PDA

View Full Version : Τακάκια.. Έχουν ημερομηνια ληξης;



tsiftis
13/05/2010, 21:00
Γεια σας!

Η απορία μου είναι αν τα καινούρια τακάκια (αχρησιμοποίητα, του κουτιού), έχουν ημερομηνία λήξης.

Πχ ένα σέτ αχρησιμοποίητο που βγήκε στην αγορά το 2004, μπορεί να χρησιμοποιηθεί άφοβα το 2010 ή τα έχει φάει τα ψωμιά του;

Η απορία μου δημιουργήθηκε ψάχνοντας στο ebay, οπου βρήκα γνωστές μάρκες στην κατασκευή φρένων σε αρκετά δελεαστική τιμή.
Η συσκευασία ήταν διαφορετική απο την σημερινή της εταιρίας, αλλα ο τύπος των τακακιών ίδιος.
Υπέθεσα οτι είναι προηγούμενων ετών η παραγωγή τους.


Η ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξείς:

-Έχουν τα αχρησιμοποίητα τακάκια ημερομηνια λήξης;
-Αν ναι ποιά είναι(πόσα χρόνια);
-Ποιοί τύποι τακακιών έχουν (κεραμικά- μεταλλικοί)


Όσοι γνωρίζουν ευπρόσδεκτοι! Όσοι δεν... και πάλι!
:beer:

airpanos
13/05/2010, 21:11
Καλως τον:wave2:

Τωρα ειναι καπως αργα,το πρωι θα λαβεις σιγουρα πολλες απαντησεις.

THEOD
14/05/2010, 02:08
Με την προυπόθεση ότι βρίσκονται στην συσκευασία τους και σε λογικές συνθήκες αποθήκευσης δεν μπορώ να φανταστώ έναν λόγο που να έχουν ημερομηνία λήξης....

TROOPER
14/05/2010, 05:33
ναι.

σα το γιαουρτι ενα πραμα.

υ.γ.αντωνη στην ερωτηση που θες να μου κανεις η απαντηση ειναι ''ναι'' :lol: :lol: :lol:

zeke
14/05/2010, 05:39
Εγώ πιστεύω ότι εφόσον δεν έχουν έρθει σε επαφή με τον δίσκο σίγουρα δεν έχουν φθορά απάνω τους.Τώρα γνωρίζουμε όλοι πως το μέταλλο διαβρώνετε όμως εφόσον αυτά βρίσκονται σε συσκευασία δεν τίθεται θέμα για ημερομηνία λήξης.
(Δεν γνωρίζω σίγουρα επι-του θέματος,απλός εκφέρω γνώμη)

:wave2:

OldMan
14/05/2010, 05:54
Ημερομηνία λήξης (πρέπει να) έχουν όλα τα δευτερογενή προϊόντα..

Τα τακάκια θεωρούνται προιόν που αποτελείται από επιμέρους υλικά τα οποία δεν έχουν την ίδια διάρκεια ζωής, άρα πρέπει να ληφθεί υπόψιν η συντομότερη...
(το μέταλλο που συγκρατεί την "πάστα" μπορεί να παρουσιάζει σταθερά χαρακτηριστικά για 30 χρόνια αλλά αν η κόλλα παρουσίαζει μείωση των προβλεπόμενων ιδιοτήτων της κάτω από ένα ανεκτό ποσοστό σε μικρότερο χρονικό διάστημα, τότε ...) :winka:

Stergios69
14/05/2010, 06:06
Εμενα με εκπλήσει που Εκείνος έδωσε σοαβρή απάντηση... :D :wave2:

OldMan
14/05/2010, 06:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Εμενα με εκπλήσει που Εκείνος έδωσε σοαβρή απάντηση... :D :wave2:
Γιατί, κατάλαβες τι είπε ..?? :look: