PDA

View Full Version : τα 4 κερια...



EVI
12/05/2010, 15:04
http://www.youtube.com/watch?v=QotMJ5Aoaro

Τέσσερα κεριά έλιωναν αργά αργά.
Ο χώρος ήταν τόσο ήσυχος, που μπορούσε να ακουστεί η συζήτησή τους..
Το πρώτο έλεγε: "Εγώ είμαι η Υπομονή''.
Μα οι άνθρωποι δεν καταφέρνουν να με διατηρήσουν: πιστεύω ότι δε μου μένει άλλο από το να συνεχίσω να σβήνω!"
Κι έτσι αφέθηκε σιγά σιγά να σβήσει ολοκληρωτικά.
Το δεύτερο είπε: "Εγώ είμαι η Πίστη''.
Δυστυχώς δεν χρειάζομαι πουθενά.
Οι άνθρωποι δεν θέλουν να ξέρουν για μένα,
κι έτσι δεν έχει νόημα να παραμένω αναμμένο.
Μόλις ολοκλήρωσε τα λόγια του, ένα ελαφρύ αεράκι
φύσηξε πάνω του και το έσβησε..
Πολύ λυπημένο το τρίτο κερί, με τη σειρά του είπε:
"Εγώ είμαι η Αγάπη''.
Δεν έχω τη δύναμη να συνεχίσω να παραμένω αναμμένο.
Οι άνθρωποι δεν μου δίνουν σημασία και δεν αντιλαμβάνονται το πόσο σημαντικό είμαι.
Αυτοί μισούν ακόμα και αυτούς που τους αγαπούν περισσότερο.
Και χωρίς να περιμένει άλλο, το κερί αφέθηκε να σβήσει..
Ξαφνικά, ένα μικρό παιδί μπήκε στο δωμάτιο και είδε τα τρία κεριά σβηστά. Φοβισμένο από το μισοσκόταδο, είπε: Μα τι κάνετε! Πρέπει να παραμείνετε αναμμένα, γιατί εγώ φοβάμαι το σκοτάδι! Και ξέσπασε σε δάκρυα..
Τότε το τέταρτο κερί είπε με συμπόνια: Μη φοβάσαι καλό μου, μην κλαις. ''Εγώ είμαι η Ελπίδα''.
Όσο θα είμαι αναμμένο, θα μπορούμε πάντα να ξανανάψουμε τα άλλα τρία κεριά. Με μάτια λαμπερά και γεμάτα δάκρυα, το μικρούλι πήρε το κερί της ελπίδας, και άναψε ξανά όλα τα άλλα..


για δύσκολους καιρους οπως τωρα.

dimr1
12/05/2010, 15:10
Kαλό Evi, το χρειαζόμαστε τώρα με την κατρακύλα, μακάρι να τα θυμόμαστε κάτι τέτοια και στις εποχές που είμαστε στα πολύ high μας.

mikes
12/05/2010, 15:14
:beer: :beer: :beer: :beer:

daz
12/05/2010, 15:36
Μπραβο ρε evi. Πολύ καλό.

vaska
12/05/2010, 15:45
:( :( :(

nobody
12/05/2010, 15:46
:a18:

tzarot
12/05/2010, 15:59
Το λέω με πλήρη συνείδηση του τι λέω. Για τα επόμενα 30-40 χρόνια στην Ελλάδα και όχι μόνο ΔΕΝ υπάρχει καμία ελπίδα. Τιτλοποιήθηκε και αυτή στα χρηματιστήρια του πλανήτη μόνο που η μετοχή έπεσε στο 0. Αυτό είναι το χειρότερο που θα έχουν να αντιμετωπίσουν τα παιδιά μας. Μια ζωή χωρίς καμία ελπίδα.

Μακάρι να μπορούσα να συμμεριστώ την άποψη αυτών που πιστεύουν ότι υπάρχει ακόμα ελπίδα.

vangelis 64
12/05/2010, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Το λέω με πλήρη συνείδηση του τι λέω. Για τα επόμενα 30-40 χρόνια στην Ελλάδα και όχι μόνο ΔΕΝ υπάρχει καμία ελπίδα. Τιτλοποιήθηκε και αυτή στα χρηματιστήρια του πλανήτη μόνο που η μετοχή έπεσε στο 0. Αυτό είναι το χειρότερο που θα έχουν να αντιμετωπίσουν τα παιδιά μας. Μια ζωή χωρίς καμία ελπίδα.

Μακάρι να μπορούσα να συμμεριστώ την άποψη αυτών που πιστεύουν ότι υπάρχει ακόμα ελπίδα. Πράγματι,δεν υπάρχει ελπίδα.Και πώς να υπάρχει όταν η αγάπη,η πίστη κι η υπομονή μπαίνουν στο χρηματιστήριο...

SpeakeasyBlues
12/05/2010, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Το λέω με πλήρη συνείδηση του τι λέω. Για τα επόμενα 30-40 χρόνια στην Ελλάδα και όχι μόνο ΔΕΝ υπάρχει καμία ελπίδα. Τιτλοποιήθηκε και αυτή στα χρηματιστήρια του πλανήτη μόνο που η μετοχή έπεσε στο 0. Αυτό είναι το χειρότερο που θα έχουν να αντιμετωπίσουν τα παιδιά μας. Μια ζωή χωρίς καμία ελπίδα.

Μακάρι να μπορούσα να συμμεριστώ την άποψη αυτών που πιστεύουν ότι υπάρχει ακόμα ελπίδα.

Δυστυχως μαζι σου, ειμαστε νεκρο σωμα στα χερια του νικητη, αλλα θελω εκδικηση, πριν πεσω να παρω μαζι μου μερικους.
Διαβασε τι εγραψε ενας ως σχολιο σε αρθρο του Παπαχελα...

"Σχόλια

Συμφωνώ με το άρθρο ως σκέψη αλλά τώρα να τα δούμε στην πράξη . Η διαπλοκή στηρίζετε σε τρεις πυλώνες. Σε αυτούς που τα δίνουν ( στην παρέα της Μυκόνου συμφωνά με το άρθρο ), σε αυτούς που τα παίρνουν ( στους υπαλλήλους της παρέας ) και σε αυτούς που είναι τυφλοί . . . όπως η δικαιοσύνη . . . Για να αλλάξεις όλα αυτά πρέπει να σπάσεις πολλά αυγά και δυστυχώς όλα είναι κλούβια. Φανταστείτε λοιπόν την βρώμα που θα κάνουν όταν σπάσουν αυτά τα αυγά . Δεν θα μπορεί να αναπνεύσει κανένας. Θα σκάσουν όλοι ή θα το σκάσουν . . . Και για όσους νομίζουν ότι οι αγώνες στο πεζοδρόμιο μπορούν να αλλάξουν κάτι ας σκεφτούν τα εξής:
Αυτοί οι τρεις πυλώνες έχουν κάνει το κουμάντο τους και μπορούν να ζήσουν αλλού. Εμείς όμως είμαστε εκ των πραγμάτων αναγκασμένοι να ζήσουμε ΕΔΩ, στα θρύψαλα της Ελλάδας που αυτοί θα αφήσουν, δηλαδή με απλά Ελληνικά, θα πάει η εξαθλίωση στεφάνι . . . Είμαστε τα κύτταρα που έχουν προσβληθεί από τον καρκίνο. Όλοι θα θέλαμε να δούμε τα αίτια για να μην το είχαμε πάθει , να κάνουμε υποθέσεις εργασίας, ποιος φταίει, ποιος τα πήρε, ποιος τα έδωσε, ποιος μίλησε και ποιος όχι, ποιος έφτιαξε το πολιτικό σύστημα, τους εργατοπατέρες και συναφή παράγωγα, Μπορώ να γράφω χρόνια. ΟΛΟΙ τους έχουν μερίδιο ευθύνης, διότι όλοι έχουν σαν αυτοσκοπό την ΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑ , στην οποία μύησαν και μέρος της κοινωνίας ( μεγάλο μέρος . . . )
Την πραγματικότητα όμως θα την ζήσουμε Εμείς. Είναι μεγάλη η διαφορά στο ότι, τα βγάζω δύσκολα , και στο εξαθλιώθηκα . Είναι άλλο πράγμα να προσπαθείς να προλάβεις τον καρκίνο ή να αναλύεις τα αίτια που το έπαθες , και τρομακτικά διαφορετικό να είσαι ο καρκινοπαθής. και τώρα τι λέμε στον καρκινοπαθή? μην κάνεις την θεραπεία διότι έχει παρενέργειες . . . και θα πεθάνεις σίγουρα . . . Ο καρκίνος δεν είναι κολλητικός ή τον έχεις ή όχι. Το λέω για μία ακόμα φορά, οι τρεις πυλώνες έχουν κλέψει την ανοσία τους , αλίμονο από εμάς τους άρρωστους . . . Και θα μου πεις είναι δίκαιο ? Γιατί πότε υπήρχε στην παγκόσμια ιστορία δικαιοσύνη που θα υπάρξει τώρα ? Μην το αναλύσουμε πάλι, όλα με μια λέξη ΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑ.
Για αυτό λοιπόν ώσπου να αποφασίσουμε να εξελιχθούμε σε Ανιδιοτελή Όντα, με μεγάλη πίκρα θα μας κουράρουν με την καταραμένη θεραπεία. Αλλά να σπάσουμε και κανά κλούβιο αυγό, έτσι για να κάνουμε και Εμείς Πάσχα .

Υ.Γ
Και μετά ξύπνησα . . .

Αντώνης Σ."

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_...05/2010_1291600

Allst@rf
12/05/2010, 17:18
καλό ΕVΙ ...αλλά ρε παιδιά μην τα τραγικοποίουμε τα πράγματα.αισιοδοξία χρειάζεται και πείσμα.οι δυσκολίες είναι εδώ για να σφίξουμε τα δόντια και να βάλουμε όλες μας τις δυνάμεις να τα καταφέρουμε.οι δυσκολίες είναι αυτές που θα βάλουν το μυαλό μας πάλι να δουλέψει ,που τόσο καιρό μας το είχαν θολώσει με τα κάθε λογής δάνεια και ψευτοανέσεις για να αισθανόμαστε μια πλασματική ευτυχία φτιαγμένη με λεφτά.

Για να χαλαρώσω λίγο το κλίμα θα πω αυτό ...

Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία...















...αλλά να δούμε ποιος θα τη θάψει... :lol: :wave2:

CBRIDHS
12/05/2010, 18:39
παλιό κ καλό!!!!:winka: :winka: :winka:

BELZEBOYLIS
12/05/2010, 18:41
δυστυχώς η ελπίδα ,πεθαίνει τελευταία ....:wave2:

bikerted
12/05/2010, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
δυστυχώς η ελπίδα ,πεθαίνει τελευταία ....:wave2:



(η πεθερά σου είναι???) :look:




:rotflmao: :lol: :bigcry: :lol: :rotflmao:



@EVI
Όμορφο αλλά......:(

QSpec
13/05/2010, 03:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
οι δυσκολίες είναι εδώ για να σφίξουμε τα δόντια και να βάλουμε όλες μας τις δυνάμεις να τα καταφέρουμε.οι δυσκολίες είναι αυτές που θα βάλουν το μυαλό μας πάλι να δουλέψει ,που τόσο καιρό μας το είχαν θολώσει με τα κάθε λογής δάνεια και ψευτοανέσεις για να αισθανόμαστε μια πλασματική ευτυχία φτιαγμένη με λεφτά.

Ρε παιδιά, έλεος πια με αυτήν την οικιοποιήση της ευθύνης. Ποιά "πλασματική ευτυχία φτιαγμένη με τα λεφτά"; Θα ακουστώ εγωιστής τώρα, και είμαι, αλλά όποιος σκεφτόταν έτσι ας φάει τα σκατά τώρα. Το θέμα έχει ξεφύγει όμως από το πλαίσιο της υλικής ευτυχίας, είναι πια βιοποριστικό το πρόβλημα.

"Οι δυσκολίες θα βάλουν το μυαλό μας να δουλέψει"; Εμένα, θέλω να πιστεύω πως και πριν δούλευε το μυαλό μου, τώρα τι πρέπει να γίνει δηλαδή; Να το τουρμπίσω για να ανοίγει καλύτερα;

Μετατρέψτε την μιζέρια και την απογοήτευση σε θυμό. Ίσως να έχει καλύτερα αποτελέσματα.

Και για να ξεκαθαρίσω κάτι. Δέχομαι οτι υπάρχει ένα μερίδιο ευθύνης σε όλους. Έστω και ελάχιστο στον καθένα. Οι όποιες συνέπεις όμως δεν είναι αναλογικές της ευθύνης.

Εχετλαίος
13/05/2010, 03:21
Mπράβο Evi!
Εύγε!

:wave2:

XJR_Billy
13/05/2010, 03:22
Evi ωραίο ποστ...:beer: :beer:

BELZEBOYLIS
13/05/2010, 03:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από bikerted
(η πεθερά σου είναι???) :look:

:(



δυστυχώς είναι η κακιά πεθερά όλων μας …:wave2:

TROOPER
13/05/2010, 04:09
θελω τοσο ΜΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ να καφρεψω!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

menelaos46
13/05/2010, 04:11
θελω τοσο ΜΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ να καφρεψω

+1

QSpec
13/05/2010, 04:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
θελω τοσο ΜΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ να καφρεψω!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Μόνο λόγια είσαι. :blush:

(Προσπαθώ να ξυπνήσω το τέρας.)

TROOPER
13/05/2010, 04:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από QSpec
Μόνο λόγια είσαι. :blush:

(Προσπαθώ να ξυπνήσω το τέρας.)

υπαρχουν σκοτεινες και υποπτες δυναμεις που για ανεξηγητους λογους με κανουν να καταπιεζω τον εαυτο μου εδω μεσα.

μαλλον ετσι κατεβαινουν οι χρονοι στις πιστες :lol: :lol: :lol: :lol:

QSpec
13/05/2010, 04:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
υπαρχουν σκοτεινες και υποπτες δυναμεις που για ανεξηγητους λογους με κανουν να καταπιεζω τον εαυτο μου εδω μεσα.

μαλλον ετσι κατεβαινουν οι χρονοι στις πιστες :lol: :lol: :lol: :lol:

Συμφωνία με τον διάβολο για μερικά χιλιοστά του δευτερολέπτου γρηγορότερος; Σε έριξε Γιώργο! :a029:

Ο BELZEBOYLIS θα σου προσέφερε άνετα ολόκληρα δευτερόλεπτα.

TROOPER
13/05/2010, 04:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από QSpec
Συμφωνία με τον διάβολο για μερικά χιλιοστά του δευτερολέπτου γρηγορότερος; Σε έριξε Γιώργο! :a029:

Ο BELZEBOYLIS θα σου προσέφερε άνετα ολόκληρα δευτερόλεπτα.

:nono:

για δευτερολεπτα μιλαω κι εγω :winka:

gcrook
13/05/2010, 04:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Το λέω με πλήρη συνείδηση του τι λέω. Για τα επόμενα 30-40 χρόνια στην Ελλάδα και όχι μόνο ΔΕΝ υπάρχει καμία ελπίδα. Τιτλοποιήθηκε και αυτή στα χρηματιστήρια του πλανήτη μόνο που η μετοχή έπεσε στο 0. Αυτό είναι το χειρότερο που θα έχουν να αντιμετωπίσουν τα παιδιά μας. Μια ζωή χωρίς καμία ελπίδα.

Μακάρι να μπορούσα να συμμεριστώ την άποψη αυτών που πιστεύουν ότι υπάρχει ακόμα ελπίδα.

Μην στεναχωριεσαι.
Σε 30-40 χρονια δεν ξερουμε καν αν θα υπαρχει ελπιδα για τον πλανητη. :p

maria k.
13/05/2010, 05:53
μολις διαβασα το post σου μου ηρθε κατι αλλο στο μυαλο...


Του μέλλοντος οι μέρες στέκοντ' εμπροστά μας
σα μιά σειρά κεράκια αναμένα -
χρυσά, ζεστά, και ζωηρά κεράκια.

Οι περασμένες μέρες πίσω μένουν,
μια θλιβερή γραμμή κεριών σβησμένων·
τα πιο κοντά βγάζουν καπνόν ακόμη,
κρύα κεριά, λιωμένα, και κυρτά.

Δεν θέλω να τα βλέπω· με λυπεί η μορφή των,
και με λυπεί το πρώτο φως των να θυμούμαι.
Εμπρός κυττάζω τ' αναμένα μου κεριά.

Δεν θέλω να γυρίσω να μη διω και φρίξω
τι γρήγορα που η σκοτεινή γραμμή μακραίνει,
τι γρήγορα που τα σβυστά κεριά πληθαίνουν.

Κωνσταντίνος Π. Καβάφης

BELZEBOYLIS
13/05/2010, 06:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από QSpec
Συμφωνία με τον διάβολο για μερικά χιλιοστά του δευτερολέπτου γρηγορότερος; Σε έριξε Γιώργο! :a029:

Ο BELZEBOYLIS θα σου προσέφερε άνετα ολόκληρα δευτερόλεπτα.



αν σπάσω και κανένα ποδάρι ,θα τερματίσει πρώτα ο Γιώργος και μετά θα ξεκινήσουν οι άλλοι ....:lol: :wave2:

TROOPER
13/05/2010, 06:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
αν σπάσω και κανένα ποδάρι ,θα τερματίσει πρώτα ο Γιώργος και μετά θα ξεκινήσουν οι άλλοι ....:lol: :wave2:

ευκολακι !!!!

και μετα σε κανω καλα εγω ρε.μη μασας!

:lol:

BELZEBOYLIS
13/05/2010, 06:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ευκολακι !!!!

και μετα σε κανω καλα εγω ρε.μη μασας!

:lol:


Σύμφωνα με τις γραφές ,έχω πολλά ,οπότε μην μασάς … :lol: :wave2:

TROOPER
13/05/2010, 06:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Σύμφωνα με τις γραφές ,έχω πολλά ,οπότε μην μασάς … :lol: :wave2:

Leave the world of mortals to walk into the mist to stalk unto the other side
Plains of otherness
The utter emptiness
Where time have ceased and dark and light collide
Crossing the river of death and water cold
Slowly walking up the bridge
The jewelled bridge I walk for what seems a lifetime
In the night it's jewels glow
There on the other side
On shore of no return
The one for me awaits
Cannot avoid the eyes
In which the fire burns
Comed this far it is too late
And He calls my name
First a whispering then louder
And he wants me to follow
And to Enter the Eternal Fire......
I walk this endless night
His eyes the only light
Repeatedly he whispers my name
Fingers move and twist
Through crimson thick dark mist and voices cry of agony and pain
Close now to his kingdom
The bleak world dark and still
I follow the voice whispering my name
Approach the gate of sin
Opened up to let me in and there, He stand in flames
The price now I must pay for eternity my soul his claim
For years of pleasures, victory and gold
The one who stand in flames
Now rise and walk my way and reach out for my soul
And He calls my name
First a whispering then louder
And he wants me to follow
And to fall down. The Eternal Fire......
I stand at the jaws of the pit
The heat scorch my flesh
The fall seem never to end
My hair burn
My eyes can't see
The flames slowly eat my soul
The pain tears my mind
Hear my cries oh Lord
Have mercy oh Lord
This can't be
Raging flames all over me
Inferno of heat
Oh no, oh no, oh noooooo, noooooo, noooooo..

:evil: :evil: :evil: :evil:

dimr1
13/05/2010, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από QSpec


Και για να ξεκαθαρίσω κάτι. Δέχομαι οτι υπάρχει ένα μερίδιο ευθύνης σε όλους. Έστω και ελάχιστο στον καθένα. Οι όποιες συνέπεις όμως δεν είναι αναλογικές της ευθύνης. [/B]

Συμφωνούμε απόλυτα. Παρόλα αυτά δεν νομίζω κανείς στην Ελλάδα να περίμενε να εξελιχθούν διαφορετικά τα πράγματα όταν θα έφτανε η ώρα της πληρωμής. :beer:

tai
13/05/2010, 10:31
επερασαμ' ομορφα ομορφα ομορφα
επαρασαμ' όμορφα ετούτη την βραδιά:a022: :a49:

devil's animal
13/05/2010, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
επερασαμ' ομορφα ομορφα ομορφα
επαρασαμ' όμορφα ετούτη την βραδιά:a022: :a49:


+649
:lol: :lol: :lol: :lol:

nikos1400
14/05/2010, 07:52
ωραιο:smilea: