PDA

View Full Version : Πρόβλημα με νοθευμένη βενζίνη..



Silence_gr
24/06/2005, 16:18
Που λέτε έχω ένα gilera runner 125 vx και είναι σχετικά καινούργιο.. (2500 χλ.).

Είμαι λοιπόν προχθές στο περιφερειακό με 100-110 και ξαφνικά αρχίζει να κλωτσάει το μηχανάκι, να δίνω εγώ γκάζι, αυτό μία να δίνει μια να μη δίνει..
Κόβω ταχύτητα (δεν γινόταν κ αλλιώς) και σβήνει η μηχανή.. Μετά φυσικά δεν άναβε.. Έσπρωξα 1 χλ. κ μετά ξανα προσπάθησα και ύστερα απο αρκετή προσπάθεια (την έσκισα τη μίζα) πήρε μπρός..
Το ίδιο βράδυ έκανε πάλι τα ίδια.. Σήμερα το πρωί πάλι τα ίδια.. Ακόμα δεν το πήγα σε μάστορα αλλα καινούργιο είναι δεν νομίζω να υπάρχει άλλο πρόβλημα..

Καμία λύση για να σταματήσει να συμβαίνει αυτό;

matmat
26/06/2005, 07:48
Για κοίτα και τον ανορθωτή!!!

dodos_1
29/06/2005, 12:02
ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ.ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ.ΠΗΓΑΙΝΕΣ ΚΛΩΤΣΑΓΕ ΕΣΒΗΝΕ ΕΣΠΡΩΧΝΕΣ ΞΑΝΑΠΑΙΡΝΕ ΜΠΡΟΣ ΚΛΩΤΣΑΓΕ Κ.Λ.Π.ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΜΟΥ ΕΊΠΕ ΌΤΙ ΕΙΧΕ ΚΟΨΕΙ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΤΟΥ ΜΠΟΥΖΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΣΙΜΑ ΤΣΙΜΑ.ΓΙΑ ΤΣΕΚΑΡΕ ΤΟ.

dodos_1
29/06/2005, 12:10
ΒΑΣΙΚΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΓΓΥΗΣΗ ΠΗΓΑΙΝΕ ΤΟ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΣΤΑ 2.500 ΧΛΜ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΒΓΑΖΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ.
ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΙΜΑΝΤΑΣ ΚΙΝΗΣΗΣ.ΑΛΛΑΖΕ ΤΟΝ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΕΡΒΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΕΘΕΙΣ ΠΡΟ ΕΚΠΛΗΞΕΩΣ....ΟΠΩΣ ΕΓΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΟΠΗΚΕ ΕΝΩ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΜΕ 110 ΚΑΙ Ο ΘΕΟΥΛΗΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΚΑΙ ΑΡΤΗΜΕΛΗΣ!!!

dodos_1
29/06/2005, 12:15
ΑΑΑ...ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ Η ΠΡΩΤΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΧΑΛΑΓΕ ΤΟ ΜΠΟΥΤΟΝ ΤΗΣ ΜΑΝΕΤΑΣ ΟΤΑΝ ΤΗ ΠΑΤΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΜΠΡΟΣ...ΤΩΡΑ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΙΣΧΥΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ!

pavlaras1
14/07/2005, 23:08
Γεια σας και εμενα τουλαχιστον 5 φορες μου ειπαν οτι ετυχε να εχω νοθευμενη βενζινη οσες φορες το πηγα στο σερβις αλλα πιστευω οτι μου λενε μαλ...ες μιας και αλλαξα 5 πρατηρια βενζινης και εταιρειες και παλι λιγο πολυ τα ιδια μου κανει.

Εγω εχω 4000 χιλιομετρα μεσα σε 10 μηνες (δηλαδη μεσα στην εγγυηση ειμαι ακομη μιας και ειναι καινουργιο το μηχανακι) εχω αλλαξει 7 μπουζι και 5 πρατηρια βενζινης, 5 ειδη λαδιων για την μηχανη και 3 μηχανικους - συνεργεια και ακομη εχω προβληματα.

Αν δεν ξερει ο μηχανικος τι φταιει σου λεει παντα παπα..ες.

Ελπιζω να μην συμβαινει σε κανεναν αλλον αυτα που συμβαινουν γιατι εγω εχω αγανακτησει με αυτο το κολομηχανακι.

Καλη συνεχεια και ελπιζω να βγαλετε ακρη με αυτο το προβλημα.

Αν ξερετε καποια πρατηρια που εχουν σιγουρα νοθευμενη βενζινη πειτε το μας να το γνωριζουμε ωστε να μην πηγαινουμε απο εκει.

xifias
22/07/2005, 09:29
αν πηγαινεις σε μεγαλα βενζιναδικα σχετικα καινουρια δε νομιζω να εχεις προβλημα με βενζινη

αποφυγε τα μικρα και τα παλια

pavlaras1
25/07/2005, 02:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από xifias
αν πηγαινεις σε μεγαλα βενζιναδικα σχετικα καινουρια δε νομιζω να εχεις προβλημα με βενζινη

αποφυγε τα μικρα και τα παλια

Προς στιγμην δεν εχω κανενα ευτυχως προβλημα αλλα προληπτικα να ρωτησω υπαρχει κανενας τρπος να μπορουμε να ελεγχουμε την βενζινη πρωτου την χρησιμοποιησουμε?

Δηλαδη αν υπαρχει καμια συσκευη που κανει ελεγχο την ποιοτητα της?

:beer: :wave2: