PDA

View Full Version : Όταν υπάρχει διαχρονική συνεργασία γίνονται θαύματα...



McGyver
12/05/2010, 02:17
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1133748&lngDtrID=252

:wave2:

chris_honda
12/05/2010, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1133748&lngDtrID=252

:wave2:


Δυστηχώς εμείς δεν το έχουμε καταλάβει ακόμα..

Red Rider
12/05/2010, 11:06
Σε κανει να αναρωτιεσαι...
ποιος ειναι τελικα το "ζωο"?

notakos600
12/05/2010, 11:10
Συγκλονιστικό.
Από το 1970 το ξεκίνησαν, γράφει...
Τόσες γενιές καστόρων να γεννιούνται και να πεθαίνουν στο φράγμα με μοναδικό σκοπό να το κάνουν συνεχώς μεγαλύτερο.

OldMan
12/05/2010, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Τόσες γενιές καστόρων να γεννιούνται και να πεθαίνουν στο φράγμα με μοναδικό σκοπό να το κάνουν συνεχώς μεγαλύτερο.
Ανατρίχιασες εεε...??? :alien:

VALES
12/05/2010, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Συγκλονιστικό.
Από το 1970 το ξεκίνησαν, γράφει...
Τόσες γενιές καστόρων να γεννιούνται και να πεθαίνουν στο φράγμα με μοναδικό σκοπό να το κάνουν συνεχώς μεγαλύτερο.





Ε δεν είχαν και τίποτα καλύτερο να κάνουν. :wave2:

notakos600
12/05/2010, 13:15
Τελικά εδώ μέσα δεν είναι να γράφεις τίποτα λέμε...

OldMan
12/05/2010, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Τελικά εδώ μέσα δεν είναι να γράφεις τίποτα λέμε...
Τον αποπήρατε τον άνθρωπο ρε αναίσθητα και ρηχά τομάρια ...!!! :smokin: :D

megalexandros
12/05/2010, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Ε δεν είχαν και τίποτα καλύτερο να κάνουν. :wave2: Σιγουρα καποιος θα τους επιδοτουσε:rolleyes:

VALES
12/05/2010, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Τελικά εδώ μέσα δεν είναι να γράφεις τίποτα λέμε...





:rotflmao:

Συγνώμη, απλά είχα την εντύπωση πως για αυτό ζουν, και μ΄αυτό πεθαίνουν. Αν πρόσβαλα τους κάστορες, ζητώ συγνώμη. :(

megalexandros
12/05/2010, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τον αποπήρατε τον άνθρωπο ρε αναίσθητα και ρηχά τομάρια ...!!! :smokin: :D Μαρεσεις:D
Για να το δουμε σοβαρα: η φυση παντα διδασκει.Η ισχης εν τη ενωση υπαρχη σε πολλους τομεις του ζωηκου βασιλιου.Οι καστορες προκειμενου να βελτοιωσουν τις συνθικες διαβιοσης τους δε δανειστικαν για αυτοκινιτο και πρωτη κατοικια αλλα εκαναν αυτο το οποιο κανει .....η φυση: δημιουργισαν.Τοσο απλα.Εκαναν κανουν και θα συνεχιζουν να κανουν κατι το οποιο εμεις οι ανθρωποι εχουμε ξεχασει.Και οχι μονο ξεχασαμε να δημιουργουμε αλλα περασαμε στο αντιθετο ακρο που ειναι φυσικα η καταστροφη.

faraway
12/05/2010, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από megalexandros
Μαρεσεις:D
Για να το δουμε σοβαρα: η φυση παντα διδασκει.Η ισχης εν τη ενωση υπαρχη σε πολλους τομεις του ζωηκου βασιλιου.Οι καστορες προκειμενου να βελτοιωσουν τις συνθικες διαβιοσης τους δε δανειστικαν για αυτοκινιτο και πρωτη κατοικια αλλα εκαναν αυτο το οποιο κανει .....η φυση: δημιουργισαν.Τοσο απλα.Εκαναν κανουν και θα συνεχιζουν να κανουν κατι το οποιο εμεις οι ανθρωποι εχουμε ξεχασει.Και οχι μονο ξεχασαμε να δημιουργουμε αλλα περασαμε στο αντιθετο ακρο που ειναι φυσικα η καταστροφη.

ανεβάζεις πολύ το επίπεδο , και δε κάνει !!! :lol: :lol:

καλύτερα κοροίδεψε και συ κανέναν , ειρωνέψου , πρόσβαλε για να σε μέσα στο κλίμα !!;)

VALES
12/05/2010, 13:49
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από megalexandros

Οι καστορες προκειμενου να βελτοιωσουν τις συνθικες διαβιοσης τους δε δανειστικαν για αυτοκινιτο και πρωτη κατοικια αλλα εκαναν αυτο το οποιο κανει .....η φυση: δημιουργισαν.Τοσο απλα.






Έτσι ακριβώς είναι.
Σου λέει σιγά μη τρέχω να δανειστώ από Marfin και Εθνική, να μου τα τρώνε οι τόκοι, και να έχω για 15-20 χρόνια δόσεις. :winka:

OldMan
13/05/2010, 06:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
ανεβάζεις πολύ το επίπεδο , και δε κάνει !!! :lol: :lol:
Μιλάμε μπλόκαρα ... :hypnotize

Φύση, κάστορες, ισχύς εν τη ενώσει, δημιουργία, καταστροφή, δάνεια, αμάξια, κατοικίες, λήθη, παρεμβατισμός ...
(χειρότερα και από hangover...) :alien:

gcrook
13/05/2010, 06:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από megalexandros
.Οι καστορες προκειμενου να βελτοιωσουν τις συνθικες διαβιοσης τους δε δανειστικαν για αυτοκινιτο και πρωτη κατοικια αλλα εκαναν αυτο το οποιο κανει .....η φυση: δημιουργισαν.

Με αυτα τα επιτοκια θα ηταν εντελως ηλιθιοι αν το εκαναν. :bigcry:

kalesin
13/05/2010, 07:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Με αυτα τα επιτοκια θα ηταν εντελως ηλιθιοι αν το εκαναν. :bigcry:

θα μπορουσαν να χτυπησουν καποιο απο τα αναπτυξιακα κονδυλια [κοτζαμ φραγμα φτιαχνουν με ιδια μεσα μεχρι στιγμης] ομως και με 2-3 υπερτιμολογησεις να εκαναν τη δουλεια τους κανονικα.

Μετα μπορουν ανετα να προσεγγισουν σπονσορες

Εχετλαίος
13/05/2010, 07:03
Το καλοκαίρι που μας πέρασε πήγαμε μια βόλτα σε ένα κοντινό πευκόδασος και ο μεγάλος μου γιος πήρε μαζί του φεύγοντας ένα ανοιχτό κουκουνάρι. Ξερό και ανοιχτό. Οι καρποί του είχαν σκορπίσει από καιρό. Του άρεσε όμως, και το πήραμε να θυμόμαστε τον καλοκαιρινό μας περίπατο στο δάσος όσο θα είμασταν μέσα στο σπίτι τις νύκτες του χειμώνα. Το ξερό κουκουνάρι το βάλαμε σε ένα δοχείο με ποτ πουρί πάνω από το νεροχύτη της κουζίνας.
Πριν κάνα μήνα κάτι μαστόρευα πάνω απ το νεροχύτη και κατα λάθος έριξα μέσα σε μια λεκάνη με νερά το δοχείο με το ποτ πουρί και το κουκουνάρι. Προκειμένου μην το δει η αφεντικίνα μου στο σπίτι και με γκαζώσει, το έβγαλα όπως ήταν το λεκανάκι στο μπαλκόνι.
Παραπροχτές το θυμήθηκα και είπα να το αδειάσω. Κοιτάω και δεν πίστευα στα μάτια μου! Το κουκουνάρι γύρισε και έκλεισε! Ήταν ξανά ολοπράσινο και κλειστό! Δεν είχε πεθάνει το όχημα των καρπών του πεύκου, απλά...κοιμόταν! Το άφησα 2 μέρες εκτός νερού και αρχίζει (ειδικά τώρα με τη ζέστη) πάλι να φαίνεται ξερό και να ανοίγει.
Πολλά θα μπορούσαμε να διδαχθούμε από τη φύση...
Αλλά έχουμε κόψει κάθε δεσμό μαζί της πια...Και επειδή συμβαίνει αυτό έχουμε φάει και το χτύπο της κατρακύλας...

Απλά μερικές σκέψεις

gcrook
13/05/2010, 07:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
θα μπορουσαν να χτυπησουν καποιο απο τα αναπτυξιακα κονδυλια [κοτζαμ φραγμα φτιαχνουν με ιδια μεσα μεχρι στιγμης] ομως και με 2-3 υπερτιμολογησεις να εκαναν τη δουλεια τους κανονικα.

Μετα μπορουν ανετα να προσεγγισουν σπονσορες

Νομιζω οτι τα κονδυλια που λες τα εκμεταλλευτηκαν οι τρυποκαρυδοι για εναλλακτικο τουρισμο και πλεον λεφτα δεν υπαρχουν.Βεβαια παντα μπορεις να δανειστεις λεφτα απο τις μαρμοτες,αλλα καλυτερα να μην καθυστερησεις τις αποπληρωμες γιατι σε στελνουν σπιτι σε κουτι (εχω ακουσει) .

catmaster
13/05/2010, 07:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Το καλοκαίρι που μας πέρασε πήγαμε μια βόλτα σε ένα κοντινό πευκόδασος και ο μεγάλος μου γιος πήρε μαζί του φεύγοντας ένα ανοιχτό κουκουνάρι. Ξερό και ανοιχτό. Οι καρποί του είχαν σκορπίσει από καιρό. Του άρεσε όμως, και το πήραμε να θυμόμαστε τον καλοκαιρινό μας περίπατο στο δάσος όσο θα είμασταν μέσα στο σπίτι τις νύκτες του χειμώνα. Το ξερό κουκουνάρι το βάλαμε σε ένα δοχείο με ποτ πουρί πάνω από το νεροχύτη της κουζίνας.
Πριν κάνα μήνα κάτι μαστόρευα πάνω απ το νεροχύτη και κατα λάθος έριξα μέσα σε μια λεκάνη με νερά το δοχείο με το ποτ πουρί και το κουκουνάρι. Προκειμένου μην το δει η αφεντικίνα μου στο σπίτι και με γκαζώσει, το έβγαλα όπως ήταν το λεκανάκι στο μπαλκόνι.
Παραπροχτές το θυμήθηκα και είπα να το αδειάσω. Κοιτάω και δεν πίστευα στα μάτια μου! Το κουκουνάρι γύρισε και έκλεισε! Ήταν ξανά ολοπράσινο και κλειστό! Δεν είχε πεθάνει το όχημα των καρπών του πεύκου, απλά...κοιμόταν! Το άφησα 2 μέρες εκτός νερού και αρχίζει (ειδικά τώρα με τη ζέστη) πάλι να φαίνεται ξερό και να ανοίγει.
Πολλά θα μπορούσαμε να διδαχθούμε από τη φύση...
Αλλά έχουμε κόψει κάθε δεσμό μαζί της πια...Και επειδή συμβαίνει αυτό έχουμε φάει και το χτύπο της κατρακύλας...

Απλά μερικές σκέψεις


οι ρακες τσερασμένες από μένα κοπέλι ....


:beer: :beer: :beer:

OldMan
13/05/2010, 07:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
οι ρακες τσερασμένες από μένα κοπέλι ....
Τσ' απ' εμέ οι αποδέλοιπες ωρε....

(αρκεί να καταλάβαω γιατί μπήκε στην διαδικασία να "χλωραίνει" ένα ξερό κουκουνάρι για να ξαναξεραθεί..) :confused:

makis206
13/05/2010, 07:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
(αρκεί να καταλάβαω γιατί μπήκε στην διαδικασία να "χλωραίνει" ένα ξερό κουκουνάρι για να ξαναξεραθεί..) :confused:

Αν γινόταν το ίδιο και με το ΧΤ θα ηρεμούσες για λίγες μέρες πάντως..:p

OldMan
13/05/2010, 07:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Αν γινόταν το ίδιο και με το ΧΤ θα ηρεμούσες για λίγες μέρες πάντως..:p
Γιααααα ρίξε μια ματιά να δεις από που σΕ έρχεται ... :winka:

makis206
13/05/2010, 07:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιααααα ρίξε μια ματιά να δεις από που σΕ έρχεται ... :winka:

Απ'τη ματιά ήρθα μόλις..:mad: :a11:

Δεν λειτουργείς σαν κάστορας πάντως..!:smokin:

OldMan
13/05/2010, 07:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Δεν λειτουργείς σαν κάστορας πάντως..!:smokin:
Μόλις ξεμπερδέψω με κάτι κάρτες και επισκευστικά, βουρ για την κολεκτίβα ...!!! :winka:

reinmeister
13/05/2010, 07:58
τετοια διαβαζω και αποκτω ξανα ελπιδα...

λετε να συνεχισει ο υιος μου την βελτιωση του μπουσα μου?:blush: :blush: :sun:

dirtbird
13/05/2010, 08:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
τετοια διαβαζω και αποκτω ξανα ελπιδα...

λετε να συνεχισει ο υιος μου την βελτιωση του μπουσα μου?:blush: :blush: :sun:

Eίδες που έρχεσαι στα λόγια μου?:winka:












































....πόσο χάλια ήταν από καινούργιο.....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Akatanomastos
13/05/2010, 08:04
γεια χαρά κυριε καστορα

Εχετλαίος
13/05/2010, 08:07
Και τι γίνεται όταν ο άνθρωπος με το στανιό γ. τη φύση για δικό του οικονομικό (τι άλλο;;;;;; ) όφελος

ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΙΩΑΝΝΗ ΣΦΑΚΙΩΝ
Σβήνει το δάσος
Χανιώτικα Νέα 13.05.2010

Κραυγή αγωνίας μεταφέρουν οι 130 πεζοπόροι, που περπάτησαν προ ημερών στην οργανωμένη από τον Ορειβατικό Σύλλογο Χανίων εκδρομή από τον Άγιο Ιωάννη Σφακίων στα Λιβανιανά, τον Φοίνικα και κατέληξαν στο Λουτρό.
Οπως ανακοίνωσε ο Ορειβατικός Σύλλογος Χανίων, “το πευκοδάσος της περιοχής εδώ και μερικά χρόνια έχει παραδοθεί στο έλεος ασθένειας, που προσβάλει το ένα δέντρο μετά το άλλο, με ταχύτατους ρυθμούς. Αυτό τον καιρό λίγα είναι τα υγιή πεύκα που έχουν μείνει και το χειρότερο είναι ότι η ασθένεια αυτή εξαπλώνεται βορειότερα, προς το φαράγγι της Ελυγιάς. Η αιτία που προκάλεσε αυτή την τεράστια καταστροφή είναι γνωστή. Ο εξαναγκασμός των πεύκων, μετά από παρέμβαση του ανθρώπου, για περισσότερη έκκριση μελιτοφόρων ουσιών, όχι μόνο εξασθένησε τα δέντρα αλλά στον βωμό του πρόσκαιρου κέρδους, δεν υπήρχε καν πρόβλεψη για μια τέτοια εξέλιξη, έτσι ώστε να υπάρχει έτοιμο αντίδοτο για την ασθένεια αυτή, που έχει προσβάλει τα δέντρα. Η παραβίαση της ισορροπίας του φυσικού περιβάλλοντος αποδείχτηκε για άλλη μια φορά καταστροφική. Ο Ορειβατικός Σύλλογος Χανίων κάνει έκκληση σε όλους τους εμπλεκόμενους φορείς για άμεση ανάληψη πρωτοβουλιών, ώστε να σωθεί ότι είναι δυνατόν από εδώ και πέρα.

:sad: :sad: :sad: