PDA

View Full Version : Απορία για αγορά μηχανής & εφορία



panagath
08/05/2010, 22:44
Γεια σας, είμαι φοιτητής και θέλω σύντομα να αγοράσω μια μηχανή [max 400cc] ή έστω ένα παπί για να μπορώ να κυκλοφορώ στην Αθήνα [Δεν παλεύεται άλλο ο ΟΑΣΑ]. Οι απορίες μου είναι οι εξής:

- Τη μηχανή ή παπί πρέπει να το δηλώνω στην εφορία? Αν ναί, υπάρχει κάποιο όριο κυβικών που δε χρειάζεται δήλωση? [Δεν εννοώ για τέλη κυκλοφορίας, αλλά για τη φορολογική δήλωση και για το αν έχω μηχανοκίνητο στην κατοχή ή κάτι τέτοιο (όπως δηλώνεις ένα αυτοκίνητο δλδ)]

- Αν τη βάλω στο ονομά μου θα χάσω την ιδιότητα του "προστατευόμενου μέλους" από τον πατέρα μου ?[μου έχουν πει ότι αν βάλω αυτοκίνητο στο ονομά μου το χάνω].


Αυτά ήταν τα σημαντικά.

- Η ερώτηση η άλλη είναι, καλύτερα παπί στα 125cc [περί innova ή παρόμοιο] ή κάτι σε Honda Bros ή CB super four 400 [πιο παλιά αλλά πάνω κάτω τα ίδια λεφτά] [πάντα μιλάμε για μεταχειρισμένο].

VALES
09/05/2010, 01:53
Αν δεν κάνω λάθος και δεν έχει αλλάξει τίποτα, μέχρι 500cc είναι αφορολόγητα, άρα δεν υπάρχει πρόβλημα να το δηλώσεις στην εφορία.
Γνώμη μου, καλύτερα να πάρεις ένα από τα δύο τελευταία, παρά παπί.
Και κράνος μπουφάν γάντια ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ. :wave2:

Sapadak
09/05/2010, 02:28
Αν μενεις σε μεγαλη πολη και καλυπτεις καθημερινα μεγαλες αποστασεις ψαξε για κατι μεγαλυτερο στα κυβικα αλλα να ξερεις οτι αυτα που αναφερες ειναι μηχανες 15-20 χρονων με τα οποια προβληματα μπορει να κουβαλαν ή να παρουσιασουν συντομα.



Οσον αφορα την εφορια οσο χρονια καβαλαω δεν εχω δηλωση καμια απο αυτες χωρις ποτε κανενα προβλημα.