PDA

View Full Version : βουτια στα βαθια!



stathis1302
16/05/2010, 12:32
Ειμαι 23 και μολις εβγαλα διπλωμα για μοτο...Φιλοι και γνωστοι μου λενε παρε κανενα παπι κανενα scooter τωρα που ειναι αρχη να μαθεις...Εγω παλι σκεφτομουν για κανενα honda cb 400 η για κανενα bros super four η καποιο bandit αλλα μηπως ειναι βουτια στα βαθια και θελει πρωτα αρκετο πλατσουτρισμα
:confused: ;)

Africaptan
16/05/2010, 15:51
Μια χαρα τα λες αδερφε. Το μυαλο να πηγαινει καλα, να δινει σωστες εντολες στο δεξι χερι, κι ολα ειναι μελι...

Μικe777
16/05/2010, 16:24
Καλα τα λες αλλα αν παρεις παπι η σκουτερ
πως θα μαθεις?
θα παρεις το παπι η το σκουτερ και μετα σε
κανα 2 χρονια σε τι θα πας?
θα παρεις κανενα τουμπανο υστερα και θα φας τα μουτρα σου!!!
Παρε αυτα που λες ειναι οτι καλλυτερο για να μαθεις 23 εισαι δεν εισαι 18!!!

kostaskex
16/05/2010, 16:43
καλό θα είναι να μη βιαστείς σε όποια απόφαση και αν πάρεις
πάνω απ όλα η λογική...
το γκάζι είναι γλυκό...πιάνω τον εαυτό μου κάποιες φορές να ξεφεύγει...ακόμα και με το bandit(και είμαι 30 μαμακας...)τι τα θες...λίγο η δουλειά λίγο το σπίτι ώρες ώρες νομίζω ότι η μόνη μου διαφυγή είναι το γκάζι...ευτυχώς όμως επικρατεί πολύ γρήγορα η λογική και έτσι κόβω και πάω σαν την κοτούλα και ας είμαι στην εθνική...
αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι δεν παίζει και τόσο πολύ ρόλο η ηλικία.παίζει αλλά όχι το πρώτο...σίγουρα παίζει από τους πρώτους η λογική και η εγκράτεια οπότε σκέψου και πράξε...

stathis1302
17/05/2010, 14:09
Συμφωνω παιδια καπως ετσι το βλεπω και πιο πολυ το σκεφτομαι σε στυλ ''αυτο το 400αρι ειναι παρτο μαθε το"!!! χαχαχα!

Μικe777
17/05/2010, 15:24
το 400αρι ειναι πολυ καλη δασκαλα!!!
κριμας που δεν τα βγαζουν πια και
πρεπει να επιλεξεις 250 η 600 για πρωτη μηχανη...

peter86
18/05/2010, 05:49
Φίλε μου καλημέρα!!!Είχα βρεθεί και γω στη θέση σου πριν από κάποιο χρόνιακαι αυτό που έπραξα ήταν να πάρω ένα 400 bros pgm, και μετά μεταπήδησα σε bandit 650s!

Το καλύτερο σχολείο!!!Πολύ εύκολη μηχανή,απλή και πάνω απο όλα χρηστική για μέσα στην αθήνα!!!Δεν είναι τέρας΄ισχύς αλά για αρχή πραγματικά είναι παραπάνω από αρκετή!!! Άσε που δεν καίει τίποτα!!!Αντίστοιχα και τα cb400 μόνο που είναι πιο δυνατά!!!Το μόνο που πρέπει να προσέξεις έιναι η κατάστασή τους.Ότι θες ρώτα
Με το παπί δ θα μάθεις!!!

stathis1302
19/05/2010, 09:27
κι εγω καπως ετσι το βλεπω peter...Aπο τιμες γενικα τι παιζει?

georgio
19/05/2010, 10:21
Καταρχήν είναι cb 400 super four (πάει για τους 4 κυκλίνδρους) και Bros 400 (σκέτο), just for the record. ;)

Πολύ καλή κατηγορία τα 400 όπως και τα 250 για αρχή, αλλά δυστυχώς τα 400 έχουν εξαφανιστεί τελείως και τα 250 είναι υπερκοστολογημένα (όταν το vtr 250 κάνει 5.000 και το Bandit 600 περίπου 6.000 πας προς το δεύτερο προφανώς...).
Το Bandit 400 δεν θα στο πρότεινα μιας και έχει λίγο τη φήμη του ζημιάρικου, δεν έχω προσωπική εμπειρία απλά αυτό ακούγεται γενικώς. Είναι βέβαια πιο γρήγορο αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο για σένα τώρα.

Μεταξύ των cb 400 και Bros 400, πάρε όποιο σου αρέσει περισσότερο ή βρεις σε καλύτερη κατάσταση/τιμή. Και τα δύο είναι αυτό που λέμε "καλά μηχανάκια". Το cb είναι λίγο πιο βολτάδικο με ανετότερη σέλα και για τους δύο, βολικότερη θέση οδήγησης λόγω τιμονιού, πιο γρήγορο από το Bros αλλά λιγότερο σπορ. Το Bros απ' την άλλη είναι λιγότερο άνετο, με πιο σκυφτή θέση οδήγησης, ελάχιστο χώρο κάτω από τη σέλα, αλλά με πιο σπορ προσανατολισμό, γραμμικό γκάζι (θεωρητικά καλύτερο για νέο οδηγό) και με λιγότερα άλογα. Το Bros ίσως να έχει ένα αβαντάζ μιας και οπτικά φαίνεται "μικρό" σε σχέση με το cb που δείχνει περισσότερο "μηχανή" (αυτό επειδή αλλού έλεγες για θεματάκι με γονείς).

Τιμές τα Bros 400 παίζουν σκάρτο χιλιάρικο περίπου, ενώ τα cb απ' ότι βλέπω είναι στα 1300+. Απλά σε αυτά τα μηχανάκια κοίταξε την κατάσταση τους και όχι τόσο τα χιλιόμετρα ή το έτος (είναι παραεισαγωγής και το έτος στην άδεια είναι της πρώτης άδειας και όχι της κατασκευής).
Επίσης θυμήθηκα παίζει εδώ μέσα ένα cb-1 σε αρκετά καλή κατάσταση απ' ότι φαίνεται στα 1300. Έχει ίδιο κινητήρα με το cb αλλά είναι πιο σπορ (κλιπόν, μονό αμορτισέρ κλπ). Εγώ θα έριχνα μια ματιά και σε αυτό. Δες το ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=103523).
*Δεν έχω καμία σχέση με τον πωλητή απλά όπως το βλέπω μου φαίνεται καλό και αν έψαχνα αυτή την κατηγορία θα το κοίταζα.

Ό,τι θες ρώτα! :wave2:

georgio
19/05/2010, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
...Το Bandit 400 δεν θα στο πρότεινα μιας και έχει λίγο τη φήμη του ζημιάρικου ...

ουυπςς! :eyepop:

Νόμιζα ήταν γενικές μέσα στο Bandit βρήκες να το βάλεις κι εσύ; :p

Θα με φάνε... :lol:

peter86
19/05/2010, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Καταρχήν είναι cb 400 super four (πάει για τους 4 κυκλίνδρους) και Bros 400 (σκέτο), just for the record. ;)

Πολύ καλή κατηγορία τα 400 όπως και τα 250 για αρχή, αλλά δυστυχώς τα 400 έχουν εξαφανιστεί τελείως και τα 250 είναι υπερκοστολογημένα (όταν το vtr 250 κάνει 5.000 και το Bandit 600 περίπου 6.000 πας προς το δεύτερο προφανώς...).
Το Bandit 400 δεν θα στο πρότεινα μιας και έχει λίγο τη φήμη του ζημιάρικου, δεν έχω προσωπική εμπειρία απλά αυτό ακούγεται γενικώς. Είναι βέβαια πιο γρήγορο αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο για σένα τώρα.

Μεταξύ των cb 400 και Bros 400, πάρε όποιο σου αρέσει περισσότερο ή βρεις σε καλύτερη κατάσταση/τιμή. Και τα δύο είναι αυτό που λέμε "καλά μηχανάκια". Το cb είναι λίγο πιο βολτάδικο με ανετότερη σέλα και για τους δύο, βολικότερη θέση οδήγησης λόγω τιμονιού, πιο γρήγορο από το Bros αλλά λιγότερο σπορ. Το Bros απ' την άλλη είναι λιγότερο άνετο, με πιο σκυφτή θέση οδήγησης, ελάχιστο χώρο κάτω από τη σέλα, αλλά με πιο σπορ προσανατολισμό, γραμμικό γκάζι (θεωρητικά καλύτερο για νέο οδηγό) και με λιγότερα άλογα. Το Bros ίσως να έχει ένα αβαντάζ μιας και οπτικά φαίνεται "μικρό" σε σχέση με το cb που δείχνει περισσότερο "μηχανή" (αυτό επειδή αλλού έλεγες για θεματάκι με γονείς).

Τιμές τα Bros 400 παίζουν σκάρτο χιλιάρικο περίπου, ενώ τα cb απ' ότι βλέπω είναι στα 1300+. Απλά σε αυτά τα μηχανάκια κοίταξε την κατάσταση τους και όχι τόσο τα χιλιόμετρα ή το έτος (είναι παραεισαγωγής και το έτος στην άδεια είναι της πρώτης άδειας και όχι της κατασκευής).
Επίσης θυμήθηκα παίζει εδώ μέσα ένα cb-1 σε αρκετά καλή κατάσταση απ' ότι φαίνεται στα 1300. Έχει ίδιο κινητήρα με το cb αλλά είναι πιο σπορ (κλιπόν, μονό αμορτισέρ κλπ). Εγώ θα έριχνα μια ματιά και σε αυτό. Δες το ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=103523).
*Δεν έχω καμία σχέση με τον πωλητή απλά όπως το βλέπω μου φαίνεται καλό και αν έψαχνα αυτή την κατηγορία θα το κοίταζα.

Ό,τι θες ρώτα! :wave2:

+ 100000!!!!
Aκριβώς όπως στα εξηγεί ο φίλος georgio.Συν ότι το brοs έχει και μονομπρατσο ψαλίδι,κατεμέ πολύ πιο όμορφο και επίσης έχει και πλαίσιο αλουμινίου.ήταν πραγματικά αρκετά μπροστα από την εποχή του.Τό μόνο που μετράει είναι σε τι κατάσταση θα το βρεις.Πάντως τα μοτέρ και των 2είναι αλεξίσφαιρα,έχοντας και προσωπική εμπειρία από bros 400 με 90.000 xlm.!!!!!!τουλάχιστον τόσα εγραφε.....

amyroukai
19/05/2010, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από stathis1302
...μηπως ειναι βουτια στα βαθια και θελει πρωτα αρκετο πλατσουτρισμα
Υπάρχει ένα "σοβαρό" ζήτημα, του τι τη θέλεις τη μοτοσικλέτα. Το Bandit είναι εξαιρετική "σύζυγος". Αλλά αν απλά θέλεις να..."πηδήξεις", να δοκιμάσεις και μετά να αποφασίσεις που θα καταλήξεις, πιθανόν να μην αξίζει να σκάσεις 6000 για καινούριο μηχανάκι, ότι και να είναι...

Το Bandit για πρώτο είναι καλό, με αυτό ξεκίνησα και καλώς εχόντων των πραγμάτων θα το κρατήσω για όσο δουλεύει. Αλλά το πήρα χωρίς προοπτική να το πουλήσω γρήγορα. Μεταχειρισμένα πάντως τα υδρόψυκτα παίζουν στα 3800-4500. Φιλικό, άνετο, ταξιδιάρικο, φτηνή συντήρηση, δεν σπάει/δεν χαλάει.

Αν θέλεις απλά να μάθεις τα βασικά και μετά να μεταπηδήσεις σε κάτι άλλο, όπως κάνουν οι περισσότεροι, πάρε τα 400άρια. Θα χάσεις λιγότερα ως τίποτα στη μεταπώληση και θα μπορέσεις να μάθεις ότι και με το Bandit αλλά με λιγότερα έξοδα. Με λιγότερη δύναμη, είναι το ίδιο ευκολοοδήγητα και με χαμηλότερο βάρος, με λιγότερα πλαστικά να πάθουν ζημιά σε ενδεχόμενη πτώση (ακόμα και στο παρκάρισμα). Λίγο τσιμπημένα στα ανταλλακτικά αν χαλάσει κάτι, λόγω παλαιότητας και όχι επίσημης εισαγωγής.



Βουτιές από μόνος σου να μην κάνεις, γιατί μυρίζουν τούμπα. Με το που θα το πάρεις, ένα 0-300 riding school, θα δώσεις άλλα 200 ευρώ (πες 300 αν δεν έχεις δέρματα, μαζί με τη βενζίνη που θα κάψεις) και θα ξέρεις κολύμπι μετά. Οι πειραματισμοί σε δρόμους με κίνηση, ειδικά τώρα που θα βγαίνει ο κάθε πικραμένος και η κάθε πικραμένη "για το μπάνιο του λαού" είναι επικίνδυνοι...


Και περιττό να πω πως ΌΤΙ και να πάρεις, μην διανοηθείς να καβαλήσεις χωρίς κράνος, μπουφάν, γάντια, παπούτσια μηχανής... Έστω και αν έχει 40 βαθμούς. Εγώ τη γλίτωσα από τον δολοφόνο "παππού" λόγω καλού εξοπλισμού. Μπουφάν και κράνος έσκασα ένα χιλιάρικο, μπότες άλλα 170, γαντάκια άλλα 70... Αλλά είμαι ένα κομμάτι. Αν έπεφτα όπως βλέπω κάτι παλικάρια με παντελόνι σακακκιού/βερμούδα, σκαρπινάκι/σταράκι, t-shirt/πουκάμισο κλπ, θα με θάβανε πριν ένα μήνα...

stathis1302
23/05/2010, 14:32
σας ευχαριστω ολους παιδια οι συμβουλες σας μου ειναι κατι παραπανω απο χρησιμες!