PDA

View Full Version : σερβις , παραεισαγωγη και αγενεια..



ανωνυμος
10/05/2010, 08:52
καλησπέρα παίδες.έχω γράψει λίγο πάνω από τα 4 χιλιάρικα στο ΕR και καθώς τέλος μαιου θα φύγω ταξιδάκι για πολωνία (γράφοντας άλλα 4) πήρα σήμερα στο μαγαζί απ'όπου αγόρασα τη μηχανή (παραεισαγωγής) και τους ρωτάω "να σας το φέρω για το σερβις των 6 πριν φύγω να το δείτε καλύτερα μη μου τύχει κάτι?" ο τύπος μου απαντά "άλλαξε του μόνο λάδια και φίλτρο φιλαράκι δε θέλει και πολύ μυαλό" :evil:
εκτός από το να μου πεί όμως κάτι προφανές ο τύπος με έβαλε να σκεφτώ κατά πόσο αξίζει να τα σκάω κάθε φορά για σερβις στο "μαγαζάκι" του,ή σε ένα επίσημο καβασάκι που έχω υπόψη μου.Το πρόβλημα είναι ότι την εγγύηση που μου έδωσαν την καλύπτουν αυτοί και όρο έχει να γίνεται το σέρβις εγκαιρα(για αυτό και τους κάλεσα) και σε δικά τους συνεργεία.Αυτή όμως τη μπακαλίστικη νοοτροπία δε την δέχομαι.Το θέμα είναι να ρισκάρω να χάσω την "εγγύηση" για πιο ποιοτικό σερβις?

Gandalf dr685sm
10/05/2010, 08:56
ER και παραεισαγωγής;...είσαι σίγουρος;;; γιατί το μηχανάκι εισάγεται κανονικά και επίσημα απο την αντιπροσωπεία απο όσο γνωρίζω τουλάχιστον!

Gandalf

ανωνυμος
10/05/2010, 09:00
ναι φίλε γκανταλφ,το είχα παρει αρχες του χρόνου μοντελο του 10' γιατί δεν έβρισκα κανενα στην ελλάδα πλεον του 09 με ABS...

Gandalf dr685sm
10/05/2010, 09:12
Αν εισάγεται επίσημα μπορείς κάλλιστα (και βάση νόμου) να το πας σε οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο και να σε καλύπτει η εγγύηση.

Αν δεν βαριέσαι κάνε μια έρευνα και εδώ μέσα... κάπου νομίζω έχουν αναρτήσει και τον νόμο σχετικά με τις εγγυήσεις.

Gandalf

ανωνυμος
10/05/2010, 10:17
ναι διαβασα το σχετικο στικι
ευχαριστω πολυ γκανταλφ.το μονο που δεν ξερω ειναι (απ οτι μου ειχε αναφερει ενας φιλος) αν "ενεργοποιησε" την εγγυηση της καβασακι αυτος που το εισαγεγε,γιατι αν οχι μπορει να επικαλεστει η καβασακι οτι δεν το καλυπτει

G/S
11/05/2010, 09:01
Γνώμη μου είναι να πας τη μηχανή σε ένα άλλο συνεργείο κατά προτίμηση kawasaki και φύγε απο το <μαγαζάκι >γιατί φοβαμαι οτι αν χρειαστεί να σε καλύψει με την δική του εγγυηση ( αχρείαστη ναναι)δέν θα το κάνει με αρκετές προφάσεις , γιατί οταν εσύ σάν πελάτης του του ειπες (και πολύ σωστά )να κάνει εναν γενικό έλεγχο πρίν το ταξίδι σου σε αντιμετώπησε ετσι , φαντάσου να του πείς να σε καλύψει αν χρειαστείς κάτι εντός εγγύησης !!!:beer: