PDA

View Full Version : race baffles?



dimitris_r_ena
13/05/2010, 14:08
εντελως τυχαια οπως σερφαρα στην σανιδα μου(ιντερνετ)ειδα αυτο http://www.maximumbikes.com/forum/index.php?/topic/20064-yamaha-r1-race-baffle-kit/ βγαινει το μαμα εσωτερικο και μπαινει αυτο.ξερει καποιος κατι το εχει δοκιμασει?γιατι σε ενα βιντεακι που ειδα στο youtube ενας τυπος το βγαζει το μαμα και βαζει το race και αλλαζει τελειος ο ηχος και η τιμη του αποτι ειδα στο e-bay ειναι 80ε +τα εξοδα αποστολης μαλλον(αυτο δεν το ειδα)πιστευω οτι εαν δεν υπαρχει καποιο προβλημα με την μηχανη check και τα λοιπα αξιζει να το βαλεις για να αλλαξει ο ηχος λιγο απο το να δοσεις 900+ευροπουλα για τελικα.

dimitris_r_ena
13/05/2010, 14:33
δειτε εδω http://www.aandrmotorsport.com/store/baffle-sound-clips.html τελικα αλλαζει καλα ο ηχος μπορει να μου πει καποιος εαν ειπαρχει καποιο προβλημα?

dimitris_r_ena
23/05/2010, 15:54
κανεισ ρε παιδια?

Red Rider
29/05/2010, 04:33
Γιατι δεν ρωτας και εναν Ελληνα εξατμισα ποσα θελει για να σου κανει την ιδια δουλεια?Δεν ειναι και τρομερη εφευρεση,ουτε νομιζω να δημιουργουν προβλημα:)

Madkefalonian
22/06/2010, 15:34
εστω και αργα απαντω.
Εγω τα εχω βαλει εδω και 4000χλμ.Αξιζουν μεχρι τελευταιο ευρω.Εχεις μια τελειως ελευθερη εξατμιση με ολα τα οφελη χωρις το κοστος.Το βαρος μειωνεται αισθητα,ο ηχος αλλαζει τελειως και η αποδοση εχει πολυ μεγαλη διαφορα.Γεμιζουν οι χαμηλες αρκετα.Κανενα προβλημα δεν εχει βγαλει ουτε εχει εμφανισει σφαλματα στο καντραν,σε συνδιασμο με ενα Κ&Ν ειναι ισως η φτηνοτερη λυση για απελευθερωση μερικων αλογων του μοτερ σου

Toumpas
06/07/2010, 12:11
Μια ξεταπωτη εξάτμιση μαμίσια με Race Baffles A&R ή οποιαδήποτε άλλη λύση με μια aftermarket ξετάπωτη στο μόνο που διαφέρον είναι το design και τα 1000+ ευρώ που θα πληρώσεις.

Madkefalonian
06/07/2010, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Toumpas
Μια ξεταπωτη εξάτμιση μαμίσια με Race Baffles A&R ή οποιαδήποτε άλλη λύση με μια aftermarket ξετάπωτη στο μόνο που διαφέρον είναι το design και τα 1000+ ευρώ που θα πληρώσεις. :a18: :a01: :beer:

sabayam
07/07/2010, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris_r_ena
εντελως τυχαια οπως σερφαρα στην σανιδα μου(ιντερνετ)ειδα αυτο http://www.maximumbikes.com/forum/index.php?/topic/20064-yamaha-r1-race-baffle-kit/ βγαινει το μαμα εσωτερικο και μπαινει αυτο.ξερει καποιος κατι το εχει δοκιμασει?γιατι σε ενα βιντεακι που ειδα στο youtube ενας τυπος το βγαζει το μαμα και βαζει το race και αλλαζει τελειος ο ηχος και η τιμη του αποτι ειδα στο e-bay ειναι 80ε +τα εξοδα αποστολης μαλλον(αυτο δεν το ειδα)πιστευω οτι εαν δεν υπαρχει καποιο προβλημα με την μηχανη check και τα λοιπα αξιζει να το βαλεις για να αλλαξει ο ηχος λιγο απο το να δοσεις 900+ευροπουλα για τελικα.

δοκιμασμενα σε r1 06 μοντελο μαζι με Υ χωρις καταλυτη ειδαμε αρκετη διαφορα και κανει δουλεια....μαμα χωρις φ.αερα και pc μοναχα ρυθμισμενο με καυσαναλυση αποδωσε 167 αλογα

kyko
08/07/2010, 02:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sabayam
δοκιμασμενα σε r1 06 μοντελο μαζι με Υ χωρις καταλυτη ειδαμε αρκετη διαφορα και κανει δουλεια....μαμα χωρις φ.αερα και pc μοναχα ρυθμισμενο με καυσαναλυση αποδωσε 167 αλογα

check your pm :D

Madkefalonian
08/07/2010, 04:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sabayam
δοκιμασμενα σε r1 06 μοντελο μαζι με Υ χωρις καταλυτη ειδαμε αρκετη διαφορα και κανει δουλεια....μαμα χωρις φ.αερα και pc μοναχα ρυθμισμενο με καυσαναλυση αποδωσε 167 αλογα
οταν λες ρυθμισμενο με καυσαναληση τι εννοεις?
Εγω απλα τα εβαλα πανω και εβλα και ενα φιλτρο αερα και δεν εκανα τιποτα αλλο,αλλα η διαφορα ηταν εμφανης.

G M
08/07/2010, 09:32
το εχουμε αναφερει ξανα

μην το κανεις εαν δεν εχεις power commander εφοσον χωρις αυτο θα εχεις λαθος χαρτη με φτωχο μιγμα - θα κερδισεις κυριως σε ευστροφια οχι σε ιπποδυναμη - επιπλεον το μηχανακι στο ρελαντι θα μπερδευει...

dimitris_r_ena
08/07/2010, 10:06
KAΛHΣΠEPAA.PE ΣY Gm EAN EINAI ETΣI OΠΩΣ TA ΛEΣ APA HMHXANH ΔN ΘA ΔOYΛEYEI ΣΩΣTA.OI ΦIΛOI ΠOIO ΠANΩ ΛENE OTI ΔEN EXOYN KANENA ΠPOBΛHMA.EΞIΓIΣETO NA TO KATAΛABOYME (A ΔN ME ENΔIAΦEPEI NA ANEBAΣΩ TN ΔYNAMH THΣ MHXANHΣ AYTO ΘEΛΩ NA TO KANΩ AΠΛΩΣ ΓIA NA AΛΛAΞEI O HXOΣ) K EΠIΔH ΠPOΣ TO ΠAPON ΔEN M ΠEPIΣEYOYN 1000E EΛAΓA NA TA BAΛΩ.AΛΛA EAN YΠAPXEI KAΠOIO ΠPOBΛHMA KAΛHTEPA NA ΠEPIMENΩ MEXPI NA ΣYNEΛΘΩ OIKONOMIKA(ΔΛΔ ΠOTE :)

Madkefalonian
08/07/2010, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris_r_ena
KAΛHΣΠEPAA.PE ΣY Gm EAN EINAI ETΣI OΠΩΣ TA ΛEΣ APA HMHXANH ΔN ΘA ΔOYΛEYEI ΣΩΣTA.OI ΦIΛOI ΠOIO ΠANΩ ΛENE OTI ΔEN EXOYN KANENA ΠPOBΛHMA.EΞIΓIΣETO NA TO KATAΛABOYME (A ΔN ME ENΔIAΦEPEI NA ANEBAΣΩ TN ΔYNAMH THΣ MHXANHΣ AYTO ΘEΛΩ NA TO KANΩ AΠΛΩΣ ΓIA NA AΛΛAΞEI O HXOΣ) K EΠIΔH ΠPOΣ TO ΠAPON ΔEN M ΠEPIΣEYOYN 1000E EΛAΓA NA TA BAΛΩ.AΛΛA EAN YΠAPXEI KAΠOIO ΠPOBΛHMA KAΛHTEPA NA ΠEPIMENΩ MEXPI NA ΣYNEΛΘΩ OIKONOMIKA(ΔΛΔ ΠOTE :)

εγω προσωπικα τα εχω βαλει πολυ περισσοτερα χλμ απο οσα εια αρχικα.Εχω χασει την αισθηση των χιλιομετρων.Τα εχω 8.000χλμ και δεν εχει κανει κιχ το μοτερ,καταναλωση δεν επηρεαστηκε,ρελαντι εχω σταθερο,ταξιδια εχω κανει και δεν με προβληματισε πουθενα.Ειδα διαφορα σε ολο το φασμα των στροφων,το μοτερ στροφαρει σαφως πιο ελευθερα και απο ηχο εχει πολυ πραμα.Αλλα ο ηχος ξεφευγει κατα πολυ του νομιμου...

sabayam
08/07/2010, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από G M
το εχουμε αναφερει ξανα

μην το κανεις εαν δεν εχεις power commander εφοσον χωρις αυτο θα εχεις λαθος χαρτη με φτωχο μιγμα - θα κερδισεις κυριως σε ευστροφια οχι σε ιπποδυναμη - επιπλεον το μηχανακι στο ρελαντι θα μπερδευει...

κανεις λαθος η μηχανη ανεβηκε στο δυναμομετρο μετα απο καυλα του ιδιοκτητη και φιλου και ηταν τελειο ρυθμισμενο απο μειγματα και τυο συνεστησαν να μη βαλει pc.................

τωρα οι αποψεις διυστανται!!!!!!!

τωρα δε λεμε οτι ειμαστε οι θεοι αλλα οταν κανεις κατι κοιτας να το κανεις σωστα........

ουτε μπερδεματα ουτε ανασα...........συνηθως τα μπερδεματα στις χαμηλες γινεται λογω φ.αερα αλλα αναφερα πιο πανω οτι δε φορεσαμε για ευνοητουε λογους..........

G M
09/07/2010, 01:10
Δεν αμφισβητω αυτο που αναφερεις sabayam γιατι εχω δει ιδια μηχανακια να βγαζουν αρκετές διαφορες και αποτελεσματα στα δυναμομετρα.

Αναφερθηκα στα μιγματα γιατι με φιλτρο αερα, βγαζοντας καταλυτη και εχοντας πλεον ελευθερα τελικα αλλαζεις αρκετα σημεια και θα πρεπει να αλλαξεις χαρτη αλλιως το μηχανακι δεν μπορει να δουλευει σωστα εφοσον ο εργοστασιακος χαρτης ήταν για διαφορετικό setup. Το πειραγμα για τα μειγματα απο το κοντραν ειναι ιδιαιτερα περιορισμενο και δεν μπορει να καλυψει σωστα ολο το φασμα των στροφων! Ιδιως το καλοκαιρι το μηχανακι θα δουλευει σε υψηλοτερες θερμοκρασιες λογω φτωχου μιγματος κατι που θα επιβαρυνει τον κινητήρα.

Την μετατροπη την ειχα κανει σε συνδυασμό και με άλλες αλλαγες. Μετα απο δοκιμες με διαφορετικες εξατμισεις και δυναμομετρησεις κατεληξα στο συμπερασμα οτι η λυση αυτη προσφερει κυριως καλυτερο ηχο και ευστροφια (γι'αυτο και δινει αισθηση οτι ειναι δυνατό)

Συνοψιζω τις αλλαγες που εχω δοκιμασει

Φιλτρο αερα
Αφαιρεση exup
Aφαιρεση καταλυτη
Race buffles εξατμισεις
Kοψιμο 5 cm των εξατμισεων
Δοκιμες σε χαρτες με power commander

η δυναμομετρηση σε fuchs στο δικο μου μηχανακι πριν και μετα εδειξε καλες χαμηλες, βελτιωμενες μεσαιες (λογω κοψιματος εξατμισεων) και στις υψηλες ειχε μια απωλεια μετα τις 11.500 σε συγκριση παντα με stock. Οι αλλαγες αυτες για καθημερινη χρηση ηταν ok.

Οταν χρειαστηκε να βαλω το μηχανακι πιστα τα αλλαξα με ολοσωμη εξαμιση και διαφορετικους χαρτες και μετά απο αυτό είδα πραγματικά εντυπωσιακή βελτιωση....:wave2: :beer:

Toumpas
09/07/2010, 01:30
¨Οτι λέει ο παραπάνω φίλος, χωρίς PC ή Bazzaz το μηχανάκι θα πηγαίνει χάλια και θα έχεις αυξημένες φθορές στον κινητήρα.

Εγώ συνηστώ Bazzaz με το Module που αυτορυθμίζεται. Οτι καλύτερο χωρίς να το πας σε δυναμομέτρηση.

xristarasss
02/08/2010, 20:51
re pedia afti i patenta me to teliko ... ginete kai se r6 2007 ?
to exi dokimase kanis?

xristarasss
06/08/2010, 07:06
gya sas pedes....

afti i patenta ginete kai se r6 2007 ean gnwrizi kanis?

Toumpas
27/09/2010, 11:32
R1 08 με τα ορίτζιναλ υαλομβάμβακα + ατσαλόπανο + Η&V υαλοβάμβακα.

Ορίστε και το κλιπάκι με τα μπούφλες :smokin:
http://www.youtube.com/watch?v=RYj7b36BbMc


Σημείωση: Το κιτάκι της A&R είναι άψογο από όλες τις απόψεις.



Απλά ΠΟΛΥ ΦΑΣΑΡΙΑ! :rolleyes:

Toumpas
26/04/2011, 10:40
Ένα βιντεάκι που τράβηξα το μηχανάκι.

Είναι με τα Race Baffles + Leovince Y Pipe + Graves Full System map (με PC3).

Θερίζει!

http://www.youtube.com/watch?v=C_PHNGvivdo

http://www.youtube.com/watch?v=ERIjXpQXd4w&feature=mfu_in_order&list=UL

argi6argi
25/08/2011, 09:16
Εγω λέω να το κάνεις πάντως (αν δεν το έχεις κάνει μετά απο τόσο καιρό). Το έχω κάνει και δουλεύει άψογα χωρίς κανένα πρόβλημα! Αν ενδιαφέρεσαι έχω και δυναμομετρήσεις κτλ κάπου ανηρτημένες και μπορώ να στις δείξω! Αξίζει τα χρήματα και σε ήχο και σε απόδοση.

g_m900
25/08/2011, 10:05
Παιδια εχει τελωνειο η παραγγελια;
Το κοστος αλλαγης σε εξατμισα περιπου ποσο;

argi6argi
25/08/2011, 10:09
Όταν τα είχα παραγγείλει, παρόλο που είναι εξ Αμερικής, δεν είχα πληρώσει τπτ. Κόστος σε εξατμισά;;; Φίλε ούτε να το σκέφτεσαι! Δεν ξέρω πόσο είναι αλλά εμένα (που δεν είμαι και μάστορας και δεν το έχω και πολύ) μου πήρε μια ωρίτσα να το κάνω μόνος μου ;)
Αν είναι να το πας σε μάστορα, πες του να στο φτιάξει εκείνος, θα έχει υλικά. Το τί χρειάζεσαι μπορείς να το βρείς και απο το εν λόγω site.