι άλλο πάνω σε κάποιο σημείο του. Θα είσαι πιο ξεχωριστός ρε αδερφέ και θα ανήκεις σε μια ομάδα συνειδητοποιημένων αναβατών μοτοσυκλετιστών , με εξοπλισμό που μοιράζονται κάτι που δεν κατανοούν πολύ. Θα είσαι δηλαδή ξεχωριστός αλλά συνάμα ανάμεσα σε μια ομάδα που θα ξέρει κάτι παραπάνω απο τους περισσότερους που θα σπάνε την μαπα τους στο χώμα/άσφαλτο , ενώ εσύ δεν θα κρυώνεις, δεν θα βρέχεσαι (τόσο πολύ... μηχανή είναι είπαμε), και θα έχεις και περισσότερες πιθανότητες να την σκαπουλάρεις αν χτύπα ξύλο πάθεις κάτι.

Είτε είναι παπί 50cc , είτε είναι Busa 1300 , το κράνος και το μπουφάν πέρα απο το θέμα της ασφάλειας που σίγουρα είναι βαρετό για πάρτη σου... υπάρχει και αυτό που λέμε όσον αφορά την εικόνα ... το ωραίο και αισθησιακό του πράγματος.

Σίγουρα θα έχεις δεί αναβάτη με πλήρη εξοπλισμό και πόσο ταιριαστός δείχνει με την μηχανή του, σε σύγκριση με κάποιον που φοράει ενα φούτερ, σορτσάκι και διχάλα σαγιονάρα πάνω στην όποια μηχανή του.


Κακά τα ψέματα παιδιά...οι νεαροί ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ αυτά που λέμε για ασφάλεια κτλ... είναι "γεροντίστικα" στα αυτιά τους. Ασφάλεια και δεν ξέρω τι άλλο.

Δείχτε τους μια εικόνα όμως με ενα αναβάτη με πλήρη ενδυμασία και θα δείτε οτι θα τους τραβήξετε αμέσως την προσοχή. Μην ξεχνάτε οτι και εμείς ήμασταν πιτσιρικάδες και γουστάραμε να "δείχνουμε" κάτι παραπάνω για να αρέσουμε στην παρέα. Κακός τρόπος ίσως γιατί τονίζει την ματαιοδοξία, αλλά μερικές φορές ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Αν μη τι άλλο τους δίνουμε χρόνο να έχουν μια Α ασφάλεια μέσω της εικόνας... μέχρι να κατανοήσουν οι ίδιοι γιατί πρέπει να είναι ασφαλείς.

Gandalf

byron
08/05/2010, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
μια απάντηση που είχα δώσει προ καιρού, ίσως χωράει και εδώ...

Μλκ έκανες...
Αμα στουκάρεις, δηλώνεις τον πατέρα σου ως οδηγό και καθαρίζεις.

Gandalf dr685sm
08/05/2010, 12:24
πρέπει να συμφωνήσει και ο άλλος οδηγός (αν είναι μόνο υλική ζημιά συνήθως το κάνει για να πληρωθεί απο την ασφαλιστική χωρίς πολλά πολλά)....

Αν όμως υπάρχει τραυματισμός , τότε φίλε μου... ΓΑΜΗΣΕ ΤΑ...


Gandalf

byron
08/05/2010, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
πρέπει να συμφωνήσει και ο άλλος οδηγός (αν είναι μόνο υλική ζημιά συνήθως το κάνει για να πληρωθεί απο την ασφαλιστική χωρίς πολλά πολλά)....

Αν όμως υπάρχει τραυματισμός , τότε φίλε μου... ΓΑΜΗΣΕ ΤΑ...


Gandalf

Σιγά μη μείνεις και στο ατύχημα ρε μάγε. Τιγκανάουα και τοίχο τοίχο με σύνθημα να βήχω.

daz
08/05/2010, 14:02
Ο γιος μου (λέμε τώρα.. Μπορεί να είναι και κόρη) την ημέρα που θα μου ζητήσει να του πάρω μηχανάκι θα του πω να αρχίσει να μαζεύει λεφτά να πάρει ένα καλό κράνος και όταν το πάρει να έρθει να το ξανασυζητήσουμε. Το γ@μημέν0 το κράνος όμως θα το πάρει πριν την μηχανή και θα το πληρώσει ο ίδιος. Κρανάκια κάτω από 300 δεν υπάρχουν.

Εχθές ήμουν στο χωριό. Με προσπερνάει πιτσιρικάς ακράνοτος με ttr 600 με σπαστή 3η σε δρόμο που πάει και έρχεται η κουτσή Μαρία. Μετά από μια ώρα βλέπω την μηχανή στο συνεργείο ενός φίλου. Σταματάω βλέπω τον πατέρα του πιτσιρικά να πίνει καφεδάκι και να συζητάει. Προσοχή στην συζήτηση.

-Χάρη (ο φίλος μου) τίνος είναι η μηχανή?
-Του γιου μου (πετάγεται ο κύριος)
-Ωραία μηχανή κρανάκι έχει ο πιτσιρικάς?
-Σήμερα την πήρε μωρέ και την έφερε εδώ για μαζέματα.
-Αν την πήρε σήμερα έπρεπε να έχει πάρει το κράνος από χθες
-Θα πάρει μωρέ..
-Κυρ τάδε.. Να του πείτε να πάρει ένα καλό κρανάκι και μουράτο μπουφανάκι για να γουστάρει και ο ίδιος. Και το κεφαλάκι του να μη σπάσει και να φαίνεται πιο μάγκας.
-Σώπα μωρέ που θα σπάσει το κεφάλι του. Μη λες τέτοια πράγματα.
-???
-Κυρ τάδε εγώ δεν θα του έπαιρνα μηχανή αν δεν είχε πληρώσει το κράνος μόνος του.
-Εγώ του το είπα να πάρει και κράνος αλλά δεν θέλει τι να κάνω.
-!!!
- Και δε μου λες.. Πόσο έχουν τα κράνη?
-Όσο κοστολογεί ο καθένας το κεφάλι του. Το φθηνότερο δικό μου έχει 350 και έχω 3.
-Ω πω πω πω...
-!!!
-Ρε Χάρη κανένα φθηνότερο δεν μπορούμε να βρούμε?
Χάρης: Εγώ κυρ τάδε μπορώ να σας φέρω και με 70 ευρώ αλλά δεν το συνιστώ. Τέλος πάντων θα κοιτάξω να βρω το φθηνότερο που να έχει πιστοποίηση.
-Ναι ναι ξέρεις εσύ.

Ο μπαμπάς άγνοια και ο πιτσιρικάς στον κόσμο του. Οι μισοί πιτσιρικάδες του χωριού γυρνούν χωρίς κράνος. Οι άλλοι μισοί δεν έχουν ακόμα μηχανάκι. Δεν το συζητάμε για τους μεγαλύτερους. Όλοι έχουν μια "κάσκα" στο σπίτι να κάθεται και όλοι την περνάνε στον αγκώνα όταν βγουν εθνική.
Εγώ πως βγήκα εξωγήινος από κει μέσα δεν μπορώ να καταλάβω.

Ο πιτσιρικάς είναι πιτσιρικάς και το μυαλό του "σφυράει" αν δεν δεχθεί τα σωστά ερεθίσματα μόνο από τύχη θα προλάβει να βάλει μυαλό.

granazi
08/05/2010, 14:17
το αναψυκτικο χοντρο κολα ενω ειναι απο χρονια το ποιο ανγνωρισιμο σημα στον πλανητη συνεχιζει να κανει διαφημηση.
γιατι αραγε?
να τα λεμε ξανα και ξανα και ξανα.
εναν να ισιωσουμε οφελος θα ειναι :sun:

p@nos
08/05/2010, 14:21
δε μπορω να καταλαβω, γιατι πρεπει να σου παρουν μοτο οι γονεις σου...ελεος...


λες και μιλαμε για κοριτσακια που παει να τους παρει ο μπαμπας τους αμαξακι:sick:

makis206
10/05/2010, 06:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Κανονικά στις Αναζητήσεις θα έπρεπε να πάει, αλλά ψοφάω να δω το πυροσβεστικό ποστ του maki206 όταν φουντώσει το πράμα.

Aγαπητά μου παιδιά

Δεν φουντώσαμε ακόμα αλλά καλό είναι να δουλέψει και λίγο το κλιμάκιο που κάθεται αραχτό μέσα στο Πυροσβεστικό όχημα στη μέση του πουθενά, τελείωσε κι η φράπα εξάλλου.

Στο διά ταύτα.

Ο καθένας μας είναι ελεύθερος ν'αγοράσει ότι θέλει διότι βρισκόμαστε σε δύσκολη οικονομική περίοδο και καλό είναι το χρήμα να κινείται. Δεν έχει σημασία ποιος πλΕρώνει, είτε είναι μπαμπάς, είτε είναι παππούς, είτε ε-πωλήθει προικοχώραφο, είτε το μπερντέ βγήκε μετά κόπων και δακρύων. Η ηλικία δεν μας αφορά, ίσα ίσα που στην παρανομία θα 'κονομήσει και το κράτος σε βάθος χρόνου. Σε ένα πράγμα ενίσταμαι, στην αφαίρεση πινακίδας. Σκεφτείτε μόνο το κονδύλιο που όλοι μας πλΕρώνουμε για να τοποθετηθεί μία κάμερα τελευταίας τεχνολογίας με ο Θεός ξέρει πόσα μεγκαπίξελ αλλά και τι ζουμοφακό κουβαλά.

Από εκεί και πέρα.

Εξατμίσεις, "αφαιρέσει καταλύτη", MotorKote με το τσουβάλι, ξύνειν μαρσπιέ στα δημόσια άσφαλτα, "σούζινγκ - έντο-ιγκ", "κόντρινγκ", "μούτζινγκ" και "κωλοδάχτυλινγκ" επιβάλλονται. Εμείς εδώ θα βρισκόμαστε να σας πούμε τον τρόπο στο "Οδήγηση tips και tricks". Αναβάται κάτω των 10 θα εξυπηρετούνται με προτεραιότητα, τα ραμολιμέντα έχουν έτσι κι αλλιώς μια προϋπηρεσία που μόνο ν'αναβαθμίσουν μπορούν μέσα απ'το moto τελεία τζιάρ. Τόπο στα νιάτα λοιπόν και μην ξεχνάτε.

Στραβοί κουτσοί στον ένα και μοναδικό...:D


197391

menelaos46
10/05/2010, 06:21
σημειωση: το κειμενο ειναι φανταστικο και οποιαδηποτε ομοιoτητα με προσωπα και γεγονοτα ΔΕΝ ειναι τυχαια!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

nihristo
10/05/2010, 08:53
-Πιτσιρικάς πάνω σε παπί μετά της κοπέλας του, ξεκράνωτοι αμφότεροι, τους πλησιάζω στο φανάρι και τους λέω ότι το κράνος ζωές σώζει..."ναι φίλε, αλλά νταξ τώρα με το παπί σιγά εγώ ροέξι καβαλάω ναούμ και τώρα το πούλησα..."
-Πιτσιρικάδες ξεκράνωτοι πάνω σε wr200, ο δεύτερος με τα πόδια κρεμασμένα αφού no patirakia μεγάλε, ξανά ξεκινάω την ιστορία... "ναι άσε και εκεί που πήγαν τα πρόστιμα"

κλπ

Το θέμα είναι, πέρα από το forum, να κάνουμε και κουβέντα στο φανάρι και ας μην νιώθουν οι μισοί, ένας μπορεί να το καταλάβει.

Gandalf dr685sm
10/05/2010, 09:04
daz said:


Κρανάκια κάτω από 300 δεν υπάρχουν.


:nono: :nono: ....UVEX, SHARK, NOLAN, AGV...και πολλά ακόμα μεταξύ των 200 και 300 ευρώ!!!!

Απο εκεί και πέρα, βγάλε ενα φυλαδιάκι με το παρακάτω.

"Γραφείο Τελετών το κοράκι... αναλαμβάνουμε κηδείες , τελετές. Ειδικότητα μας θύματα πτώσεως μοτό , χωρίς κράνος και εξοπλισμό" και κότσαρε και μια καλή φωτό απο το rotten (ιστοσελίδα).

Μετά το μοιράζεις στα φανάρια σε ξεκράνωτους, ξυπόλητους, ημίγυμνους κτλ αναβάτες.

Απαραίτητη προϋπόθεση να έχεις γρήγορο μηχανάκι γιατί μπορεί κάποιος να την δεί στραβά και μπορεί να είναι και κανά "κτήνος"... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :lol:


Gandalf

Acacius
10/05/2010, 10:53
Αυτό το κόλλημα με τα κράνη δε μπορώ να το καταλάβω, αφού ο ξεκράνωτος είναι κατά 90% επικίνδυνος μόνο για τον εαυτό του. Θες να σκοτωθείς; Δικαίωμά σου. Εμένα με νοιάζει περισσότερο ο κάθε μ@λάκας που θέτει εμένα σε κίνδυνο οδηγώντας επικίνδυνα, χωρίς φώτα, χωρίς πινακίδες, με κάτι σαράβαλα/χιλιοτρακαρισμένα οχήματα με φρένα-αναρτήσεις σαπούνια και λάστιχα μάρκας Γκουσγκούνης και κάθε μέρα βλέπω ένα σωρό τέτοιους. Σε αυτούς λέτε τίποτα ή μόνο στο κράνος σας βγαίνει;

Το άλλο κόλλημα που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πρέπει ντε και καλά το κράνος να κοστίζει όσο μισό παπί. Δεν έχουν όλοι 200 και 300 (και 600+) ευρώ για κάτι που πρέπει να αλλάζεται μετά την πρώτη στούκα. Το Nitro ή το Airoh που κάνει κάτω από κατοστάρικο και καλύπτει τις προδιαγραφές γιατί δεν κάνει; Δε λέω, αν έχεις 1200GS και φοράς κράνος του 50άρικου είσαι τσίπης, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα....


Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, φοράω ΠΑΝΤΑ κράνος (Shark S800/OGK FF4), συν τζάκετ γάντια και μποτάκια και λυπάμαι που βλέπω νέα παιδιά ξακράνωτα αλλά δεν είμαι νταντά κανενός. Αν είναι να αρχίσω τις νουθεσίες υπάρχουν πολλοί και πολύ καλύτεροι λόγοι.

nihristo
10/05/2010, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Αυτό το κόλλημα με τα κράνη δε μπορώ να το καταλάβω, αφού ο ξεκράνωτος είναι κατά 90% επικίνδυνος μόνο για τον εαυτό του. Θες να σκοτωθείς; Δικαίωμά σου. Εμένα με νοιάζει περισσότερο ο κάθε μ@λάκας που θέτει εμένα σε κίνδυνο οδηγώντας επικίνδυνα, χωρίς φώτα, χωρίς πινακίδες, με κάτι σαράβαλα/χιλιοτρακαρισμένα οχήματα με φρένα-αναρτήσεις σαπούνια και λάστιχα μάρκας Γκουσγκούνης και κάθε μέρα βλέπω ένα σωρό τέτοιους. Σε αυτούς λέτε τίποτα ή μόνο στο κράνος σας βγαίνει;

Το άλλο κόλλημα που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πρέπει ντε και καλά το κράνος να κοστίζει όσο μισό παπί. Δεν έχουν όλοι 200 και 300 (και 600+) ευρώ για κάτι που πρέπει να αλλάζεται μετά την πρώτη στούκα. Το Nitro ή το Airoh που κάνει κάτω από κατοστάρικο και καλύπτει τις προδιαγραφές γιατί δεν κάνει; Δε λέω, αν έχεις 1200GS και φοράς κράνος του 50άρικου είσαι τσίπης, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα....


Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, φοράω ΠΑΝΤΑ κράνος (Shark S800/OGK FF4), συν τζάκετ γάντια και μποτάκια και λυπάμαι που βλέπω νέα παιδιά ξακράνωτα αλλά δεν είμαι νταντά κανενός. Αν είναι να αρχίσω τις νουθεσίες υπάρχουν πολλοί και πολύ καλύτεροι λόγοι.


αν το δεις καθαρά Εγωκεντρικά έχεις χίλια δίκια.

Acacius
10/05/2010, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
αν το δεις καθαρά Εγωκεντρικά έχεις χίλια δίκια.
Το ξέρω ότι ακούγεται πολύ "εγώ την πάρτη μου κι οι άλλοι να πάνε να γαμ...", αλλά ειλικρίνά με τόσα που βλέπω κάθε μέρα που με θέτουν σε κίνδυνο η έλλειψη κράνους είναι για 'μένα λεπτομέρεια. Εκτός αυτού καταλαβαίνω γιατί σε πολλούς δεν αρέσει να το φοράνε και δε μου πέφτει λόγος. Μου θυμίζει λίγο την περίπτωση του να καπνίζεις σε ανοιχτό χώρο και να έρχεται κάθε πέντε λεπτά κάποιος να σου τη λέει επειδή βλάπτεις τον εαυτό σου. Ενήλικοι είμαστε και κάνουμε τις επιλογές μας.

Μόνο για τους ελάχιστους πιτσιρικάδες που δεν καγκουρίζουν στεναχωριέμαι γιατί αυτοί θα μπορούσαν να μάθουν κι αλλιώς, αλλά αν βάλουν κράνος-τζάκετ πάνω σε σκουτερόπαπο το πιο πιθανό είναι να τους κράξουν.

daz
10/05/2010, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
daz said:



:nono: :nono: ....UVEX, SHARK, NOLAN, AGV...και πολλά ακόμα μεταξύ των 200 και 300 ευρώ!!!!

Απο εκεί και πέρα, βγάλε ενα φυλαδιάκι με το παρακάτω.

"Γραφείο Τελετών το κοράκι... αναλαμβάνουμε κηδείες , τελετές. Ειδικότητα μας θύματα πτώσεως μοτό , χωρίς κράνος και εξοπλισμό" και κότσαρε και μια καλή φωτό απο το rotten (ιστοσελίδα).

Μετά το μοιράζεις στα φανάρια σε ξεκράνωτους, ξυπόλητους, ημίγυμνους κτλ αναβάτες.

Απαραίτητη προϋπόθεση να έχεις γρήγορο μηχανάκι γιατί μπορεί κάποιος να την δεί στραβά και μπορεί να είναι και κανά "κτήνος"... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :lol:


Gandalf

Φίλε Gandalf έχεις δίκιο.

Το ξέρω πως υπάρχουν και φθηνότερα και αξιόλογα κρανάκια. Κανένα πρόβλημα δεν έχω με την τιμή αρκεί να είναι πιστοποιημένο. Έγραψα πως δεν παίζουν κάτω από 300 εννοώντας πως αν ήθελε να τον βοηθήσω οικονομικά θα έπρεπε να πάρει κάποιο ακριβό. Γιατί ακριβό κράνος πριν καν πάρει μηχανή και μάλιστα με δικά του λεφτά?

Για να καταλάβει πως το κράνος δεν είναι κάτι που το βάζουμε στο κεφάλι μας για να μην πληρώνουμε κλήσεις. Για κάποιο λόγο υπάρχουν τα ακριβά και για κάποιο λόγο τα πληρώνει τόσος κόσμος. Υπάρχουν κάποιοι που αν μπορούσαν να ξεγελάσουν τον αστυνομικό που θα τους σταματήσει για έλεγχο έχοντας στο κεφάλι "βαμμένη κολοκύθα" θα ήταν ευτυχισμένοι. Κάποιοι άλλοι έχουν αγρατζούνιστο στο σπίτι το κράνος που πήραν μόνο και μόνο για να παρουσιαστούν σε κάποιο δικαστήριο. Αν δεν πήραν αυτό που αγόρασε ο κολλητός τους για τον ίδιο λόγο.
Επίσης ένα καλό κράνος ενοχλεί λιγότερο κάποιον που δεν το έχει βάλει ποτέ στο κεφάλι του αφού και καλύτερο, ποιοτικότερο εσωτερικό έχει και καλύτερο εξαερισμό και καλύτερη ορατότητα και και και...
Ήθελα να τονίσω πως οποιαδήποτε συζήτηση για μηχανή θα περνούσε πρώτα από την συζήτηση για το κράνος.
Και ένα ακριβό κράνος το πληρώνεις μόνο όταν έχεις καταλάβει την αξία του. Ειδικά όταν πλησιάζει το μισό της τιμής που κοστίζει η μηχανή. (μεταχειρισμένη έτσι?)

