PDA

View Full Version : Ρεταρισμα σε 950 ADV



trelokefaloitis
13/05/2010, 21:14
Λοιπον παλικαρια μπαινω κατευθειαν στο ψητο...
Κατοχος ενος 950 ADVE του 12/03 δευτερο χερι...

Μια χαρα ολα μεχρι να ξεκινησουν τα παρατραγουδα....

1 προβλημα...
Στα καλα καθουμενα και ενω εισαι σε πορεια αρχοντικα κανει ενα τσαφ και σβηνει πας
με λιγα εισαι τυχερος που προλαβες και πατησες συμπλεκτη και δεν αγορασες οικοπεδο..
Πατας μιζα αρ@@@α νεκρα ολα ρευμα ομως εχει παντου καντραν φωτα φλας....
Κανεις δεξια κλεινεις διακοπτη ξαναανοιγεις ολα ΟΚ!!!!!!!!!!!!!!
Για πειτε καμια γνωμη γιατι στον μαστορι που το πηγα μου απαντησε οτι αν δεν το κανει και σε αυτον
δεν μπορει να δει απο τι ειναι και οσο κοιταξε τα ηλεκτρικα(μετρησεις κ.τ.λ) ειναι ολα οκ.....

2 προβλημα....
Σε χαμηλες στροφες ή ψηλες και με σταθερο γκαζι σκορτσαρη σαν γαιδουρι(πηγαινε δεν παω ενα πραγμα)..
Ανοιγεις το γκαζι αποτομα ολα μια χαρα...δινει πονο αβερτα....με σταθερο γκαζι γαμιεται...
Οταν μπει ρεζερβα το διαολεμενο το πιανει πανικος-λοξυγκας και δεν παει βημα μεχρι που σβηνει...

Παμε μαστορα λογικα και ομορφα θελει σερβις γενικο ειμαστε και στα 30.000 κατι...

Ρυθμισμα καρμπιρατερ
Ρυθμισμα βαλβιδες
Καθαρισμα φιλτρου
Αλλαγη ρουλεμαν λαιμου(απροοπτο)αλλα πολυ σοβαρο..


Το παιρνουμε απο το μαστορι ωραια λεω αλλο μηχανακι μια χαρα........

Σκατα στα μουτρα μου ομως...

Βγαινω Αττικη να το ανοιξω βαζω βενζινη 100αρα ξεκιναω του πινω το αιμα
μια χαρα ολα...
Φτανω Ελευσινα πινω καφεδακι μια χαρα...
Επιστροφη δοξαζω τον μαστορα που και δεν μου πηρε πολλα και απο οτι φανηκε εκανε καλη δουλεια
μεχρι που μπαινω Αθηνα και περνω δυο απανωτες στροφες με 2 μεσα στα στενα της Κυψελης εκει κοντα στην γιαφκα
και παρουσιαζετε μπροστα μου ο παλιος καλος γαιδαρακος....ξεκινησαμε τα ιδια παλια καλα πηγαινε δεν παω...

Εδω σε θελω μαστορα.......
Τι σκατα εγινε τωρα???
Εκανε σερβις ή μαλακιες μου ελεγε?και δεν εκανε τιποτα?
Στο καπακι παλι να σκορτσαρη στις χαμηλες?

Τα νευρα μου με πιασανε νυχτιατικα.....

Βοηθατε παλικαρια αυριο παλι μεσα.....

Εφυγα απο την Μπουμπου γιατι βαρεθηκα τις ανακλησεις και τις παντοφλες..
Απο τα περτικαλι δεν φευγω θα το πολεμησω πρωτα....

Λετε να παμε για τρομπα βενζινης?

Sorry αν σας κουρασα με το κατεβατω....

soter3gm
14/05/2010, 01:12
Να πας εκεί που στο έφτιαξαν ρε,:uplate: και να πάρεις πίσω και το 20ρικο αυτή είναι η λύση :lol: :sun: :rotflmao:




Μπορεί να έφυγε πάλι το σωληνάκι

Κάνε και καμιά δουλειά χα χα χα χα

faraway
14/05/2010, 01:12
φίλος καλήμερα ,

ακριβώς τα ίδια συμπτώματα είχα στο capo και τελικά ήταν πολλαπλασιαστής χαλασμένος που δεν τον έδειχνε το efi.


Τσέκαρε τους !!!

:wave2:

faraway
14/05/2010, 01:22
άσχετο αυτό έχει καρμπυρατερ ή injecton ??

toyar
14/05/2010, 01:27
kill switch?

Ktm.Prestige
14/05/2010, 03:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
άσχετο αυτό έχει καρμπυρατερ ή injecton ??

καρμπυρατερ.
:wave2:

camen
14/05/2010, 07:48
Σερβις εκανες σε εξουσιοδοτημενο ή σε καποιον ασχετο...:confused: :rolleyes:
Δε νομιζω οτι απο εδω μεσα θα βοηθηθεις.Μπορει να ειναι πολλα.Καλυτερα πηγαινε το σε καποιον σοβαρο μηχανικο ΚΤΜ μπας και βρεις ακρη...:winka:


:beer: :wave2:

reinmeister
14/05/2010, 07:55
τσεκαρε αρχικα εαν "αναπνεει" το ρεζερβουαρ σου η αν η τρυπα που εχει γι αυτη την δουλεια ειναι πλεον βουλωμενη τρυπα...

αν απο εκει εισαι κομπλε,καλο θα ηταν να καθαριστουν-ελεγχθουν στ αληθεια τα καρμπς σου(και το αργο κυκλωμα παροχης καθως κι ελεγχος της σταθμης στα λεκανακια)...

στον ιδιο μαστορα να πας ε...

Elesun
14/05/2010, 08:49
Στείλε αν μπορείς με π.μ. τα στοιχεία του "μάστορα" να τον έχουμε στα υπ'όψιν.

:wave2:

camen
14/05/2010, 08:52
Ρε παιδες δεν το χαλασε ο μαστορας το μηχανακι.Το μηχανακι παρουσιαζε τα προβληματα απο πριν.
Το παλικαρι για σερβις το πηγε.Ο μαστορας εκανε οτι περιελαμβανε το σερβις.


:beer: :wave2:

Elesun
14/05/2010, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από trelokefaloitis
...γιατι στον μαστορι που το πηγα μου απαντησε οτι αν δεν το κανει και σε αυτον
δεν μπορει να δει απο τι ειναι...

Αν όντως του απάντησε αυτό camen, τι παραπάνω θες για να σχηματίσεις αρνητική γνώμη;
Εμένα πάντως μου κάνει σε απάντηση του στυλ "δεν ξέρω - βαριέμαι να ψάξω".

airpanos
14/05/2010, 08:59
Να ελενξεις τα ρευματα σε μπουζι πολλαπλασιαστη κλπ αν εχεις πολυμετρο
και τη ροη καυσιμου σε σωληνακια - φιλτρο αν ειναι ομαλη πριν πας σε μαστορα.

camen
14/05/2010, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elesun
Αν όντως του απάντησε αυτό camen, τι παραπάνω θες για να σχηματίσεις αρνητική γνώμη;
Εμένα πάντως μου κάνει σε απάντηση του στυλ "δεν ξέρω - βαριέμαι να ψάξω".

Δλδ ο αλλος να αρχισει να λυνει ολο το μηχανακι για να βρει κατι, μονο απο την περιγραφη του πελατη :confused: Κ μαλιστα αφου το μηχανακι εχει παει σε ηλεκτρολογο και ειναι οκ?!

Ενταξει δε λεω,θα μπορουσε να κοιταξει 1-2 βασικα πραγματα αλλα αν ο αλλος δεν του πει:"Κανει αυτο και αυτο,παρτο φτιαχτο θα ερθω να το δοκιμασω και αν ειναι οκ θα πληρωθεις οτι πρεπει." τοτε σιγα μην κατσει να ασχοληθει.Δεν το βλεπω και τοσο παραλογο...:winka:

trelokefaloitis
14/05/2010, 10:18
Μαλλον βρεθηκε η λυση αλλα οπως ολα θελει το χρονο της.....
για αυτο και δεν εγραψα ονομα συνεργειου ουτε τιμη...οταν λυθουν ολα θα τα μαθετε αν επιτρεπετε...

Πρωι πρωι αφιχθει εξω απο το συνεργειο να περιμενω να ανοιξει να του τα πω ενα χερακι....
Οπως και εγινε...
Του ειπα παρτο πηγαινε μεχρι την Πατρα αν θες φουλαρισμενο ειναι και κανε βολτες μεχρι να στο κανει...

Ετσι και εγινε μετα απο μια ωρα γυρισε και μου λεει εισαι ανωμαλος το μοτορι δουλευει μπαμ...

Του ειπα αν μου το ξανακανει θα σε παρω τηλ να ερθεις επιτοπου...μου εδωσε το λογο του και εφυγα...


Λιγο πριν φτασω σπιτι μου και ενω περιμενω στο φαναρι βλεπω εντρομο διπλα μου ενα
ντελιβερι μποι πακισταν να μου δειχνει με νοηματα το δεξι ρεζερβουαρ να βαζει πρωτη
με κοκκινο φαναρι και να εξαφανιζετε..

Βαζω σταντ κατεβαινω και βλεπω μια λιμνη βενζινης και να τρεχει ρονια απο τα πλαστικα..
οχι απο την ταπα της πληρωσεις πανω απο τα πλαγια χαμηλα...

Τηλ στο μαστορι ΕΛΑ ΤΩΡΑ καιγομαστε....

Κρατησε τον λογο του ηρθε εκλεισε το ρουμπινετο του δεξιου ρεζερβουαρ το γυρησα πισω και...

Το δεξιο ρεζερβουαρ φουλ το αριστερο αδειο....δεν επικοινωνουσαν....μαλλον ειχε βουλωσει το
σωληνακι τους αερα προς το ρεζερβουας...

Μολις ανοιξαμε την ταπα εκανε ενα πουφ και ερχισε σιγα σιγα ξ βενζινη να
μοιραζετε και στα δυο ρεζερβουαρ...

35αρισε βλεπεις σημερα στηνΑθηνα γεματο το ρεζερβουαρ φουσκωσε τι να κανει και αυτο??

Λυσιμο πλαστικα τσεκαρισμα σωληνακια ψυσημα με αερα και ειμαστε ΟΚ...

Μετα την Κυριακατικη βολτα θα δειξει απο την συμπεριφορα του αν πρεπει να ξαναμπει μεσα...

Δεν νομιζω να ειναι θεμα μαστορα αυτη η ατυχια...

Ειναι και γρια βλεπεις 7 χρονων μηχανημα.....

Θα δειξει οπως ειπα και πριν...

Ευχαριστω για τις απαντησεις παντως...και το ενδιαφερον...



Σωτο τραβα πιες κανενα καφε ωρε τεμπελη....σε παρακαλω να αλλαξουμε τακακια και ολο βαριεσαι και με στινεις..
:beer: :beer: :beer: :beer: :lol: :lol:

camen
14/05/2010, 10:27
Καταλαβαινεις τωρα γτ μπορει να ελυνε ολο το μηχανακι ,να το ειχε μια ολοκληρη μερα και να μην εβρισκε τιποτα?:winka:


Ευχομαι να ηταν αυτο το τοσο απλο πραγμα και να συνεχισεις να χαιρεσε το τερας παντου και παντα:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Κ ενα μπραβο στο μηχανικο που κρατησε τον λογο του και ηρθε οταν τον καλεσες.Ειναι σημαντικο να δειχνει ενδιαφερον...:winka:

reinmeister
14/05/2010, 10:29
ποσο καλος μπορει να ειμαι ρπμ?:D

camen
14/05/2010, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ποσο καλος μπορει να ειμαι ρπμ?:D

Καλος δεν ξερω...Ομορφος πολυ παντως...:smokin:

Elesun
14/05/2010, 10:31
Καταλαβαίνεις τώρα και εσύ camen τη διαφορά του "μάστορα" με τον rein που διέγνωσε την πιθανότερη αιτία προβλήματος βασιζόμενος μόνο στη συμπεριφορά της μηχανής;

;)

reinmeister
14/05/2010, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Καλος δεν ξερω...Ομορφος πολυ παντως...:smokin:

ακομη ΚΑΙ στα κτμ ειμαι κορυφη...χαραμιζομαι τελικα εγω...:sad: :lol:

ERRIKA
14/05/2010, 10:33
Oυδέν κρυπτόν υπό του Rein....

:lol: :lol: :lol:

Elesun
14/05/2010, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ποσο καλος μπορει να ειμαι ρπμ?:D

με πρόλαβες!

:beer:

camen
14/05/2010, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elesun
Καταλαβαίνεις τώρα και εσύ camen τη διαφορά του "μάστορα" με τον rein που διέγνωσε την πιθανότερη αιτία προβλήματος βασιζόμενος μόνο στη συμπεριφορά της μηχανής;

;)

Ρε συ ειναι αλλο να κανεις υποθεσεις και αλλο να πρεπει να το φτιαξεις.Το πρωτο δεν κοστιζει.Το δευτερο κοστιζει και αρκετα ορισμενες φορες.
Τωρα ηταν κατι απλο μπορει να ηταν ομως και κατι πολυ πολυπλοκο.Κ οταν θα πηγαινε να το παρει να του ελεγε ο μηχανικος οτι θελει 400Ε εργατικα γτ για να το φτιαξει το εκανε ολο βιδες και το ειχε 15 ωρες...:winka:


Μπορει να το πετυχει με το πρωτο μπορει και οχι.Εκει μετραει η εμπειρια για αυτο ρωτησα αν πηγε σε καποιο εξουσιοδοτημενο ή σε καποιον τυχαιο...Δυστυχως,δεν ζουμε σε ιδανικο κοσμο.

Τελος παντων,λογικα ολα καλα τωρα οποτε οκ...:beer: :beer: :beer:

reinmeister
14/05/2010, 10:35
περαν του χαβαλε μακαρι να ειναι οντως αυτο και να χει ξεμπερδεψει ο ανθρωπος...

:beer: :beer:



ξαναπειτε μου ποσο καλος ειμαι...μ'αρεσει να το ακουω... :lol: :lol:

camen
14/05/2010, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ακομη ΚΑΙ στα κτμ ειμαι κορυφη...χαραμιζομαι τελικα εγω...:sad: :lol:

Το οτι ασχολησε με bmw ειναι λιγο ανησυχητικο αλλα κανεις δεν ειναι τελειος...:sad:

Elesun
14/05/2010, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ρε συ ειναι αλλο να κανεις υποθεσεις και αλλο να πρεπει να το φτιαξεις.Το πρωτο δεν κοστιζει.Το δευτερο κοστιζει και αρκετα ορισμενες φορες.
Τωρα ηταν κατι απλο μπορει να ηταν ομως και κατι πολυ πολυπλοκο.Κ οταν θα πηγαινε να το παρει να του ελεγε ο μηχανικος οτι θελει 400Ε εργατικα γτ για να το φτιαξει το εκανε ολο βιδες και το ειχε 15 ωρες...:winka:


Μπορει να το πετυχει με το πρωτο μπορει και οχι.Εκει μετραει η εμπειρια για αυτο ρωτησα αν πηγε σε καποιο εξουσιοδοτημενο ή σε καποιον τυχαιο...Δυστυχως,δεν ζουμε σε ιδανικο κοσμο.

Τελος παντων,λογικα ολα καλα τωρα οποτε οκ...:beer: :beer: :beer:

Συμφωνώ!

Αλλά ο σωστός μάστορας κάνει σωστές υποθέσεις και δεν χρειάζεται δηλώσεις του στυλ αν δεν μου το κάνει δεν μπορώ να σου πω...

Τέσπα, καλές βόλτες στο φίλο!

:beer:

ERRIKA
14/05/2010, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister



ξαναπειτε μου ποσο καλος ειμαι...μ'αρεσει να το ακουω... :lol: :lol: [/B]

Δε σου λέμε τίποτα παραπάνω γιατί έχει φοβηθεί το μάτι μας: Θα μας σβήσουν κι αυτό το thread!!
Αυτά πλέον, μόνο στα Δ.Σ.:rotflmao:

camen
14/05/2010, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elesun

Αλλά ο σωστός μάστορας κάνει σωστές υποθέσεις και δεν χρειάζεται δηλώσεις του στυλ αν δεν μου το κάνει δεν μπορώ να σου πω...


Ας μην το αναλυσουμε τωρα γτ βαριεμαι...:D :smokin:

trelokefaloitis
14/05/2010, 10:41
Μην παραμυθιαζεστε δεν λυθηκε το προβλημα απλα εντοπιστηκε μαλλον....

Κατσε να παμε την βολτα με το καλο να ξαναγεμισουν και τα δυο
ρεζερβουαρ να κανω σταση μετα απο 100 χιλιομετακια να δω την σταθμη και
τα ξανασυζηταμε μετα...

Να σταματησουν και τα γ@@@@να ρεταρισματα πανω στις στροφες..


Ερωτηση απο ασχετο...
Τα δυο δεποζητα επικοινωνουν με κλειστο ή ανοιχτο διακοπτη?????
Υπαρχει καποιο ειδος κλαπετου που ανοιγει και κλεινει με το που το βαλεις μπροστα?

Ή ετσι απλα με την πιεση που ασκει ο αερας απο το σωληνακι ευθυγραμιζετε η σταθμη
βαση της χωριτικοτητας του καυσιμου μεσα????

camen
14/05/2010, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από trelokefaloitis

Ή ετσι απλα με την πιεση που ασκει ο αερας απο το σωληνακι ευθυγραμιζετε η σταθμη
βαση της χωριτικοτητας του καυσιμου μεσα????

Μαλλον αυτο....

trelokefaloitis
14/05/2010, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Μαλλον αυτο....
Ωραιος..:beer: :beer: :beer:

camen
14/05/2010, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από trelokefaloitis
Ωραιος..:beer: :beer: :beer:
Καλα δεν ειμαι και σιγουρος.Αλλα σιγα μην εχει κλαπετο.Απλα συγκοινωνουντα δοχεια ειναι τα 2 ρεζερβουαρ νομιζω...:winka:

trelokefaloitis
14/05/2010, 10:49
Δηλαδη για καντε το πιο λιανα...

Η βενζινη που τροφοδοτη τα καρμπυρατερ παει απο το ενα μονο ρεζερβουαρ δηλαδη το αριστερο?

Δεν στελνουν και τα δυο ρεζερβουαρ ταυτοχρονα?

toyar
14/05/2010, 10:49
Πάντως αυτό που εντοπίστηκε δεν εξηγεί το πρόβλημα 1 το οποίο παίζει να οφείλεται σε ηλεκτρική επαφή, οπότε ξαναλέω kill switch και διακόπτης stand

camen
14/05/2010, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από trelokefaloitis
Δηλαδη για καντε το πιο λιανα...

Η βενζινη που τροφοδοτη τα καρμπυρατερ παει απο το ενα μονο ρεζερβουαρ δηλαδη το αριστερο?

Δεν στελνουν και τα δυο ρεζερβουαρ ταυτοχρονα?

Καλα βρε,δεν μπορεις να δεις με τα ματια σου που στο καλο εχει ρουμπινετο?!Αν εχει και στα 2 ή μονο στο ενα?!:rolleyes:

Δεν μπορω να σε βοηθησω γτ δεν το εχω το μηχανακι....:beer: :wave2:

camen
14/05/2010, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
Πάντως αυτό που εντοπίστηκε δεν εξηγεί το πρόβλημα 1 το οποίο παίζει να οφείλεται σε ηλεκτρική επαφή, οπότε ξαναλέω kill switch και διακόπτης stand

Και διακοπτης του συμπλεκτη να προσθεσω εγω...:winka:

trelokefaloitis
14/05/2010, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
Πάντως αυτό που εντοπίστηκε δεν εξηγεί το πρόβλημα 1 το οποίο παίζει να οφείλεται σε ηλεκτρική επαφή, οπότε ξαναλέω kill switch και διακόπτης stand
Το kill switch το ανοιγωκλεισα οταν εσβησε αλλα δεν ανταποκριθηκε μονο με τον
διακοπτη ανοιξε κλεισε επανηλθε...

Τωρα με το σταντ υπαρχει θεμα γιατι μια πιανει μια οχι οταν το κατεβαζω μαλλον
η βαλβιδα μας εχει αφησει χρονους....

Οπως και να εχει με το ανοιξε κλεισε του διακοπτη λυνετε το προβλημα προσωρινα
μεχρι να ξαναπαρουσιαστη....

Το εχω στα υποψην μου να το κοιταξω και αυτο αλλα
no money no fanny.......:wave2:

trelokefaloitis
14/05/2010, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Καλα βρε,δεν μπορεις να δεις με τα ματια σου που στο καλο εχει ρουμπινετο?!Αν εχει και στα 2 ή μονο στο ενα?!:rolleyes:

Δεν μπορω να σε βοηθησω γτ δεν το εχω το μηχανακι....:beer: :wave2:
Και στα δυο εχει σε περιπτωσει που χτυπηθη καποιο σε καποια πτωσει μακρυα απο εμας.......
:confused: :confused: :confused:

camen
14/05/2010, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από trelokefaloitis
Το kill switch το ανοιγωκλεισα οταν εσβησε αλλα δεν ανταποκριθηκε μονο με τον
διακοπτη ανοιξε κλεισε επανηλθε...

Τωρα με το σταντ υπαρχει θεμα γιατι μια πιανει μια οχι οταν το κατεβαζω μαλλον
η βαλβιδα μας εχει αφησει χρονους....

Οπως και να εχει με το ανοιξε κλεισε του διακοπτη λυνετε το προβλημα προσωρινα
μεχρι να ξαναπαρουσιαστη....

Το εχω στα υποψην μου να το κοιταξω και αυτο αλλα
no money no fanny.......:wave2:

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ μπορεις να βραχυκυκλωσεις τις φισες του σταντ και του συμπλεκτη για να δεις αν θα το ξανακανει.Αλλα πολυ προσοχη μην το εχεις με ταχυτητα παρκαρισμενο και πας να βαλεις μπροστα γτ θα δωσει ρευμα κανονικα και θα ψαχνεις το μηχανακι στο απεναντι πεζοδρομιο!!!!!!

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΝΤΟ...

camen
14/05/2010, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από trelokefaloitis
Και στα δυο εχει σε περιπτωσει που χτυπηθη καποιο σε καποια πτωσει μακρυα απο εμας.......
:confused: :confused: :confused:

Ε αρα και τα δυο δινουν και ενωνονται με "Τ".Δλδ ενα σωληνακι απο το αριστερο,ενα σωληνακι απο το δεξι και ενωνονται σε ενα τελικο...:winka:

Λογικα ολα αυτα,γτ δεν το εχω για να γνωριζω σιγουρα...:wave2:

trelokefaloitis
14/05/2010, 11:04
Μαλακιες λεω τωρα που το σκεφτομαι..

Δεν στεκουν αυτα που λεω...:nono: :nono: :nono:


Ποσα δικια εχεις camen....

trelokefaloitis
14/05/2010, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
Πάντως αυτό που εντοπίστηκε δεν εξηγεί το πρόβλημα 1 το οποίο παίζει να οφείλεται σε ηλεκτρική επαφή, οπότε ξαναλέω kill switch και διακόπτης stand
Το kill switch το ανοιγωκλεισα οταν εσβησε αλλα δεν ανταποκριθηκε μονο με τον
διακοπτη ανοιξε κλεισε επανηλθε...

Τωρα με το σταντ υπαρχει θεμα γιατι μια πιανει μια οχι οταν το κατεβαζω μαλλον
η βαλβιδα μας εχει αφησει χρονους....

Οπως και να εχει με το ανοιξε κλεισε του διακοπτη λυνετε το προβλημα προσωρινα
μεχρι να ξαναπαρουσιαστη....

Το εχω στα υποψην μου να το κοιταξω και αυτο αλλα
no money no fanny.......:wave2:

camen
14/05/2010, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από trelokefaloitis


Ποσα δικια εχεις camen....

Δε ξερω...:smokin:

stavrouliasp
14/05/2010, 11:20
Περιμένουμε νεότερα...

DrBig
14/05/2010, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από trelokefaloitis

1 προβλημα...
Στα καλα καθουμενα και ενω εισαι σε πορεια αρχοντικα κανει ενα τσαφ και σβηνει πας
με λιγα εισαι τυχερος που προλαβες και πατησες συμπλεκτη και δεν αγορασες οικοπεδο..
Πατας μιζα αρ@@@α νεκρα ολα ρευμα ομως εχει παντου καντραν φωτα φλας....
Κανεις δεξια κλεινεις διακοπτη ξαναανοιγεις ολα ΟΚ!!!!!!!!!!!!!!
Για πειτε καμια γνωμη γιατι στον μαστορι που το πηγα μου απαντησε οτι αν δεν το κανει και σε αυτον
δεν μπορει να δει απο τι ειναι και οσο κοιταξε τα ηλεκτρικα(μετρησεις κ.τ.λ) ειναι ολα οκ.....

2 προβλημα....
Σε χαμηλες στροφες ή ψηλες και με σταθερο γκαζι σκορτσαρη σαν γαιδουρι(πηγαινε δεν παω ενα πραγμα)..
Ανοιγεις το γκαζι αποτομα ολα μια χαρα...δινει πονο αβερτα....με σταθερο γκαζι γαμιεται...
Οταν μπει ρεζερβα το διαολεμενο το πιανει πανικος-λοξυγκας και δεν παει βημα μεχρι που σβηνει...


1) Θα μπορουσε να ειναι θεμα καποιου ρελε?

2) Τα 950 εχουν στα καρμπυρατερ ενα περιπλοκο λαβυρινθο απο σωληνακια, (carb venting tubes, SAS, Electronic Power Valve, και Evaporative Canister). Ελεγξε οτι ολα αυτα ειναι ενταξει. Ακομα ελεγξε οτι το float level στα carb bowls ειναι ενταξει (3mm νομιζω).

Στο advrider (orange crush) υπαρχει πολυ εμπειρια σε σχεση με τα 950 και αν γραφτεις μελος και κανεις και εκει μια ερωτηση θα σου δωσουν πολυ χρησιμες πληροφοριες.


:wave2:

trelokefaloitis
17/05/2010, 05:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrouliasp
Περιμένουμε νεότερα...
Να μαστε και παλι εδω....

Για οσους κατηφορισαν Επιδαυρο ή Ναυπλιο την Κυριακη ισως
πηρε το ματι τους εναν μοχαχικο ΚΤΜα να πηγαινει χεσμενος....

Φουλαραμε βενζινη τραβηξαμε Επιδαυρο-Ναυπλιο-Αθηνα...

Ολα καλα...

Το δεποζιτο εστρωσε,το ανοιγα καθε 70-80 χλμ να δω την σταθμη...
Μια χαρα καταιβεναι οπως πρεπει..

Αλλα για καλο και κακο λεω να παω να αλλαξω τα σωληνακια...

Οποτε ας ελπισουμε οτι το θεμα θεωρειτε οτι εληξε και τα ρεταρισματα και ολα.....

Ευχαριστω παιδες για τις απαντησεις γιατι πραγματικα πας στον μαστορα
και εχεις κατι να του πεις δεν σε βλεπει τελειωνεις αδιαβαστο....
:wave2: :beer: :wave2: :beer:

camen
17/05/2010, 06:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από trelokefaloitis

Αλλα για καλο και κακο λεω να παω να αλλαξω τα σωληνακια...



Αν δεν εχουν τσακισει ή δεν εχουν τρυπησει απλα καθαρισε τα καλα και θα εισαι κομπλε.
Δεν νομιζω να υπαρχει λογος να τα αλλαξεις.


:beer: :wave2:

gefr
26/05/2010, 12:59
Το θέμα του σβησίματος στο ρελαντί σε πολύ ζέστη στο 950 μου έχει συμβεί πολλές φορές από πλούσιο μίγμα. Υπάρχει μία βίδα στ κάθε καρμπυρατέρ που ρυθμίζει το μίγμα του ρελαντί. Όταν πατάω συμπλέκτη στο φανάρι, σβήνει με το που πέφτουν οι στροφές. Το ίδιο μπορεί να συμβεί αν είναι τραβηγμένο ελαφρά το τσόκ.
Το θέμα με τα σωληνάκια αναπνοής των ρεζερβουάρ είναι συχνό αν τσακίσουν στο κλείσιμο των πλαστικών. Σε αυτό φταίει το συνεργείο, που δεν τα πρόσεξε όσο έπρεπε.
Ηλεκτρικό πρόβλημα σε μηχανάκια αυτής της ηλικίας είναι πιθανό να οφείλονται στον κεντρικό διακόπτη του κλειδιού. Εγώ χρειάστηκε να τον αλλάξω με ίδιας χρονολογίας μηχανή. Μόνο το κάτω μέρος με την πλεξούδα για να κρατήσω το ίδιο κλειδί. Το κόστος είναι στα 80? περίπου.
Ο διακόπτης στον πλαγιοστάτη δεν μου παρουσίασε ποτέ πρόβλημα, εκτός από μία περίοδο που είχε ξεβιδωθεί η βάση του. Κάνε έναν έλεγχο.
Η ασφάλεια στη μανέτα του συμπλέκτη μου "χάλασε" μία φορά και όταν την άλλαξα δεν δούλευε σωστά εξ αρχής. Χρειάστηκε να την τροποποιήσω με ένα καρφάκι στη μύτη του διακόπτη αυτού για να έρθει στη θέση που πρέπει.
Εν κατακλείδι πιστεύω οτι πιθανή αιτία στο πρόβλημά σου τώρα είναι ο διακόπτης στο κλειδί.
Γειά χαρά.

trelokefaloitis
21/06/2010, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
Το θέμα του σβησίματος στο ρελαντί σε πολύ ζέστη στο 950 μου έχει συμβεί πολλές φορές από πλούσιο μίγμα. Υπάρχει μία βίδα στ κάθε καρμπυρατέρ που ρυθμίζει το μίγμα του ρελαντί. Όταν πατάω συμπλέκτη στο φανάρι, σβήνει με το που πέφτουν οι στροφές. Το ίδιο μπορεί να συμβεί αν είναι τραβηγμένο ελαφρά το τσόκ.
Το θέμα με τα σωληνάκια αναπνοής των ρεζερβουάρ είναι συχνό αν τσακίσουν στο κλείσιμο των πλαστικών. Σε αυτό φταίει το συνεργείο, που δεν τα πρόσεξε όσο έπρεπε.
Ηλεκτρικό πρόβλημα σε μηχανάκια αυτής της ηλικίας είναι πιθανό να οφείλονται στον κεντρικό διακόπτη του κλειδιού. Εγώ χρειάστηκε να τον αλλάξω με ίδιας χρονολογίας μηχανή. Μόνο το κάτω μέρος με την πλεξούδα για να κρατήσω το ίδιο κλειδί. Το κόστος είναι στα 80? περίπου.
Ο διακόπτης στον πλαγιοστάτη δεν μου παρουσίασε ποτέ πρόβλημα, εκτός από μία περίοδο που είχε ξεβιδωθεί η βάση του. Κάνε έναν έλεγχο.
Η ασφάλεια στη μανέτα του συμπλέκτη μου "χάλασε" μία φορά και όταν την άλλαξα δεν δούλευε σωστά εξ αρχής. Χρειάστηκε να την τροποποιήσω με ένα καρφάκι στη μύτη του διακόπτη αυτού για να έρθει στη θέση που πρέπει.
Εν κατακλείδι πιστεύω οτι πιθανή αιτία στο πρόβλημά σου τώρα είναι ο διακόπτης στο κλειδί.
Γειά χαρά.

Φιλε μου με βοηθησες παρα πολυ με αυτα που προτεινες ...

Και επειδη το προβλημα παραμενει εχω ξεκινηση να φρικαρω...

Το πλαινο σταντ μου ειπε ο μαστορης οτι ειναι κομπλε....δουλευει κανονικα...

Στα καλα καθουμενα και οποτε εκεινο θελει σβηνει....τι εν κινηση πανω στην αλλαγη ταχυτητας
τι σταματημενο σε φαναρι τι κρυο τι ζεστο εκεινο κανει αυτο που θελει..

Τωρα μου ειπε ο μαστορης οτι αν το ξανακανει να κοψω το καλωδιο το κατω που
φευγει απο τον συμπλεκτη και ειναι της βαλβιδας του συμπλεκτη και να το
βραχυκυκλωσω μεταξυ τους για να δω αν θα περει μηπως ειναι λεει η
βαλβιδα του συμπλεχτη....????????

Εμενα μου κανει εντυπωσει που οταν σβησει νεκρωνει η μιζα...
Πρεπει να κλεισω το κλειδι και να το ξαναγυρισω για να λειτουργηση...off-on...
Το πλαινο σταντ το ανοιγοκλεινα επιτηδες να δω μπας και αλλα τιποτα....
Μονο με τι κλειδι επανερχετε....η μιζα σε λειτουργια...

Καμια γνωμη?????

soter3gm
22/06/2010, 03:04
Μάλλον για κεντρικό διακόπτη σε κόβω η την καλωδίωση του διακόπτη που αλλάζει ποιο εύκολα για να μην αλλάξεις και το κλειδί. Βρες έναν μεταχείρο και άλλαξε τον στα γρήγορα γιατί σε βλέπω να σπρώχνεις στης ανηφόρες του passo stelvio όπου θα είναι και φορτωμένο σαν γαϊδούρι.
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tifoso4ever
22/06/2010, 04:02
Κεντρικος διακοπτης, διακοπτης συμπλεκτη, ρελε ρελε ρελεεεεε

Ρε-λε ρε-λε ρελε ρελε ρελεεεεε...

:beer: :beer: :beer:

trelokefaloitis
22/06/2010, 08:05
Μου φτιαξατε την μερα ευχαριστω...

gefr
23/06/2010, 02:12
η λειτουργία, το πρόβλημα φαίνεται να δείχνει στο διακόπτη. Μπορείς να τον βάλεις κάτω να τον μαστορέψεις αλλά να ξέρεις οτι μάλλον κάτι θα σπάσει... αλλά αφού πάς γιακαινούργιο, δεν χάνεις τίποτα... εκτός το παίδεμα. Καλή τύχη.