PDA

View Full Version : steering lock ???????



as_pino
24/06/2005, 21:02
γεια και χαρα.
διαβασα σε ενα review στο TWO για το Monster οτι η ελειψη steering lock του προκαλει δυσκολιες κατα την κινηση μεσα στην πολη, η σε επαρχιακο δρομο με πολλες στροφες. Τι ειναι ρε παιδια αυτο το steering lock ?
Το εχει δηλαδη η πλειοψηφια των αλλων μηχανων ???? Το Hornet το εχει πχ ?
Τι κανει ?

GST
27/06/2005, 13:30
steering lock

αν δεν κανω λαθος ειναι η κλειδαρια του τιμονιου:rolleyes:
αλλα δεν καταλαβενω τι σχεση εχει με αυτο που λες....

OldMan
27/06/2005, 14:17
:wave2: :wave2: :wave2:

Αλεπού καμπίσια (πρώην ερήμου), μάλλον πρέπει να γίνεις υπόγεια (έχεις και Ducati, γ@μωτ.. τον μπελά μου) !!!

Steering lock ονομάζεται το φαινόμενο (η ιδιότητα) που έχουν σχεδιαστικά οι moto να "κλειδώνουν" οδηγικά γύρω από τον νοητό άξονα που περνάει από τον λαιμό και εξαρτάται από το offset και το trail της κάθε μηχανής σε συνδυασμό με το κέντρο βάρους της ....

Η "ελλειψη" αυτής της ιδιότητας (στην πραγματικότητα μειωμένη σε σχέση με άλλες) χαρακτηρίζει σχεδιαστικά μηχανάκια "ευκίνητα" στα πολλά χιλιόμετρα με "βαριά" οδηγική συμπεριφορά.

Με απλά λόγια, το κόψιμο του τιμονιού σε ένα Monster σε συνδυασμό με την μετατόπιση του κέντρου βάρους, το καθιστάει "δύσχρηστο" στην πόλη (και σε διαδρομές με πολλές κλειστές στροφές και μικρή ταχύτητα)

:wave2: :beer: :wave2:

GST
27/06/2005, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :wave2: :wave2:

Αλεπού καμπίσια (πρώην ερήμου), μάλλον πρέπει να γίνεις υπόγεια (έχεις και Ducati, γ@μωτ.. τον μπελά μου) !!!

Steering lock ονομάζεται το φαινόμενο (η ιδιότητα) που έχουν σχεδιαστικά οι moto να "κλειδώνουν" οδηγικά γύρω από τον νοητό άξονα που περνάει από τον λαιμό και εξαρτάται από το offset και το trail της κάθε μηχανής σε συνδυασμό με το κέντρο βάρους της ....

Η "ελλειψη" αυτής της ιδιότητας (στην πραγματικότητα μειωμένη σε σχέση με άλλες) χαρακτηρίζει σχεδιαστικά μηχανάκια "ευκίνητα" στα πολλά χιλιόμετρα με "βαριά" οδηγική συμπεριφορά.

Με απλά λόγια, το κόψιμο του τιμονιού σε ένα Monster σε συνδυασμό με την μετατόπιση του κέντρου βάρους, το καθιστάει "δύσχρηστο" στην πόλη (και σε διαδρομές με πολλές κλειστές στροφές και μικρή ταχύτητα)

:wave2: :beer: :wave2:


:( :( :( :sad:

καλα ντε μη βαρας .....οσο μεγαλωνω μαθαινω:wave2:


υ.γ.που εισουν ρε ρεμαλι ...και δεν ηρθες να σε γνωρισουμε:mad:

as_pino
27/06/2005, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :wave2: :wave2:

Αλεπού καμπίσια (πρώην ερήμου), μάλλον πρέπει να γίνεις υπόγεια (έχεις και Ducati, γ@μωτ.. τον μπελά μου) !!!

Steering lock ονομάζεται το φαινόμενο (η ιδιότητα) που έχουν σχεδιαστικά οι moto να "κλειδώνουν" οδηγικά γύρω από τον νοητό άξονα που περνάει από τον λαιμό και εξαρτάται από το offset και το trail της κάθε μηχανής σε συνδυασμό με το κέντρο βάρους της ....

Η "ελλειψη" αυτής της ιδιότητας (στην πραγματικότητα μειωμένη σε σχέση με άλλες) χαρακτηρίζει σχεδιαστικά μηχανάκια "ευκίνητα" στα πολλά χιλιόμετρα με "βαριά" οδηγική συμπεριφορά.

Με απλά λόγια, το κόψιμο του τιμονιού σε ένα Monster σε συνδυασμό με την μετατόπιση του κέντρου βάρους, το καθιστάει "δύσχρηστο" στην πόλη (και σε διαδρομές με πολλές κλειστές στροφές και μικρή ταχύτητα)

:wave2: :beer: :wave2:



ευχαριστω

free rider
27/06/2005, 22:32
ρε....

αυτος ο ολντ είναι πολύ διαβασμένος...

ευγε μαν...

:beer: :beer: :beer:

OldMan
28/06/2005, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
ρε....
αυτος ο ολντ είναι πολύ διαβασμένος...
ευγε μαν...
:beer: :beer: :beer:


Είπα και γω....

Δεν θα ξυθεί για τα μπινελίκια του ???

:wave2: :beer: :wave2:

free rider
28/06/2005, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Είπα και γω....

Δεν θα ξυθεί για τα μπινελίκια του ???

:wave2: :beer: :wave2:

καλα καλα...

χαλάρωσε,...

:rotflmao: :rotflmao:

ρε βαριέμαι τόσο που δεν μπορώ να πιάσω στο χέρι μου κατσαβίδι...

:smokin: :smokin:

OldMan
28/06/2005, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
...ρε βαριέμαι τόσο που δεν μπορώ να πιάσω στο χέρι μου κατσαβίδι...

Θετικότατον, τόσο για το κατσαβίδι όσο και γι'αυτό που θα (ξε)βίδωνες !!!

free rider
28/06/2005, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θετικότατον, τόσο για το κατσαβίδι όσο και γι'αυτό που θα (ξε)βίδωνες !!!

τσ τσ τσ...........

αυτο το παιδί με τον καλό τον λόγο...
πάντα...


ρε ο φρεε οταν πιάνει κατσαβίδι φτιάνει ωραία πράγματα..
:sun: :sun:
:smokin: :smokin:

Runner Ducati
28/06/2005, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από as_pino
γεια και χαρα.
διαβασα σε ενα review στο TWO για το Monster οτι η ελειψη steering lock του προκαλει δυσκολιες κατα την κινηση μεσα στην πολη, η σε επαρχιακο δρομο με πολλες στροφες. Τι ειναι ρε παιδια αυτο το steering lock ?
Το εχει δηλαδη η πλειοψηφια των αλλων μηχανων ???? Το Hornet το εχει πχ ?
Τι κανει ?

Οπως περιπου τα λεει ο OldMan, επειδη εχουν περασει 2 Μονστερ απο τα χερια μου, τωρα εχω ενα Μονστερ 800S, μονο που αυτο υσχυει σε πολυ μικρες ταχυτητες, οπως πχ μεσα στην πολη στριβοντας με 10 χλμ σε ενα στενο, η την κινηση μεσα σε μποτιλιαρισμα οταν θελεις να κανεις μια στροφη 80-90+ μοιρων με 10-20 χλμ το πολυ...............................................

σε επαρχιακο στροφιλικι, το Μονστερ ειναι μια απο τις καλυτερες και ταχυτερες μοτοσυκλετες με εκπληκτικη ικανοτητα, εφοσον μιλαμε βεβαια για ταχυτητες πανω απο 30-40 χλμ... ;) ...............

ελπιζω να εγινα κατανοητος, σε συνδιασμο με του oladman.....
καλες βολτες..........
Forza Ducati.............