PDA

View Full Version : HONDA CB 400 Super Four Version S



Da.Vintage
26/06/2005, 11:14
Γειά σας φίλοι...
Ξέρει κάποιος τί διαφορές έχει το μοντέλο HONDA CB 400 Super Four Version S με το Version R και το BIG 1?

Σκέφτομαι να το πάρω λείαν συντόμως...
Απο δύναμη πως πάει?
Απο αξιοπιστία?
Απο κράτημα?
Κατανάλωση?
Ανταλακτικά βρίσκεις εύκολα?

Να ευχαριστήσω προκαταβολικά όποιον συνάδελφο μοτοσυκλετιστή ενδιαφερθεί να μου απαντήσει...

Να με συνχωρήσουν οι κύριοι Andmins & mods εάν έκανα σε λάθος σημείο το Τοπικ...

AFTER
26/06/2005, 11:19
To version R εχει καλυτερες αναρτησεις απο το S
Το big 1 ειναι χιλιαρι!


αυτα
:wave2:

gdevelek
26/06/2005, 14:19
To Big 1 δεν είναι χιλιάρι, εκτός αν έχω 1000άρι με γκάζι 400κεκ, οπότε πρέπει να κυνηγήσω τον έμπορο που μου τό 'δωσε...

Φίλε τιταν το CB400 είναι πολύ αξιόπιστο, δυνατό για τα 400κεκ του αλλά έχει σχετικά δυσεύρετα--> ακριβά ανταλλακτικά. Κατανάλωση 15χλμ/λίτρο στην πόλη. Βέβαια πρέπει να βρίσκεσαι διαρκώς στο πάνω μισό του στροφόμετρου, πράγμα που ίσως σε ενοχλήσει κάπως.

TITANIUM
26/06/2005, 23:13
ws prwhn katoxos cb400 version s 96 montelo 8a sou pw merika pragmata...
oi diafores apo to s me to big 1 einai terasties....
allo moter alles anarthseis alla frena kai alla organa..to big 1 exei dipistones nissin me glystra opws kai to r ...
to s exei tetrapistones xryses nissin to 96ari apo vtr firestorm kai to 98ari xryses tetrapistones brembo...to s kai to r exoun idio moter me pgm kati pou den exei to aplo...kai bgazoun gyrw sta 53 aloga troxo enw to aplo 46...eixa kanei 120000 me to cb kai phgaine mia xara..den kaiei tipota kai einai para polu aneto ..melano tou shmeio gia mena oi polu malakes anarthseis...kalyterh lysh gia mena eiani na breis ena montelo 2000 me to vtec...einai makran to kalytero gymno 400ari...an exeis kai alles apories apla rwta...;)

AFTER
27/06/2005, 01:15
Ρε παιδια οσο και αν εψαξα,βρηκα οτι το big 1 ειναι το χιλιαρι!

Για δειξτε καμια φωτο

gdevelek
27/06/2005, 09:12
Τα μοντέλα με V-TEC είναι τόσο ακριβά που δεν συμφέρουν, στα ίδια χρήματα βρίσκεις πλέον FZS600 & Hornet, μεταξύ άλλων. Εκτός φυσικά αν κανείς είναι κολλημένος με το V-TEC 400άρι.

Da.Vintage
27/06/2005, 09:14
Πρώτα απ'όλα να ευχαριστήσω όλους για τη βοήθεια!!!
To BiG 1 είναι 400άρι...
Παιδιά γιατί όλοι μου λένε οτι τα ανταλακτικά του Super Four τα βρίσκεις και στο περίπτερο?

Αλλα υπάρχει και ένα άλλο θεματάκι που προέκειψε...

Το CB 400 Super Four Version S που θέλω να αγοράσω είναι μοντέλο 97 38000χλμ απο μαγαζί με 6 μήνες γραπτή εγγύηση, σε αρκετά καλή εξωτερική κατάσταση...
Αλλα με τα ίδια λεφτά βρήκα CBR 400 RR του 95 28000χλμ σε πολύ καλή κατάσταση αλλα απο ιδιώτη...

Τώρα θα μου πείτε αυτά τα μηχανάκια είναι δρόμου και τα δύο αλλα τόσο διαφορετικά...
Εσείς αν είσασταν στη θέση μου που το μηχανάκι το χειάζομαι και για καθημερινή χρήση κυρίως και όχι μόνο για ταξίδια, ποιό θα διαλέγατε?

Το CBR 400 RR είναι πιό ακριβό σαν μηχανάκι αν και το παίρνω φτηνά όσο καο το άλλο...
Ποιό είναι το πιο δυνατό?( Δε με νοιάζει και πολύ το γκάζι)
Ποιό είναι το πιο αξιόπιστο?(Με ενδιαφέρει πολύ)
Ανατλακτικά βρίσκεις και απο τα δύο?
Ποιό είναι το πιο εμπορεύσιμο?

Σας έχω κουράσει με τις ερωτήσεις μου αλλα πρέπει να ψαχτώ πολύ για να βρώ ένα μηχανάκι που να μου κρατήσει χρόνια χωρίς προβλήματα και που να με βολεύει...

hornet
27/06/2005, 09:44
cb400 project big1 ειναι το πρωτο που βγηκε στη φορα!
Διαφορες μικρες στα οργανα 1000 στροφες λιγοτερες ενα ιππο πιο κατω και θερμομετρο στα οργανα
version R εχει το μασκακι μπροστα αλλη εξατμιση αλλα οργανα και βενζινομετρο ο κινητηρας περιστρεφεται 1000 στροφες παραπανω και βγαζει ενα αλογακι ακομα
Το s ιδιο αλλα εχει κανονικο φαναρι
Μετα βγηκαν τα vtec

after αστο ρε συ το καψες

SF
27/06/2005, 15:37
Titan,

CB με κλειστά μάτια.

Ποιοί όμως λένε ότι ανταλλακτικά βρίσκεις στο περίπτερο???!

Τo 400RR που λες είναι εντελώς άλλη φάση όμως, αν και ίδιο μοτέρ.

Αφού θες μηχανάκι για πολλά χρόνια, δεν πρέπει να σε νοιάζει και τόσο το εμπορεύσιμο. Πάντως το CB έχει σταθερή αξία (σε αντίθεση με το κουρέλι το Bandit 400 ας πούμε). Μάλιστα εγώ σήμερα αν πουλήσω το δικό μου θα βγάλω και κέρδος!

Πάρε το CB, και με μίνιμουμ στοργή ...θα σου τα κάνε όλα!!! ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ! ;)

Da.Vintage
27/06/2005, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Titan,

CB με κλειστά μάτια.

Ποιοί όμως λένε ότι ανταλλακτικά βρίσκεις στο περίπτερο???!

Τo 400RR που λες είναι εντελώς άλλη φάση όμως, αν και ίδιο μοτέρ.

Αφού θες μηχανάκι για πολλά χρόνια, δεν πρέπει να σε νοιάζει και τόσο το εμπορεύσιμο. Πάντως το CB έχει σταθερή αξία (σε αντίθεση με το κουρέλι το Bandit 400 ας πούμε). Μάλιστα εγώ σήμερα αν πουλήσω το δικό μου θα βγάλω και κέρδος!

Πάρε το CB, και με μίνιμουμ στοργή ...θα σου τα κάνε όλα!!! ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ! ;)

Εκεί κλείνω και εγώ φιλαράκι μου αλλα οι πωλητές μου λένε οτι υπάρχουν ανταλακτικα φούλ και καινούρια και μεταχειρισμένα...

Εσένα σου έχει βγάλει τίποτα?
Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω πρίν την αγορά??

Είναι άνετο μεσα στη πόλη οδηγικά?

DimST
28/06/2005, 10:09
Ανταλλακτικά υπάρχουν, συνήθως απο τρακαρισμένα και σε σχετικά τσιμπιμένες τιμές. Αν ποτέ χρειαστείς, θα πρέπει να το ψάξεις.

Σημείωση: Το CBR400RR δεν έχει καμία σχέση με το μοτέρ του CB400.... απολύτος καμια σχέση.
Ίδιο μοτέρ έχει με το CB1 που επίσης μπορείς να βρείς σε εκπληκτική τιμή, συνήθως κάτω των 2000Ε. Βέβαια το μηχανάκι σταμάτησε να παράγεται αν δεν κάνω λάθος το '91, το μοτέρ του όμως είναι φοβερό και απίστευτα αξιόπιστο (σημαντική διαφορά με τα CB400, εκκεντροφόροι με γρανάζια).

:rolleyes:

IKE
28/06/2005, 11:47
Aν δεν κάνω λάθος η βασική διαφορά του μοτέρ του CB400 απο το CBR400RR είναι τα γρανάζια αντί για αλυσίδα στους εκκεντροφόρους. Νομίζω κατα τα άλλα είναι παρόμοια τα μοτερ και το Cb1 έτσι όπως τα λες έχει το κινητήρα του CBR.

sevax
25/07/2005, 10:28
:beer: :beer: :beer: :beer:
μεγάλο πρόβλημα αυτή η HONDA ρε παιδί μου ****** δεν χρειάζεται ανατλακτικα λέμε ******* εγώ την έχω 6 χρονάκια και εκτος από service δεν θέλει τίποτα και το έχω σκίσει το κακόμοιρο στα ταξίδια
SFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSF ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΝΤΕΣ.

Da.Vintage
25/07/2005, 13:11
Παίδες πρώτα απ'όλα ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια...
Έχω πάρει το Super Four Version S εδώ και ένα μήνα περίπου...
Ήμουν ευχαριστημένος απο το γκάζι τα φρένα και το στήσιμο γενικά μέχρι που έκανα ένα ταξιδάκι...

Στο ταξίδι που λέτε θέλω να κινούμε με μέσο όρο 140χλμ/ω με 6η στο κιβώτιο...
Όμως το μηχανάκι φαίνεται πως δε θέλει το ίδιο με εμένα...
Το πρόβλήμα εστιάζεται στις ρεπρίζ απο 130-150 με την 4η σχέση αλλα κυρίως με την 5-6η σχέση, όπου η δύναμη παρουσιάζει μία "τρύπα", ειδικά σε φάση full throtle...
Με λίγα λόγια το μηχανάκι μπερδεύει στις 7,500-9000 rpm με τις 3 τελευταίες σχέσεις (4η-6η)...
Επίσης το μηχανάκι φοράει εξάτμιση aftermarket DRAGON το οποίο μπορεί να παίζει ρόλο στις ρυθμίσεις των καρμπυρατέρ και εκτός αυτού το Version S έχει το PGM[αν λέγεται έτσι] στα καρμπυρατέρ (που νομίζω πως ρυθμίζει το μίγμα)...

Το έχω πάει ήδη μία φορά για ρύθμιση γιατί μου είχε μπουκώσει παρ'ότι το "έσκιζα" αλλα τα ίδια...

Παρακαλώ όποιον έχει ιδέα να βοηθήσει τη κατάσταση γιατί ... τα νεύρα μου... δε θέλω να πάω μόνιμα με 160-180 για να μή μπερδεύει...

gdevelek
25/07/2005, 13:20
Φίλε δεν έχω ιδέα τι μπορεί αν φταίει, πάντως το δικό μου το μαμίσιο (απλό, όχι S ή R) φτάνει με 6η τα 160 ομαλά, χωρίς τρύπες ή δισταγμούς. Γενικά από τα 120 και μετά μόνο με 6η το δουλεύω, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων. Τα 160 τα πιάνει στις 9500 στροφές και τα 120 στις 7000, αν αυτό σου λέει κάτι.

SF
25/07/2005, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan

Παρακαλώ όποιον έχει ιδέα να βοηθήσει τη κατάσταση γιατί ... τα νεύρα μου... δε θέλω να πάω μόνιμα με 160-180 για να μή μπερδεύει...


Με το SF και μόνιμα με 160-180 νομίζω είναι τουλάχιστον υπερβολή. Που ακούστηκε ταξίδι με τελική? :eek:

Σχετικά με τις ρεπρίζ, μη ξεχνάς ότι μιλάμε για ένα βαρύ μηχανάκι, 50 άλογα στις 11-12 χιλιάδες, και 400 κυβικούλια. Μη περιμένεις επιδόσεις, πόσο μάλλον όταν πηγαίνεις με πολλά.

Προσωπικά δεν έχω ούτε είχα ποτέ παράπονο από το SF (του `93), ακόμα και με (ελαφρύ) επιβάτη. Και έχω κάνει 50.000χλμ, τα περισσότερα σε βόλτες-ταξίδια. 'Κενό' στις υψηλές στροφές δε βρίσκω. Το περίφημο κενό στις χαμηλές (που όλοι λένε), παλι δε με προβληματίζει. Ακόμα και κάτω από τις 5krpm κινείσαι μια χαρά σβέλτα στην πόλη.

Στα 130-150 με 4η (ή και με 5η), περισσότερο ρόλο παίζει ο αέρας και η κλίση του δρόμου. Στις μεγάλες ταχύτητες φαίνεται αισθητά η ιπποδύναμη. Αυτό που βλέπεις για 'τρύπα' είναι απλά το ότι θες να πάρεις από το μηχανάκι κάτι που δεν έχει :)

sniper
25/07/2005, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
..........
Επίσης το μηχανάκι φοράει εξάτμιση aftermarket DRAGON το οποίο μπορεί να παίζει ρόλο στις ρυθμίσεις των καρμπυρατέρ και εκτός αυτού το Version S έχει το PGM[αν λέγεται έτσι] στα καρμπυρατέρ (που νομίζω πως ρυθμίζει το μίγμα)...

.......


Σιγουρα δεν σου μπερδεύει παντού απλά δεν το καταλαβαίνεις;

PGM σε καμία περίπτωση δεν έχει το SF αφού έχεις καρμυρατέρ (PGM-FI είναι το σύστημα Injection της Honda). Από εκεί και πέρα, είναι πιθανό να σου μπερδεύει λόγω εξάτμισης και να θες ρύθμισμα στα καρμπς....

hornet
25/07/2005, 13:38
Τα version R και version S εχουν μια ηλεκτρονικη (PGM-IG)που ρυθμιζε τα μειγματα σε συναρτηση γκαζιου γιαυτο και στα καρμπς των συγκεκριμενων μοντελων στα δεξια αν θυμαμαι καλα υπαρχει το γνωστο καπακακι που ειχε μεσα το σενσορα που επαιρνε δειγματοληψια !!

Παρτε και ενα λινκακι

http://www.honda.co.jp/factbook/motor/CB400/19950300/003.html

Da.Vintage
25/07/2005, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Στα 130-150 με 4η (ή και με 5η), περισσότερο ρόλο παίζει ο αέρας και η κλίση του δρόμου. Στις μεγάλες ταχύτητες φαίνεται αισθητά η ιπποδύναμη. Αυτό που βλέπεις για 'τρύπα' είναι απλά το ότι θες να πάρεις από το μηχανάκι κάτι που δεν έχει :) [/B]

Μακάρι να ήταν έτσι φίλε SF , αλλα το μιχανάκι δεν είναι οτι ανοίγει αργά (δηλαδή δεν έχει δύναμη) αλλα κλωτσάει σε αυτά τα χλιόμετρα σα παλιάλογο στις συγκεκριμένες στροφές...

Ο Hornet έχει δίκιο αυτό είναι που έλεγα για PGM το έχει στη φωτό απο το λίνκ που έχει βάλει πάνω δεξιά ένα μαύρο καπάκι πάνω στο καρμπυρατέρ...

Η εξάτμιση μπορεί να φταίει...
Πάντως τα έβαλαν πάνω σε μηχάνημα τα καρμυρατέρ για ρύθμιση και χειροτέρεψαν τα πράγματα αντί να φτιάξουν...

Da.Vintage
25/07/2005, 13:51
Το μηχανάκι 1η, 2α ,3η ανοίγει πολύ καλά απ'ότι δείχνει...
ή ίσως αυτές οι σχέσεις να έχουν δύναμη και να μήν τη δείχνει τη τρύπα...

Δε ξέρω παίδες plz HELP!!!!!:bawl:

hornet
25/07/2005, 13:57
τωρα στο θεμα μας ...οι περισσοτεροι που σου απαντησαν εχουν project big1 το παλιο δηλαδη...

Συνεπως δεν εχουν το προβλημα σου...!!!

Το προβλημα σου ειναι οτι βαζοντας αυτην την εξατμιση που προφανως ειναι και ποιο ανοιχτη εχεις αδειασει την χαρτογραφηση της ηλεκτρονικης σου ....το συγκεκριμενο συστημα μετραει καποιες παραμετρους αλλα δεν μετραει την εξοδο δηλαδη ειναι open loop κοινως αλλαζοντας εξατμιση εμφανισες τρυπες...τωρα το ποσο ευκολα κλεινουν ειναι κομματακι δυσκολο να το βρεις

Το χα και εγω με μια παλιοεξατμιση ωσπου εβαλα remus κλειστη και συνηλθε

gdevelek
25/07/2005, 13:58
Τι άλλο να σου πούν εδώ τα παιδιά, ένα σωστό μηχανικό χρειάζεσαι...

hornet
25/07/2005, 14:02
http://www.honda.co.jp/factbook/motor/index.html

εαν πας στο version S και παρατηρησεις τα σχεδια θα δεις οτι οι τζαπωνεζοι κατι εκαναν στην εξατμιση της μηχανης σου και γεμισαν μια τρυπα που ειχε τα παλιο!!!

Rouxlas
29/07/2005, 12:04
Καλhσπερα απο τον καινουριο...
Εφαγα τον κοσμο πριν παρω το cb μου.Eχω μαθει το πάντα!
Πρωτον το Bigproject1 δεν ειναι 1000αρι!
ΕΙναι 400 47 αλογα και βγηκε μετα το Bros.
To version R ειναι 53 αλογα και εχει πιο σκληρες αναρτησεις και καλυτερες επιταχυνσεις και βγηκε μετα το big1.
Τελος version S βγηκε τελευταιο και εχει ιδια αλογα και αναρτησεις με το R αλλα εχει κατι μερικα δεκατα καλυτερη επιταχυνση απο R.

Da.Vintage
29/07/2005, 12:35
Παίδες Καλημέρα δεν μπορώ ακόμα να βρώ λύση...
Η καινούρια μαμίσια απο Ιαπωνία έρχεται σχεδόν ακριβότερη απο μία καλη aftermarket...
Στο συνεργείο μου ζητάνε 500€ για μια aftermarket εξάτμιση και ένα φίλτρο μαζί με τοποθέτιση...
Η μόνη λύση είναι να ψατώ με βελόνες και ζιγκλέρια...
Ξέρει κανένας κανένα καλό μάστορα εγγύηση που να μπορεί να φτιάξει το πρόβλημά μου?

Δεν αντέχω άλλο τα νεύρα μου 500€ προίκα δεν τ'αξίζει αυτό το μηχανάκι...

Υ.Γ. Μου είπαν οτι παίρνει τελικό aftermarket απο GSXR 600 με μία μόντα και ένα φίλτρο και Μαμάει και δέρνει... αλλα πάλι 500€ είναι πολλά...
Δεν υπάρχει οικονομική άνεση...
PLZ HELP!!!!

SF
29/07/2005, 12:51
Συνάδελφε,

Το πόσα € αξίζει ένα μηχανάκι σε προίκα, φροντίδα και στοργή... είναι προσωπική υπόθεση. Αν δε σου κάνει το γκάζι μιας μηχανής όπως το CB, ίσως θα πρέπει να σκεφτείς να πάρεις ένα 600άρι.

Αν όχι, όπως είπαν και παραπάνω, πρέπει να βρεις έναν καλό κι έμπιστο μηχανικό. Προσωπικά είμαι κατά του πολύ aftermarket, και κυρίως εξατμίσεων και πάσης φύσεως θεωρητικών "βελτιώσεων επιδόσεων". Τώρα αν για μια απλή εξάτμιση σου ζητάνε €500, μάλλον πρέπει να ψάξεις κι αλλού. Μια μεταχείρα δική του ίσως?

Λίγα ακόμα σχόλια για το μηχανάκι έχω εδώ. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=6849&perpage=10&pagenumber=2)

:wave2:

TITANIUM
30/07/2005, 16:41
to cb to version s pou eixa egw ta3ideyei aneta me thn telikh tou....
forage ena teliko micron mono kai to eixa dynamometrhsei 55 aloga se dynojet 250...exei omws kofth sta 180xm an kai bgenei paneykola an 8eleis.. egw ton eixa bgalei monos mou kai to mhxanaki epiane 205 xm metrhmena me polla mhxanakia..eixa kanei polla ta3idia a8hna salonika terma gazi kai apla to mhxanaki den katalabainei xristo...to mperdema den to dikeologw omws pou sou kani logiko einai h trypa h mikrh gyrw stis 4800rpm apo kei kai pera anebazei polu dynata(gia 400) mexri tis 13500..koita3e to se kapoio mhxanika mporei na einai apo filtro aera h brwmika karmpyrater...sta 120000 emena pantws den xreiasthke pote ry8misma tetoiou eidous...oti alles apories an exeis steile mou...

IMPETUOUS
30/07/2005, 23:32
Το ειχε φιλος,του πιναμε το αιμα καθημερινα και μετα απο 30-40000 χλμ εβγαλε στο δυναμομετρο 50 αλογατα.Μια εξατμιση και ενα φιλτρο και εκανε Ελευσινα-Τριπολη συνεχωμενα 170-185 και δεν εκανε κιχ.Πηγαινε στον Παππαγιαννη στον Πειραια,με λιγα λεφτα θα σου φτιαξει ενα αξιολογω,για μενα,τελικο