PDA

View Full Version : Πως να την σταθεροποιήσω την βίδα χωρίς να την κολήσω;



Gandalf dr685sm
11/05/2010, 03:34
Η ερώτηση είναι απλή. Χθες πέρασα τις τάπες στις εξατμίσεις που μου έφτιαξε ο Binzis (καταπληκτικός το έχουμε πεί πολλάκις και χρωστάω μπύρες).

Οι εξατμίσεις είναι slip-on Akrapovic για όσους γνωρίζουν , όπου έχουν μια τρυπούλα απο κάτω για βίδα που σταθεροποιεί τις τάπες για να μην τις πυροβολήσεις πουθενά και κατεβάσεις καμιά βιτρίνα...:D

Το πρόβλημα μου τώρα έιναι το εξής. Θεωρώ δεδομένο οτι η βίδα θα κρατήσει λίγο διάστημα μέχρι με τον καιρό να χαλαρώσει απο κραδασμούς και πιθανόν να φύγει στο ενδιάμεσο , μέσα στο τελικό της εξάτμισης (έχει δύο φύλα λαμαρίνας και ώς συνήθως πάνε ανάμεσα :evil: ).

Τις έχω σφίξει όσο γίνεται αλλά μόνο πάνω στην "βόλτα" το θεωρώ αδύνατο να μείνουν εκεί χωρίς να χαλαρώσουν απο κραδασμούς της μηχανής. Το ερώτημα είναι τώρα πως μπορώ να τις σταθεροποιήσω (καθώς δεν είναι και το καλύτερο να σφιγγεις βίδα συνέχεια μετά απο κάθε βόλτα λες και είναι κανά Ducatti...:lol: :lol: ) χωρίς όμως να κάνω χρήση loctite ή άλλης κόλας σπειρώματος που απλά θα τις αφήσει εκεί αιώνια.

Καμιά ιδέα;

Gandalf

manhunter
11/05/2010, 03:36
Λύση μια...πριτσίνι.
Όποτε θες το βγάζεις, και σου βάζει πάλι μάστορας άλλο.

Αλλιώς, βιδάκι με παξιμάδι ασφαλείας.
Χλωμό να βγεί απο τους κραδασμούς


:wave2:

caesarsk
11/05/2010, 03:39
H lύση του manhunter ειναι παρα πολυ καλή και με λίγο Loc Tile μεσα!!!

Αλλα καλύτερα και ασφαλέστερα ειναι με πριτσινι

Πριτσιναδορο εχω να το βαλουμε αν δεν εχεις (πραγμα σπανιο σημερα)

binzis
11/05/2010, 03:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Λύση μια...πριτσίνι.:wave2:

Πολύ καλή λύση.
:beer: :wave2:

McGyver
11/05/2010, 03:41
Tο Loctite ΔΕΝ κολλάει μόνιμα τις βίδες μάγε.
Αναερόβιο ασφαλιστικό σπειρωμάτων είναι για αυτήν ακριβώς τη δουλειά (να μη χαλαρώνουν οι βίδες από τους κραδασμούς).

Gandalf dr685sm
11/05/2010, 03:42
το σκέφτηκα το παξιμάδι , αλλά το γ#$$@#!$!@## δεν πατάει καλά πάνω στην εξάτμιση καθώς η βίδα έχει φωλιά πάνω στην "κούρμπα" της. Αποτέλεσμα να μην μπορώ να το σφίξω σωστά χωρίς να ξεσκίσω το μέταλλο της εξάτμισης.

Το πριτσίνι καλή ιδέα αλλά λίγο δύσκολο εκεί που είναι η τρύπα. Σκεψου οτι έχει διπλό φύλο στο τελικό πως να το εξηγήσω..(δεν έχω και φωτό γμτ.. ) Οι τρύπες είναι σαν δύο ομόκεντροι κύκλοι , όπου ο πρώτος είναι λίγο μεγαλύτερος και 0,5cm απο κάτω είναι ενας μικρότερος όπου θα ακουμπήσει το κεφάλι της βίδας. Η μύτη της βίδας μπαίνει μέσα στην εξάτμιση. Ουσιαστικά δηλαδή η μόνη βίδα που ταιριάζει εκεί και μπορεί να σφίξει είναι αυτές που βάζεις με καρυδάκι , για να σου δώσω να καταλάβεις. Δεν έχει χώρο να περάσεις τίποτα μέσα εκεί. Χώρια που το filer δείχνει πάχος βόλτας περίπου 6mm οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν μπορείς να το πιάσεις εύκολα με πριτσίνι.

Σπαζοκεφαλιά ε;

Gandalf

Gandalf dr685sm
11/05/2010, 03:43
McGyver νόμιζα οτι το loctite είναι ισχυρή κόλα σπειρώματος... δεν ισχύει;... αν δεν ισχύει, αύριο κιόλας θα το δοκιμάσω... ευχαριστώ.

Gandalf

McGyver
11/05/2010, 03:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
McGyver νόμιζα οτι το loctite είναι ισχυρή κόλα σπειρώματος... δεν ισχύει;... αν δεν ισχύει, αύριο κιόλας θα το δοκιμάσω... ευχαριστώ.

Gandalf

Όχι...
Βάλε Loctite λέμε μάγε...

caesarsk
11/05/2010, 03:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Tο Loctite ΔΕΝ κολλάει μόνιμα τις βίδες μάγε.
Αναερόβιο ασφαλιστικό σπειρωμάτων είναι για αυτήν ακριβώς τη δουλειά (να μη χαλαρώνουν οι βίδες από τους κραδασμούς).


ποιο επιστημονικο εξηγηση του LocΤιλε δεν θα μπορουσα να σκεφτω....(τι σου κάνει ο γαμος τελικα)

vaska
11/05/2010, 03:44
Παξιμάδι ασφαλείας σε εξάτμιση που ζεματάει από την θερμοκρασία δεν θα έχει κανένα αποτέλεσμα μιας και η επίστρωση που έχει εσωτερικά το παξιμάδι είναι από πλαστικό και θα λιώσει άμεσα. Το πριτσίνι ακούγεται εύκολη και ικανοποιητική λύση αλλά μετά από κάποια χλμ μιας και είναι από αλουμίνιο θ' αρχίσει να τρίζει, εκτός κι αν τα πριτσίνια είναι δύο (2 τρύπες δλδ) σε αντιδιαμετρικά σημεία στην εξάτμιση. Επίσης υπάρχει στερεωτικό υγρό που το βάζεις κατ' ευθείαν πάνω στο σπείρωμα της βίδας και πήζει από την απουσία οξυγόνου με αποτέλεσμα να σταθεροποιείται απόλυτα η βίδα. Μόνο αγόρασε καλής ποιότητας και να ζητήσεις να είναι ανθεκτικό στις θερμοκρασίες (loctite είναι η μάρκα που χρησιμοποιώ στα θερμικά μου τηλεκατευθυνόμενα) .

:beer:

jimmis5
11/05/2010, 03:47
Εγω θα προτεινα γκροβερακι ροδελα πανω κατω και εισαι κομπλε και μπορεις να την βγαλεις και να την βαλεις οποτε εσυ θες:beer: :wave2:
http://85.72.40.183/eShop/Cat2.aspx?Cat1=9

catmaster
11/05/2010, 03:47
Βάλε ένα γκρόβερ και τέλος ... ούτε πριτσίνωνε - ξεπριτσίνωνε ούτε τίποτα ....


:wave2:

sapila racing
11/05/2010, 03:48
Ενα γκρόβερ και τέλος.

αααα με προλαβαν. :wave2:

nickald
11/05/2010, 03:49
Loktite κοκκινη αν θες να την βγαζεις καπου καπου

Πρασινη αν θες να θες δυναμιτη για να την βγαλεις :D

Nikos988
11/05/2010, 04:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
Loktite κοκκινη αν θες να την βγαζεις καπου καπου

Πρασινη αν θες να θες δυναμιτη για να την βγαλεις :D

ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ!!!!!
Η μπλε (και όχι πράσινη αν μιλάμε για loctite και όχι άλλη μάρκα) είναι αυτή που βγαίνει με απλό ζέσταμα του σπειρώματος.
Η κόκκινη είναι αυτή που αντέχει σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες και είναι πιο μόνιμου χαρακτήρα!!!

Μάγε, ρώτα σε ένα χρωματοπωλείο και πες τους γιατί τι θες και θα σου πουν αν θα κάνει δουλειά και ποια από τις δύο να βάλεις.

988

binzis
11/05/2010, 04:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikos988
ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ!!!!!
Η μπλε (και όχι πράσινη αν μιλάμε για loctite και όχι άλλη μάρκα) είναι αυτή που βγαίνει με απλό ζέσταμα του σπειρώματος.
Η κόκκινη είναι αυτή που αντέχει σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες και είναι πιο μόνιμου χαρακτήρα!!!

Μάγε, ρώτα σε ένα χρωματοπωλείο και πες τους γιατί τι θες και θα σου πουν αν θα κάνει δουλειά και ποια από τις δύο να βάλεις.

988

Αυτό είναι το σωστό.:winka:
Η 2701 που νομίζω είναι κόκκινη είναι η πιο δυνατή, +150 C 38Νm και θέλει περίπου 6 ώρες να στεγνώσει.

PortisHead
11/05/2010, 04:54
Εμενα παντως η εξατμιση που εχει 2 σιγαστηρες , με μια 6αρα αλενοβιδα ειναι πιασμενες.
Ουτε loctite , ουτε τιποτα.
Κατα την λειτουργια , με την διαστολη λογω θερμοκρασιας , δεν υπαρχει περιπτωση να χαλαρωσει και να φυγει η βιδα.

Λεω εγω.....



Τι ειναι το γκροβερ ? (Το εχω ακουστα μονο σαν βρισια.....θα σου σκισω το γκροβερ :lol: )

notakos600
11/05/2010, 05:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Εμενα παντως η εξατμιση που εχει 2 σιγαστηρες , με μια 6αρα αλενοβιδα ειναι πιασμενες.
Ουτε loctite , ουτε τιποτα.
Κατα την λειτουργια , με την διαστολη λογω θερμοκρασιας , δεν υπαρχει περιπτωση να χαλαρωσει και να φυγει η βιδα.

Λεω εγω.....



Τι ειναι το γκροβερ ? (Το εχω ακουστα μονο σαν βρισια.....θα σου σκισω το γκροβερ :lol: )



:smokin:


197463

PortisHead
11/05/2010, 05:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
:smokin:

Και πως τωρα αυτο βοηθαει στο να μην ξεσφυγγει μια βιδα ?

notakos600
11/05/2010, 05:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Και πως τωρα αυτο βοηθαει στο να μην ξεσφυγγει μια βιδα ?


Όσο σφίγγεις το παξιμάδι πιέζεται και η ροδέλα (που λειτουργεί στη προκειμένη σαν συμπιεσμένο έλασμα) και λόγω αυτής της μόνιμης αντίστασης(επάνω στο παξιμάδι) δεν ξεσφίγγει(το παξιμάδι).
Δεν ξέρω αν έγινα αντιληπτός. :smokin:

PortisHead
11/05/2010, 05:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Όσο σφίγγεις το παξιμάδι πιέζεται και η ροδέλα (που λειτουργεί στη προκειμένη σαν συμπιεσμένο έλασμα) και λόγω αυτής της μόνιμης αντίστασης(επάνω στο παξιμάδι) δεν ξεσφίγγει(το παξιμάδι).
Δεν ξέρω αν έγινα αντιληπτός. :smokin:

:beer:
:wave2:

nickald
11/05/2010, 06:16
Μιλαμε για το ζουμι η για το μπουκαλι?

Η κοκκινη (μπουκαλι με μπλε γραμμη) εχει μπλε ζουμι. Αυτη ειναι η μετρια LOCTITE 243

Η αλλη η 270 (μπουκαλι με πρασινη γραμμη) θελει βιομηχανικο αεροκλειδο μετα

OldMan
11/05/2010, 07:15
@ Μάγε, βάλε ένα γκροβεράκι στην βίδα και καθάρισες ...!!! :wave2:

reinmeister
11/05/2010, 07:19
@magus...βαλε μπλε loctite σε μηκος 2mm (ισα να καλυψει 2-3 σπειρες),βιδωσε και εισαι κομπλε...

Tpap
11/05/2010, 07:20
ΠαλιάνθρΩπα...δεν διευκρίνησες.

τέτοιο:


197478

Tpap
11/05/2010, 07:21
ή τέτοιο...?


197479

OldMan
11/05/2010, 07:29
Τέτοιο ...!!

Το δεύτερο ρε Τάσε, για να κάνουν σημάδι τα δοντάκια και να μας βρίζει μετά ... :winka:

camen
11/05/2010, 08:46
2 σελιδες ρε ,οπου μονο 2 ατομα ειπαν την αρχικη ιδεα και οι αλλοι απλα την ξαναεγραψαν:confused: :smokin:


Μαγε,ακου εδω τι θα κανεις.Θα βαλεις locktite και γκροβερακι.:D
Ολοι οι αλλοι λενε παπαριες...:dizzy:





:beer: :beer: :beer:

dirtbird
11/05/2010, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
2 σελιδες ρε ,οπου μονο 2 ατομα ειπαν την αρχικη ιδεα και οι αλλοι απλα την ξαναεγραψαν:confused: :smokin:






:beer: :beer: :beer:



:nono: :nono:

Να μη βάλει τίποτα.
Με τις επικαθήσεις της καύσης, μετά από λίγο καιρό δε ξεσφίγγει (τουλάχιστον από μόνη της) καμμία βίδα. Άντε και λίγη loctite 243....*

Αντιθέτως δεν σφίγγουμε το βιδάκι με 'όλη' μας τη δύναμη γιατί ή θα πάρουμε τα πάσα της τάπας στο χέρι ή θα ξεκολλήσει το (κολλημένο στην τάπα) παξιμάδι :winka:


* μη μιλήσει κανείς για ψεκασμό, καθαρή καύση και άλλες αρλούμπες...:evil: :evil: