PDA

View Full Version : Gsxf 600 "μπατσικο"



Anubis
12/05/2010, 05:00
Kαλημερα παιδια!Θα ηθελα να με ενημερωση καποιος εαν γνωριζει ποιο ακριβως ειναι το μηχανακι που χρησιμοποιη η αστυνομια.Και εαν γνωριζει καποιος που μπορω να βρω ενα τετοιο για rebuilt!Thanks!!!!


197548

sapila racing
12/05/2010, 05:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anubis
Kαλημερα παιδια!Θα ηθελα να με ενημερωση καποιος εαν γνωριζει ποιο ακριβως ειναι το μηχανακι που χρησιμοποιη η αστυνομια.Και εαν γνωριζει καποιος που μπορω να βρω ενα τετοιο για rebuilt!Thanks!!!!

Ειναι GSX750P, θα βρείς τέτοιο στον ΟΔΔΥ οταν τα βγάζουν απο την κυκλοφορία.

Στην ουσία ειναι GSX750 του 2000 με καρουμπαλιέρα, σειρήνες κλπ.
σαν αυτό δηλαδή http://www.bikez.com/pictures/suzuki/2000/372_0_1_2_gsx%20750_Image%20credits%20-%20Gregory%20H.%20May.jpg

Shaolin Monk
12/05/2010, 05:11
Gsx 750 p einai. Αλλα απο τον Οδδυ που λεει ο σαπιλας ειναι συνηθως χαλια. Αν δεν κανω λαθος καταστρεφεται το υποπλαισιο απο ολα αυτα τα ωιψιψινια, βαλιτσες κτλ. Ωραιο αλλα καλυτερα απο ιδιωτη. (αν το βρεις...)

amyroukai
12/05/2010, 14:08
Ααααχ αυτό το μοτεράκι το 750 με ένα racing kit από gsxr '92-93 και ένα μπροστινό από gsxr 600/750 Κ3 με το αλουμινένιο ψαλίδι από το 1250άρι τα λιγουρεύομαι... :)

Ληστης
12/05/2010, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Ααααχ αυτό το μοτεράκι το 750 με ένα racing kit από gsxr '92-93 και ένα μπροστινό από gsxr 600/750 Κ3 με το αλουμινένιο ψαλίδι από το 1250άρι τα λιγουρεύομαι... :)

Χε χε, δεν πας απευθειας να παρεις το 1250 να ησυχασεις :lol:

transalpblack
12/05/2010, 14:47
και κατι ασχετο...
ο οδηγός ειναι μπατσινα???

amyroukai
12/05/2010, 15:43
Έεεεερωτα....... :lol:






Ληστής μπήκα ebay αγγλία για να βρω καλούδια για το τρακαρισμένο μου και... Πάμφτηνα πηρούνια, πάμφτηνα ψαλίδια... Κολάστηκα λέμε!

epp1640
12/05/2010, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από transalpblack
και κατι ασχετο...
ο οδηγός ειναι μπατσινα???

kai nomiza oti kanenas den tha rwtouse to shmantikotero olwn..

:smokin: :D :blush:

bandit86
14/05/2010, 10:48
δεν το έχω δει πουθενά αυτό το μοντέλο να διατίθεται στην αγορά πρέπει να είναι ειδική παραγγελία για την αστυνομία το GSX δεν φτιαχνόταν νομίζω πιά το 2000 και έχει αρκετές διαφορές από το κλασσικό GSX τόσο στην εμφάνιση όσο και στην οδήγηση κλπ κλπ. Μόνο ο κινητήρας πρέπει να είναι ο ίδιος.

georgio
14/05/2010, 11:35
Είχα δει κάτι κουφάρια (πλαίσιο, μπροστινό, ψαλίδι, ρόδες, ίσως κάποιο να είχε και μοτέρ) στη Χαμοστέρνας δεξιά μετά τη γέφυρα του τρένου με κατεύθυνση προς Πειραιώς. Δεν ξέρω μπορεί να βοηθήσει καθόλου.


Έχω δει και δυο φορές ζητάδες με κάτι παλιές Honda με χρυσά γράμματα στο ντεπόζιτο. Δεν μπορώ να βρω φωτογραφία τώρα. Υποθέτω ότι δεν ήταν σε περιπολία αλλά απλά τις κρατάει το σώμα για ιστορικούς λόγους. Ίσως ένα τέτοιο να άξιζε περισσότερο το restore, αλλά γούστα είναι αυτά. :wave2:

amyroukai
14/05/2010, 12:56
Παλικάρι'μ όταν λες... κουφάρια πιθανόν με μοτέρ εννοείς παρατημένα 100% χωρίς ιδιοκτήτη; Μι φκιανς τώρα... Να ψάξω για racing kit GSXR750 '92 δηλαδή και να απαλλοτριώσω ένα μοτέρακι; Καθάρισμα στο δρόμο θα κάνω δηλαδής, μην είναι το κέντρο της Αθήνας μέσα στη μόλυνση και τα σκουπίδια...

georgio
14/05/2010, 13:03
yeap!!

Έχει κάτι συνεργεία εκεί, απ' έξω τα είχα δει. Και από όσα έχω δει οι συνεργιάδες παρατάνε έξω μόνο ότι έχουν τελείως για πέταμα και δεν τους νοιάζουν καθόλου. Έχει περάσει λίγος καιρός που τα 'χα δει δεν ξέρω αν είναι ακόμα εκεί. Αν περάσω θα σου πω.

Για μένα χίλιες φορές να τα πάρει κάποιος που θα τα χρησιμοποιήσει παρά να καταλήξουν σε μαντράδες, που θα ζητάνε τη μάνα τους και τον πατέρα τους, με αποτέλεσμα να μην τα πάρει κανένας και να πάνε για ανακύκλωση μετάλλου... :sad:

amyroukai
14/05/2010, 13:05
Αν φοράει το "καλό" μοτέρ με τη διαδρομή του δικού μου, γλέντια λέμε... Ή θα τσακιστώ ανεπανόρθωτα ή θα ρίξω ΠΟΛΥ γέλιο στην πίστα.

georgio
14/05/2010, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Αν φοράει το "καλό" μοτέρ με τη διαδρομή του δικού μου, γλέντια λέμε... Ή θα τσακιστώ ανεπανόρθωτα ή θα ρίξω ΠΟΛΥ γέλιο στην πίστα.

Είπαμε κόβει το μάτι μας αλλά όχι και τόσο...

Μου θύμισες ένα επεισόδιο στο Traction που ακουμπούσαν το καπό με δεμένα μάτια και έλεγαν: μμμ, 1.4, δεκαεξαβάλβιδο, ζάντες αλουμινίου 15' κλπ

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

amyroukai
14/05/2010, 13:11
Απ' έξω δεν έχει διαφορά. Απλά είχε δύο μοτέρ 750 η Suzuki, ένα με "κοντή" διαδρομή και ένα με "μακριά" το οποίο και είχε πάρει κεφάλια στις πίστες... Το "κοντό" δεν μπόρεσε να βγάλει άλογα ποτέ. Οι πολιτικές εκδόσεις πάντως ήταν πάνω από 100 και οι δύο.



Στην Αμερική το "φτιάχνουν" στα 900 κυβικά επίσης, μάλλον με ρεκτιφιέ. Βαριά αρρώστια...

DrEvil
14/05/2010, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Στην Αμερική.... Βαριά αρρώστια...

Μόνο εκεί - αυτοί, ε;;;;
:dizzy:

yes-u
15/05/2010, 15:32
Παιδιά, είχα για μια εφταετία το GSXP 750 του 84-85, το πιο παλιό της Αστυνομίας. Όταν το πήρα δε βλεπόταν, έχω και φωτό από το ξεμοντάρισμα. Ο κινητήρας δεν πειράχτηκε, μα καθόλου!! το κοντέρ ήταν βέβαια μηδενισμένο, ο Θεός ξέρει πόσες φορές... έγραψε από μένα άλλα 80000χλμ και σκότωνε μέχρι που το πούλησα. Το μόνο πρόβλημα που μου έβγαλε ήταν στο καρμπ μετά από βενζίνη με άφθονο νερό. Αν πω ότι ο κινητήρας του "πάταγε" το ληστή θα ήταν προσβολή????
Υ.Γ φωτό μετά το restoring, στο "σκοτώνουν τις μοτό όταν γεράσουν.."

amyroukai
15/05/2010, 16:35
Ρε yesu πλάκα κάνεις; Το μοτέρ του GSXR750 εννοείται ότι "πάταγε" το Bandit 650 και ακόμα το πατάει. Το πλαίσιο και η ανάρτηση του αστυνομικού ήταν χάλια σε σχέση με το Bandit. Για αυτό λέω... Μια μεταμόσχευση μοτέρ είναι "ολ δε μόνεϊς".

sapila racing
16/05/2010, 05:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Ρε yesu πλάκα κάνεις; Το μοτέρ του GSXR750 εννοείται ότι "πάταγε" το Bandit 650 και ακόμα το πατάει. Το πλαίσιο και η ανάρτηση του αστυνομικού ήταν χάλια σε σχέση με το Bandit. Για αυτό λέω... Μια μεταμόσχευση μοτέρ είναι "ολ δε μόνεϊς".

Tο πρόβλημα του Bandit δεν είναι το μοτέρ, εφ όσον το πας και στην πίστα το ξέρεις.
Μην παραμυθιάζεσαι και μπείς σε άδικα έξοδα!

amyroukai
16/05/2010, 05:23
LOL όπως έγινε με το ατύχημα, έξοδα θα έχει για να γίνει πάλι "ανθρώπινο"... Μέσα στην όλη μανούρα (που μάλλον θα γίνει σταδιακά) το να κάνω ΚΑΙ αυτήν την μανούβρα κάααποια στιγμή δεν θα είναι και τόσο τραγικό.

sapila racing
16/05/2010, 05:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
LOL όπως έγινε με το ατύχημα, έξοδα θα έχει για να γίνει πάλι "ανθρώπινο"... Μέσα στην όλη μανούρα (που μάλλον θα γίνει σταδιακά) το να κάνω ΚΑΙ αυτήν την μανούβρα κάααποια στιγμή δεν θα είναι και τόσο τραγικό.

Σε αυτη τη βάση ΟΚ, αλλά και πάλι ρε συ εφ όσον εχεις πλέον πιο σπόρτιφ βλέψεις, δεν είναι το μοτέρ που σε περιορίζει.
Το Bandit είναι βολτίσιο, άνετο, βαρύ και βρίσκει κάτω αμέσως. Και 100 ίππους να έχεις πάλι δεν θα μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις σε καλό στροφιλίκι η σε πίστα.
Στο δρόμο γενικά θα είναι βέβαια σαφώς πιο απολαυστικό, θα κάνει και ωραία παντιλίκια. :wave2:

amyroukai
16/05/2010, 05:54
Η λογική σκέψη είναι να έχει το bandit την άνεση να πάει πιο σβέλτα, ειδικά δικάβαλο. Θα μπορέσω να το μακρύνω κιόλας, να μην ταξιδεύει κόκκινα. Και αν ξαναπάει πίστα, καθόλου απίθανο, να μην είναι τόσο αργό...


Βραχυπρόθεσμα να δω τι θα κάνω... :(