PDA

View Full Version : bross 400



argoxerian
14/05/2010, 14:28
Καλησπέρα σε όλους,
θα ήθελα μερικές πληροφορίες για ένα bros 400 που έπεσε στα χέρια μου. Τα πράγματα είναι δύσκολα εξαιτίας των παρακάτω:
Το brosάκι μου το παραχωρεί ένας φίλος που δεν έχει ιδέα ούτε και αυτός για τη κατάσταση του.
1)Η ημερομηνία πρώτης άδειας στην Ελλάδα είναι το 98.
2)Το κοντέρ απουσιάζει με αποτέλεσμα να μην ξέρουμε τα χιλιόμετρα του.
3)Χρήζει ανταλλακτικών: φλάς, ουρά, καθρέπτες
Μηχανικά ακούγεται καλά μου είπε ο φίλος μου, αύριο θα πάω να το δώ να το τσεκάρω εκτενέστερα ο ίδιος.
Αυτό που θα ήθελα είναι γνωρίζει κάποιος κάποιο κατάστημα ή να μου στείλει κανένα link να παραγγείλω αυτά που χρειάζομαι χωρίς όμως να μου πιάσουν το κώλο.Ακόμα θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος αν υπάρχει κανένα καλό συνεργείο για να γίνουν οι μόντες και ο μηχανικός έλεγχος. Ευχαριστώ εκ των προτέρων αλάνια...

Xrider
14/05/2010, 15:51
Νομιζω οτι οπου και να πας χερι στο bros ολοι ξερουν να βαζουν...το '98 και πιο πριν γινοταν χαμος απο αυτα τα μηχανακια.
Ανταλλακτικα σιγουρα θα βρεις σε μαντρες η και σε πρωην καταστηματα που εκαναν εισαγωγη τα 400αρια απο Ιαπωνια.
Δεν ξερω αν ακομα το βγαζει η χονδα...δεν νομιζω
Σε περιοδικα μεσα στις αγγελιες φανταζομαι θα εχει πολλα τηλεφωνα.

georgio
14/05/2010, 16:07
Δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=96232) έχει πολλά πράγματα.

Καλωσήρθες στον κόσμο του Bros!!!! :beer: :beer:

Έτσι να πληθαίνουμε!!!! :D

georgio
15/05/2010, 05:30
Λοιπόν, δυο πράγματα σβέλτα μιας και το link που έδωσα παραπάνω τα έχει εκτενέστερα.

Το Bros ναι έχει σταματήσει να βγαίνει... από το '91... :p έβγαινε την περίοδο 1988-1991. Βγήκε σε δύο εκδόσεις, απλό και pgm (programmable ingition), το δεύτερο το ξεχωρίζεις εύκολα από τις ζάντες: χρυσές τρίμπρατσες (με μονό το κάθε μπράτσο αντί για διπλό του απλού) με την πίσω 18άρα. Στην ουσία δεν έχει καμία διαφορά σε απόδοση/κατανάλωση απ' ό,τι λένε. Ο αριθμός πλαισίου βρίσκεται στα δεξιά του λαιμού (απ' τα πιο εύκολα μηχανάκια για να τον δεις, το κάνεις και με κουστούμι-γραβάτα) και: αν αρχίζει από 100 είναι του '88, 105 του '89, 110 του '90 και είναι και pgm.

Για το δικό σου διευκρύνησε αν θες δύο πράγματα: παραχωρεί εννοείς χαρίζει ή το δίνει φτηνά; Αν το χαρίζει το παίρνεις, μηχανάκι είναι (!) και βλέπεις τι κάνεις. Αν δεν το θες, θα 'θελα ένα Bros χάρισμα! :p Αν το δίνει φτηνά τσεκάρεις μην έχει κανένα χοντρό πρόβλημα γιατί με τα λεφτά που θα δώσεις για να το φτιάξεις θα φτάσεις να έπαιρνες ένα καλό Bros (οι αγγελίες παίζουν γύρω στο σκάρτο χιλιάρικο πια). Επίσης έχει σημασία αν ο φίλος είναι φίλος ή γνωστός.
Δεν τα λέω για να παρεξηγηθούμε αυτά αλλά έχει διαφορά να σου πουλάει ένας ΦΙΛΟΣ σου μηχανάκι, από έναν συμμαθητή σου στο φροντηστήριο αγγλικών στο γυμνάσιο, ή τον γκόμενο μιας φίλης της αδερφής σου πχ, καταλαβαίνεις πιστεύω. :wave2:

Το κοντέρ και που λείπει δεν μας πειράζει, δεν έχεις κανένα λόγο να το πιστέψεις και να υπήρχε. Μπορεί να το έχουν γυρίσει, ή να έχει γυρίσει και από μόνο του (έχει 5 ψηφία οπότε μετά τα 99.999 που πάμε;;) ), να έχει κάνει χιλιόμετρα χωρίς ντίζα κλπ. Το πρόβλημα είναι ότι δύσκολα θα βρεις όργανα (για καινούργια δεν το συζητάμε). Μόνο το ταχύμετρο λείπει ή και το στροφόμετρο και τα καβούκια;

Φλασάκια, καθρέφτες είναι πολύ εύκολα και φτηνά να φτιαχτούν. Η ουρά τι έχει; Να ξέρεις ότι σε όλα τα Bros κόβονται κάποιες (ή και όλες) από τις 4 βάσεις που έχει κάτω από τη σέλα και βιδώνει η ουρά, και μπορεί να σπάσει και το φιλετάκι κάτω από το κολοφάναρο. Σε αυτά κάνεις πατέντα. Αν τώρα έχει σπάσει στα δύο πρέπει να βρεις κάποια άλλη (καινούργια στην αντιπροσωπεία 330+ΦΠΑ :eyepop: :bigcry: :yuck: ).

Για συνεργείο δεν ξέρω μιας και εγώ τα κάνω μόνος μου. Αν έχεις χώρο, βασικά εργαλεία και πιάνουν τα χέρια σου θα στο συνιστούσα και για την τσέπη σου και για το μηχανάκι. Είναι αρκετά απλό σα μηχανάκι, manual έχω να σου δώσω. Γενικά τα μαστόρια στην Ελλάδα είναι λίγο κάπως. Οι περισσότεροι είναι τσαπατσούληδες, ειδικά βλέποντας το Bros εικοσαετίας μηχανάκι σου λέει πολύ αξιόπιστο, άλλαξε ένα λάδι, κανά τακάκι, ένα ψέκασμα στα καρμπυρατέρ και εντάξει είναι. Μπουζί και ρύθμιση βαλβίδων στον εμπρός κύλινδρο (είναι πιο δύσκολα προσβάσιμος) πρέπει να έχει πολύ όρεξη! Μπορείς να βρεις και καλό βέβαια, τυπικό και σωστό αλλά εκεί θα τα στάξεις...

Ό,τι θελήσεις ρώτα!

Banana hammock*
15/05/2010, 05:53
Ποιο είναι το αγαπημένο σου χρώμα; :a07:

georgio
15/05/2010, 05:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Banana hammock*
Ποιο είναι το αγαπημένο σου χρώμα; :a07:

Εμένα;; :confused:

Γενικά ή για το Bros;;

argoxerian
16/05/2010, 08:51
Γεια, το πήρα τελικά και από ότι διαπίστωσα είναι σε μέτρια κατάσταση.θέλει τα παρακάτω
1. το καβούκι των οργάνων (βάση) είναι ραγισμένο αλλά καλά κρατεί. Χρειάζεται καπάκι και ταχύμετρο.Το στροφόμετρο λειτουργεί.
2. επειδή δεν έχω ιδέα για τα χιλιόμετρα που έχει κάνει και για το τι σέρβις πρέπει να του κάνω αντίστοιχα,γράφει 35800 απο ότι κατάλαβα απο τον ήχο και την οδήγηση πρέπει να έχει περι τα 60000 (είναι το 3ο χέρι σε μένα).
3. έχουν σπάσει οι βάσεις του κωλοφάναρου και οι δύο πίσω βάσεις της ουράς, έχει μία μπασά στο τεπόζιτο γδαρσές και αποχρωματισμούς δίχως όμως ίχνη σκουριάς. γενικά τα πλαστικά του έχουν ξεραθεί από τον ήλιο.δεν έχει καθόλου φλάς μα οι βάσεις είναι κομπλέ. έχει στραβώσει ο μοχλός των ταχυτήτων και στο σημείο στήριξης με τον πίρο έχουμε μπόσικα πολλά. ο σωλήνας αριστερά που φεύγει απο το ψυγείο αριστερά έχει χαλασμένη την εξωτερική ενίσχυση του (σπυράλ) αλλά είναι εντάξει. οι ζάντες είναι πένα. χρειάζομαι φώτα και μάλλον κάποιο καλώδιο διότι όταν το ανάβω (το brosάκι) είναι μονίμως αναμένο σαν να έχω πατημένο το φρένο.όταν σβήνω το μηχανάκι το φώς παραμένει ανοιχτό. τα ακρόμπαρα του έχουν στραβώσει. χρειάζεται τακάκια και υγρά φρένων, ψυγείου διότι ανάβει για πλάκα χωρίς κάποιο ζόρι.
4. Μηχανικά νομίζω ότι εκτός απο αλλαγή λαδιών θέλει ένα τσεκάρισμα για μεμβράνες καρμπιρατέρ ,φλάντζες πιστονιών και αλλαγή ντιζών συμπλέκτη και γκαζιού. έχει καινούρια καδένα και μάλλον καινούριο πισωγράναζο.τα λάστιχα του είναι καινούρια.Ο αριθμός πλαισίου αρχίζει απο 100.
χτυπήματα στο πλαίσιο στο ψαλίδι και στο πιρο΄υνι δεν υπάρχουν κατα την οδήγηση είναι πολύ σταθερό.
θα ήθελα:
1. ένα καλό μηχανικό για τον έλεγχο και το μάζεμα των ανωτέρω αλλά να μη μου κόψει το κώλο.
2. ανταλλακτικά ταχύμτρο καπάκι οργάνων τεπόζιτο σε περίπτωση που δέν φτιάχνεται με βρντουζάρισμα
3. τί λαδάκια να του βάλω για να λειτουργεί ρολόι
4. ουρά
5. την ευχή σας να καταφέρω να το φτιάξω γιατί το έχω ερωτευτεί απο πιτσιρικάς προτού κιόλας πάρω το rs.
ευχαριστώ προκαταβολικά και περιμένω το ταχύτερο δυνατό πληροφορίες