PDA

View Full Version : Μεγάλη πίκρα..



n1k3man
25/06/2005, 02:20
Το ειχαμε κανονισει καιρο τωρα να ανεβούμε στις ειδικές του acropolis. Eίχαμε ψάξει χάρτες, δρομους, φτιαξαμε λιστα με το τι να παρουμε μαζί, έιχαμε σκεφτει τα πάντα με την παρέα.. Οι μηχανές διπλοτσεκαρισμένες, το μονο που περιμέναμε ήταν να έρθει το ξημέρωμα της Παρασκευής για να ξεκινήσουμε.. Εγω θα εφευγα νωριτερα παρεα με ένα φίλο και οι αλλοι θα ερχοντουσαν να μας βρουν κάπου στο Ρεγγινι..

8.30 ειμαστε 10 περιπου χιλιομετρα έξω απο την Λιβαδεια. Μπροστά μας μια εκτεταμένη ανηφόρα. Τσιτώνω το γκάζι, χαμηλώνω λίγο[..] και βλέπω το κοντερ να ανεβαινει τα 140.. για ανηφόρα είναι αρκετά για το 250αρι KLX.. H ανηφορα μενει πίσω και το γκάζι τσιτα οταν καποια στιγμή... Γκραααπ..
Κοιτάω προς τα κάτω στο μοτέρ και βλέπω λάδια να έχουν πέσει στο αρίστερο μου πόδι και να έχουν κάνει το παπουτσι μαυρο.. [Τραγική ειρωνεια που τις προαλλες ειχα ποσταρει για αξεσουαρ για το λεβιέ ταχυτητων ωστε να μη χαλάει τα παπουτσια..]

Πατάω συμπλέκτη με την μία αφου ο θόρυβος συνεχιζόταν και σταματάω το μηχανάκι..
Βλέπω το αριστερό καπάκι του μοτερ με μια τεραστια ρωγμή και λάδια να εξακολουθουν να στάζουν..

Ευτύχως ο κολλητος δεν έφαγε γλυστρα με τα λαδια που εφυγαν στο δρόμο και ευτυχως δεν ετυχε να συμβει πανω σε καποια στροφη η δε ξερω εγω τι..

Κάθομαι και το κοιτάω απορημενος και στεφτομαι τι εφταιξε.. Μετα απο ενα τεταρτο αποφασίζω να πάω σε ένα εστιατοριο που μολις είχαμε περάσει μήπως και βρω καποιο τηλεφωνο απο μηχανικό στη λιβαδεια.. Ο μαγαζάτορας [να 'ναι καλά] με βλεπει πως ημουν, μου λεει να μην στεναχωριεμαι και διατιθεται να με παει σε εναν ανηψιο του μηχανικό στην λιβαδεια με το φορτηγακι του.. Δε το περιμένα..

Απολογισμός: Σπασμένο καπάκι κινητηρα, Χαλασμένο πηνιο, σπασμένος στρόφαλος.. 'Oλα αυτα απο χαλαρωμα του βολάν συμφωνα με τον μηχανικό..

Φτανουν και τα υπολοιπα παιδια στη Λιβαδεια. Αφου το κουβεντιαζουμε λίγο τους λεω να φυγουν μη χάσουν και την 2η ειδική που είχαμε κανονισει να δουμε.. Εγω την έβγαλα στις "κρυες πηγές" να βλέπω τη πανοραμική θεα της λιβαδειας..

Γυρισα με το van του μηχανικου. Με εφερε εξω απο το σπιτι μου και μου είπε οτι δε θα μου επερνε καθολου χρηματα αν δεν υποχρεωνε αλλο ενα van να κατέβει στη μαντρα της suzuki για να μεταφερουν απο εκει ενα sv650s, μια haya και ενα bergman 650. Toυ εδωσα 50?. Toυλαχιστον ευχαριστηθηκα ενα 2ωρο "test drive" με το sv, τη haya και τα απιστευτα σκασιματα της yoshimura του bergman..

Τωρα που γυρισα σπιτι δεν ξερω τι να κάνω.. Το μηχανακι βρισκεται παρκαρισμένο στο γκαράζ.. Να ψάξω για μτχ ανταλλακτικά, μτχ ολοκληρο μοτερ, η να το δωσω για καμια ανταλλαγη..?

Πρωτη φορα τετοια νίλα..

Κανένας
25/06/2005, 12:50
Τυχερός μέσα στην ατυχία σου, φιλε μου

sonic22
25/06/2005, 16:37
πριν 2 χρονια μου βγικε η αλυσηδα απο το DT μου την μαζεπσε μπροστα και κομπλαρε πανω στο λεβιε των ταχιτιτων ο οποιος ιποχωρισε απο την πιεση και εσπασε ενα μικρο (αλλα απαρετητο) κοματι του καρτερ!! τελικα και τα 2Τ εχουν πολυ λαδι μεσα στα καρτερ!!

περιση ειχα φερει το ιδιο μηχανακι στην αθηνα και μου ξεβηδωθικε ολοκληρη η καμπανα στον Κηφυσο καπου κοντα στο περιστερι το επισκευασα στα γρηγορα σε τοπικο μαστορα(50Ε κερατιατικα αλλα μου το εφτιαξε αμεσος).
2 μερες μετα ξαναξεβιδωθικε ανεβαινοντας την Συγκρου σαββατο απογευμα...(130 Ε και πολλα νεβρα...)

ενα δραμα... :bawl: :bawl: :bawl:

και φετος ειχε ξεβιδωθικε στο Dax το βολαν και ειχε αρχισει να χανει χρονισμο και κοντεβα να τρελαθω μεχρι να βρω τι ειναι και το μοτορι δεν πηγενε ποντο...

γνωμη μου... πουλα το για ανταλακτικα και βρες αλλον κινητηρα ή μηχανακι... (υπαρχει πιθανοτητα να σου εχει στραβωσει τον αξωνα του στροφαλου)

:beer: :beer:

n1k3man
25/06/2005, 17:09
πω ρε φιλε τι τραβηξες και συ..

ποσο να πιασει για ανταλλακτικα?
τσαμπα θα παει και μετα ο θεος βοηθός για να ξεχρεωσω το καινουριο.. [φοιτητης..]
εκει που ελεγα να περασω κανα μαθημα θα πρεπει να ξαναρχισω δουλεια..

δε μπορω χωρις enduro..

sonic22
25/06/2005, 17:35
poso to pulas to moter?

psaxnw ena 250 monokilindro gia na to valw sto daxaki mou...

xwris plaka...

:beer: :beer:

n1k3man
25/06/2005, 17:38
αν δε βρω μτχ στροφαλο θα σου πω ρε sonic..

dankannn
25/06/2005, 18:21
Eίσαι άτυχος ρε Νικο:sad: :sad:
Πάντος όταν συναντηθήκαμε στο village το μοτερ σου ακουγόταν σαν να χτύπαγε η καδένα. :sad:

n1k3man
25/06/2005, 18:37
ειναι συνηθες το φαινομενο της καδενας στα περισσοτερα klx. δεν αποτελει προβλημα.. ετσι ξερω τουλαχιστον..

τι να κανουμε.. καθε εμποδιο για καλό..
αν δε βρω στροφαλοπουλο τη δευτερα, με βλεπω για καινουριο μοτορι με ανταλλαγη..

&ας ξαναπλακωθω στις δουλειες για να ξεχρεωσω..

ισως το klx να ηταν λάθος κινηση αλλα δε το μετανοιωνω..

καλα να ειμαστε ρεεεεε! :beer:

:wave2:

dankannn
25/06/2005, 18:53
Μου αρέσει που είσαι θετικός άνθρωπος.
Όλα θα πάνε καλα και θα αλωνίζεις και παλι τους δρόμους.;) :wave2:

n1k3man
25/06/2005, 22:31
To σκεφτηκα το θέμα και κόλλησα με αυτό: http://www.ymh.gr/newsdetails.cfm?ID=150
Το πρωτο πράγμα το πρωινο της Δευτέρας ειναι τηλ. στη Υamaha για περισσοτερες πληροφορίες..
Αν δεχτουν ανταλλαγη κατα 80% είμαι μέσα :D

sonic22
25/06/2005, 22:44
kai tha su apantisoune...

"Do you want some fries with that??"


:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

:beer: :beer: :beer:

einai pola ta leuta n1k3man
stamatiste mwre!!! oxi allo karbouno!!

n1k3man
25/06/2005, 22:46
polla ta lefta gia poio pragma re? gia ti moto i gia tis 3 symmetoxes??

sonic22
25/06/2005, 23:41
"Αν δεχτουν ανταλλαγη κατα 80% είμαι μέσα "

kai an katalaba kala to eleges san plaka... e?


:beer: :beer: :beer:

n1k3man
26/06/2005, 00:11
nai! alla 8a itan kali fasi an dexontousan!

xxxristos
26/06/2005, 02:47
ΦΙΛΕ ΜΗ ΞΕΝΕΡΩΝΕΙΣ!!!!!

KAWA FOR EVER!!!!!

ΤΑ KLX ΕΙΝΑΙ ΚΑΥΛΑ!!!!!!

Εγώ θα το έφτιαχνα με το εξής κοστολόγιο:

Κόληση στο καπάκι (ακόμα και αν λείπει κομμάτι μπαλώνεται! Ας είναι καλά το TIG!) - 15 ευρώ

Καινούργια περιέληξη (ο πυρίνας δε πιστεύω να γαμήθηκε ανεπανόρθωτα) - 50 ευρώ

Τόρα δε κατάλαβα τον όρο "σπασμένος στρόφαλος" αλλά δε μπορώ να συλλάβω με το λιγοστό μου μυαλό οτι κόπηκε ο άξονας του στροφάλου από τη μεριά του βολάν αλλά ακόμα και άν είναι έτσι βρίσκεις μεταχειρισμένο με 100-150 ευρώ.

Τσέκαρε την φωλιά του αριστερού ρουλεμάν του στροφάλου για τυχών ρογμές. Είναι ευαίσθητη σε τέτοιου είδους στραβές!.

Άν θέλεις να το φτιάξεις και δυσκολεύεσαι, πές μου να σε βοηθήσω με μηχανουργεία και μαγαζιά μεταχειρισμένων ανταλλακτικών KAWA!

n1k3man
26/06/2005, 03:11
χρησταρα πιστεψε το! εσπασε ο στροφαλος απο τη μερια του βολάν. Πρεπει να δεχτηκε τρομακτικη πιεση για να γινει κατι τετοιο.. Το καπάκι δεν νομιζω να ειναι τοσο ευκολο να κολληθει. Η ρωγμη τεινει κυκλική αλλα μακαρι να γίνεται. To πιθανοτερο όμως ειναι να το αγοράσω αν το βρω μτχ. Τωρα για το πηνιο δεν νομίζω να έχει ιδιαιτερη ζημιά.. Ο μηχανικός εκει μου τα μασαγε λιγο. Στην αρχη ειπε για αλλαγη του αλλα όταν γυρίζαμε παρεα αθήνα και τα λέγαμε μου λεει οτι δεν ειναι και σοβαρο. Θα φτιαχνεται σε ηλεκτρολογειο.. Η φωλια που τον ρωτησα μου είπε είναι ok..

Όλα αυτα σε περιπτωση που αποφασισω να το φτιαξω.. Το σκεφτομαι σοβαρά για τραμπα με άλλο..

Θα ποστάρω και μερικες φωτο του εγκληματος αυριο..

btw χρηστο κοιτα τα πμ σου
:beer:

n1k3man
26/06/2005, 17:19
Αξιοτιμε Κυριε Ιατροδικαστα ειστε ετοιμος για τις φωτογραφιες?


http://img252.echo.cx/img252/645/018rn.jpg

http://img252.echo.cx/img252/1705/imgp22853nt.jpg (http://www.imageshack.us)

http://img279.echo.cx/img279/5491/imgp22748io.jpg (http://www.imageshack.us)

http://img279.echo.cx/img279/4600/imgp22874rk.jpg (http://www.imageshack.us)

sonic22
27/06/2005, 00:13
τετοια ζημια δεν γινετε αποτομα...

το μηχανακι θα πρεπει να ειχε τρελους κραδασμους...

αν θες την γνωμη μου βρες αλλον κινητηρα και ασε τις πατεντες-φτιαξηματα


:sad: :sad:
:beer: :beer:

n1k3man
27/06/2005, 00:49
μπα θα προτιμησω να το δωσω για ανταλλακτικα.. νομίζω δεν συμφερει η επισκευη του για μένα.. ισως καποιος αλλος με καλυτερα οικονομικά το επισκευαζε.. το πηρα αποφαση για καινουργιο μοτόρι.. ισως ξαναγυρισω καποτε σε klx ποιος ξερει.. τη γουστάρω αυτη τη μηχανη.. ηταν η πρωτη μου μετά απο scooterοπαπα!

ξερει κανεις σε ποιον να απευθυνθω για να το πουλήσω στην κατάσταση που είναι?
με τον χρηστο που το συζητησαμε λεω να αρχίσω απο τον bill rebuilts. άλλο μαγαζι που να αγοράζει μοτο για ανταλλακτικα?

Dodok edessa
28/06/2005, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
[
Απολογισμός: Σπασμένο καπάκι κινητηρα, Χαλασμένο πηνιο, σπασμένος στρόφαλος.. 'Oλα αυτα απο χαλαρωμα του βολάν συμφωνα με τον μηχανικό..



Πρωτη φορα τετοια νίλα.. [/B]

ανοιξε χρυση ευκαιρια .ενα μοτερ ολοκληρο με τα παζαρια και με λίγο τυχη θα το παρεις στα 250 ευρά .
η αν θελεις βρες τοn Avapxia .του πουλησα ενα klx και μαζι δωρο ενα κινητηρα.κανε του μια ερωτηση αν πουλάει σε φιλική τιμη τα κομματια που θες...!
μπραβο σου πάντως.Εγω ειχα 3 KLX και δεν καταφερα να τα σπάσω....:eyepop: ΑΞΙΟΣ ΑΞΙΟΣ ΑΞΙΟΣ ΑΞΙΟΣ :wave2:

n1k3man
28/06/2005, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa μπραβο σου πάντως.Εγω ειχα 3 KLX και δεν καταφερα να τα σπάσω....:eyepop: ΑΞΙΟΣ ΑΞΙΟΣ ΑΞΙΟΣ ΑΞΙΟΣ :wave2:

:wacko: :sick: :bawl: :rotflmao:


να δω τι αλλο θα "δω" εδω μέσα ρεεεεε! :lol:

:wave2:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
29/06/2005, 08:45
παρε τηλεφωνο στο 210 2925502 ειναι οι μηχανικοι μου ζητησε τον γιαννη η τον μπαμπη η τον κωστα. πες τους οτι τηλεφωνης εκ μερους του γιωργου του υδραυλικου με το μπλε ζζρ πες τους το προβλημα σου μηπως εχουν τιποτα ανταλακτικα να σου το φτιαξοθν η να σου πουν καποια λυση. οτι σου πουν παρε με τηλεφωνο και ενιμερωσε με για να δω μηπως μπορεσω και πιεσω καμια κατασταση 6977 290 361 γιωργος

n1k3man
30/06/2005, 00:29
να 'σαι καλα ρε γιωργο. σα να μου χαμογελασε λιγο η θεα τυχη και ισως βρω στροφαλο. θα το παω εκει αν ολα πανε καλα μιας και το μαγαζι ειναι εδω στο γαλατσι

:beer:

Dodok edessa
08/07/2005, 21:26
λοιπον φιλε μου νικόλα πηγα και τα ειδα ..παρε ,ια ιδεα το τι ειδα


19210

Dodok edessa
08/07/2005, 21:27
στην κουτα υπαρχει ενας λυμένος κινητηρας


19211

Dodok edessa
08/07/2005, 21:29
εχει και την πλεξουδα,ενα ψυγειο στραβό

να και γα@@@@@νο που θελεις


19212

Dodok edessa
08/07/2005, 21:30
και ολα αυτα ειναι απο αυτό


19213

Dodok edessa
08/07/2005, 21:36
λοιπον εχουμε και λέμε
ψαλίδι πισω + δαγκάνα+τρόμπα υγρών
πιρουνια (οχι usd)
ρεζερβουαρ
σελλα\
φτερο πίσω
φτερο εμπρος
φιλτροκούτι
καπακια ψυγειου
σασμαν
καμπανα \
καρτερ + καπακια
βολαν
πηνια
τιμονι
πλεξουδα
χουφτες
δοχειο νερού
ψυγειο +στραβό
απο οτι θυμάμαι η μία μουκάλα ειναι στραβιά /
για το χρήμα δεν του ειπα τίποτα αλλα πιστευω να του κόψω κανα 50ευρω,πιστευω να βοήθησα ..τωρα σκέψου και αν αποφασισεις να τα πάρει στειλε πμ η παρε με τηλεφωνο :wave2:

Dodok edessa
08/07/2005, 21:38
παρε και αυτην με το στραβο ψυγειο


19217

n1k3man
08/07/2005, 22:29
μαυρα χαλια μου φαινονται.. :uplate:

Σ' αυτη φωτο που εχεις βαλει με το πηνιο ειναι και το αριστερο καπακι του κινητηρα απο κατω ή κατι αλλο ρε dodok?

Δες τις φωτογραφιες που εχω βαλει το δικο μου καπακι να μου πεις αν αυτο που ειδες [αν δεν ειναι αυτο που λεω] φερνει στο δικο μου..

Κριμα περιμενα κατι καλυτερο ρε γαμωτο.. :sad:

Dodok edessa
11/07/2005, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
μαυρα χαλια μου φαινονται.. :uplate:

Σ' αυτη φωτο που εχεις βαλει με το πηνιο ειναι και το αριστερο καπακι του κινητηρα απο κατω ή κατι αλλο ρε dodok?

Δες τις φωτογραφιες που εχω βαλει το δικο μου καπακι να μου πεις αν αυτο που ειδες [αν δεν ειναι αυτο που λεω] φερνει στο δικο μου..

Κριμα περιμενα κατι καλυτερο ρε γαμωτο.. :sad:


τι να σου ρε αδερφέ μου !!!
γιαυτο σου εστειλα τις φωτο για να δεις τι ακριβως ειναι .το πηνιο ειναι με το καπακι και ειναι ιδιο ,γιατι απο μιζάτο ειχα βάλει στο δικό μου που ηταν με μανιβέλα .τωρα η αποφαση ειναι δικιά σου !

παντως αν βρηκες να το δωσεις 1500 ευρω ,γλυτωνεις και τα 500 της αγορας των ανταλλακτικων ,τα 200 σε μαστόρους κτλ.και βεβαια το ψυχικό περα δόθε ...σιγα σιγα πάς στο ποσο που εχει ως μεταχειρισμένο...
σκεψου και πές μου.εγω εδω είμαι αν θελεις να στα στείλω:wave2:

n1k3man
11/07/2005, 14:07
οχι το μηχανακι δεν το δινω τελικά. θα γινει μαχιμο και θα ξαναρχισει το οργωμα καποια στιγμη! :winka:

προς το παρων ξεκουραζεται..

:wave2: