PDA

View Full Version : εξατμιση 2σε1



DrBig
10/05/2010, 15:47
εχει δοκιμασει κανεις εδω σε δικυλινδρο ΚΤΜ?

camen
10/05/2010, 16:01
Εδω δεν ξερω αλλα στο advrider το εχουν κανει πολλοι στα 950/990...:D

DrBig
10/05/2010, 16:12
ναι το ξερω...δεν εχω δει ομως ποτε δυναμομετρηση.

camen
10/05/2010, 16:20
Aν σε βοηθαει θα σου πω για το δικο μου ,που απο μαμα ειναι με ενα τελικο και εγω το εχω με 2.
Λοιπον,υποτιθεται οτι με ενα τελικο το μηχανακι δουλευει στις χαμηλες στροφες πιο δυνατα και χανει στις ψηλες.Το αντιθετο συμβαινει οταν εχεις 2 τελικα.Στις χαμηλες ειναι ψοφιο και δινει στις ψηλες.

Ολα αυτα χοντρικα και χωρις να το εχω ψαξει ιδιαιτερα...:winka:


:beer: :beer:

DrBig
10/05/2010, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Aν σε βοηθαει θα σου πω για το δικο μου ,που απο μαμα ειναι με ενα τελικο και εγω το εχω με 2.
Λοιπον,υποτιθεται οτι με ενα τελικο το μηχανακι δουλευει στις χαμηλες στροφες πιο δυνατα και χανει στις ψηλες.Το αντιθετο συμβαινει οταν εχεις 2 τελικα.Στις χαμηλες ειναι ψοφιο και δινει στις ψηλες.

Ολα αυτα χοντρικα και χωρις να το εχω ψαξει ιδιαιτερα...:winka:


:beer: :beer:

Δικιο εχεις. Στο δικυλινδρο μαλιστα η διαφορα ειναι ακομα μεγαλυτερη στα χαμηλα. Και μια και εγω δεν το δουλευω ψηλα λεω να την κανω την μετατροπη...

camen
10/05/2010, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Δικιο εχεις. Στο δικυλινδρο μαλιστα η διαφορα ειναι ακομα μεγαλυτερη στα χαμηλα. Και μια και εγω δεν το δουλευω ψηλα λεω να την κανω την μετατροπη...

Δεν εχω αριθμητικες αποδειξεις για οτι σου λεω...Εμπειρια σου μεταφερω...:winka:
Το δικο μου χαμηλα ειναι σαν παππι και στις μεσιαες- ψηλες δινει αρκετα καλα σε σχεση με μαμα.
Αντιθετα,εχω δει αλλα ιδια μηχανακια με 1 τελικο που στις χαμηλες λυσανε αλλα στις ψηλες ψωφανε.


Βεβαια εχουν να κανουν και οι υπολοιπες ρυθμισεις.Τι καρμπ φορας κλπ κλπ...:smokin:

byron
10/05/2010, 16:55
Στα πραπρίλια πάντως το ένα τελικό τα κάνει σκατά....:wave2:

DrBig
10/05/2010, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Στα πραπρίλια πάντως το ένα τελικό τα κάνει σκατά....:wave2:

Το εχω ξανακουσει, ισως απο σενα. Σε ποια περιοχη στροφων χαλαει? Παντου?

DrBig
10/05/2010, 17:10
Παρεπιπτοντως, τα 950 990 εχουν ηδη ενωση μεταξυ των δυο λαιμων. Οποτε αν καταργησεις την μια εξατμιση και ταπωσεις τον λαιμο θα λειτουργησει ως 2σε1 αλλα με ασχημη γωνια στη ροη απο τον πισω λαιμο στον μπροστα.

byron
11/05/2010, 02:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Το εχω ξανακουσει, ισως απο σενα. Σε ποια περιοχη στροφων χαλαει? Παντου?

Δημιουργεί μια τρύπα στις 5.000-5.500 σαλ. Αυτό αφορούσε τα Mille-Tuono genI και μπορούσε να λυθεί μόνο με 2 τελικά και ξεχωριστούς λαιμούς (οι λαιμοί στα genI ήταν 2->1). Μόνο με τέτοια μετατροπή (+το chip της ECU) η λειτουργία του κινητήρα βελτιωνόταν παντού και έκλεινε η ενοχλητική τρύπα στις μεσαίες.

Αυτός ήταν και ο λόγος της αλλαγής στα genII. Το σύστημα είναι 2->2 από λαιμούς. :wave2:

DrBig
13/05/2010, 12:22
τελικα υπαρχουν δυναμομετρησεις.

http://www.advrider.com/forums/showpost.php?p=6339281&postcount=12

πυξιδας990
07/02/2012, 22:12
μαγκες επαναφερω το θεμα και εξηγουμαι.
παροτι εχω αποφασησει κατα 90% να βαλω τον απριλιο τις leovince,κατι τα γραφωμενα του big,κατι η φωτο του emix24 κατι με τρωει και ερωτω.
1.μετα απο συμβιωση οσοι εχουν 2-1 να πουν αποψεις.
2.στα 990 χρειαζεται καποιο προγραμα(πχ acrapovic) και αν μονο τελικο πρεπει να το κανουμε πιο μεγαλο.
3.αν υπαρχει φωτο με adventure και μονη παρακαλω να ποσταρηθει
4.αν υπαρχει δυναμομετρηση απο αμερικα παρακαλω επισης να ποσταρηθει
5.παρατηρωντας το super enduro ειδα οτι χωρις ταπα ξυριζει,αλλα με ταπα πεφτει.
6.επειδη στο διαγραμα δεν βλεπω νουμερα καλο ειναι οποιος ξερει να αναφερει υποδυναμεις και ροπη
7.δεδομενου οτι αδυνατιζουν αρκετα κιλα απο ουρα και οτι το κοβω το ολο project κανα 300e-350e(racetech) αν αξιζει να το κανω.
8.περιμενω παρακαλω αποψεις,και ξερω οτι πολλοι απο εδω μεσα τετοια θεματα ειναι το φαι σας
9.τωρα χτυπαω ενα ουισκακι και περιμενω απαντησεις:beer: :beer:

DrBig
07/02/2012, 23:14
Το 950SE με διπλες ακρα και ταπες δουλευει καλλιτερα απ'οτι χωρις.

Στο θεμα μας. Αν βαλεις 2-1 μην βαλεις ιδιοκατασκευη αλλα πληρες συστημα, αλλιως δεν νομιζω οτι αξιζει τον κοπο, εκτος αν το κανεις αποκλειστικα και μονο για να ελευθερωσεις χωρο.

Αν παλι το κανεις να ζητησεις το Υ να ειναι σωστα φτιαγμενο οπως πχ αυτο:
http://image.superchevy.com/f/9070752+w750+st0/sucs_0665_exhaust_04_z+camaro_z28_exhaust+y_tips.jpg
και οχι "στυλ μπουρουχα του μπαρμπα μανωλη" οπως πχ αυτο:
http://gaspipe.smugmug.com/Bikes/KTM-950-Super-Enduro/pipe-003/302697801_MSMHo-L.jpg

Δυο πληρη συστηματα υπαρχουν, το GPR και το ROXX της REMUS.

http://www.youtube.com/watch?v=IxM0DKmLQLU

Aπο σχολια στο advrider νομιζω οτι η μαλλον η remus δουλευει καλλιτερα.

πυξιδας990
07/02/2012, 23:26
πω πω ρε φιλε περιμενα πρωτον εσενα να απαντησεις,υποψιν ειδα και στο youtube ακομα ενα videaki με την remus.παντως εχεται αναψει φωτιες και να σου πω την αληθεια περιμενα απο σενα να ησουν πιο ζεστος για την 2 σε 1.anyway θα δουμε:wave2: :wave2:

DrBig
07/02/2012, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από πυξιδας990
πω πω ρε φιλε περιμενα πρωτον εσενα να απαντησεις,υποψιν ειδα και στο youtube ακομα ενα videaki με την remus.παντως εχεται αναψει φωτιες και να σου πω την αληθεια περιμενα απο σενα να ησουν πιο ζεστος για την 2 σε 1.anyway θα δουμε:wave2: :wave2:

Μια χαρα ζεστος ειμαι με την 2-1 αλλα αφ'ενος στην παρουσα τα καρμπς μου ειναι απιστευτα καλα ρυθμισμενα και αφ'ετερου η Remus δεν εχει βγαλει 2-1 για το SE. :wave2:

crfouras
08/02/2012, 21:39
να λοιπον η φωτογραφια που ειχα υποσχεθει εδω κ καιρο με το 950 μου με την 2 σε 1 GPR.......


246968

πυξιδας990
08/02/2012, 22:13
για δωσε καμια πληροφορια,τη λεει απο αποδοση κτλπ:wave2: :wave2:

crfouras
09/02/2012, 19:02
Πυξιδα........να πω πανω απο ολα οτι εχουμε τρελη μειωση βαρους, μιας κ η εν λογω εξατμιση ειναι απο λαιμους. Τωρα, σε σχεση με τις μαμα, η συνολικη διαφορα βαρους ειναι κοντα στα 10kg!!!! Το θεμα αποβολης θερμοκρασιας στα ποδια κ πλατη του συνεπιβατη που εχουμε με τις μαμα εξατμισεις, πλεον δεν υφίσταται......... Απο θεμα αποδοσης μπορω να πω μονο οτι το μοτο ξυριζει...........!!!!! Ειναι βεβαια συνδιασμος αρκετων πραγματων, καθως εχουν αφαιρεθει SAS, EPC και εχει βαλει το χερακι του ο μαστρο- μαγος- Μητσος κ το μηχανακι εχει γινει.....οπως πρεπει!!!! Τρομερη αποκριση, τρομερη διαρκεια, ροπη που ξεχειλιζει απο χαμηλα κ απο ηχητικη επενδυση..........μαγεια!!!!! Δεν θελω να ακουγομαι υπερβολικος, αλλα θεωρω οτι ειναι παρα μα παρα πολυ καλη επιλογη κ ειδικα αν λαβουμε υποψη μας το κοστος! Εγω ημουν τυχερος κ μου κοστισε συνολικα τα 550 ευρα περιπου, εξ αμερικης (ktmtwins). Ετυχε να ειναι τα τελευταια κοματια κ φυγανε χωρις σιγαστηρες, γιαυτο κ η χαμηλες τιμες. Στα προιγουμενα 950 SM & Adv ειχα ακραπες, αλλα αν με ρωταγες παλι, τωρα που ξερω, δεν τις ξαναπληρωνα για κανεναν λογο.

Για τα 990 κραταω τις επιφυλαξεις μου, μιας κ δεν ξερω ποιες ειναι οι απαραιτητες ρυθμισεις ωστε να δουλεψει η GPR. Για τις ακραπες γνωριζω οτι υπαρχουν καποιες "ετοιμες" συνταγες, αλλα θεωρω οτι για τον μαστρο - Χελιωτη ειναι προκληση η GPR για να μπει στο 990, αν κ δεν ξερω αν την εχει τοποθετησει σε 990 ηδη!!!!! Οτι αλλο θες............εδω ειμαστε!!!!:smokin:


247053

πυξιδας990
11/02/2012, 15:30
ΕΧΕΙς ΒΑΛΕΙ ΗΔΗ ΦΩΤΙΕΣ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:wave2: :wave2:

emix24
16/02/2012, 15:09
Ας απαντησω και γω μιας και ζω εδω και 8 μηνες με μονη εξατμιση στο 950SE μου.
Να υπενθυμισω οτι εχω βαλει την Racetech.

Συμπερασματα:

1.Φυσικα πιο ελαφρυ μηχανακι
2.Χωρις ταπα παει γ@μιοντας
3.Χωρις ταπα καιει τον κωλο του!!!
3.Χωρις ταπα δεν μπορω να κρυφτω απο την γυναικα μου, γιατι μ ακουει να ερχομαι απο 3χλμ και πισω!!!!! :) :) :)
4.Χωρις ταπα εχω καλυτερη τελικη
5.Με ταπα πεφτει η αποδοση του
6.Με ταπα μπορω να κρυφτω απο την γυναικα μου!!!!
7.Με ταπα εχει καλυτερη αποδοση στα χαμηλα
8.Με ταπα χανω σε τελικη


Σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος γιατι δεν θελω να τρεχω (δεν υπαρχει λογος αλλωστε) αλλα θελω να εχω καλυτερη ροπη. Ο θορυβος χωρις ταπα ειναι ανουσιος. Και φυσικα η φανερη μειωση του βαρους αξιζει.


Βαζω και μια φωτο για υπενθυμιση:


247629

crfouras
16/02/2012, 17:29
spam on..............ρε emix24, τι λαστιχακι ειναι αυτο, το καινουργιο Dunlop? Ποσο καταρχην σου κοστισε, τι λεει στο βρεχμενο κ γενικα στην ασφαλτο, καλυτερο απο τα Karoo? Ειναι το πρωτο ζευγαρι που βαζεις, αν οχι τα προιγουμενα ποσα χλμ σου βγαλανε, αν οντως ειχες τα ιδια........οχι τιποτα αλλο, επειδη βλεπω πολλες χωματοβολτες να ερχονται.......πρεπει οπωσδηποτε να ξηγηθω χωματινα κ ειμαι στην αναζητηση!!!!!!!!!!!

Sorry για το ξεκαρφωμα.......αλλα για να ερθω κ στην βολτα πρεπει μου φαινεται να εχω κ τα απαραιτητα πατουμενα.....:D :D

emix24
16/02/2012, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από crfouras
spam on..............ρε emix24, τι λαστιχακι ειναι αυτο, το καινουργιο Dunlop? Ποσο καταρχην σου κοστισε, τι λεει στο βρεχμενο κ γενικα στην ασφαλτο, καλυτερο απο τα Karoo? Ειναι το πρωτο ζευγαρι που βαζεις, αν οχι τα προιγουμενα ποσα χλμ σου βγαλανε, αν οντως ειχες τα ιδια........οχι τιποτα αλλο, επειδη βλεπω πολλες χωματοβολτες να ερχονται.......πρεπει οπωσδηποτε να ξηγηθω χωματινα κ ειμαι στην αναζητηση!!!!!!!!!!!

Sorry για το ξεκαρφωμα.......αλλα για να ερθω κ στην βολτα πρεπει μου φαινεται να εχω κ τα απαραιτητα πατουμενα.....:D :D
Ειναι το Dunlop 908RR.Το πηρα περιπου 130€.Καλο δειχνει στην ασφαλτο.Τωρα για την βροχη,τι να πω; Ολα αυτα τα λαστιχα θελουν προσοχη.Τα καρου δεν τα ειχα βαλει ποτε.Παντα τα tkc80 εβαζα στο 1200gs που ειχα.Και ηταν παρα πολυ καλα.Αλλα δεν βγαινουν σε 21-18 διαστασεις νομιζω.Στο 950Adv που ειχα,εβαζα τα ΜΤ21.130€ μπρος-πισω.Καλα λαστιχακια κι αυτα.Παντως τα επομενα θα ειναι κατι σαν τα ΜΤ21 που θα βαλω ή και τα καρου ακομα.Δεν μας παιρνει να δινουμε 200+ ευρω

πυξιδας990
17/02/2012, 15:27
η δουλεια του racetech φαινεται εξαιρετικη και αυτο περισσωτερο σκεφτομουνα οταν ελεγα για 2-1.αλλλωστε το θεμα ειναι να ειμαστε γεματοι χαμηλα και μεσαια,η τελικη δεν παιζει μεγαλο ρολο και σε μενα,αλωστε αν θελαμε τελικη θα παιρναμε κατι αλλο.anyway ειναι θεμα ημερων τι αποφαση να παρω και κατι με τρωει για 2-1.


υ.γ. τα tkc80 βγαινουμν σε 21-18,αυτα εχω επανω τωρα και κρατανε καλα στην ασφαλτο,ενω στο χωμα μπουκωνουν σε εχτρεμ καταστασεις.τα karro το αντιθετο.:wave2: :wave2:

emix24
17/02/2012, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από πυξιδας990
η δουλεια του racetech φαινεται εξαιρετικη και αυτο περισσωτερο σκεφτομουνα οταν ελεγα για 2-1.αλλλωστε το θεμα ειναι να ειμαστε γεματοι χαμηλα και μεσαια,η τελικη δεν παιζει μεγαλο ρολο και σε μενα,αλωστε αν θελαμε τελικη θα παιρναμε κατι αλλο.anyway ειναι θεμα ημερων τι αποφαση να παρω και κατι με τρωει για 2-1.


υ.γ. τα tkc80 βγαινουμν σε 21-18,αυτα εχω επανω τωρα και κρατανε καλα στην ασφαλτο,ενω στο χωμα μπουκωνουν σε εχτρεμ καταστασεις.τα karro το αντιθετο.:wave2: :wave2:


Ωραια.Καλα θα κανεις.
Δεν το ηξερα οτι βγαινουν σε 21-18 τα tkc80. Μια χαρα. Αλλα θα συμφωνησω και γω μαζι σου οτι μπουκωνουν πιο ευκολα απο τα karoo.

Ενας φιλος που εβαλε karoo τα εβαλε και πιο φθηνα μαλιστα. 170ευρω μπρος-πισω, ενω τα tkc80 ειναι πιο ακριβα.

Παντως να την κανεις την κινηση και συ για 2-1. Αξιζει πιστευω για την συγκεκριμενη χρηση της μηχανης.

πυξιδας990
17/02/2012, 15:42
ευχαριστω emix24.οταν θα ανεβω αθηνα θα χτυπησω pm απο μερες να ερθω να τη δω.ελπιζω να μην σε πειραζει.γεια χαρα:wave2: :wave2:

emix24
17/02/2012, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από πυξιδας990
ευχαριστω emix24.οταν θα ανεβω αθηνα θα χτυπησω pm απο μερες να ερθω να τη δω.ελπιζω να μην σε πειραζει.γεια χαρα:wave2: :wave2:


Τι να με πειραζει; Χαρα μου θα ειναι να σε βοηθησω!

Με το καλο...!

asteris_adv
19/09/2012, 15:02
Θέλω κι εγώ να κάνω μια ερώτηση σε όσους έχουν την εξάτμισή τους 2 σε 1, αλλά και σε όποιον μπορεί να μου δώσει τα φώτα του. Αν εγώ π.χ. που έχω διπλές ακραποβιτσ καταργήσω τη μία και με τα έτοιμα Υ που υπάρχουν στο αμέρικα (advtank.com για παράδειγμα) κρατήσω μόνο τη δεξιά τι πρέπει να κάνω με τον εγκέφαλο; Μπορώ να ξαναβάλω και το μαμά χάρτη και να βγάλω το πρόγραμμα της ακραποβιτσ; Θα δουλεύει καλά έτσι; Μήπως, λέω μήπως ρίξουμε και την κατανάλωση λίγο. Εεε;

DrBig
19/09/2012, 16:37
Θέλω κι εγώ να κάνω μια ερώτηση σε όσους έχουν την εξάτμισή τους 2 σε 1, αλλά και σε όποιον μπορεί να μου δώσει τα φώτα του. Αν εγώ π.χ. που έχω διπλές ακραποβιτσ καταργήσω τη μία και με τα έτοιμα Υ που υπάρχουν στο αμέρικα (advtank.com για παράδειγμα) κρατήσω μόνο τη δεξιά τι πρέπει να κάνω με τον εγκέφαλο; Μπορώ να ξαναβάλω και το μαμά χάρτη και να βγάλω το πρόγραμμα της ακραποβιτσ; Θα δουλεύει καλά έτσι; Μήπως, λέω μήπως ρίξουμε και την κατανάλωση λίγο. Εεε;

Σε καμια περιπτωση δεν θελεις ακρα χαρτη για τα 2-1 του εμποριου που χρησιμοποιουν την μια εκ των δυο εξατμισεων.
Αλλα θα εχεις λιγο καλλιτερο αποτελεσμα αν πουλησεις τις ακραπες και παρεις την 2-1 Remus Roxx, η ζητησεις να σου φτιαξουν μια παρομοια με τελικο απο μεγαλο δικυλινδρο (πχ 1150/1200GS, tuono 1st gen κλπ). Τα 2-1 του εμποριου που αναφερεσαι ειναι λιγο προχειρα απο αποψη σχεδιασμου ροης.
Για να βελτιωσεις (σημαντικα) την καταναλωση θα πρεπει να τα σκασεις για ενα wideband sensor ωστε να ρυθμισεις την ECU της μηχανης.

Βασικα αν θες πες ακριβως τι πρωτιστως θες, να μειωσεις καταναλωση η να ελευθερωσεις την μια πλευρα της ουρας καταργωντας την μια εξατμιση? Η και τα δυο?

crfouras
19/09/2012, 17:47
Για οποιον ενδιαφερεται.......
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129003&highlight=GPR

asteris_adv
19/09/2012, 18:20
Πρωτίστως θέλω να καταργήσω τη μια εξάτμιση για το χώρο στα αριστερά (σκέφτομαι να βάλω έξτρα τεπόζιτο καυσίμου) αλλά και για να πειραματιστώ λίγο με το 2 σε 1 όσον αφορά στην απόδοση. Τώρα αν καταργώντας το χάρτη της ακρα κερδίσω κάτι και σε κατανάλωση καλό θα είναι αλλά δεν είναι ο στόχος. Και δεν θέλω να μπλέξω με ECU. Όσο για το σύστημα της Remus, το έχω στα υπόψιν. Επίσης θέλω να πειραματιστώ και με τις οβάλ πεταλούδες για τις οποίες διάβασα πάρα πολύ καλά σχόλια στο advrider.com. Πώς λέτε να επηρεάσουν τη λειτουργία της μηχανής με το 2 σε 1;