PDA

View Full Version : Συναδελφος με Bmw στη αφρικη χρειαζεται την βοηθεια σας!



DrBig
12/05/2010, 06:42
Του κανει κολπα το μηχανακι και τον πινει στο Χαρτουμ. Αν εχετε καμια ιδεα και ειστε μελη του advrider στειλτε την γνωμη σας, αλλιως γραψτε την εδω και θα την μεταφερω εγω.

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=577345

McGyver
12/05/2010, 06:49
Πείτε του κάποιος να τσεκάρει/αλλάξει ανορθωτή ρε παιδιά...

byron
12/05/2010, 06:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Του κανει κολπα το μηχανακι και τον πινει στο Χαρτουμ. Αν εχετε καμια ιδεα και ειστε μελη του advrider στειλτε την γνωμη σας, αλλιως γραψτε την εδω και θα την μεταφερω εγω.

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=577345

Ελπίζω να είναι εκεί στα πλαίσια ανθρωπιστικής αποστολής, γιατι αν έχει πάει για τουρισμό είναι για δέσιμο.

Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να κάνει για να βρεί λύση στο Σουδάν, αλλά μιας και είχα αναλάβει την αποστολή κάποιων ανταλλακτικών στον furius στο Ουζμπεκιστάν τα πράγματα είναι μάλλον δύσκολα.
Η αποστολή μας ήταν η 2η, μιας και τα πράγματα είχαν σταλεί αρχικά στο Ιράν όπου απλά έφτασαν μετά από αρκετό καιρό και του ζητούσαν 1.000$ εκτελωνισμό.

sapila racing
12/05/2010, 07:09
Ωιμε! Mε τόσα ηλεκτρονικά μπλιμπλίκια, ζέση και μάπα βενζίνη, πολλά μπορεί φταίνε.
Οταν εγω λέω οτι για τέτοιες περιπέτειες τα καλύτερα μηχανάκια ειναι τα παλιά R80/100 με κοιτάνε παράξενα....

reinmeister
12/05/2010, 07:51
πες του,εφ οσον υπαρχει η δυνατοτητα λειτουργιας φυσικα,να αποσυνδεσει τον knock sensor...

λογω πολυ κακης ποιοτητας καυσιμου,του μειωνει υπερβολικα την προπορεια με αποτελεσμα να σβηνει...

κρυο του δουλευει επειδη οι αναγκες σε προπορεια ειναι μεγαλυτερες,οποτε μπορει και ανταπεξερχεται...μολις ζεσταθει ομως αλλαζει το πραγμα...

προφανως δεν υπαρχει minimum default στις μοιρες που μειωνει και γι αυτο του σβηνει και δεν ξαναπαιρνει...

επισης ,το οτι δουλευει οσο εχει το γκαζι ανοιχτο συνηγορει στο θεμα προβληματος αναφλεξης...

απο κει και περα ,εαν εκτος απο χαμηλων οκτανιων,ειναι και βρωμικο το καυσιμο εχει στανταρ βουλωσει φιλτρο καυσιμου...

αν ειναι εξωτερικο μπορει να το καταργησει...αν ειναι ενσωματωμενο στην αντλια θελει δουλεια...δυστυχως δεν ξερω καθολου το συστημα τροφοδοσιας και αναφλεξης της συγκεκριμενης μοτοσυκλεττας για να βοηθησω περισσοτερο...

McGyver
12/05/2010, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
πες του,εφ οσον υπαρχει η δυνατοτητα λειτουργιας φυσικα,να αποσυνδεσει τον knock sensor...

Knock sensor = anti-knock sensor = αισθητήρας προανάφλεξης;

reinmeister
12/05/2010, 07:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Knock sensor = anti-knock sensor = αισθητήρας προανάφλεξης;

αλλοι το λενε knock αλλοι anti-knock...σωστο ειναι το πρωτο...και ειναι αισθητηρας αυταναφλεξης,οχι προαναφλεξης...:D

McGyver
12/05/2010, 08:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αλλοι το λενε knock αλλοι anti-knock...σωστο ειναι το πρωτο...και ειναι αισθητηρας αυταναφλεξης,οχι προαναφλεξης...:D

Kατανοητό και ευχαριστώ για τη διόρθωση...

Τα F650GS (twin) και F800GS δεν πρέπει να έχουν τέτοιο μαραφέτι...
http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=479511

DrBig
12/05/2010, 08:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
πες του,εφ οσον υπαρχει η δυνατοτητα λειτουργιας φυσικα,να αποσυνδεσει τον knock sensor...

λογω πολυ κακης ποιοτητας καυσιμου,του μειωνει υπερβολικα την προπορεια με αποτελεσμα να σβηνει...

κρυο του δουλευει επειδη οι αναγκες σε προπορεια ειναι μεγαλυτερες,οποτε μπορει και ανταπεξερχεται...μολις ζεσταθει ομως αλλαζει το πραγμα...

προφανως δεν υπαρχει minimum default στις μοιρες που μειωνει και γι αυτο του σβηνει και δεν ξαναπαιρνει...

επισης ,το οτι δουλευει οσο εχει το γκαζι ανοιχτο συνηγορει στο θεμα προβληματος αναφλεξης...

απο κει και περα ,εαν εκτος απο χαμηλων οκτανιων,ειναι και βρωμικο το καυσιμο εχει στανταρ βουλωσει φιλτρο καυσιμου...

αν ειναι εξωτερικο μπορει να το καταργησει...αν ειναι ενσωματωμενο στην αντλια θελει δουλεια...δυστυχως δεν ξερω καθολου το συστημα τροφοδοσιας και αναφλεξης της συγκεκριμενης μοτοσυκλεττας για να βοηθησω περισσοτερο...


To φιλτρο το εχει κοιταξει νομιζω. Επισης εχει δοκιμασει octane booster στη βενζινη. Και νομιζω οτι τα F800/650 δεν εχουν knock sensors (δεν ειμαι σιγουρος!). Θα μεταφερω παντως τη γνωμη σου. :beer:

reinmeister
12/05/2010, 08:07
ευχομαι να εχετε αδικο και να εχει...διοτι αν δεν εχει ,ειναι πολυ πιθανον να εχει ηδη κανει ζημια στο εμβολο και να του σβηνει λογω αυτου...

επισης ευχομαι να κανω εγω λαθος και να ειναι θεμα τροφοδοσιας...

θωμα το θεμα προαναφλεξης-αυταναφλεξης ειναι τεραστιο και παρα πολυ ενδιαφερον θα ελεγα...

και ηταν περισσοτερο χαβαλες παρα διορθωση...:beer:

caesarsk
12/05/2010, 08:09
Λοιπον μιας και μιλαμε για BMW και όχι κάποιο άλλο νορμαλ μηχανακι.

Με την χαμηλή ποιότητα βενζίνης που έβαλε κόλλησε μάκα στον knock-sensor (κάτω από τους λ), και αυτό δίνει λάθος σήμα στον εγκέφαλο. Η πρώτη φάση του προβλήματος αυτού είναι αυτό που περιγράφει ο φίλος. Αν συνεχίσεις να οδηγας την μοτοσυκλέτα σου, χωρίς ένα καλό καθαρισμό σε όλο το συστημα καύσης, απλά θα δημιουργήσει διάφορα άλλα περιφερειακά προβλήματα.

Εμένα μου χτύπησε σε αισθητήρα εκεντροφόρου (κόστος ανταλλακτικού 5 Ευρώ, αλλά 30 ώρες εργασίας). Το πρόβλημα δεν λύνεται στον δρόμο και ούτε βρισκεται-διορθωνεται με φορητο διαγνωστικό. Το συνδέουν σε ένα άλλο διαγνωστικό με pins και με αναλυτικη αναζητηση βρίσκεται το ακριβες πρόβλημα

Κοινώς : ΤΟΝ ΗΠΙΕ


Μοτοσυκλέτες περιπέτειας μεν αλλα υπάρχουν και οι ατυχίες!!

Tpap
12/05/2010, 08:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
και ηταν περισσοτερο χαβαλες παρα διορθωση...:beer:


σωστός, γιατί θα σε άρχιζα στις γρήγορες...:D

:lol:

caesarsk
12/05/2010, 08:13
γμτ γμτ γμτ....με προλαβε ο rein σε προβλημα για BMW....καταντια

Tpap
12/05/2010, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
στον knock-sensor (κάτω από τους λ),

η μπεμβε έχει τα νοκ σενσορς στους λαιμούς...? :eyepop:

reinmeister
12/05/2010, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
γμτ γμτ γμτ....με προλαβε ο rein σε προβλημα για BMW....καταντια

η καταντια ξεκινησε απο το οτι ο rein εγραψε σε θρεντ για προβλημα σε Bmw...:lol: :lol:

@tpap...ολο υποσχεσεις εισαι...:blush:

DrBig
12/05/2010, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
Λοιπον μιας και μιλαμε για BMW και όχι κάποιο άλλο νορμαλ μηχανακι.

Με την χαμηλή ποιότητα βενζίνης που έβαλε κόλλησε μάκα στον knock-sensor (κάτω από τους λ), και αυτό δίνει λάθος σήμα στον εγκέφαλο. Η πρώτη φάση του προβλήματος αυτού είναι αυτό που περιγράφει ο φίλος. Αν συνεχίσεις να οδηγας την μοτοσυκλέτα σου, χωρίς ένα καλό καθαρισμό σε όλο το συστημα καύσης, απλά θα δημιουργήσει διάφορα άλλα περιφερειακά προβλήματα.

Εμένα μου χτύπησε σε αισθητήρα εκεντροφόρου (κόστος ανταλλακτικού 5 Ευρώ, αλλά 30 ώρες εργασίας). Το πρόβλημα δεν λύνεται στον δρόμο και ούτε βρισκεται-διορθωνεται με φορητο διαγνωστικό. Το συνδέουν σε ένα άλλο διαγνωστικό με pins και με αναλυτικη αναζητηση βρίσκεται το ακριβες πρόβλημα

Κοινώς : ΤΟΝ ΗΠΙΕ


Μοτοσυκλέτες περιπέτειας μεν αλλα υπάρχουν και οι ατυχίες!!

Μια ματια στο διαδικτυο υποδεικνυει οτι οντως δεν εχουν νοκ σενσορες τα 800αρια...:confused:

caesarsk
12/05/2010, 08:17
Αν δεν έχει τοτε



ΤΟΝ ΗΠΙΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!!!


διαβασε ποιο πάνω τον rein και θα καταλαβεις....

McGyver
12/05/2010, 08:19
Oι κ.κ. Τpap και reinmeister παρακαλούνται όπως περάσουν από εδώ:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=103302

caesarsk
12/05/2010, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
η καταντια ξεκινησε απο το οτι ο rein εγραψε σε θρεντ για προβλημα σε Bmw...:lol: :lol:

@tpap...ολο υποσχεσεις εισαι...:blush:


Μα για την δική σου καταντια μιλαω....χαχαχαχαχα

DrBig
12/05/2010, 08:21
επειδη αναφερθηκε και ως υποπτος το idle control valve, θα μπορουσε καποιος να μας πει πως λειτουργει? Το τι κανει το γνωριζω, το πως το κανει δεν γνωριζω, οπως και πως θα μπορουσε να συνδεθει η δυσλειτουργια του με το ζεστο κινητηρα???

Το θεμα με το εμβολο πως εξηγει το πολυ συγκεκριμενο προβλημα?

OldMan
12/05/2010, 08:48
Νομίζω ότι το συγκεκριμμένο μοντέλο έχει κάτω από την σέλα μια φίσα με 2 επιλογές (βενζίνη 88 και 92 οκτανίων).
Αν αποσυνδεθεί κάνεις τέτοιες (και χειρότερες) μαλακίες το μοτέρ...

Ας την τσεκάρει, όπως και να την βάλει στην θέση των λίγων οκτανίων (αν δεν το έχει κάνει ήδη..)

reinmeister
12/05/2010, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
επειδη αναφερθηκε και ως υποπτος το idle control valve, θα μπορουσε καποιος να μας πει πως λειτουργει? Το τι κανει το γνωριζω, το πως το κανει δεν γνωριζω, οπως και πως θα μπορουσε να συνδεθει η δυσλειτουργια του με το ζεστο κινητηρα???

Το θεμα με το εμβολο πως εξηγει το πολυ συγκεκριμενο προβλημα?

αποτομη πτωση συμπιεσης...λεπτομερειες λιγο αργοτερα...