PDA

View Full Version : Την MotoDatabase



NLS
28/01/2004, 09:59
...την ενημερώνει κανείς;

πάντως λέει αρκετές κοτσάνες

και μια ερώτηση: ΤΙ ΣΟΪ πράγμα είναι η θεωρητική ταχύτητα; που μπορεί να έχει σημασία ένα άσχετο νούμερο βασισμένο στο γρανάζωμα;

άκου 263χαω τελική το capo (νομίζω - δεν θυμάμαι που το είδα - πάντως σε 1000άρι on-off)

DUKASII
28/01/2004, 10:02
TOSA PIANEI RE MH LES OTI THES KAI ESY TORA..!!!!
EINAI THEORITIKA RE AYTA...AS POYME PAS ME 180...KAI LES...TI ORAIA POY THA TANE NA PHGENA ME 260...
KAI PAS...THEORITIKA!!
EINAI KAI PIO ASFALES ETSI!

NLS
28/01/2004, 10:11
α οκ, είναι το ίδιο όταν έβγαλα εγώ 203 με το ΑΧ-1

πες το έτσι

τότε οκ

όμως τότε αντί να λέει νούμερο έτοιμο, πρέπει στην φόρμα να έχει χώρο να γράφεις μόνος σου ότι θα ήθελες

πχ.

Honda C 50
Θεωρητική τελική: 136

καλό
αρχίζει και μου αρέσει

Julius
28/01/2004, 10:41
Όχι η DataBase δεν έχει ενημερωθεί, τα τελευταία είναι μοντέλα 2000-1 νομίζω. Υπάρχει κανένας διαθέσιμος να καταχωρίσει καμιά μοτοσυκλέτα?


Επίσης εξηγώ το προφανές : Θεωρητική Τελική ταχύτητα την ανακοινώνει το εργοστάσιο και είναι αυτή που προκύπτει από έναν συγκεκριμένο μαθηματικό τύπο που έχει να κάνει με το γρανάζωμα το βάρος την αεροδυναμική και την ιπποδύναμη της μοτοσυκλέτας

Πολύ απλά γιατί η πραγματική τελική (ή 0-100 ή όποια άλλη μέτρηση) μπορεί να διαφέρει στην ίδια μοτοσυκλέτα έως και πάααααρα πολύ ανάλογα με :
Το χώρο που γίνετε η μέτρηση : Πίστα – Δρόμος και την σχετική πρόσφυση
Την Εποχή και το υψόμετρο που γίνετε η μέτρηση
Την ποιότητα και τον τύπο του καυσίμου
Τον αναβάτη (βάρος – ικανότητες κλπ)
Το όργανο της μέτρησης
Και πολλά άλλα Α!!! και να μην ξεχάσω και κάτι βασικό…. την ειλικρίνεια του κατασκευαστή στην ανακοίνωση των αποτελεσμάτων.

Julius
28/01/2004, 10:44
το «κοτσάνες» δεν είναι αρκετά τεκμηριωμένο......

αυτά είναι τα στοιχεία που δίνουν οι εταιρίες επίσημα, εάν έχετε κάποια ένσταση παρακαλώ να την κάνετε γιατί μπορεί να έχει γίνει λάθος κατά την καταχώριση

NLS
28/01/2004, 10:54
ώπα ρε συ τσούλιους

ΔΕΝ δίνει επίσημα ΟΥΤΕ ανεπίσημα η Aprilia 263 στο capo, μην τρελαθούμε

κοτσάνα δεν είναι αυτό;

είναι απλά ένα ΤΕΛΕΙΩΣ άτυπο νούμερο (η γνωστή τεθλασμένη που βάζουν τα περιοδικά με τις κλιμακώσεις των ταχυτήτων - για να πιάσουν λίγο χώρο στη σελίδα)

NLS
28/01/2004, 10:55
όσο για ενημέρωση, εγώ είχα γράψει (στο παλιό φόρουμ ακόμα) ακριβή στοιχεία για να αλλαχθούν κάποια άσχετα στο δικό μου μοντέλο και ακόμα... αλλάζονται

DUKASII
28/01/2004, 10:59
XEREIS POOOOOOOOOOSHHHHHHHH DOULEIA EXEI O JULIUS ;;;;XEREIS OTI DOYLEYEI MEXRI TO BRADY MESTON IDROTA;;;

POU NA PROLABEI NA TA KANEI OLA AYTA;;;

Julius
28/01/2004, 11:03
Ksanapame allh mia mpas kai to katalavoume

"Ta stoixeia einai apo tis etairies"

Opoies allages stalthikan apo episkeptes tsekaristikan me ta data ton etairion kai thn Database.

Kai opos katalaveneis DEN mporoyme na apokleinoyme apo ta stoixeia ton etairion giati kapoios esteile oti o vgazei 36 kai oxi 33 aloga h motosykleta toy.

DUKASII
28/01/2004, 11:06
KAI NA PAS TORA AMESOS STO KTM DUKE II KAI NA ALAXEIS TA KYBIKA TOY GIATI TORA EXEI GINEI ...709cc kai EXEI KAI KAPOY STA 69 ALOGA STH RODA!!
AYTA PARAKALO NA GRAFTOYNE STH DATABAZZZZEE!!

ANTE MPRABO!

Julius
28/01/2004, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
KAI NA PAS TORA AMESOS STO KTM DUKE II KAI NA ALAXEIS TA KYBIKA TOY GIATI TORA EXEI GINEI ...709cc kai EXEI KAI KAPOY STA 69 ALOGA STH RODA!!
AYTA PARAKALO NA GRAFTOYNE STH DATABAZZZZEE!!

ANTE MPRABO!

xa xa x a ax xaax ax malista pao na to diorthoso amesos

NLS
28/01/2004, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
Ksanapame allh mia mpas kai to katalavoume

"Ta stoixeia einai apo tis etairies"


oκ μπορεί να είμαι λίγο χαζός (όπως υπονοείς και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ) αλλά δεν πιστεύω ότι υπάρχει ΚΑΠΟΥ κείμενο της Aprilia που λέει περι 263Km/h theoretical max.

αν υπάρχει θα χαρώ πολύ να το διαβάσω

ευχαριστώ

Julius
28/01/2004, 12:17
oute eipa oute yponoo kati, alla oti diavazei o kathenas simfona me ta dika toy dedomena to antilamvanete. (kai den enoo oti eisai vlakas alla oti den eisai se kalh diathesh gia na antilifteis thn ousia sto parapano post kai kolas)

Px..........

-......."αυτά είναι τα στοιχεία που δίνουν οι εταιρίες επίσημα, εάν έχετε κάποια ένσταση παρακαλώ να την κάνετε γιατί μπορεί να έχει γίνει λάθος κατά την καταχώριση"

-......."εγώ είχα γράψει (στο παλιό φόρουμ ακόμα) ακριβή στοιχεία για να αλλαχθούν κάποια άσχετα στο δικό μου μοντέλο και ακόμα... αλλάζονται"

-..... "sanapame allh mia mpas kai to katalavoume "Ta stoixeia einai apo tis etairies""


Loipon oso afora to capo, to apogeyma poy tha exo tis aprilia ta stoixeia sta xeria mou tha sou po ti akrivos anaferei. Einai pithano na einai lathos sthn kataxorish h' typografiko ths etairias.

NLS
28/01/2004, 12:28
οκ

no problem

πάντως όταν έχουμε λίγο άδικο δεν υπάρχει λόγος να γατζωνόμαστε σε μια φράση επειδή την είπαμε κάποια στιγμή κλπ. (γενικά γενικά μιλάω ;))

"μια οικογένεια είμαστε"
γι'αυτό δεν πρέπει να λέγονται τα λάθη;

(εκτός αν πάλι θιχτεί το παλιό θέμα ότι πρέπει να έχω πιει σώνει και καλά καφέ με την παρέα για να έχω λόγο :))

Julius
28/01/2004, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS
οκ


πάντως όταν έχουμε λίγο άδικο δεν υπάρχει λόγος να γατζωνόμαστε σε μια φράση επειδή την είπαμε κάποια στιγμή κλπ. (γενικά γενικά μιλάω ;))

"μια οικογένεια είμαστε"
γι'αυτό δεν πρέπει να λέγονται τα λάθη;

(εκτός αν πάλι θιχτεί το παλιό θέμα ότι πρέπει να έχω πιει σώνει και καλά καφέ με την παρέα για να έχω λόγο :))


xa xa xa den pezese

poios eipe "mia oikogenia eimaste"? den eimaste. mia koinonia me atoma diaforetika eos poly diaforetika alla me koino endiaferon-agaph gia thn motosykleta nai ok auto to dexome.

episeis Profanos kai prepi na legonte ta lathh gia na diorthonontai. (ean thimame kala prepei na yparxei kai sxetiko mynhma sth DB)

tora to sxolio sou gia ton kafe to prospernao os prospathia gia humor apo merous sou.

:-)

NLS
28/01/2004, 12:55
ρε γαμώτο και εσύ δεν παίζεσαι... εντωμεταξύ δεν έχεις καταλάβει ότι σπάνια αφήνω να πέσει κάτι κάτω και σπάνια δεν πιάνω και κάτι όσο και πλάγια αν περαστεί;

ο λόγος για το:

"tora to sxolio sou gia ton kafe to prospernao os prospathia gia humor apo merous sou"

όχι δεν ήταν προσπάθεια χιούμορ - συνήθως το χιούμορ μου είναι καλύτερο από απλή προσπάθεια (αν είχα έρθει σε κάποιο καφέ θα το είχες διαπιστώσει)

ήταν πλάγιος καυτηριασμός μια παλιάς κατάστασης (πάντως είναι καλύτερα τα πράγματα - και θέλω να λέω ότι φταίνε και οι γκρίνιες μου σε αυτό)

anyway, ξεφύγαμε από το θέμα - θα κοιτάξω 2-3 μοντέλα για τα οποία μπορώ να έχω data και ελπίζω να περαστούν όταν τα δώσω

skor-billys
28/01/2004, 13:37
mporei kai na ta pianoun omos an bgaleis ton kofth.
8umami sta periodika pou sigrinan ta on-off elegan telikh taxhthta 220 xontrika gia ola kai pio kato egrafe megisth telikh taxuthta me 6h kai ola htan meta3u tou 240 me 265. Isos xoris kofth klp na ta pianoun ta xiliometra auta. alla to pote einai to 8ema.
Upopsiazmai oti morei na anaferotan ston kofth h se alla hletronika mesa pou epireazoun thn taxhthta. mporei na einai kai malakia auto pou leo kai na ennoouse kati allo.:confused:

stratospr
29/01/2004, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
Επίσης εξηγώ το προφανές : Θεωρητική Τελική ταχύτητα την ανακοινώνει το εργοστάσιο και είναι αυτή που προκύπτει από έναν συγκεκριμένο μαθηματικό τύπο που έχει να κάνει με το γρανάζωμα το βάρος την αεροδυναμική και την ιπποδύναμη της μοτοσυκλέτας



Η θεωρητική ταχύτητα προκύπτει μόνο από τις σχέσεις των γραναζιών της μοτοσυκλέτας και το λάστιχο:

1. Πρωτεύουσα μετάδοση (στρόφαλος - κιβώτιο)

2. Σχέση κιβωτίου

3. Γρανάζια αλυσίδας

4. Περίμετρος λάστιχου

σε σχέση με τις στροφές του κινητήρα. Θεωρητική τελική ταχύτητα έχουμε με τον κινητήρα στις μέγιστες στροφές του κινητήρα.


Παρακάτω παραθέτω μια φωτό από ένα απλό προγραμματάκι που υπολογίζει όλα τα παραπάνω

Η περίμετρος του λάστιχου (190/55 zr17) υπολογίζεται ως εξής:

π = πλάτος λάστιχου (190 mm)
πρ = προφίλ λάστιχου % του πλάτους (50% = 95 mm)
δ = διάμετρος ζάντας (17")

περίμετρος = 3,14 x (δ + 2 x πρ) = 3,14 x (17" + 2 x 3,74") = 3,14 x 24.48" = 76,9"


663

Julius
29/01/2004, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από stratospr
Η θεωρητική ταχύτητα προκύπτει μόνο από τις σχέσεις των γραναζιών της μοτοσυκλέτας και το λάστιχο:

1. Πρωτεύουσα μετάδοση (στρόφαλος - κιβώτιο)

2. Σχέση κιβωτίου

3. Γρανάζια αλυσίδας

4. Περίμετρος λάστιχου

σε σχέση με τις στροφές του κινητήρα. Θεωρητική τελική ταχύτητα έχουμε με τον κινητήρα στις μέγιστες στροφές του κινητήρα.


Παρακάτω παραθέτω μια φωτό από ένα απλό προγραμματάκι που υπολογίζει όλα τα παραπάνω


Oraios!!!!!!!!!! auto akrivos!!!!!!!!

Euxaristo gia thn dieykrinish

NLS
29/01/2004, 13:17
ωραία ρε παιδιά σύμφωνοι

αλλά ΑΥΤΟ δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ (το παραμικρό) νόημα στην πραγματικότητα

γιατί αναφέρεται;
και μάλιστα χωρίς να αναφέρεται η πραγματικότητα; γιατί αν αναφερόταν αυτή, οκ να δεχτώ ότι μας δίνετε και το επιπλέον δεδομένο (εγγυκλοπαιδικά) της θεωρητικής

Julius
29/01/2004, 13:39
giati re nikolaki h pragmatikh metrish einai sxetikotath. opos eipame kai poio pano kai mporei na diaferei arketa h mia apo thn allh.

ok?

DIT
29/01/2004, 13:39
γιατί μπαμπά???

stratospr
29/01/2004, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS
αλλά ΑΥΤΟ δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ (το παραμικρό) νόημα στην πραγματικότητα

γιατί αναφέρεται;


ίσα - ίσα, είναι ο μόνος τρόπος για να διαπιστώσεις εκ των προτέρων τι επιπτώσεις θα έχει στην μοτοσυκλέτα σου κάποια αλλαγή σε γρανάζια ή λάστιχα.

π.χ. αλλαγή γραναζιών αλυσίδας ("κόντυμα" - "μάκρυμα"), αλλαγή γραναζιών σχέσεων κιβωτίου (για αγώνες) ή αλλαγή διάστασης λάστιχου (άλλη περίμετρο έχει το 190/50-17 και άλλη το 180/55-17)

milaber
30/01/2004, 00:16
Αν μπορέσεις να μας πεις που το βρήκες το προγραματάκι θα είσαι ακόμα πιο γαμάτος!

Μήπως ξέρει κανείς πόσα ακριβώς εκατοστά είναι μια ίντσα; Ακριβώς όμως!

Θάνος
30/01/2004, 00:59
2.54

stratospr
30/01/2004, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Αν μπορέσεις να μας πεις που το βρήκες το προγραματάκι θα είσαι ακόμα πιο γαμάτος!


Στείλε μου με π.μ. το mail σου και θα στο στείλω.

Δυστυχώς δεν θυμάμαι από που το κατέβασα... Πρέπει να έχω και κάτι αντίστοιχο σε excel όμως

DUKASII
30/01/2004, 09:08
KAI KYRIOS STON STRATO ME TO TUONO!
THA ITHELA FILE NA MAS PEIS TIS ENTYPOSEIS SOY PANO STO TUONO!
EPISHS NA MAS PEIS POS PAEI APO AXIOPISTIA...ANTIPROSOPEYSH KAI SYNERGEIA!

stefanos
30/01/2004, 09:10
γουστάρω on-off με τελική 250.
Την χάσατε την μπάλα μου φαίνεται.

Εσυ ρε DUKE αφου και στο Tuono ρίχνεις τι θέλεις και ρωτάς?

stratospr
30/01/2004, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ENTYPOSEIS STO TUONO!

Καλημέρα και από μένα...
Δυστυχώς ξύνεις πληγές... :( Ακόμα δεν το έχω στα χέρια μου το μηχανάκι...
Παραγγελία από 06/12/03 και ακόμα να το στείλει η Aprilia :mad: :mad: :mad:

Μόλις το πάρω στα χέρια μου, θα γίνει κανονικό review