PDA

View Full Version : Οι κάμερες της Αττικής Οδού



McGyver
13/05/2010, 05:07
Το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη...


197660

Shaolin Monk
13/05/2010, 05:36
http://www.youtube.com/watch?v=FJBiQAooRbQ


:wave2:

gixxerpap
13/05/2010, 05:36
χθές δε μπορούσες να το βάλεις, ε? :mad:

TROOPER
13/05/2010, 05:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
χθές δε μπορούσες να το βάλεις, ε? :mad:

:lol: :lol: :lol:

πηρες ποζα τουλαχιστον ?

blackbusa
13/05/2010, 05:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
χθές δε μπορούσες να το βάλεις, ε? :mad:

:confused: :confused: :confused:

χτες τις βαλανε τις καμερουλες η χτες περασες για πρωτη φορα απο ΑΟ....???

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Shaolin Monk
13/05/2010, 05:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:lol: :lol: :lol:

πηρες ποζα τουλαχιστον ?


Σελεμπριτι ενα πραμα...:rotflmao:

Nostra
13/05/2010, 05:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη...

μια που έχεις χρόνο να κρατάς σημειώσεις πάνω στη μηχανή ...

ρε φίλε, την επομενη βγάλε και καμιά φωτογραφία στα επίμαχα σημεία... το μπλοκάκι άστο πάνω στο ρεζερβουάρ ... δε θα το πάρει ο αέρας...

:D :D

McGyver
13/05/2010, 06:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
μια που έχεις χρόνο να κρατάς σημειώσεις πάνω στη μηχανή ...

ρε φίλε, την επομενη βγάλε και καμιά φωτογραφία στα επίμαχα σημεία... το μπλοκάκι άστο πάνω στο ρεζερβουάρ ... δε θα το πάρει ο αέρας...

:D :D

Έχει πλευρικούς ανέμους ρε στην Αττική Οδό, θα το χάσω το blockάκι...

gixxerpap
13/05/2010, 06:13
μπα εγω ήμουν νομιμότατος όπως πάντα!:p ο κολλητός που δεν κρατήθηκε στο τέλος της περιφερειακής, βγαίνοντας για Καρέα, πρέπει να συμμετείχε στην απόσβεση της Νο 9 :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

βέβαια τα όρια που αναφέρονται πιο πάνω δεν παίζουν .... αν γράφανε με αυτά τα όρια, μόνο χθές θα έπρεπε να μαζέψω 7-8 κλήσεις ...

koulis19
13/05/2010, 06:47
Γιατι αραγε εχετε σημειωσεις για τις καμερες στην Αττικη οδο?Σας τυφλωνουν στα ματια?:lol: :lol:

manhunter
13/05/2010, 07:45
Νταξ. τόσα χρόνια που περνάω την περιφερειακή υμηττού, λογικά θα έπρεπε με τις κλήσεις να μου έχουν κάνει στην έξοδο αδριάντα...
Αλλά δεν...
Ναδα...
Καμμία κλήση.....
Ευτυχώς...


:D :D :D :D :D

McGyver
13/05/2010, 12:21
Την υπ' αριθμόν 5 της λίστας την επιβεβαιώνω.
Είναι ακριβώς στο σημείο Α39,5 στην υπέργεια πινακίδα...

devil's animal
13/05/2010, 12:33
δεν νομιζω να λειτουργουν αυτες...

εχω περασει και εγω αρκετες φορες με την πινακιδα να φαινεται κανονικα και δεν εχει συμβει τιποτα...
παντως καλο ειναι να τις ξερουμε...
:wave2:

drspeed
13/05/2010, 13:23
Βάλτε τις κάμερες στο gps σας και τέλος

http://index.pois.gr/SpeedCameras.aspx

matas
13/05/2010, 14:30
βασικα οι καμερες αυτες πρεπει να ειναι για διαχειριση κυκλοφοριας και οχι για να δινουν "κοστουμια", για να βλεπουν τι κινηση εχει αν εχει γινει κανενα ατυχημα κλπ

fzr1000exup
01/06/2010, 04:36
Οι κάμερες είναι τοποθετημένες επάνω στις ταμπέλες με τις φωτεινές ενδείξεις (οι μαύροι πινάκες- από την πίσω μεριά) είναι κάτι άσπρα ορθογώνια κουτιά, και είναι μονό και μονό για κλήσεις. Άπλα νομίζω πως φωτογραφίζουν από 160 κμ και πάνω .Με κάθε επιφύλαξη.

Τέτοιες έχει :

1) προς αεροδρόμιο πριν τον ΑΛΦΑ , και στο έλα προς Αθήνα μετά τον ΑΛΦΑ .
2) επίσης και στο πήγαινε προς Ελευσίνα και στο έλα στο τελευταίο τούνελ που είναι και μεγάλο πριν μπεις και από τα δυο ρεύματα. (ΛΙΟΣΙΑ νομίζω) .
3) στην Ελευσίνα με το που βγαίνεις από το τούνελ προς Αθήνα

Προσοχή και στο περιφερικό Υμηττού έχουν τοποθετήσει και εκεί. Δεν θυμάμαι τα σημεία .Πάλι επάνω στους μαύρους πινάκες με τις φωτεινές ενδείξεις.

McGyver
01/06/2010, 04:38
Όλες οι θέσεις είναι επιβεβαιωμένες μία προς μία (τις κοίταξα το περασμένο ΣΚ).

Υπάρχουν και κάμερες στο πλάι του δρόμου ή πάνω στη νησίδα (π.χ. στην είσοδο από Ελευσίνα ή στα ΣΕΑ του Ασπρόπυργου).

adam_tsouk
01/06/2010, 16:50
εγω παντως ποτε δεν θυμαμαι ολες τις καμερες... αλλα θυμαμαι οτι κυκλοφορουν ΙΧ-ηδες μπατσακια και σε αποθανατιζουν μια χαρα (επιβεβαιωμενο) :D

GABBER
01/06/2010, 17:34
Παμε για sticky ????

dmf
03/07/2010, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
http://www.youtube.com/watch?v=FJBiQAooRbQ


:wave2:

να σε ρωτησω. Αυτο ειναι καλο μονο για τις καμερες σωστα; Γιατι αν υπαρχει μπλοκο και σε πιασει να τρεχεις και δει οτι εχεις και μηχανισμο δεν σε γαμ@ει κανονικα;

Tpap
03/07/2010, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
να σε ρωτησω. Αυτο ειναι καλο μονο για τις καμερες σωστα; Γιατι αν υπαρχει μπλοκο και σε πιασει να τρεχεις και δει οτι εχεις και μηχανισμο δεν σε γαμ@ει κανονικα;

Σαφώς.
Αυτοφωράκι ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ και η μηχανή φορτώνεται επιτόπου ωσάν παλιοσίδερα σε ντάτσουν γύφτου...

(κοπάναγε την πινακίδα με το γκλόμπ για να τσεκάρει αν έκλεινε...)


ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΉ ορισμένοι μάγκες ΔΕΝ σταματάνε στα μπλόκα (γιατί δεν έχουν πινακίδα/δεν την έχουν σε προβλεπόμενη θέση) έχω να σας πώ πλέον ότι αλλάξανε και τον τρόπο που σε σταματάνε.

ΕΝΑ ή/και ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΟΛΙΚΆ καθετα στον δρόμο. Και τελείωσαν τα παραμύθια.
Έτσι ακριβώς προχΤΕ, σταματήσαν καλό φιλαράκι στο ολυμπιακό χωριό και του ''την φορέσανε'' ασΚημα... και για τρελά χλμ και για πινακίδα... :(

dmf
03/07/2010, 19:21
Η μηχανη γιατι ομως ρε φιλε; Κλεμμενη ειναι; Την πινακιδα οκ να την παρει, το διπλωμα επισης, τον οδηγο επισης :rotflmao: αλλα το οχημα απο που κι ως που; :confused:


Ξερουμε τί ποινη εχει κατι τετοιο; (χρηματικη; Φυλακη; ολικη αφαιρεση; κλύσμα; )

xrlantz
05/07/2010, 14:56
Σε μένα έφτασε αυτό με email προ 10ημέρου, οπότε keep in mind αμα θέλετε.

2 χρόνια καθημερινά, πρωί μεσιμέρι, Κατεχάκη-Περ.Υμηττού-Αεροδρόμιο και πίσω δεν έχω λάβει ραβασάκι, αλλα πλέον (και λόγω βενζίνης) δεν πάω και γυρεύοντας...

:wave2:

Φίλοι οδηγοί, έχουν τοποθετηθεί τα νέα σταθερά ραντάρ ταχύτητας στην Αττική Οδό.
(αρχίζει από τον άλλο μήνα - ή και λίγο νωρίτερα !!! )

Σταθερά Ραντάρ Ταχύτητας Αττικής Οδού
Επεξήγηση συμβόλων
ΧΘ= Χιλιομετρική Θέση

Β = ?
Υ = Υμηττός
Ρ = Ραφήνα
Χ = Χολαργός
Κ = Κατεχάκη
Μ = Μαρκόπουλο

SLVMS = Οι πράσινοι μεταλλικοί πίνακες που δίνουν ενημέρωση για όρια ταχύτητας και άνοιγμα ή κλείσιμο λωρίδων- μακρόστενοι)

MVMS = Οι μαύροι ηλεκτρονικοί πίνακες που δίνουν πληροφορίες για την κίνηση (μακρόστενοι)

Κάμερες Περιφερειακής Υμηττού - Ανά ζεύγη

ΧΘ - Ρ 7.1 (πλευρική κάμερα στο τούνελ)
ΧΘ - Υ 6.9 (πλευρική κάμερα - εμφανής)
ΧΘ - Χ 6.6 (κρυμμένη κάμερα στο SLVMS)
ΧΘ - Β 6.2 (κρυμμένη κάμερα στο SLVMS)
ΧΘ - Κ 3.0 (πλευρικό τοποθετημένο όμως στο MVMS του αντίθετου ρεύματος)
ΧΘ - Μ 3.0 (κρυμμένη κάμερα στο ΜVMS)
ΧΘ - Κ 0.6 (κρυμμένη κάμερα στο SLVMS)

Κάμερες Κεντρικής αρτηρίας Αττικής οδού
____________
Α = κατεύθυνση Αεροδρόμιο
Ε = κατεύθυνση Ελευσίνα
____________

ΧΘ - Ε 39.5 (κρυμμένη κάμερα στο ΜVMS) (ΣΕΑ Μεσογείων) - προς Ελευσίνα
ΧΘ - Α 39.5 (κρυμμένη κάμερα στο ΜVMS) (ΣΕΑ Μεσογείων) - προς Αεροδρόμιο
ΧΘ - Α 19.4 (κρυμμένη κάμερα στο SLVMS) (Δημοκρατίας) - προς Αεροδρόμιο
ΧΘ - Α 15.2 (κρυμμένη κάμερα στο SLVMS) (Μαύρη ώρα) - προς Αεροδρόμιο
(επιπλέον, μία προς Ελευσίνα - ιδε κατωτέρω)
ΧΘ - Ε 9.2 (πλευρικό αριστερά) (ΣΕΑ Ασπροπύργου) - προς Ελευσίνα

+ οι δύο κάμερες που υπήρχαν ήδη, δηλαδή :
μία, στην είσοδο της Αττικής Οδού από Ελευσίνα στο τέλος του τούνελ δεξιά και
μια, στο ύψος της εξόδου των Νέων Λιοσίων πριν το τούνελ της Μαύρης Ώρας προς Ελευσίνα, (κρυμμένη πίσω από το SLVMS)

ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

Να υπολογίσετε max (!) ΑΝΟΧΗ περίπου 20% πάνω από τα επιτρεπόμενα όρια ταχύτητας !

anwrimos
07/07/2010, 07:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Σαφώς.
Αυτοφωράκι ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ και η μηχανή φορτώνεται επιτόπου ωσάν παλιοσίδερα σε ντάτσουν γύφτου...

(κοπάναγε την πινακίδα με το γκλόμπ για να τσεκάρει αν έκλεινε...)


ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΉ ορισμένοι μάγκες ΔΕΝ σταματάνε στα μπλόκα (γιατί δεν έχουν πινακίδα/δεν την έχουν σε προβλεπόμενη θέση) έχω να σας πώ πλέον ότι αλλάξανε και τον τρόπο που σε σταματάνε.

ΕΝΑ ή/και ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΟΛΙΚΆ καθετα στον δρόμο. Και τελείωσαν τα παραμύθια.
Έτσι ακριβώς προχΤΕ, σταματήσαν καλό φιλαράκι στο ολυμπιακό χωριό και του ''την φορέσανε'' ασΚημα... και για τρελά χλμ και για πινακίδα... :(

αυτό είναι επιβεβαιωμένο? δεν σε αμφισβητώ απλά το ίδιο δεν θα πρέπει να κάνανε εάν έχεις τις αναδιπλούμενες βάσεις? ο ηλεκτρικός μηχανισμός είναι που τους ενοχλεί δηλαδή? αν τη πινακίδα την έχεις κανονικά κατεβασμένη όταν σε σταματήσουνε ποιός ο λόγος να σε πάνε αυτόφωρο? με την ίδια λογική όπως έχω τη δυνατότητα με την ηλεκτρική μόλις φύγω απο το μπλόκο να την κλείσω, το ίδιο μπορώ να κάνω και με την απλή αναδιπλούμενη βάση....

mourgakos
07/07/2010, 07:29
εγω προσωπικα τα γραφω ολα στα @@ μου και θα συνεχιζω να πηγαινω τοσα που το κοντερ τερματιζει!

ευχαριστω το φιλο μακη που μου αλλαξε ντιζα και τωρα με 3η γραφει 190,α ρε χτ αθανατο,πανω απο 300 στο χαλαρο!

Akatanomastos
07/07/2010, 07:38
:a18:

η απαντηση στα μετρα κασταστολης ειναι να τους "χτυπησουμε" απο μεσα και να ξερουμε που την στηνουν, και που εχει κάμερες




άλλωστε, για να μας τα παιρνουν ειναι όλα αυτα..



βίβα λα ρεβολουτιόν

McGyver
08/11/2010, 18:09
Σήμερα είδα μια καινούρια, στο ρεύμα προς Ελευσίνα, μεταξύ του tunnel της εξόδου Πεντέλης και της εξόδου για Λ. Κηφισίας.

Είναι σταθερή, σε στύλο δεξιά.
Πρέπει να μπήκε μέσα στο Σαββατοκύριακο, μέχρι την Παρασκευή δεν τη θυμάμαι.

Κατευθυνόμενος προς αεροδρόμιο, άστραψε δις.

Το όριο εκεί είναι 100 χ.α.ώ.

:wave2:

Tpap
08/11/2010, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Κατευθυνόμενος προς αεροδρόμιο, άστραψε δις.:wave2:

Xαμογέλασες τουλάστιχον...???! :D

McGyver
08/11/2010, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Xαμογέλασες τουλάστιχον...???! :D

Γιάντα, εμένα έβγανε;

Ζεύκας
08/11/2010, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Xαμογέλασες τουλάστιχον...???! :D

η κάμερα ασχολήται με οχήματα που πηγαίνουν με πάνω από 100 χλμ/ωρα ;)

takis-kk
08/11/2010, 19:38
Χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο..
Καθημερινά με μοτο ή αυτοκίνητο κάνω τη διαδρομή Δουκ.Πλακεντίας - έξοδος προς Καρέα και τούμπαλιν.
Το πρωί με αρκετά πυκνή κίνηση , η ταχύτητα , όλων είναι γύρω στα 120 , μέ όριο 80 .
Στην επιστροφή , με λιγότερη κίνηση, σχεδόν το ίδιο.
Αυτό συμβαίνει τα τελευταία τουλάχιστον 4-5 χρόνια.
Κλίση δεν έχω πάρει.

Αν τις στείλουν μαζεμένες .. Φεύγω μετανάστης να εργασθώ σαν εργάτης στα χρυσωρυχεία της Νοτίου Αφρικής :wave2:


Μαζί με άλλους 100.000 νομάτους.

almat
23/10/2012, 20:48
5, 8, 9, 10, 11, 14 ισχυουν...

αλλα θελω να προσθεσω αλλη μια... στο αντιθετο ρευμα της 14, Χ.Θ. Β 6,25

taskon
23/10/2012, 22:13
το νου σας γιατι πλεον κυνηγανε. μου ηρθε κληση 350ε και 2 μηνες διπλωμα γιατι πηγαινα με 125 εκει που εχει οριο 70.ημερομηνια παραβασης 22 ιουλιου 2012:(

almat
01/11/2012, 22:06
εχει γινει χαμος! ιδια παραβαση και σε μενα! 350€ και δυο μηνες αφαιρεση διπλωματος! 112 στο οριο των 70, παραβαση μαιος 2012.. κι ο διοικητης μου ειπε οτι με εχουν πιασει και την επομενη μερα, οποτε αναμενω κι αλλη(ες)!!!

madtank
02/11/2012, 18:23
Επιβεβαιώνω την Χ 6,6 (Α/Α καταχώρησης Νο.13) την πλήρωσα 175 Ευρώ και αφαίρεση διπλώματος για 60 ημέρες, μετά από διάστημα 22 μηνών, από την ημερομηνία παράβασης. Η αττική οδός έχει καταντήσει φοροεισπρακτικός μηχανισμός για τους κατά τόπους δήμους. Αποφεύγεται την διέλευση, όταν το επιτρέπει ο χρόνος σας.

Ichigo
02/11/2012, 18:38
Τσεκάρετε κι εδώ (http://index.pois.gr/google.asp?SubCatID=98) για να έχετε μια πλήρη εικόνα. Από ότι συμπεραίνω ευτυχώς που το δρομολόγιο περιφερειακή Υμηττού δε συμπεριλαμβάνεται στα γούστα μου! :sick: