PDA

View Full Version : ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΟΛΙΚΗΣ ΚΛΟΠΗΣ



ggs
14/05/2010, 04:12
ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΚΛΟΠΗΣ (AUTO)

Παρακάτω περιγράφω την διαδικασία αποζημίωσης ΟΛΙΚΗΣ κλοπής αυτοκίνητου ( απ ότι μου είπαν και για τις μότο το ίδιο είναι.)

- Κατ αρχήν ,πρέπει να έχουμε ασφάλεια που καλύπτει ΟΛΙΚΗ κλοπή.

- Μόλις αντιληφτούμε την κλοπή , παγαίνομε στο πλησιέστερο Α.Τ. και την δηλώνουμε . Το Α.Τ. μας δίνει ένα χαρτί (ουσιαστικά μήνυση κατ άγνωστων).

- Το χαρτί από το Α.Τ. μαζί με το ασφαλιστήριο και την άδεια (φωτοτυπίες) τα στέλνουμε στην Ασφαλιστική συμπληρώνοντας και μια δήλωση που περιγράφουμε το συμβάν. Η ασφαλιστική ανοίγει φάκελο και καλό είναι να ξέρουμε τον αριθμό του.
Μας ενημερώνει ότι η διαδικασία αποζημίωσης θα ολοκληρωθεί ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣ ΤΡΙΩΝ ΜΗΝΩΝ από την ημερομηνία κλοπής .

Στο διάστημα αυτό (και μετά από ένα μήνα περίπου από την κλοπή) μας επισκέπτεται εμπειρογνώμονας στον οποίο συμπληρώνουμε πάλι μια δήλωση με την περιγραφή του συμβάντος καθώς και την κατάσταση του οχήματος . Μας ενημερώνει ότι μετά το πέρας των 3μηνων θα χρειαστούμε:

-μια δήλωση από το Α.Τ. ότι ΔΕΝ βρέθηκε το όχημα.
-Την άδεια.
- το χαρτί από τα τελευταία τέλη κυκ.
-τα ΔΥΟ κλειδιά του οχήματος.
-Συμβολαιογραφική πράξη που ουσιαστικά ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΕΙ το όχημα στην ασφαλιστική (50?)

(αν δεν έχουμε κάτι από τα παραπάνω , δεν ξέρω τι γίνεται . φαντάζομαι , ότι θα πρέπει να εκδώσουμε από τις υπηρεσίες αντίγραφα).

ΜΕΤΑ απ 3μηνες , καταθέτουμε όλα τα παραπάνω στην ασφαλιστική και σε μια εβδομάδα μας εκδίδει επιταγή με το ποσό.

ΤΟ ΠΟΣΟ

Το ακριβές ποσό , δεν στο λένε από την αρχή , παρά μόνο μετά από 3μηνες όταν καταθέσεις όλα τα χαρτιά.
Το ποσό που μου έδωσαν ήταν (θεωρητικά) περίπου 7-10% κατω από την τιμή που θα το πουλαγα (πάντα θεωρητικά) .

Γενικά , η διαδικασία ήταν ομαλή και έμεινα ικανοποιημένος .

Sapadak
14/05/2010, 04:46
Το ποσο που αποζημιωθηκες θελεις να μας πεις?

Ποσο κοστιζει το αμαξι σου μεταχειρο σημερα στο πχ car.gr και ποσο σου εδωσαν?
Και η αποζημειωση υπολογιζετε με τη τιμη πριν 3 μηνες ή σημερα?

ggs
14/05/2010, 05:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Το ποσο που αποζημιωθηκες θελεις να μας πεις?

Ποσο κοστιζει το αμαξι σου μεταχειρο σημερα στο πχ car.gr και ποσο σου εδωσαν?
Και η αποζημειωση υπολογιζετε με τη τιμη πριν 3 μηνες ή σημερα?

ΣΗΜΕΡΑ

Ο Μέσος Όρος τιμής στο car gr είναι 7730(ίδια χρονολογία)

Η τιμή (που πιστεύω) ότι ΜΠΟΡΕΙ να το πουλαγα (λόγο κατάστασης του) θα ηταν 8000-8500.
Η ασφαλιστική μου έδωσε 7500

fantacid
14/05/2010, 05:36
interamerican?

ggs
14/05/2010, 05:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
interamerican?

ΔΥΝΑΜΙΣ http://www.dynamis.gr/
(προσοχή , μιλάμε για αυτοκίνητο που τα ασφαλίζουν ΟΛΕΣ οι ασφαλιστικές για κλοπή)

Η διαδικασία (μάλλον) είναι κοινή για όλες

Sapadak
14/05/2010, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
ΣΗΜΕΡΑ

Ο Μέσος Όρος τιμής στο car gr είναι 7730(ίδια χρονολογία)

Η τιμή (που πιστεύω) ότι ΜΠΟΡΕΙ να το πουλαγα (λόγο κατάστασης του) θα ηταν 8000-8500.
Η ασφαλιστική μου έδωσε 7500

Οποτε παλι ζημιωμενος βεβαια, και μας κανουν να αισθανεσε και χαρουμενος για πηρες πισω καποια λεφτα.

:beer:

kalesin
14/05/2010, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Οποτε παλι ζημιωμενος βεβαια, και μας κανουν να αισθανεσε και χαρουμενος για πηρες πισω καποια λεφτα.

:beer:

το ποσο ΠΙΣΤΕΥΕΙ καποιος οτι μπορει να πουλησει το οχημα του δεν παιζει κανενα ρολο. Γι αυτο κ υπαρχει αυτος ο μεσος ορος.
Αν μπορεις να περιμενεις μπορει να παρεις τα λεφτα που ζητας.. [πχ στρογγυλοφαναρο c50 5.000]. Αυτο ομως δε σημαινει οτι

1ον. η καθε ασφαλιστικη παιζει το ρολο του πωρωμενου/χαζου/ ασχετου κτλ που αγοραζει οσο οσο

2ον. καμια ασφαλιστικη δε σε αποζημιωνει ''καποτε''. Αν χρειαστει να πουλησεις το οχημα σου ΤΩΡΑ, θα βρεις την τιμη που θα ηθελες να παρεις;

3ον. την εχω πεσει σε μια ομελετα τωρα κ δε μου ερχεται

4ον. μη σκεφτομαστε την καθε ασφαλιστικη σαν ιδιωτη. Αν τη σκεφτουμε σαν μαντρα, τοτε μια χαρα μου φαινονται τα λεφτα

5ον. Τα οποια επιπλεον αξεσουαρ κτλ που εχουμε βαλει στα οχηματα μας, τα εχει κανεις δηλωμενα στην ασφαλεια του; αν τα εχεις τοτε αποζημιωνεσαι κ γι αυτα, αλλιως.. κριμα

6ον. Εχω αρχισει κ παθαινω terensιτιδα.... βαζψ πολλες τελειες.. Να το κοιταξω αυτο

Αυτια


:beer:

ggs
14/05/2010, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Οποτε παλι ζημιωμενος βεβαια, και μας κανουν να αισθανεσε και χαρουμενος για πηρες πισω καποια λεφτα.

:beer:


Για όλους τους λόγους που είπε ο kalesin (καλή όρεξη kalesin) θεωρώ ότι ήταν μια τίμια αποζημίωση .
Επίσης , θεωρώ ότι τα 50 ευρω τον χρόνο που έδινα για ασφάλεια κλοπής ΑΞΙΖΑΝ χρυσάφι….
Είναι πολύ μεγάλη ανακούφιση όταν σε έχουν κλέψει , να αποζημιώνεσαι με ένα πολύ λογικό ποσό

Νομίζω ότι οι μηχανές (ειδικά οι ακριβές) θα πρέπει να ασφαλίζονται για κλοπή …
κι εγώ δεν την έχω ασφαλισμένη αλλά μετά από αυτό το σκέπτομαι σοβαρά … μου την σπάει που ασφάλεια κλοπής μοτο κάνουν λίγες ασφαλιστικές …

:wave2: :beer:

gkr
14/05/2010, 10:32
Από ότι μου έχει πει ο ασφαλιστής μου, αν ασφαλίσεις το αυτοκίνητό σου για κάποιο ποσό πχ. 16.000 τότε πληρώνεις αντίστοιχο ασφάλιστρο και σε περίπτωση κλοπής περιμένεις να πάρεις τόσα γιατί για τόσα ασφαλίζεις. εαν η αξία πέφτει ανά έτος λόγω παλαιότητας (που είναι και λογικό) πρέπει αντίστοιχα να πέφτει και το ασφάλιστρο και αντίστοιχα αναγράφεται το ποσό στο τρέχον συμβόλαιο.
Οταν γίνει η κλοπή περιμένεις να πληρωθείς το ποσό που γράφει το τρέχον συμβόλαιο που υπέγραψες και όχι όσα αποφασίσει η ασφαλιστική ανάλογα με τις ορέξεις της.
Αυτή τουλάχιστον είναι η πληροφόριση που έχω εγώ.
Τώρα αυτό το σου δίνουν όσα νομίζουν μου ακούγεται κάπως περίεργο.

Banana hammock*
14/05/2010, 11:43
Nomizw pws prepei na ginei sticky.

inpas
14/05/2010, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkr
...
Οταν γίνει η κλοπή περιμένεις να πληρωθείς το ποσό που γράφει το τρέχον συμβόλαιο που υπέγραψες και όχι όσα αποφασίσει η ασφαλιστική ανάλογα με τις ορέξεις της.
...

Αποζημιώνεσαι με την τρέχουσα εμπορική αξία που έχει το ασφαλισμένο όχημα σου κατά την ημέρα της κλοπής του. Στις περισσότερες των περιπτώσεων ο διακανονιστής της ζημιάς ενημερώνεται από autotriti κλπ κλπ για την αξία αν κι αυτό θα αλλάξει σε λίγο καιρό. Τέλος καλό θα'ναι ο ασφαλισμένος σε συνεργασία με τον ασφαλιστή του να κάνει και λίγο το παζάρι του με τον διακανονιστή... βλέπε προφίλ πελάτη κλπ κλπ ;)

fantacid
14/05/2010, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs

Νομίζω ότι οι μηχανές (ειδικά οι ακριβές) θα πρέπει να ασφαλίζονται για κλοπή …
κι εγώ δεν την έχω ασφαλισμένη αλλά μετά από αυτό το σκέπτομαι σοβαρά … μου την σπάει που ασφάλεια κλοπής μοτο κάνουν λίγες ασφαλιστικές …

:wave2: :beer:


οτιδηποτε αφηνεις στο δρομο -εστω κ σε ανοιχτη πυλωτη- ΠΡΕΠΕΙ να ασφαλιζεται...........ακομα κ αν μενετε απεναντι απο τους μπατσους*..........

δε το λεω τυχαια.....:mad: