PDA

View Full Version : Metzeler K3 h M5???



Sorty
09/05/2010, 16:55
Καλησπέρα παιδιά!!Θέλω μια βοήθεια..Θέλω να αλλάξω λάστιχα στο Cbraki μου(Cbr 600 rr 2008) και σκεφτόμουν για τα Metzeler τα K3 και τα Metzeler M5..Στην αρχή σκεφτόμουν για τα Supercorsa που τα βάλαν και δυο φίλοι στα gixxerakia τους και τα δοκίμασα και εγώ και είναι όντως καταπληκτικά,αλλα επειδή εγώ πηγαινοέρχομαι και στη δουλειά με το μηχανάκι και πηγαίνω και track days οποτε έχω χρόνο θεωρώ ότι θα τα αποχαιρετήσω πολύ γρήγορα,και έτσι είπα να τα αφήσω.Οποτε παίδες πείτε μου γνώμες για τα metzeler!!Ευχαριστώ προκαταβολικά..

SVX
09/05/2010, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sorty
Καλησπέρα παιδιά!!Θέλω μια βοήθεια..Θέλω να αλλάξω λάστιχα στο Cbraki μου(Cbr 600 rr 2008) και σκεφτόμουν για τα Metzeler τα K3 και τα Metzeler M5..Στην αρχή σκεφτόμουν για τα Supercorsa που τα βάλαν και δυο φίλοι στα gixxerakia τους και τα δοκίμασα και εγώ και είναι όντως καταπληκτικά,αλλα επειδή εγώ πηγαινοέρχομαι και στη δουλειά με το μηχανάκι και πηγαίνω και track days οποτε έχω χρόνο θεωρώ ότι θα τα αποχαιρετήσω πολύ γρήγορα,και έτσι είπα να τα αφήσω.Οποτε παίδες πείτε μου γνώμες για τα metzeler!!Ευχαριστώ προκαταβολικά..

M3 ....1ον - ειναι σε προσφορα (σε πολλα "shops" του εξωτερικου)
2ον - Κατσε να δοκιμαστουν τα Μ5 γιατι ειναι σχετικα νεο προ'ι'ον (και ακριβο)

Sorty
09/05/2010, 17:21
Βασικά εγώ λέω τα metzeler racetec k3 όχι τα sportec m3..Εκτος και αν είναι τα k3 πιο παλιά και τα άλλαξαν σε sportec m3 που δε νομίζω..Τα K3 τα βρήκα 200 ευρώ και ψήνομαι αρκετά και τα m5 στα 300..Ούτως η άλλως τέλος του μηνός μάλλον θα παίξει η αλλαγή και ψάχνω συνεχεία για τα m5!!Έχεις διαβάσει-ακούσει τίποτα για αυτά??Εσύ φοράς τα m3 που είπες??Ευχαριστώ πολύ φιλε μου και ελπίζω να μη σε κούρασα!!

noe13
09/05/2010, 17:30
Τα μ5 τα φοραει ενας φιλος κι εχει μεινει μλκ (με τη καλη εννοια).Αν εχεις υψηλες απαιτησεις και εχεις τη περιεργεια του καινουριου τα βαζεις αλλιως μ3 που τα βρισκεις σε πολυ καλη τιμη κ θα σε υπερκαλύψουν!

Tasos_D
09/05/2010, 17:35
Φίλε μου εγώ έχω τα m3 σε super motard και είμαι πολύ ευχαριστημένος. το πηγαίνω κομμάτια το μοτό και τα λάστιχα δεν με πρόδωσαν καθόλου. για μεγάλα ταξίδια (Αθήνα - Θεσσαλονίκη) δεν είναι κατάλληλα γιατί ζεσταίνονται αρκετά και θέλουνε στάσεις για να μην χάσεις την πρόσφυση με την άσφαλτο. αλλά κατά τα άλλα είναι @@@@

arazw.ara.zw
09/05/2010, 18:17
Και τα δύο είναι πολύ καλά λάστιχα.Το τι θα βάλεις εξαρτάται από τη χρήση που θα κανείς.Τα sportecΜ5 είναι η ο αντικαταστάτης των Μ3 στη supersport κατηγορία για 85% χρήση δρόμου και 15 περίπου πίστα. Με αυτα Θα έχεις μεγαλύτερη σταθερότητα και καλύτερη χιλιόμετρικη απόδοση στο δρόμο ενώ με τά racetec k3 καλύτερο κράτημα στην πίστα αλλά λιγότερα χιλιόμετρα στο δρόμο και λιγότερη σταθερότητα (σε σχέση με τά Μ5 όχι οτι τά λάστιχα δεν είναι σταθερα για το είδος τους)λόγω πιο τριγωνικής κορώνας μπροστά!Αν θέλεις τη γνώμη μου για το δρόμο και αν δεν θέλεις το απόλυτο λάστιχο για track days θα πρότεινα το sportec M5.Έχει προχωρήσει την τεχνολογία interact ένα βήμα παραπέρα για το δρόμο με
Ατσάλινο Σκελετό 5πλης
Σκληρότητας.άψογο στο δρόμο αρκετά καλό στην πίστα!

Sorty
09/05/2010, 22:39
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας..

Sorty
28/05/2010, 14:41
Παιδιά έτσι πληροφοριακά..Τελικά έβαλα τα M5 τις metzeler και μέχρι στιγμής είμαι πολύ ικανοποιημένος.Την Κυριακή ειδικά που ήταν βρεγμένοι και οι δρόμοι στα μέρη μου έχασα ένα φανάρι(είχαν καμια εικοσαριά μετρα το πολύ διαφορα και είδα μονο το μπροστά...) απλά φρέναρα και ούτε να γλιστρήσει ούτε τίποτα(βασικά η αλήθεια είναι ότι πίστεψα ότι τον ήπια αλλα...ουφ..!!)..και γενικά δεν μου έπαιξε καθόλου(λογικά ανοίγματα πάντα έτσι..)..Ευχαριστώ και πάλι για τις γνώμες σας..