Όσα φυλλάδια και να μοιράσω μετά, όσο ξύλο και να φάω, αφού ως γνωστόν το tenere δεν "κάνει πέρα" σε τίποτα και κανέναν δεν θα βοηθήσει. Αν δεν λάβει κάποιος από μικρός την σωστή παιδεία από κράτος (εδώ γελάνε) και οικογένεια όσα επιχειρήματα και να χρησιμοποιήσεις μετά το μόνο που θα εισπράξεις θα είναι απόψεις του στυλ. Δικό μου το κεφάλι τι σε κόφτει εσένα? (Acacius δεν ήταν για σένα αυτό). Δεν το μπορώ γιατί δεν ακούω τις κόρνες, δεν έχω περιφερειακή ορατότητα. Άντε και γ@μ$!* ρε μπάρμπα.

Το πρώτο μου κράνος ήταν 3 φορές ακριβότερο απ' αυτό το οποίο επέλεξε ο κύριος που πήρε την ducati απ' το μαγαζί που αγόρασα μεταχειρισμένο ένα w8 125, και μπήκε στην άκρη αγρατζούνιστο μετά από μερικά χρόνια. (Πρέπει να φτιάχνω μικρότερες προτάσεις) Το δεύτερο το πέταξα μετά από 3 μήνες όταν κράτησε την μούρη μου όμορφη και χαμογελαστή μετά από στενή επαφή με με καρότσα φορτηγού. Είχα την ηλικία που έχει ο πιτσιρίκας με το ttr.

daz
10/05/2010, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Αυτό το κόλλημα με τα κράνη δε μπορώ να το καταλάβω, αφού ο ξεκράνωτος είναι κατά 90% επικίνδυνος μόνο για τον εαυτό του. Θες να σκοτωθείς; Δικαίωμά σου. Εμένα με νοιάζει περισσότερο ο κάθε μ@λάκας που θέτει εμένα σε κίνδυνο οδηγώντας επικίνδυνα, χωρίς φώτα, χωρίς πινακίδες, με κάτι σαράβαλα/χιλιοτρακαρισμένα οχήματα με φρένα-αναρτήσεις σαπούνια και λάστιχα μάρκας Γκουσγκούνης και κάθε μέρα βλέπω ένα σωρό τέτοιους. Σε αυτούς λέτε τίποτα ή μόνο στο κράνος σας βγαίνει;

Το άλλο κόλλημα που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πρέπει ντε και καλά το κράνος να κοστίζει όσο μισό παπί. Δεν έχουν όλοι 200 και 300 (και 600+) ευρώ για κάτι που πρέπει να αλλάζεται μετά την πρώτη στούκα. Το Nitro ή το Airoh που κάνει κάτω από κατοστάρικο και καλύπτει τις προδιαγραφές γιατί δεν κάνει; Δε λέω, αν έχεις 1200GS και φοράς κράνος του 50άρικου είσαι τσίπης, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα....


Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, φοράω ΠΑΝΤΑ κράνος (Shark S800/OGK FF4), συν τζάκετ γάντια και μποτάκια και λυπάμαι που βλέπω νέα παιδιά ξακράνωτα αλλά δεν είμαι νταντά κανενός. Αν είναι να αρχίσω τις νουθεσίες υπάρχουν πολλοί και πολύ καλύτεροι λόγοι.


Αν δεις κάποιον να παίζει ρώσικη ρουλέτα πριν μάθει που πέφτει η Ρωσία δεν θα του πεις "τι μ@λ@κίες κάνεις ρε"?

el patron
10/05/2010, 18:39
E
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Αυτό το κόλλημα με τα κράνη δε μπορώ να το καταλάβω, αφού ο ξεκράνωτος είναι κατά 90% επικίνδυνος μόνο για τον εαυτό του. Θες να σκοτωθείς; Δικαίωμά σου. Εμένα με νοιάζει περισσότερο ο κάθε μ@λάκας που θέτει εμένα σε κίνδυνο οδηγώντας επικίνδυνα, χωρίς φώτα, χωρίς πινακίδες, με κάτι σαράβαλα/χιλιοτρακαρισμένα οχήματα με φρένα-αναρτήσεις σαπούνια και λάστιχα μάρκας Γκουσγκούνης και κάθε μέρα βλέπω ένα σωρό τέτοιους. Σε αυτούς λέτε τίποτα ή μόνο στο κράνος σας βγαίνει;

Το άλλο κόλλημα που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πρέπει ντε και καλά το κράνος να κοστίζει όσο μισό παπί. Δεν έχουν όλοι 200 και 300 (και 600+) ευρώ για κάτι που πρέπει να αλλάζεται μετά την πρώτη στούκα. Το Nitro ή το Airoh που κάνει κάτω από κατοστάρικο και καλύπτει τις προδιαγραφές γιατί δεν κάνει; Δε λέω, αν έχεις 1200GS και φοράς κράνος του 50άρικου είσαι τσίπης, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα....


Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, φοράω ΠΑΝΤΑ κράνος (Shark S800/OGK FF4), συν τζάκετ γάντια και μποτάκια και λυπάμαι που βλέπω νέα παιδιά ξακράνωτα αλλά δεν είμαι νταντά κανενός. Αν είναι να αρχίσω τις νουθεσίες υπάρχουν πολλοί και πολύ καλύτεροι λόγοι. : εισαι ακυρος , αν οδηγαει καποιος χωρις κρανος και του σκασει ενα ζωηφιο στην μαπα,ξερεις τι μπορει να γινει; Αποτομο φρεναρισμα,αλλαγη πορειας ξαφνικα ,προσωρινο τυφλωμα,δηλαδη κινδυνος για τον πεζο,τον απεναντι και τον πισω,για σκεψου το:winka:

ego_o_idios
10/05/2010, 18:49
re sis epidi exete kani to zitima epistimi me tin asfalia nomizete oti exete ftiaksi ton kosmo?
nomizete oti epidi lete ola afta 8a epireasete ke tous alous ke oloi 8a ginoume sostoi odigoi ke mpla mpla mpla:rotflmao: :rotflmao:

panta 8a iparxoun aftoi pou den fovounte na pe8anoun ke den 8eoroune tous eaftous tous tipota simantiko ke 8a skotononte i 8a tsakizonte ke 8a gemizoun ta nosokomia me daftous
nti8ite san astakoi ke vgite stous dromous ke afiste to ti kanoun i aloi den ftanoi pou ine stokoi min tous glosotrote san kakes pe8eres


ti to kourazete to zitima oxi tipota alo mas ta exete kani tsourekia
ke aftoi sas grafoun sta @@ tous

kitate na asxoli8ite me olous tous mourlous pou odigane aftokinita ke ine oloi xaroi mas exoune kseskisi me ta asfali oximata tous
ke ka8e ligo ke ligaki kapios mixanovios pa8eni zimia me daftous

vangelis 64
10/05/2010, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Αυτό το κόλλημα με τα κράνη δε μπορώ να το καταλάβω, αφού ο ξεκράνωτος είναι κατά 90% επικίνδυνος μόνο για τον εαυτό του. Ρε Ακάκιε,ξέρω πολλούς που δεν έχουν παιδιά αλλά κανέναν που να μην έχει γονείς ή ανθρώπους που τον πονάνε.Εσύ; :sick:

ego_o_idios
10/05/2010, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Ρε Ακάκιε,ξέρω πολλούς που δεν έχουν παιδιά αλλά κανέναν που να μην έχει γονείς ή ανθρώπους που τον πονάνε.Εσύ; :sick:

kala les more ke emena o pateras mou me ponage
apo tis poles fapes...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vangelis 64
10/05/2010, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
kala les more ke emena o pateras mou me ponage
apo tis poles fapes...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Είδες όμως τι καλό παιδί που έγινες;:bawl: :bawl: :bigcry: :bigcry:

ego_o_idios
10/05/2010, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Είδες όμως τι καλό παιδί που έγινες;:bawl: :bawl: :bigcry: :bigcry:

giati gelas den egina?:mad:
den exo kopsi tous viasmous
tous fonous ke tin an8ropofagia?
e?:mad:
:rotflmao: :rotflmao:

vangelis 64
10/05/2010, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
giati gelas den egina?:mad:
den exo kopsi tous viasmous
tous fonous ke tin an8ropofagia?
e?:mad:
:rotflmao: :rotflmao: Ναι,μένει μόνο ν' αρχίσεις τα τύμπανα στη συμφωνική τής ΕΡΤ:rotflmao:

Acacius
10/05/2010, 20:29
@vangelis 64 / @daz: Είναι κρίμα να χάνονται ζωές τσάμπα, αλλά όσο περισσότερο ζω τους Ελληνικούς δρόμους τόσο περισσότερο αναισθητοποιούμαι, το έχω ξαναπεί. Κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα να θέτει τον εαυτό του σε ό,τι κίνδυνο θέλει. Έχει όμως την υποχρέωση να μη θέτει άλλους σε κίνδυνο - εκεί είναι το πρόβλημα. Τώρα άμα εσύ δε λυπάσαι τη μάνα σου που θα κλαίει πάνω από τον τάφο σου, εγώ που είμαι και ξένος θα σου βάλω μυαλό; Έχω χάσει και συγγενείς και φίλους στην άσφαλτο από δικά τους λάθη και δεν είναι ότι δεν τα είχαν ακούσει. Πονάει πολύ και δε μπορείς να κατηγορήσεις κανέναν. Τουλάχιστον δεν πήραν άλλους μαζί τους.

@el patron: γι'αυτό (και τις νομικές επιπλοκές σε περίπτωση ατυχήματος) έγραψα πριν 90% και όχι 100%, αλλά δεν έχω κινδυνεύσει ακόμα από ξεκράνωτο που του μπήκε μυγάκι στο μάτι ενώ από άλλες μ@λακίες οδηγών πολλάκις καθημερινά, όπότε και στατιστικά να το πάρεις δεν προέχει το κράνος.

sakis1098
11/05/2010, 16:29
εγώ παιδιά μια ερωτησούλα και μια παρατηρησούλα μόνο θα κάνω

δηλαδή εσείς οι "σωστοί" δεν οδηγήσατε ποτέ χωρίς κράνος/μπότες/γάντια/μπουφάν ????????

κι επίσης όλοι (+εμού) που μαζευόμαστε Επίδαυρο με κράνη/γάντια κι όλα τα σχετικά

και πάμε τάπα πάνω σε μοτό με 150+hp δίνουμε καλύτερο παράδειγμα στους νέους??????

ή το κράνος θα μας σώσει από τράκο με 150/200χλμ ???????????????????

sakis1098
11/05/2010, 16:36
απλώς πιστέυω ότι ΕΤΣΙ ήταν/είναι και θα είναι οι νέοι κι αλοίμονο μας αν δεν ήταν

και η θέση μας είναι να τους στηρίζουμε να τους δίνουμε καμιά συμβουλή και να κάνουμε

υπομονή με τα "καμωματά τους" γιατί κι εμείς είμασταν νέοι κι ΟΛΟΙ κάναμε τις τρέλες μας........

nihristo
11/05/2010, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis1098
απλώς πιστέυω ότι ΕΤΣΙ ήταν/είναι και θα είναι οι νέοι....κι ΟΛΟΙ κάναμε τις τρέλες μας........ άμα με το "ήταν" αναφέρεις όσους έχουν σκοτωθεί τότες συμφωνούμε εν μέρει.