PDA

View Full Version : bandit 650 ή gsr600 ??????



dracula7
09/05/2010, 23:33
Καλησπέρα σε όλους και πάντα όρθιοι.

Ύστερα απο αρκετά χρόνια αποχής απο το "άθλημα" σκεφτομαι τον τελέυταίο καιρό να αγοράσω μια μηχανή.Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία απο μηχανές street.Οδηγάω σκουτεράκια απο τα 13 μου και κάποια στιγμή στα 18 είχα πάρει ενα daelim 125 τσοπεράκι το οποίο δεν το χάρηκα όσο θα ήθελα γιατί είχα ένα σοβαρό ατύχημα με αυτο που με κράτησε στο νοσοκομείο για κανα 6μηνο.Ύστερα απο 3 περίπου χρόνια το έφτιαξα,το ξανακαβαλήσα για ένα χρόνο και το πουλησα.Από τότε και μετά οδηγούσα μόνο σκουτερ και τα τελευταία 3 χρόνια δεν εχω καβαλήσει καθόλου.Τώρα λοιπόν στα 30 μου, σκεφτόμουν να αγοράσω ένα mega scooter για οδήγηση σε πόλη της επαρχίας και κάποια μικρά ταξίδια 60-70 χιλιομέτρων.

Είδα όμως πως οι τιμές για να αγοράσω μια μηχανή δεν είναι απαγορευτικές και έχω ψηθεί να πάρω είτε την bandit 650 είτε την gsr600.Αρχικά είδα την V-strom αλλά την απέριψα λόγο τιμής.Αυτό που με ενδιαφέρρει περισσότερο είναι η ενεργητική ασφάλεια,η άνεση και η δυνατότητα να πηγαίνω δικάβαλος.τελικές,0-400 και τα συναφή δεν με απασχολούν.απλά θέλω μια ασφαλή,σταθερή μηχανή για τις μετακινήσεις μου οι οποίες δεν θα ξεπερνούν σε ταχύτητα τα 130-140 χλμ/ω

Μεταξύ των δύω ποιά προτείνεται και γιατί;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

nickald
10/05/2010, 03:42
Ειχα το GSR και εχω το μεγαλο bandit

Για την περιγραφη που κανεις θα προτεινω το μικρο bandit καθως ειναι πολυ ευκολο στην οδηγηση και προσφερει καλυτερη καλυψη απο τον αερα σε σχεση με το GSR που απλα δεν προσφερει.

Το GSR θεωρητικα ειναι πιο street απο το μικρο ληστη (κινητηρας απο GSXR) και απευθυνεται σε πιο ανησυχα (λεμε τωρα) πνευματα.

Στην ουσια το bandit ειναι πιο ξεκουραστο, πιο ταξιδιαρικο και πιο οικονομικο απο το gsr και με μια εξαιρεση στο καλυτερο πλαισιο (πιο ακαμπτο) του GSR σε ολα τα αλλα πιστευω ειναι καλυτερο.

Το θεμα μεταπωλησης ποναει και στα δυο το ιδιο αλλα ουτως η αλλως δεν αγοραζεις μηχανη με βασικο γνωμονα την μεταπωληση.

Drangu
16/06/2010, 04:46
egw file tha proteina to GSR mias k einai to prohgoumeno mhxanaki pou eixa,kai mporw na pw pws emeine apolyta eyxaristhmenos.O filos panw exei dikio sta perisotera,alla sthn telikh einai to ti sou aresei.Kai pisteyw pws optika k se gazi yperterei to GSR.O aeras einai provlhma opws k to dikavalo se apostaseis panta.Alla allh h kaula tou GSR.Proswpika ekana taksidi apo athina komotini, k to eyxaristithika,k as mu legan diafora oi filoi mou.Sigura tha htan poio eukola me kapoio feringato mhxanaki,alla sthn telikh an thes anesh pare amaksi!to mhxanaki prepei na to niwtheis k ligo!
TO BE B KING OR TO B KING?

tzrypvs
16/06/2010, 13:19
με αυτά που περιγράφεις προτείνω bandit.
το gsr είναι πολύ καλό αλλά άλλη φάση.φοράει τον κινητήρα του gsxr-600 είναι πολύστροφο,γκαζιαρικο , γυμνό και καίει παραπάνω λόγο πολυστροφίας

αν θες λιγότερα άλογα,πιο ήρεμα με περισσότερο τράβηγμα χαμηλά,ικανοποιητική προστασία από τον άνεμο,bandit


πάντα εξαρτάται τι θες.και τα 2 είναι μια χαρά αλλά για διαφορετικές χρήσης.

παίζει και το αισθητικό.μπορεί να σου αρέσει περισσότερο το ένα από το άλλο

Shaolin Monk
16/06/2010, 13:50
Παρε ενα Ληστη να βρεις την υγεια σου...:wave2:

Gi_4ce
16/06/2010, 14:23
gsr εχω.

Παρε bandit. γι αυτο που θες θα το ευχαριστηθεις πολυ περισσοτερο

project.breeze
16/06/2010, 15:00
Κι εγώ GSR έχω,αλλά για την χρήση που το θες προτείνω Bandit χωρίς δεύτερη κουβέντα :wave2:

pakosgemistos
16/06/2010, 18:40
BANDIT!
Δεν το έχω οδηγησει αλλα είχα το gsr μόλις για 2-3 μήνες, το άλλαξα γιατί αυτο που μου ταίριαζε ήταν κατι πιο΄΄ηρεμο΄΄.πήρα V STROM.
καλές βόλτες!

TROOPER
17/06/2010, 05:09
μπαντιτ

idi
17/06/2010, 08:57
ας κανουμε μια σουμα....

ο φιλος θελει μηχανακι για τη πολη της επαρχιας και ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ταξιδακια των 60-70 χλμ με μαξ ταχύτητα 130-140 χλμ.... (στοιχείο Α)

τα μηχανακιια απο οτι ξερω εχουν την ιδια τιμη και εξοπλισμο (abs)

1.ΣΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ BANDIT ΑΠΟ ΤΟ GSR????????
απαντηση: σε τιποτα που να αφορα τον φιλο μας για τις αναγκες που εγραψε παραπανω(στοιχείο Α) η καλυψη απο τον αερα ειναι ΆΧΡΗΣΤΗ ΠΟΛΥΤΈΛΕΙΑ οταν η ταχύτητα ταξιδιού ειναι στα 130 χλμ /Ω

2. ΣΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ GSR ΑΠΟ ΤΟ BANDIT?????
απαντηση: σε ολα περαν της καλυψης απο τον αερα (βλεπε απαντηση πανω που το καθιστά ασχηστη λεπτομερια) καλυτερο πλαισιο, καλυτερο μοτερ, καλυτερο στήσιμο, καλυτερα περιφεριακα(ψαλιδι κτλ) πιο σύγχρονη μηχανη γενικα, πιο μοντερνα, πιο ελαφριά..... (το πιο ομορφη δε μπορω να το γραψω με ελαφρα την καρδια γιατι και τα 2 ειναι πανασχημα :lol: )

συμπερασμα: GSR WINS με γκολ απο τα αποδυτήρια

ΥΓ
απο δω και περα σκεφτομαι να παγιοποιήσω την απαντηση "παρε R1 ειναι καλυτερο" εξάλλου και εσεις οι "σοβαροι μοτοσυκλετιστες" οτι να ναι λετε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
17/06/2010, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ας κανουμε μια σουμα....

ο φιλος θελει μηχανακι για τη πολη της επαρχιας και ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ταξιδακια των 60-70 χλμ με μαξ ταχύτητα 130-140 χλμ.... (στοιχείο Α)

τα μηχανακιια απο οτι ξερω εχουν την ιδια τιμη και εξοπλισμο (abs)

1.ΣΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ BANDIT ΑΠΟ ΤΟ GSR????????
απαντηση: σε τιποτα που να αφορα τον φιλο μας για τις αναγκες που εγραψε παραπανω(στοιχείο Α) η καλυψη απο τον αερα ειναι ΆΧΡΗΣΤΗ ΠΟΛΥΤΈΛΕΙΑ οταν η ταχύτητα ταξιδιού ειναι στα 130 χλμ /Ω

2. ΣΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ GSR ΑΠΟ ΤΟ BANDIT?????
απαντηση: σε ολα περαν της καλυψης απο τον αερα (βλεπε απαντηση πανω που το καθιστά ασχηστη λεπτομερια) καλυτερο πλαισιο, καλυτερο μοτερ, καλυτερο στήσιμο, καλυτερα περιφεριακα(ψαλιδι κτλ) πιο σύγχρονη μηχανη γενικα, πιο μοντερνα, πιο ελαφριά..... (το πιο ομορφη δε μπορω να το γραψω με ελαφρα την καρδια γιατι και τα 2 ειναι πανασχημα :lol: )

συμπερασμα: GSR WINS με γκολ απο τα αποδυτήρια

ΥΓ
απο δω και περα σκεφτομαι να παγιοποιήσω την απαντηση "παρε R1 ειναι καλυτερο" εξάλλου και εσεις οι "σοβαροι μοτοσυκλετιστες" οτι να ναι λετε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Πάρε Ζ.... είναι κι άσχημο και δεν πάει πάνω απο 130-140.....

Αν δε, πουλάει και το δικό του ο IDI είναι και σχεδόν καινουργιο.... :lol:

DUKASII
17/06/2010, 09:07
μη παρεις σουζουκι.
ειναι για το πεος καβαλα.

sniper
17/06/2010, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
μη παρεις σουζουκι.
ειναι για το πεος καβαλα.

Και στειρώνουν....

BeKinky
21/06/2010, 12:12
o Idi exei dikio k ta eipe ola ws exoun!

wendigo
21/06/2010, 14:47
Βασικά για τη χρήση που θέλεις, είναι σαν να περιγράφεις ένα Transalp:yuck: (εμένα δεν μου αρέσει αλλά μάλον είναι ακριβώς αυτό που θες)
Αυτά που σου αρέσουν θα είναι μονίμως "μπουκωμένα" που λέει ο λόγος.

Α, πάρε ένα R1:D :D

vstromgr
02/07/2010, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ας κανουμε μια σουμα....
.
.
.
.
.

ο φιλος θελε ναι λετε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




συμφωνώ 100%

reinmeister
02/07/2010, 08:59
επισης στα υπερ του gsr για πολη, ειναι οτι ειναι ταφος χαμηλα και εχει αθλια θεση συνεπιβατη...συν του οτι αν πεσεις συνηθως κλαις σκελετο και μοτερ...

οντως ειναι καλυτερη επιλογη για πολη και δικαβαλα ταξιδακια...

giannis113
02/07/2010, 09:01
bandit για το σιδερενιο πλαισιο για το abs (οχι οτι το αλλο δεν εχει..) για την ανεση και για την ποιοτητα

giannis113
02/07/2010, 09:02
επισης και το hornet - του 2006 ειναι σιδερο ναουμ..