PDA

View Full Version : Suzuki - Bandit 400



Σελίδες : [1] 2

CMOS
25/06/2005, 10:31
Εχω ενα bandit 400 εδω και μερικους μηνες και θελω να το κανω οτι μπορω για να γινει πιο ομορφο και πιο γρηγορο.
Αφηστε μου καποιο σχολιο που θα μπορουσε να με βοηθησει...

AFTER
25/06/2005, 15:45
Επειδη ειχα και εγω bandit400v θα σου συνιστουσα να μην μπλεξεις με τα ηλεκτρικα!

Βαλε μια πιο ελευθερη εξατμιση,κανα φιλτρο και ζιγκλερομα!

Δοκιμασε μεχρι 120 ζιγκλερ αν εχεις φιλτρο-εξατμιση,αλλιως μεχρι 110!

Δες και αυτο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=9488)



:beer:

lygonis
27/06/2005, 10:07
Λοιπόν είχα και εγώ ένα μέχρι που το έσπασα.(Έπειτα από 160.000 χλμ)Το δικό μου το έφτασα στα 72 άλογα(τροχό) με πολλά λεφτά όμως. Για να σου ζήσει μην πειράξεις ρεύματα έμβολα και οτιδήποτε από τα σωθηκά. Αν και καλό θα ήταν να αλλάξεις ελατήρια ώστε να αποκτήσει την αρχική συμπίεση ο κινητήρας. Αυτα που μπορείς να κάνεις είναι.
1.κιτ για καρμπυρατέρ από τη Factory και όχι Dynojet διότι τα δεύτερα θα σου φθείρουν τα καρμπυρατέρ. Κόστος περίπου στα 200 euro.
2.Φιλτρο ΚΝ (όχι φιλτροχοάνες δεν θα σου δουλέψει σωστά) κόστος 70-80 euro.
3.Εξάτμιση τελικό μόνο γιατί αν αλλάξεις και το χταπόδι ξεπερνάς την αξία της μηχανής. κόστος τελικού 350 euro περίπου.
4.γρανάζωμα και με υπομονή 220 στο κοντέρ.
5.Μηχανικό γνώστη!!!!
6.Υπομονή!!!!!!
Εάν το αποφασίσεις έχω ακόμα μερικά ανταλλακτικά σε καλή κατάσταση που δυστυχώς για μένα δεν τα αγοράζει κανείς.
Με τα παραπάνω θα το φτάσεις περίπου στα 55-58 άλογα τροχό.
Σκέψου και την περίπτωση να τοποθετήσεις τον κινητήρα από το gsxr 400 του 93- 5 που βγάζει 65 άλογα στρόφαλο.
Όλα τα παραπάνω προδιαθέτουν χρήμα υπομονή και καύλα για το συγκεκριμένο μηχανάκι.Να ξέρεις οτι δεν θα στα αποσβέση ποτέ τα χρήματα που θα δώσεις.Απλά θα κάνεις πλάκα σε 600 εποχής 90-94.

AFTER
27/06/2005, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από lygonis
Λοιπόν είχα και εγώ ένα μέχρι που το έσπασα.(Έπειτα από 160.000 χλμ)Το δικό μου το έφτασα στα 72 άλογα(τροχό) με πολλά λεφτά όμως. Για να σου ζήσει μην πειράξεις ρεύματα έμβολα και οτιδήποτε από τα σωθηκά. Αν και καλό θα ήταν να αλλάξεις ελατήρια ώστε να αποκτήσει την αρχική συμπίεση ο κινητήρας. Αυτα που μπορείς να κάνεις είναι.
1.κιτ για καρμπυρατέρ από τη Factory και όχι Dynojet διότι τα δεύτερα θα σου φθείρουν τα καρμπυρατέρ. Κόστος περίπου στα 200 euro.
2.Φιλτρο ΚΝ (όχι φιλτροχοάνες δεν θα σου δουλέψει σωστά) κόστος 70-80 euro.
3.Εξάτμιση τελικό μόνο γιατί αν αλλάξεις και το χταπόδι ξεπερνάς την αξία της μηχανής. κόστος τελικού 350 euro περίπου.
4.γρανάζωμα και με υπομονή 220 στο κοντέρ.
5.Μηχανικό γνώστη!!!!
6.Υπομονή!!!!!!
Εάν το αποφασίσεις έχω ακόμα μερικά ανταλλακτικά σε καλή κατάσταση που δυστυχώς για μένα δεν τα αγοράζει κανείς.
Με τα παραπάνω θα το φτάσεις περίπου στα 55-58 άλογα τροχό.
Σκέψου και την περίπτωση να τοποθετήσεις τον κινητήρα από το gsxr 400 του 93- 5 που βγάζει 65 άλογα στρόφαλο.
Όλα τα παραπάνω προδιαθέτουν χρήμα υπομονή και καύλα για το συγκεκριμένο μηχανάκι.Να ξέρεις οτι δεν θα στα αποσβέση ποτέ τα χρήματα που θα δώσεις.Απλά θα κάνεις πλάκα σε 600 εποχής 90-94.

Σε παω με 1000!
Επιτελους καποιος που ξερει απο bandit 400!

Εχω συχαθει ολους τους λαλακες μηχανικους,που το μονο που ξερουν να κανουν ειναι να αλλαζουν λαδια σε translap!

Το δικο μου ειδα και επαθα να το συνεφερω,αλλα οταν το εφτιαξα δεν μου κουνιοτανε κανενα μονοκυλινδρο

:evil:

lygonis
27/06/2005, 15:38
Φίλε AFTER έδωσα παρα πολλα λεφτα μέχρι να πάρω την κατάσταση στα χερια μου.Όλη τη δουλειά την έκανα μόνος μου στο ισόγειο ενός φίλου.Δέν πρόλαβα πριν σπάσει να το στίσω να στρίβει όμως.Ανάποδο μπροστά απο gsxr 400 και ψαλιδη banana πίσω απο rgvγ 250.Κάποια στιγμή θα το ξαναφτίαξω ελπίζω....

free rider
29/06/2005, 02:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από lygonis
Φίλε AFTER έδωσα παρα πολλα λεφτα μέχρι να πάρω την κατάσταση στα χερια μου.Όλη τη δουλειά την έκανα μόνος μου στο ισόγειο ενός φίλου.Δέν πρόλαβα πριν σπάσει να το στίσω να στρίβει όμως.Ανάποδο μπροστά απο gsxr 400 και ψαλιδη banana πίσω απο rgvγ 250.Κάποια στιγμή θα το ξαναφτίαξω ελπίζω....

σωστός μαν...

μια ερώτηση..
το ψαλίδι ταίριαξε απόλυτα στις βάσεις??

και συμπλήρωμα μια και μας άνοιξες την όρεξη..


το μοτέρ απο το 750 gsxr τι λές το παίρνει σαν σκελετός???

lygonis
29/06/2005, 09:04
Το ψαλίδι ταίριαξε μια χαρά. Απλά ψίλωσε το πίσω μέρος αρκετά. Δεν νομίζω ότι χωράει από το 750 αλλά ακόμα και αν χωράει από το 750 στο πλαισιο, το πλαίσιο δεν αντέχει. Είναι ατσάλινο και το πιο πιθανό είναι να σπάσει. Καλή ιδέα πάντος. Να σου πω ιδέα;Ενίσχυση στο πλαίσιο και κινητήρα από R6!!!!!

CMOS
29/06/2005, 11:43
Telika evala mia acrapovic eksatmisi pu mu stixise 400e,ena filtro aeros KN k rithmisa to karbirater analoga... i apodosi tis anevike katakorifa!!! o ixos tis acrapovic ine monadikos :) Mu protine o lygonis ena kit tis factory gia to karbyrater kai ena filtro gia ziggleroma, ti ine afta???

lygonis
29/06/2005, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από CMOS
Telika evala mia acrapovic eksatmisi pu mu stixise 400e,ena filtro aeros KN k rithmisa to karbirater analoga... i apodosi tis anevike katakorifa!!! o ixos tis acrapovic ine monadikos :) Mu protine o lygonis ena kit tis factory gia to karbyrater kai ena filtro gia ziggleroma, ti ine afta???

Το κιτ περιλαμβάνει ζιγκλερ για τα καρμπυρατέρ, ελατήρια για τα slides, και βελόνες. Το φίλτρο καλά έκανες και το έβαλες.Έτσι όπως το έχεις τώρα πρέπει η 5 να σου βγάζει 180 στις 14000,και η 6 να βγάζει 185.Δυναμομέτρησε το και κοίτα αν έχει κόφτη στα 180.Τα ιαπωνικά είχαν.Αν χρειαστείς οτιδήποτε πες μου.

CMOS
01/07/2005, 13:01
ego ean pao sto mastora mu k tu po oti thelo afto to kit, pos tha tu to zitiso? ...k poso tha mu kostisi?

lygonis
01/07/2005, 14:52
Κοίτα το κιτ κάνει 200 euro αν θές μπορώ να σου δώσο το δικό μου που το έχω για πούλημα στη μισή τιμή και το πάς στον μηχανικό σου να στο βάλει.Το θέμα είναι πόσα θα σου πάρει ο μηχανικός για την εργασία

lygonis
01/07/2005, 14:55
Αν θές να το πάρεις μόνος σου πάντος θα ζητήσεις το κιτ της Factory για καρμπυρατερ.Πιο bandit έχεις το απλό ή το V?

free rider
01/07/2005, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από lygonis
Κοίτα το κιτ κάνει 200 euro αν θές μπορώ να σου δώσο το δικό μου που το έχω για πούλημα στη μισή τιμή και το πάς στον μηχανικό σου να στο βάλει.Το θέμα είναι πόσα θα σου πάρει ο μηχανικός για την εργασία
φίλε ,

για πέ τι περιλαμβάνει το κίτ που έχεις γιατι με ενδιαφέρει κι εμένα...
εχω βαλθεί να μακελέψω το gsxf400

αν δεν βρώ κανένα 600 που του κάθεται ακριβώς ..ισως το κιτ να μου χρειαστεί...

lygonis
05/07/2005, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
φίλε ,

για πέ τι περιλαμβάνει το κίτ που έχεις γιατι με ενδιαφέρει κι εμένα...
εχω βαλθεί να μακελέψω το gsxf400

αν δεν βρώ κανένα 600 που του κάθεται ακριβώς ..ισως το κιτ να μου χρειαστεί...

Το κιτ περιλαμβάνει ζιγκλερ,βελόνες και ελατήρια για τα slide.Θα πρέπει ώμως να μπεί σε συνδιασμό και με φίλτρο.Τι καρμπυρατέρ φοράει το μοτέρ σου?γιατι ο κινινητηρας του bandit με του gsxf δεν έχει καμοία σχέση.

n1k3man
05/07/2005, 18:07
παιδια αξιζει η αγορά ενος 400αριου για ταξιδια ηπειρο-σαλονικα? απο καταναλωση πως παει? θα μπορεσω να το μεταπωλησω η δυσκολο?


18915

lygonis
05/07/2005, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
παιδια αξιζει η αγορά ενος 400αριου για ταξιδια ηπειρο-σαλονικα? απο καταναλωση πως παει? θα μπορεσω να το μεταπωλησω η δυσκολο?

Εξαρτάται απο εσένα αποκλιστικα.Πάνω απο τα 140 τρώς αέρα, είναι γυμνό αλλά αυτό ισχύει για οποιοδήποτε γυμνό.Αν πάρεις 400αρι το παντρεύτηκες.Τα bandit δεν πωλούνται με τίποτα.Τα cb super four πεθαίνουν και αυτά σιγά σιγά.Το μόνο συν σε αυτά τα κυβικά είναι οτι τα βρίσκεις σχεδόν οσο ένα παπί καινούριο, και ότι είναι δασκάλες με όλη τη σιμασία της λέξης.

AFTER
05/07/2005, 18:49
Το bandit 400,επειδη το ειχα,το παντρευτηκες και αν θες καλεσε μας και στον γαμο σου!

Βεβαια αυτο μπορει ποσως να σε ενδιαφερει,απλως το αναφερουμε!

Εγω πιστευω οτι το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να αγορασεις ενα FAZER 600 μεταχειρισμενο,το πιο παλιο μοντελο που εχει βγει, ή ακομα,ενα FAZER 400(ναι υπαρχει).

Ειδικα τα fazer 400 θα τα βρεις στην τιμη του cb400 και ειναι σαφως ανωτερο απο το cb!
Εξωτερικα ειναι ολοιδιο με το 600(αυτο με τα ''α λα 916'' φαναρια μπροστα

free rider
05/07/2005, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από lygonis
Το κιτ περιλαμβάνει ζιγκλερ,βελόνες και ελατήρια για τα slide.Θα πρέπει ώμως να μπεί σε συνδιασμό και με φίλτρο.Τι καρμπυρατέρ φοράει το μοτέρ σου?γιατι ο κινινητηρας του bandit με του gsxf δεν έχει καμοία σχέση.

32 μικουνι..
105 κεντρικά ζιγκλέρ..
σχετικά ιδια μοτέρ είναι ..

n1k3man
05/07/2005, 19:09
λετε να παω για γαμο δλδ!? :lol:

με τον αερα κανενα προβλημα, εχω φαει αρκετο. και στην τελική αν δεν φαμε τωρα που ειμαστε μικροι ποτε θα φάμε..

απλως με ενδιαφερει ενα μηχανακι για ταξιδακια εδω και εκει & οχι τοσο για καθημερινη χρηση αφου τα εντουρα τα καταφερνουν καλυτερα στο κεντρο!

αυτο εδω το φζρ που βρηκα στα 1000ε αξιζει τπτ η θα ειμαι καθε μερα στα συνεργεια??


18956

AFTER
05/07/2005, 20:42
Για μενα καλυτερα πηγαινε στο φουζουρου

n1k3man
05/07/2005, 21:12
το σκεφτομαι σοβαρα για το φουζουρου! εκτος του οτι μου αρεσει περισσοτερο στα 1000ε δεν νομιζω πως εχω να χασω κατι..
θα το παω και μια βολτα απο μηχανικο και παιζει να το τσιμπισω..!

απο καταναλωση τι λεει? με ενδιαφερει μιας και προοριζεται αποκλειστικα για ταξιδια..
τελικη 200αριζει ή μπα?

lygonis
07/07/2005, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
32 μικουνι..
105 κεντρικά ζιγκλέρ..
σχετικά ιδια μοτέρ είναι ..
To bandit μεχρι το 95 είχε mikuni 33,μετα έβαλαν 32.
το κεντρικο ζιγκλερ είναι 100,του kit είναι μικρότερα.Αυτό που έχω μάθει εμπειρικά είναι ότι τα κεντρικά ζιγκλέρ δέν είναι πάντα αυτό που γράφουν.π.χ. να λέει 120 και να είναι 100 ή να είναι 120 και να γράφει 100.Μου το είχε πεί και ένας μηχανικός κάποτε και στην αρχή δεν τον είχα πιστέψει.Συνήθως αυτο συμβαίνει στα aftermarket.

free rider
07/07/2005, 14:12
οκ ,
δεν πειράζει ..

θενκσ..

:beer: :beer:

lygonis
15/07/2005, 14:31
bandit 400?


19556

lygonis
15/07/2005, 14:33
bandit?


19557

lygonis
15/07/2005, 14:33
bandit?


19558

free rider
15/07/2005, 17:27
ρε φίλε τι κούκλα είναι τούτη???

καλά λέμε πολύ καλή δουλειά...

ασχολείσαι δηλ???

:wave2: :wave2:

free rider
15/07/2005, 17:28
σκέφτεσαι να φτιάξεις κανένα κάπως έτσι??

ειδικά η ουρά την έχει κάνει ο αγγλος πολύ τέλεια ..
απο τι λες ναναι??

ANDREAS27
17/07/2005, 20:14
Πριν 2 μηνες είσηλθα στο κόσμο της μηχανής.. και το BANDIT 400V έγινε καλώς ή κακώς η πρώτη μου μηχανή, είναι μοντέλο 97 Ιαπωνικής εισαγωγής μεταχειρισμένο (με διπλούς δίσκους εμπρός, κόκκινο καπάκι και μαύρα όργανα, η μηχανή ειναι χρώματος μπλε σκούρο).

Δεν έχω οδηγήσει ποτέ μου άλλη μηχανή και έμαθα μόνο σε αυτήν και στην Kawasaki Er-5 της σχολής οδηγών.!

Το πρώτο πράγμα που έβαλα είναι καινουργια λαστιχα, τα Μecheler Lasertec , εξαιρετικά μαλακά, τα πήρα τσάμπα 180?, άλλαξα λάδια, ένα λαμπάκι φλας και ενισχύσα την φίσα που δίνει ρεύμα στο ρελέ της μίζας με ένα πυράντοχο καλώδιο (μέσα σε ειδικό ύφασμα, σαν αυτό που έχουν οι αισθητήρε λ των αυτοκινήτων).
Εξαιτίας αυτής της φίσας είχα διακοπές του κινητήρα..σε σημειό να κινδυνέψω κάποια στιγμή να στουκαριστώ..Η φίσας αυτή καλύπτεται με ένα διαφανές καλυματακι κάτω από το κάθισμα, δίπλα στην ασφάλεια 30Α. Ο ηλεκτρολόγος μου είπε ότι είναι συνιθισμένο να έχει εκεί πρόβλημα λόγω μεγάλης έντασης..και κακού σχεδιασμού μάλλον.

Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ήταν μηχανικός μοτοσυκλετών και άνοιξε το τελικό της εξάτμισης και αφαίρεσε τα διαφραγματα και έκλεισε πάλι το πίσω καπάκι της εξάτμισης.., με αποτέλεσμα να έχω έναν ..εντελώς πορωτικό ήχο και να ακουγομαι σαν ζητάδικο! χεχε ...Να το συνδυάσω με ένα ΚΝ φίλτρο? αξίζει?

Οπότε έχω μέσα στο πρόγραμμα συντήρησης / βελτίωσης βάλει:

-Πίσω δυσκόπλακα (έχει κάνει σκαλοπάτι..) με τακάκια, θα βάλω μάλλον ημιτασιόν ή θα προσπαθήσω να την φέρω στα ίσια με σκληρά τακάκια..

- έλεγχος και πιθανή αντικατάσταση μπουζί

- καθαρισμός καμπυλατέρ

- καθαρισμός ρεσερβουάρ

- καθαρισμός εξάτμισης..

- ΚΝ φίλτρο αέρος

- αντικ. φίλτρου βενζίνης

- θα αναλάβω προσωπικά το ΄βαψιμο των σημείων που έχει γρατζουνιστεί..

- αλλαγή ελατηριών μπροστά με άλλα.. τα υφιστάμενα ειναι ιδιαίτερα μαλακα..

τι άλλο προτείνετε να κάνω για να έχω μια καλή και ασφαλή μηχανή;;;

AFTER
17/07/2005, 20:34
.


19661

AFTER
17/07/2005, 20:36
Αυτη ειναι η πρωην αγαπη μου


19662

AFTER
17/07/2005, 20:37
:wave2:


19663

AFTER
17/07/2005, 20:39
Τουμπανο


19664

AFTER
17/07/2005, 20:39
:eek:


19665

AFTER
17/07/2005, 20:43
:evil:


19666

AFTER
17/07/2005, 20:44
Παρτε και ενα sig :beer:


19667

lygonis
18/07/2005, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από ANDREAS27
Πριν 2 μηνες είσηλθα στο κόσμο της μηχανής.. και το BANDIT 400V έγινε καλώς ή κακώς η πρώτη μου μηχανή, είναι μοντέλο 97 Ιαπωνικής εισαγωγής μεταχειρισμένο (με διπλούς δίσκους εμπρός, κόκκινο καπάκι και μαύρα όργανα, η μηχανή ειναι χρώματος μπλε σκούρο).

Δεν έχω οδηγήσει ποτέ μου άλλη μηχανή και έμαθα μόνο σε αυτήν και στην Kawasaki Er-5 της σχολής οδηγών.!

Το πρώτο πράγμα που έβαλα είναι καινουργια λαστιχα, τα Μecheler Lasertec , εξαιρετικά μαλακά, τα πήρα τσάμπα 180?, άλλαξα λάδια, ένα λαμπάκι φλας και ενισχύσα την φίσα που δίνει ρεύμα στο ρελέ της μίζας με ένα πυράντοχο καλώδιο (μέσα σε ειδικό ύφασμα, σαν αυτό που έχουν οι αισθητήρε λ των αυτοκινήτων).
Εξαιτίας αυτής της φίσας είχα διακοπές του κινητήρα..σε σημειό να κινδυνέψω κάποια στιγμή να στουκαριστώ..Η φίσας αυτή καλύπτεται με ένα διαφανές καλυματακι κάτω από το κάθισμα, δίπλα στην ασφάλεια 30Α. Ο ηλεκτρολόγος μου είπε ότι είναι συνιθισμένο να έχει εκεί πρόβλημα λόγω μεγάλης έντασης..και κακού σχεδιασμού μάλλον.

Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ήταν μηχανικός μοτοσυκλετών και άνοιξε το τελικό της εξάτμισης και αφαίρεσε τα διαφραγματα και έκλεισε πάλι το πίσω καπάκι της εξάτμισης.., με αποτέλεσμα να έχω έναν ..εντελώς πορωτικό ήχο και να ακουγομαι σαν ζητάδικο! χεχε ...Να το συνδυάσω με ένα ΚΝ φίλτρο? αξίζει?

Οπότε έχω μέσα στο πρόγραμμα συντήρησης / βελτίωσης βάλει:

-Πίσω δυσκόπλακα (έχει κάνει σκαλοπάτι..) με τακάκια, θα βάλω μάλλον ημιτασιόν ή θα προσπαθήσω να την φέρω στα ίσια με σκληρά τακάκια..

- έλεγχος και πιθανή αντικατάσταση μπουζί

- καθαρισμός καμπυλατέρ

- καθαρισμός ρεσερβουάρ

- καθαρισμός εξάτμισης..

- ΚΝ φίλτρο αέρος

- αντικ. φίλτρου βενζίνης

- θα αναλάβω προσωπικά το ΄βαψιμο των σημείων που έχει γρατζουνιστεί..

- αλλαγή ελατηριών μπροστά με άλλα.. τα υφιστάμενα ειναι ιδιαίτερα μαλακα..

τι άλλο προτείνετε να κάνω για να έχω μια καλή και ασφαλή μηχανή;;;
Εάν ενδιαφέρεσαι έχω ακόμα το κιτ για τα καρμπυρατέρ,το φίλτρο ΚΝ και πίσω δισκόπλακα με 2000χλμ απάνω.Ακόμα έχω εξάτμιση τελικό Mig που είναι για bandit 400.

lygonis
18/07/2005, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
σκέφτεσαι να φτιάξεις κανένα κάπως έτσι??

ειδικά η ουρά την έχει κάνει ο αγγλος πολύ τέλεια ..
απο τι λες ναναι??
Η ουρά είναι απο R6 2001 νομίζω.Απο τότε που αγόρασα το R1 δεν περισεύουν λεφτα για να ασχοληθω με το bandit που έχω.Θέλει πάρα πολλά μαζέματα.Σκέψου απο το πολύ σουζηλίκη κατάφερα και έκοψα το σκελετό σε δύο σημεία.Τον κόλησα με αργκόν και είναι καλύτερος και απο πρίν αλλά χρειάζετε πολλά πράγματα ακόμα.Ξεκινώντας απο κινιτήρα αφού τον προηγούμενο τον έσπασα.Θα ψάξω να βρω τις φωτό με τα σπασίματα..

sloumos
26/07/2005, 22:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Αυτη ειναι η πρωην αγαπη μου


χαχαχα μικρος που ειναι ο κοσμος
ο αδερφος μου μαλλον τα εχει με την πρωην σου!!!!
Σταυρος

AFTER
26/07/2005, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sloumos
χαχαχα μικρος που ειναι ο κοσμος
ο αδερφος μου μαλλον τα εχει με την πρωην σου!!!!
Σταυρος

Σοβαρα μιλας??


Κοιτα εκει.... :wave2:
Πως ειναι το banditακι?

:beer:

sloumos
26/07/2005, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Σοβαρα μιλας??


Κοιτα εκει.... :wave2:
Πως ειναι το banditακι?

:beer:
το bandit ειναι μια χαρα εκτος απο καποια μπερδεματακια που κανουν τα καρμπυλατερ που αμα ερθει απο το νησι θα τα κοιταξει μαλλον καινουργια 4αδα.
Παντως μην φανταστεις οτι εχει κανει και τα χιλιομετρα.

AFTER
26/07/2005, 22:33
Ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο!
Παντως αν χρειατει τετραδα,που δεν το ευχομαι,μπορει να βρει και με 150€(οταν ειχα ρωτησει)

sloumos
26/07/2005, 22:41
Μην στεναχωριεσαι της φερεται με στοργη και προδερμ
Εκει τα λαδια δεν τα αλλαζουν βασει χιλιομετρων αλλα καθε 6 μηνο αφου τα χλμ δεν τα κανουν !!!!
:beer:

sector2001
03/07/2006, 02:50
http://img222.imageshack.us/my.php?image=image224bz.jpg


http://img148.imageshack.us/my.php?image=0213pn.jpg

kalispera paidia molis simera eida to forum einai poly kali fasi kai eida kai arketous me streetfighter edw mesa kai me xaropoiise para poly to skoiniko afto exw ksekinisei kai egw kai ftiaxnw to diko mou bandit twra eimai stin anazitisis mprostinon maskas timoniou Fatbar kai ntepozito sigoura ;a )

banditgr
03/07/2006, 14:31
mages opoios thelei psalidi RGV BANANA dino to diko mou me 50e.
To eixa parei prin apo 3-4 xronia me skopo na to valo tote sto bandit mou....to bandit omos to edosa kai den prolava na to valo.Perito na po oti to psalidi einai kompsotexnima kai KTINODES.Makari na to do topothetimeno se kapoio listi!

banditgr
03/07/2006, 14:36
xexe


53907

banditgr
03/07/2006, 14:38
ta dio toumpana (enta3ei tote etsi mas fenontan!!)
pantos thimame oti me tank bags itan xarti sta polla!Prostateye POLI apo ton aera!


53908

AFTER
03/07/2006, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
ta dio toumpana (enta3ei tote etsi mas fenontan!!)
pantos thimame oti me tank bags itan xarti sta polla!Prostateye POLI apo ton aera!

Ελα ρε εσυ εισαι?

Ειχαμε μιλησει στο banditalley και μετα ειχαμε χαθει!
Θυμασαι τιποτα? :beer:

banditgr
03/07/2006, 15:25
xaxaxa...sovara!Apisteyto!den xanontai pote oi listes telika!!!

AFTER
03/07/2006, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
xaxaxa...sovara!Apisteyto!den xanontai pote oi listes telika!!!

Εγω ειχα το ασημι bandit στην τριτη σελιδα, και ψαχνομουν τοτε με τα καρμπυρατερ!
Τελικα ειχε βιαστει ο ηλεκτρονικος του κοσμος απο τον πρωην ιδιοκτητη, αλλα το εφτιαξα.
Ξηλωθηκα, αλλα το εφτιαξα!!!!!!!!!

banditgr
03/07/2006, 17:44
etsi einai ta bandit....prepei na 3ilonese gia na ta ftia3eis,kai xreiazete SIXNA na ta ftiaxneis!
Kata ta alla,itan i proti mou kanoniki moto (prin eixa TDR125),kai mou emathe na odigao sosta..einai vofero sxoleio.Axxx..mou lypei...an to eixa tora,tha to toympaniaza!

AFTER
03/07/2006, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
etsi einai ta bandit....prepei na 3ilonese gia na ta ftia3eis,kai xreiazete SIXNA na ta ftiaxneis!
Kata ta alla,itan i proti mou kanoniki moto (prin eixa TDR125),kai mou emathe na odigao sosta..einai vofero sxoleio.Axxx..mou lypei...an to eixa tora,tha to toympaniaza!

Οπως εχω ξαναγραψει, πιστευω οτι υα συγκεκριμενα μηχανακια βιαστηκανε με τρεις τροπους στην Ελλαδα:

-5-6 μηνες παραμονης μεσα στα πλοια απο Ιαπωνια(Υγρασια και καταστροφη των πλαστικων φλοτερ απο την βενζινη που εμενε μεσα)
-Χρηστες(στην Ελλαδα) που δεν ειχαν ιδεα απο συντηρηση μηχανης, με αποτελεσμα να τα καταντιζανε χρεπια
-Μηχανικοι που ηταν εντελως ασχετοι(και ακομα ειναι) στο να ρυθμισουν σωστα τα καρμπυρατερ και κυριως το συστημα βαλβιδων που ειχαν τα μοντελα V

Oπως θα εχεις δει και στο banditalley, ολα μα ολα τα bandit ηταν αριστα διατηρημενα και κανεις δεν ειχε προβλημα μηχανικο.

Ισα ισα, το μηχανακι, σαν ενα απο τα πρωτα streetfighter για να μην πω το πρωτο, ηταν απο τα καλυτερα στο ειδος του, για να μην πω για τα τσαγακια που ειχε ριξει σε μεγαλυτερες κατασκευες, ανα τον κοσμο.
Ειχα διαβασει για ενα(400) με μονο πειραγμα στα καρμπυρατερ, που επιανε 225km/h τελικη

banditgr
03/07/2006, 18:19
exeis dikio adelfe,akrivos etsi einai i katastasi.Sin oti poloi to agorazan me gnomona mono tin xamili timi tou kai to xrisimopoiousan san papaki...me apotelesma na ta lionoun me mideniki sintirisi,meta na ta poulane...kai na sou menei sta xeria.Ontos itan apo ta grigorotera gimna 400.Nomizo to mono grigorotero itan to palio CB1 (moter cbr400).Pantos eixai frenoukles (2pla tetrapistona tocico)!Ego ton proto xrono pou to eixa,mono ladia alaza...den zitage tipota.Ton deytero omos,mou evgale arketa,me apokorifoma na masisi tin deytera,opou kai pige gia lisimo to moter.Ta bandit tis agglias klp. opos les itan se arketa kaliteri katastasi logo tou oti sinithos den itan paraeisagoges apo iaponia.An kai ta ektos iaponias itan katotera texnika (mono freno empros,timoni anti clipon,miomeni apodosi moter)

Zbandit750
03/07/2006, 18:36
Οπως ειναι προφανες και εγω ληστης ειμαι και ειμαι ακομα!

http://www.tsianos.gr/pics/b4.jpg

Εχω το GSF 400P του 93 με το απλο μοτερ και δεν ειχα ποτε το παραμικρο προβλημα μεχρι που πηγα στρατο περισυ και την αφησα χωρις βενζινη και στην βροχη και επιασε σκουρια το ρεζεβουαρ , αλλα και αυτο το εφτιαξα ευκολα. Την εβαλα τωρα να την φτιαξω λιγο για να την πουλησω ή να την πηγαινω στα Μεγαρα και εχω το εξις προβλημα το οποιο το εχω γραψει στα αγγλικα και στο BanditAlleyBBS και εδω αλλα δεν εχω λαβει απαντηση ακομα


Προβλημα!!!! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=23623)

Εχω το manual και αφου ειδα οτι οι μαστορες ειναι αλητες ακομα και αν ειναι στην ιδια σου την γειτονια , εβαλα χερι και ρυθμισα και βαλβιδες μονος μου.

Αν ξερει κανεις τιποτα για το προβλημα ας μου πει γιατι το μηχανακι ειναι σε αριστη κατασταση και εχει και μονο 42.000χλμ και ειναι κριμα , πριν απο την σκουρια πηγαινε τον κωλο του μεχρι και CBR 400 RR ειχα παρει σε ρεπριζ 80-160

kostas_146
19/05/2008, 19:45
γεια σας παιδια. προσφατα μετακομισα στην μεγαλη πολη και επειδη εχω συνιθισει απο την κινηση που ειχα σε επαρχια μερια απογοητευτηκα γρηγορα με τα εδω δεδομενα. μετα απο λιγο ψαξιμο αποφασισα να αγορασο μηχανη και κατεληξα στο bandit γιατι ειναι αρκετα μεγαλο σε μεγεθος που θελω(ειμαι και 1.90 και δεν παει παπι) ειναι και 400 γιατι δεν ειμαι και απο τους καλυτερους για να διαχειριστω πιο πολυ γκαζι και απο οτι εχω ακουσει δεν σπαει κιολας. το αλλο καλο ειναι οτι για μενα ειναι κουκλα και αυτο που ανακαλυψα ειναι οτι ειναι πολυ φτηνο. κοντα στο χιλιαρικο διαθετω. ποια ειναι η αποψη σας εσεις που ειστε πιο μεσα στα πραματα απο οτι εγω? αξιζει? θα βρω? εχετε καμια προταση? νομιζο οτι αυτο που μου αρεσει ειναι μοντελο 92 εως 95. ευχαριστω προκαταβολικα.

xampos
19/05/2008, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas_146
γεια σας παιδια. προσφατα μετακομισα στην μεγαλη πολη και επειδη εχω συνιθισει απο την κινηση που ειχα σε επαρχια μερια απογοητευτηκα γρηγορα με τα εδω δεδομενα. μετα απο λιγο ψαξιμο αποφασισα να αγορασο μηχανη και κατεληξα στο bandit γιατι ειναι αρκετα μεγαλο σε μεγεθος που θελω(ειμαι και 1.90 και δεν παει παπι) ειναι και 400 γιατι δεν ειμαι και απο τους καλυτερους για να διαχειριστω πιο πολυ γκαζι και απο οτι εχω ακουσει δεν σπαει κιολας . το αλλο καλο ειναι οτι για μενα ειναι κουκλα και αυτο που ανακαλυψα ειναι οτι ειναι πολυ φτηνο. κοντα στο χιλιαρικο διαθετω. ποια ειναι η αποψη σας εσεις που ειστε πιο μεσα στα πραματα απο οτι εγω? αξιζει? θα βρω? εχετε καμια προταση? νομιζο οτι αυτο που μου αρεσει ειναι μοντελο 92 εως 95. ευχαριστω προκαταβολικα.


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry:


φιλε δεν αξιζει , μην το παρεις , σπαει χαλαει σε βγαζει την πιστη :mad: εκτος ΑΝ ΕΙΣΑΙ ο ενας στους 100 κατοχους μπαντιτ που ειναι κολ*φαρδοι

κοιτα για κανα χορνετακι βρισκεις με 3 χιλιαρικα , αμα δε θες τοσα αλογα κοιτα για monsteraki βρισκεις σε καλες τιμες :winka:

και εκτος απ ολα τ αλλα μη νομιζεις οτι δε θα φαινεσε μεγαλος επανω στο ληστη :beer:

kostas_146
19/05/2008, 22:42
ευχαριστω για τις πληροφοριες φιλε μου. προφανως κατι ξερεις. αν και σε ενα αναλογο σκηνικο οταν εψαχνα 4 ροδες ειχα ακουσει για τα ιταλικα που ηταν τοτε η επιλογη μου παρομοιες αποψεις. τελικα πηρα ενα alfa romeo και μετα απο 5 χρονια και πολλα πολλα πολλα χιλιομετρα ειναι ολα καλα. ισως να ειμαι απο αυτους που δεν τρωνε τα σιδερα η ξερουν να δουλεψουν ενα μηχανημα και για αυτο πιστευω οτι αν παρω ενα bandit που μου αρεσει πολυ σαν σχημα κλπ δεν θα με προβληματισει. τι παθαινει δηλαδη? σπαει η εχει συνεχομενα ψιλοπροβληματα???

xampos
19/05/2008, 22:54
φιλε δεν ειναι το θεμα να ξερεις να το δουλευεις σωστα, με το bandit δεν μετραει τιποτα τετοιο, οτι και να κανεις θα σε χαλαει, πολλα προβληματα στα καρμπιρατερ , ηλεκτρικα κτλ

οτι μπορεις να το σενιαρεις και να το κυκλοφορεις οσο αντεξει μπορεις, αλλωστε και γω αυτο εκανα , αλλα δεν αξιζει να ριχνεις ουτε ενα ευρω σε αυτο το μηχανακι :nono:

:wave2:


131440

kostas_146
19/05/2008, 23:01
το βλεπω παντως και στη φωτογραφια σου και ειναι κουκλα. απο τα πιο ομορφα του ειδους. αν παρω καμια bross θα με περνανε και θα μεκοροιδευουν τα παπακια και το cb-1 εχει παλιωσει παρα πολυ. πιστευω οτι με τη συντηρηση που κανω και αν βρω και ενα καλο μαστορα θε κρατησει. ειχαν καποιοι φιλοι μου κατα καιρους bandit διφορων τυπων και χρονολογιων και για αυτο εγραψα στην αρχη οτι νομιζω οτι ειναι σχετικα αξιοπιστα. θυμαμαι οτι δεν ειχαν κουραστει απο ζημιες. αυτα ομως σε καιρο 95 και λιγο πιο μετα που τοτε τα bandit ηταν ολα 3-4 χρονων.

xampos
19/05/2008, 23:06
ευχαριστω φιλε !! :beer: το δικο μου ητανε μοντελο 1994 αλλα αλλοι με λεγανε οτι ητανε τοθ 89-90 , οπως και να εχει ητανε κουκλι :p

αλλα στο ξαναλεω , ψαξε κατι αλλο βρε φιλαρακι για να μην το μετανιωσεις μετα :beer:

:beer:


131442

snake-3-
01/06/2008, 17:23
γεια σας μαγγες τι κανεται???? ειμαι νεος κ δεν ξερω κ πολλα απο μηχανες. θελω να ρωτησω κατι αναμεσα σε bandit-bros-cb ολα 400 ποιο να παρω? εχω βρει bros με 400ευρω bandit 500e. τι να προσεξω μην τη πατησω???? ευχαριστω

Anritsu
01/06/2008, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από snake-3-
γεια σας μαγγες τι κανεται???? ειμαι νεος κ δεν ξερω κ πολλα απο μηχανες. θελω να ρωτησω κατι αναμεσα σε bandit-bros-cb ολα 400 ποιο να παρω? εχω βρει bros με 400ευρω bandit 500e. τι να προσεξω μην τη πατησω???? ευχαριστω

Όχι πάλι , δεν θα το αντέξω :hypnotize




http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=60002

:wave2:

snake-3-
01/06/2008, 17:54
thanks man :smilea: :smilea:

xampos
01/06/2008, 18:04
ημαρτον!!!!!! κοιτα για κατι αλλο :nono: :nono: :nono: :nono: :nono:

mixalisX
01/06/2008, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
ημαρτον!!!!!! κοιτα για κατι αλλο :nono: :nono: :nono: :nono: :nono:

Έλα ρε μπάμπή τα παραλές λιγάκι. Το δικό μου δόξα τον θεό έχει βγεί αστέρι. 1,5 χρόνο τώρα δεν έχει βγάλει ακόμα κανένα πρόβλημα.

Πιστεύω ότι είναι θέμα τύχης σε τι μηχανάκι θα πέσεις.

Παραθέτω τον δικό μου κλέφτη. Είναι πραγματικά σε τόσο καλή κατάσταση μηχανικά όσο φαίνεται ;)


Εdit: άν το πουλούσα αύριο, δεν θα ζήταγα λιγότερα από 2500e. Και αυτό γιατί ξέρω την αξία της, και το πόσο συντηριμένη είναι. Τώρα ας πάρει ένας ότι θέλει καινούριο με τα 2πλάσια φράγκα και αν θέλει άς έρθει να αναμετρηθούμε :p


132546

kostas_146
01/06/2008, 20:04
φιλε mixalisx και εγω πιστευω οτι τα παραλεει ο xambos. μετα απο λιγη αναζητηση δεν βρηκα καποιο καλο cb αντιθετα εχω βρει ενα bandit κουκλα και απο γνωστο συντηρημενο σχετικα καλα απλα δεν του χρειαζεται και το πουλαει. 800€ και το σκεφτομαι πολυ σοβαρα.....

mixalisX
01/06/2008, 23:28
αν όντως είναι απο φίλο και καλόσυντηριμένο τότε όντως σκέψου το σοβαρά. Αυτές η μηχανές καλώς η κακώς θέλουν αγάπη και φροντιδα αλλιώς θα σε προδόσουν ( καλά έ ουτε για την γκόμενα μου να μιλούσα).

Η bandit είναι θρυλικη μηχανή. Όσοι την είχαν θα σου πουν τα καλύτερα λόγια για την οδηγική της συμπεριφορά. Δυστηχώς υπάρχουν και αρκετοί πικραμένοι. Πάντως απο εμφάνιση και μόνο σκίζει ;) .

A, και άν ρωτήσεις κανέναν μάστορα και σου πεί τα χειρότερα λόγια τότε μη μασάς, αυτοί οι τύποι συνήθως είναι και του κόλου μάστορες που αντι να τις φτιάχνουν τις ριμάζουν. Ο καλός ο μάστορας θα ρωτήσει αν είναι καλά συντηριμένη όχι ότι δεν μπορεί να συντηριθεί. Αυτά ειναι μαλακιες. Στα λέω γιατι τα άκουσα και εγώ.

xampos
02/06/2008, 00:26
OXIIIIII ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!!!!!! :cry: :cry: :cry: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

mixalisX
02/06/2008, 09:38
ακυρο μηνυμα, ας σβηστει.

kostas_146
02/06/2008, 17:12
αν για παραδειγμα την περεις και αποδειχτει οτι δεν ειναι και στην καλυτερη κατασταση τοτε δεν μαζευεται ευκολα?

mixalisX
02/06/2008, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas_146
αν για παραδειγμα την περεις και αποδειχτει οτι δεν ειναι και στην καλυτερη κατασταση τοτε δεν μαζευεται ευκολα?

Εξαρτάται τι ενοείς. Σκεψου ότι τα λεφτά που θα δώσεις για αγορά είναι λίγα. Και η συντήρηση-επισκευή μιας μηχανής είναι πανάκριβή. Ασχετα απο την ηλικία της, τα μαστόρια βαράνε άσχημα όπως και τα ανταλλακτικά είναι ακριβά γενικά.
Αν είναι να ανοιχτή μηχανή για να συνέλθει η μηχανή τότε σίγουρα άστο. Αν είναι απλά πραγματάκια, πχ φρένα, καμιά μπαταρία και τέτοια τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Σκέψου ότι σίγουτα θα αλάξεις λάστιχα. Σε ότι κατάσταση και να ναι. Οπότε 250-300ευρό φεύγουν με την μία.

kostas_146
02/06/2008, 21:28
πιστευω οτι λιγες ειναι αυτες που πρεπει να ανοιχτουν για να στρωσουν. οτι και να ειναι παντως οποιος αγοραζει μεταχειρισμενα εχει υπολογισει και λιγο μαζεματακια περιφερειακα. ευτυχως αυτη που εχω βρει εχει λαστιχα σε πολυ καλη κατασταση και θα μου κανει και service. (δεν λεει ψεμματα ειναι γνωστος και αυτος και η μηχανη). το κακο με μενα ειναι οτι δεν ειμαι πολυ καλος οδηγος και δεν τρεχω γενικα και προοριζω το bandit σχεδον για χρηση πολης.

kostas_146
02/06/2008, 21:29
αυτα τα κοκκινα που εχεις στις ροδες που μπορω να τα βρω.???

mixalisX
02/06/2008, 23:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas_146
αυτα τα κοκκινα που εχεις στις ροδες που μπορω να τα βρω.???

xexexe κοίτα να πάρεις τα υπόλοιπα φίλε και μην ανησιχείς για αυτά. Για τα λάστοιχα μην βλέπεις μόνο το προφίλ, μάθε και την ηλικία τους. Καλά είναι κάθε 3ετοία να τα αλλάζεις.

Η βαντιτ είναι γενικά μηχανή για εντός-εκτός πόλης. Εγώ την χρησιμοποιώ καθήμερινά για να πάω κέντρο κάθε μέρα στην δουλεία. Αλλά και για μικρές αποστάσεις 100-200 κμ είναι μια χαρά.

Πάντως έχε στον νού σου και τον εξοπλησμό ασφαλείας (κράνος κτλ) είναι σοβαρός παράγοντας και ακριβός.

kostas_146
03/06/2008, 18:07
φιλε μου μαλλον την πηρα. εχω στειλει καποιους φιλους τη δουν γιατι δεν ειναι στην πολη στην οποια μενω. ειναι σε ενα συνεργειο γιατι χτυπουσε ενα κοκορακι απο τις βαλβιδες (μου ειπε). το φτιαζει αυτο και εχει κανει και το service και τα λαστιχα που μου ειπες ειναο ολοκαινουρια. ο ελεγχος ο τυπικος απο το μαστορα μενει και την πηρα. ελπιζω να βγει καλη γιατι μπηκε το καλοκαιρι και δεν αντεχω αλλο με το αυτοκινητο στην αθηνα. επηξα.....

GATOYLHS
03/06/2008, 21:10
ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΟΥ ΒΓΕΙ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΟ.ΠΑΝΤΩΣ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΑΝ ΕΨΑΧΝΕΣ ΚΑΛΑ ΘΑ ΕΒΡΙΣΚΕΣ CB TZAMATO.ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΕΤΟΙΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΒΙΤΡΙΝΑΣ.

SiLveRciTy
03/06/2008, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zbandit750
Οπως ειναι προφανες και εγω ληστης ειμαι και ειμαι ακομα!

http://www.tsianos.gr/pics/b4.jpg

Εχω το GSF 400P του 93 με το απλο μοτερ και δεν ειχα ποτε το παραμικρο προβλημα μεχρι που πηγα στρατο περισυ και την αφησα χωρις βενζινη και στην βροχη και επιασε σκουρια το ρεζεβουαρ , αλλα και αυτο το εφτιαξα ευκολα. Την εβαλα τωρα να την φτιαξω λιγο για να την πουλησω ή να την πηγαινω στα Μεγαρα και εχω το εξις προβλημα το οποιο το εχω γραψει στα αγγλικα και στο BanditAlleyBBS και εδω αλλα δεν εχω λαβει απαντηση ακομα


Προβλημα!!!! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=23623)

Εχω το manual και αφου ειδα οτι οι μαστορες ειναι αλητες ακομα και αν ειναι στην ιδια σου την γειτονια , εβαλα χερι και ρυθμισα και βαλβιδες μονος μου.

Αν ξερει κανεις τιποτα για το προβλημα ας μου πει γιατι το μηχανακι ειναι σε αριστη κατασταση και εχει και μονο 42.000χλμ και ειναι κριμα , πριν απο την σκουρια πηγαινε τον κωλο του μεχρι και CBR 400 RR ειχα παρει σε ρεπριζ 80-160

file mou apo pou einai h foto??? kati mou thymizei...

kostas_146
03/06/2008, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από GATOYLHS
ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΟΥ ΒΓΕΙ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΟ.ΠΑΝΤΩΣ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΑΝ ΕΨΑΧΝΕΣ ΚΑΛΑ ΘΑ ΕΒΡΙΣΚΕΣ CB TZAMATO.ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΕΤΟΙΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΒΙΤΡΙΝΑΣ.

φιλε μου μετα απο συζητησεις που ειχα εδω εψαξα για cb αλλα με 800€ που πηρα το bandit ολα τα cb ηταν σε χειροτερη κατασταση και ηθελαν μαζεματα απο τη μερα που θα τα αγοραζα. ακομα και λαστιχα που ηθελαν σχεδον ολα κανουν ενα τρακοσαρι. ενας αλλος λογος ειναι οτι το bandit κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ πιο ομορφο απο το αλλο ειδικα η ουρα δεν εχει καμια σχεση. φαινεται πολυ πιο καινουριο. γενικα δεν δειχνει τα χρονια του τοσο πολυ οσο το cb. οταν το παρω στα χερια μου θα σας πω και εντυπωσεις αλλα μαλλον θα αργησω λιγο γιατι ειναι στα χανια ακομα η μηχανη και πρεπει να κατεβω να κανω και τα χαρτια. ευχαριστω για τη βοηθεια σας και τις αποψεις σας..

apav
04/06/2008, 11:01
Καλορίζικο! :beer:

Zbandit750
04/06/2008, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από SiLveRciTy
file mou apo pou einai h foto??? kati mou thymizei...

μπάλος Κρήτη , Ακρωτήρι Γραμβουσας.

Και ώμος ανέβηκε το θηρίο!!!!!

GATOYLHS
04/06/2008, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas_146
φιλε μου μετα απο συζητησεις που ειχα εδω εψαξα για cb αλλα με 800€ που πηρα το bandit ολα τα cb ηταν σε χειροτερη κατασταση και ηθελαν μαζεματα απο τη μερα που θα τα αγοραζα. ακομα και λαστιχα που ηθελαν σχεδον ολα κανουν ενα τρακοσαρι. ενας αλλος λογος ειναι οτι το bandit κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ πιο ομορφο απο το αλλο ειδικα η ουρα δεν εχει καμια σχεση. φαινεται πολυ πιο καινουριο. γενικα δεν δειχνει τα χρονια του τοσο πολυ οσο το cb. οταν το παρω στα χερια μου θα σας πω και εντυπωσεις αλλα μαλλον θα αργησω λιγο γιατι ειναι στα χανια ακομα η μηχανη και πρεπει να κατεβω να κανω και τα χαρτια. ευχαριστω για τη βοηθεια σας και τις αποψεις σας..

ΣΟΡΡΥ ΜΟΥ ΞΕΦΥΓΑΝ ΤΑ 800ΕΥΡ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΑΘΕΣΕΙΣ.ΚΑΛΑ ΣΙΜΠΑΚΙΑ ΤΑ ΠΟΥΛΑΝΕ 2000ΕΥΡ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΟΡΓΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 3000.

hlektronio
16/08/2008, 21:28
για να μην κανω καινουργιο τοπικ
μια ερωτησουλα...
το gsxf400 εχει προβληματα σαν και αυτα που ακουω για το bandit??

Cech
14/08/2009, 01:07
geia sas paidia eimai kainourios stin parea kai den xero kai polla gia mixanakia alla kalos i kakos pira suzuki bandit-slingshot 400 '97....einai manisio kai telikes vgazei gyro sta 195.....
apla me kanoun kolpa ta karmpyrater...den krattaei relanti an den to zestano gia kanena 2oro kai an to afiso 5-6 meres sto garaz to vgazo mpoukomeno......apla allaksa maskoula kai to erixa ena vapsimataki......alla to exo eroteu8ei kai den prokeitai na to doso me tipota...!!!!!!!
NA TO MORO MOU

http://img528.imageshack.us/img528/6514/dsc00877.jpg

http://img242.imageshack.us/img242/1209/dsc00869j.jpg

alex14
14/08/2009, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cech
...den krattaei relanti an den to zestano gia kanena 2oro kai an to afiso 5-6 meres sto garaz to vgazo mpoukomeno......

Καλα, εσυ δεν ζεσταινεις μηχανη, πατσα βραζεις.:lol:

Περα απο την πλακα τα ιδια προβληματα ειχα και εγω με το 400αρι μεχρι που βαρεσε μπιελα
και ησυχασα :D

:beer:

Zbandit750
14/08/2009, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από hlektronio
για να μην κανω καινουργιο τοπικ
μια ερωτησουλα...
το gsxf400 εχει προβληματα σαν και αυτα που ακουω για το bandit??


καλοριζικο , αλλα δεν ειναι 97 με τιποτα.
κανε ενα καθαρισμα στα carb και ελεξε την σταθμη των φλοτερ.
καθαρισε καλα και τα προζιγκλερ και ελπιζω μονο να μην εχεις σκουρια στο τεποζιτο γιατι αν εχεις , THIS IS THE END MY FRIEND

Cech
15/08/2009, 00:57
giati les pos den einai me tipota tou 97???
8a to kitakso molis to valo sto synergeio tin triti....

Scr3amzor
14/12/2009, 21:31
bandit 400.... wraia h maskoula poso thn pires??

Cech
15/12/2009, 17:49
20 euro....apo magazi stin salonika....allou to vrika me 35 kai allou me 30.....

Fuser
04/03/2010, 23:49
Λοιπόν υπό τον ήχο των Clash και χωρίς το άγχος των χρημάτων,με ατελειώτη καυλα για το Βandit,το Τετρακόσια, σας παρουσιάζω το νέο μου Project:

bandit 400 του'97

1)Κόκκινο της φωτιάς με άσπρες γραμμες τυπου dogde viper
2)Βούρτσισμα ολα τα αλουμίνια
3)Μπροστινό από Gsxr
4)Ψαλίδι απο RGV 250 banana
5)Kαρατιμονάρα
6)Ψηφιακό κοντέρ
7)4άδα FCR με χοάνες
8)Ουρά τυπου SV1000
9)Διπλά τελικά

Ακούω σχόλια και κτλ,κτλ.....

Zbandit750
05/03/2010, 00:05
βαλε φωτο να παρουμε ιδεες, βαλε και τιμες και τεχνικα.
το εχω και εγω και καθετε και θελω να το φτιαξω.

ego_o_idios
05/03/2010, 00:38
kanto etsi


190878

Zbandit750
05/03/2010, 11:16
αυτο δεν ειναι 400

pektis
05/03/2010, 12:41
400 πρεπει να ειναι,αλλα με look b-king!!

Zbandit750
05/03/2010, 12:45
400 δεν ειναι σιγουρα , φαινετε απο το πλαισιο και το μοτερ.
πρεπει να ειναι 600 του 2000.

pektis
05/03/2010, 13:48
Με μπερδεψε λιγο το σχημα στους λεμους της εξατμισης...

Μικe777
05/03/2010, 23:06
:beer: :beer:

amyroukai
08/03/2010, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
kanto etsi

1200 είναι, δείτε το πλαίσιο... Αλλά έχει κόψει το πίσω υποπλαίσιο και έχει βάλει άλλο. Καλό είναι! :) Μπορεί να γίνει γ@μ@το projectάκι, έχει καμμιά 600άρα έουρος το πλαίσιο από Αγγλία, άλλα τόσα ένα καλό μοτέρ 750, καμμιά 200αριά ένα πηρούνι, 100άρικο τα ψαλίδια αλουμινίου από 1250, ζάντες επίσης -σχετικά- φτηνές, μαζεύεται ένα τέτοιο SF με 4000-4500 περίπου. Και είναι G@VLA :) Και θα τιμωρήσει και στην πίστα... :)

DrEvil
08/03/2010, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Και θα τιμωρήσει και στην πίστα... :)

Ε, ρε κάψες ....

amyroukai
09/03/2010, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Degree0
Ε, ρε κάψες ....
Τώρα πρόσεξα και τις 6πίστονες από την "γιαχαμπουζα" που λένε πολλοί... Αχ! :)

Με δύο αλλενάκια και ένα σταυροκατσάβιδο σε 10 λεπτά τα πλαστικά της μούρης βγαίνουν. Πόσο να κάνει ένα "κακό" φανάρι από το justbandits και ένα σετάκι ψηφιακά Ducatόργανα; Ψηλά μαρσπιέ, μιά μετάχειρη ουρά και υποπλαίσιο από buell, ένας τροχός, ηλεκτροκόλληση έχω... Στο διάλο π0υτ@νες μηχανές, σε ησυχία να μην βρισκόμαστε ποτέ!

K5_N
10/03/2010, 00:28
δε το πιστευω οτι ενα γυμνο bantit θα αρεσε σε σας τους ημιφεριγκατους. :wave2: