PDA

View Full Version : τι να κανω.. καποια συμβουλη?



Σελίδες : [1] 2

sfigas
13/05/2010, 05:03
καλημερα αν και δεν ειναι τοσο καλη για εμενα.. ξυπνησα το πρωι με ενα αναπαντεχω τηλεφωνημα στην μητερα μ απο τον θειο μου.. μας ενημερωσε οτι ο μικρος μ ξαδερφος αγορασε μηχανη.. η ηλικια του 18,5 περιπου.. ειχε ενα παπακι το πουλησε και απο οτι ηξερα θα επερνε αυτοκινητο.. η μηχανη που πηρε? cbr 1000 tou 05. δεν ξερω τι να κανω.. δεν ακουει κανενα.. οι γονεις τους εχουν τρελαθει.. πως πουλαει καποιος ενα τετοια μηχανακι σε ενα παιδι που μολις τελειωσε το σχολειο..δεν ξερω τι να πω..τι να κανω..μ ερχεται να παρω τηλεφωνο τον τυπο που του την πουλησε να αρχισω να τον βριζω.. να ειναι καλα to facebook τον βρηκα.. εχω το τηλ τ και ολα τα στοιχεια.. αλλα και παλι νομικα δεν νομιζω να γινεται μιας και το μηχανακι τ εβαλε στο ονομα του..
καποια συμβουλη..καποια λυση.. δεν θελω να τον χασω..
συγνωμη για τον τροπο γραφης μ αλλα ειμαι εκνευρισμενος τερμα..

byron
13/05/2010, 05:06
Πλακα κάνεις? Τι να του κάνεις δλδ του πωλητή? Ενήλικος είναι ο ξάδελφος σου και υπεύθυνος και για την αγορά, αλλά και του ότι δεν έχει δίπλωμα.

Αντί να κάνεις κάτι του πωλητή, δεν κάνεις κάτι για αυτόν που πιθανότατα του έδωσε τα λεφτά?

TROOPER
13/05/2010, 05:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πλακα κάνεις? Τι να του κάνεις δλδ του πωλητή? Ενήλικος είναι ο ξάδελφος σου και υπεύθυνος και για την αγορά, αλλά και του ότι δεν έχει δίπλωμα.

Αντί να κάνεις κάτι του πωλητή, δεν κάνεις κάτι για αυτόν που πιθανότατα του έδωσε τα λεφτά?

+ολα!

Nostra
13/05/2010, 05:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
.........καποια συμβουλη..καποια λυση.. δεν θελω να τον χασω..
συγνωμη για τον τροπο γραφης μ αλλα ειμαι εκνευρισμενος τερμα..

πρωτον εσυ 24 εισαι δε σε πηραν τα χρόνια... (εννοω μπορεις να καταλαβεις την καυλα του μικρου καλυτερα απο τους μεγαλυτερους)

δευτερον, αφου ο πιτσιρκας έιναι ενηλικας ας κοιταξουν οι γονεις να δουν στους ιδιους τι φταιει καθως η νοοτροπια και η αγνοια των παιδιων εν πολλοίς βαραίνουν τους κηδεμόνες

τρίτον, να τον πας να παρετε κρανος εξοπλισμο κλπ και να του κανεις δωρο το πρωτο riding school που θα γινει...

τεταρτον, εσυ με τον πωλητη δεν εχεις καμια δουλεια.. ουτε οι γονεις του μικρου αφου ειναι πανω απο 18

πεμπτον, αφου δεν εχει διπλωμα ο πιτσιρικας είτε να το κελιδωσει είτε να το πουλήσει είτε να το εχει μονο για πιστα... (φανταζομαι ομως ειστε στην επαρχια οποτε... ουτοπικό) αρα... πεστου πως θα τον μαζεψει η αστυνομια οταν τον πιασει...

εκτον... δε θα το χασετε επειδη πηρε 1000αρι... επειδη δεν εχει μυαλό ισως.. αλλά το όχημα δε φταιει...

McGyver
13/05/2010, 05:09
Κατανοώ τον εκνευρισμό σου και την ανησυχία σου, αλλά ο πωλητής όμως δε φταίει σε τίποτα και να τον αφήσεις ήσυχο γιατί θα μπλέξεις.

Κοίτα να μαζέψεις τον ξάδερφό σου και στην τελική δώσ' τον στην Τροχαία...

p@nos
13/05/2010, 05:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πλακα κάνεις? Τι να του κάνεις δλδ του πωλητή? Ενήλικος είναι ο ξάδελφος σου και υπεύθυνος και για την αγορά, αλλά και του ότι δεν έχει δίπλωμα.

Αντί να κάνεις κάτι του πωλητή, δεν κάνεις κάτι για αυτόν που πιθανότατα του έδωσε τα λεφτά?


+1



Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver


Κοίτα να μαζέψεις τον ξάδερφό σου και στην τελική δώσ' τον στην Τροχαία...


+1000


καλυτερα να σε λεει ρουφιανο και να ειναι ζωντανος, παρα να μην πεις τιποτα...δωσε τον στεγνα...

Nikos988
13/05/2010, 05:13
Κάρφωσέ τον στην τροχαία!!! Αποκλείεται να έχει δίπλωμα για 1000 κυβικά στα 18,5!!!
Πλάκα κάνουμε, αλλά για το δίπλωμα...έχει θέμα!!!
Μην προσπαθήσετε να τον αποτρέψετε από την οδήγηση. Θα το οδηγήσει θέλετε δε θέλετε.
Απλά προσπαθήστε να του εξηγήσετε ότι θα πρέπει να σκέφτεται όταν οδηγεί, ότι κάποιοι τον περιμένουν! Και να δείτε και το θέμα του εξοπλισμού ασφαλείας!

988

LiakosVstrom
13/05/2010, 05:13
φαντάζομαι τα λεφτά τα πήρε από τους γονείς για κουτί αλλά τους την έφερε και πήγε και πήρε μηχανή; καλό κουμάσι...

να τον δώσεις στην αστυνομία. :rotflmao: :rotflmao:

Shaolin Monk
13/05/2010, 05:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Κατανοώ τον εκνευρισμό σου και την ανησυχία σου, αλλά ο πωλητής όμως δε φταίει σε τίποτα και να τον αφήσεις ήσυχο γιατί θα μπλέξεις.

Κοίτα να μαζέψεις τον ξάδερφό σου και στην τελική δώσ' τον στην Τροχαία...

Και τι θα πει; Ειναι παρανομο να εισαι ιδιοκτητης 1000 αν εισαι 18,5 ετων; Το καλυτερο ειναι με καθοδηγηση να παει σε καποιο σχολειο και μετα οδηγηση με εμπειρη παρεα σε καποια πιστα.
Σιγα σιγανα μαθει να χαιρεται σωστα το εργαλειο χωρις να κυκλοφορει μεχρι το διπλωμα στο δρομο.

LiakosVstrom
13/05/2010, 05:16
τι λέτε μωρέ;;;;;;;

από παπί σε 1000άρι;;; :sick: :rolleyes:

edit. και δεν θα κυκλοφορεί τη μηχανή σε πίστα..... στο δρόμο θα την κυκλοφορεί και το γκάζι είναι γλυκό.... ακούω στοιχήματα σε πόσο καιρό θα φάει τα μούτρα του.

Εχετλαίος
13/05/2010, 05:17
Μίλησε με τον ίδιο και δώσε του αν μπορείς να καταλάβει.
Αν καταλάβει και το παροπλίσει το διαστημόπλοιο ή το πουλήσει καλώς.
Αν όχι στεγνό δώσιμο στην τροχαία. Καλύτερα ρουφ παρά μαυροντυμένος σε νεκροταφείο ή να σπρώχνεις αναπηρικό καροτσάκι και να ταίζεις με καλαμάκι.
:wave2:

SVX
13/05/2010, 05:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
καποια συμβουλη..καποια λυση.. δεν θελω να τον χασω..
συγνωμη για τον τροπο γραφης μ αλλα ειμαι εκνευρισμενος τερμα..

εσυ δεν ξερεις οτι απο 18 και πανω ο "ενηλικος" ειναι υπευθυνος για τις πραξεις και τις συνεπειες τους??


Αν δηλαδη ο ξαδερφακος σου γκαστρωνε καποια κοπελα θα πηγαινες κατευθειαν στους γονεις τις και θα εκανες παραπονα που την αμολησαν και ηταν προκλητικη..ε?


Αν πραγματικα ενδιαφερεσαι γι'αυτον , κοιτα να του μιλησεις για καλο εξοπλισμο(ΠΟΛΥ καλο)...και να τον καθοδηγησεις προς την Πιστα ....οσο γινεται

Και αν εισαι καλος ξαδερφος καντου δωρο ενα Safe Riding School... :winka:

p@nos
13/05/2010, 05:23
re paidia, μ'αρεσει που διαβαζω καθε τρεις και λγιο, να το παρει και να το χαρει στην πιστα...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


που μενετε ρε παιδια στο ρινγκ διπλα?

παραμυθιαζεστε ακομα μερικοι πως υπαρχουν πιστες στην ελλαδα?

μια πιστα υπαρχει και αυτη εινια στου διαολου τη μανα...
και ακομα σε αυτη, μονο το 0.1% των ςς εχουν μπει εκει μεσα(το πολυ μια φορα το χρονο)...



και λετε μερικοι οτι εινα θεμα εξοπλισμου...τι να κανει ο εξοπλισμος, αμα δωσεις σε εναν παντελως ασχετο μηχανη με αναλογια κιλων ανα ιππο σχεδον 1:1?

και μαλιστα στους χειροτερους δρομους που θα μπορουσε να την οδηγησει κανεις?


τεσπα, οπως αναφερθηκε, το προβλημα ξεκινησε απο αυτον που του εδωσε τα λεφτα...

στη συνεχεια αμα τον αγαπατε, δωστε τον στην αστυνομια...

sfigas
13/05/2010, 05:24
τον πηρα τηλεφωνο.. και μιλησαμε για καμποση ωρα..ταχα οτι ψαχνω να βρω κατι..του πεταξα οτι ακουσα οτι πηρε μηχανη..του λεω κρανος πηρες? μ λεει οχι ακομα.. ασφαλεια εβγαλες? μου λεει οχι ακομα.. τα χρηματα ηταν δικα του..απλα τα μαζευε..1 χρονο τωρα.. τι να πω..ο μικρος ειναι πολυ δυσκολη περιπτωση.. δεν ακουει κανενα.. και τρεχει..τουλαχιστον με το παπακι ετρεχε πολυ σε βαθμο που τον φοβομουν.. σκεφτομαι να παρω τον πωλητη και να τον αρχισω μπας και τον καταφερω να την παρει πισω.. ναι 24 ειμαι και εχω τρελα..ειχα απτα 20 μου ενα 400αρι αλλα σιγα σιγα εμαθα που φτανουν τα ορια μου.. παρολα αυτα το γκαζι ειναι γλυκο.. δεν το λυπασαι.. το βραδυ θα παω απτο χωριο.. θα τ παω και το κρανος που μου εμεινε αφου πουλησα την μηχανη.. ελπιζω να το φοραει.. τι να πω..δεν ξερω πως να τον κανω να αλλαξει γνωμη..ισως μονο με απειλες μεσω των γονιων του...

LiakosVstrom
13/05/2010, 05:25
μήπως εννούν την πίστα της Αττικής Οδού;;;

byron
13/05/2010, 05:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
η μηχανη που πηρε? cbr 1000 tou 05. δεν ξερω τι να κανω..

Κάντε λίγο υπομονή αφού πήρε cbr 1000 rr....
Σε λίγο καιρό θα μείνει από λάδια, ή από πηνία και θα ησυχάσετε :rotflmao: :bawl: :lol: :rotflmao:

sfigas
13/05/2010, 05:27
παιδια περα απο την πλακα... καποια σοβαρη συμβουλη ζητησα...

Εχετλαίος
13/05/2010, 05:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
... καποια σοβαρη συμβουλη ζητησα...

Kαι έλαβες και σοβαρές.
Δώσε τον! Στεγνά! Αν κωλώνεις πε μου στοιχεία να τον δώσω εγώ!

kalesin
13/05/2010, 05:30
σπαστη

Shaolin Monk
13/05/2010, 05:30
Το βασικο προβλημα ειναι να μην εμπλακει σε καποιο ατυχημα και να ειναι παρανομος. Μεχρι πριν απο μερικα χρονια οι παλιοτεροι βγαζαμε απεριοριστο διπλωμα στα 18. Ομως δεν σκοτωθηκαμε ολοι. Ειναι πολυ μακαβριο να διαβαζω καθε φορα οτι καποιος θα γινει κομματια επειδη ειναι νεος οδηγος. Καλυτερα να τονν εχει απο κοντα, οποτε θα ακουσει και καποια συμβουλη. Και ποτε δεν καταλαβα γιατι καποιος σκοτωναται μονο με τα SS. Αν εισαι ανεγκεφαλος σκοτωνεσαι και με σκουτερ, 400, ΧΤ και οτι να'ναι. Μονο που εκει δεν θα τα γραφατε αυτα τα πενθιμα.

Εχετλαίος
13/05/2010, 05:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
σπαστη

Πολύς θόρυβος. Καλιά στουπί και παραφίνη :D

sfigas
13/05/2010, 05:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
σπαστη

παιδια ειπαμε κατι σοβαρο..το να τον δωσω και να προσπαθηση να ξεφυγει με ασχημα αποτελεσματα ισως δεν ειναι καλη συμβουλη.. δεν ξερω τι να κανω για ν τν μεταπεισω.. ισως λογια..αλλα και παλι λογια στα αυτια 18χρονου απλα μπαινουν και βγαινουν

Εχετλαίος
13/05/2010, 05:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Και ποτε δεν καταλαβα γιατι καποιος σκοτωναται μονο με τα SS.

Όχι μόνο με SS αλλα δεν ελέγχονται το ίδιο από έναν άπειρο οδηγό τα 10 άλογα ενός παπιού με τα 150 ενός SS.
Ε;

Nostra
13/05/2010, 05:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
παιδια ειπαμε κατι σοβαρο..το να τον δωσω και να προσπαθηση να ξεφυγει με ασχημα αποτελεσματα ισως δεν ειναι καλη συμβουλη.. δεν ξερω τι να κανω για ν τν μεταπεισω.. ισως λογια..αλλα και παλι λογια στα αυτια 18χρονου απλα μπαινουν και βγαινουν

mia χαρα σοβαρο ειναι το "σπάσ' τη"!

1000αρι σε χωριό με αγνοια, χωρις εξοπλισμο, σου εχουμε πει τοσα ... το μονο που ακους ειναι γιατι του την πουλησε ο αλλος?

αν φοβασαι οτι θα σκοτωθεί και δε νοιωθει ο πιτσιρικας ... βαλτης φωτιά και κάψτην...

LiakosVstrom
13/05/2010, 05:34
θες σοβαρή απάντηση;;;; ας τα βγάλουν πέρα οι γονείς του.


ΑΛΛΙΩΣ... πάρε ένα τέτοιο (http://www.roadbikebitz.com/images/products/Security/GK999966_Kryptonite_New_York_Chain_Lock.jpg) και κράτα το κλειδί.

sfigas
13/05/2010, 05:36
και τετοια να του βαλουμε θα το σπασει.. ειχε βαλει ο αδερφος του που σπουδαζε στην πατρα στο z750 μια τετοια και την ανοιξε...για να παρει την μηχανη βολτα.. τι να πω..δεν ξερω...

LiakosVstrom
13/05/2010, 05:37
καλό παιδί.. να το χαίρεστε...

τι να κάνεις τότε... άστον να φάει το κεφάλι του.
γιατί έτσι όπως μας τα λες μόνο με σφαλιάρες στρώνει.

Shaolin Monk
13/05/2010, 05:38
Όχι μόνο με SS αλλα δεν ελέγχονται το ίδιο από έναν άπειρο οδηγό τα 10 άλογα ενός παπιού με τα 150 ενός SS.
Ε;




Γιατι βαζεις απαραιτητα το παπι;
Αν αγοραζε ενα RGV δεν θα μπορουσε να σκοτωθει με αυτο;

Το προβλημα δεν ειναι τοσο τα κυβικα οσο το οτι κανεις δεν μαθαινει στα παιδια να σεβοντε το δρομο και τους αλλους γυρω τους που μπορει να τους παρουν στο λαιμο τους...

Εχετλαίος
13/05/2010, 05:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Το προβλημα δεν ειναι τοσο τα κυβικα οσο το οτι κανεις δεν μαθαινει στα παιδια να σεβοντε το δρομο και τους αλλους ...


...και τους νόμους που λένε ότι στα 18 ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΟΔΗΓΑΣ ΤΟΣΑ KW
E;
:wave2:

LiakosVstrom
13/05/2010, 05:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Όχι μόνο με SS αλλα δεν ελέγχονται το ίδιο από έναν άπειρο οδηγό τα 10 άλογα ενός παπιού με τα 150 ενός SS.
Ε;

Γιατι βαζεις απαραιτητα το παπι;
Αν αγοραζε ενα RGV δεν θα μπορουσε να σκοτωθει με αυτο;

Το προβλημα δεν ειναι τοσο τα κυβικα οσο το οτι κανεις δεν μαθαινει στα παιδια να σεβοντε το δρομο και τους αλλους γυρω τους που μπορει να τους παρουν στο λαιμο τους...

και με ποδήλατο μπορείς να σκοτωθείς... απλά όσο πιο πολλά τα αλόγατα.. τόσο μεγαλύτερες οι πιθανότητες.

sfigas
13/05/2010, 05:41
ουτε με ξηλο στρωνει.. το ξηλο δεν ειναι λυση.. λυση ισως ειναι η αντιδραση απο τους γονεις του.. να του πουν δλδ οτι οπως μας γραφεις τοτε ξεχνα τα παντα και απο εμας.. τερμα το χαρτζιλικι..τερμα τα παντα.. τερμα ακομα και το σπιτι που σου παρεχουμε..αντιδραση στην αντιδραση.. ισως ειναι η μονη λυση...

Cpt. Haddock
13/05/2010, 05:43
ξανασπαω τη σιωπή μου

Αιθεροβατείτε (αν και με καλές προθέσεις)

18χρονος, 1000αρι, Λευκάδα.

Και μιλάτε για νομιμότητα, κράνος, πιστα.

Νομιμότητα στην επαρχία ειναι αγνωστη λέξη σχεδον στα πάντα (βαρύ αλλα έτσι ειναι) και ειναι γνωστο οτι οι τοπικοι τροχαίοι δε γράφουν για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο.

Κράνος... Γιατί να βάλει - φοράει κανένας; Κράνος εκεί ειναι "αυτο το στρΟγγυλο πραμα που φοράνε οι τουρίστες στα σκουτερ για να μη χτυπάνε"

Πιστες. Ναι βεβαίως, μιλάμε παντα για το Νυδρί-Περιγιάλι και το Βλυχο-Βουρνικά, αντε και την Αναβαση Χαραδιάτικων



Στο μονο που να ελπίζουμε ειναι η καλή τυχη

zephyr1
13/05/2010, 05:44
Καλοταξιδο,καλα χιλιομετρα.:beer:

LiakosVstrom
13/05/2010, 05:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
ουτε με ξηλο στρωνει.. το ξηλο δεν ειναι λυση.. λυση ισως ειναι η αντιδραση απο τους γονεις του.. να του πουν δλδ οτι οπως μας γραφεις τοτε ξεχνα τα παντα και απο εμας.. τερμα το χαρτζιλικι..τερμα τα παντα.. τερμα ακομα και το σπιτι που σου παρεχουμε..αντιδραση στην αντιδραση.. ισως ειναι η μονη λυση...

να σε ρωτήσω κάτι που έχω απορία; πως μάζεψε 6000-7000 γιούρια που έχει ένα τέτοιο μτχ σε ένα χρόνο 17-18 χρονών παιδί;

LiakosVstrom
13/05/2010, 05:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ξανασπαω τη σιωπή μου

δεν ξέρω τι έχει γίνει...

αλλά I miss you :blush: :a07:




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sfigas
13/05/2010, 05:47
Επι ενα χρονο δουλευει σε ενα εστιατοριο σερβιτορος.. και η πλακα ειναι οτι την προηγουμενη εβδομαδα που πηγα στο χωριο ειχε αγορασει ενα καταπληκτικο ποδηλατο για βολτες οπως μ ειπε.. εδω κοιταζε και αυτοκινητο..τι να πω..

Shaolin Monk
13/05/2010, 05:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
δεν ξέρω τι έχει γίνει...

αλλά I miss you :blush: :a07:




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



+1000
και ας μην τον εχω γνωρισει απο κοντα...:blush:

ggs
13/05/2010, 05:49
Όταν είχε το παπάκι δεν ανησυχούσατε ?? λίγα κυβικά , λίγος κίνδυνος ???

Τέλος πάντων , ο πιτσιρικάς είναι ΧΩΡΙΣ πείρα,ΧΩΡΙΣ δίπλωμα και ΧΩΡΙΣ ασφάλεια …
Άρα , είναι και ΧΩΡΙΣ ΜΥΑΛΟ μιας και στα 18 καταλαβαίνεις ότι το μέγεθος της μ@λ@λκι@ς που πας να κάνεις είναι μεγάλο… …

Θεωρητικά ΔΕΝ θα πρέπει να κυκλοφορεί …
Πρακτικά , θα κυκλοφορεί …

Ο πρώτος καιρός (θεωρητικά) δεν θα είναι τόσο επικίνδυνος , μιας και θα είναι χεσμενος από την μετάβαση παπι -1000 …

Καντε του δώρο κάνα σοβαρό κράνος ,εξοπλισμό κλπ και αρχίστε τον στο ψηστηρι …
Αν είναι τυχερός και βάλει και λίγο μυαλό , μπορεί μετά από 20 χρόνια να γράφει στο moto.gr και να συμβουλεύει τους πιτσιρικάδες να μην κάνουν μ@λ@κιες...

Shaolin Monk
13/05/2010, 05:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs

Αν είναι τυχερός και βάλει και λίγο μυαλό , μπορεί μετά από 20 χρόνια να γράφει στο moto.gr και να συμβουλεύει τους πιτσιρικάδες να μην κάνουν μ@λ@κιες...


:a024:

:rotflmao: :rotflmao:

sfigas
13/05/2010, 05:52
ggs απο τις πιο σωστες απαντησεις που δοθηκαν σημερα.. αυτο θα κανω..σκοπευω να παω απο εκει το απογευμα..να τον δω να του μιλησω.. στην αναγκη να του δειξω το σαιτ.. να δει τι του γραφεται ολοι..

koulis19
13/05/2010, 05:53
Τι λετε ρε παιδια?Να παει να τον καρφωσει στην Αστυνομια?Ειναι πραγματα αυτα?Μετα θα βγει και μπλεγμενο το παλικαρι.Αλλα απο την αλλη δεν πρεπει να οδηγει και αυτη τη μηχανη ακομα.Μια ειναι η λυση.Πηγαινε παρτου τα κλειδια το βραδι και ενημερωσε την αστυνομια οτι αμα παει και κανει διπλωμα κλοπης να κανουν τα στραβα ματια.Μετα απο 2 χρονια δωστου τη.Μεχρι τοτε καλες βολτες σε εσενα:beer:

Shaolin Monk
13/05/2010, 05:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
ggs απο τις πιο σωστες απαντησεις που δοθηκαν σημερα.. αυτο θα κανω..σκοπευω να παω απο εκει το απογευμα..να τον δω να του μιλησω.. στην αναγκη να του δειξω το σαιτ.. να δει τι του γραφεται ολοι..

+1000

LiakosVstrom
13/05/2010, 05:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
Επι ενα χρονο δουλευει σε ενα εστιατοριο σερβιτορος.. και η πλακα ειναι οτι την προηγουμενη εβδομαδα που πηγα στο χωριο ειχε αγορασει ενα καταπληκτικο ποδηλατο για βολτες οπως μ ειπε.. εδω κοιταζε και αυτοκινητο..τι να πω..


άρα... 1 χρόνο δούλευε. παρ'όλα αυτά... έξοδα 0 μιας και από ότι κατάλαβα τον χαρτζιλίκωναν και οι γονείς του. μάζεψε και την πήρε. εντάξει τι να πω... δεν χρειάζεται να σου πω ποιός φταίει τελικά έτσι;

Εχετλαίος
13/05/2010, 05:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
Τι λετε ρε παιδια?Να παει να τον καρφωσει στην Αστυνομια?Ειναι πραγματα αυτα?Μετα θα βγει και μπλεγμενο το παλικαρι.Αλλα απο την αλλη δεν πρεπει να οδηγει και αυτη τη μηχανη ακομα.Μια ειναι η λυση.Πηγαινε παρτου τα κλειδια το βραδι και ενημερωσε την αστυνομια οτι αμα παει και κανει διπλωμα κλοπης να κανουν τα στραβα ματια.Μετα απο 2 χρονια δωστου τη.Μεχρι τοτε καλες βολτες σε εσενα:beer:

Εσένα δε θυμάμαι να σου έστειλα από την καλή τσικουδιά...

Gandalf dr685sm
13/05/2010, 05:55
Θα στο πω ωμά... ώς 18χρονος εκείνος δεν μπορείς να κάνεις απολύτως τίποτα σχετικά με την μηχανή ΤΟΥ. Είναι στο όνομα ΤΟΥ , είναι περιουσία ΤΟΥ, την κάνει οτι θέλει.

Τι μπορείς να κάνεις;... καταγγελία στην τροχαία οτι το όχημα κινείται δίχως ασφάλεια (καμία ασφάλεια δεν σου βγάζει χωρίς δίπλωμα οδήγησης , αν το όχημα είναι στο όνομα σου), δίχως άδεια ικανότητας οδήγησης κτλ...

Αποτέλεσμα;

Δικαστήριο στον μικρό μέχρι να βγάλει δίπλωμα.... αφαίρεση πινακίδων .. καμπάνα 350+350 (δίπλωμα - ασφάλεια) + 350 πιθανώς για κράνος κτλ...

Ενα επίπονο μάθημα.

Gandalf

koulis19
13/05/2010, 05:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Εσένα δε θυμάμαι να σου έστειλα από την καλή τσικουδιά... :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

BELZEBOYLIS
13/05/2010, 06:03
απλά πες στους γονείς του ,να του πάρουν τα κλειδιά και να κλειδώσουν την μηχανή μέχρι να την πουλήσει....Αλλιώς σε λίγο θα έχεις έναν ξάδελφο λιγότερο .... :wave2:

camen
13/05/2010, 06:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ξανασπαω τη σιωπή μου

Αιθεροβατείτε (αν και με καλές προθέσεις)

18χρονος, 1000αρι, Λευκάδα.

Και μιλάτε για νομιμότητα, κράνος, πιστα.

Νομιμότητα στην επαρχία ειναι αγνωστη λέξη σχεδον στα πάντα (βαρύ αλλα έτσι ειναι) και ειναι γνωστο οτι οι τοπικοι τροχαίοι δε γράφουν για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο.

Κράνος... Γιατί να βάλει - φοράει κανένας; Κράνος εκεί ειναι "αυτο το στρΟγγυλο πραμα που φοράνε οι τουρίστες στα σκουτερ για να μη χτυπάνε"

Πιστες. Ναι βεβαίως, μιλάμε παντα για το Νυδρί-Περιγιάλι και το Βλυχο-Βουρνικά, αντε και την Αναβαση Χαραδιάτικων



Στο μονο που να ελπίζουμε ειναι η καλή τυχη


Και το Λευκαδα-Αγιος Νικητας ειναι πολυ καλη διαδρομη.Εχει και φρεσκια ασφαλτο απο Τσουκαλαδες και μετα...Εχει και κατι αλλες ορεινες διαδρομες που για supermoto ειναι τρελα ειδικα τον χειμωνα:smokin:


:beer: :wave2:

idi
13/05/2010, 06:41
εμενα μου κανει εντυπωση οτι ενας 18χρονος βρηκε λεφτα να αγορασει με μετρητά ενα cbr1000 με οικονομιες ενος χρονου...... νταξ καταραμένη κριση και αδικημένη επαρχια.... ενας 18χρονος αποταμίευσε περισσοτερα λεφτα σε ενα χρονο απο οσα εγω αποταμιεύω σε 3-4 χρονια με σκληρη οικονομια τυπου ΔΝΤ ....

δε μιλω αλλο γιατι ολο και καποιος βολεμένος θα θιχτεί....

kalesin
13/05/2010, 06:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
εμενα μου κανει εντυπωση οτι ενας 18χρονος βρηκε λεφτα να αγορασει με μετρητά ενα cbr1000 με οικονομιες ενος χρονου...... νταξ καταραμένη κριση και αδικημένη επαρχια.... ενας 18χρονος αποταμίευσε περισσοτερα λεφτα σε ενα χρονο απο οσα εγω αποταμιεύω σε 3-4 χρονια με σκληρη οικονομια τυπου ΔΝΤ ....

δε μιλω αλλο γιατι ολο και καποιος βολεμένος θα θιχτεί....

εσυ αν υποστηριζες κ τη σωστη ομαδα μπορει κ να σε εκανα παρεα λεμε

αυτο εβλεπα τωρα κ εγω..
κ καθομαι ο μαλακας στα ξενα κ μου γινεται ο πατος να για να ζησω

:beer:

koulis19
13/05/2010, 06:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi


δε μιλω αλλο γιατι ολο και καποιος βολεμένος θα θιχτεί.... Πως μας ξερεις,πως μας ξερεις:lol: :lol:

georgio
13/05/2010, 06:48
Ρε φίλε απ' ό,τι καταλαβαίνω μόνο εσύ κόπτεσαι για τον ξάδερφο σου επειδή τον αγαπάς και καλά κάνεις. Αλλά...

ΓΟΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ;;;

Και μετά απορούμε για τον κάθε άλλο που μπαίνει εδώ μέσα και ρωτάει αν μπορεί να οδηγάει χωρίς δίπλωμα. Τουλάχιστον αυτός σκέφτηκε τη μαλακία του αλλά σκέφτηκε πριν την κάνει να ρωτήσει και κανέναν άλλο...

Τι διάολο, τόσο μούλικο ήμουν εγώ ή τόσο αλάνια είναι εκεί στην επαρχία; Να φέρω χιλιάρι στο σπίτι μόλις έκλεισα τα 18; Της πόρνης θα 'χε γίνει. Δεν μπορούν να κάνουν οι γονείς του τίποτα;;; Τόσον καιρό που δούλευε δεν είχαν αναρωτηθεί ποτέ πόσα βγάζει και πως τα ξοδεύει;; Ξαφνικά βρέθηκε με 7.000 και οι γονείς του δεν ήξεραν τίποτα;; Κάποιος το 'πε παραπάνω: να ποιος φταίει!

Για τα τυπικά είναι 18 και ενήλικος κλπ. Χέστηκα! Κάψτε του τη, σπάστε τη, καλούπωστε την και τσιμέντωστε την! Και μετά άμα θέλει ας πάει να κάνει μήνυση στο πατέρα του...

Δηλαδή μέχρι τα χριστούγεννα ήταν παιδάκι και μπορεί να 'τρωγε και καμιά σφαλιάρα και τώρα είναι άντρας πολλά βαρύς και άμα γουστάρουμε; Πώς δεν τον έχουνε πετάξει έξω από το σπίτι ακόμα; Άλλοι παίρνουν ένα 125 ή 250 και σκάνε με κράνος και μπουφάν (εννοείται δίπλωμα) και γίνεται φασαρία στο σπίτι και έφερε 1000 και το κουβεντιάζουμε;;; Πραγματικά ώρες-ώρες απορώ πως σκέφτονται ορισμένοι άνθρωποι (στους γονείς του κυρίως αναφέρομαι) αν σκέφτονται δηλαδή...



Αν αποτύχουν όλα τα άλλα υπάρχει πάντα και η λύση της ζάχαρης. No Questions Asked 100% Money Back Guarantee. Λογικά τώρα δεν θα ξέρει και τίποτα, θα φτύνει ζάχαρη η εξάτμιση και δεν θα έχει πάρει πρέφα, ούτε το καπάκι των βαλβίδων δεν θα μείνει...
Όλα αυτά αν θέλετε να ζήσει ε; Αν σκέφτεστε τον κόπο που έκανε και κρίμα τα λεφτά κλπ πρέπει να το δείτε λίγο αλλιώς. Το μηχανάκι αργά ή γρήγορα θα το κλαίνε η ρέγγες. Το θέμα είναι να το κλαίει και ο ξάδερφος σου και να μην το κλαίτε μαζί με τον ξάδερφο σου...

Υ.Γ.: για μένα φταίει η πολιτεία, αφού δεν μου δίνεις δίπλωμα για αυτό το όχημα τότε δεν πρέπει να με αφήνεις να το έχω και στην κατοχή μου. Φταίει και αυτός που πούλησε το χιλιάρι σε 18χρονο παιδί. Πόσοι από εδώ μέσα θα το κάνατε; Πρέπει να υπάρχει και μια κοινωνική συνείδηση στον καθένα σαν άτομο, δεν είναι μόνο τα φράγκα. Ο πρώτος που θα έρθει με τόσα το πήρε. Εγώ δεν θα του το πούλαγα, θα έβρισκα δικαιολογία, οτιδήποτε, άλλαξα γνώμη ή θα το δώσω σε ένα φιλαράκι, οτιδήποτε.

makis206
13/05/2010, 06:49
Η μηχανή είναι δική του και δεν μπορεί να γίνει τίποτα γι'αυτό, δείξτε του ότι ενδιαφέρεστε για τη σωματική του ακεραιότητα και πάρτε τον με το μαλακό, δικοί του άνθρωποι είστε. Οι περισσότεροι σ'αυτή την ηλικία αντιδρούν περισσότερο όταν προσπαθούν να στους συνετήσουν με λάθος τρόπο. Πάρτε τον από κοντά, δείξτε του το ενδιαφέρον και την αγάπη σας γι'αυτόν, δείξτε του άσχημες εικόνες και βίντεο, σίγουρα θα τον βάλουν σε σκέψεις.. μιλήστε του για τον προστατευτικό εξοπλισμό και την ασφάλεια που προσφέρει.. δώστε του να καταλάβει ότι καβαλάει δύο ρόδες επικίνδυνες γι'αυτόν που μπορεί πολύ εύκολα να γίνουν θανατηφόρες.. δίπλωμα.. ασφάλεια.. απαραίτητα.

Δεν έχει σημασία να γράψω άλλα, πάρτε τον από κοντά με αγάπη κι όχι με τσαμπουκάδες, τρομάξτε τον όσο χρειάζεται για να καταλάβει, η κόντρα θα τον στείλει κατ'ευθείαν στη 1000άρα για να ξεχαστεί..

:beer:

kalesin
13/05/2010, 06:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Η μηχανή είναι δική του και δεν μπορεί να γίνει τίποτα γι'αυτό, δείξτε του ότι ενδιαφέρεστε για τη σωματική του ακεραιότητα και πάρτε τον με το μαλακό, δικοί του άνθρωποι είστε. Οι περισσότεροι σ'αυτή την ηλικία αντιδρούν περισσότερο όταν προσπαθούν να στους συνετήσουν με λάθος τρόπο. Πάρτε τον από κοντά, δείξτε του το ενδιαφέρον και την αγάπη σας γι'αυτόν, δείξτε του άσχημες εικόνες και βίντεο, σίγουρα θα τον βάλουν σε σκέψεις.. μιλήστε του για τον προστατευτικό εξοπλισμό και την ασφάλεια που προσφέρει.. δώστε του να καταλάβει ότι καβαλάει δύο ρόδες επικίνδυνες γι'αυτόν που μπορεί πολύ εύκολα να γίνουν θανατηφόρες.. δίπλωμα.. ασφάλεια.. απαραίτητα.

Δεν έχει σημασία να γράψω άλλα, πάρτε τον από κοντά με αγάπη κι όχι με τσαμπουκάδες, τρομάξτε τον όσο χρειάζεται για να καταλάβει, η κόντρα θα τον στείλει κατ'ευθείαν στη 1000άρα για να ξεχαστεί..

:beer:


Μακη μου στο τσακ προλαβαινεις.. ζητανε ειρηνιστες πυροσβεστες (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=103353), δινουν κ μηχανακι

makis206
13/05/2010, 06:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Μακη μου στο τσακ προλαβαινεις.. ζητανε ειρηνιστες πυροσβεστες (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=103353), δινουν κ μηχανακι

Κάτσε γιατί μου φαίνεται πως άναψα άλλες εστίες εγώ...:lol:

toyar
13/05/2010, 07:03
Δύσκολα τα πράματα:rolleyes:
Στα 18 η κόντρα και ο τσαμπουκάς δεν αποδίδουν γιατί προκαλούν μεγαλύτερη αντίδραση
Ο πιτσιρίκος είναι στραβά μαθημένος και αν του το κάψεις σε 6 μήνες θα έχει άλλο
Μόνο με μπαλαμούτι μπορεί να γίνει κάτι και με τη βοήθεια της αστυνομίας. Ζητήστε από τον τοπικό διοικητή να τον καλέσει στο τμήμα να του πει για ανώνυμες καταγγελίες και να τον ενημερώσει για πιθανά πρόστιμα, δίωξη των γονιών του ή ακόμα και κατάσχεση, πάντα με ωραίο τρόπο
Πάντως για μένα οι γονείς είναι ηθικοί αυτουργοί
:( :(

Dimos35
13/05/2010, 07:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Η μηχανή είναι δική του και δεν μπορεί να γίνει τίποτα γι'αυτό, δείξτε του ότι ενδιαφέρεστε για τη σωματική του ακεραιότητα και πάρτε τον με το μαλακό, δικοί του άνθρωποι είστε. Οι περισσότεροι σ'αυτή την ηλικία αντιδρούν περισσότερο όταν προσπαθούν να στους συνετήσουν με λάθος τρόπο. Πάρτε τον από κοντά, δείξτε του το ενδιαφέρον και την αγάπη σας γι'αυτόν, δείξτε του άσχημες εικόνες και βίντεο, σίγουρα θα τον βάλουν σε σκέψεις.. μιλήστε του για τον προστατευτικό εξοπλισμό και την ασφάλεια που προσφέρει.. δώστε του να καταλάβει ότι καβαλάει δύο ρόδες επικίνδυνες γι'αυτόν που μπορεί πολύ εύκολα να γίνουν θανατηφόρες.. δίπλωμα.. ασφάλεια.. απαραίτητα.

Δεν έχει σημασία να γράψω άλλα, πάρτε τον από κοντά με αγάπη κι όχι με τσαμπουκάδες, τρομάξτε τον όσο χρειάζεται για να καταλάβει, η κόντρα θα τον στείλει κατ'ευθείαν στη 1000άρα για να ξεχαστεί..

:beer:
Θα συμφωνήσω 100% με τον Μάκη, αλλά .... δε νομίζω ότι θα έχει κάποιο αποτέλεσμα.
Αυτό που είναι σημαντικό όμως να ειπωθεί (ή και να διαβάσει εδώ το παλικάρι αν μπει) είναι ότι ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ, ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ, ΜΗ ΒΑΛΕΙ ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗ ΕΠΑΝΩ.

catmaster
13/05/2010, 07:05
Η δική μου απορία αφορά όσους πρότειναν ως λύση τις απειλές , βρισιές , κλειδώματα , σπασίματα της μηχανής κολλήματα και άλλες παπάτζες ....



και η ερωτησή πολύ απλή .




ήσασταν ποτέ 18 ετών η κατευθείαν γίνατε -άντα ;;;

σε τέτοια ηλικία δεν κάνατε ποτέ μαλακίες εσείς ;;;

είχατε ποτέ καβαλήσει μηχανάκι δανεικό πιτσιρικάδες , να νιώσετε τη δύναμη που έχετε στο χέρι σας οι φλέβες σας να χτυπούν και το αίμα σας να βράζει ;; να καβαλήσετε δικάβαλο με μια κοπελίτσα που γουστάρατε και να πάτε βόλτα ;;;

είχατε μετά δουλέψει μια δυο και τρείς δουλειές και οικονομία πείνας με σκοπό να κάνετε τα όνειρά σας πραγματικότητα ;;;




και το πιο βασικό


έχετε καθίσει με σοβαρότητα να μιλήσετε σε ένα παιδί ;;; έχετε δοκιμάσει να του πάτε κόντρα δείχνοντάς του το δάχτυλο με το ύφος ξερόλα μεγάλου να δείτε άρνηση που θα φάτε ;;;




απορώ με το ύφος μερικών εδω μέσα .... ειλικρινά απορώ ...

georgio
13/05/2010, 07:20
Ήμουν και τώρα είμαι 24, αλλά δόξα το θεό το χρησιμοποιώ το ρετιρέ.

Έχω κάνει μαλακίες αλλά με 50άρι φίλου, αν ήμουν με τη cbr400rr του ίδιου φίλου τώρα μάλλον δεν θα ήταν ίδια τα πράγματα. Πρώτη φορά που με πήγε ένα πάνω-κάτω τάπα την κατεχάκη με τη cbr είχα κλάσει μέντες. Δεν τόλμησα να του τη ζητήσω γιατί ήξερα ότι δεν μπορώ να την πάω. Αλλά και να του τη ζήταγα δεν θα μου την έδινε γιατί επίσης ήξερε ότι δεν την έχω.

Τη μηχανή μου μόνος μου την πήρα, όπως και τον εξοπλισμό, όπως και το δίπλωμα και έτσι έσκασα και το είπα στους δικούς μου. Εννοείται ότι έγινε η σχετική κουβέντα.

Ή είναι παιδί ή είναι ενήλικος, πρέπει να αποφασίσουμε. Και τα πεντάχρονα παιδιά είναι και δεν δέχονται την άρνηση αλλά πρέπει να μάθουν ότι υπάρχει και το όχι...

Την ιστορία την βλέπω σαν το κόκκινο: πρέπει να υπάρχει παιδεία για να καταλάβει ο καθένας ότι δεν πρέπει να το περνάει για τους προφανείς λόγους. Αφού όμως δεν το έχει μάθει αυτό πρέπει με κάποιον τρόπο να αναγκαστεί να μην το περνάει, επίσης για τους προφανείς λόγους...

Άμα γράψει κάποιος εδώ μέσα το καλοκαίρι ότι του ήρθε ο τυπάς αγκαλιά σε μια στροφή και φύγανε μαζί στο γκρεμό μόνο αυτόν θα κατηγορήσετε; Κανένας δεν θα πει: "και οι γονείς του τι έκαναν;"

Tpap
13/05/2010, 07:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
έχετε καθίσει με σοβαρότητα να μιλήσετε σε ένα παιδί ;;; έχετε δοκιμάσει να του πάτε κόντρα δείχνοντάς του το δάχτυλο με το ύφος ξερόλα μεγάλου να δείτε άρνηση που θα φάτε ;;;

Άκη, αν έχεις καθίσει να μιλήσεις με 18χρονο σήμερα, θα έχεις διαπιστώσει φυσικά ότι τα ξέρει όλα.

Υπακοή, πειθαρχία, σεβασμός στους μεγαλλίτερους και κατανόηση είναι άγνωστες λέξεις.

Έμείς δεν είμασταν έτσι...ούτε οι φίλοι μου/συμμαθητές...όταν μίλαγαν οι μεγαλλίτεροι έκανες τουμπεκί ψιλοκομμένο, κοκκίνιζες και ΔΕΝ τολμούσες να αντιμιλήσεις.

Οι δάσκαλοι δέρναν άγρια και οι περισσότεροι γονείς το ίδιο.

''πηρα μηχανάκι και σας το έφερα,γουστάρετε ή όχι στα φρύδια μου''
και μετά θα ήσουν κρεμασμένος ανάποδα και θα δοκίμαζες κληματόβεργες στην πλάτη και ας ήσουν κοτζάμου μαντράχαλος και πιθανόν δυνατότερος και από τον Πατέρα σου.

Και εγώ απορώ με μερικούς γονείς, Άκη...δεν φταίνε τα παιδιά. Ποτέ δεν φταίξαν.

Cpt. Haddock
13/05/2010, 07:26
αφου ειδα φως και μπηκα

Μ@λακίες λετε για νουθεσίες κλπ μαγκες.

Μια ειναι η λύση. Λοβέρδος και Παπακωνσταντίνου. 7000 οικονομίες απο δουλειά σερβιτόρου σε 1 χρονο; Χμμμ.

Ενσημα; :evil:

Εκκαθαριστικό; :evil:

Πόθεν έσχες; :evil:


Αφήστε την τροχαία και πιαστε τις ΔΟΥ :a021:

sfigas
13/05/2010, 07:32
παιδια δεν ξερω.. ο καθενας σας εχει διαφορετικη αποψη.. αλλα και εμενα πραγματικα με αφησε αναυδο αυτο που εκανε.. δεν τ περιμενε κανεις..τεσπα.. η ουσια τωρα ειναι οτι το εχει το μηχανικι.. πως θα το διωξουμε ειναι το θεμα.. η αστυνομια ειναι μια καλη λυση... ισως και επιφοβη.. σε λιγο θα παω προς το χωριο..ελπιζω να με ακουσει..για καλο και για κακο θα παρω το κρανος μ μαζι.. αν δεν μακουσει τουλαχιστο να το φορεσει..

Meganecc
13/05/2010, 07:33
Το θέμα είναι απίστευτα δύσκολο και απαιτεί λεπτούς χειρισμούς.....

Εγώ θα είμαι όμως λιγάκι ριζοσπαστικός....

Πάρτον μια μέρα, και ανεβείτε μια βόλτα μέχρι το ΚΑΤ...Στα επείγοντα.....απλά να δει τι γίνεται εκεί έξω....!

Φιλικά

Γιώργος

sfigas
13/05/2010, 07:33
α και για του λογου το αληθες... 4500 την πηρε την μηχανη και οχι 6 η 7.
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/663432/

camen
13/05/2010, 07:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
παιδια δεν ξερω.. ο καθενας σας εχει διαφορετικη αποψη.. αλλα και εμενα πραγματικα με αφησε αναυδο αυτο που εκανε.. δεν τ περιμενε κανεις..τεσπα.. η ουσια τωρα ειναι οτι το εχει το μηχανικι.. πως θα το διωξουμε ειναι το θεμα.. η αστυνομια ειναι μια καλη λυση... ισως και επιφοβη.. σε λιγο θα παω προς το χωριο..ελπιζω να με ακουσει..για καλο και για κακο θα παρω το κρανος μ μαζι.. αν δεν μακουσει τουλαχιστο να το φορεσει..

ΑΝ επιτρεπεται για πιο χωριο μιλαμε?!:rolleyes:
Δεν εχει και καμια σημασια,απλη περιεργεια.

ΑΝ παντως δεν καταλαβαινει απο λογια μπορεις να τον πας μια βολτα απο τους ταφους του Μακη και του Σταθη,των συγχωρεμενων.Αν εισαι της πιατσας ξερεις για ποιους μιλαω.
Και οι 2 ηταν με χρονια εμπειριας και εξοπλισμο πολλων χιλιαδων.Αλλα το γλυκο γκαζι τους "εστειλε":( Κ δεν ειχαν μεταβει απο glx σε 1000.:nono:

Ισως τοτε καταλαβει...:beer:

georgio
13/05/2010, 07:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
α και για του λογου το αληθες... 4500 την πηρε την μηχανη και οχι 6 η 7.
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/663432/

Τι έγινε λόγω κρίσης φτηνήνανε τα 1000; :confused: Τόσο κάνουνε τα Hornet του 04-06 αναλόγως κατάστασης.

Μπας και σκορπίσει την άλλη βδομάδα και γίνει η δουλειά από μόνη της;

sfigas
13/05/2010, 07:53
μακαρι να σκορπισει φιλε..μακαρι..

georgio
13/05/2010, 08:04
Εγώ δεν καταλαβαίνω οι γονείς του πως το έχουν πάρει, το καταλαβαίνουν ότι είναι επικίνδυνο αλλά τον βλέπουν ως ενήλικο ότι δεν μπορούν να του επιβάλλουν την άποψη τους κλπ;

Υπάρχει κάπου μια συζήτηση που λέει πως είπατε στους γονείς σας ότι πήρατε μηχανάκι.
Ο ένας έβγαλε το πρώτο βράδυ στη γιαγιά του ή τη θεία του, στον άλλο έκανε μια βδομάδα να του μιλήσει η μάνα του κλπ. Αυτές είναι φυσιολογικές αντιδράσεις, και μιλάμε για άτομα με δίπλωμα και εξοπλισμό και ένα νορμάλ μηχανάκι, όχι ένα ΟΠΛΟ όπως είναι το cbr1000rr και όλα τα συναφή.
Ξέρει τι δυνατότητες έχει η μηχανή που πήρε; Την έχει δει να περνάει πόρσε με σούζα;

Καλό κουράγιο σε σένα φίλε μου γιατί καταλαβαίνω, όσο μπορώ, τη θέση σου, και μπράβο σου για τη στάση σου. :beer:

VALES
13/05/2010, 08:08
Δείξ΄του για αρχή μερικές Γιουτουμπιές με ατυχήματα μήπως και αρχίσει να φοράει κράνος και μπουφάν.
Και με το μαλακό όλες οι συμβουλές και οι αντιδράσεις γονιών και συγγενών, γιατί όπως είναι γνωστό η δράση φέρνει αντίδραση.

Akatanomastos
13/05/2010, 08:15
στην τροχαια, στην τροχαια..

θα του δειξουμε εμεις, θα δει τι θα παθει..:bigcry: :lol: :bigcry: :lol:


197683

ggs
13/05/2010, 08:25
...ρε τι διαβαζουμε σε μοτοσυκλετιστικό forum...

50cc ΟΚ (εχει μεγαλύτερη ασφαλεια και απο SAAB)..... .1000 ΚΑΚΟ...
βαλτης φωτια...
ξυλο και αποκληρωση απο τους γονεις...
να παει να δει τους κομματιασμενους...
καρφωστε τον...
ελεγχος του ποθεν εσχες του... ακου 4500 μηχανη..


ρε , τι καθομαστε και καβαλαμε μηχανες (μεγαλύτερες των 50cc) ... του σατανα πραγματα..

αλλα ξεχασα.... εμεις τις καβαλήσαμε μετα τα 30... μεχρι τοτε εκπαιδευόμασταν και προπονούμασταν... …

Nostra
13/05/2010, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
...... μεχρι τοτε εκπαιδευόμασταν και προπονούμασταν...


και εν τω μεταξυ έχουμε παρευρεθεί και σε καμιά 10αριά κηδείες ο καθένας μας * ....

και ειδικά στην επαρχία οι καταστάσεις είναι λίγο πιο wild σε σχέση με την ταχύτητα....

:rolleyes:


και δεν εννοώ την κηδεία της θειάς μου της μαγδάλως δυστυχώς...

ggs
13/05/2010, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
και εν τω μεταξυ έχουμε παρευρεθεί και σε καμιά 10αριά κηδείες ο καθένας μας * ....

και ειδικά στην επαρχία οι καταστάσεις είναι λίγο πιο wild σε σχέση με την ταχύτητα....

:rolleyes:


και δεν εννοώ την κηδεία της θειάς μου της μαγδάλως δυστυχώς...

Ναι ,αλήθεια είναι αυτό…
Όπως είναι αλήθεια ότι η μοτοσυκλέτα είναι ίσως το πιο επικίνδυνο μέσο μεταφοράς…
Όπως είναι αλήθεια ότι το μόνο πράγμα που μπορεί σίγουρα να σε γλιτώσει από το ατύχημα με μηχανή είναι η ΑΠΟΧΗ από την οδήγηση της …

Θα πρέπει λοιπόν να αποφασίσουμε ΤΙ θα λέμε στα νεα παιδιά…

Θα τους λέμε ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ, ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ???
όπως λένε οι καπνιστές στα παιδιά «μακριά από το τσιγάρο… εγώ την έκανα την μαλακια και προσπαθώ να το κόψω…»
θα τους τροφοδοτούμε την ψευδαίσθηση ότι η ασφάλεια της μοτοσυκλέτας είναι ανάλογη με τα κυβικά της ???

Nostra
13/05/2010, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Θα πρέπει λοιπόν να αποφασίσουμε ΤΙ θα λέμε στα νεα παιδιά…

Θα τους λέμε ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ, ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ???
όπως λένε οι καπνιστές στα παιδιά «μακριά από το τσιγάρο… εγώ την έκανα την μαλακια και προσπαθώ να το κόψω…»
θα τους τροφοδοτούμε την ψευδαίσθηση ότι η ασφάλεια της μοτοσυκλέτας είναι ανάλογη με τα κυβικά της ???

μη γενικεύουμε το θέμα σε παρακαλώ... δε μιλάμε γενικα για την είσοδο νεολαίων στο μοτοσυκλετισμό....

μιλάμε για συγκεκριμένο παραδειγμα με συγκεκριμένα στοιχεία και καταστάσεις....

και αν ο πιτσιρικάς αυτός δεν έχει τα μυαλά στο κεφάλι του τότε ή θα σκοτώσει ή θα σκοτωθεί (ειδικά το καλοκαίρι που θα πήξει το νησί από κόσμο) ...

και επιμένω ... πολλοί από εμάς καβαλήσαμε (πολύ παλιά, λιγότερα παλιά ή και σχετικά πρόσφατα) χωρίς δίπλωμα, μες στην καύλα, χωρίς κράνος και εξοπλισμό, χωρίς εκπαίδευση και riding schools, σε λιμανάκια και μεταμεσονύχτιες βόλτες...

και ΠΟΛΛΟΙ από εμάς σκοτώθηκαν στην πορεία και συνέβαλε στο να καταλάβουμε οι υπόλοιποι τη σημασία ορισμένων πραγμάτων ....

Shaolin Monk
13/05/2010, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
στην τροχαια, στην τροχαια..

θα του δειξουμε εμεις, θα δει τι θα παθει..:bigcry: :lol: :bigcry: :lol:




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Tpap
13/05/2010, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
και ΠΟΛΛΟΙ από εμάς σκοτώθηκαν στην πορεία και συνέβαλε στο να καταλάβουμε οι υπόλοιποι τη σημασία ορισμένων πραγμάτων ....

:a10: :( :(

Shaolin Monk
13/05/2010, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
ΠΟΛΛΟΙ από εμάς σκοτώθηκαν στην πορεία και συνέβαλε στο να καταλάβουμε οι υπόλοιποι τη σημασία ορισμένων πραγμάτων ....

Καταλαβαμε... Και λοιπον;

Εγω ακομα χανω καπου καπου φιλους και εχω και τωρα φιλο στο νοσοκομειο, μονο που τωρα πια οι φιλοι μου δεν ειναι 18χρονοι, ουτε οδηγουν με το τσοκαρο αλα 80ς. Και ομως ο κινδυνος ειναι καπου εκει εξω και μπορει να μας τη φυλαει και εμας ανα πασα στιγμη... Ειναι θεμα νοοτροπιας και τιποτα παραπανω. Μαθε σε καποιον να οδηγει σωστα και ολα τα αλλα ερχοντε μονα τους.

georgio
13/05/2010, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
...
Θα πρέπει λοιπόν να αποφασίσουμε ΤΙ θα λέμε στα νεα παιδιά…

Θα τους λέμε ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ, ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ???
...


Όχι, θα λέμε ναι στη μοτοσυκλέτα αλλά με το ΣΩΣΤΟ τρόπο. Το παπί->1000 ε δε νομίζω να διαφωνούμε ότι είναι λάθος... πόσο μάλλον για 18χρονο...

Η επικινδυνότητα είναι σχετική... σε αυτοκινητόδρομο ίσως είναι πιο επικίνδυνο το 50άρι από το 1000άρι.
Αλλά προφανώς όσο ανεβαίνουν τα κυβικά αλλάζει το πράγμα... από εκεί που τελίκιαζε στα 80 τώρα τα έχει για πλάκα... άμα ήταν όλα το ίδιο δεν θα υπήρχε και ο περιορισμός στο δίπλωμα... μην τα ισοπεδώσουμε όλα.

Είναι Super Sport, είναι φτιαγμένο για ένα σκοπό: να πάει όσο πιο γρήγορα γίνεται. Δεν είναι φτιαγμένο για κάτι άλλο. Εδώ τα 600ss περνάνε 1000 on-off. Το ξανάγραψα, είναι ΟΠΛΟ!

Σα μηχανή είναι και γαμώ της μηχανές, δεν είπε κανείς το αντίθετο. Τα χέρια τα οποία θα το χειριστούν είναι ανίκανα, σίγουρα τώρα, ενδεχομένως και για πάντα. Πόσοι μπορούν να πάνε ΤΑΠΑ ένα 1000ss;

p@nos
13/05/2010, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Καταλαβαμε... Και λοιπον;

Εγω ακομα χανω καπου καπου φιλους και εχω και τωρα φιλο στο νοσοκομειο, μονο που τωρα πια οι φιλοι μου δεν ειναι 18χρονοι, ουτε οδηγουν με το τσοκαρο αλα 80ς. Και ομως ο κινδυνος ειναι καπου εκει εξω και μπορει να μας τη φυλαει και εμας ανα πασα στιγμη... Ειναι θεμα νοοτροπιας και τιποτα παραπανω. Μαθε σε καποιον να οδηγει σωστα και ολα τα αλλα ερχοντε μονα τους.



ρε φιλε...ειναι σα να δινεις μπαζουκας σε καποιον που δε ξερει σημαδι ουτε με αεροβολο...



τι συγκρινουμε τωρα:sick:

koulis19
13/05/2010, 09:29
Λοιπον επειδω ειμαι στην ηλικια του παιδιου και ξερουμε ολοι πως σκεφτεται ενας 18χρονος,19χρονος,20χρονος.Ναι οντως ειναι μεσα στην πορωση και στην ταβλα οπως λετε αλλα πανω απο ολα προσωπικη μου γνωμη ειναι το πως σκεφτεται ο συγκεκριμενος νεος.Για παραδειγμα δεν πρεπει να επικεντρωθητε στο που βρηκε τοσα λεφτα για μηχανη αλλα στην ψυχολογια του.Και εγω ρε παιδια στο κατω κατω δουλευα ενα χρονο και ολο το μισθο τον εβαζα στην τραπεζα χωρις να πειραξω 1 ευρω.Αυτη τη στιγμη π.χ εχω 6000 ευρω σας λεω στην τραπεζα.Ποιος θα με εμποδισει να παρω ενα χιλιαρι εκτος απο τον εαυτο μου?Ολα ξεκινανε στο ποσο συγκρατημενος εισαι και στο κατα ποσο σεβεσαι και αυτους τους ανθρωπους που σε εφεραν σε αυτο το γαμ...νο κοσμο.Ο σεβασμος στους γονεις σου και η σχεση σου μαζι τους ειναι το σημαντικοτερο πραγμα και δυστυχως αυτος ο νεος δεν σεβαστηκε τιποτα.:beer:

gcrook
13/05/2010, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Άκη, αν έχεις καθίσει να μιλήσεις με 18χρονο σήμερα, θα έχεις διαπιστώσει φυσικά ότι τα ξέρει όλα.

Υπακοή, πειθαρχία, σεβασμός στους μεγαλλίτερους και κατανόηση είναι άγνωστες λέξεις.

Έμείς δεν είμασταν έτσι...ούτε οι φίλοι μου/συμμαθητές...όταν μίλαγαν οι μεγαλλίτεροι έκανες τουμπεκί ψιλοκομμένο, κοκκίνιζες και ΔΕΝ τολμούσες να αντιμιλήσεις.

Οι δάσκαλοι δέρναν άγρια και οι περισσότεροι γονείς το ίδιο.

''πηρα μηχανάκι και σας το έφερα,γουστάρετε ή όχι στα φρύδια μου''
και μετά θα ήσουν κρεμασμένος ανάποδα και θα δοκίμαζες κληματόβεργες στην πλάτη και ας ήσουν κοτζάμου μαντράχαλος και πιθανόν δυνατότερος και από τον Πατέρα σου.

Και εγώ απορώ με μερικούς γονείς, Άκη...δεν φταίνε τα παιδιά. Ποτέ δεν φταίξαν.

[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap


Τασο.

Το ειπες και μονος σου.
Τουμπεκι εκανες και εσυ και εγω γιατι επεφτε φαπα.Εχουμε μια μικρη ομολογουμενως :lol: διαφορα ηλικιας, αλλα και οι δικοι μου δασκαλοι στο δημοτικο τουλαχιστον, ηταν ενα ματσο γιδια που βαραγαν με το παραμικρο και χτυπουσαν και ασχημα (καποιοι που θυμαμαι) και παιζαν παιχνιδια εκφοβισμου για να μην χασουν τον ελεγχο (που ουτως η αλλως ποτε δεν ειχαν) .

Αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι μεσα σου απλα αμφισβητουσες σιωπηλα ακομα περισσοτερο απο αντιδραση μιας και το ξυλο δεν ειναι και ιδιαιτερα παιδαγωγικο και αντι να ξυπνησει το μυαλο και να ανοιξει τα ματια κανει ακριβως το αντιθετο....ακομα και αν η αληθεια που προκυπτει ειναι αδιαμφισβητητη.Οποτε ο τροπος εκφρασης/αμφισβητησης της νεολαιας αλλαξε με τον καιρο και οσο το σκεφτομαι ισως και να μην ειναι και ετσι.

Πριν απο καμια ωρα που ειχα βγει, ειδα μια μανα στο δρομο που εδερνε τα 2 πιτσιρικια της γιατι δεν μπορουσε να τα κανει να σωπασουν.Αληθεια ποτε θα καταλαβειθ οτι το κλαμα ειναι μια μορφη διαμαρτυριας και οχι το αποτελεσμα του ξυλοδαρμου,ειδικα οταν το κλαμα γινεται πριν αυτος προκυψει...

Σαν να ξεφυγα.
Οτι ειπε ο κατμαστερ και παρτε του ενα κρανος ασαπ.Βρειτε ενα τροπο να του μιλησετε σαν ισοι και οχι σαν να εχετε το πανω χερι στην κουβεντα,ποτε δεν ειναι αργα.Βεβαια ολα αυτα προυποθετουν κατανοηση που απ'οτι βλεπω ειναι αγνωστη εννοια οσο περναει ο καιρος.

gcrook
13/05/2010, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
αφου ειδα φως και μπηκα

Μ@λακίες λετε για νουθεσίες κλπ μαγκες.

Μια ειναι η λύση. Λοβέρδος και Παπακωνσταντίνου. 7000 οικονομίες απο δουλειά σερβιτόρου σε 1 χρονο; Χμμμ.

Ενσημα; :evil:

Εκκαθαριστικό; :evil:

Πόθεν έσχες; :evil:


Αφήστε την τροχαία και πιαστε τις ΔΟΥ :a021:

Εσυ πιασε κανα καλο εισιτηριο για σημερα και ασε τα παιδαγωγικα για αλλους. :lol:

camen
13/05/2010, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
εχω 6000 ευρω σας λεω στην τραπεζα.


Αν σε βαραινουν, μπορω να σε ελαφρυνω και να αποκτησω ενα ομορφο 990 με το ονομα σου πανω...:D :smokin:

vaska
13/05/2010, 09:35
Διάβασα μέχρι την 3η σελ. μετά βαρέθηκα, ελπίζω αυτά που θα σου πω να μην τα έχει πει άλλος.

Για το καλό της κοινότητας προτίθεμαι να θυσιαστώ, έρχομαι Κυριακή Λευκάδα, παίρνω (με σπαραγμό καρδιάς είναι η αλήθεια), το μηχανάκι του ξάδερφου, αν μου κάνει μαγκιές του σβουρίζω και κανα δυο να χει να πορεύτεται, και κατεβαίνω Πάτρα. Θα βολευτώ η αλήθεια είναι τώρα που δίνω το Μπεμπεδικό, αλλά τελικά χάρη θα μου χρωστάτε που θα σας απαλλάξω από τον βραχνά. Ο ξάδερφος το μηχανάκι χωρίς δίπλωμα και πιστοποιητικό από σχολείο ασφ. οδήγησης δεν παίρνει από τα χέρια μου να κωλοβαριέται κάτω. Αν πάλι προσπαθήσει με "άλλους" τρόπόυς, αναλαμβάνει ή Ήρα μου το Ντοπερμαν. Οι βενζίνες επιβαρύνουν αποκλειστικά και μόνο τον κάτοχο και όχι εμένα.

:wave2: :smokin:

camen
13/05/2010, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Διάβασα μέχρι την 3η σελ. μετά βαρέθηκα, ελπίζω αυτά που θα σου πω να μην τα έχει πει άλλος.

Για το καλό της κοινότητας προτίθεμαι να θυσιαστώ, έρχομαι Κυριακή Λευκάδα, παίρνω (με σπαραγμό καρδιάς είναι η αλήθεια), το μηχανάκι του ξάδερφου, αν μου κάνει μαγκιές του σβουρίζω και κανα δυο να χει να πορεύτεται, και κατεβαίνω Πάτρα. Θα βολευτώ η αλήθεια είναι τώρα που δίνω το Μπεμπεδικό, αλλά τελικά χάρη θα μου χρωστάτε που θα σας απαλλάξω από τον βραχνά. Ο ξάδερφος το μηχανάκι χωρίς δίπλωμα και πιστοποιητικό από σχολείο ασφ. οδήγησης δεν παίρνει από τα χέρια μου να κωλοβαριέται κάτω. Αν πάλι προσπαθήσει με "άλλους" τρόπόυς, αναλαμβάνει ή Ήρα μου το Ντοπερμαν. Οι βενζίνες επιβαρύνουν αποκλειστικά και μόνο τον κάτοχο και όχι εμένα.

:wave2: :smokin:

Δε σε χωραει ρε μλκ το RR....:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:
Δεν ειναι πολυθρονα με ροδες....:nono:

gcrook
13/05/2010, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Meganecc
Το θέμα είναι απίστευτα δύσκολο και απαιτεί λεπτούς χειρισμούς.....

Εγώ θα είμαι όμως λιγάκι ριζοσπαστικός....

Πάρτον μια μέρα, και ανεβείτε μια βόλτα μέχρι το ΚΑΤ...Στα επείγοντα.....απλά να δει τι γίνεται εκεί έξω....!

Φιλικά

Γιώργος

Κατι του ειπες τωρα.Στο rotten αμα μπει (που σιγουρα εχει μπει) εχει δει και χειροτερα.
Σε αυτη την ηλικια ολοι μας υποφεραμε απο την γνωστη ασθενεια του itwonthappentome.
Αν ειναι να συμβει καυτι ας ειναι προστατευμενος εστω.


Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
μακαρι να σκορπισει φιλε..μακαρι..

Για να καταχρεωθει να το φτιαξει να του πιασουν και τον κωλο και μετα να τρεχει και αυτος και εσεις ακομα περισσοτερο.



Αμα δεν μπορειτε να καταλαβετε πως κατεληξε ετσι η ιστορια τοτε με τον α η β τροπο φταιτε.
Το πως "κατεληξε το παιδι ετσι" ειναι η ερωτηση που αρθρωνουν αυτοι που δεν μπηκαν ποτε στον κοπο να κανουν την αυτοκριτικη τους.Εσυ εισαι ο ξαδερφος του μεν,αλλα οι γονεις του;
Νετα σκετα.

vaska
13/05/2010, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δε σε χωραει ρε μλκ το RR....:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:
Δεν ειναι πολυθρονα με ροδες....:nono:

Ρε μλκ αφού Σε λέω έχασα κιλά (27 γρ ήταν τελικά) με το που λούστηκα σήμερα το μεσημέρι. Δεν με πιστεύεις?:mad: :mad:

Shaolin Monk
13/05/2010, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δε σε χωραει ρε μλκ το RR....:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:
Δεν ειναι πολυθρονα με ροδες....:nono:


Αφου χωραω εγω που τρωω, ας πουμε. ολο το φαϊ μου, τοτε χωραει ο καθενας..:rotflmao:

koulis19
13/05/2010, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Αν σε βαραινουν, μπορω να σε ελαφρυνω και να αποκτησω ενα ομορφο 990 με το ονομα σου πανω...:D :smokin: Δωσε λογαριασμο με π.μ Θωμα

camen
13/05/2010, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Ρε μλκ αφού Σε λέω έχασα κιλά (27 γρ ήταν τελικά) με το που λούστηκα σήμερα το μεσημέρι. Δεν με πιστεύεις?:mad: :mad:

Α πασο τοτε φιλε...Αν θες σου δινω το ΚΤΜ να το κανεις τραμπα και να το παρω εγω το RR...:beer:

camen
13/05/2010, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
Δωσε λογαριασμο με π.μ Θωμα

Λεφτα στο χερι θελω εγω...Μην μπλεκεις τις τραπεζες...:yuck:

Shaolin Monk
13/05/2010, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
Δωσε λογαριασμο με π.μ Θωμα


Οχι Κουλη, αν δωσεις λ7 για 990 στο Καμεν θα ειναι αυτο που λεμε κυριολεκτικα: ΤΑ ΣΚΟΡΠΙΣΕΣ.




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vaska
13/05/2010, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Αφου χωραω εγω που τρωω, ας πουμε. ολο το φαϊ μου, τοτε χωραει ο καθενας..:rotflmao:

Μην το ακούς παιδάκι μου ο camen όταν πάει για καφέ στο ρίο βάζει πέτρες στην τσέπη του μην το πάρει ο αέρας. Καλύτερα λίγο γεματούλης παρά σα κι αυτόν τον τσιλιμιγκρα τον κοκκαλιάρη τον παχύ τον σκελετό που θια έλεγε κι ο Οβελίξ.

:D

Tpap
13/05/2010, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
[...]

Γιώργη,
δεν διαφωνώ σε τίποτε απ'όσα έγραψες.

Δεν είμαι υπέρ της βίας, αν και είμαι σίγουρος ότι πιστεύεις το αντίθετο.

Ίσα-ίσα είμαι υπέρ της συζήτησης. Μόνο οι κουβέντες με στοιχεία/επιχειρήματα φέρνουν αποτέλεσμα.

Απλά, ανέφερα τί γινόταν κάποτε, χωρίς να το ασπάζομαι.

Ήθελα να σε ρωτήσω κάτι στο παραπάνω που έγραψες...:


Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Οτι ειπε ο κατμαστερ και παρτε του ενα κρανος ασαπ.Βρειτε ενα τροπο να του μιλησετε σαν ισοι και οχι σαν να εχετε το πανω χερι στην κουβεντα,ποτε δεν ειναι αργα.

...αλλά το απάντησες μόνος σου...:


Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Βεβαια ολα αυτα προυποθετουν κατανοηση που απ'οτι βλεπω ειναι αγνωστη εννοια οσο περναει ο καιρος.

Δυστυχώς μάλλον έχω πολλές απαιτήσεις από τους νέου σε αυτές τις ηλικίες σήμερα...

Πιστεύω ότι είναι μακράν εξυπνότεροι/σοφότεροι/οξυδερκείς/μορφωμένοι, η πληροφορία που προσλαμβάνουν είναι τεράστια νετ/τβ/βιβλία κλπ

και θεωρώ αδιανόητο, να κάνουν λάθη που κάναμε εμείς 30 χρόνια πριν... :(

s1ngl3
13/05/2010, 09:44
Ρε παιδιά τι να λέμε, το παλικάρι οτι βλέπει να κανουν οι γυρω του, οι φιλοι του κλπ κανει κ αυτος.
Και επειδη πολλοι προφανος δε θα ξερετε για το "καθεστος" που επικρατει στη Λευκαδα τα τελευταια χρόνια να σας δωσω μερικα παραδείγματα. Οταν εγω πήγαινα λυκειο καθε τοσο Ζταδες εκαναν παρέλαση εξω απο το σχολείο για γράψουν όσους είχαν 100αρια παπιά κ πολλές φορές γυρνάγαμε σπίτι ποδαράτοι, κ δε μιλάω για το 80 ε, αλλα για πριν 5 χρόνια. Για να μην αναφερω οτι οχι για να παρεις, αλλα για να αναφέρεις οτι θα ήθελες να παρεις παπί γινόταν "αναάσταση" με τους γονείς. :rolleyes: :rolleyes:

Τωρα τι βλέπω; Τωρα βλέπω πιτσιρικάδες με lc4, με super duke, με R1 κλπ κλπ.. κ λεω τι ειναι αυτα ρε παιδια; Κράνος; τι ειναι αυτο; κ τροχαία ανήπαρκτη σε όλο το νησι (και εμενα μΕ κακαφαινόταν οταν με εγραφαν για κρανος αλλα μια, δυο, πεντε, το εβαλα, και την πινακίδα σταματησα να κρυβω) :confused: :confused:

Που θέλω να καταλήξω; Προφανος για μένα οι γονείς φταίνε, μεγάλη ευθύνη ομως έχει κ η αστυνομία, αν είχαν σταματήσει το φαινόμενο όταν προτοεμφανίστηκε δε θα είχαμε φτάσει εδώ. Τωρα ο πιτσιρικας οταν βλεπει ολους αυτους τους συνομιλικους με τετοια "οπλα" να τα παρκαρουν εξω απο την καφετερια τι θα κάνει; θα εχει τα φραγκα κ θα παρει παπι?

φίλε camen και το Μακη και το Σταθη γνωριζαμε, και περνουσαμε πανω - κατω απο το κρεοπωλειο για να χαζευουμε τα μοτορια.. κ κλαψαμε στο Αγιο Μηνα οταν καιγαν τα λάστιχα στη κηδεία του..

ΠΑΙΔΕΙΑ

camen
13/05/2010, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Μην το ακούς παιδάκι μου ο camen όταν πάει για καφέ στο ρίο βάζει πέτρες στην τσέπη του μην το πάρει ο αέρας. Καλύτερα λίγο γεματούλης παρά σα κι αυτόν τον τσιλιμιγκρα τον κοκκαλιάρη τον παχύ τον σκελετό που θια έλεγε κι ο Οβελίξ.

:D

:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

koulis19
13/05/2010, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Οχι Κουλη, αν δωσεις λ7 για 990 στο Καμεν θα ειναι αυτο που λεμε κυριολεκτικα: ΤΑ ΣΚΟΡΠΙΣΕΣ.




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Τι αντι να παει να παρει μηχανη θα τα χαλασει σταα μπουζουκια?ΑΑΑ στα συνεργεια θα πανε τα λεφτα καταλαβα.:lol: :lol:

camen
13/05/2010, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από s1ngl3
Ρε παιδιά τι να λέμε, το παλικάρι οτι βλέπει να κανουν οι γυρω του, οι φιλοι του κλπ κανει κ αυτος.
Και επειδη πολλοι προφανος δε θα ξερετε για το "καθεστος" που επικρατει στη Λευκαδα τα τελευταια χρόνια να σας δωσω μερικα παραδείγματα. Οταν εγω πήγαινα λυκειο καθε τοσο Ζταδες εκαναν παρέλαση εξω απο το σχολείο για γράψουν όσους είχαν 100αρια παπιά κ πολλές φορές γυρνάγαμε σπίτι ποδαράτοι, κ δε μιλάω για το 80 ε, αλλα για πριν 5 χρόνια. Για να μην αναφερω οτι οχι για να παρεις, αλλα για να αναφέρεις οτι θα ήθελες να παρεις παπί γινόταν "αναάσταση" με τους γονείς. :rolleyes: :rolleyes:

Τωρα τι βλέπω; Τωρα βλέπω πιτσιρικάδες με lc4, με super duke, με R1 κλπ κλπ.. κ λεω τι ειναι αυτα ρε παιδια; Κράνος; τι ειναι αυτο; κ τροχαία ανήπαρκτη σε όλο το νησι (και εμενα μΕ κακαφαινόταν οταν με εγραφαν για κρανος αλλα μια, δυο, πεντε, το εβαλα, και την πινακίδα σταματησα να κρυβω) :confused: :confused:

Που θέλω να καταλήξω; Προφανος για μένα οι γονείς φταίνε, μεγάλη ευθύνη ομως έχει κ η αστυνομία, αν είχαν σταματήσει το φαινόμενο όταν προτοεμφανίστηκε δε θα είχαμε φτάσει εδώ. Τωρα ο πιτσιρικας οταν βλεπει ολους αυτους τους συνομιλικους με τετοια "οπλα" να τα παρκαρουν εξω απο την καφετερια τι θα κάνει; θα εχει τα φραγκα κ θα παρει παπι?

φίλε camen και το Μακη και το Σταθη γνωριζαμε, και περνουσαμε πανω - κατω απο το κρεοπωλειο για να χαζευουμε τα μοτορια.. κ κλαψαμε στο Αγιο Μηνα οταν καιγαν τα λάστιχα στη κηδεία του..

ΠΑΙΔΕΙΑ

Δεν χρειαζεται να προσθεσω τιποτα....:beer: :beer: :beer:

Gi_4ce
13/05/2010, 09:58
Μου αρεσει που καθεστε και λετε "μιληστε του, παρτε του κρανος, παρτε του ΠΙπ@ κλπ κλπ"...

18 χρονων ειναι ρε και καβαλαει υπερτουμπανο. Οτι και να του πουν, με το κατω κεφαλι λειτουργει.

Αγνοια κινδύνου λεγεται. το εχετε ακουσει? ολοι το ειχαμε. Και χωρις κρανος οδηγουσαμε, μαλκιες καναμε κλπ κλπ ασχετα αν οδηγουσαμε παπί ή τανκερ...

φανταστείτε όμως τις χυμες που φαγατε με το παπι, να τις τρωγατε με κανα 1000. ακομα με το κοκκαλο απ εξω θα ησασταν.

Φιλαρακι, οι γονεις του ειναι καραγκιοζηδες και ειλικρινα δε με νοιαζει αν θα πρεξηγηθεις.

Εγω αν εφερνα 1000αρι στο σπιτι, ακομα και οι δικοι μου που ειναι μαθημενοι με μηχανες, θα την αλειφαν με γρασσο και θα βασταγα τοιχο.

Και ας τα ειχα βγαλει μονος μου τα λεφτα

Και ας ηταν στο ονομα μου.

georgio
13/05/2010, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
...
Εγω αν εφερνα 1000αρι στο σπιτι, ακομα και οι δικοι μου που ειναι μαθημενοι με μηχανες, θα την αλειφαν με γρασσο και θα βασταγα τοιχο.

Και ας τα ειχα βγαλει μονος μου τα λεφτα

Και ας ηταν στο ονομα μου.

Πες τα ρε αδερφέ γιατί έχουμε χάσει τη μπάλα... ενήλικας και νομικά δεν μπορούν να κάνουν κάτι...

Άμα είναι τόσο μάγκας να πει σε όλους πάρτε τα τέτοια μου, να βρει δουλειά, σπίτι, να τα συντηρεί όλα μόνος του και να μην πάρει τηλέφωνο τον πατέρα του όταν τα κάνει σκατά για να τρέχει να τον μαζεύει...