PDA

View Full Version : ΣΤΡΩΣΙΜΟ



1ronMa1den
10/05/2010, 09:42
γεια σας. ειμαι αρχαριος και προκειτε να παρω ενα 50cc ετσι για να κανω την δουλιτσα μου..
ακουω απο φιλους οτι πρεπει να το στωσο πρωτα...δεν εχω ιδεα τι ειναι και γιατι πρεπει να γινει..
ανα μπορειτε να μου πειτε. ευχαριστω!

Gandalf dr685sm
10/05/2010, 09:44
ΩΧ... ίσα με 150 σελίδες το κόβω αυτό...:beer: :beer:


Gandalf

camen
10/05/2010, 09:45
Διαβαζεις το manual και το οδηγας οπως λεει για τα πρωτα χιλιομετρα....:beer: :wave2:

1ronMa1den
10/05/2010, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Διαβαζεις το manual και το οδηγας οπως λεει για τα πρωτα χιλιομετρα....:beer: :wave2:

πιο μανουαλ? δεν εχω παρει καν το παπι ακομα...

camen
10/05/2010, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από 1ronMa1den
πιο μανουαλ? δεν εχω παρει καν το παπι ακομα...

Ε οταν το παρεις...Αμα δεν το παρεις ,δεν εχεις και τιποτα να στρωσεις προφανως...:smokin:

1ronMa1den
10/05/2010, 09:56
τεσπα επειδη δεν βλεπω προθυμία και διαθεση , αν υπαρχει κανενα αναλογο τοπικ που να αναφερετε σε στρωσιμο η κατι τετοιο θα ημουν ευγνώμων αν μου το εδινε...
ευχαριστω και παλι.

VALES
10/05/2010, 09:57
Με το μισό γκάζι για τα πρώτα 1000 χιλιόμετρα. :wave2:

Αλήθεια, γιατί δεν ρωτάς τους φίλους σου όμως ?

gcrook
10/05/2010, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από 1ronMa1den
γεια σας. ειμαι αρχαριος και προκειτε να παρω ενα 50cc ετσι για να κανω την δουλιτσα μου..
ακουω απο φιλους οτι πρεπει να το στωσο πρωτα...δεν εχω ιδεα τι ειναι και γιατι πρεπει να γινει..
ανα μπορειτε να μου πειτε. ευχαριστω!


Στειλε ενα πμ στον χρηστη oldman.θα χαρει να σου εξηγησει.:beer:

1ronMa1den
10/05/2010, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Με το μισό γκάζι για τα πρώτα 1000 χιλιόμετρα. :wave2:

Αλήθεια, γιατί δεν ρωτάς τους φίλους σου όμως ?

γιατι τοτε θα αρχισει η καζουρα και δεν θελω..δεν εχω καπιο κομπλεξ απλα δεν θελω,αλλιως
δεν θα ερχομουν να ρωτισω εδω..:D


Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Στειλε ενα πμ στον χρηστη oldman.θα χαρει να σου εξηγησει.:beer:

ευχαριστω φιλε .

:beer:

Nostra
10/05/2010, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από 1ronMa1den
γεια σας. ειμαι αρχαριος και προκειτε να παρω ενα 50cc ετσι για να κανω την δουλιτσα μου..
ακουω απο φιλους οτι πρεπει να το στωσο πρωτα...δεν εχω ιδεα τι ειναι και γιατι πρεπει να γινει..
ανα μπορειτε να μου πειτε. ευχαριστω!

να μην ανοιγεις το γκαζι παραπανω απο το μισο για λιγο καιρο... επισης με την εύρεση θα βρεις διαφορα νηματα για το στρωσιμο....

τελος αν στείλεις ΠΜ στον oldman σε παρακαλω κοινοποίησέ μας την απάντησή του...

:wave2: :wave2: :wave2:

DUKASII
10/05/2010, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από 1ronMa1den
γεια σας. ειμαι αρχαριος και προκειτε να παρω ενα 50cc ετσι για να κανω την δουλιτσα μου..
ακουω απο φιλους οτι πρεπει να το στωσο πρωτα...δεν εχω ιδεα τι ειναι και γιατι πρεπει να γινει..
ανα μπορειτε να μου πειτε. ευχαριστω! file ayta peri strosimatoys eina paparies.
parto kai apla odigato ola ta alla tha erthoyn sto kairo toys.

1ronMa1den
10/05/2010, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
να μην ανοιγεις το γκαζι παραπανω απο το μισο για λιγο καιρο... επισης με την εύρεση θα βρεις διαφορα νηματα για το στρωσιμο....

τελος αν στείλεις ΠΜ στον oldman σε παρακαλω κοινοποίησέ μας την απάντησή του...

:wave2: :wave2: :wave2:

μολις εστειλα.. οταν μου απαντησει ,θα αναρτησω την απαντηση του εδω.

VALES
10/05/2010, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από 1ronMa1den
μολις εστειλα.. οταν μου απαντησει ,θα αναρτησω την απαντηση του εδω.




Μην παίρνεις και όρκο.

1ronMa1den
10/05/2010, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Μην παίρνεις και όρκο.

γιατι..?

camen
10/05/2010, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από 1ronMa1den
μολις εστειλα.. οταν μου απαντησει ,θα αναρτησω την απαντηση του εδω.


:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

Tpap
10/05/2010, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από 1ronMa1den
μολις εστειλα.. οταν μου απαντησει ,θα αναρτησω την απαντηση του εδω.

Περιμένουμε...:lol:

1ronMa1den
10/05/2010, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

9.67 posts per day

Τελευταίο μήνυμα: 07-05-2010 10:32


....??

koulis19
10/05/2010, 10:23
Παντως προτιμω ενα παιδι απο εδω μεσα που δεν ξερει τι ειναι το στρωσιμο παρα 17χρονους που οδηγανε hayabusa.Καλωσηρθες φιλε:beer: :beer:

Hiro
10/05/2010, 11:42
Συγνώμη λιγο άσχετο το ξέρω αλλά....



Δίπλωμα οδήγησης έχεις??


Και να προσθέσω ότι απάντηση δόθηκε ήδη από το 3ο πόστ του θρέντ

Καλώς ήρθες και από μένα:wave2:

:a014:

Panopticon7
10/05/2010, 11:59
Φιλαρακι εγω τις μηχανες τις στρωνω υπο τις οδηγιες του βροχοανθρωπου, αλλα εσενα θα σου ελεγα να το προχωρισεις ενα βημα παραπερα.

Λοιπον δωσε βαση,

Βημα 1. Μολις το παραλαβεις βαζεις μεσα σπορελαιο και κανεις 3 κυκλους τερμα γκαζι (προσοχη ΤΕΡΜΑ γκαζι, αλλιως δεν θα στρωσει καλα.)

Βημα 2. Πετας λαδια φιλτρο και βαζεις ελαιολαδο για 1000 κμ τερμα γκαζι.

Βημα 3. Πετας λαδια φιλτρο και βαζεις λαδι της αρεσκειας σου

Υγ. Παρολο που τα manual γρφουν αλλαγη καθε 10.000 οι περισσοτεροι αλλαζουν λαδια καθε 4.000κμ αλλα γενικως οσο ποιο συχνα τα αλλαζεις μονο καλο κανεις. Και καθε 1000 δηλαδη θα ηταν καλα για να εισαι και σιγουρος, αν το σκιζεις καθε 500.

ανωνυμος
10/05/2010, 12:40
μερικες φορες αναρωτιεμαι τι θα γινοταν αν ειχα ανακαλυψει το φορουμ τοτε που ημουν με το πενηνταρι και δεν ηξερα πραγματικα τπτ...δε ξερω αν θα το ευχαριστηθειτε αν παρετε στο λαιμο σας κανεναν καμια μερα..
καλως η κακως καποιοι ανθρωποι δεν εχουν εξοικειωση με το ιντερνετ τα φορουμ και τα μηχανακια τους..γι αυτο τι πιο λογικο απο το να μπουν στο μοτο.gr να γραψουν ομορφα την απορια τους και να λαβουν απαντηση γρηγορα απο εμπειρα ατομα στο χωρο...και αν η συζητηση υπαρχει ηδη αρκετα ευγενη ατομα και μοντς να τους παραπεμψουν.αυτο ειναι αλληλεγγυη μεταξυ μοτοσυκλετιστων και οχι η κλαψα σε 100 threads για καθε κακως κειμενο της ελληνικης κοινωνιας..

φιλε iron maiden \m/
εγω οταν ειχα παρει το πενηνταρι δεν ηξερα την τυφλα μου και το πηγαινα οπως να ναι.κατι σημαντικο δεν επαθε.κατοπιν εορτης εμαθα για το στρωσιμο οταν ειχα κανει καμια 300αρια χλμ αρπα κωλα και το πηγαινα συντηρητικα χωρις να τερματιζω το γκαζι αν και δεν ξερω ποσο εχει να κανει αυτο σε αυτοματα.
οπως ειπαν και τα παιδια οταν το παρεις με το καλο θα δεις στο manual ακριβως την διαδικασια που πρεπει να κανεις:beer:

chris_honda
10/05/2010, 12:42
Ομαλή οδήγηση στα πρώτα 500 - 1000 χλμ. ανάλογα στα πόσα λέει ο κατασκευαστής.
Μην ανοίγεις τέρμα γκάζι, και προσπάθησε να εναλάσεις τις ταχύτητες.
Γενικά να είσαι προσεκτικός μέχρι να το συνηθήσεις, και πάντα κρανάκι, μπουφανάκι:wave2:

chris_honda
10/05/2010, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Φιλαρακι εγω τις μηχανες τις στρωνω υπο τις οδηγιες του βροχοανθρωπου, αλλα εσενα θα σου ελεγα να το προχωρισεις ενα βημα παραπερα.

Λοιπον δωσε βαση,

Βημα 1. Μολις το παραλαβεις βαζεις μεσα σπορελαιο και κανεις 3 κυκλους τερμα γκαζι (προσοχη ΤΕΡΜΑ γκαζι, αλλιως δεν θα στρωσει καλα.)

Βημα 2. Πετας λαδια φιλτρο και βαζεις ελαιολαδο για 1000 κμ τερμα γκαζι.

Βημα 3. Πετας λαδια φιλτρο και βαζεις λαδι της αρεσκειας σου

Υγ. Παρολο που τα manual γρφουν αλλαγη καθε 10.000 οι περισσοτεροι αλλαζουν λαδια καθε 4.000κμ αλλα γενικως οσο ποιο συχνα τα αλλαζεις μονο καλο κανεις. Και καθε 1000 δηλαδη θα ηταν καλα για να εισαι και σιγουρος, αν το σκιζεις καθε 500.


εσύ αυτό έκανες για αρχή;

Gandalf dr685sm
10/05/2010, 13:05
Είπαμε..

απαντάμε σε απορίες που έχουν βάση,... όταν όμως έχουμε το..

1. Μπορώ να οδηγήσω δίχως δίπλωμα;

2. ΑΝ πάρω μηχανάκι και ΑΝ τελικά το οδηγήσω , ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΤΡΩΣΙΜΟ;

3. Μην πίνεις αντε στο χέρι ενα μπουκάλι και μετά να παρκάρεις.


Συγνώμη ρε παιδιά... αλλά θα πέσει καζούρα που θα πάει σύννεφο. Όταν θες να ρωτήσεις κάτι σοβαρά μπαίνεις μέσα και γράφεις ΣΟΒΑΡΑ αυτό που θέλεις...

--------------π.χ. ... Είμαι 20 ετών , δεν γνωρίζω τίποτα απο μηχανάκια. Έχω μαζέψει Χ ποσό και θα κάνω αυτή την χρήση. Τι θα ήταν καλύτερο για μένα;...-------------------------

Εκεί και απαντήσεις θα πάρει.. και ίσως να πέσει και λίγο γέλιο, αλλά σίγουρα κανείς δεν θα ρίχνει μόνο δούλεμα.

Είναι λογικό όταν μπαίνεις σε ενα δικτυακό χώρο με δεκάδες αγνώστους που δεν ξέρουν ποιός είσαι , τι ζητάς, τι σκέφτεσαι, να πρέπει να δώσεις όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς για αυτό που θέλεις για να έχεις και σωστές απαντήσεις. Αν είναι στο στυλ των παραπάνω... Είπαμε... ίσα με 200 σελίδες θα πάει.

Gandalf

nic mor
10/05/2010, 13:18
ειστε ολοι αλητες και τσαντακιδες!!!:a29: :a29: :a29:
:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:
































για να μην πω το αλλο που μου λεει ενας φιλος....
"ειστε πουστηδι και πρεζακια"
:lol: :bawl: :lol: :bawl: :lol:

1ronMa1den
10/05/2010, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Είπαμε..

απαντάμε σε απορίες που έχουν βάση,... όταν όμως έχουμε το..

1. Μπορώ να οδηγήσω δίχως δίπλωμα;

2. ΑΝ πάρω μηχανάκι και ΑΝ τελικά το οδηγήσω , ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΤΡΩΣΙΜΟ;

3. Μην πίνεις αντε στο χέρι ενα μπουκάλι και μετά να παρκάρεις.


Συγνώμη ρε παιδιά... αλλά θα πέσει καζούρα που θα πάει σύννεφο. Όταν θες να ρωτήσεις κάτι σοβαρά μπαίνεις μέσα και γράφεις ΣΟΒΑΡΑ αυτό που θέλεις...

--------------π.χ. ... Είμαι 20 ετών , δεν γνωρίζω τίποτα απο μηχανάκια. Έχω μαζέψει Χ ποσό και θα κάνω αυτή την χρήση. Τι θα ήταν καλύτερο για μένα;...-------------------------

Εκεί και απαντήσεις θα πάρει.. και ίσως να πέσει και λίγο γέλιο, αλλά σίγουρα κανείς δεν θα ρίχνει μόνο δούλεμα.

Είναι λογικό όταν μπαίνεις σε ενα δικτυακό χώρο με δεκάδες αγνώστους που δεν ξέρουν ποιός είσαι , τι ζητάς, τι σκέφτεσαι, να πρέπει να δώσεις όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς για αυτό που θέλεις για να έχεις και σωστές απαντήσεις. Αν είναι στο στυλ των παραπάνω... Είπαμε... ίσα με 200 σελίδες θα πάει.

Gandalf

οκ ρε φιλε...ειμαι 17-18 και σε κανα μηνα και πιο νωρις θα παρω παπι για δουλειες καμια βολτουλα οχι για κολοφτιαξιμο και τετοια..μενω σε ανηφορικο μερος και ειμαι περιπου 60-70 κιλα..δεν θελω να παρω μεγαλυτερο απο 50cc γιατι θελω να δωσω λιγα λεφτα...(οσο πιο λιγα τοσο πιο καλα). 2καβαλο σχεδον ανα μερα...εχω 500 ευρα αλλα αφτο δεν ειναι το θεμα . θα δωσω σε 7 μερες για διπλωμα και απλα θελω να ξερω πριν παρω το μηχανακι για το στωσιμο...απλα γιατι οπως βλεπεις και στις παραπανω αναρτησεις ο καθενας λεει οτι ξερει..και ξερω οτι εχεις δικιο...απλα θελω μια γενικη ιδεα στο τι πρεπει να κανω για να μην εχει προβληματα μετα το παπι.. ευχαριστω.

chr1s_86
10/05/2010, 13:41
Αν είσαι 18 και βγάλεις δίπλωμα, με ?500 παίρνεις και 100cc παπί, μεταχειρισμένο εννοείται... Το λέω γιατί είδα ότι λες για 2ο άτομο και με το 50άρι ίσως να είναι λίγο θέμα.... (και δεν θα θες και στρώσιμο...;) )

project.breeze
10/05/2010, 13:47
Μόνο και μόνο επειδή μιλάμε για 50άρι,καλό θα ήταν για τα πρώτα 500-1000km να μην το ζορίζεις με δικάβαλα και απότομες ανηφόρες.Όχι απότομα ανοίγματα του γκαζιού.Κατά τα άλλα οδηγάς φυσιολογικά...

ανωνυμος
10/05/2010, 14:01
και αφου διαθετεις 500 ευρω φανταζομαι πας για μεταχειρισμενο αρα δε χρειαζεται να ανησυχεις για το στρωσιμο..εκτος αν πας για κινεζικο.
γκανταλφ,δε λεω τα κλασικα "ειμαι 16 και θελω μια μπουσα να γκαζωνω" επιδεχονται δουλεματος αλλα το να μην εχει καποιος αντιληψη του τι λεει δε δειχνει οτι ισως και να παρει σοβαρα το καθε σχολιο χαβαλε?
και ενταξει το παιδι ρωτα πριν παρει κατι για να ξερει σε τι διαδικασια θα μπει.απλα μερικες φορες σα φορουμ ειμαστε καπως απολυτοι :beer:

α και δικαβαλο σε ανηφορα...ειδικα αμα κουβαλας καμια αιθερια υπαρξη θα δεινοπαθησΕΙΣ

1ronMa1den
10/05/2010, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Αν είσαι 18 και βγάλεις δίπλωμα, με ?500 παίρνεις και 100cc παπί, μεταχειρισμένο εννοείται... Το λέω γιατί είδα ότι λες για 2ο άτομο και με το 50άρι ίσως να είναι λίγο θέμα.... (και δεν θα θες και στρώσιμο...;) )

ρε φιλε δεν ξερεις πως ψαχνομαι να βρω ενα c50/70/90 οτι νανε η κανενα glxaki..βλεπεις ομως μενω επαρχια και εδω πιο δυσκολα βρισκω μεταχειρισμενο...εχω καλεσει σε site με αγγελιες , ο ενας με βριζει ο αλλος δεν απανταει ο αλλος λεει οκ οκ το κανονιζουμε και μετα εξαφανιζετε...αλλα που να βρω...μου εχουν πει σε μαντρα αλλα δεν ξερω που εχει μαντρες στην αθηνα ειμε απο νησι..

Hiro
10/05/2010, 14:08
Το δίπλωμα που θα πάρεις τώρα θα είναι το Α1? γιατί τον Οκτώβρη είχες για 50cc. Αν ναι πάρε οπωσδήποτε 100-125cc για να σε πηγαίνει στην ανηφόρα και όχι να το πηγαίνεις. Οι διαφορές σε χρήματα μεταξύ πενηνταριών και κατοσταριών είναι αμελητέες.

1ronMa1den
10/05/2010, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hiro
Το δίπλωμα που θα πάρεις τώρα θα είναι το Α1? γιατί τον Οκτώβρη είχες για 50cc. Αν ναι πάρε οπωσδήποτε 100-125cc για να σε πηγαίνει στην ανηφόρα και όχι να το πηγαίνεις. Οι διαφορές σε χρήματα μεταξύ πενηνταριών και κατοσταριών είναι αμελητέες.

τον ιανουαριο γινομαι 18....αλλα δεν ψηνομαι καθολου για αυτοκινητο...στους κολοδρομους εδω...
και δεν ξερω...125 και ολο το καλοκαιρι να φοβαμαι μην με πιασουν η 50 και νομιμος αλλα αργος?

mikes
10/05/2010, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από 1ronMa1den
τον ιανουαριο γινομαι 18....αλλα δεν ψηνομαι καθολου για αυτοκινητο...στους κολοδρομους εδω...
και δεν ξερω...125 και ολο το καλοκαιρι να φοβαμαι μην με πιασουν η 50 και νομιμος αλλα αργος? αν το διπλωμα που θα βγαλεις ειναι Α1 απο υπουργειο, τοτε 125! αν ειναι μοτοποδηλατου απο τροχαια τοτε 50αρι! αν και βασικα αν παρεις 50αρι θα σου προτεινα καλυτερα οχι παπι γιατι σερνεται! ψαξε καλυτερα σε διχρονο σκουτερ piaggio (κατι σε NRG η typhoon) που για 50αρια κινουνται αξιοπρεπως!

Hiro
10/05/2010, 15:02
Α1 εννοώ για μικρές μοτοσυκλέτες. Του '92 λες ότι είσαι. Άρα τα 18 τα 'χεις κλείσει. ή είσαι του '93? Με μπέρδεψες. Πάντως αν πάρεις πενηντάρι θα αναγκαστείς να το μεγαλώσεις σε 72cc για να πηγαίνει με 2 άτομα και σε ανηφόρες. (πράγμα φυσικά που έχει ολίγη από παρανομία) 50cc τετράχρονο = 0

1ronMa1den
10/05/2010, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hiro
Α1 εννοώ για μικρές μοτοσυκλέτες. Του '92 λες ότι είσαι. Άρα τα 18 τα 'χεις κλείσει. ή είσαι του '93? Με μπέρδεψες. Πάντως αν πάρεις πενηντάρι θα αναγκαστείς να το μεγαλώσεις σε 72cc για να πηγαίνει με 2 άτομα και σε ανηφόρες. (πράγμα φυσικά που έχει ολίγη από παρανομία) 50cc τετράχρονο = 0

93' ιανουαριο.. και για να το ανεβασω 72 ποσο παει περιπου ξερεις?

Hiro
10/05/2010, 15:55
Δεν το γνωρίζω αυτό λυπάμαι αλλά πιστεύω ότι δεν θα ξεπερνά τα 200 ευρά.

ανωνυμος
10/05/2010, 16:36
εξαρταται απο το μοντελο βεβαια αλλα καπου εκει ειναι για αλλαγη κυλινδροπιστονα και καμια 100αρα ακομα περιπου και για εκκεντροφορο

Gandalf dr685sm
11/05/2010, 03:57
ok... τώρα βγάζουμε άκρη.

1. 500 ευρώ είναι πολλά χρήματα για 50αρι και ικανά για 100αρι παπί. Γνώμη μου είναι να πάρεις το δεύτερο κυρίως επειδή θα έχει την ικανή δύναμη να τραβήξει καμιά ανηφόρα αξιοπρεπώς έστω και δικάβαλο.

2. Θα πάρεις παπί και οχι scooter καθώς με το παπί μπορείς να φτιάξεις και κάτι μόνος σου , συν το οτι η αξιοπιστία ενός Honda astra ας πούμε είναι έτη φωτός καλύτερη απο όποιο scooter. Εκτός αυτού θα μπορείς να πάς και μια "φλαταδούρα" σε χώμα.

3. Με Α1 δίπλωμα μπορείς να οδηγήσεις εύκολα 100αρι παπί. Επίσης το παπάκι επειδή κάποια στιγμή μπορεί να το δώσεις θα φύγει "αέρα" σε σχέση με ενα scooter.

Για το στρώσιμο που αναφέρεις αν μιλάμε για 100αρι και 500 ευρώ πάμε για μεταχειρισμένο. Εκεί το μόνο που θα χρειαστείς είναι ενα καλό service πριν το οδηγήσεις. Λάδια, φρένα, φίλτρα κτλ.. και δεν χρειάζεται το στρώσιμο τότε.

Μέσα στα 500 ευρώ να υπολογίσεις κάποιο κράνος. ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ... οχι για τους αστυνομικούς και τις κλήσεις αλλά για να είναι το κεφαλάκι σου προστατευμένο. Ενα καλό μεταχειρισμένο κράνος μέχρι να φτιάξουν τα οικονομικά σου να πάρεις κάτι καινούριο μπορεις να βρείς και εδώ στις αγγελιες.

Τώρα που θα βρείς παπί;..... δυστυχώς θα πρέπει να έρθεις Αθήνα. Καταστήματα με μοτοσυκλέτες θα βρείς στην Μιχαλακοπούλου και στην θησέως στην Καλλιθέα. Γενικά θα βρείς παντού απλά εκεί είναι οι περισσότεροι.

Τι θα σου πρότεινα ώς παπί;... Καταρχάς ΙΑΠΩΝΙΚΟ (Honda, Suzuki, Kawasaki, Yamaha). Αν είσαι τυχερός και βρείς κανά astra όπως είπα πιο πάνω, πάρτο και πίστεψε με είναι άθραυστα μόλις τα περιποιηθείς λίγο. Δεν είναι τυχαίο οτι οι περισσότεροι διανομείς σε ότι είδους εταιρία και να είναι , οδηγούν τέτοια. Η τιμή τους είναι κοντά στα 400 ευρώ.

Καλή αγορά σου εύχομαι και οτι θες να ρωτήσεις εδώ είμαστε... και ας κάνουμε και λίγο χαβαλέ ... μην ξεχνάς... γερόντια είμαστε εδώ και τους νέους όσο να είναι τους πειράζουμε λίγο...:D

Gandalf

1ronMa1den
11/05/2010, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
ok... τώρα βγάζουμε άκρη.

1. 500 ευρώ είναι πολλά χρήματα για 50αρι και ικανά για 100αρι παπί. Γνώμη μου είναι να πάρεις το δεύτερο κυρίως επειδή θα έχει την ικανή δύναμη να τραβήξει καμιά ανηφόρα αξιοπρεπώς έστω και δικάβαλο.

2. Θα πάρεις παπί και οχι scooter καθώς με το παπί μπορείς να φτιάξεις και κάτι μόνος σου , συν το οτι η αξιοπιστία ενός Honda astra ας πούμε είναι έτη φωτός καλύτερη απο όποιο scooter. Εκτός αυτού θα μπορείς να πάς και μια "φλαταδούρα" σε χώμα.

3. Με Α1 δίπλωμα μπορείς να οδηγήσεις εύκολα 100αρι παπί. Επίσης το παπάκι επειδή κάποια στιγμή μπορεί να το δώσεις θα φύγει "αέρα" σε σχέση με ενα scooter.

Για το στρώσιμο που αναφέρεις αν μιλάμε για 100αρι και 500 ευρώ πάμε για μεταχειρισμένο. Εκεί το μόνο που θα χρειαστείς είναι ενα καλό service πριν το οδηγήσεις. Λάδια, φρένα, φίλτρα κτλ.. και δεν χρειάζεται το στρώσιμο τότε.

Μέσα στα 500 ευρώ να υπολογίσεις κάποιο κράνος. ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ... οχι για τους αστυνομικούς και τις κλήσεις αλλά για να είναι το κεφαλάκι σου προστατευμένο. Ενα καλό μεταχειρισμένο κράνος μέχρι να φτιάξουν τα οικονομικά σου να πάρεις κάτι καινούριο μπορεις να βρείς και εδώ στις αγγελιες.

Τώρα που θα βρείς παπί;..... δυστυχώς θα πρέπει να έρθεις Αθήνα. Καταστήματα με μοτοσυκλέτες θα βρείς στην Μιχαλακοπούλου και στην θησέως στην Καλλιθέα. Γενικά θα βρείς παντού απλά εκεί είναι οι περισσότεροι.

Τι θα σου πρότεινα ώς παπί;... Καταρχάς ΙΑΠΩΝΙΚΟ (Honda, Suzuki, Kawasaki, Yamaha). Αν είσαι τυχερός και βρείς κανά astra όπως είπα πιο πάνω, πάρτο και πίστεψε με είναι άθραυστα μόλις τα περιποιηθείς λίγο. Δεν είναι τυχαίο οτι οι περισσότεροι διανομείς σε ότι είδους εταιρία και να είναι , οδηγούν τέτοια. Η τιμή τους είναι κοντά στα 400 ευρώ.

Καλή αγορά σου εύχομαι και οτι θες να ρωτήσεις εδώ είμαστε... και ας κάνουμε και λίγο χαβαλέ ... μην ξεχνάς... γερόντια είμαστε εδώ και τους νέους όσο να είναι τους πειράζουμε λίγο...:D

Gandalf
ευχαριστω πολυ φιλε και ολους οσους προσφερθηκατε να με βοηθεισετε.. αν και μου κανατε πλακα με τον OldMan δεν πειραζει ..ψαρακι ειμαι ακομα ..:rotflmao:

gcrook
11/05/2010, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από 1ronMa1den
ευχαριστω πολυ φιλε και ολους οσους προσφερθηκατε να με βοηθεισετε.. αν και μου κανατε πλακα με τον OldMan δεν πειραζει ..ψαρακι ειμαι ακομα ..:rotflmao:


Δεν σου εκανα πλακα.
Γιατι τι σου ειπε; :look:

1ronMa1den
11/05/2010, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Δεν σου εκανα πλακα.
Γιατι τι σου ειπε; :look:

OldMan : Προφανώς σου κάναν πλάκα τα καθήκια ... :smokin:


Κάτσε να βρω το thread και θα τα συζητήσουμε εκεί ..!! :wave2:

Tpap
11/05/2010, 11:20
σα δε ντρέπεται ο παλιόγΕρας.

Εμείς μιλάμε σοβαρά και εκείνος λέει ότι κάνΟμε πλάκα. :nono:

1ronMa1den
11/05/2010, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
σα δε ντρέπεται ο παλιόγΕρας.

Εμείς μιλάμε σοβαρά και εκείνος λέει ότι κάνΟμε πλάκα. :nono:

μαλλον θα βαριεται να μου εξηγησει.....:smilea: :rolleyes:

John Steed
11/05/2010, 14:26
Αγορίνα, πάντως αν όντως πάρεις 50άρι, θέλει ΠΟΛΥ συντηρητική οδήγηση στην αρχή (λίγο γκάζι, να περιμένεις να ζεσταθεί πριν ξεκινήσεις, να μην μένεις με την ίδια ταχύτητα πολύ ώρα), και την 1η αλλαγή λαδιών στα 500χλμ....

ΑΛΛΑ συμφωνώ να δώσεις για μεγαλύτερης κατηγορίας μιας και ηλικιακά είσαι εντάξει, και να πάρεις κανένα 100άρι - 125άρι (η διαφορά στα κυβικά είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ από άποψης απόδοσης, να ανεβαίνεις και καμία ανηφόρα....):wave2: :wave2: :wave2:

1ronMa1den
11/05/2010, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Αγορίνα, πάντως αν όντως πάρεις 50άρι, θέλει ΠΟΛΥ συντηρητική οδήγηση στην αρχή (λίγο γκάζι, να περιμένεις να ζεσταθεί πριν ξεκινήσεις, να μην μένεις με την ίδια ταχύτητα πολύ ώρα), και την 1η αλλαγή λαδιών στα 500χλμ....

ΑΛΛΑ συμφωνώ να δώσεις για μεγαλύτερης κατηγορίας μιας και ηλικιακά είσαι εντάξει, και να πάρεις κανένα 100άρι - 125άρι (η διαφορά στα κυβικά είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ από άποψης απόδοσης, να ανεβαίνεις και καμία ανηφόρα....):wave2: :wave2: :wave2:

ρε παιδια τι εννοειτε? να δωσω για διπλωμα παραπανω απο 50cc ? αλλα για να δωσω πρεπει να ειμαι 18++ σωστα?

John Steed
11/05/2010, 15:14
Ναι, είπες οτι είσαι 17-18, πότε κλείνεις τα 18?

Μπορείς να αρχίσεις τα μαθήματα πρίν τα κλείσεις, και αμέσως αφού τα κλείσεις να πας να δώσεις...

Hiro
11/05/2010, 15:52
Φιλαράκι 1ronMa1den πιθανώς δεν πρόσεξαν οι συνάδελφοι ότι θες το καλοκαιράκι να βολτάρεις με πάπια και ότι τα 18 θα τα κλείσεις τον ερχόμενο Γενάρη. Αυτό είναι πρόβλημα αφού δεν θα μπορείς εως τότε να κυκλοφορείς νόμιμα με 100άρι. Δεν βλέπω εύκολη λύση παρά μόνο υπομονή μέχρι τότε.
Πάντως μπορεί μέχρι τότε να έχεις περισσότερα χρήματα να διαθέσεις για παπί και βασικό εξοπλισμό (κρανάκι, μποτάκι κτλ)και να σου βγεί σε καλό τελικά.:wave2:

1ronMa1den
12/05/2010, 06:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hiro
Φιλαράκι 1ronMa1den πιθανώς δεν πρόσεξαν οι συνάδελφοι ότι θες το καλοκαιράκι να βολτάρεις με πάπια και ότι τα 18 θα τα κλείσεις τον ερχόμενο Γενάρη. Αυτό είναι πρόβλημα αφού δεν θα μπορείς εως τότε να κυκλοφορείς νόμιμα με 100άρι. Δεν βλέπω εύκολη λύση παρά μόνο υπομονή μέχρι τότε.
Πάντως μπορεί μέχρι τότε να έχεις περισσότερα χρήματα να διαθέσεις για παπί και βασικό εξοπλισμό (κρανάκι, μποτάκι κτλ)και να σου βγεί σε καλό τελικά.:wave2:
εχω σκεφτει και κατι αλλο..γιατι το θελω περισσοτερο για το καλοκαιρι...το χειμωνα με τις βροχες ετσι και αλλιως δεν θα το πολυ κυκλοφωρω...λεω να παρω 50 να ειμαι νομιμος και να το ανεβασω μετα... αν γινετε να το ανεβασω και αμεσως γιατι μερικοι φιλοι μου το εχουν κανει αφτο και ειναι κατα καποιο τροπο νομιμοι χωρις να τους καταλαβενουν οι μπατσοι..

koulis19
12/05/2010, 06:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από 1ronMa1den
εχω σκεφτει και κατι αλλο..γιατι το θελω περισσοτερο για το καλοκαιρι...το χειμωνα με τις βροχες ετσι και αλλιως δεν θα το πολυ κυκλοφωρω...λεω να παρω 50 να ειμαι νομιμος και να το ανεβασω μετα... αν γινετε να το ανεβασω και αμεσως γιατι μερικοι φιλοι μου το εχουν κανει αφτο και ειναι κατα καποιο τροπο νομιμοι χωρις να τους καταλαβενουν οι μπατσοι.. Αξιζει ομως να μπεις σε αυτη τη ολη διαδικασια για καποιους μονο μηνες?Πιο πολυ θα σου κοστιζει αυτο που σκεφεσαι παρα να παρεις 125 σε λιγο καιρο.Και φυσικα δεν θα εχεις και το ιδιο αποτελεσμα με αυτο που επιθυμεις

1ronMa1den
12/05/2010, 07:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
Αξιζει ομως να μπεις σε αυτη τη ολη διαδικασια για καποιους μονο μηνες?Πιο πολυ θα σου κοστιζει αυτο που σκεφεσαι παρα να παρεις 125 σε λιγο καιρο.Και φυσικα δεν θα εχεις και το ιδιο αποτελεσμα με αυτο που επιθυμεις

να ρωτισω κατι αλλο.. αν με πιασουν τωρα ..με 125 ή τελωςπαντων πανω απο 100 ,θα φαω γερη καμπανια?

OldMan
12/05/2010, 07:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Στειλε ενα πμ στον χρηστη oldman.θα χαρει να σου εξηγησει.:beer:
Σκατοτοψυχουλινι μου ...!!!! :blush:

koulis19
12/05/2010, 07:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από 1ronMa1den
να ρωτισω κατι αλλο.. αν με πιασουν τωρα ..με 125 ή τελωςπαντων πανω απο 100 ,θα φαω γερη καμπανια? Αν σε πιασουν τωρα με 125 ειναι σαν να μην εχεις βγαλει καν διπλωμα για 50.Δεν τους ενδιαφερει αυτο.Αρα εισαι εκτος νομου αμεσως με μια τετοια κινηση

1ronMa1den
12/05/2010, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Τώρα που θα βρείς παπί;..... δυστυχώς θα πρέπει να έρθεις Αθήνα. Καταστήματα με μοτοσυκλέτες θα βρείς στην Μιχαλακοπούλου και στην θησέως στην Καλλιθέα. Γενικά θα βρείς παντού απλά εκεί είναι οι περισσότεροι.

Τι θα σου πρότεινα ώς παπί;... Καταρχάς ΙΑΠΩΝΙΚΟ (Honda, Suzuki, Kawasaki, Yamaha). Αν είσαι τυχερός και βρείς κανά astra όπως είπα πιο πάνω, πάρτο και πίστεψε με είναι άθραυστα μόλις τα περιποιηθείς λίγο. Δεν είναι τυχαίο οτι οι περισσότεροι διανομείς σε ότι είδους εταιρία και να είναι , οδηγούν τέτοια. Η τιμή τους είναι κοντά στα 400 ευρώ.

Gandalf

μοτοσυκλετες εννοεις μεταχειρισμενες σωστα? κατι σε ιαπωνεζικα οπως λες θα εχει εκει? η τιμη δεν με ενδιαφερει αρκει να ειναι απο αφτα τα honda κτλπ που οπως λετε εσεις και οπως εχω ακουσει ειναι σκυλια...