PDA

View Full Version : Λαστιχα cbr 600



VLADx
12/05/2010, 07:35
Παιδια εχω ενα cbr 600 και ηρθε η ωρα ( εδω και καιρο βασικα :p ) να αλλαξω λαστιχα.
Εχω διαβασει αρκετες απο τις προηγουμενες συζητησεις αλλα δεν εχω βγαλει ακρη. Θελω οποιος μπορει να με βοηθησει να αποφασισω. Θελω ενα καλο λαστιχο για supersport μηχανακι με εμφαση στο δρομο. Τη μηχανη την χρησιμοποιω κυριως για ταξιδια και βολτες με τους φιλους.

Ευχαριστω! :)

McTalas
12/05/2010, 07:54
Ενα πολυ καλο λαστιχο (για μενα καλο λαστιχο σημαινει μαλακο, που φτανει γρηγορα σε θερμοκρασία λειτουργίας) ειναι το bt-002 θα το βρεις ευκολα μεσω Αγγλικων e-shops και σε παρα πολυ καλη τιμη, ή εναλλακτικά να προτιμήσεις το 003
Ενα εξισου καλο λαστιχο, αλλα ενα κλικ παρακατω ειναι το dunlop qualifier RR (οχι το σκετο το RR) το βρισκεις με 200? στην πορτα σου.
γενικα υπαρχουν πολλα καλα λαστιχα, αλλα μην βαλεις τα bt-016 !!! ειναι μακραν τα χειροτερα, πολυ απροβλεπτα!!!

VLADx
12/05/2010, 08:25
Βλεπω οτι πολλοι προτιμουν τα Metzeler Sportec M3 για χρηση αντιστοιχη με αυτη που θελω. Και απ'οτι εχω διαβασει με αυτα μπορεις να κανεις και ενα αξιοπρεπες trackday.
Καμία γνωμη?

killbill
12/05/2010, 14:49
Εγώ φίλε μου διαφωνώ με τον McTalas έχω τα ΒΤ-016 στο 600 και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος και στο δρόμο και στην πίστα.
Πριν είχα τα ΒΤ-012 και είχα γλυστριματάκια στα γρήγορα ανοίγματα στην πίστα (εξοδο στροφής) και σε αλλες περιπτώσεις.

Επίσης για το Qualifier δεν έχω ακούσει καλά λόγια στο βρεγμένο.

Το μόνο μείον που θα έχεις με τα 16αρια είναι τα χιλιόμετρα που θα βγάλουν, αλλά όποιο μαλακό λάστιχο και να βάλεις ισχύει το ίδιο.

Δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα και κορυφαίο κράτημα και πολλά χιλιόμετρα!

AKIS BUSA
14/05/2010, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από VLADx
Παιδια εχω ενα cbr 600 και ηρθε η ωρα ( εδω και καιρο βασικα :p ) να αλλαξω λαστιχα.
Εχω διαβασει αρκετες απο τις προηγουμενες συζητησεις αλλα δεν εχω βγαλει ακρη. Θελω οποιος μπορει να με βοηθησει να αποφασισω. Θελω ενα καλο λαστιχο για supersport μηχανακι με εμφαση στο δρομο. Τη μηχανη την χρησιμοποιω κυριως για ταξιδια και βολτες με τους φιλους.

Ευχαριστω! :)

Αν ειχα αγαπητε VLADx ενα cbr 600 (υποθετω εχεις το SS) θα εβαζα
τα brigestone bt-003 RS
Τα συγκερκριμενα ελαστικα ειναι ισως!! (κατα την γνωμη μου) ενα απο τα καλυτερα που κυκλοφορουν αυτην την στιγμη στην αγορα

με την εννοια του συνδιασμου για δρομο και track day

αν δεν εχεις ηδη βαλει καποια αλλα, ριξε μια ματια προσεκτικα!! και θα δεις μονος σου αν σου κανει!!
δεν σου λεω για προδιαγραφες,διοτι μπορεις μονος σου ετσι κι¨αλλιως να τις δεις παντου!!
και δευτερον και βασικο, εχουμε σιγουρα αλλο τροπο οδηγησης
οποτε και αλλες απαιτησεις απο τα ελαστικα, και βεβαια διαφορετικο κριτηριο επιλογης
χωρις να εννοω βεβαια οτι εγω ειμαι παγκοσμιος!! και εσυ οχι!!
απλα ειναι φυσιλογικο ολοι μας να οδηγουμε με διαφορετικο τροπο!!

υγ. τα εχω απο την πρωτη φορα που βγηκανε στο busa με 55 προφιλ
και τα εχω δικομασει σε πιστα (μεγαρα-σερρες) και δρομο

sotos 8
14/05/2010, 10:52
Φιλε VLADx εβαλα(στην δικια μου μηχανη ,οχι μου ειπε ενα φιλος ,ενας μπαρμπας και μια θεια) προσφατα τα Continetal Sport Atack και ειμαι Superευχαριστημενος και στον δρομο και 2 φορες που εκανα track day .Και δε η τιμη τους 280eyro το ζευγαρι .Απο θεμα φθορας μια χαρα ,εχω κανει 3000χλμ και πιστευω οτι αλλα 6000χλμ θα τα βγαλουν ανετα .

pilotos_xtreme
14/05/2010, 10:56
metzeler rennsport h interact.
pirelli corsa 3 h supercorsa.

me ayta eisai arxigos

VLADx
17/05/2010, 12:19
Τελικα μετα απο αρκετο ψαξιμο στο φορουμ ημουν αναμεσα στα Bridgeston bt-016 και τα Metzeler Sportec M3. Τελικα αποφασισα να βαλω τα Metzeler.

Μεθαυριο παω Γιαννενα οποτε θα εχω ευκαιρια να τα δοκιμασω.
Μολις γυρισω θα σας πω την γνωμη μου...

:wave2:

izzy
17/05/2010, 12:48
ρωτα και για τα Metzeler rainsport !
To M3 ειναι πολυ για αυτο που θες και δεν ειναι φθηνο οπως ζητησες.

VLADx
17/05/2010, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από izzy
ρωτα και για τα Metzeler rainsport !
To M3 ειναι πολυ για αυτο που θες και δεν ειναι φθηνο οπως ζητησες.

Τι εννοεις ειναι πολυ?

Και δεν ειπα ποτε οτι ψαχνω κατι φτηνο. Αν και ειναι φτηνα. Τα πηρα 240 καινουργια.

:smilea:

ronin1
18/05/2010, 04:28
τις 2 τελευταιες φορες που αλλαξα λαστιχα εβαλα τα Μ3..

ειμαι πολυ ευχαριστημενος..αξιοπιστο λαστιχο κατα τη γνωμη

κ επειδη δε το ''σπαω'' το μηχανακι τα αλλαξα στα 14.000 χλμ! κ ειχαν ακομα ψωμι αλλα αρχισα να μη τα εμπιστευομαι..

καλη επιλογη :beer:

ειδικα για τη χρηση που αναφερεις..

koxili600
27/05/2010, 12:25
kalispera paidia !

einai to proto mou minima sto forum .

Exo ena CBR600 kai ego kai psaxnomai yia kati ftino kalo omos . Tora exo pano ta Diablo tis Pirelli kai maresoun poly !

Mou eipan yia kati prosfores se ena rensport tis metzeler alla psaxno sto www.metzelermoto.com kai de to vrisko . Vrika omos kati omos sto site www.intramoto.gr/news.htm me kati photo kai timi 248 eyrw .

Einai afto to lastixo ? H timi einai toso ? Kai an nai to exete dokimasei re paidia .. leei tipota ?

Eyxaristo !

izzy
27/05/2010, 17:59
http://www.peristeras-tyres.gr/

Παρτον ενα τηλ και πες του για την προσφορα της metzteler στα rennsport.

tony_l
10/04/2012, 09:10
Ξεθάβω λίγο το topic γιατί χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Θέλω να επιλέξω το πιο κατάλληλο ελαστικό για το νεοαποκτηθέν CBR600 RR μου και η εμπειρία μου δεν βοηθά. Οι συνθήκες που θα κινείται είναι περίπου 50-50, δηλαδή μισή χρήση πίστα, μισή κρητικός δρόμος. Τα χιλιόμετρα που κάνω το χρόνο, δεν είναι πολλά (~5-6k km) οπότε δεν μας απασχολεί η μεγάλη διάρκεια του ελαστικού. Το κόστος είναι ένα θέμα, αλλά δεν είναι το πρώτο στη λίστα μου. Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι η πρόσφυση και κατά συνέπεια η αίσθηση ασφάλειας ώστε να πιέσεις περισσότερο, ώστε να έχω ένα καλό έδαφος να "μάθω" και να ευχαριστηθώ τη μηχανή. Από αυτά που διαβάζω γενικότερα στο net, καταλήγω στο GP Racer D211. Η δεύτερη επιλογή, που απ' ότι διαβάζω, θα καλύπτει τις απαιτήσεις μου είναι το Metzeler Racetec K1/K2. Το πρώτο το έχει βάλει απ' ότι είδα και ο Γιώργος (McTalas) οπότε θα ήθελα την γνώμη του απ' την μέχρι τώρα εμπειρία του. Το 2ο; Το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος; Γενικότερα υπάρχει κάποια άλλη παρόμοια επιλογή που συγκεντρώνει περισσότερα πλεονεκτήματα;

Ευχαριστώ :)

liago86
10/04/2012, 09:14
metzeler rennsport φοράω εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πλαγιάζω όσο θέλω και νιώθω χαλαρός. Από διάρκεια δεν ξέρω, τα έχω μόνο 7 μήνες.

TROOPER
10/04/2012, 09:21
........ Γενικότερα υπάρχει κάποια άλλη παρόμοια επιλογή που συγκεντρώνει περισσότερα πλεονεκτήματα;

Ευχαριστώ :)

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Pirelli/Dragon-Supercorsa-Pro.htm

:wave2:

VASOS
10/04/2012, 09:38
Εγώ θα προτείνω Dunlop Sportmax Sportsmart ως άριστη all around επιλογή (στεγνό, βρεγμένο, πίστα).

tony_l
10/04/2012, 09:49
metzeler rennsport φοράω εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πλαγιάζω όσο θέλω και νιώθω χαλαρός. Από διάρκεια δεν ξέρω, τα έχω μόνο 7 μήνες.

Διάβασα πολύ καλά λόγια για την τιμή των rennsport. Σε πιστάδικη χρήση τι λένε;


http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Pirelli/Dragon-Supercorsa-Pro.htm

:wave2:

Περισσότερα πλεονεκτήματα το Supercorsa; Δηλαδή;


Εγώ θα προτείνω Dunlop Sportmax Sportsmart ως άριστη all around επιλογή (στεγνό, βρεγμένο, πίστα).

Το Sportsmart που υπερέχει απ' το Gp Racer D211; Να ξεκαθαρίσω ότι δεν με ενδιαφέρει καθόλου το βρεγμένο, αφού στην Κρήτη ο καιρός είναι στεγνός τις περισσότερες μέρες του χρόνου. Ε, αν βρέξει 10 μέρες συνολικά, δεν χρειάζεται να βγω να στρίψω με τη μηχανή. ;)

TROOPER
10/04/2012, 09:51
Περισσότερα πλεονεκτήματα το Supercorsa; Δηλαδή;

κατ εμε ναι.

AKIS BUSA
10/04/2012, 09:59
Ξεθάβω λίγο το topic γιατί χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Θέλω να επιλέξω το πιο κατάλληλο ελαστικό για το νεοαποκτηθέν CBR600 RR μου και η εμπειρία μου δεν βοηθά. Οι συνθήκες που θα κινείται είναι περίπου 50-50, δηλαδή μισή χρήση πίστα, μισή κρητικός δρόμος. Τα χιλιόμετρα που κάνω το χρόνο, δεν είναι πολλά (~5-6k km) οπότε δεν μας απασχολεί η μεγάλη διάρκεια του ελαστικού. Το κόστος είναι ένα θέμα, αλλά δεν είναι το πρώτο στη λίστα μου. Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι η πρόσφυση και κατά συνέπεια η αίσθηση ασφάλειας ώστε να πιέσεις περισσότερο, ώστε να έχω ένα καλό έδαφος να "μάθω" και να ευχαριστηθώ τη μηχανή. Από αυτά που διαβάζω γενικότερα στο net, καταλήγω στο GP Racer D211. Η δεύτερη επιλογή, που απ' ότι διαβάζω, θα καλύπτει τις απαιτήσεις μου είναι το Metzeler Racetec K1/K2. Το πρώτο το έχει βάλει απ' ότι είδα και ο Γιώργος (McTalas) οπότε θα ήθελα την γνώμη του απ' την μέχρι τώρα εμπειρία του. Το 2ο; Το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος; Γενικότερα υπάρχει κάποια άλλη παρόμοια επιλογή που συγκεντρώνει περισσότερα πλεονεκτήματα;

Ευχαριστώ :)

Την Πρωτη σου επιλογη.....Gp 211 Dunlop 1-2

VASOS
10/04/2012, 10:02
Το Sportsmart που υπερέχει απ' το Gp Racer D211; Να ξεκαθαρίσω ότι δεν με ενδιαφέρει καθόλου το βρεγμένο, αφού στην Κρήτη ο καιρός είναι στεγνός τις περισσότερες μέρες του χρόνου. Ε, αν βρέξει 10 μέρες συνολικά, δεν χρειάζεται να βγω να στρίψω με τη μηχανή. ;)

Εάν η χρήση των ελαστικών αφορά αποκλειστικά πίστα τότε ναι GP Racer 211 με κλειστά μάτια. Επειδή και τα χλμ που γράφεις δεν είναι πολλά ίσως είναι η καλύτερη επιλογή.

tony_l
10/04/2012, 10:27
κατ εμε ναι.
Τα παιδιά εδώ (http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=30&t=6743) όπως και στο site που παρέθεσες, γράφουν για ένα καταπληκτικό λάστιχο, αλλά με πολύ μικρή διάρκεια. Αν είναι έτσι όπως τα λένε (2k km δρόμο και 200km πίστα) όσον αφορά στη φθορά τους, δεν μου κάνουν δυστυχώς. Το όριο που έθεσα είναι τα 5-6k km, που είναι τα διπλάσια απ' ότι βγάζει το Supercorsa.


Εάν η χρήση των ελαστικών αφορά αποκλειστικά πίστα τότε ναι GP Racer 211 με κλειστά μάτια. Επειδή και τα χλμ που γράφεις δεν είναι πολλά ίσως είναι η καλύτερη επιλογή.

Η χρήση των ελαστικών, όπως έγραψα και αρχικά, δεν είναι αποκλειστικά πίστα, αλλά 50-50. Στην Κρήτη δεν έχουμε σωστή πίστα, οπότε οι βόλτες σε ωραίες ορεινές διαδρομές είναι συχνές. :)

TROOPER
10/04/2012, 10:39
Τα παιδιά εδώ (http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=30&t=6743) όπως και στο site που παρέθεσες, γράφουν για ένα καταπληκτικό λάστιχο, αλλά με πολύ μικρή διάρκεια. Αν είναι έτσι όπως τα λένε (2k km δρόμο και 200km πίστα) όσον αφορά στη φθορά τους, δεν μου κάνουν δυστυχώς. Το όριο που έθεσα είναι τα 5-6k km, που είναι τα διπλάσια απ' ότι βγάζει το Supercorsa.

οκ.προσωπικα τα φοραω και εχω γραψει 2 2μερα td στις σερρες με χρονους αναμεσα σε 1.35 και 1.31 και αλλα 6.000 χλμ στον δρομο.

καλη αγορα σε οτι κι αν παρεις.:wave2:

tony_l
10/04/2012, 10:44
οκ.προσωπικα τα φοραω και εχω γραψει 2 2μερα td στις σερρες με χρονους αναμεσα σε 1.35 και 1.31 και αλλα 6.000 χλμ στον δρομο.

Αυτό ήθελα να ακούσω. Ένα ξερό link με απόψεις από αγνώστους (και μάλιστα στο εξωτερικό) δεν λέει τίποτα.;)

Σε τι κατάσταση είναι τώρα;

TROOPER
10/04/2012, 10:52
Αυτό ήθελα να ακούσω. Ένα ξερό link με απόψεις από αγνώστους (και μάλιστα στο εξωτερικό) δεν λέει τίποτα.;)

Σε τι κατάσταση είναι τώρα;

ε οχι και στα καλυτερα τους αλλα οσονουπω αλλαζω μια και τελος του μηνα με περιμενουν οι σερρες.

DoctoR_k6
10/04/2012, 11:04
Sportsmart ειναι η πρωτη επιλογη σου αφου θα κανεις μικτη χρηση.Πολυ καλο κρατημα κ στο βρεγμανο κ διαρκεια χλμ!!
Τωρα αν δεν κανεις κανιβαλιες μπορεις να βαλεις Gp Racer την endurance γομα!Θα το κρατησεις αν το προσεχεις.
Τα Dragon καλο λαστιχο αλλα μετα απο ενα ευλογο διαστημα 7-8k πεσανε πολυ αποτομα!(Σε μενα τουλαχιστον).
:beer:

McTalas
10/04/2012, 11:33
για την χρηση που αναφερεις ΜΗΝ βαλεις "γομες"

προτιμησε τα sportsmart που ειναι σαν τα gp racer αλλα οχι γομα.

πιστα κανεις με οτι λαστχο γουσταρεις, εγω εμπενα με diablo τα απλα και γυρναγε μια χαρα.
τα d211 σε 6 μηνες θα εχει πεσει πολυ η αποδοση τους και γενικα οτι γομα και να βαλεις το πολυ σε 6 μηνες θα θες καινουρια.
τωρα εαν το κοστος δεν σε νοιαζει τοτε βαλω τα racer και αλλαζετα ανα τριμηνο.

tony_l
10/04/2012, 18:59
Άσχετος: "Γόμες" είναι τα slick ή τα δίγομα ελαστικά;

Τα Sportsmart συγκριτικά με τα Gp Racer θα έχουν μεγαλύτερη αντοχή σε χιλιόμετρα ή τα Gp Racer είναι "ακατάλληλα" για κίνηση σε δρόμο; Αν δεν κάνουν για δρόμο, γιατί; Δεν ζεσταίνονται όπως πρέπει; Ρωτάω γιατί αν για μένα (σύμφωνα με τις απαιτήσεις που περιέγραψα) προτείνετε να χρησιμοποιώ λάστιχα δρόμου όπως τα Sportsmart, τα Gp Racer για ποιόν είναι; Αυτός που πηγαίνει συνεχώς πίστα γιατί να μην επιλέξει κατ' ευθείαν ένα slick ελαστικό; Έχω μπερδευτεί λίγο...

Γιώργο δεν θέλω να αλλάζω λάστιχα κάθε 6 μήνες και το κόστος δεν είναι εντελώς αδιάφορο, οπότε καταλήγουμε στο Supercorsa και το Sportsmart;

TROOPER
11/04/2012, 07:32
Άσχετος: "Γόμες" είναι τα slick ή τα δίγομα ελαστικά;

Τα Sportsmart συγκριτικά με τα Gp Racer θα έχουν μεγαλύτερη αντοχή σε χιλιόμετρα ή τα Gp Racer είναι "ακατάλληλα" για κίνηση σε δρόμο; Αν δεν κάνουν για δρόμο, γιατί; Δεν ζεσταίνονται όπως πρέπει; Ρωτάω γιατί αν για μένα (σύμφωνα με τις απαιτήσεις που περιέγραψα) προτείνετε να χρησιμοποιώ λάστιχα δρόμου όπως τα Sportsmart, τα Gp Racer για ποιόν είναι; Αυτός που πηγαίνει συνεχώς πίστα γιατί να μην επιλέξει κατ' ευθείαν ένα slick ελαστικό; Έχω μπερδευτεί λίγο...

Γιώργο δεν θέλω να αλλάζω λάστιχα κάθε 6 μήνες και το κόστος δεν είναι εντελώς αδιάφορο, οπότε καταλήγουμε στο Supercorsa και το Sportsmart;

ενα-ενα αδερφε.
τα σουπερκορσα ειναι γομες.
οι γομες ειναι γομες,και τα σλικ ειναι σλικ.αλλο το ενα αλλο το αλλο.
τα σπορτσμαρτ θα εχουν μεγαλυτερη αντοχη.
οι γομες δεν συστηνονται για δρομο γιατι τρωγονται πολυ ευκολα στο κεντρο και τετραγωνιζουν γρηγορα.
τα τζιπι ρεισερ θα δουλεψουνε καλυτερα στην πιστα.(οχι οτι δεν θα δουλεψουνε στον δρομο,απλα η πιστα ειναι το στοιχειο τους)
αυτος που πηγαινει πιστα δεν ειναι απαραιτητο να μπορει να δουλεψει στην απολυτοτητα του σλικ.(ασε που θελει κουβερτες)

μην μπερδευεσαι.ξεχνα τα τζιπι ρεισερ και τα σουπερκορσα που προτεινα εγω (απλα γιατι προβλεπω συντομες αλλαγες) και κατεληξε σε κατι σαν το σπορτσμαρτ απο ντανλοπ η αυτο (http://www.pirelli.com/tyre/ww/en/motorcycle/sheet/diablo_rosso_corsa.html?url=%3Fsubtype%3Droad) αν μιλας για πιρελλι.

Zzz750
11/04/2012, 08:10
Και τα Metzeler (Racetec) και τα GP Racer ειναι πολυ καλη επιλογη για μικτη χρηση που θες. Απο οσα εχω δει και ακουσει....τα GP Racer θα σου βγαλουν ενα κλικ παραπανω χλμ. απο τα Metzeler. Εχεις 600cc οποτε και γομες να βαλεις....αν δεν ξεκωλωθεις στα trackdays....θα σου βγαλουν κοντα στα 4000χλμ. Αποψη μου....βαλε ενα λαστιχο κορωνατο (fast road-track) και ας μην ξυνεις λαιμους. Θα το ευχαριστηθεις πολυ και θα σου δωσει την εμπιστοσυνη που θα ζητας ειτε στο δρομο...ειτε στην πιστα.
Ενας φιλος ειπε πιο πανω οτι οτι λαστιχο και να εχεις....μπαινεις πιστα. I agree, αλλα στην πιστα δεν μπαινουμε μονο για να χουφτωσουμε γκαζι αλλα και για να στριψουμε οσο πιο οριακα μας επιτρεπει το μυαλο και τα χερια μας. Την ευελιξια και τα ορια ενος πολιτικου λαστιχου (οπως του Diablo Corsa) θα την εξαντλησεις στο πρωτο session και θα λες I WANT MORE...αλλα δε θα εχεις.
Και τα Rosso Corsa πρεπει να ειναι ωραια για μικτη χρηση...αλλα καλυτερα να μιλησει καποιος που τα εχει δουλεψει. Φιλος παντως εχει τα Rosso τα απλα και σε γενικες γραμμες εχει μεινει ευχαριστημενος με το Tiger 1050. Κορωνα θελει παραπανω....εξου και τα λογια μου πιο πανω. ΚΟΡΩΝΑΑΑΑ!

TROOPER
11/04/2012, 08:20
η κορωνα τρομαζει αν δεν εχεις εξικοιωθει μαζι της και βγαζει και κουνηματα στην ευθεια με πολλα.

:wave2:

tony_l
11/04/2012, 09:08
Μεγαλύτερη κορώνα έχουμε όταν μεγαλώνουμε το προφίλ; Δηλαδή από 180/55 πάμε σε 180/60 ή έχω καταλάβει κι εδώ λάθος; :rolleyes:


Και τα Metzeler (Racetec) και τα GP Racer ειναι πολυ καλη επιλογη για μικτη χρηση που θες. Απο οσα εχω δει και ακουσει....τα GP Racer θα σου βγαλουν ενα κλικ παραπανω χλμ. απο τα Metzeler. Εχεις 600cc οποτε και γομες να βαλεις....αν δεν ξεκωλωθεις στα trackdays....θα σου βγαλουν κοντα στα 4000χλμ. Αποψη μου....βαλε ενα λαστιχο κορωνατο (fast road-track) και ας μην ξυνεις λαιμους. Θα το ευχαριστηθεις πολυ και θα σου δωσει την εμπιστοσυνη που θα ζητας ειτε στο δρομο...ειτε στην πιστα.

Όπως έγραψα και σε αυτά που ζητώ, στο πρώτο post, τα 4k km είναι λίγα. Έθεσα ως όριο τα ~5-6. Βέβαια, ο Trooper με τα Supercorsa έχει βγάλει 6k km που είναι ο,τι πρέπει. Αν τα GP Racer τρώγονται τόσο γρήγορα (3-4k km), δεν μου κάνουν. Για να ξεκαθαρίσω λίγο τα πράγματα, κανιβαλιές τύπου burn out, παντιλίκια με 1η μέσα στην πόλη κτλ δεν κάνω.



ενα-ενα αδερφε.
τα σουπερκορσα ειναι γομες.
οι γομες ειναι γομες,και τα σλικ ειναι σλικ.αλλο το ενα αλλο το αλλο.
τα σπορτσμαρτ θα εχουν μεγαλυτερη αντοχη.
οι γομες δεν συστηνονται για δρομο γιατι τρωγονται πολυ ευκολα στο κεντρο και τετραγωνιζουν γρηγορα.
τα τζιπι ρεισερ θα δουλεψουνε καλυτερα στην πιστα.(οχι οτι δεν θα δουλεψουνε στον δρομο,απλα η πιστα ειναι το στοιχειο τους)
αυτος που πηγαινει πιστα δεν ειναι απαραιτητο να μπορει να δουλεψει στην απολυτοτητα του σλικ.(ασε που θελει κουβερτες)

μην μπερδευεσαι.ξεχνα τα τζιπι ρεισερ και τα σουπερκορσα που προτεινα εγω (απλα γιατι προβλεπω συντομες αλλαγες) και κατεληξε σε κατι σαν το σπορτσμαρτ απο ντανλοπ η αυτο (http://www.pirelli.com/tyre/ww/en/motorcycle/sheet/diablo_rosso_corsa.html?url=%3Fsubtype%3Droad) αν μιλας για πιρελλι.

Σιγά σιγά τα ξεκαθαρίζω, οπότε κάνε λίγο υπομονή μαζί μου. :)
Γιατί να ξεχάσω τα supercorsa αν εσένα σου έβγαλαν 6k km και 4 μέρες στις Σέρρες; Μια χαρά μου φαίνεται η φθορά. Η όλη συζήτηση γίνεται γιατί άκουσα για "γόμες" και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Θα ήθελα, λοιπόν, να δω πως συμπεριφέρεται ένα καλύτερο λάστιχο από τα πολιτικά που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής, αν αυτό δεν τρώγεται σαν παρμεζάνα. Αν αντέχει 5-6k km και κάμποση πίστα (είπαμε Κρήτη είμαι...) μου είναι μια χαρά! Το μόνο που δεν ξέρω είναι πόση διαφορά έχουν στην πράξη τα GP Racer με τα Sportsmart, τα οποία στο review εκθειάζονται για την απόδοσή τους στην πίστα και το στεγνό δρόμο με σίγουρα καλύτερη διάρκεια στο χρόνο σε σύγκριση με τα GP Racer.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και συγγνώμη αν σας κουράζω με τις πολλές ερωτήσεις μου. :rolleyes:

Zzz750
11/04/2012, 10:19
Μεγαλύτερη κορώνα έχουμε όταν μεγαλώνουμε το προφίλ; Δηλαδή από 180/55 πάμε σε 180/60 ή έχω καταλάβει κι εδώ λάθος; :rolleyes:



Όπως έγραψα και σε αυτά που ζητώ, στο πρώτο post, τα 4k km είναι λίγα. Έθεσα ως όριο τα ~5-6. Βέβαια, ο Trooper με τα Supercorsa έχει βγάλει 6k km που είναι ο,τι πρέπει. Αν τα GP Racer τρώγονται τόσο γρήγορα (3-4k km), δεν μου κάνουν. Για να ξεκαθαρίσω λίγο τα πράγματα, κανιβαλιές τύπου burn out, παντιλίκια με 1η μέσα στην πόλη κτλ δεν κάνω.



Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και συγγνώμη αν σας κουράζω με τις πολλές ερωτήσεις μου. :rolleyes:

Μεγαλυτερη κορωνα εχουν τα λαστιχα που εχουν "racing" καταβολες :evil:. Η μεγαλυτερη κορωνα (πιο γρηγορη) δινει ευελιξια στις αλλαγες κατευθυνσης, ευκολια-προθημοτητα να πλαγιασει το μηχανακι και σταθεροτητα μεσα στη στροφη (υπο κλιση). Προβλημα με τη σταθεροτητα δε θα εχεις...εκτος και αν καβαλας Ducati :lol:. Θα καταλαβεις τη διαφορα απο ενα πιο α-κορωνο λαστιχο..αλλα προβλημα φυσικα δεν θα εχεις.

Οσο για το 5000-6000χλμ...αν μιλαμε για τουλαχιστον 2 trackday....το ξεχνας...το βγαζεις απο το μυαλο σου...δεν υπαρχει με την καμια! Με 2 μονοημερα trackadays και με καλα ρυθμισμενο μηχανακι (αναρτησεις που να μη σου τα κακοτρωει) το λαστιχο σου θα ειναι μονο να πας για καφε και ισως στη δουλεια :evil:
(αν πας με τη μηχανη) εκτος και αν μπεις στην πιστα για να παιξεις μια γκαζια στην ευθεια.:sad:. Ολα αυτα ισχυουν εαν προτιμησεις ενα μετριο προς μαλακο λαστιχο. Αν παρεις κανενα τουριστικο...που θα ειναι και σχετικα σκληρο λαστιχο μπορει να την παλεψεις 6000χλμ (ισως και παραπανω) αλλα οπως εχω προαναφερει δε θα το ευχαριστηθεις στην πιστα.
Διαλεγεις και περνεις. Ενα να εχεις υπ'οψη σου....τα supersport ειναι φτιαγμενα για την πιστα! Εκει θα τα χορτασεις. Μια μερα στην πιστα ειναι σα 10 καλες βολτες στο δρομο (σε ευχαριστηση).:smokin:

Ο Trooper με τα Supercorsa έχει βγάλει 6k km ...αν δεν ηταν οι γομες...I agree.

Κανε ερωτησεις....πολλες....και αυτοι που σου απαντανε....μαθαινουν.:wave2:

Zzz750
11/04/2012, 10:24
η κορωνα τρομαζει αν δεν εχεις εξικοιωθει μαζι της και βγαζει και κουνηματα στην ευθεια με πολλα.

:wave2:

Για ολα υπαρχει η πρωτη φορα. Και εγω οταν αφησα το παπακι και καβαλησα το Ζ750...οχι απλα τρομαξα...χεσμενος πηγαινα για 700-800χλμ. Συνηθισα...ξεθαρεψα και εμαθα. Αν δεν μου αρεσε θα ξαναγυριζα στο παπακι.
Το ιδιο ειναι και με τα πιο κορωνατα λαστιχα. Πας να αλλαξεις κατευθυνση και νομιζεις οτι θα πεσεις. Στην αρχη ετσι θα αισθανεσαι αλλα μετα θα συνηθησεις και θα σ'αρρρεεεεσσσσει!!!

tony_l
11/04/2012, 14:40
Ωραίος! :)

Πως ξέρουμε την κορώνα ενός ελαστικού; Υπάρχει κάποιος δείκτης ή κάποια τεχνική περιγραφή που μας το λέει;

Μετά απ' όλα αυτά βλέπω να κλίνω περισσότερο προς τα Sportsmart και βλέπουμε... Αν κατάλαβα καλά, δεν κατατάσσεται στις "γόμες", σωστά;

TROOPER
11/04/2012, 14:42
.............Σιγά σιγά τα ξεκαθαρίζω, οπότε κάνε λίγο υπομονή μαζί μου. :).........

προς θεου ρε φιλε!ειμαστε εδω να βοηθαμε οσο και οπως μπορουμε!!δε χρειαζεται να απολογεισαι.η απαντηση μου παρακατω ειναι απαντηση και στα δικα σου γραφομενα.


Για ολα υπαρχει η πρωτη φορα. Και εγω οταν αφησα το παπακι και καβαλησα το Ζ750...οχι απλα τρομαξα...χεσμενος πηγαινα για 700-800χλμ. Συνηθισα...ξεθαρεψα και εμαθα. Αν δεν μου αρεσε θα ξαναγυριζα στο παπακι.
Το ιδιο ειναι και με τα πιο κορωνατα λαστιχα. Πας να αλλαξεις κατευθυνση και νομιζεις οτι θα πεσεις. Στην αρχη ετσι θα αισθανεσαι αλλα μετα θα συνηθησεις και θα σ'αρρρεεεεσσσσει!!!

ρε αγορινα το παλικαρι (αν καταλαβα καλα) δεν εχει ιδιαιτερη εμπειρια και γι αυτο προτεινω να παει http://www.youtube.com/watch?v=Chdjnro06MI

ας βαλει σε πρωτη φαση ενα καλο δρομισιο λαστιχο (το οποιο αν μπει στη πιστα με αυτα που θα ζητησει ο συγκεκριμενος αναβατης θα συμπεριφερθει αξιοπρεπεστατα), και μετα ας προχωρησει σε πειραματα με γομες και κορωνες.

απλα αυτο λεω.το να παρεις το εργαλειο και να του πεταξεις επανω ενα κορωνατο λαστιχο ειναι σαν να πειραζεις γραναζωμα,γεωμετρια και αναρτησεις την ιδια στιγμη.ας μεινει για αργοτερα ειναι η γνωμη μου.

δεκτο οτι εσυ το εκανες αλλα ειναι πιο σιγουρο να παει σιγα-σιγα εκει που ειναι να παει κανεις.

:beer:

υ.γ.κι εμενα μου εκανε εντυπωση αλλα φορουσα γομες 1-2 και εκανα 5-6000 χλμ δρομου πηγαινοντας χαλαρα ομως 11 σεσιον στις σερρες και αλλα 5 στο λεβελ 3.

υ.γ.2 δεν διεκδικω το αλαθητο (για να μην παρεξηγηθω απο κανεναν!)

:beer:

tony_l
11/04/2012, 15:37
Για να μην παρεξηγηθώ, αλλά και για να καταλάβετε κι εσείς τι ζητάω, να πω ότι αν και μικρός, δεν είμαι άπειρος. Έχω πάνω από μια 10ετία και αρκετά χιλιόμετρα σε διάφορα δίτροχα (από παπιά μέχρι NSR250 και R1), αλλά δεν έχω ασχοληθεί σοβαρά με το θέμα "πίστα". Έχω οδηγήσει αρκετά σετ πολιτικών ελαστικών σε διάφορα μηχανάκια, αλλά ποτέ δεν το έψαξα (κακώς μάλλον) λίγο παραπάνω. Εμένα μου έφτανε να έχω φρέσκο λάστιχο και έστριβα. Τώρα, λοιπόν, θέλω να καταλάβω αν βάζοντας γόμες θα γνωρίσω έναν "άλλο κόσμο" και αν ναι, με τι μειονεκτήματα. Αν πρέπει να αλλάζω λάστιχα κάθε 6μηνο για να έχω φρέσκιες "γόμες", να μου λείπει. Αν μπορώ να βγάλω κουτσά στραβά 1 χρόνο, τα παίρνω, τα δοκιμάζω και αναλόγως αποφασίζω. Τέλος, έχω σκοπό φέτος να ασχοληθώ λίγο περισσότερο με πίστα (έχω ήδη κλείσει για αυτόν τον μήνα td σε Τυμπάκι και Μέγαρα).

Τα δίγομα ελαστικά ή "γόμες" θεωρητικά δεν έχουν μόνο πλεονεκτήματα; Αν θυμάμαι καλά κάποια στιγμή που είχα διαβάσει για τα πρώτα Michelin που είχαν κυκλοφορήσει, έλεγαν ότι έχουν σκληρότερη γόμα στο κέντρο για αντοχή σε χιλιόμετρα και πιο μαλακά πλαϊνά για καλύτερο κράτημα όταν το ζητήσεις. Έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε ή είχα καταλάβει κάτι λάθος; "Γόμες" τελικά εννοούμε αυτά τα δίγομα ελαστικά ή όποιο λάστιχο βγαίνει σε διαφορετική σκληρότητα και διαλέγεις;

TROOPER
11/04/2012, 16:04
Τώρα, λοιπόν, θέλω να καταλάβω αν βάζοντας γόμες θα γνωρίσω έναν "άλλο κόσμο" και αν ναι, με τι μειονεκτήματα. Αν πρέπει να αλλάζω λάστιχα κάθε 6μηνο για να έχω φρέσκιες "γόμες", να μου λείπει. Αν μπορώ να βγάλω κουτσά στραβά 1 χρόνο, τα παίρνω, τα δοκιμάζω και αναλόγως αποφασίζω. Τέλος, έχω σκοπό φέτος να ασχοληθώ λίγο περισσότερο με πίστα (έχω ήδη κλείσει για αυτόν τον μήνα td σε Τυμπάκι και Μέγαρα).

εναν αλλο κοσμο θα γνωρισεις και μονο οταν δεις την ασφαλτο στα μεγαρα (σε σχεση με τον δρομο τουλαχιστον.τυμπακι δεν εχω παει ποτε).τα λαστιχα και το καθε ποτε θα θελουν αλλαγη δεν μπορω να σου το απαντησω.εξαρταται το πως ''παιρνεις'' το γκαζι.τη γνωμη μου σου την ειπα.


Τα δίγομα ελαστικά ή "γόμες" θεωρητικά δεν έχουν μόνο πλεονεκτήματα; Αν θυμάμαι καλά κάποια στιγμή που είχα διαβάσει για τα πρώτα Michelin που είχαν κυκλοφορήσει, έλεγαν ότι έχουν σκληρότερη γόμα στο κέντρο για αντοχή σε χιλιόμετρα και πιο μαλακά πλαϊνά για καλύτερο κράτημα όταν το ζητήσεις. Έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε ή είχα καταλάβει κάτι λάθος; "Γόμες" τελικά εννοούμε αυτά τα δίγομα ελαστικά ή όποιο λάστιχο βγαίνει σε διαφορετική σκληρότητα και διαλέγεις;

το μειονεκτημα της γομας ειναι οτι τρωγονται γρηγορα και υπαρχει κι ενας μικρος κινδυνος αποκολησης του ελαστικου σε παρατεταμενη ευθεια με πολλα χλμ.
τα πολιτικα λαστιχα ειναι διγομα.οι γομες οχι.απλα εχουνε βαθμο σκληροτητας.

:wave2:

tony_l
11/04/2012, 16:24
εναν αλλο κοσμο θα γνωρισεις και μονο οταν δεις την ασφαλτο στα μεγαρα (σε σχεση με τον δρομο τουλαχιστον.τυμπακι δεν εχω παει ποτε).τα λαστιχα και το καθε ποτε θα θελουν αλλαγη δεν μπορω να σου το απαντησω.εξαρταται το πως ''παιρνεις'' το γκαζι.τη γνωμη μου σου την ειπα.

Τόσο ενθουσιασμένος απ' τα Μέγαρα; Χωρίς να θέλω να μπω σε σύγκριση, με αυτοκίνητο που έχω μπει αρκετές φορές σε td, μου φάνηκε πολύ μέτρια η άσφαλτος (μάλλον συγκρινόμενη με αυτήν στις Σέρρες). Βέβαια, τώρα ανοίγουμε άλλη άσχετη συζήτηση και δεν έχει νόημα να το πάμε εκεί. Κοντός ψαλμός αλληλούια. Στις 27 θα 'μαι εκεί.


το μειονεκτημα της γομας ειναι οτι τρωγονται γρηγορα και υπαρχει κι ενας μικρος κινδυνος αποκολησης του ελαστικου σε παρατεταμενη ευθεια με πολλα χλμ.
τα πολιτικα λαστιχα ειναι διγομα.οι γομες οχι.απλα εχουνε βαθμο σκληροτητας.

:wave2:

Ok, τώρα τα ξεκαθαρίσαμε πλήρως! :)
Πήρα ένα τηλ στον Πνευματικάκη στο Ηράκλειο (Κρήτης) και έχει ετοιμοπαράδοτα και σε καλές τιμές Bt-016, Bt-020r και Rennsport. Τα Dunlop θέλουν παραγγελία κι απ' ότι κατάλαβα θα είναι και σημαντικά πιο ακριβά. Να επιμείνω στα Sportsmart άραγε ή να συμβιβαστώ με κανένα πιο οικονομικό όπως το Rennsport, που διαβάζω και γι' αυτό καλά λόγια;

TROOPER
11/04/2012, 16:31
Τόσο ενθουσιασμένος απ' τα Μέγαρα; Χωρίς να θέλω να μπω σε σύγκριση, με αυτοκίνητο που έχω μπει αρκετές φορές σε td, μου φάνηκε πολύ μέτρια η άσφαλτος (μάλλον συγκρινόμενη με αυτήν στις Σέρρες). Βέβαια, τώρα ανοίγουμε άλλη άσχετη συζήτηση και δεν έχει νόημα να το πάμε εκεί. Κοντός ψαλμός αλληλούια. Στις 27 θα 'μαι εκεί.



Ok, τώρα τα ξεκαθαρίσαμε πλήρως! :)
Πήρα ένα τηλ στον Πνευματικάκη στο Ηράκλειο (Κρήτης) και έχει ετοιμοπαράδοτα και σε καλές τιμές Bt-016, Bt-020r και Rennsport. Τα Dunlop θέλουν παραγγελία κι απ' ότι κατάλαβα θα είναι και σημαντικά πιο ακριβά. Να επιμείνω στα Sportsmart άραγε ή να συμβιβαστώ με κανένα πιο οικονομικό όπως το Rennsport, που διαβάζω και γι' αυτό καλά λόγια;

αν συγκρινεις σερρες με μεγαρα δε το συζηταω.οι σερρες ειναι πιστα και τα μεγαρα χωραφι.αν συγκρινεις μεγαρα με δρομο επισης δεν το συζηταω.τα μεγαρα ειναι πιστα και ο δρομος χωραφι.με αυτο το σκεπτικο σου ειπα οτι το γκριπ των μεγαρων θα σου ανοιξει απο μονο του νεους οριζοντες περι προσφυσης.27 θα ειμαι σερρες ;)

εχει τρακ ντει στις 27 στα μεγαρα?και αν ναι ποιος?υπαρχει λογος που σε ρωταω.

tony_l
11/04/2012, 16:38
Ride day είναι απ' το CSS. http://www.superbikeschool.co.gr/california_css.php?id=10

Να 'ρθω κατ' ευθείαν Σέρρες δηλαδή; :p

TROOPER
11/04/2012, 17:00
Ride day είναι απ' το CSS. http://www.superbikeschool.co.gr/california_css.php?id=10

Να 'ρθω κατ' ευθείαν Σέρρες δηλαδή; :p

και δεν ερχεσαι...!!!

λοιπον απ' οτι βλεπω το css συνεργαζεται με τον μπουκη.παρε λοιπον μια τον δημητρη και ρωτα τον αν θα ειναι στη πιστα εκεινη τη μερα η αν μπορεις να πας απο το μαγαζι του καμια μερα πριν να σου βαλει λαστιχα.εχει πιρελλι και μετζελερ.ρωτα τιμες και αποφασισε.

εγω θα τα προτιμουσα απο μπριτζεστον.μιλα μαζι του.θα σε βοηθησει περισσοτερο απο εμας.

tony_l
11/04/2012, 17:36
Είδες γιατί τόσα χρόνια πήγαινα στο μαγαζί, έβαζα τα πιο φρέσκα ετοιμοπαράδοτα που είχε κι έφευγα; :)

Ευχαριστώ για τη βοήθεια όλους σας, ξεκαθάρισα πολλές απορίες μου εδώ μέσα!:wave2:

TROOPER
11/04/2012, 17:57
Είδες γιατί τόσα χρόνια πήγαινα στο μαγαζί, έβαζα τα πιο φρέσκα ετοιμοπαράδοτα που είχε κι έφευγα; :)

Ευχαριστώ για τη βοήθεια όλους σας, ξεκαθάρισα πολλές απορίες μου εδώ μέσα!:wave2:

:beer:

Μak
12/04/2012, 00:02
Τα δίγομα ελαστικά ή "γόμες" θεωρητικά δεν έχουν μόνο πλεονεκτήματα; Αν θυμάμαι καλά κάποια στιγμή που είχα διαβάσει για τα πρώτα Michelin που είχαν κυκλοφορήσει, έλεγαν ότι έχουν σκληρότερη γόμα στο κέντρο για αντοχή σε χιλιόμετρα και πιο μαλακά πλαϊνά για καλύτερο κράτημα όταν το ζητήσεις. Έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε ή είχα καταλάβει κάτι λάθος; "Γόμες" τελικά εννοούμε αυτά τα δίγομα ελαστικά ή όποιο λάστιχο βγαίνει σε διαφορετική σκληρότητα και διαλέγεις;

Όσον αφορά τις ιδιότητες στη συμπεριφορά (στην απόδοση και στο χρόνο) των ελαστικών που ονομάζουμε "γόμες" θα έλεγα ότι συγγενεύουν αρκετά με τα αντίστοιχα ημισλικ των αυτοκινήτων σε σχέση με τα αντίστοιχα πολιτικά ελαστικά. Είμαι σίγουρος ότι ξέρεις από αυτά ;). Στις μοτοσικλέτες η διαφορές δεν είναι ανάλογες(σε σχέση με ενα "supersport" ελαστικό) αλλά είναι υπαρκτές. Οι γόμες λοιπόν προσφέρουν μεγαλύτερα περιθώρια πρόσφυσης, πιο γρήγορη κορώνα, καλύτερη αίσθηση αλλά από την άλλη ανέχονται λιγότερα heat cycles, είναι πιο απότομες στο όριο, έχουν μέτρια ποιότητα κύλισης στο δρόμο, βγάζουν λιγότερα χιλιόμετρα και μερικές θέλουν περισσότερο ψάξιμο με τις πιέσεις για να δουλέψουν. Από εκεί και πέρα κανείς δεν μπορεί να σου πει πόσα χιλιόμετρα θα βγάλεις με την μία ή την άλλη επιλογή καθώς κανείς δεν ξέρει πως οδηγάς. Κατά τη γνώμη μου, από τα στοιχεία που έχεις δώσει, πιθανολογώ πως (προσέχοντας τις πιέσεις) ακόμη και "γόμες" να βάλεις τον στόχο των 5000-6000 χλμ θα τον φτάσεις. Οπότε μην το σκέφτεσαι οικονομοτεχνικά, όπως και να'χει πρέπει να δοκιμάσεις για να το διαπιστώσεις.

Όσον αφορά τώρα τα ελαστικά που αναφέρθηκαν. Αν θέλουμε να τα κατηγοριοποιήσουμε ισχύουν τα εξής. Τα Sportsmart της Dunlop είναι "Supersport" ενώ τα Gp racer "γόμες". Τα Diablo rosso corsa της Pirelli είναι "Supersport" ενώ τα Supercorsa "γόμες". Τα Sportec M5 της Metzeler είναι "Supersport" ενώ τα Racetec k1,k2 "γόμες". Και εδώ θα σου πω τη θα έβαζα εγώ στη θέση σου θεωρώντας σαν ιδανική λύση. Η Metzeler βγάζει και τα Racetec k3 τα οποία τα πλασάρει σαν "γόμες δρόμου". Είναι λοιπόν κάτι ενδιάμεσο σε "supersport" και "γόμας" για να το πούμε μπακαλίστικα. Το rennsport που αναφέρθηκε είναι ο πρόγoνος του racetec (παλιός σκελετός - χάραξη + γόμα του κ3) και αν τίθεται οικονομικό ζήτημα είναι καλή περίπτωση, αν όχι όμως το Racetec κ3 είναι καλύτερο.

Όπως και να΄χει, καλή διασκέδαση και προσοχή! :beer:

ΥΓ. Αν έχεις σκοπό να πας στο ring (με το RR και όχι με τον Γάλλο) όπως τότε το 2009 με τα χιόνια, οι γόμες δεν κάνουν, θέλει καρφιά!! ;):p :beer: :beer: :beer:

tony_l
12/04/2012, 00:40
ΥΓ. Αν έχεις σκοπό να πας στο ring (με το RR και όχι με τον Γάλλο) όπως τότε το 2009 με τα χιόνια, οι γόμες δεν κάνουν, θέλει καρφιά!! ;):p :beer: :beer: :beer:

:rotflmao::rotflmao::rotflmao:

Ring όχι, αλλά κανένα Misano, που είναι εύκολο δεν το αποκλείω. :)

Διαβάζοντας με πολύ προσοχή αυτά που έγραψες, όντως τα Racetec φαίνονται ιδανικά. Αν και θέλω κάποια στιγμή να δοκιμάσω σίγουρα και κάτι πιο "προχωρημένο", νομίζω για την ώρα και τη φάση που είμαι με το συγκεκριμένο μηχανάκι, καλό είναι να κινηθώ είτε σε κάτι πιο γήινο (Sportsmart/Rosso Corsa) ή το πολύ σε endurance-k3 γόμα των Racetec. Θα δω τι θα βρω στα καταστήματα και ανάλογα θα αποφασίσω/παραγγείλω.:)


Υ.Γ. Εσύ φαίνεται να με ξέρεις καλά, αλλά εμένα το nickname και vfr δεν μου λένε πολλά. Για στείλε ένα pm, να κάνω αναγνώριση. :)

Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

TROOPER
12/04/2012, 11:02
...........
Όσον αφορά τώρα τα ελαστικά που αναφέρθηκαν. Αν θέλουμε να τα κατηγοριοποιήσουμε ισχύουν τα εξής. Τα Sportsmart της Dunlop είναι "Supersport" ενώ τα Gp racer "γόμες". Τα Diablo rosso corsa της Pirelli είναι "Supersport" ενώ τα Supercorsa "γόμες". Τα Sportec M5 της Metzeler είναι "Supersport" ενώ τα Racetec k1,k2 "γόμες". Και εδώ θα σου πω τη θα έβαζα εγώ στη θέση σου θεωρώντας σαν ιδανική λύση. Η Metzeler βγάζει και τα Racetec k3 τα οποία τα πλασάρει σαν "γόμες δρόμου". Είναι λοιπόν κάτι ενδιάμεσο σε "supersport" και "γόμας" για να το πούμε μπακαλίστικα. Το rennsport που αναφέρθηκε είναι ο πρόγoνος του racetec (παλιός σκελετός - χάραξη + γόμα του κ3) και αν τίθεται οικονομικό ζήτημα είναι καλή περίπτωση, αν όχι όμως το Racetec κ3 είναι καλύτερο...........

συμφωνω! :beer:

tony_l
10/07/2012, 14:10
Και επανέρχομαι! Αφού έφαγα τα λάστιχα που είχε πάνω το CBR απ' τον προηγούμενο κάτοχο, πήγα ρώτησα για τα Sportsmart εδώ στην Κρήτη. 360 ευρώ είναι καλή τιμή ή να απευθυνθώ Αθήνα;

AKIS BUSA
10/07/2012, 14:17
Και επανέρχομαι! Αφού έφαγα τα λάστιχα που είχε πάνω το CBR απ' τον προηγούμενο κάτοχο, πήγα ρώτησα για τα Sportsmart εδώ στην Κρήτη. 360 ευρώ είναι καλή τιμή ή να απευθυνθώ Αθήνα;

Να απευθυνθεις Αθηνα 270 περιπου το ζευγαρι εχει εδω (Αθηνα)
Παρε τηλ. στον Περιστερα για αρχη,,,

tony_l
10/07/2012, 14:53
270; wow! :uplate:

Πάλι καλά που ρώτησα δηλαδή...
Ευχαριστώ!

marmel.gr
05/11/2012, 22:41
επαναφερω και γω μιας και ψαχνω και εγω λαστιχα. ολα τα χρονια φορουσα ειτε τα Μ1 ειτε καποιο michelin... τοτε εξυνα ομως....
τωρα για πολυ πιο χαλαρες βολτες τι υπαρχει μιας και εχω χαθει τελειως απο την πιατσα?
oi διαστασεις ειναι 160-60-17 και 120-70-17
δεν ψαχνω supersport λαστιχο αλλα καποιο τιμιο!!!! :)
θα θελα καμια γνωμη ρε παιδες καθως και αν ξερετε τιμες. μια ματια που εριξα το dunlop ερχεται πιο φτηνα...

McTalas
05/11/2012, 23:11
Και επανέρχομαι! Αφού έφαγα τα λάστιχα που είχε πάνω το CBR απ' τον προηγούμενο κάτοχο, πήγα ρώτησα για τα Sportsmart εδώ στην Κρήτη. 360 ευρώ είναι καλή τιμή ή να απευθυνθώ Αθήνα;
και τρακοσια το gp racer...

tony_l
06/11/2012, 02:45
Έβαλα Dragon Supercorsa Pro SC1/SC2 τελικά, που τα βρήκα σε αγγελία. Φοβερό λάστιχο! Στην επόμενη αλλαγή θα δοκιμάσω και Dunlop!

motomaniac
06/11/2012, 21:43
επειδη αναφερθηκε πολλακις για την σταθεροτητα στις ευεθειες και την αλλαγη κλισων. με τα Μ1 το cbr600f4i μου οπως το αγορασα και με τα sportsmart μετα.. η διαφορα στο πως "πεφτει" ειναι τραγικα μεγαλη... στις ευθεις μου φανηκε νευρικο ειδικα στο γεμσμα της 3ης.. εκει κοντα στα 200 μετα απλως πιο ελαφρυ.. δεν μπορω να το αξηγησω.. παντως ειαμι σουπερ ευχαριτημενος απο αυτο το λαστιχο.

marmel.gr
09/11/2012, 23:01
εχετε αποψη για το michelin pilot power? κοστος 230-235 ευρω το ζευγαρι
ειναι μαλακο αυτο? ειναι διγομο? τι?

chr1s_86
10/11/2012, 13:46
εχετε αποψη για το michelin pilot power? κοστος 230-235 ευρω το ζευγαρι
ειναι μαλακο αυτο? ειναι διγομο? τι?

Που τα βρίσκεις τόσο; 260 τα έχω δει..

Ναι μαλακό είναι και μια χαρά για CBR 600F :) Δίγομο είναι το λίγο ακριβότερο power 2ct. Είναι προηγούμενα μοντέλα και γιαυτό υποθέτω έχει πέσει η τιμή τους...

marmel.gr
11/11/2012, 23:58
σε ηλεκτρονικα καταστηματα στο ιντερνετ. νομιζω τοποθετημενα κιολας.
απο σαλονικα τα στελνουν με 258 τα ιδια λαστχα
δλδ με 250 ας πουμε δεν υπαρχει κατι σε λιγο πιο σκληρο?

chr1s_86
12/11/2012, 13:54
δλδ με 250 ας πουμε δεν υπαρχει κατι σε λιγο πιο σκληρο?


Δεν έχω κάτι υπόψιν... Δώσε κάτι παραπάνω και βάλε roadsmart αν θέλεις τουριστικά...

motomaniac
12/11/2012, 14:02
ρε παναγιωτη? τι να τα κανεις πιο σκληρα? μονο εθνικη το πας το μηχανακι?

MouzasSierra117
19/05/2013, 14:57
Gia elastika epidi exw to idio akrivos mixanaki alla sta 125cc, egw exw vali pano Bridgestone Battlax S20. Einai ta kalitera lastixa gia autes tis mixanes. To kostos 8a s er8i peripou sta 400 eurw alla 8a minis euxaristimenos... Sto egguome ;) An valis ta michelen pilot pano 8a s fago8oune arketa grigora gt einai lepto lastixo + pou mbori me to paramikro na se peta3ei h mixani apo pano. Ta battlax einai ta kalitera apo osa exei vgali i Bridgestone se sxesi me tis alles markes.

motomaniac
19/05/2013, 15:07
Gia elastika epidi exw to idio akrivos mixanaki alla sta 125cc, egw exw vali pano Bridgestone Battlax S20. Einai ta kalitera lastixa gia autes tis mixanes. To kostos 8a s er8i peripou sta 400 eurw alla 8a minis euxaristimenos... Sto egguome ;) An valis ta michelen pilot pano 8a s fago8oune arketa grigora gt einai lepto lastixo + pou mbori me to paramikro na se peta3ei h mixani apo pano. Ta battlax einai ta kalitera apo osa exei vgali i Bridgestone se sxesi me tis alles markes.

εσυ τωρα μιλας σε συζητηση για σενα με γνωμονα το 125? πλακα με κανεις?

chr1s_86
19/05/2013, 16:55
εσυ τωρα μιλας σε συζητηση για σενα με γνωμονα το 125? πλακα με κανεις?

:lol:

McTalas
20/05/2013, 07:11
Gia elastika epidi exw to idio akrivos mixanaki alla sta 125cc, egw exw vali pano Bridgestone Battlax S20. Einai ta kalitera lastixa gia autes tis mixanes. To kostos 8a s er8i peripou sta 400 eurw alla 8a minis euxaristimenos... Sto egguome ;) An valis ta michelen pilot pano 8a s fago8oune arketa grigora gt einai lepto lastixo + pou mbori me to paramikro na se peta3ei h mixani apo pano. Ta battlax einai ta kalitera apo osa exei vgali i Bridgestone se sxesi me tis alles markes.
δεν θελω να ακουστει σαν κακία αλλα το 125 δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με το 600, αν και νομιζω πως πολυ θα το εχουν παρατηρισει...
νομιζω πως ο φιλος δεν ψαχνει λαστικα για παπι, αλλα για μηχανη...