PDA

View Full Version : Καλοκαιρινό μπουφάν



foogr01
12/05/2010, 08:01
Παίδες, γεια σας! :wave2:

Θέλω μια μικρή βοήθεια να διαλέξω ένα καλοκαιρινό μπουφάν μηχανής.
Λίγο πολύ έχω καταλήξει αλλά δεν μπορώ να πάρω την τελική απόφαση.

Σας βάζω μερικές φωτό να μου πείτε τη γνώμη σας:

1)


197617

foogr01
12/05/2010, 08:02
2) (το πορτοκαλί είναι κανονικά κόκκινο αλλά δε βγήκε καλά στη φωτό)


197618

foogr01
12/05/2010, 08:03
3)


197619

foogr01
12/05/2010, 08:03
4)


197620

foogr01
12/05/2010, 08:10
Όλα είναι της ixs με τιμές από 115 - 149 ?, με προστατευτικά αγκώνες, ώμου κ πλάτης.
Διαφέρουν (απ' ότι διαβάζω στην περιγραφή τους) :
500D ή 600D airguard (δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό) και
προστατευτικά CE ή technofoam.

Τι πρέπει να προσέξω;

και

Ποιο θα σας άρεσε περισσότερο;

Η μηχανή μου είναι μια κόκκινη BMW G650GS.

Χρήση που προορίζονται: άνοιξη-καλοκαίρι (όχι βροχή), εντός κ εκτός πόλης.

Βοηθήστε με ν' αποφασίσω :confused: :)

ΥΓ: Κατέληξα στα ixs γιατί είναι σε καλή τιμή κ έμεινα πολύ ευχαριστημένος από τα παπούτσια
κ τα γάντια που φοράω.

camen
12/05/2010, 08:45
Κοιτα και το REVIT AIR.Ειναι πανεμορφο και ποιοτικο.
Εγω αυτο θα παρω.Τιμη 130-150 αναλογα.

Συμβουλη:Μην παρεις σκουρο χρωμα ,μαζευει ηλιο και θα ψηνεσε στα φαναρια.Παρε κατι πιο ανοιχτοχρωμο:winka:Μπορει να λερωνει λιγο πιο ευκολα αλλα τι να κανουμε...



:beer: :wave2:

costas81
12/05/2010, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Κοιτα και το REVIT AIR.Ειναι πανεμορφο και ποιοτικο.
Εγω αυτο θα παρω.Τιμη 130-150 αναλογα.

Συμβουλη:Μην παρεις σκουρο χρωμα ,μαζευει ηλιο και θα ψηνεσε στα φαναρια.Παρε κατι πιο ανοιχτοχρωμο:winka:Μπορει να λερωνει λιγο πιο ευκολα αλλα τι να κανουμε...



:beer: :wave2:

tha to parageileis apo exo???

camen
12/05/2010, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
tha to parageileis apo exo???

Οχι.Απο συμφορουμιτη που εχει καταστημα.:winka:
Αν ενδιαφερεσε πες μου να σου στειλω πμ...:beer:

drspeed
12/05/2010, 09:34
Με αυτά που έχεις βάλει θα ψηθείς κανονικά το καλοκαίρι.
Πάρε κανένα πιο ελαφρύ και πιο ανοιχτόχρωμο.Δες και τα Bering, dainese, colori, rev'it και μερικά ακόμα που είναι τελείως διάτρητα και θα είναι καλύτερα με 35+βαθμούς.

foogr01
12/05/2010, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Κοιτα και το REVIT AIR.Ειναι πανεμορφο και ποιοτικο.
Εγω αυτο θα παρω.Τιμη 130-150 αναλογα.

Συμβουλη:Μην παρεις σκουρο χρωμα ,μαζευει ηλιο και θα ψηνεσε στα φαναρια.Παρε κατι πιο ανοιχτοχρωμο:winka:Μπορει να λερωνει λιγο πιο ευκολα αλλα τι να κανουμε...



:beer: :wave2:

Αυτό λες ;;; :

Πάντως με πείσατε όλοι να μην πάρω σκούρο χρώμα :D
Κάτι παραπάνω ξέρετε εσείς οι "έμπειροι", οπότε καλά κάνω κ ρωτάω (ακόμα κ αν είναι
ίσως χαζομάρα).

Ευχαριστώ !!! :beer:


197650

BELZEBOYLIS
12/05/2010, 18:35
τράβα στα μαγαζιά ,φόρεσε όσα περισσότερα μπουφάν μπορείς και αγόρασε αυτό που θα σου κάτσει επάνω σου καλύτερα! Πάρε αυτό που θα νιώσει πιο άνετα! Ο στόχος είναι να το φοράς !! :wave2:

camen
12/05/2010, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από foogr01
Αυτό λες ;;; :

Πάντως με πείσατε όλοι να μην πάρω σκούρο χρώμα :D
Κάτι παραπάνω ξέρετε εσείς οι "έμπειροι", οπότε καλά κάνω κ ρωτάω (ακόμα κ αν είναι
ίσως χαζομάρα).

Ευχαριστώ !!! :beer:

Nαι αυτο ακριβως λεω.:winka:
Απο κοντα ειναι ακομη πιο γαματο,ειναι ελαφρυ,εχει αριστες προστασιες σε ωμους/αγκωνες/πλατη και ειναι και σε ωραιο χρωματακι το συγκεκριμενο.Αν και θα προτιμησω το ιδιο αλλα οπου εχει κοκκινο να ειναι μαυρο.

Αν σε ενδιαφερει να το αγορασεις στειλε μου πμ να σου πω σε ποιον να απευθυνθεις.

:beer: :beer: :beer: :wave2:

Hiro
12/05/2010, 20:20
Πάλι μου χάλασε (το μαύρο έγινε μελιτζανί) το bering. Σήμερα παρήγγειλα το revit air σε γκρι μαύρο. Έχει γύρω στα 130-150 ευρά όπως είπε και ο φίλος camen. Ψηφίζω ψιλο-σκούρο για να μην το πλένω κάθε 3 μέρες:wave2:

camen
12/05/2010, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hiro
Πάλι μου χάλασε (το μαύρο έγινε μελιτζανί) το bering. Σήμερα παρήγγειλα το revit air σε γκρι μαύρο. Έχει γύρω στα 130-150 ευρά όπως είπε και ο φίλος camen. Ψηφίζω ψιλο-σκούρο για να μην το πλένω κάθε 3 μέρες:wave2:

Παρηγγειλες δλδ αυτο που ειναι λιγο πιο πανω αλλα με μαυρο αντι κοκκινο.:confused:
Αν ναι τοτε εκανες την σωστη επιλογη:smokin:
Και εγω αυτο θα παρω...:D Ημουν στο να παρω το γκρι σκουρο αλλα τελικα θα προτιμησω γκρι ανοιχτο και λιγο περισσοτερο πλυσιμο:lol:

Hiro
12/05/2010, 20:50
Αυτό διάλεξα γιατί το χειμερινό μου που έχει αρκετό ανοιχτό γκρί στα μανίκια το πλένω κάθε βδομάδα και βαρέθηκα


197651

S.Nikos
13/05/2010, 03:13
Ρε παιδιά ας ενημερώσει κάποιος ποιος έχει Revit στην Αθήνα, με μια πρόχειρη αναζήτηση βρίσκω μόνο ένα κατάστημα στον Πειραιά και δεν με βολεύει καθόλου..

SVX
13/05/2010, 03:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από S.Nikos
Ρε παιδιά ας ενημερώσει κάποιος ποιος έχει Revit στην Αθήνα, με μια πρόχειρη αναζήτηση βρίσκω μόνο ένα κατάστημα στον Πειραιά και δεν με βολεύει καθόλου..

1. Giassaris Polyla 18, Keratsini 187 58


2. Yfantis Λένορμαν 201 Αθήνα :wave2:

Cpt. Haddock
13/05/2010, 03:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
1. Giassaris Polyla 18, Keratsini 187 58


2. Yfantis Λένορμαν 201 Αθήνα :wave2:

3. Moto Area Λεωφ. Μεσογείων 64 - Αμπελόκηποι Τηλ: 210-7470004

:wave2:

S.Nikos
13/05/2010, 03:39
Ευχαριστώ παίδες!

Operater
13/05/2010, 03:42
Εδώ και δυο χρόνια έχω ενα μπουφανάκι καλοκαιρινό της SPIDI.
Αθάνατο και πολύ μα πολύ χρήσιμο.
Με 10 χλμ/ωρα να πηγαίνεις, δροσίζεσαι. Είναι πραγματικά καλό,
αν και πρέπει να το αλλάξω γιατί μου πέφτει τώρα πια μεγάλο
("θέλει η π**** να κρυφτεί, και η χαρά δεν την κρύβει" :lol: )

Το αγόρασα από το MOTOMARKET στη Συγγρού.
στο ρεύμα καθόδου, μετά από την Πάντειο, κάτω από ενα φοίνικα.
Εχει και στην Καλλιρόης.

Καλές αγορές! :)

camen
13/05/2010, 06:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hiro
Αυτό διάλεξα γιατί το χειμερινό μου που έχει αρκετό ανοιχτό γκρί στα μανίκια το πλένω κάθε βδομάδα και βαρέθηκα

Για αυτο σκεφτομουν και εγω αλλα μετα ξανασκεφτηκα και λεω να παρω το ανοιχτο γκρι...
Τωρα με βαζεις να το ξανασκεφτω...:mad: :D

p@nos
13/05/2010, 06:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
3. Moto Area Λεωφ. Μεσογείων 64 - Αμπελόκηποι Τηλ: 210-7470004

:wave2:



4. ΔΙΚΥΚΛΟ Λ.Βουλιαγμένης 324 Τηλ. 210 9958310

Hiro
13/05/2010, 16:39
Εγώ το πήρα απ' το Περιστέρι. Το περίμενα το revitaki λιιιίγο πιό δροσερό για να πω την αλήθεια. Το γκρι του δεν είναι τόσο σκούρο όσο φαίνεται αλλά αρκετά για να αραιώσουν τα διαστήματα μπουγάδας. Αρκετά καλή εφαρμογή αλλά αστεία προστασία πλάτης. Ηδη την άλλαξα με κάποια από παλιότερο μπουφάν μου


197720

glanza2
13/05/2010, 17:21
140 από bazaar στην Πέτρου Ράλλυ


197725

alucard
13/05/2010, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
1. Giassaris Polyla 18, Keratsini 187 58


o paliomakakas exei mono apo8iki ekei kai travixtika tsaba prin kanena dymino to spiti tou mesa:lol:

camen
13/05/2010, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hiro
Εγώ το πήρα απ' το Περιστέρι. Το περίμενα το revitaki λιιιίγο πιό δροσερό για να πω την αλήθεια. Το γκρι του δεν είναι τόσο σκούρο όσο φαίνεται αλλά αρκετά για να αραιώσουν τα διαστήματα μπουγάδας. Αρκετά καλή εφαρμογή αλλά αστεία προστασία πλάτης. Ηδη την άλλαξα με κάποια από παλιότερο μπουφάν μου

Η προστασια της πλατης ειναι ενα απλο αφρωδες οντως.Αλλα και εγω θα την αλλαξω με του χειμωνιατικου.:winka:
Χρωματακι εχω αποφασισει.Το ανοιχτο γκρι/κοκκινο.Ισως να θελει πιο συχνα πλυσιμο αλλα δε γαμιεται,ειναι πιο ωραιο...:D

Αλλα για πες για το ποσο δροσερο ειναι ή δεν ειναι:confused: :rolleyes: Το φορεσα στο μαγαζι και μου φανηκε οκ.Σιγουρα απο το χειμωνιατικο θα ειναι πολυ καλυτερο.Αλλα δεν ξαναειχα καλοκαιρινο...:sick:

drspeed
13/05/2010, 20:34
Εγώ πάλι έχω αυτό
Bering sunrise .Το χρωματάκι κανονικά είναι μπέζ αλλά στην φωτό μοιάζει με γκρι


197726

camen
13/05/2010, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
Εγώ πάλι έχω αυτό
Bering sunrise .Το χρωματάκι κανονικά είναι μπέζ αλλά στην φωτό μοιάζει με γκρι

Ωραιο και αυτο αλλα νομιζω στα ιδια χρηματα πεζει και αυτο,οποτε ειναι καθαρα θεμα προτιμησης...:winka:

drspeed
13/05/2010, 20:46
Αυτό ξανά πες 'το.Στα καλοκαιρινά οι τιμές είναι πολύ κοντά και έχεις τεράστια γκάμα.Εγώ το πήρα γιατί ήταν το ποιο δροσερό από όσα είχα δοκιμάσει τότε.

camen
13/05/2010, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
Αυτό ξανά πες 'το.Στα καλοκαιρινά οι τιμές είναι πολύ κοντά και έχεις τεράστια γκάμα.Εγώ το πήρα γιατί ήταν το ποιο δροσερό από όσα είχα δοκιμάσει τότε.

Απο προστασιες τι λεει?!Το εχει ενας φιλος και αν θυμαμαι καλα δεν ηταν και πολυ ευχαριστημενος.
Το revit παντως σε ωμους/αγκωνες εχει πολυ καλες και σκληρες.Της πλατης ειναι μουφα ομως.Σκετο αφρωδες...

drspeed
13/05/2010, 20:49
Τις προστασίες τις άλλαξα αμέσως με την αγορά και έβαλα Knox σκλυρές παντού

camen
13/05/2010, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
Τις προστασίες τις άλλαξα αμέσως με την αγορά και έβαλα Knox σκλυρές παντού

Αρα καλα θυμαμαι...:D Το revit εχει knox απο την αρχη σε ωμους/αγκωνες.:winka:
Ισως ομως να μην ειναι τοοοοσο δροσερο οσο το bering.Αλλα τι να κανουμε,μπουφαν μηχανης ειναι.Καλυτερα λιγο πιο ζεστος και προστατευμενος παρα δροσερος και αμα κατσει η στραβη να κλαιμε...:beer:

drspeed
13/05/2010, 21:14
Εγώ όμως έχω και μία σχετική ηλικία και θέλω και τις ανέσεις μου:winka: Δεν την αντέχω και πολύ την ζέστη, σέρνονται και εμφράγματα.....
Για αυτό πήρα αυτό και έβαλα και καλές προστασίες.:beer:

camen
14/05/2010, 06:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
Εγώ όμως έχω και μία σχετική ηλικία και θέλω και τις ανέσεις μου:winka: Δεν την αντέχω και πολύ την ζέστη, σέρνονται και εμφράγματα.....
Για αυτό πήρα αυτό και έβαλα και καλές προστασίες.:beer:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Α σορυ δεν ηξερα.Εγω ειμαι πολυ νεουδι ακομη...:winka:


:beer: :beer: :beer:

Hiro
14/05/2010, 20:38
Τα τελευταία 5 χρόνια φορούσα καλοκαιρινό bering, αυτό που είχε κρυμένο σε θήκη ένα ωραιότατο αδιάβροχο που με έσωσε ούκ ολίγες φορές σε καλοκαιρινές απρόβλεπτες βροχές. Ενισχύσεις είχε knox σε ώμους και αγκώνες ενώ για την πλάτη η knox ήταν έξτρα και φυσικά την έβαλα. Παρά το μαύρο χρώμα αποδείχτηκε φούλ δροσερό εν κινήσει. (Στα φανάρια έβραζα φυσικά) Από ένα crash test που του έκανα με 80χλμ και μερικές τούμπες βγήκα αλώβητος. Μετά από χρήση 2 σαιζόν όμως γινόταν μελιτζανί και τώρα που παρόπλισα και το 2ο που είχα, πήρα το ρεβιτ και μου φαίνεται ότι δεν είναι τόσο δροσερό. Πιστεύω πως δεν είναι όσο διάτρητο θα έπρεπε. Φαίνεται καλής ποιότητας αλλά θα δείξει ο χρόνος. Από προστασίες έχει 4 knox, και στην πλάτη έβαλα αυτήν του bering μου.
Για καλό καλοκαίρι πάρτε όλοι καλοκαιρινό μπουφάν και να το φοράτε ΠΑΝΤΑ :wave2:

mikefr
17/05/2010, 08:06
Ρε παιδια,για να μην ανοιγω νεο θεμα,θελω να παρω το Revit air,αλλα θελω να του βαλω σκληρη προστασια πλατης.Αυτη που δινει η Knox δεν ειναι διατρητη και θα ιδρωνω με αυτην και ο σκοπος του καλοκαιρινου ειναι να δροσιζομαι λιγο...Εχετε καμια ιδεα για το τι πλατη να βαλω??Μου αρεσουν πολυ τα revit και δεν θελω να παω να παρω dainese μονο και μονο επειδη εχει διατρητη πλατη...

Τη βοηθεια σας παρακαλω:)

MikeG
17/05/2010, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hiro
Τα τελευταία 5 χρόνια φορούσα καλοκαιρινό bering, αυτό που είχε κρυμένο σε θήκη ένα ωραιότατο αδιάβροχο που με έσωσε ούκ ολίγες φορές σε καλοκαιρινές απρόβλεπτες βροχές. Ενισχύσεις είχε knox σε ώμους και αγκώνες ενώ για την πλάτη η knox ήταν έξτρα και φυσικά την έβαλα. Παρά το μαύρο χρώμα αποδείχτηκε φούλ δροσερό εν κινήσει. (Στα φανάρια έβραζα φυσικά) Από ένα crash test που του έκανα με 80χλμ και μερικές τούμπες βγήκα αλώβητος. Μετά από χρήση 2 σαιζόν όμως γινόταν μελιτζανί και τώρα που παρόπλισα και το 2ο που είχα, πήρα το ρεβιτ και μου φαίνεται ότι δεν είναι τόσο δροσερό. :wave2:



Θυμάσαι μοντέλο του Bering?:wave2:

SVX
17/05/2010, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikefr
Ρε παιδια,για να μην ανοιγω νεο θεμα,θελω να παρω το Revit air,αλλα θελω να του βαλω σκληρη προστασια πλατης.Αυτη που δινει η Knox δεν ειναι διατρητη και θα ιδρωνω με αυτην και ο σκοπος του καλοκαιρινου ειναι να δροσιζομαι λιγο...Εχετε καμια ιδεα για το τι πλατη να βαλω??Μου αρεσουν πολυ τα revit και δεν θελω να παω να παρω dainese μονο και μονο επειδη εχει διατρητη πλατη...

Τη βοηθεια σας παρακαλω:)



κυψελωτο+διατρητο υλικο :wave2:


http://www.forcefieldbodyarmour.com/gallery.asp?section=back_insert










Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Θυμάσαι μοντέλο του Bering?:wave2:


το BERING Hybrid που ειχα εγω παλιοτερα ειχε αυτο το EMERGENcy αδιαβροχο....εκανε ομως το μπουφαν κανα κιλο βαρυτερο και ΙΔΡΩΝΕΣ στην μεση ετσι οπως κρεμοταν στο εσωτερικο....πραγμα που δεν συμφερει καλοκαιριατικα :wave2:


198029

mikefr
17/05/2010, 08:30
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
[B]κυψελωτο+διατρητο υλικο :wave2:


http://www.forcefieldbodyarmour.com/gallery.asp?section=back_insert


Ποτε προλαβες και απαντησες?Θα ταιριαζει στην πλατη του revit?Που μπορω να το βρω στην Αθηνα?

Hiro
17/05/2010, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Θυμάσαι μοντέλο του Bering?:wave2: Δυστυχώς δεν θυμάμαι πως λέγεται το μοντέλο αλλά ξέρω πως έχει αντικατασταθεί σίγουρα από κάποιο νεότερο. Μάλλον απ' αυτό που λέει ο SVX. Εγώ είχα αγόράσει και τα 2 μαζί πριν 5-6 χρόνια περίπου και είναι με το παλιό σήμα με την αρκούδα. Επίσης στον κορμό δεν είναι διάτρητο αλλά έχει φερμουάρ που όταν ανοίξουν περνάει ο αέρας μέσα. Επίσης έχει και τσέπη για κινητό. Αυτά:wave2:

Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
το BERING Hybrid που ειχα εγω παλιοτερα ειχε αυτο το EMERGENcy αδιαβροχο....εκανε ομως το μπουφαν κανα κιλο βαρυτερο και ΙΔΡΩΝΕΣ στην μεση ετσι οπως κρεμοταν στο εσωτερικο....πραγμα που δεν συμφερει καλοκαιριατικα :wave2: Στο δικό μου δίπλωνε στο κάτω εσωτερικό μέρος του μπουφάν και ενω έδινε στο βάρος δεν με ενόχλησε αλλού.

contravener
17/05/2010, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikefr
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
[B]κυψελωτο+διατρητο υλικο :wave2:


http://www.forcefieldbodyarmour.com/gallery.asp?section=back_insert


Ποτε προλαβες και απαντησες?Θα ταιριαζει στην πλατη του revit?Που μπορω να το βρω στην Αθηνα?

και εμένα με ενδιαφέρει το θέμα διατρητης προστασιας πλατης, για το bering airskin που έχω (τις knox παιρνει και το δικο μου). Αν γνωρίζετε κάτι ενημερώστε

foogr01
21/05/2010, 09:21
Παίδες, επιτέλους είμαι κάτοχος ενός ολοκαίνουριου Revit Air grey-black
(τελικά δεν πήρα το γκρι-κόκκινο, αλλά μου φαίνεται ότι μου βγήκε σε καλό).

Το δοκίμασα ήδη λίγο σήμερα κ είναι τέλειο!

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας κ ιδιαίτερα τους camen κ
SVX :beer: :beer: :beer:

Μόλις βρω λίγο χρόνο θα βάλω κ τη φωτό κ μετά :a026: ! :D

Να είστε όλοι καλά !!!

camen
21/05/2010, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από foogr01
Παίδες, επιτέλους είμαι κάτοχος ενός ολοκαίνουριου Revit Air grey-black
(τελικά δεν πήρα το γκρι-κόκκινο, αλλά μου φαίνεται ότι μου βγήκε σε καλό).

Το δοκίμασα ήδη λίγο σήμερα κ είναι τέλειο!

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας κ ιδιαίτερα τους camen κ
SVX :beer: :beer: :beer:

Μόλις βρω λίγο χρόνο θα βάλω κ τη φωτό κ μετά :a026: ! :D

Να είστε όλοι καλά !!!

Και εγω σημερα το παρελαβα,ακριβως το ιδιο με εσενα:lol: :lol: :lol: :lol:

Οταν το δοκιμασω θα πω εντυπωσεις...:beer: :beer: :beer:

Hiro
21/05/2010, 12:11
Xa XA Δηλαδή ζελέψατε και πήρατε όλοι το ίδιο με μένα:lol: :lol: :lol: :lol:

foogr01
21/05/2010, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hiro
Xa XA Δηλαδή ζελέψατε και πήρατε όλοι το ίδιο με μένα:lol: :lol: :lol: :lol:

Υπάρχει σύγχυση με το γκρι-μαύρο γιατί βγαίνουν 2, ένα πιο ανοιχτό με μαύρα (να το πούμε
τελειώματα στα μανίκια κ στις ωμοπλάτες) κ ένα πιο σκούρο. Εγώ πήρα το πιο ανοιχτό (βλ. παρακάτω). Η φωτό είναι από το net,
μιας κ λόγω του θρεντ με τη μαρίνα :smokin: :rotflmao: :a014: :a014: :a014: δε βρήκα χρόνο να βγάλω κ να ποστάρω το δικό μου.

Τα λέμε μετά από σοβαρές δοκιμές γιατί σήμερα ο καιρός χάλασε κ δεν το φόρεσα πολύ.


198630

foogr01
21/05/2010, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Και εγω σημερα το παρελαβα,ακριβως το ιδιο με εσενα:lol: :lol: :lol: :lol:

Οταν το δοκιμασω θα πω εντυπωσεις...:beer: :beer: :beer:

Άντε, καλορίζικο κ καλοτάξιδο να είναι !!!! :beer: :beer: :beer: :beer:

Κ ευχαριστώ κ πάλι για το tip που μου έδωσες ( SVX :) )

camen
21/05/2010, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από foogr01


Κ ευχαριστώ κ πάλι για το tip που μου έδωσες ( SVX :) )

Xαιρομαι που μεσω ενας απροσωπου φορουμ ο ενας προσφερεται να βοηθα τον αλλο...:winka:





:beer: :beer: :beer: :wave2:

dim40
22/05/2010, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από glanza2
140 από bazaar στην Πέτρου Ράλλυ

το συγκεκριμενο το ειδα και εγω. εντυπωσεις;;;

anf125
13/06/2011, 16:52
Κι εγώ ψάχνω για καινούριο καλοκαιρινό και είμαι ανάμεσα σε Bering Aero (http://www.stelpet.gr/bering-aero.html) και κάποιο της Colori, ας πούμε το Eolos (http://coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=990) που είναι και διάτρητο. Τιμές είναι εφάμιλλες. Έχει κάποιος εμπειρία από αυτά;

Manalishi
13/06/2011, 17:00
Bering Aero έχω ένα σε Large εαν θες, προς πώληση..

PortisHead
13/06/2011, 18:39
Μεχρι στιγμης ειχα 3 διαφορετικα καλοκαιρινα , διατρητα μπουφαν.
Μακραν το πιο ελαφρύ και επώνυμο φυσικα , ειναι αυτο που πηρα τις προάλλες :

Link... (http://www.motomad.gr/proddetail.asp?prod=Ixon_HACKER-Jacket)

To πρωϊ το παρήγγειλα , το μεσημερι της επομένης ηταν στην πόρτα μου.

:wave2:

anf125
13/06/2011, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Manalishi
Bering Aero έχω ένα σε Large εαν θες, προς πώληση..

Ευχαριστώ φίλε αλλά Large θα μου είναι τεράστιο. Είμαι ανάμεσα σε Medium και Small (1.75-70κ περίπου).

anf125
13/06/2011, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Μεχρι στιγμης ειχα 3 διαφορετικα καλοκαιρινα , διατρητα μπουφαν.
Μακραν το πιο ελαφρύ και επώνυμο φυσικα , ειναι αυτο που πηρα τις προάλλες :

Link... (http://www.motomad.gr/proddetail.asp?prod=Ixon_HACKER-Jacket)

To πρωϊ το παρήγγειλα , το μεσημερι της επομένης ηταν στην πόρτα μου.

:wave2:

Ωραίο φαίνεται. Περιλαμβάνει και προστασία πλάτης στην τιμή;

bentouza
14/06/2011, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Μεχρι στιγμης ειχα 3 διαφορετικα καλοκαιρινα , διατρητα μπουφαν.
Μακραν το πιο ελαφρύ και επώνυμο φυσικα , ειναι αυτο που πηρα τις προάλλες :

Link... (http://www.motomad.gr/proddetail.asp?prod=Ixon_HACKER-Jacket)

To πρωϊ το παρήγγειλα , το μεσημερι της επομένης ηταν στην πόρτα μου.

:wave2:

ωραιο και το Ixon.ειδες τοσο μεγαλη διαφορα με τα προηγουμενα που ειχες;
γενικα λιγο πολυ μοιαζουν τα καλοκαιρινα (εχω το revit).
το κακο ειναι οτι παραειναι ψευτικα σε σχεση με τα χειμερινα.

δεν σας κακοφαινετε οταν αλλαζετε απο το χειμερινο στο καλοκαιρινο;
νιωθω οτι θα διαλυθει με το που ακουμπησει ασφαλτο.

PortisHead
14/06/2011, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
ωραιο και το Ixon.ειδες τοσο μεγαλη διαφορα με τα προηγουμενα που ειχες;
γενικα λιγο πολυ μοιαζουν τα καλοκαιρινα (εχω το revit).
το κακο ειναι οτι παραειναι ψευτικα σε σχεση με τα χειμερινα.

δεν σας κακοφαινετε οταν αλλαζετε απο το χειμερινο στο καλοκαιρινο;
νιωθω οτι θα διαλυθει με το που ακουμπησει ασφαλτο.

Ενα ηταν απλά καλοκαιρινό δλδ. οχι διατρητο.
Αυτο εκανε για το βαρύ καλοκαιρι της...Νορβηγιας.

Τα διατρητα της Bering ναι μεν σοβαρα σε κατασκευη , αλλα και παλι πολυ ζεστα για ελληνικο καλοκαιρι.

Το IXON τωρα είναι απο τα πιο ελαφρυα που εχω φορεσει ποτε.Το ξεχνας οτι το φορας , βεβαια εχοντας την αισθηση του "απροστατευτου" που λες.
Ευχομαι να ειναι μόνο η ιδεα μας.

Εξαλλου τα προστατευτικα και το υφασμα ειναι που θα (προσπαθησουν να) σε γλυτωσουν απο κανα σπάσιμο ή καψιμο.

dimitris_a
17/06/2011, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Κι εγώ ψάχνω για καινούριο καλοκαιρινό και είμαι ανάμεσα σε Bering Aero (http://www.stelpet.gr/bering-aero.html) και κάποιο της Colori, ας πούμε το Eolos (http://coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=990) που είναι και διάτρητο. Τιμές είναι εφάμιλλες. Έχει κάποιος εμπειρία από αυτά;

το aero έχω κι εγώ και είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Είναι διάτρητο με αποτέλεσμα να είναι πολύ δροσερό όταν κινείσαι.... Όσον αφορά τις προστασίες, έχει knox (ώμοι, αγκώνες καλή ποιότητα αλλά της πλάτης είναι σκέτος αφρός..... θέλει να έχεις extra προστασία πλάτης.)

anf125
26/06/2011, 01:02
Τελικά πήρα το Colori (http://coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=990) πολύ καλή ποιότητα, η διάτρηση δροσίζει ακόμα και σε μέσες ταχύτητες και έχει κανονική (σκληρή) προστασία πλάτης. Βγαίνει και σε χρώμα τζιν που είναι πιο στυλάτο και λογικά λερώνει λιγότερο από το λευκό. Νέα τιμή 124 ευρώ.

panos1050
26/06/2011, 04:16
εγω εχω αυτο http://coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=846

το πηρα για καλοκαιρινο αλλα καθα φορα που το φοραω σταζω

μαζευει πολυ ζεστη.

τα προστατευτικα δε ειναι πολυ μετρια

κριμα τα λεφτα:mad:

anf125
26/06/2011, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
εγω εχω αυτο http://coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=846

το πηρα για καλοκαιρινο αλλα καθα φορα που το φοραω σταζω

μαζευει πολυ ζεστη.

τα προστατευτικα δε ειναι πολυ μετρια

κριμα τα λεφτα:mad:

Χμμ αν δεν είναι πλήρως διάτρητο ουσιαστικά δεν είναι καλοκαιρινό για τις κλιματικές συνθήκες της Ελλάδας. Ειδικά μαύρο και εν μέρει δερμάτικο... καίει :sun:

PortisHead
26/06/2011, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
εγω εχω αυτο http://coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=846

το πηρα για καλοκαιρινο αλλα καθα φορα που το φοραω σταζω

μαζευει πολυ ζεστη.

τα προστατευτικα δε ειναι πολυ μετρια

κριμα τα λεφτα:mad:

Μη στεναχωριεσαι.
Χαμενο δεν θα παει.
Παντα θα ειναι ιδανικο για μια βραδυνη καλοκαιρινη βολτα , και για όλο το φθινοπωρο , οποτε μια χαρα.

:beer:

bentouza
26/06/2011, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
εγω εχω αυτο http://coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=846

το πηρα για καλοκαιρινο αλλα καθα φορα που το φοραω σταζω

μαζευει πολυ ζεστη.

τα προστατευτικα δε ειναι πολυ μετρια

κριμα τα λεφτα:mad:

νταξει και ποιος δεν εχει παρει λαθος πραγματα για τη δουλεια που θελει.
αν ξαναεπαιρνα τωρα πραγματα για το μηχανακι θα επειρνα τελειως διαφορετικα.
φορα το οπου γινεται και οταν ξαναμαζευτουν λεφτα παιρνεις και ενα εντελως τρυπιο.

dim40
29/06/2011, 19:03
εγω παλι πηρα αυτο. παρα πολυ δροσερο ακομη και σε μικρες ταχυτητες. εχει και αδιαβροχο που μπαινει σε τσεπη στη πισω πλευρα σε περιπτωση που σε πιασει μπορα.
απο e-bay περισι μαζι με τα μεταφορικα αν θυμαμαι καλα γυρω στα 80 ευρω. και σε κοκινο χρωμα που δε εχει η μοτοδυναμικη.


230482

TheFace
29/06/2011, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dim40
εγω παλι πηρα αυτο. παρα πολυ δροσερο ακομη και σε μικρες ταχυτητες. εχει και αδιαβροχο που μπαινει σε τσεπη στη πισω πλευρα σε περιπτωση που σε πιασει μπορα.
απο e-bay περισι μαζι με τα μεταφορικα αν θυμαμαι καλα γυρω στα 80 ευρω. και σε κοκινο χρωμα που δε εχει η μοτοδυναμικη.

Ειναι διατρητο?

dmf
29/06/2011, 20:20
υπαρχει πλεον και ο αντικαταστατης του rev'it air και λεγεται tarmac.
http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Revit-Tarmac-Air-Jacket/SubProducts/Revit-Tarmac-Air-Jacket-0001

Λιγο με τα χρωματα μας τα χαλαει. Κατ'αρχας ολα εχουν το διατρητο τμημα του σε μαυρο χρωμα.
Επισης τα αλλα που ειναι καπως πιο ανοιχτοχρωμα, εχουν ασπρα μανικια και αγκωνες :confused:
Θα θελει πλυσιμο ανετα 1 φορα την εβδομαδα..

dim40
29/06/2011, 21:26
ολο αυτο που φαινετε στη φωτο σα ασπρο ειναι διατρητο. και στη πραγματικοτητα ειναι γκρι. βγαινει και σε γκρι μαυρο. δε καταλαβα ποτε αυτο που λετε για πλυσιμο καθε βδομαδα. εγω το φοραω ενα μηνα τωρα και δε εχει τη παραμικρη βρωμια.

Amplified
30/06/2011, 07:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
υπαρχει πλεον και ο αντικαταστατης του rev'it air και λεγεται tarmac.
http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Revit-Tarmac-Air-Jacket/SubProducts/Revit-Tarmac-Air-Jacket-0001


Το tarmac το δοκίμασα και δεν μου άρεσε. Ο μαγαζάτορας λέει ότι πούλησε ελάχιστα κομμάτια και ότι ακόμα δίνει το air αβέρτα.
Το καλύτερο καλοκαιρινό μπουφάν που είδα φέτος, είναι το Revit Tornado. Πραγματικά καταπληκτικό στα πάντα, εκτός από το fitting. Φουσκώνει στην κοιλιά ακόμα και στα μικρά νούμερα, λες και το βγάλανε γι' αυτούς που έχουν σκεμπέ. Αν φτιάξουν το fitting, χαλαρά θα αντικαταστήσω το air.