PDA

View Full Version : Gsxr 600 K8 ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ



ΣΤΗ ΜΙΑ
10/05/2010, 16:09
Γεια σας εταιροι motoφιλοι.Γραφω πρωτη φορα σε forum γιατι εχω προβλημα με τη moto μου (gsxr 600 k8)και ειμαι σε ψιλοαδιεξωδο.3 στις 10 φορες που θα το βαλω μπρος ριχνει τις στροφες και σβηνει με αποτελεσμα να βγαζει FI ενδειξη στο καντραν και μετα να μην περνει.

typhoon
10/05/2010, 16:19
μπαταρια immobilizer στο κλειδι?

ΣΤΗ ΜΙΑ
10/05/2010, 16:29
Δε νομιζω γιατι οταν συμβαινει αυτο το βαζω μπρος με τη βια (ανοιγω το γριπ)και οταν πιασει περιπου 60 βαθμους ολα οκ.

ΝΙΚΟΣ1000R
10/05/2010, 17:14
καποιος αισθητηρας πρεπει να ειναι χωρις να ειμαι σιγουρος
ενας φιλος με ιδια μηχανη ειχε καποιο προβλημα με FI
θα τον ρωτησω αυριο και θα σου γραψω:wave2:

ΣΤΗ ΜΙΑ
10/05/2010, 17:21
Θα το εκτιμουσα Νικο γιατι εχω αλλαξει το μηχανισμο ρελαντι κ δεν εγινε τιποτα

samoure
10/05/2010, 18:03
Τον κωδικο του σφαλματος τον ειδες να δουμε που αντιστοιχει?

ΣΤΗ ΜΙΑ
11/05/2010, 07:00
Δεν ξερω τι ειναι το FI αλλα ομηχανικος μου ειπε οτι κατι μπερδευει τι ρελαντι και οτι εχει σχεση με τη θερμοκρασια του ψυκτικου υγρου.Το ξερω οτι ειναι λιγο αοριστα ολα αυτα αλλα αν δεν κατεχεις ετσι ειναι.

reinmeister
11/05/2010, 07:47
το ρελαντι στα συγκεκριμενα ρυθμιζεται απο μια βαλβιδα ρελαντι που λεγεται ISC (idle speed control) ,η οποια παιρνει δεδομενα απο τον αισθητηρα θερμοκρασιας ψυκτικου υγρου και καθοριζει την ποσοτητα αερα που θα περασει απο το κυκλωμα ρελαντι των σωματων ψεκασμου,διατηρωντας το σταθερο κατω απο ολες τις συνθηκες....

προσωπικα δεν μου εχει τυχει ποτε χαλασμενος αισθητηρας θερμοκρασιας ψυκτικου υγρου...εν αντιθεσει μου χουν τυχει καμποσες βαλβιδες...αυτο θα ελεγχα πρωτα στην θεση του μηχανικου σου...

C40 ειναι ο κωδικος βλαβης της βαλβιδας...

C15 ειναι ο κωδικος βλαβης του αισθητηρα θερμοκρασιας ψυκτικου υγρου(ECT sensor)...

για να ελεγχθουν οι κωδικοι δεν χρειαζεται διαγνωστικο...

faraway
11/05/2010, 07:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

C40 ειναι ο κωδικος βλαβης της βαλβιδας...

C15 ειναι ο κωδικος βλαβης του αισθητηρα θερμοκρασιας ψυκτικου υγρου(ECT sensor)...



πως τους βγάζει τους κωδικούς ??

reinmeister
11/05/2010, 07:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
πως τους βγάζει τους κωδικούς ??

βραχυκυκλωνοντας μια φυσα...ειτε με ενα καλωδιο ειτε με το special tool (μη χεσω) της σουζουκι που αποτελειται απο ενα καλωδιο με διακοπτη...

faraway
11/05/2010, 07:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
βραχυκυκλωνοντας μια φυσα...ειτε με ενα καλωδιο ειτε με το special tool (μη χεσω) της σουζουκι που αποτελειται απο ενα καλωδιο με διακοπτη...

αααα ....alright κατάλαβα !!!

βραχυκυκλώνοντας τη φύσσα ,
βάζει την ecu να κάνει αυτοδιάγνωση ,
ώστε να σου βγάλει στο καντράν το κωδικό σφάλματος
για να κινηθείς αναλόγος.



:wave2:

reinmeister
12/05/2010, 07:35
να πεις στον μηχανικο σου να βρει ακρη αντι να ανεβασει το ρελαντι στις 2.200...εκτος εαν εχει σκοπο να πληρωσει αυτος το σασμαν σου...αρχικα...γιατι μετα θα εχεις κι αλλα προβληματα...

ΣΤΗ ΜΙΑ
13/05/2010, 19:07
Ενημερωτικα για οσους επικοινωνησαν (και τους ευχαριστω),μιλησαν απο το Σαρακακη(Αθηνα) με το μηχανικο μου (μετα απο δικο μου τηλ.),και πιστευουν οτι εχει σχεση με τη θερμοκρασια του περιβαλοντος.Αν εχουν πεσει μεσα το καλοκαιρι δεν θα εχω προβλημα και το χειμωνα θα κανουν τις αναλογες ρυθμισεις και σε συνδιασμο μετα λαδια (κατι ανεφερε οτι θα αλλαξουμε την πυκνοτητα,απο 15 σε 10)δεν θα υπαρχει προβλημα.Οποτε μεχρι τοτε το μηχανακι ειναι υπο παρακολουθηση.Thanks any way.

reinmeister
13/05/2010, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΣΤΗ ΜΙΑ
Ενημερωτικα για οσους επικοινωνησαν (και τους ευχαριστω),μιλησαν απο το Σαρακακη(Αθηνα) με το μηχανικο μου (μετα απο δικο μου τηλ.),και πιστευουν οτι εχει σχεση με τη θερμοκρασια του περιβαλοντος.Αν εχουν πεσει μεσα το καλοκαιρι δεν θα εχω προβλημα και το χειμωνα θα κανουν τις αναλογες ρυθμισεις και σε συνδιασμο μετα λαδια (κατι ανεφερε οτι θα αλλαξουμε την πυκνοτητα,απο 15 σε 10)δεν θα υπαρχει προβλημα.Οποτε μεχρι τοτε το μηχανακι ειναι υπο παρακολουθηση.Thanks any way.

κριμα...ευχομαι να χει φιλοτιμο το μηχανακι σου και να φτιαχτει μονο του,γιατι με τα μαστορια που μπλεξες...:sad:

byron
14/05/2010, 00:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
κριμα...ευχομαι να χει φιλοτιμο το μηχανακι σου και να φτιαχτει μονο του,γιατι με τα μαστορια που μπλεξες...:sad:

Τα ποιά? :dizzy: :dizzy:

cartman
21/06/2010, 05:06
Λοιπόν φίλε είχα το ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ πρόβλημα παλιά, τώρα πλεον όχι. Μια ερώτηση: έχεις συναγερμό? Και αν ναι, τι μάρκα-μοντέλο.


Το τι συνένηκε με εμένα: πήρα gsxr 600 k6. Βάζω συναγερμό. 20 μέρες μετά κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ μα ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που περιγράφεις. Αλλάζω μπουζί τίποτα. Αλλάζω βενζίνη και πάλι τίποτα. Το πάω σε μαστόρια ακούω απόψεις το ελέγχει ενας καλός ειδικός σε gsxr και πάλι τίποτα. Τελικά εβγαλα τον συναγερμό και δεν το ξαναέκανε, εδώ και ενα χρόνο.

Οι θερμοκρασίες και τα λάδια δεν έχουν καμία σχέση. Είμαι Κύπρο όπου η υερμοκρασία κτυπάει εύκολα 40-45 και η μηχανή δεν κάνει το πρόβλημα πλέον.

Επίσης με την αφαίρεση του συναγερμού συνέπεσε και μια αλλαγή πηνίων (μου έκαψε πηνία, οπότε στην αλλαγή τους αφαίρεσα και τον συναγερμό). Μου φαίνεται πιο λογικό να φταίει ο συναγερμός όμως παρά τα πηνία. Θυμίζω ότι το πρόβλημα άρχισε με την εγκατάσταση συναγερμού.


:wave2:

cartman
21/06/2010, 05:17
Ορίστε και το θέμα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=74048) που είχα βάλει στο φόρουμ ;)

giannisfitros
30/08/2010, 04:06
παιζει να φταει ο συναγερμος η' τα φωτα ξενον.

αλλιως :


Την ανάκληση 260 μοτοσικλετών GSX-R 1000K7 ανακοίνωσε η Suzuki και η Σφακιανάκης Α.Ε.Β.Ε. ώστε αν αντικατασταθεί η βαλβίδα ελέγχου στροφών του ρελαντί και να προγραμματιστεί εκ νέου η κεντρική ομάδα. Διαβάστε παρακάτω, αναλυτικά το δελτίο τύπου.

giannisfitros
30/08/2010, 04:08
Η Σφακιανάκης Α.Ε.Β.Ε. ενημέρωσε με προσωπικές επιστολές τους κατόχους των συγκεκριμένων μοτοσικλετών, οι οποίοι μπορούν να προσέρχονται με ραντεβού στο δίκτυο των εξουσιοδοτημένων συνεργείων μοτοσικλετών Suzuki (www.suzuki.gr/moto/sales.htm) σε όλη την Ελλάδα, για δωρεάν αντικατάσταση των συγκεκριμένων ανταλλακτικών.

Για οποιαδήποτε συμπληρωματική πληροφορία ή διευκρίνιση , οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν με την Σφακιανάκης ΑΕΒΕ στο τηλέφωνο 210-3499883 (Κος Α. Ζούμπος)