PDA

View Full Version : analogia ladiou venzinis



husqforever
16/05/2010, 11:10
ποια ειναι η καλυτερη αναλογια λαδιου βενζινης?
20:1,32:1,40:1,50:1 η καποια αλλη?

notakos600
16/05/2010, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από husqforever
ποια ειναι η καλυτερη αναλογια λαδιου βενζινης?
20:1,32:1,40:1,50:1 η καποια αλλη?


Ότι γράφει στο μάνουαλ.

georgio
16/05/2010, 11:20
Μου θυμίζει μια κουβέντα σε μια παρέα που ένας έλεγε ότι πρέπει να βάζεις τόσο λάδι (δεν θυμάμαι πόσο) και πετάγεται φίλος και του λέει:

"Αυτό ισχύει για όλα τα μηχανάκια ε; Και για το mx50 το δικό μου και για το 500 GP του Rossi;;"

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Όπως σου είπε ο αποπάνω, ό,τι γράφει το manual. :wave2:

DrBig
16/05/2010, 11:45
Παντως εχω καπου διαβασει οτι καμια φορα λιγο παραπανω λαδι απο το μανιουαλ δεν ειναι κακο, αντιθετως μαλιστα. Ειμαι ασχετος απο 2χρονα, αλλα νομιζω οτι η ερωτηση ειναι αρκετα ενδιαφερουσα.

daz
16/05/2010, 14:03
http://www.speed-sports.com/more/oil.html :beer:

STOYBI
16/05/2010, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από husqforever
ποια ειναι η καλυτερη αναλογια λαδιου βενζινης?
20:1,32:1,40:1,50:1 η καποια αλλη?


Στο gas gas μου δουλευω 20''1 οταν εχω σχετικα κλειστη διαδρομη και...

2.15''1 οταν εχω σχετικη ανοιχτη διαδρομη αρα και σπασιματα.....


Οτιδιποτε παντως λιγοτερο απο 20''1 το θεωρω ψιλορισκο οταν δουλευει πολλη ωρα "ψιλα" το μηχανακι....

:wave2:

dirtbird
17/05/2010, 00:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Στο gas gas μου δουλευω 20''1 οταν εχω σχετικα κλειστη διαδρομη και...

2.15''1 οταν εχω σχετικη ανοιχτη διαδρομη αρα και σπασιματα.....


Οτιδιποτε παντως λιγοτερο απο 20''1 το θεωρω ψιλορισκο οταν δουλευει πολλη ωρα "ψιλα" το μηχανακι....

:wave2:


5%?????????????????

:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

:winka:

notakos600
17/05/2010, 02:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Στο gas gas μου δουλευω 20''1 οταν εχω σχετικα κλειστη διαδρομη και...

2.15''1 οταν εχω σχετικη ανοιχτη διαδρομη αρα και σπασιματα.....


Οτιδιποτε παντως λιγοτερο απο 20''1 το θεωρω ψιλορισκο οταν δουλευει πολλη ωρα "ψιλα" το μηχανακι....

:wave2:


Φαντάζομαι ντουμάνι, συχνότητα αλλαγής μπουζί και ξεκάπνισμα κεφαλής-πιστονιού.

lanzaman
17/05/2010, 02:50
2% - 2.5%

tifoso4ever
17/05/2010, 03:34
θα μπορουσαμε να δεχτουμε "Ο,ΤΙ λεει το μανουαλ" για σχετικα συγχρονα μοντελα, με το σκεπτικο οτι κυκλοφορουσαν λαδια σχετικα καλης ποιοτητας (ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι διαλελουμε ΠΑΝΤΑ επωνυμο προϊον και ΟΧΙ ο,τι να 'ναι απο οπου να 'ναι...), ενω τα πιο προσφατα μοντελα ΚΑΙ για αγωνιστικη χρηση, αναφερουν ρητα "USE ONLY PREMIUM SYNTHENTIC 2T OIL" σε αναλογια απο 1,2% εως 2,5%, δεν εχω δει πουθενα να αναφερεται παραπανω αναλογια... (2% ειναι το πιο συνηθισμενο, αλλα σε καποια ΚΤΜ εχω διαβασει και για 1% και το κοιταγα σαν χαζος...).
Για καποια ΠΑΛΙΑ διχρονακια, 20ετιας και πισω, το μανουαλ μπορει σε μερικες περιπτωσεις να αναφερει μεχρι 5%, το οποιο ισχυει σε περιπτωσεις που ΔΕΝ βρισκεις καλο συγχρονο συνθετικο λαδακι, (κι αυτο γιατι τοτε ΚΑΝΕΙΣ πλην εξαιρεσεων δεν χρησιμοποιουσε συνθετικα, λογω κοστους, αλλα απο το διπλανο βενζιναδικο, βαζοντας αλλο ενα λιθαρακι στο τοιχος που απομονωσε τα διχρονα...Βλεπε ΚΑΠΝΑ και αναξιοπιστια...), σημερα ΔΕΝ ισχυει αυτο μ τιποτα, εκτος αν διαλεξεις ενα πολυ χαμηλης ποιοτητας 2Τ λαδι, που ομως ειναι σχετικα δυσευρετο σε σχεση με τα συγχρονα ΚΑΛΑ συνθετικα. CASTROL, MOTUL, DENICOL, MOTOREX, εχουν στην γκαμα τους ακομα πολυ καλης ποιοτητας 2Τ συθετικα και ημισυνθετικα λιπαντικα, αν και νομιζω οτι βρισκεις ακομα και σε αλλες εταιρειες. Κρατηστε βαθια στο μυαλο σας το 2%, (ΓΙΑ 100% ΣΥΝΘΕΤΙΚΟ, ΠΡΟΣΟΧΗ!!!) και "παιξτε" απο 1,5% εως 2,8% αφου ελεγξετε και το τι προτεινει ο κατασκευαστης.
ΔΕΝ καλει καλο το παραπανω λαδι, σε καμμια περιπτωση.
:wave2:

lanzaman
17/05/2010, 03:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever

(2% ειναι το πιο συνηθισμενο, αλλα σε καποια ΚΤΜ εχω διαβασει και για 1% και το κοιταγα σαν χαζος...).

[/B]

σωστος ο νικ αλλα ρε συ 1% :eyepop: :eyepop: :confused:
τι ΚΤΜ ειναι αυτο??

Lio
17/05/2010, 07:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από lanzaman
σωστος ο νικ αλλα ρε συ 1% :eyepop: :eyepop: :confused:
τι ΚΤΜ ειναι αυτο??

Ειναι απο αυτα τα "σκαρτα", που ερχεται Τριτη βραδυ και το μηχανακι δουλευει ρολοι (παρα πολυ σπανια περιπτωση βεβαια)...
Αν σε τυχει κατι τετοιο, το μανιουαλ λεει:

"Αδειαστε το ρεζερβουαρ και βαλτε καινουργια βενζινη με αραβοσιτελαιο σε αναλογια 1% (η και καθολου). Βαλτε μπρος το μοτερ και χωρις να ζεστανετε, κρατηστε το γκαζι τερμα για 5-10 λεπτά. Συνηθως αυτο ειναι αρκετο για να μη χασετε το ραντεβου με το μαστορα το πρωι της Τεταρτης. Αν χρειαστει, επαναλαβετε..."

:rotflmao: :rotflmao:

airpanos
17/05/2010, 07:32
Στο ενα τεποζιτο φουλ 9,5 λιτρων ριχνεις 210ml λαδι και καθαρισες.
Αυτο αντιστοιχει σε αναλογια 2%'η αναλογια 50/1.

airpanos
17/05/2010, 07:38
ΔΕΝ καλει καλο το παραπανω λαδι, σε καμμια περιπτωση.
:wave2: [/B][/QUOTE]


Το extra λαδι κανει καλο,αρκει να μην ειναι πολυ παραπανω,αν βαλεις π.χ. σε κινητηρα 2%
-2,2% αυξανεται ελαχιστα η ιπποδυναμη και η ζωη του μοτερ.

husqforever
17/05/2010, 08:13
sto manual tis husqvarna nomizw leei 32:1 diladi 3% i 20:1 diladi 5%.poli ladi dn protini na vazis?

airpanos
17/05/2010, 08:27
Αν ειναι σφηρηλατο το εμβολο και νικασιλ ο κιλυνδρος 5% ειναι πολυ..
Δοκιμασε με 3% και αν καπνιζει πολυ το μειωνεις σταδιακα.

OldMan
17/05/2010, 09:36
Δεν μΕ λέτε μπρε.... (πλην Διχρονόσαυρου..)

Θα παίζετε πολύ ακόμη με τους Συμμιγείς, χωρίς να προσδιορίσετε πρώτα το είδος του λαδιού ..?? :winka:

STOYBI
17/05/2010, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
5%?????????????????

:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

:winka:

Γιατι ρε 5%...?????


:confused:

husqforever
17/05/2010, 09:55
100% synthetic.......2-3% kai ise koble?

OldMan
17/05/2010, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Γιατι ρε 5%...?????
Γιατί τόσο κάνει το 1:20 ρε Κωστάκη μας ...

stefanos
17/05/2010, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Γιατι ρε 5%...?????


:confused:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

daz
17/05/2010, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Γιατι ρε 5%...?????


:confused:

1/20=0,05 ή 5/100 ή 5%

STOYBI
17/05/2010, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
5%?????????????????

:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

:winka:

Φασκεις και αντιφασκεις μαστορα......

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=58765&highlight=%EB%E1%E4%E9

:wave2:

STOYBI
17/05/2010, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Ποσο της % εβαζες στο μηχανακι σου Στεφανε...???? :confused:

STOYBI
17/05/2010, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιατί τόσο κάνει το 1:20 ρε Κωστάκη μας ...

Μπα..... και τα 20 /1000 ποσο μας κανει Αντωνακη μας...???? :wave2:

( Εκτος αν ηθελες διευκρινηση μιας και δεν καταλαβες οτι ελεγα 20 γραμαρια στο λιτρο..) :rolleyes:


:wave2:

notakos600
17/05/2010, 11:47
Χμμ, έτσι εξηγείται η φημολογούμενη αναξιοπιστία των δίχρονων με πρόμιξη...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao:

tifoso4ever
17/05/2010, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos


[Β]Το extra λαδι κανει καλο,αρκει να μην ειναι πολυ παραπανω,αν βαλεις π.χ. σε κινητηρα 2%
-2,2% αυξανεται ελαχιστα η ιπποδυναμη και η ζωη του μοτερ. [/B]

ΜΕΓΑ λαθος...
1) Η ιπποδυναμη ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ οσο περισσοτερο αυξανεις την αναλογια λαδιου, γιατι μειωνειςτην ποσοστιαια αναλογια βενζινης.
2) ΔΕΝ αυξανεις τη ζωη του κινητηρα αυξανοντας την αναλογια λαδιου...Απλα μπουκωνεις περισσοτερο και αφηνεις περισσοτερα καταλοιπα στον κινητηρα σου...
Αν βαλεις τωρα αντι 2% >>> 2,2%, Δεν ειναι και τεραστια διαφορα, αρκει να μετρας σωστα με μικρομετρικη μεζουρα ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ αφου ογκομετρησεις την ποσοτητα βενζινης που εχεις, οχι "εβαλα 10 ευρω, αρα δια τοσο που κανει το λιτρο εχω τοσο..." γιατι θα βρεθεις προ μεγαλης εκπληξης...

tifoso4ever
17/05/2010, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από lanzaman
σωστος ο νικ αλλα ρε συ 1% :eyepop: :eyepop: :confused:
τι ΚΤΜ ειναι αυτο??

Ακυρο, το εψαξα τωρα...Τα χρονια βλεπεις...
1% ισουται με 100:1, οποτε ξεχαστε το...
Το σωστο ειναι απο 40:1 (2,5%) εως 80:1 (1,25%)

Παραθετω παρακατω το αποσπασμα απο το εν λογω μανουαλ...

Mixing ratio (2-stroke motor oil : super fuel) 1:40 – 1:80 (depends on oil quality)

– ONLY USE PREMIUM-GRADE GASOLINE ROZ 95 MIXED WITH HIGH-GRADE TWO-STROKE ENGINE OIL. OTHER TYPES OF GASOLINE CAN CAUSE ENGINE FAILURE, AND WILL VOID YOUR WARRANTY.
– ONLY USE HIGH-GRADE 2-STROKE ENGINE OIL OF KNOWN BRANDS (e. g. Shell Advance Racing X).
– NOT ENOUGH OIL OR LOW-GRADE OIL CAN CAUSE EROSION OF THE PISTON. IF YOU USE TOO MUCH OIL THE ENGINE CAN START SMOKING AND FOUL THE SPARK PLUG AND THE EXHAUST CONTROL SYSTEM.


198072

airpanos
17/05/2010, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
ΜΕΓΑ λαθος...
1) Η ιπποδυναμη ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ οσο περισσοτερο αυξανεις την αναλογια λαδιου, γιατι μειωνειςτην ποσοστιαια αναλογια βενζινης.

Μπορει να εχεις διαβασει το συγκεκριμενο αρθρο http://www.bridgestonemotorcycle.com/documents/oilpremix6.pdf

30:1 Reducing the fuel's oil content caused heavy
scuffing, more varnish and a 12 percent power loss.

15 1 Adding oil reduced varnishing and raised the output 3,7 bhp over that obtained on 30 1 premix

Eδω λεει αλλα ο μαεστρος των διχρονων





2) ΔΕΝ αυξανεις τη ζωη του κινητηρα αυξανοντας την αναλογια λαδιου...Απλα μπουκωνεις περισσοτερο και αφηνεις περισσοτερα καταλοιπα στον κινητηρα σου...
Αν βαλεις τωρα αντι 2% >>> 2,2%, Δεν ειναι και τεραστια διαφορα, αρκει να μετρας σωστα με μικρομετρικη μεζουρα ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ αφου ογκομετρησεις την ποσοτητα βενζινης που εχεις, οχι "εβαλα 10 ευρω, αρα δια τοσο που κανει το λιτρο εχω τοσο..." γιατι θα βρεθεις προ μεγαλης εκπληξης... :wave2:

εννοειται οτι το λαδι θα το ριχνεις με μεζουρα,τωρα σιγα μην κατσει ο αλλος να κανει ογκομετρηση,απλα θα δει ποσα λιτρα εγραψε η αντλια του βενζινα .

husqforever
17/05/2010, 15:20
1,25%...ligo mu akugete.akoma kai motul 800 pu ine paxireusto.
den iparxi kindinos na su kolisi?

airpanos
17/05/2010, 15:33
Μην κανεις πειραματα,βαλε 3% για αρχη που λεει και το μανουαλι και βλεπεις.

Η κτμ δινει αλλες αναλογιες στα διαφορα διχρονα της,πχ στο exc300 1,9%,στο 125 2%,και
σε πιο παλια μοντελα παραπανω,αναλογα τα μεταλλα.

Αντε και ο θεος βοηθος


:wave2:

STOYBI
17/05/2010, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Φαντάζομαι ντουμάνι, συχνότητα αλλαγής μπουζί και ξεκάπνισμα κεφαλής-πιστονιού.


Στην φαντασια σου ομως μονο....... :wave2:

Το μπουζι εχει να αλλαχτει απο τον 11ο

Ντουμανι τοσο οσο οταν ειναι σβυστο το μηχανακι να βλεπεις μια "καθαρη " μπουκα .


Να ρωτησω τωρα για φημολογουμενη αξιοπιστια του δικου σου διχρονου κινητηρα...??? :confused:


:wave2:

notakos600
17/05/2010, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Στην φαντασια σου ομως μονο....... :wave2:

Το μπουζι εχει να αλλαχτει απο τον 11ο

Ντουμανι τοσο οσο οταν ειναι σβυστο το μηχανακι να βλεπεις μια "καθαρη " μπουκα .


Να ρωτησω τωρα για φημολογουμενη αξιοπιστια του δικου σου διχρονου κινητηρα...??? :confused:


:wave2:


Τελικά 5% του βάζεις, έτσι από απλή περιέργεια δλδ ;

STOYBI
17/05/2010, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Τελικά 5% του βάζεις, έτσι από απλή περιέργεια δλδ ;


Mην ακους ποτε διαφορους τετραχρονακηδες με βεντιλατερακια και αναπτηρες κατω απο την σελα.....


20 γραμαρια στο λιτρο = 2% :winka:

:wave2:

stefanos
17/05/2010, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Ποσο της % εβαζες στο μηχανακι σου Στεφανε...???? :confused:

Μην το παίρνει ανάποδα, είναι κλασικό μπέρδεμα μου γι αυτό γελάω.
Συνήθως έσκαγα με κομπιουτεράκι στο βενζινάδικο, μέχρι που έβαζα σε μπιμπερό όσο ήταν για το ντεπόζιτο, και τέρμα οι υπολογισμοί.

STOYBI
17/05/2010, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Μην το παίρνει ανάποδα, είναι κλασικό μπέρδεμα μου γι αυτό γελάω.
Συνήθως έσκαγα με κομπιουτεράκι στο βενζινάδικο, μέχρι που έβαζα σε μπιμπερό όσο ήταν για το ντεπόζιτο, και τέρμα οι υπολογισμοί.


Ενταξει ... Εν μερη το λαθος ειναι δικο μου ( που δεν διεκρινισα.....)

( Το tip του πολλπλασιασμου στο αλλο θρεντ ομως ομολογω πως ειναι πολυ καλο...!!!! :beer: :beer: )


:wave2:

dirtbird
17/05/2010, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Μην το παίρνει ανάποδα, είναι κλασικό μπέρδεμα μου γι αυτό γελάω.
Συνήθως έσκαγα με κομπιουτεράκι στο βενζινάδικο, μέχρι που έβαζα σε μπιμπερό όσο ήταν για το ντεπόζιτο, και τέρμα οι υπολογισμοί.


Eνώ ο stou σκάει μύτη με ζυγαριά ακριβείας..... (20 γραμμάρια κτλ.) :lol: :lol: :lol:

Που φάσκω και αντιφάσκω, ΔΕΝ κατάλαβα ..... :confused: :confused:

dirtbird
17/05/2010, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
..... μέχρι που έβαζα σε μπιμπερό όσο ήταν για το ντεπόζιτο, και τέρμα οι υπολογισμοί.

έτσι, έτσι ....

Ή είσαι θετικής κατεύθυνσης ή φούτσες πλε.... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

και όλα αυτά αιώνες πριν γίνει πατέρας (το'χε μέσα του όμως) :smokin: :smokin:

Επίσης θα ήταν παράλειψις να μην κάνουμε αναφορά στην ακρίβεια του ψεκασμού των γνωστών πορτοκαλί μοτό εποχής κάτι που αντικατοπτρίζετο στη σταθερή κατανάλωση που είχαν αλλιώς ποτέ δεν θα τις επέλεγαν τα ΕΛΤΑ.....:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

STOYBI
17/05/2010, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Eνώ ο stou σκάει μύτη με ζυγαριά ακριβείας..... (20 γραμμάρια κτλ.) :lol: :lol: :lol:

Που φάσκω και αντιφάσκω, ΔΕΝ κατάλαβα ..... :confused: :confused:

Me to μπιμπερο της κορης σκαω ρε.......

Στο 5% εν αντιθεση των λεγομενων σου με το θρεντ που σου επισυναψα......

( Και ακου να δεις........ Μενταλιστ...... Δεν θα την πληρωσω εγω τωρα...... :mad: :winka: )

:wave2:

KaTaNaS
17/05/2010, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Eνώ ο stou σκάει μύτη με ζυγαριά ακριβείας..... (20 γραμμάρια κτλ.) :lol: :lol: :lol:

Που φάσκω και αντιφάσκω, ΔΕΝ κατάλαβα ..... :confused: :confused:

ο στου σκάει μύτη με μπιμπερό! :lol:


το λαθος ξεκινησε απο την λανθασμενη αρχικη διατυπωση του ερωτηματος!

από όπου παρασυρθηκε ο Στου κι εγραψε το


το 20:1 εννοώντας το"αναμιξη 20ml λαδιού με 1Liter καυσίμου" ήτοι "20ml με 1000ml " άρα 20/1000 = 2/100 = 2%

το οποιο συμβολίζεται επίσης ως 2% = 1/50

dirtbird
17/05/2010, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Me to μπιμπερο της κορης σκαω ρε.......

Στο 5% εν αντιθεση των λεγομενων σου με το θρεντ που σου επισυναψα......

( Και ακου να δεις........ Μενταλιστ...... Δεν θα την πληρωσω εγω τωρα...... :mad: :winka: )

:wave2:

Μααα...


δεν πρότεινα εγώ 5% αλλά εσύ (έτσι όπως το έγραψες αν και ξέρω ότι εννοούσες 2% αλλά κάτι τέτοια ως γνωστόν δεν τα αφήνουμε να πάνε χαμένα γιατί έτσι προκαλείται η παρέμβαση του γερΑνθρωπα και γίνεται τζόγος....:winka: :lol: :lol: :lol: ).

Για το ... άλλο που θίγεις... ήδη πολλά έχω πει (-----) και θέλω να το ξεχάσω... χωρίς ποτό....:mad: :(

STOYBI
17/05/2010, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Μααα...


δεν πρότεινα εγώ 5% αλλά εσύ (έτσι όπως το έγραψες αν και ξέρω ότι εννοούσες 2% αλλά κάτι τέτοια ως γνωστόν δεν τα αφήνουμε να πάνε χαμένα γιατί έτσι προκαλείται η παρέμβαση του γερΑνθρωπα και γίνεται τζόγος....:winka: :lol: :lol: :lol: ).

Για το ... άλλο που θίγεις... ήδη πολλά έχω πει (-----) και θέλω να το ξεχάσω... χωρίς ποτό....:mad: :(



Δυστηχως το καταλαβα αργα.... :( :winka:



Κατανοητο.... :rolleyes:

:beer: :beer:

DrBig
17/05/2010, 17:49
Δεν εχω διχρονο, αλλα που καταληξαμε?

dirtbird
17/05/2010, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Δεν εχω διχρονο, αλλα που καταληξαμε?

Προς το παρόν σε αυτό.....





































το ότι δεν έχεις δίχρονο.... :D :D :bigcry:

Όλα τα άλλα είναι εικασίες... κάτι σαν το βενζίνη+άδικο= βενζινάδικο :look:

airpanos
17/05/2010, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν μΕ λέτε μπρε.... (πλην Διχρονόσαυρου..)

Θα παίζετε πολύ ακόμη με τους Συμμιγείς, χωρίς να προσδιορίσετε πρώτα το είδος του λαδιού ..?? :winka:

Εννοειται πως θα ειναι 100% συνθετικο.

OldMan
18/05/2010, 05:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
Εννοειται πως θα ειναι 100% συνθετικο.
Γιατί βρε μάστορα ..??

Τι θα πάθουμε αν βάλουμε 3% Ημισυνθετικό ή 5% Ορυκτέλαιο ..??

(πλην της - εντελώς θεωρητικής - πτώσης της ιπποδύναμης του μοτέρ κατά ποσοστό αντίστοιχο της διαφοράς των αναλογιών μίξης ..)

stefanos
18/05/2010, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
5% Ορυκτέλαιο ..??

(πλην της - εντελώς θεωρητικής - πτώσης της ιπποδύναμης του μοτέρ κατά ποσοστό αντίστοιχο της διαφοράς των αναλογιών μίξης ..)

http://www.youtube.com/watch?v=LH6TgfseK_4&feature=related

airpanos
18/05/2010, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιατί βρε μάστορα ..??

Τι θα πάθουμε αν βάλουμε 3% Ημισυνθετικό ή 5% Ορυκτέλαιο ..??

(πλην της - εντελώς θεωρητικής - πτώσης της ιπποδύναμης του μοτέρ κατά ποσοστό αντίστοιχο της διαφοράς των αναλογιών μίξης ..)

Θεωρητικα δεν θα παθει τιποτα,αν του κανουμε ΄΄σερβις΄΄καθε 20 η 40 ωρες λειτουργιας
τωρα με επιασες αδιαβαστο με αυτα τα ποσοστα,αλλα οσο πιο καθαρο το λαδι,τοσο πιο
καθαρη θα ειναι και η καυση του.

airpanos
18/05/2010, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
5%?????????????????

:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

:winka:



4-5% δουλευουν τα σκουτερ!